Het lift verbod: een psychologische kwestie Weerbericht Een ongeval OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Actie tegen herbewapening in het West-Duitse vakverbond Waarschijnlijk brokstukken van een vroegere planeet Beierse vakbond rebelleert tegen de leiding „die niets heeft gedaan" Loslopende vuurbol boven Haarlem Waarnemingen in deze omgeving Het woord is aan Vragen over liftverbod Eerste proefvaart van atoomonderzeeboot Eden gaat niet in op het Sovjet-aanbod Sovjet-aanbod wordt in Bonn druk besproken De derde president. Passagiersschip gestrand op Italiaans eilandje „Ik hoorde een licht sissend geluid Nautilus heeft 160 passagiers Weerrapport zw w w w zzo zzw ozo ozo zo w zo 59e JAARGANG No 162 t4 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ia Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom DINSDAG 18 JANUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 9 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EEN ZONDERLING ONGEVAL met een groot vliegtuig heeft zich Zondag voorge daan op Londens grote luchthaven: London Airport. Wij hebben het vermeld: een grooc vliegtuig, een „Vickcrs Viscount" van de British European Airways, startte in de mist en sloeg een verkeerde zijweg in.waar het met een snelheid van 150 K.M. door een barrière brak en op een terrein terecht kwam waar een bouwondernemer een mas sa materiaal had opgeslagen. De Vickers Viscount maakte rechtsomkeert nadat het toestel zijn landingsgestel en twee van zijn motoren verspeeld had en daarna nog een paar honderd meter op zijn buik was voort gegleden. Gelukkig vloog het niet in brand en de wilde hindernisren kostte geen men senlevens; van de bemanning en de dertig 'passagiers werden enkelen licht gewond. Foto's tonen hoe zwaar het toestel bescha digd is. De Vickers Viscount is een groot vliegtuig; men stelt zijn waarde op meer dan tweeënhalf millioen gulden. Nu hing er mist toen het ongeval ge beurde: volgens de Engelse bladen was er niet meer dan honderd yards zicht. Dat is iets meer dan negentig meter en dus wei nig, zoals iedere autorijder uit ervaring kan beamen. En die rijdt, vooral in .zu'ke om standigheden, zoveel langzamer dan een startend vliegtuig. Maar bij de B.E.A. is men er toch van overtuigd, dat de piloot de goede startbaan zou zijn blijven volgen als die maar duidelijk aangegeven was ge weest. Door dat markering ontbrak nam hij bij een splitsing de verkeerde koers, die hem op een buiten gebruik gestelde start baan bracht. Volgens de directie van de B. E.A. was het niet afsluiten van de onbruik bare startbaan te wijten aan het Ministerie van Luchtvaart. Een official van dit mi nisterie zei weer dat de directie van de luchthaven met de uitvoering van derge lijke maatregelen belast is. zij het dan dat deze directie onder het departement res sorteert. Er zal ongetwijfeld een officieel onderzoek komen en het zal wel ingewik keld worden, zoals dat in alle dergelijke zaken het geval pleegt te zijn. Wellicht zal blijken dat een of meer mensen een fout, in dit geval dan misschien een nalatigheid, hebben begaan. Dan zal ook in Engeland de zo gebruike lijke term worden gebezigd: wiens schuld (of wier schuld?) was het. Dit nu is de reden waarom hier op dit ongeval, overigens willekeurig daartoe gekozen, wordt teruggekomen. Het lijkt namelijk goed er eens aan te herinneren dat ieder mens die werkt fouten maakt. Wij hebben dat pas nog kunnen waarnemen op een ander soort hoog niveau dan dat hetwelk vliegtuigen kunnen bereiken: ook minis ters maken fouten. Dit verwondert even wel niemand. Evenmin is men er bijzonder verbaasd over sis de kruidenier eens een