J. van den Berg Kort en bondig Groot gymnastieklokaal en ruime schoolzaal voor Van Zeggelenschool Zijn koeien koeien? DANSEN LEREN N H00GTEZ0N ROELOFSEN Georganiseerd liften: Hotel Rijnzicht te Renkum geheel door brand verwoest Veel organisatienauwelijks liften Acteur Ben Groeneveld werd gehuldigd Grote ui en baas Landsteiner onder scheidingen uitgereikt Amsterdamse Beurs Gebr. VAN BREDERODE Kleverlaan 97 Brederodestraat 32 van haren en wratjes NIEUW GRIEPASM ©EELTJES SCHOOL W. FORTGENS Duursma spuit alles! MAANDAG 17 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De „Sibajak" enigszins verlaat Montessori kleuterschool eind. januari gereed Scheepvaart OPENBARE KENNISGEVING Definitieve verwijdering verkoudheid en griep ROKERSHOEST? dan PACTOLAN GASREPARATIE Na twee dagen georganiseerd liften is had willen laten mislukken, had men het vast te stellen, dat dit experiment in zijn huidige vorm geen succes zal worden. Was Vrijdag de animo vrijwel nihil, zowel van automobilisten als van militairen, de Za terdagmiddag gaf naar verhouding het zelfde, of misschien relatief nog wel een ongunstiger beeld. Op de Zaterdagen gaan er namelijke aanmerkelijk meer militai ren met verlof dan Vrijdags, maar noch tans bleek het aantal gegadigden in de garnizoensplaatsen miniem. „Wat in vrij heid geboren is kan men nu eenmaal in dit land moeilijk in gereglementeerde dwang omzetten", was de essentie van de com mentaren, die van de zijde van de militai ren en de automobilisten over deze mate rie vernomen werden. De heer A. J. van Balen, directeur van de ANWB zeide: „Als men dit experiment De acteur Ben Groeneveld is Zaterdag middag in Amsterdam gehuldigd, omdat hij vijfentwintig jaar geleden is begonnen met het brengen van artistiek verantwoord volkstoneel in ons land. Hij begon met spe len voor scholieren, maar al spoedig breid de hij zijn werkterrein ook uit onder arbei ders. Samen met Herman Bouber richtte hij „Het Groot Volkstoneel" op. Enige tijd la ter stichtte hij de toneelgroep „De Jonge Spelers" en na de laatste wereldoorlog leid de hij. samen met Ferd. Sterneberg, het Nederlands Volkstoneel, dat het vorige sei zoen onder leiding van A. Defresne werd omgevormd tot De Toneelvereniging. Voordat Ben Groeneveld in het American Hótel recipieerde, werd in de Stadsschouw burg een bijzondere voorstelling gegeven van „Het Woord" van Kaj Munk, het stuk dat destijds bij het Nederlands Volkstoneel vele succesvolle opvoeringen beleefde. Het huldigingscomité telde als leden on der meer de minister^ Suurhoff en Van der Kieft, terwijl dr. W. Drees het erevoorzit terschap bekleedde. Na de voorstelling in een volle schouwburg, waar het publiek Ben Groeneveld een ovatie bracht, sprak wethouder mr. A. de Roos namens het hoofdstedelijke gemeentebestuur. Wat volkstoneel precies is, kon spreker niet zeggen, omdat men nog naar een juiste for mulering zoekt. Maar als het is om op een voudige wijze de menselijke probleemstel ling op ontroerende wijze duidelijk te ma ken, dan is Ben Groeneveld de man, die dit besef heeft uitgedragen. Namens het ge meentebestuur van Amsterdam huldigde hij hem met een grote krans. Ferd. Sterneberg memoreerde vervolgens dat hij zelf ook jubileerde, omdat hjj in Ja nuari 1920, dus vijfendertig jaar geleden, Ben Groeneveld voor het eerst ontmoette. Als aandenken gaf hij ten geschenke een Aquarel van Jacques Dumont, gemaakt in Menton, de zonnige plaats waar hij vaak met de jubilaris vacantie nam. Verder spra ken nog Marie Hamel en Johan Winkler. Begrafenis prof. Veraart De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van prof. Veraart zal geschieden Woensdag a.s. op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's Gravenhage. Het m.s. „Sibajak" dat met 902 passa giers uit Indonesië te Rotterdam wordt verwacht, heeft enige vertraging door het slechte weer en zal niet voor Dinsdag middag 2 uur aan de Lloydkade meren. De ontscheping geschiedt zo spoedig mo gelijk na aankomst. Een kweker uit Sassenheim kwam heden morgen vertrouwelijk bij de Haarlemse economische politierechter over het hekje leunen, want hij had om precies te zijn artikel twee van de Fustinleveringsveror- dening overtreden. Men zou dus kunnen zeggen, dat hij zijn fust niet had