Deskundigen bespreken het Franse wapenpool-project PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Bonn zal zich heden nader verklaren De radio geeft Woensdag Nicaragua interneert twee vliegtuigen met zuile htoideHwtet Kort geding over auteursrecht ^ocA ió Aet zo Scherpe koersdaling op de New Yorkse beurs Vliegers stegen in Costa Rica op Onderzoek naar scholen voor blindengeleidehonden Eenacter-prijsvraag van „De Gids" Kerkelijk Nieuws Aanstaand echtpaar verloor al zijn spaargeld De „Rijndam" moest door slecht weer terug Onveiligheid en verlies bij Duitse spoorwegen Russische atoomhulp is niet onbaatzuchtig Volksbloem goedkoper DRAADOMROEP STERREN WACHTEN DINSDAG 18 JANUARI 1955 NEW YORK (Reuter) Als gevolg van twee verkoopgolven is de martktwaarde der te New York genoteerde aandelen Maandag met ruim 3 milliard dollar gedaald. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. '•30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.5Ö Platen 8.00 Nieuws e- weerbericht. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10 20 Voor de vrouw. 11.60 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Wat beoogt het Prinses Mar griet Fonds?, causerie. 13.20 Tentoonstel- lmgsagenda. 13.24 Omroep-orkest. 14.00 Me dische kroniek. 14.10 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.35 Sport. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Handel en Bedrijf in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Sport. 18.30 Roemeens orkest. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Reisverhaal over Israël. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerd programma voor de soldaten. 20.50 De Revisor, hoorspel. 22.25 Mariniers kapel. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esoeranto. 23.20 Hammondorgel. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S. berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord van de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omroep orkest. 11.55 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Vocaal ensemble. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen of actualiteiten. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Ka mermuziek, 18.45 Spectrum van het Christe lijk Organisatie- en Verenigingsleven, cau serie 19.00. Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmonisch orkest en soliste. 21.30 Het Christendom in de eerste eeuwen, cau serie. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Politiekapel en solist. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platro. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13 00 Nieuws. 13.15 Platen. 14 00 School radio 16.02 Kinderliederen. 16.15 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 V< ordracht en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen 20.00 Hoorspel. 21.30 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. (Van onze correspondent in Parijs) De conferentie tussen de zeven lander van de YVest-Europese Unie om het Franse plan inzake een gemeenschap voor de Euro pese wapenindustrie aan een onderzoek te onderwerpen, is in het Palais de Chaillot begonnen. Voor de zes landen die al tot de NAVO behoren, namen de permanente ver tegenwoordigers bij de NAVO aan het overleg deel. Voor ons land is dat jhr.mr. A. W. L. van Starkenborg Staehouwer. 1 West-Duitsland, dat nog geen officieel lid i is van de Noord-Atlantische Verdragsorga- nisatie, heeft zijn minister van Economi sche Zaken, prof. Erhard, afgevaardigd. De eerste zitting, volgens toerbeurt gepresi deerd door de Luxemburger Hommel, was voornamelijk gewijd aan een uitvoerige uiteenzetting van de Franse afgevaardigde Alexandre Farodi. Vandaag komt Erhard aan het woord. Men kan niet zeggen dat deze conferen tie van deskundigen voor Frankrijk onder een gelukkig gesternte is beeonnen. Het plan van Mendès-France heeft tot dusver weinig geestdrift in de overige hoofdste den verwekt, al schijnt het scepticisme dan ook nergens zo'n afwijzend karakter als in Londen en Den Haag te dragen. De reis naar Italië en Duitsland van Mendès- France moet, wat deze besprekingen be treft, niet helemaal vruchteloos