fout maakt in zijn rekening, of de journa list in de krant, of de bank in een reke ning-courant. Het is evenwel nodig de lijn door te trekken: aan het maken van fouten staat iederéén b'oot die werkt, dus ook de man die enig snel vervoermiddel bestuurt of alleen maar moet controleren dat het in goede staat verkeert, of alleen maar een startbaan voor vliegtuigen moet markeren. Het is bepaald onrechtvaardig hem meer schuld toe té moten, dan anderen die fou ten in hun werk begaan. Al kan hij er zich voortdurend van bewust zijn dat zijn ar beidstaak bijzondere verantwoordelijkheid meebrengt, omdat er mensenlevens mee gemoeid zijn, toch maakt ook dit besef hem niet onfeilbaar. Hij heeft zijn aan deeltje in een algemeen menselijk tekort. Zijn nationaliteit doet er in feite ook niets toe: geen enkel land kan bogen op onfeil bare ingezetenen (onfeilbaar dan nog maar alleen in zijn werk). Geen enkel land kan zelfs bogen op één infeilbare ingezetene. Allemaal op hun beurt begaan' zij af en toe fouten en dit vertegenwoordigt die eerste onveiligheidsfactor bij elk snel vervoermiddel, te land of in de lucht, die men nooit, ook niet door de vernuftigste nieuwe veiligheidsmaatregelen, zal kunnea uitschakelen. Tot goed begrip van de wer kelijkheid is het beier dat. weer eens vast te stellen. Het is makkelijk genoeg naar iemand te wijzen en te zeggen: het was zijn schuld. Maar men maakt zelf ook fou ten in zijn werk. Niet zo weinig. Meer dan het aantal beperken kan men niet. Er blij ven er altijd over. Lastig, vervelend, soms tragisch, maar onvermijdelijk. R. P. BONN (ANP) De radicale vleugel van het West-Duitse vakverbond (D.G.B.) heeft een nieuwe poging: gedaan om het zes millioen leden tellende verbond in zijn geheel op te nemen in de socialistische campagne tegen een West-Duitse bewapening. In Beleren, waar het vakverbond doorgaans de sterkste anti-militaristische geluiden laat horen, heeft de organisatie zelfs besloten een volksstemming over de bewapening te eisen. Het is de eerste maal, dat zulk een stemming door een niet-communistische organisatie in de bondsrepubliek wordt verlangd. F.en volksuitspraak in Beieren wordt mogelijk, wanneer 25.000 kiezers haar wensen en het tiende deel der kiezers zich er voor uitspreekt. Daar het Beierse vakverbond bijna een millioen leden telt, heeft het de mogelijkheid zijn wil door te zetten. Het aantal schepen van de Nederlandse koopvaardijvloot is, volgens gegevens van het CBS. in 1954 met 32 stuks gestegen tot 1337 per 1 Jr.nuari 1955. De anti-militaristen, die in de Beierse vakbonden de boventoon voeren, hebben gedreigd zich niet te zullen neerleggen bij de naar hun mening te slappe houding, die het algemeen bestuur van de D.G.B. inzake de bewapening aanneemt. Reeds in 1952 heeft de Beierse vakbond een onvoor waardelijke afwijzing van alle bewape ningsplannen verlangd en het vorige jaar in Frankfort gehouden congres van de D.G.B. heeft zich bij deze afwijzing aan gesloten. Op het Zondag in München gehouden vakbondscongres zijn echter heftige ver wijten tot de leiding van het algemeen vak verbond gericht. Deze golden in het bijzon der de voorzitter van het verbond, de so cialist Walter Freitag. Deze zou niets heb ben gedaan om de anti-militaristische Frankfortse verklaring practisch tot gel ding te doen komen. De Beierse vakbond is tegen de federale leiding van het vak verbond in opstand gekomen. Men eist, dat de D.G.B. alle wettig geoorloofde middelen te baat z.al nemer, om in het uur van de beslissing tegen de bewapening te velde te trekken. Slechts met algemene staking wordt niet gedreigd. Men wil evenwel in alle negen landen