ingeleverd. En voor het geval dit nog niet geheel dui delijk mocht zijn: fust is verpakkingsmate riaal. Het blijft een woord dat aan iets on smakelijks doet denken, n»' als bijvoor beeld het woord compost. De kweker bleek niettemin bereid de politierechter een sma kelijk verhaal over die fust te vertellen. Op een toon van iemand, die bij een bruilofts maal is opgestaan om een mop te vertellen begon hij te vertellen hoe hij in zijn land uien aan het „uitrijden" was toen er een prachtige slee stopte met een meneer en een dame er in. Het had hem danig geïmpo neerd. Ik dacht: „daar hebben we een hele grote uienbaas," zei hij, „maar het was een controleur van de veiling." „Het was dus nog een véél grotere baas", onderbrak de economische politierechter. „Net zo u zegt meneer de economische po litierechter", voer de man voort," en ik had nog een stelletje van die kisten van de vei ling staan, die niet ingeleverd waren. Maar die meneer heeft me gezegd dat hij er geen werk van zou maken als ik ze maar gauw inleverde. Later stuurde hij toch een con troleur, die er wèl werk van maakte. En al met al zijn die kisten maar twee dagen bij mij geweest dus zó erg strafbaar is dat nu ook weer niet, vind ik". „We zullen de officier eens vragen, wat die er van denkt", zei de politierechter. Dat werd spoedig duidelijk. Die fustinleve- ringsregeling was niet voor niets gemaakt. Als iedereen die fustboel gewoon maar ging achter houden zou het een chaos wor den, kortom: 25 boete. Bij de uitoefening van zijn recht op het laatste woord verwonderde de verdachte zich over de tegenstelling tussen een boete als deze en de verhuurprijs van de kisten, die slechts een dubbeltje per stuk bedroeg. Niettemin wilde hij de officier toegeven „dat er best wel iets strafbaars kon hebben gezeten in wat hij had gedaan". Maar zo erg, dat het gestraft moest worden met, een boete van 25 gulden„nee, dat wil er bij mij maar moeilijk in". „Kom, kom, waarom vindt u nu die boete zo hoog?", vroeg de economische politie rechter. „U doet het meestal niet beneden de duizend gulden met uw boetes". Hij bladerde bij deze opmerking door de stuk ken, welke dit aantoonden. „Ja maar toen was het oorlog", ver weerde de kweker zich lachend. „Ik zal u dan maar veroordelen tot een boete van twintig gulden te vervangen door vier.dagen hechtenis". De kweker wachtte even, maar, tot het inzicht gekomen dat de politierechter het meende, vermande hij zich en sprak be leefd: „Ik dank u wel heren, goeden morgen, heren"- niet anders kunnen doen". Zowel voor militairen als automobilisten biedt de hui dige regeling de minste aantrekkelijkheid; slechts uitbreiding van het idee kan nog enige redding brengen, nu men het lift- verbod cm militaire redenen noodzakelijk vond". Mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, secretaris van de KNAC, was van mening, dat de huidige regeling zeker niet perfect is, doch hij zag er wel een eerste stap in om tot een oplossing te geraken. Hij zei oog re hebben voor de verkeersvei lig)! eidsbezwaren die het liften meebrengt, doch wilde niet treden in het feit of de liftplaatsen niet beter hadden kunnen worden gekozen. Van de zeer weinige militairen die ge tracht hebben een lift te krijgen, zijn er enkele geslaagd. Maar een groot percen tage heeft achteraf toch de trein moeten nemen en verspeelde daardoor kostbare uren. Zaterdagmiddag is in het gebouw van de afdeling Haarlem van het Rode Kruis een bijeenkomst gehouden, waarop aan dames en heren, die medewerking hebben verleend aan de bloedtransfusiedienst een cnderschei- ding is uitgereikt. De Landsteiner plaquettes ontvingen: J. Backhuys, D. J. Coumou. mevrouw S. Deen —Blokzijl, P. Eggink, B. Hoogendoorn, H. G. Klaasen, mejuffrouw J. A. v. Maren, mejuf frouw I. v. d Plas. De Landsteiner médailles zijn uitgereikt aan: mejuffrouw M. C. Aan de Kerk. Eerw. Zr. Alberti, mejuffrouw C. G. Allebé: R. S. Antonisse, mevrouw T. BaardseWinkel, meiuffrouw A. M. Bakker. J. J. Bartel, W. v. Bentem, mevrouw J. BlaauwWeinman, mejuffrouw C. Boelhouwer. Th. Boeree. P. Bos, G. H. Brands, L. H. v. d. Brink, A. C. A. Bussing. C. Derkx. mevrouw J. v. Dooren Twuyver, J. v. Driel, A. J. H. Elfers, F. de Geus, mevrouw C. HemertKonings, A. Hensen. G. de