zijn ge weest. Rome schijnt zich te hebben laten paaien een Italiaan schijnt het presi dium van een der top-organen in het voor uitzicht te zijn gesteld en bondskanse lier Adenauer heeft zich veel minder af kerig betoond dan in Parijs eerst wel werd gevreesd. Daarentegen schijnt minister Er hard, die hier beschouwd wordt als de ver tegenwoordiger van de Duitse zware in dustrie, enige bezwaren te koesteren tegen dirigistische tendenzen, welke hij in het Franse plan zou hebben opgemerkt. Hem wordt bovendien een voorstel toegeschre ven voor een nieuw clearingsysteem voor de wapenindustrie om te voorkomen dat het bestaande Europese handelsverkeer op den duur door een herleefde intensieve wapenproductie te sterk zou worden be- in vloed. In Franse regeringskringen wacht men met belangstelling af uit welke hoek de wind zal waaien. Van de rede van Erhard kan veel afhangen. Men merkt met enige omzichtigheid nogmaals op dat het memo randum van 3 Januari, dat als basis voor de conferentie dient, geen document is dat in zijn geheel behoeft te worden aange nomen. En men schijnt er zelfs al bijna vrede, mee te hebben dat alle boven-natio- nale elementen in het plan overboord zou den worden geworpen. Het plan zou zich dan beperken tot de coördinatie van de wapenproductie en de standaardisatie van het materiaal en daar tegen kunnen zelfs de Engelsen weinig bedenkingen hebben. Men hoopt dat Washington zich mettertijd bereid zal tonen ook de distributie van Amerikaans wapentuig aan het nieuwe orgaan op te dragen. Men voorziet dat de conferentie weken, zo geen maanden, duren zal. Aan het eind van deze week worden de zittingen al on derbroken, omdat vanaf Maandag de mees te gedelegeerden aan de NAVO-conferen- tie over economische aangelegenheden zul len deelnemen. Wanneer het werk voldoen de is gevorderd zullen de zeven ministers de resultaten bestuderen. Mendès-France hoopt dat daar niet al te veel tijd overheen zal gaan. Binnenkort zal de Senaat op zijn beurt de accoorden van Parijs behandelen. En een wapenpool is voor vele Europeanen in beide Franse Kamers de onmisbare sluitsteen van het bouwsel, dat Mendès- France heeft ontworpen om West-Duits land opnieuw te bewapenen. BRUSSEL (ANP) Bij een beschou- BBC 22 00—22.30 Vraaggesprek 224 m). Nieuws, feiten van de met onze luisteraars. dag, (Op wing van zijn Nederlandse correspondent over het Franse plan vraagt La Libre Bel- gique zich af of de overeenstemming der Nederlandse en Belgische standpunten wel zo perfect is als men in Den Haag beweert. Het schijnt, aldus het blad, dat de opvat ting van de Belgische regering ten aanzien van het Franse plan veel minder radicaal is dan de Nederlandse. WASHINGTON (Reuter) De commis sie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft haar hoofdkwartier te Washington doen weten, dat wtee van de vliegtuigen die Costa Rica caanse steden aanvielen, op het vliegveld Rivas in Nicaragua met hun bemanningen zijn geïnterneerd. Waarnemingsvliegtuigen van de commis sie, die een week geleden naar Costa Rica werd gezonden om een onderzoek in te stellen naar de aanval op dat land, hadden drie vliegtuigen zien vertrekken uit La Cruz, een stad die in handen van de op standelingen is. Het derde toestel was niet meer teruggezien. De Costa Ricaanse regering heeft via haar ambassade te Washington een com muniqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de regeringstroepen de weerstand der opstandelingen die het land zijn binnenge vallen hebben gebroken en thans de haar den van verzet opruimen. Volgens de president van Nicaragua, So- moza, is het verkopen van vier jachtvlieg tuigen en een transportvliegtuig aan Costa Rica hetzelfde als „een gevaarlijk wapen in handen van een krankzinnige geven". Naar zijn mening hebben de Verenigde Staten en de O.A.S. een grote fout gemaakt door de vliegtuigen te zenden. President Figueres van Costa Rica zou de vliegtuigen tegen Nicaragua kunnen gebruiken, dat niet over luchtverdediging beschikt. So- moza zeide verder, dat de commissie van de O.A.S. haar bevoegdheden heeft over schreden. Wel heeft hij „onbeperkte mede werking" aangeboden. De O.A.S.