der bondsrepubliek een volksuitspraak afdwingen. Voorts willen de Beierse vakbondsleiders zoiets als een opmars naar Bonn organiseren. Zij predi ken een buitengewoon congres van de D.G. B. in Bonn met het uitsluitende doel tegen de bewapening te protesteren. Binnen de vakbonden willen zij voorts een geheime stemming over de bewapeningsplannen uit lokken. Voorts eisen zij onder meer dat de D.G.B. zijn millioenenbezit in de schaal zal wer pen, teneinde een voorlichting van het volk over de gevolgen der militarisatie moge lijk te maken. Uiteraard wil men daarnaast de medewerking van het vak verbond aan alle voor de bewapening no dige wetten onthouden. De felste tonen werden op het Münehen- se congres aangeslagen door een van de theoretici van de D.G.B., dr. Victor Agartz, die alle bewapeningsplannen uit den boze achtte, omdat de Sovjet-Unie er niet aan zou denken een militaire overval op West- Europa te plegen. Volgens Agartz moesten de vakbonden zich met alle macht tegen de bestaande plannen te weer stellen, aange zien deze een vermindering van de levens standaard met zich zouden brengen en daarom de Westelijke voorsorong op de Sovjet-Unie zouden verminderen. Bo vendien zouden volgens Agartz de Duitse militaire leiders het gevaar voor een ^feu dale" ontwikkeling der verhoudingen in de industrie nog vergroten. Deze ontwikke ling was, aldus de spreker, reeds ingeleid door de vele vrijwillige sociale zorgen dor bedrijven voor hun personeel, door de bouw van fabriekswoningen enzovoort, waardoor de arbeiders dreigden van hun vakorganisatie vervreemd te raken. De Beierse actie, die nog bekrachtigd werd door de overdracht der leiding van het landelijke verbond in radicale handen, heeft in Bonn groot opzien gebaard. Men wacht met spanning af welke invloed zij zal hebben op de stemming in de overige landelijke bonden, die in de komende twee maanden hun congressen zullen houden. Van overal komen uit de vakbonden zeer radicale geluiden en men vraagt zich af. of de centrale leiding van de D.G.B., die getracht heeft een gematigde koers te stu ren en zich zoveel mogelijk van politieke avonturen te onthouden, in staat zal zijn de storm het hoofd te bieden. Walter Frei tag heeft nog onlangs besprekingen met Adenauer gevoerd. Daarbij heeft de bonds kanselier zonder twijfel getracht een posi tieve medewerking van de grootste orga Ricardo Arias Espi- nosa, met de presi dentiële sjerp om de hals, verlaat hier het gebouw van de Pana mese Nationale Ver gadering in de hoofd stad xmn dat land, waar hij als nieuwe president van Panam a werd beëdigd. Hij werd daarmee de derde president van Panama in een maand tijd, als opvolger van Jose Ramon Guizado, die op beschuldiging van medeplichtigheid aan de moord op zijn voorganger, president Remon, is gearres teerd. intussen is bekend geworden dat licht in de moordzaak is ge bracht door een 18- jarig schoolmeisje, dat de politie de tip had gegeven dat haar verloofde, een Guate- malaanse cadet, de gesmokkelde tommy- gun had verkocht waarmee de moord gepleegd was. Het meisje heeft recht op bijna 400.000 gulden Mn beloning. nisatie der bondsrepubliek aan de opbouw van het Duitse leger te verkrijgen. Her haaldelijk heeft men in regeringskringen te verstaan gegeven, dat men zulk een medewerking dringend nodig acht tenein de interne risico's bij de bewapening uit de weg te kunnen gaan. Het vakverbond staat naar het schijnt voor een ernstige strijd over de vraag of deze medewerking kan worden gegeven. Het Beierse voorbeeld stemt daarbij, naar het oordeel van politici in Bonn. weinig bemoedigend. De vakbond der metaalbewerkers heeft zich reeds bij de Beierse actie aangesloten en in Dortmund een motie tegen de be wapening aangenomen. CIVITA VECCHIA (United Press) Een armada van schepen is onderweg naar een rotsachtig eilandje van twee vierkante kilometer waartip een Grieks schip in de storm aan de grond is gelopen. Getracht zal v/orden de 3.879 ton metende Corinthia vlot te brengen of de 118 passagiers van boord te halen. Een recente opname van Prinses Margriet, die morgen verjaardag viert. 