Hey, P. Heyligers, N. de Ja ger. E. Kapteyn, J. A. Kenselaar, H. L. Kieft, J. P. Kipshagen. G. Kleinhout. W. Koek. J. B. Koopman. A. Krieke, L. de Kroon, G. Kru- ger. mevrouw E. M. KuvtVonk. H. R. K. de Langen, mejuffrouw S. A. A. M. Loman, G. Luiten, mevrouw C. Maarsev. Twuyver. G. Maarsen, G. A. Meurkes. mevrouw J. C. MischielsenVonk, G. J. Neder Helman. J. Nolmans, C. de Nijs, mevrouw H. H. Officier Dortmund, W. Poeles. J. Rodenburg, me juffrouw J. v. Roode, W. J. Schoonebeek, D. J. Schouten, mevrouw A. SchoutenAarsen, G. Schouten, D. J. Schwarz, C. Smit, H. Snel, V. H. Snel, mevrouw J. SombroekZijlstra. A A. J. Sonneveld. M. Soronk, mevrouw P. StroekerTarner. F. R. Veenstra, J. Verhoef, H. J. Versteeg. A. Vlieland. W. G. Vriend. Th. A. C. de Vries, mevrouw C. J. de Waal MalefiitLuyken. J. M. Wesselius, J. Woort- man, K. Wouda, G. Zevenhoven. 3-3% Nederl/47 A.K.ti. Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Ume H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U.S Steel Slotkcers Vrijdag 100s/,. 306 375% 328 544'/* 110% 189 169% 141% 128% 252% 214 237 235 48% 107 78% 59% 24*/,, 70% Openings koersen 100% 299 365 323 536 110% 188 169 141% 129% 252% 214% 237 235 49'/i 106% 78 58% 24 70% BINNENLAND Het Vlaamse Pleitgenootschap bij de balie van Brussel heeft Zaterdag in de zaal vanü het hof van assisen van Brabant, in het Paleis van Justitie, een huldeplechtigheid ter nagedachtenis van prof. mr. E. M. Meijers gehouden. Hij was professor aan de univer siteit van Leiden en voorzitter van de com missie voor de Eenmaking van het Burger lijk Recht van België, Nederland en het groothertogdom Luxemburg. De tentoonstelling van werken van de Frans-Russische beeldhouwer Ossip Zadkine thans in Arnhems gemeentemuseum zal niet in andere steden van ons land worden ge toond. omdat de beeldhouwwerken niet lan ger kunnen worden uitgeleend. Wel heeft Zadkine ermee ingestemd, de tentoonstel ling te Arnhem te verlengen tot Zondag 13 Februari. Het 10-jarig zoontje van het echtpaar C. in Den Haag is Vrijdag op wel zeer tragische wijze om het leven gekomen. Toen de moeder even de deur uit was is het kind met een hondenriem gaan spelen. Hij heeft de riem met d§ musketonhaak aan een waslijn vast gemaakt. Daartoe klom hij op een stoel, terwijl hij het andere einde van de riem om zijn hals had. Kennelijk is het jongetje toen gevallen, want toen de moeder terug kwam vond zij haar zoontje hangend over de stoel. De militairen van land- en luchtmacht hebben voor de actie ten bate van de vluch telingen 46.785 gulden bijeengebracht. Het burgerpersoneel, dat onder het ministerie van oorlog ressorteert, stond 15.227 gulden af. Deze bedragen zullen worden gevoegd bii het totaal bedrag van het rijkspersoneel. Dit totale bedrag zal door het rijk worden ver dubbeld. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagochtend heeft de Haarlemse politie de dertigjarige kopersmelter H. D. aangehouden, die des morgens om half tien een fiets in huurkoop gekocht zou hebben voor f 225. Hij betaalde vier gulden, stapte op zijn nieuwe aanwinst en reed naar de Botermarkt, waar hij de fiels voor tachtig gulden verkocht. De man is ingesloten. De heer A. Schinkel, te Santpoort, trad op 20 Januari 1930 in dienst bij het Provin ciaal Electrieiteitsbedrijf van Noordholland. Hij hoopt derhalve komende Donderdag zijn zilveren ambtsjubileum te vieren bij het P.E.N., waar hij thans als technisch opzichter B werkzaam is. Op de dag van het jubileum zal de heer Schinkel pp het hoofdkantoor te Bloemendaal door de directie worden ont vangen en toegesproken. Als assistenten van de districtscommis saris, ir. J. Pool, van de vereniging De Ne derlandse Padvinders in het district Haar lem, zijn benoemd de oubazen C. H. Vollrath (voor voortrekkers) en dr. W. E. Walles (voor training). Een Volkswagenbus van een Haarlems verhuurbedrijf is in de nacht van Zaterdag op Zondag op een voorrangsweg nabij Sneek (Fr.) aangereden door de personenauto van een Sneker aannemer, die verzuimd zou hebben voorrang te verlenen. De inzitten den van de omgeslagen autobus, leden van een Haarlems artistengezelschap, konden na van de schrik bekomen te zijn. in de geha vende autobus hun weg naar Haarlem ver volgen. De Bloemendaalse Reddingsbrigade hield een contactavond voor de leden. Er werd een film over E.H.B.O.