-commis- sie begint vandaag met haar onderzoek in Nicaragua. De Costa Ricaanse legerleiding heeft bevestigd dat Teodor Picado, de leider van de opstandelingen Zaterdag is gesneuveld bij felle gevechten in het gebied van Santa Rosa. Dit is ook bekendgemaakt door de radio van de opstandelingen. Buitenlandse waarnemers -in Costa Rica geloven, dat de opstandelingen hun heer schappij in de lucht hebben verloren. Sedert het begin van de vijandelijkheden zijn twee van hun vliegtuigen verloren gegaan. Op verzoek van de minister van Sociale Zaken is een commissie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de betrouw baarheid van particuliere scholen voor het opleiden van blindengeleidehonden. Deze commissie zal een rapport uitbrengen over haar bevindingen aan de staatssecretaris van Sociale Zaken. Werkt een school te goeder trouw, dan zal daarvan door de commissiê een bewijs worden uitgereikt, zodat geen twijfel meer kan bestaan aan de al of niet betrouwbaarheid van degenen, die gelden voor dit doel inzamelen. In de com missie, die onder voorzitterschap staat van de heer W. C. A. Riem Vis, voorzitter van de stichting „Het Nederlandse Blinden wezen", hebben onder andere zitting de heren R. Coppes, voorzitter R.K. Blinden- bond; F. G. Tingen van de Nederlandse Blindenbond; dr. A. F. J. Portielje, oud inspecteur van Artis, en mr. J. de Boer, secretaris van de stichting „Het Neder landse Blindenwezen." De redactie van het algemeen cultureel maandblad „De Gids" heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een oorspronkelijke Nederlandse één-acter met een speeltijd van een half uur. Auteurs die aan deze prijsvraag wensen mee te doen, dienen hun 'werk vóór 1 Juni in drievoud, uitsluitend onder motto en vergezeld van een gesloten couvert waarin hun naam en adres, in te zenden aan. Bert Voeten, Oosterpark 82, Amsterdam-O. De inzendingen zullen wor den beoordeeeld door een jury, bestaande uit Elise Hoomans, Ed. Hoornik, Emmy van Lokhorst, Johan de Meester en Bert Voe ten. De beste inzending zal worden bekroond met de Gidsprijs van 500 en worden ge publiceerd in een a.s. zomer verschijnende speciale aflevering van „De Gids", die ge heel gewijd zal zijn aan het toneel in bin nen- en buitenland. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tholen M. Ottevanger te Leiden. Bedankt voor Biezelinge J. H. Hoffman te Baardwijk. Bapt. Gemeenten Aangenomen naar Utrecht J. Broertjes te Arnhem. Oud-Geref. gemeenten Aangenomen naar Ede J. v. d. Poel te Gies&endam. Geref. kerken Aangenomen naar 't Zand (Gron.) J. Stienstra te Rottevalle. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Nieuwpoort: M. S. Roos te Zwijridrecht en D. Slagboom te Middel burg. Bedankt voor Culemborg W. Baay te Alphen a. d. Rijn; voor Rotterdam-C. A. Hilbers te Enschedé-West. Tweetal te Haarlem-Noord: ds. I. de Bruyne te Hilversum en ds. J. H. Velema te Zwolle. Brandweerlieden in het Franse plaatsje Soy-Chazelles bezig met de evacuatie van de bevolking nu het dorpje door overstroming bedreigd wordt. ADVERTENTIE In buisjes 50 tabletten Het verlies van een portefeuille met f 3000 heeft een eind gemaakt aan de zo lang gekoesterde plannen van de heer A. P. Wognum, PTT-ambtenaar te Amster dam, en zijn verloofde, mejuffrouw G. Koe ken uit Utrecht. Zij hadden met moeite drieduizend gulden bijeengespaard en toen het aanstaande echtpaar een toewijzing kreeg voor twee kamers in Amsterdam, stak de heer Wognum het geld in zijn zak en wilde met zijn aanstaande echtgenote meubilair en stoffering gaan kopen.. In de Zeilstraat ontdekte hij evenwel dat zijn portefeuille zoek was. Het aanstaande echt paar dat voorlopig van trouwplannen moet afzien gelooft echter nog aan een eerlijke vinder. De „Rijndam'' van de Holland Amerika Lijn, die Vrijdag van Rotterdam was ver trokken, heeft na het aanlopen van Sout hampton door het slechte weer technische moeilijkheden ondervonden. Het schip is naar Southampton teruggekeerd, waar het voor onderzoek in dok zal gaan. Een ïnetaalwarenfabriek te Tiel heeft van het ministerie van Oorlog een order van ruim millioen gulden ontvangen. Deze betreft de