19 Januari haar twaalfde (Foto Meyboom) (Van onze sterrekundige medewerker) Ook boven Haarlem is gisteravond om streeks acht uur de vuurbol te zien ge weest, waarvan de Sterrenwacht te Utrecht meldingen binnenkreeg uit verschillende plaatsen in het land. De eerste berichten spreken van een bol zo groot als de zon en ook even helder als de zon. Beschrijvingen van de kleur lopen uiteen. De een zegt dat hij een blauw-groene kleur waarnam, de ander spreekt van oranje-geel. Dat behoeft niet te wijzen op onbetrouwbaarheid van de waarnemers: vuurbollen vertonen dik wijls verschillende kleuren. Het komt wel voor dat de kop blauw-groen is en de staart oranje-geel, of ook wel omgekeerd. Doordat de meldingen over de waarnemin gen maar zeer schaars zijn, is het moeilijk de identiteit van deze vuurbol vast te stel len. De Utrechtse Sterrenwacht, afdeling Werkgroep Meteoren, ziet met belangstel ling brieven tegemoet van mensen, die deze blijkbaar zeer heldere meteoor heb ben gezien. Een vuurbol is in principe niets anders dan een gewone vallende ster, maar door het veel grotere formaat is het proces van molecuulsplitsing, dat zich hier bij voordoet, veel omvangrijker en de bij behorende lichtflits is dus veel helderder. Het vreemde van deze verschijning is dat er in deze tijd van het jaar helemaal geen zwerm meteoren in de buurt van de aar de is. De deskundigen neigen dan ook naar de „Honderden mensen moeten het gezien hebben", vertelde de heer Brouwer ons vanmorgen telefonisch en hij doelde daar bij op een vliegende schotel, die hij Maan dagavond meende te hebben waargenomen. „Ik reed met mijn echtgenote op de Klop persingel in Haarlem in de richting van het Frans Halsplein toen wij om precies tien over acht een lichtend voorwerp in de lucht zagen. Het was Hcht-groen, rond en met een lichtere kern. De schotel kwam van Noordelijke richting en was na onge veer drie seconden weer verdwenen". I De heren J. W. van Tilburg en J. de Ja ger waren, zoals zij schreven, bij het Bloe- mendaalse Kopje om te gaan sleeën. Wij waren er net aangekomen, tussen acht uur en kwart over acht toen we in de lucht een licht sissend geluid hoorden. Wij keken on middellijk naar boven en zagen een vreemd lichtgevend voorwerp. De kern was groen, maar de kleur ging naar de buitenkant over in blauw-groen. Achter het voorwerp kwam een wazige streep. De gehele waar neming duurde ongeveer vijf seconden. Een echtpaar, dat later langskwam, was van mening, dat er van een komeet ge sproken kon worden". De heer P. Zwaanswijk zag de schotel weer op een andere plaats. Hij ontwaarde om tien minuten over acht op de Herenweg bij de Kerklaan een bol, die blauwachtig van kleur was. Het voorwerp bewoog zich van Noordwestelijke naar Zuidoostelijke richting met een grote snelheid. Het leek wel of de eerste bol nog gevolgd werd door een tweede. De heer K. Willemse uit de Marnixstraat tenslotte heeft bij het bureau centrum van de Haarlemse politie aangifte gedaan van een waarneming van een vliegend voor werp. Ook hij zag om tien over acht een lichtend bolvormig voorwerp, dat zich met grote snelheid in Zuidelijke richting langs de hemel voortspoedde. Het voorwerp werd gevolgd door