-werk van de Leger Voorlichtingsdienst vertoond en de heer G. Schuitemaker gaf een overzicht van de plannen voor de stranddienst aan het Bloemendaalse strand in de komende zomer. De veiligheidsmaatregelen aan het strand, die reeds tot de beste aan onze Nederlandse kust behoren, zullen nog uitgebreid worden. De afdeling Haarlem van het Veteranen Legioen Nederland houdt Dinsdagavond 18 Januari een bijeenkomst in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgeb uw. De onder werpen Nieuw Guinea en Zuid Molukken zullen worden besproken door de heren J. Fabius, oud-militair attaché in Tokio en A. F. Aponno van de afdeling Voorlichting der „Republiek der Zuid-Molifkken". De heer J. van der Aar te Soaarndam is Zondagmiddag in café Van der Putten ge huldigd bij zijn vijftieiarig lidmaatschap van het R.K. kerkkoor. Ilij on'ving uit han den van pastoor Veier de eremédaille „Pro Ecclesia et Pontifice". „Boefje" van M. J. Brusse is nog steeds niet dood. Integendeel: onlangs heeft de veertienhonderdste voorstelling van dit stuk plaats gehad. Deze wordt op Zondag 23 Januari in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem herhaald, met Charmey Reynen in de zo vaak c" - Annie van Ees vervulde titelrol. De Aiiiniko luoocii uc kwee ueotaan de fecuuUVveu Van ue va.ii a.Co£«-ieiiJk.uuu. in Haariem-uosc zal in de toekomst gevuld •vOiuea uoor een „aenoOizaa, en een gyni- nasueKiOKaal met een groot aantal mjQe- nortnue Kamertjes. ue leKenuigcn nggen op ae kamer van de arcniLect v«ui Upcnuare werken ue heer D. xieno en uinnenKort zuilen ue piannen mgcuiend wuiuen uy oUigemeestcr en Wet- nuuuers. De „schouizaai weike tien by actttuen meter groot is, zal gesenikt wor den gemaakt om oy siechi weer ue kinue- reu vuur scnooiiya onueruaK te verscnai- ien en voorts zunen er, muien de nooxuen van ue seiioien vour dergenjKe piannen voeten, wisscteiiae tentoonstellingen genou- den Kunnen woruen. uuvenaien oesLaat er ue niugenjKheid om het zaaltje, uaL atge- seheiuen Kan woruen van ue Kiassetokaten, des avonus in te richten voor lezingen, voor uit uoel is er een kiein toneeltje ge plaatst en voorts kan men tweehonuerd personen een geneliya piaaisje bezorgen. net complex, waarin net gymnastieKio- kaai zat Kinnen te liggen zat geueeiieiijK votgens Deens voorbeetu woraen ingericht. in ae Kieeakamers heelt men nurnenjK een aiseneiomg gemaakt, waardoor het mogelijk worat, aat ae leerlingen in ae gymnastiekzaal en in ae kieeoKamers op uiOte voeten Kunnen lopen, uit nygtemscn oogpunt acnue men het nametijK nooaza- KeujK, dat er siecnts een Kiem geaeeite van ue DescniKbare ruimte aoor leerlin gen met scnoenen aan mocht worden De- treden. ue teerlingen komen dus de kleedka mers binnen, gaan op een bank zitten, aoeii ae scnoenen uit, zwaaien ae benen over ae bank en staan barrevoets op net „Diote-voeten-gedeelte jsovenoien zal men in de kleedkamers arte soorten wasgeiegenneaen aanorengen. Cjr komt namelijk een gemeenscnappeiijke uoucnecei, er zyn voorts nog enkel aparte aoucnei en tensiotte neeft men op verzoek van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezindheid een aantal voetenwas- oakken geprojecteerd. De gymnastiekzaal is ruim opgezet en heelt een oppervlakte van tien bij negen tien meter. De ramen zijn hoog, er zuilen zich geen gordijnen in dit lokaal bevinden en voorts gaat men rekening houden met de acoustiek door geluiddempend materiaal in het plafond aan te brengen. Andere projecten Overigens staan er bij de Dienst Open bare Werken nog meer plannen op stapel. De bouwtekeningen van de Hildebrand- m.u.l.o. aan de Jan Gijzenkade verkeren in een vergevorderd stadium en zullen bin nen afzienbarfe tijd bij B. en W. ingediend worden. Voorts is men gereed met de aan bouw van de fundering van de uitbreiding van de Christiaan Huygensschool en men zal na de vorstperiode het werk weer ter hand nemen. Dit is ook het geval met de bouw van de gymnastiekzaal bij de P. H. van de Leyschool aan de Vondelweg in Haarlem-Noord. De plannen zijn gereed, het werk is reeds gegund en na de vorst zal men met het werk beginnen. Ook de voltooiing van de Montessori kleuterschool aan de Pleiadenstraat is in zicht. Eind Januari zal men dit project gereed hebben en in het begin van de maand Februari zal de officiële opening plaats hebben. Alcyone, pass. 16 Recife n. St. Vincent. Alhena, pas. 16 Finisterre n. Antwerper Alkaid, 16 v. Bahia n. Victoria. Arnedijk, 16 te Londen. Agamemnon, 16 te Amsterdam. Amstelland, 17 te Amsterdam. Amstelstad, 16 te Suez. Ariadne, 15 te Amsterdam. Aldabi, 17 v. Antwerpen te Rotterdam Alnati, 16 te Montevideo. Amsteldijk. 16 te Le Havre. Boskoop, 17 te Cristobal. Beninkust, 16 te Dakar. Bonaire, 16 100 m. NO. Ouessant. Bantam, 15 v. Claveria n. Honolulu. Biijaendijk, 17 te Antwerpen. Clavella, pass. 16 Mioikoy n. Port Sudan. Cleodora, pass. 16 Thursday eil. n. Brisbane. Congostroom, 15 v. Amsterdam n. Dakar. Cottica, 15 v. Paramaribo n. Plymouth. Castor KNSMpass. 16 Wigh n. San Juan. Celebes, 16 te Amsterdam. Daphnis, 15 v. Savanna n. Baltimore. Diemerdijk, 16 v. Londen n. Curacao. Dordrecht 21 Philadelphia verwacht. Delfland. 15 v. Amsterdam n. Bremer. Deifjand, 17 te Bremen. Delft, 18 te Mollendo verw. Duivedijk, 16 te Hamburg. Eemdijk, 17 te Vera Cruz. Eendracht, pass. 17 Dublin n. Avonmouth. Kernland, 16 v. Amsterdam n. Bremen. Esso Den Haag, pass. 17 Gibraltar n. Antw. Friesland (SSM). pass. 15 Ouessant n. Huelva. I Farmsum, 15 te Mobile. Gooiland, pass. 14 Kp. Verdische eil. n. Recife Gouwe, 14 v. Hamburg n. Blyth. Graveland, 14 te Pto Alegre. Groote Kerk, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Gaasterkerk. 17 te Aden. Gordias, 17 te Lissabon. Hera, 15 v. Georgetown n. Paramaribo. Hersilia, 15 te Barbados. Hector, 15 te Lissabon. Heemskerk, 16 te Melbourne. Houtman, pass. 16 Ceylon n. Belawan. Hart hor, pass. 16 Oran n. Antwerpen. Helicon, 17 te Georgetown. Hilversum, 17 te Mcna el Ahmadi. Hoogkerk, 16 te Bremen. Indrapoera, 16 te Belawan. Ittersum, 17 te Jacksonville. Ilos. 16 te Istanboel. Jagersfontein, 16 50 m. NO. Ouessant. Joiï. v. Oldenbarnevelt. 17 70 m. ZW. Kp. Howe. Karimun, 17 te Suez. Kieldrecht, 15 te Bremen. Kota Agoeng 16 te Port Said. Kota Gede, 16 v. Soerahaja n. Cheribon. Katelvsia, pass. 16 Finisterre n. Heysham. Kertosono. 16 v. Seattle n. Vancouver. Koratia. 17 te Suez. Kota Inten. 16 v. Djibouti n. Belawan. Langkoeas, 15 te New York. Larenberg, 15 te Hamburg. Leuvekerk, 15 v. Suez n. Aden. Loppersum, 15 te La Goulete. Leersum, pass. 13 VUssingen n. Houston. Laertes, pass. nacht 16-17 Colombo n. Belawan Laurenskerk, pass. 15 Ouessant n. Marseille Lawak. 14 v. Trinidad n. Kaapstad. Lemsterkerk. 16 v. Bahrein n. Damman. Liberty Bell, 16 te Suez. Lieve Vrouwekerk, 16 v. Madeira n. Aden. Limburg. 16 voor Belfast ten anker. Lindekerk, 16 te Rotterdam. Lekkerkcrk. 16 v. Marseille n. Antwerpen. Lissekerk, 16 v. Marseille n. Genua. Loenerkerk, 17 te Hamburg. Laagkerk. 17 v. Anwterpen n. Rotterdam Mitra, pass. 14 Azoren n. Curacao. Mataram, 15 te Antwerpen. Mydrecht, 15 te Vlissingen. Maas. 17 te Djidpelli. Macamo, 15 v La Spezia n. Port Said Macuba. 17 te Soerabaja. Malvina. 16 te Suez. Mapia. 16 te Suez. Marisa. 16 v. Malta n. Berre. Markelo, 15 v. Hamburg n. Londen. Mirza, 15 v. Shlmonoseki n. Balikpapan. Myonia. 17 te Singapore. Maasdam. 16 v Havana n. New York. Meerkerk. 18 te Aden verwacht. Meliskerk, 17 te Beira Maashaven, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Maasland, 17 te Amsterdam. Nestor, 16 Barbados verwacht. Nieuw Amsterdam. 16 v. Havanna n. New York. Noordam. 17 te Rotterdam. Notos, 15 v. Tanger n. Oran. Ondina, 15 te Suez. Ootmarsum 15 te Houston. Orestes, 15 te Antwerpen. Ouwei kerk. 15 v Brisbane n. Townsville. Oranje, pass. 17 Aden n. Colombo. Orion. 17 v. Algiers n Patras. Oranjestad, 17 te Hamburg Pendrecht, pass. 14 Gibraltar n. Nynashamn. Prins Maurlts, 14 v. Hamburg n. Amsterdam. Polyphemus, 16 v. Algiers n. Halifax. Poelau Laut, 14 v. Algiers n. Port Said. Prins Alexander, 16 te Lissabon. Prins Fred. Willem. 15 v. Rotterdam n. Montrose Prins Joh. Willem Friso 15 te Tel Aviv. Prins Willem lil, 15 v. Oslo n. Lissabon. Pieter S. 17 te Cardiff verwacht. Polydorus, 16 te Liverpool. Poseidon. 17 te Philadelphia. Prins Willem George Fred. 16 v. St. John naar Le Havre. Prins Fred. Hendrik. 17 v. Gandia n. R dam. Prins Maurlts, 16 te Amsterdam. Pygmalion. 