een rechte lichtstaart. mening, dat dit een zogenaamde loslopende vuurbol is geweest. Er is namelijk reden voor de veronder stelling dat er twee categorieën vuurbollen bestaan." Verschijnt een vuurbol in een tijd dat er ook andere vallende sterren te ver wachten zijn, zoals bij voorbeeld tijdens het seizoen van de Perseïden, begin Augus tus, dan is het redelijk, aan te nemen dat ook die vuurbol behoort tot het „afval- gruis" van de komeet, waarvan ook de overige vallende sterren deel hebben uit gemaakt. De vuurbol van gisteravond ech ter behoort waarschijnlijk thuis in de an dere categorie. Vermoedelijk is het een brokstuk je geweest van die uit elkaar ge plofte planeet, die eens tussen Mars en Ju piter stond. Met andere woorden: een pla netoïde dus, die dóór de een of andere sto ring te dicht in de buurt van de aarde is geraakt en zo tenslotte in onze atmosfeer aan haar einde is gekomen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Lichtenberg: Het is welbekend dat de kwartier tjes langer duren dan de kwar tieren. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat zich in de jongste tien jaar, ge lukkig. in de gevoelens van het Nederlandse volk. deze toe te juichen verandering had kunnen ontwikkelen, dat het niet, gelijk vroeger, overal het leger als iets op zich- zelfstaands is blijven beschouwen, maar als ONS leger, is aan deze veel betere situatie een geduchte klap toegebracht tengevolge van het liftverbod voor militairen. En niet te vergeten, in het bijzonder, mede tenge volge van wat daarna is gebeurd alsook nagelaten. Meer en meer bestaat er mijns inziens reden, dat minister Staf want hij is in deze de verantwoordelijke figuur een ernstige psychologische fout heeft gemaakt door zich niet voldoende te realiseren, welke geduchte terugslag zijn maatregel, alsook de daarna getroffen regelingen, op de openbare mening zouden hebben. Zeker, er bestaat gegronde reden om aan te nemen, dat tevoren allerlei, ook n iet-militaire organen in verband met het plan om tot het liftverbod over te gaan geraadpleegd zijn, zonder dat toon de critiek is geuit, die thans volop onder de burgerij leeft. Dit moet dan dus een pijnlijke verrassing voor de minister zijn geweest. Maar dit neemt toch niet weg, dat reeds de wijze, waarop de Kamer vóór Kerstmis reageerde, hem dui delijk had moeten maken hoezeer hij op de verkeerde weg was en dat het dus juist vanwege de psychologie van het geval aan beveling verdiende zo spoedig mogelijk van de dwalingen zijns weegs terug te keren. Heb ik het wel, dan is hij daartoe be paald niet bereid. En dit niet zozeer omdat zijn eigen prestige hem dit onmogelijk zou maken, maar aangezien hij zich verant woordelijk acht voor de handhaving en de bescherming van de krijgstucht in het leger. Die nu zou in zijn ogen al te zeer in het gedrang komen, als onder invloed van actie in de Kamer, pers enzovoort een eenmaal uitgevaardigde militaire order hel liftverbod zou worden teruggeno men. Ziedaar de hoofdredenen voor minis ter Staf, als ik het goed zie, voor handha ving van het liftverbod. Lukt het liftverbod dus als uitgangspunt, dan is hij natuurlijk gaarne bereid om allerlei goede denkbeelden in overweging te nemen, die van de zijde van particulier initiatief geopperd zouden worden om het liften van militairen zo goed mogelijk te regelen, mits het vragen hunnerzijds om een lift achterwege blijft. Doch men zal dan concrete denkbeelden moeten aanbieden en daaraan zou het, naar verluidt, tot nu toe al te zeer. ja het heet zelfs geheel, ont broken hebben. Donderdag zal. zoals reeds is gemeld, de militaire territoriaal bevelhebber, generaal