15 te Amsterdam. Rotula, verm. 13 v. Thameshaven n. Rotterdam Rita, 17 te Penang. Roepat, 15 te Belawan. Rotti, 14 te Bremen. Ruys. 17 te Okinawa. Rijndam. 17 te Cobh. Ridderkerk, 16 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Rijnkerk, 16 te Kaapstad. Saiawati, pass. 14 Perim n. Bahrein. Setterpendrecht, 15 te Rio de Janeiro. Sarpeaon, 16 te Pto Cabello. Slamat, 15 te Rotterdam. Soestdijk, 16 v. Tjilatjap n. Tj. Priok. Sommelsdijk, 17 te Houston. Stad Alkmaar. 16 te Immingham. Stad Maassluis, 15 v. Kirkennaes n. Rotterdam. Stad Viaardingen. 15 v. Rotterdam n. Narvik Straat Mozambique, 15 v. Singapore n. Hongkong Sumatra, 14 te Hamburg. Sheratan, 17 te Suez. Stad Amsterdam, pass. 16 Flores n. Nederlana Sibajak, 18 voor Hoek v. Holland n. R'dam. Samarinda. pass. 17 Key West n. New Orleans Stad Maastricht, 18 te Terneuzen verw. Saparoea, 16 v. Amsterdam n. Antwerpen. Tamo, 15 te St. Vincent. Tjisadane, 15 te Buenos Aires. Tero, 14 te Mar del Plata Tabinta, pass. 15 Kp. Finisterre n. Genua. Tawali, 16 ie New Orleans. Tibia, 17 te Auckland Tomini, pass. 15 Sabang n. Aden. Trajanus, 16 te Georgetown. Trompenburg, pass. 16 Borkumrif n. Antwerpen Ternate, 16 v. Southampton n. Marseille. Tiberius. 17 te Grenada. Talisse, 16 te Amsterdam. Tana, 16 te Bremen. Ternate, 24 te Marseille verwacht. Vasum, 15 te Amsterdam. W. Alton Jones, pass. 14 Bermuda n. Philadelphia Westertoren, pass. 14 Kanarische eil. n. Kaap stad. Willem Ruys, pas. 14 Guardaful n. Port Said. Wonorato, pass. 15 Perim n. Ummsaid. Wieldrecht, 16 70 m. W. Den Helder. Waterland 18 Las Palmas verw. Weltevreden, 15 v. New Orleans n. Charleston Wonogiri, pass. 17 Gibraltar n. Liverpool. Waterman. *17 te Curacao. Westerdam, 16 130 m. O. Nantucket. Woensdrecht, 16 v. Rotterdam n. Lissabon. Wonosari, 17 te Belawan. IJsel. pass. 15 Gibraltar n. Rotterdam. Zeeland (SSM), 15 te Tyne. KLEINE VAART Agiena, 15 v. Ipswich te Amsterdam. Albergen, 15 v. Swansea n. Bordeaux. Appingedam, 14 v. Rotterdam te Lissabon. Ardeas. 15 v. Amsterdam n. Kopenhagen Audacia, 15 te Gothenburg verwacht. Auriga, 15 v. Odense te Kopenhagen. Atlas, 14 v. San Ferrll n. Valencia. Aldo, pass. 15 Vlissingen n. Hansweert. Algarve. 15 v. Rotterdam te Cork verw. Att S, verm. 15 v. Rotterdam n. Newross. Auriga, verm. 15 v. Kopenhagen n. Gdansk. Bernisse, 15 Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam Binnenhaven, 15 v. Casablanca te Valencia. Breë Helle, vertr. 15 v. Londen n. Rotterdam. Bab T. 13 te Bayonne. Boreas, 14 v. Livorno n. Genua. Bellatrix, 15 v. Skagen te Rotterdam verw. Bestevaer, vertr. 15 a 16 v. Grimsby n. Rottei- dam. Barcarola, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Betty Anne S, 15 te Lissabon verw. Continental, 15 v. Mlddlesbro n. Guernsey. Draco, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Deni, 15 v. Rotterdam te Le Havre. Depa, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. DUigentia, 15 v. Heysham te Workington verw Delfborg, vertr. 15 v. Sagen n. Leeuwarden Escaut, 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Elsenburg. pass. 15 Kp. Vilano n. Casablanca Erasmus, 15 v. Rotterdam te Aalborg. Evertsen, 15 v. Kragero n. Par. Ferocia, verm. 15 v. Arendal n. Shoreham. Fiducia. 15 v. Boston n. Maassluis. Gaasterland 15 v. Harlingen n. Leith. Gerrie S, verm. 15 v. Vianna n. Guernsey. Goote, vertr. 17 v. Amsterdam n. Savona. Harold, 15 v Gdynia n. Bergen. Haskerland, 15 v. Harlingen n. Goole. Hoc Vinces, verm. 18 v. Maassluis n. Boston Henrica, verm. 15 v. Antwerpen n. Belfast Heerengracht, 15 v. Nantes te Rotterdam. Ilias, 14 v. Rotterdam n. Malta. Ingeborg, vertr. 15 v. Bromboro n. Harburg Joost, 14 te Antwerpen. Kemphaan, 15 te Cuxhaven. Larix, 14 v. Zaandam n. Londen. Leendert b, 15 v. Antwerpen te Stockvik verw Mutatie, pass 13 Lizard n. Waterford. Megrez N, 15 v. Itajai te Montevideo verw. Mirzam N, 18 Montevideo verw. Monica. 15 v. Zeebrugge n. Antwerpen. Matthew, verm. 15 v. Grimsby n. Shoreham Midsland, 15 v. Rotterdam n. Grangemouth. Myfem, 16 v. Stockholm teRouen verw. Myfem, 16 v. Stockholm te Rouen verw. Manta, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. May Mere 15 v. Londen te Antwerpen. Noorderhaven, verm. 15 v. Bremen n. Garston Noorderlicht, vertr. 15 v. Rotteidam n. Le Have Nottingham, 15 v. Rotterdam n. Kingslynn. Noorderhaven, 15 v. Assens te Bremen verw. Nieuwehaven, 15 v. Gothenburg te Rotterdam Nijenstein, 15 v. Boston te Rotterdam. Oosterburgh, 15 30 m. N. Eland n. Paskalavik Pavo, 13 te Vasterlk. Ponto, 14 te Bayonne. Ponza. 14 v. Londen n. Gyon Mussel. Philetas, 15 v. Tunis te Amsterdam. Rema, 15 v. Odense n. Kopenhagen. Rijnhaven, 17 Liverpool verwacht. Suite, 15 v. Skagen te Rotterdam verwacht. Spes'. 15 v. Vlissingen n. Vejle. Strijpe, 17 Antwerpen verwacht. Teunika, 15 v. Sunderland te Amstredam. Theano, 15 v. Rotterdam n. Dublin. Trito, 15 v. Drogheda te Dublin. Ton S, 15 v. Portsmouth te Duinkerken. Tilly. 13 te Hull. Vanessa, 15 v. Harlingen te Amsterdam. Veenenburgh, 15 v. Rotterdam n. Mlddlesbro. Venus, 15 v. M'dllesbro n. Norwich. Vivo, 1 v. Londen n. Antwerpen. Vrijburgh. 15 v. Rotterdam n. Londen. Viking, vertr. 15 v. Rotterdam n. Saeby. Vitesse, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Westropa, pass. 15 Borkum n. Kopenhagen. Wickenburgh, 15 v. Londen te Rotterdam. Zeehaan, 16 v. Portsmouth te Foyness verw. Een grote uitslaande brand heeft Zater dagavond het hótel „Rijnzicht" te Ren kum in de as gelegd. Slechts de kale mu ren staan nog overeind. De schade aan gebouwen en inventaris wordt geschat op 2% a 3 ton. Om half zes werd de Renkumse brand weer gealarmeerd. De brandweren van Oosterbeek en Heelsum verleenden assis tentie. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat een gordijn bij de gashaard in een hoek van de barzaal vlam vatte. De kok was direct met een brandblusapparaat ter plaatse, maar uit de gashaar sloeg een vlam omhoog, die gordijnen "en plafond in brand zette. Na een half uur, toen de barzaal was uitgebrand, leek het gevaai geweken. De brand is echter via de keu ken naar hei oudste gedeelte van het hotel, het woonhuis, doorgedrongen en vandaar naar de hotelruimte. Om acht uur laaiden de vlammen hoog boven het hotel uit en liepen de belendende gebouwen gevaar. Met veertien stralen werd het vuur be streden. De Wagen ingse brandweer die om 18.15 uur reeds was gealarmeerd, kwam 1 om kwart, voor acht assistentie verlenen j met een Magyrusladder en een tankwagen. Ook de brandweer van de papierfabriek 1 Van Gelder en Zonen was gealarmeerd, en stond klaar om uit te rukken. Toen ae Wa. geningse brandweer gearriveerd was kon de brand effectief worden bestreden, maar pas om tien uur was het gevaar geweken. Op het terrein van de brand waren aan. wezig burgemeester Matser van Blooys, da opper brandmeester inspecteur G. A. Wald. kotter, inspecteur De Roos van de Rijks- brandweerinspectie uit Arnhem en bur gemeester De Niet uit Wageningen. Het in het hele land bekende hótel telde 30 bedden. De schade wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De eigenaar was niet thuis toen de brand uitbrak. Hij deelde mede dat hij op 1 April zijn hótel weer wil openen, om. dat voor de zomer contractueel reeds dui zend diners zijn vastgelegd. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend dat het besluit van de raad dier gemeente d.d. 22 De cember 1954, nr. 28, strek kende tot verlenging van de geldigheidsduur van de „Verordening aangifteplicht woonruimte", tot en met 31 December 1960, van heden af gedurende drie maanden voor een ieder ter inzage ligt op de gemeentesecreta rie, afdeling 7. Tel. 10409. Voor kantoorboeken en kantoorartikelen. Tel. 14629 Voor Schoolleveranties. HELENA H. BEGEMANN Middenlaan 9. Tel. 34857. niet meer nodig I Na een ophefmaken de ontdekking werden tabletten samenge steld die onmiddellijk en radicaal helpen b\j verkoudheid en griep. 