Buurman van Vreeden, met de verschillen de commandanten nader overleggen om te trachten tot een bevredigender gang van zaken met betrekking tot het georganiseerd of geoorloofd liften te komen, waaraan overigens slechts tien procent van de pa rate troepen behoefte zou hebben; het heet namelijk dat negentig procent hiervan er de voorkeur aan geeft per bus en trein huiswaarts te gaan en weer van huis te rug te keren. Intussen heeft het er veel van alsof de minister van Oorlog en van Ma rine toch niet bereid is om de heren van het particulier initiatief nu ook eens uit te nodigen om hem denkbeelden aan de hand te doen, noch om hen met de heren mili tairen aanstaande Donderdag een plaats aan de ronde tafel te doen innemen. Neen, veeleer krijgt men de indruuk dat de mi nister van oorlog zich ertoe bepaalt te zeggen: gaarne wil ik goede denkbeelden overwegen, maar ik moet maar afwachten of men daarmee zal aankomen. Met dit al zijn er gelukkig wel aanwij zingen, dat minister Staf en zijn medewer kers naar beter liftplaatsen zullen zoeken, dat zij ook wat soepeler methoden in over weging zullen nemen wat betreft de op- neemplaatsen der soldaten, dus bijvoor beeld het op eigen gelegenheid er heen gaan en niet meer onder militair geleide en in militair verband. En zelfs bestaat er aanleiding voor de verwachting, dat als men er dan in de praktijk met de opneem- plaatsen toch niet uit zou blijken te ko men, nog iets ruimer gelegenheid voor vrij (kosteloos) vervoer geschapen zal worden. Maar helemaal vrij vervoer schijnt de mi nister niet aan te willen en niet aan te kunnen, vanwege de kosten die daaraan verbonden zouden zijn, terwijl hij om de reeds aangegeven redenen evenmin van zins is, ingeval men er verder toch niet goed uitkomt, het liftverbod maar hele maal op te heffen. Met andere woorden, door gebrek aan psychologisch inzicht zou hij dan dus prefereren dan maar liever de moeilijkheden gehéel onder ogen te zien. Aldus mijn indruk over de stand van za ken op het ogenblik. Laat ik hieraan ver der alleen nog toevoegen, dat de minister van Oorlog en van Marine uit en te na het standpunt schijnt te willen onderstrepen, dat hij in deze de verantwoordelijke man is en dat bijvoorbeeld de chef van de ge nerale staf, generaal Hasselmen, helemaal buiten schot gaat! Het Tweede Kamerlid de heer Ritmees ter heeft de minister van Oorlog schrif telijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat op 13 Januari een persbericht is verschenen, waaruit moet worden geconcludeerd, dat voor de militaire overheid bij het hand haven van het liftverbod alleen militaire overwegingen mogen gelden en daarbij enig „menselijk stadpunt" niet kan worden ingenomen? 2. Zo dit bericht inderdaad juist is, wil de minister dan duidelijk maken, waarop dit standpunt is gebaseerd en tevens of hij deze opvatting ook tot de zijne maakt? '3. Mocht dit laatste inderdaad het geval zijn, is de minister dan niet van mening, dat er een tegenstelling bestaat tussen zijn verklaringen bij het debat over het liftverbod en het thans door hem ingeno men standpunt? 4. Wil de minister een volledig inzicht verschaffen in de wijze, waarop het liften thans mogelijk wordt gemaakt, en ook mededelen, hoe de gang van zaken in de garnizoensplaatsen en in het bijzonder ook in 's-Gravenhage is geweest? GROTON (Reuter) De Amerikaanse atoom-onderzeeboot „Nautilus" is uit de haven van Groton in de staat Conn-^ticut gevaren voor haar technische proefvaart. De marine deelde mede, dat het vaartuig op de proefvaart door atoomenergie wordt, voortbewogen. „Dit is de eerste maal dat een voer- of vaartuig door atoomkracht wordt