95 cent per doosje. Uw eigen apotheker en dro gist hebben her voor U. Te huur gevr. in Haarlem of omstr., voor alleenwonende dame, zonnige kleine FLAT of ETAGE, bev. 2 kamers, keukentje, badgelegenheid, W.C. en logeerkamer, event, tuin. In ruil kan event, te huur worden aangeb. vrijst. villa te Heemstede, 10 ka mers, badk., garage, c. v. enz. Brieven no. 8030. Ja. als u ze zo in de wei ziet lopen. Maar nee als uw slager er één moet kopen o.a. voor uw vleespan. Dan zijn er in eens tientallen soorten. Oude en jonge, magere en vette, schonkige, vlezige en nog veel meer. De slager van vleeshouwerij v/h Eeltjes koopt zeker niet met zijn ogen dicht. Om een goede repu tatie te handhaven is het op de markt uitkijken geblazen Want daar wordt bepaald wat u op tafel krijgt als u bij vleeshouwerij v/h Eeltjes koopt. Zo gaat het met koeien, met varkens en met kal veren. Dit zorgvuldig kiezen maakt dat u (bij „Eeltjes") waar krijgt voor uw geld. Van dat prima vlees wordt ook ham gemaakt en worst. Niet voor niets dichtte een onzer klanten dan ook: Wat de kroon is voor een vorst, De champagne voor de dorst En de honing voor de borst Is voor mij een Eeltjes' worst Stapt u een dezer dagen eens bij „Eeltjes" binnen. En zie wat daar een heerlijkheden liggen uitgestald. Koop wat u lekker lijkt en proef met aandacht het stukje „Haagse" dat u aangeboden wordt. En. al lijkt het druk in de winkel, waar is dat u vlug en goed bediend wordt bij VLEESHOUWERIJ I Z'JLSTRAAT ÓOi Eerst bij FORTGENS informeren BEGINNERS - GEVORDERDEN Alle leeftijden LAATSTE WEEK VOOR INSCHRIJVEN DANS Grote Houtstraat 176 Telefoon 15150 Een handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. Diverse modellen. ZIJLSTRAAT 87. Tel. 11110 Haarlem. Merkschoenen DE LAATSTE RESTANTEN Nog slechts 3 dagen. Bijzonder lage prijzen. BARTELJORISSTRAAT 31 HAARLEM Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedryf „LODA". Grote Houtstraat 9. Ook Textielstof. ANTHONIESTRAAT 45 Haarlem. Tel. 18266 Tel. na 6 uur 17605. Lessen gevraagd BIJLES WISKUNDE ge\ Tel. 24175. Huish. personeel gevr. FL. NETTE WERKSTER ge vraagd voor enige dagen p. week. Lindenbergh, Rijks straatweg 17. Aanm 6.30-8 uur nam. WERKSTER gevraagd voor 2 morgens per week. Mevr. van Gastel, Berkenstraat 45. WERKSTER gevr. liefst Vrij dag. Mevr. Hermanie Lo- rentzkade 202. NET MEISJE gevr. van 8.30 tot 5 uur. Zaterdag tot 3 u., v. g. g. v. Gen. Cronjéstr. 164 NETTE WERKSTER gevr. voor 3 ocht. in de week. Mevr. Vingerhoets, Lorentz- kade 150, Haarlem. NET DAGMEISJE gevr. in kl. gezin. Wilhelminapark 10 NETTE WERKSTER gevr. 2 a 3 dg. p. w. Ter Hoff- stedeweg 4, Overveen. Fl. zelfst. WERKSTER gevr. liefst ongehuwd. Verspronck weg 43, Haarlem. DIENSTMEISJE gevr. voor d. en n. te Bl'daal, v. g. g. v. Meerd. hulp aanw. weekend vrij. Brieven G 2609. MEISJE gevr. voor dag en nacht. Goed kunnende koken Tweede meisje aanwezig. Midden Duin en Daalseweg 23, Bloemendaal. Wegens teleurstelling gevr. voor direct fl. zelfst. HULP i. d. HUISH. voor de dag v. g. g. v. in gezin met 2 schoolg.' meisjes, mod. huis, c. v. hoog loon. Lorentzkade 532, tel 10185. BROODBAKKERSBEDIEN- DE gevr. ook genegen wijk te lopen, bij J. Zeegers, Ha- gelingerweg 50, Santpoort. Bedrijfsperj. gevr. THUISNAAISTERS voor ja ponnen. J. W. Huël, Thi- bautstraat 4 rd., bij de Bak kerstraat. Tel. 17235. Bij boekbinderij A. G. Geerts kunnen weer enige nette meisjes geplaatst worden. Aanm. Nassaulaan 9. Fama, Kruisstraat 35, vraagt aank. of ervaren STIKSTER en leerjongen voor luxe da mestassen. Tel. 13337 Frett. Werkkring. NETTE JONGENS gevraagd 1418 j. voor pakw. f 15— f 30 p. w. Spaarne 55. Bedrijfspers. aangeb THUISWERK gevr. onver schillig wat. Brieven G 2605 Kamers aangeboden Woningruil Diversen JONGEMAN, 24 j. z. a. m. Jeugdorg. voor leiding. Br. G 2633. Te koop aangeboden NW. VLOERKLEED 2 bij 3 M. Spaansevaartstraat 86. Kamers gevraagd GEM. KAMER gez. d. heer. voor direct of 1 Febr. Liefst omg. stat. Brieven G 2811. GEZ. KOSTHUIS m. eigen vrije kamer gez. door jonge man 25 j. Liefst bij weduwe. Brieven G 2634. KACHEL, z. g. a, n. pr. f 50 Te zien: Elzenpl. 34, H.-N. Mooi ENGELS BANKSTEL (z. g. a. n.) Spotprijs f 475. Versprcnckwcg 20, tel. 14635 PRIMA HAARDKACHEL f 30. 2 pers. ledikant met spiraal f 15. Haardstoeltj* f 7.50. Junoplantsoen 78. GEST. ZIT- en KL. SLP.K. voor heer, b. b. h. h. met pension per 1 Maart in kl. gezin, douche aanw. H.-W. Brieven G 2403. GR. GEM. ZIT-SL.KAMER aangeb., str. w. verw., z. p. Julianalaan 97, Overveen bij Stoop's Bad. GR. GEM. ZIT-SL.K. v. 2 pers. voorzijde, Zijlweg, aparte bedden. Tel. 17345. BENEDEN-ETAGE (2 kam., keuk. toil, tuin etc.) aan gez. weg, goede st. aangeb. in ruil voor grotere woonruimte. Br. G 2612. Pracht BOBSLEE, nieuw. H. v. d. Laan, Zijlweg 12.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8