voortbewogen", aldus een Ameri kaanse marineofficier. De proeven zullen worden genomen in de Long Island Sound. De marine deelde mede, dat er ruim hon derd mensen van de marine en ruim zestig burgerdeskundigen aan boord van de „Nautilus" zijn. Aan burgers werd niet toe gestaan het uitvaren gade te slaan. Een sleepboot van de marine met journalisten aan boord bleef op vrij grote afstand van de „Nautilus". LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, heeft verklaard dat Groot-Brittan- nië na het inwerking treden van de Pa- rijse verdragen, zal streven mar een „nut tige bijeenkomst" met de Sovjet-Unie. Hij zei in een radio-uitzending te geloven dat er dan mogelijkheden zouden zijn voor onderhaaldeiingen met de Sovjet-Unie. Sir Anthony vervolgde: „De Duitse kwestie ligt Europa na aan het hart. We zijn altijd van mening geweest dat Duitsland her enigd moet worden. Maar Duitsland kan alleen worden herenigd door eenheid van de Westelijke wereld omdat alleen nutti ge besprekingen met de Sovjet-Unie kunnen worden gevoerd als de eenheid van de Westelijke wereld verzekerd is". Diplomaten in Londen beschouwen deze verklaring van minister Eden als een krachtige afwijzing van de recente Sovjet- voorstellen Duitsland te herenigen indien de verdragen van Parijs worden geannu leerd. De minister sprak zijn voldoening uit over het voorgesteld0 defensieverdrag tus sen Turkije en Irak. In het Verre Oosten proberen wj in de eerste plaats een be perking van het gevaar voor verdere strijd te bereiken. Dat kan bereikt worden in dien iedereen, ook China, bereid is daar naar te streven en voorzichtigheid te be trachten". BONN (AN.P.) De nieuwe Sovjet actie tegen ratificatie van de accoorden van Parijs heeft alle fractieleiders der partijen van de West-Duitse bondsdag voor de microfoon gebracht. Het gros der beschouwingen duidt op een tweeslachtige indruk, die de aanduiding van de moge lijkheid voor internationale gecontroleerde verkiezingen als eerste stap op de weg naar een Duitse eenheid heeft gemaakt. Bij al hun achterdocht tegen de Russische be doelingen dringen de leiders der coalitie partijen toch aan op een ernstige studie van de Moskouse aanbiedingen en op po gingen om de ernst daarvan langs diplo matieke weg te peilen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- no C C Ci3 c toestand s e li 12 i 5 c S *5 y. Stockholm licht bew. WNW 6 -12 0.4 Oslo mist WNW 2 -15 0 Kopenhagen zwaar bew. 14 -1 0,4 Aberdeen onweer NW 9 0 3,5 Dublin onbewolkt W 6-4 3 Londen onbewolkt 4 -2 0,1 Amsterdam licht bew. 5 -2 13 Brussel zwaar bew. 4-10 Parijs licht bew. NW 7 10 Bordeaux geheel bew. NNO 7 5 18 Grenoble regen 2 5 10,5 Nice half bew. W 12 13 0 Berlijn licht bew. 8-4 3 Frankfort licht bew. windstil -9 0 München sneeuw 5 -3 1 Zürich sneeuw WNW 5-3 8 Genève regen O 2 4 12 Locarno geheel bew. 2 3 0 Wenen sneeuw 5 -3 2 Innsbruck zwaar bew. 4-3 0 Rome regen 11 13 1 Neerslag laatste 24 uur. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele sneeuw buien. Aanvankelijk langs de l#ust nog harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Noord-West en West. Aan de kust temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. In het binnenland van nacht en morgenochtend lichte tot ma tige vorst. Morgenmiddag temperatuur om het vriespunt. 19 Januari Zon op 8.41 uur. onder 17.05 uur. Maan op 5.12 uur, onder 12.51 uur. Maanstanden 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 18 Januari Hoog water: 11.10 en 23.55 uur. Laag water: 6.26 en 19.00 uur. Woensdag 19 Januari Hoog water: 12.29 en uur. Laag water: 7.43 en 20.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1