vervaardiging van „jerricans" en etensblikjes. BONN (A.N.P.) Vijf ernstige spoor wegongelukken in de laatste weken hebben in de bondsrepubliek de vraag doen rijzen of de Duitse spoorwegen nog wel veilig zijn. In December volgden twee ongeluk ken, waarbij doden te betreuren vielen, op de grote botsing bij Dortmund, die zes tien doden en 65 gewonden eiste. Het nieuwe jaar is met drie ongelukken be gonnen. De spoorwegdirectie heeft zich gehaast statistieken tevoorschijn te halen, waaruit moet blijken, dat voor bijzondere ongerust heid geen aanleiding bestaat. Sedert 1952 vertoont het aantal ongelukken per jaar een lichte daling. Dat het aantal slacht offers daarbij in de afgelopen maanden zo bijzonder hoog is geweest, schrijft de di rectie dan ook meer aan ongelukkige sa menloop van omstandigheden toe, dan aan een vergroting van het gevaar. Het aantal ongelukken per jaar schommelt bij de Bun- desbahn rond de tweehonderd. De Duitse spoorwegen blijven verder de aandacht tot zich trekken door hun enor me verlies. Het jaarverslag schat het tekort der exploitatierekening over 1954 op ruim een half milliard. Het verlies is ten opzichte van het voorgaande jaar nog gestegen, on danks de vermindering van het personeel met 16.000 man. In kort geding zijn Maandag voor de president van de rechtbank te Amsterdam twee tegengestelde gezichtspunten bepleit in een geschil over de auteursrechten van een uitgewerkt radio idee, tussen een Nederlandse radio-omroep (KRO) en de tekstschrijver A. Karseboom uit Blaricum als eiser. De heer Karseboom stuurde het vorige jaar de bewuste omroep een programma- voorstel toe onder de titel „adres onbe kend", strekkende tot het leggen van con tact tussen mensen die elkaar wel uit het oog, maar niet uit 't hart hadden verloren. Toen de omroep hem een aanbod deed van f 5,per uitzending en een minimum van dertig uitzendingen, die de auteur niet zelf zou mogen uitspreken, verlangde de heer K. per aangetekende brief terug zending van zijn kopij en het achterwege blijven van desbetreffende uitzendingen in welke vorm ook. Bij wijze van antwoord werd hij uitge nodigd tot een gesprek en daarin zouden de programmaleider (Toon Rammelt) en de juridische adviseur (mr. Wagenaer) be reidheid hebben getoond ont in te gaan op een compensatie in de vorm van een ver bintenis over het schrijven van teksten. Vier dagen later bood de omroep aan f 7,50 per uitzending te betalen bij een minimum van twintig uitzendingen. Van tekstschrijven werd niet gerept. De heer Karseboom raadpleegde mr. Willems, die namens hem eiste dat het programma niet zou worden uitgezonden, en als minnelijke schikking de mogelijk heid open liet van een honorarium groot f 250,en bovendien per uitzending f 25, Daarop ging de omroep niet in en nu heeft de auteur opnieuw stopzetting van het programma geëist, dat intussen al vier ol' vijfmaal is uitgezonden. Namens de gedaagde stelde mr. P. J. Witteman, dat de heer Karseboom niet een programma had voorgesteld, maar slechts een titel en een niet uitgewerkt idee („tip"), beide niet beschermd door de auteurswet. De president: „Dat heb ik al eens ietwat anders beslist. Een zelfstandige titél nauw met een idee verbonden valt wel onder de auteurswet." Mr Witteman stelde voorts, dat de om roep de heer Karseboom niet als tekst schrijver had gezien, maar als belang stellend luisteraar, een geheel onbekende. Hoe zou zij dan ook met hem over ver bintenissen hebben kunnen onderhandelen? De heer K., zo voerde mr. Willems daar tegen aan, was bij de omroep wel degelijk bekend. Hij legde een aantal betalingsbe wijzen over van de omroep in kwestie wegens medewerking van de heer K., o.a. aan het programma „Negen heit de klok". Uit het juristenblad van 1934 haalde mr. Willems een artikel van mr. Witieman aan waarin deze het standpunt verdedigt.dat hij nu bestrijdt. Het bewuste programma- voorstel achtte pl. zeker een geschrift in de zin van het auteursrecht, dat hij een van de rechten van de mens noemde. Op 22 Januari zal de president in dit korte geding uitspraak doen. MOSKOU (Reuter) In Westelijke kringen te Moskou is het Russische aan bod tot hulpverlening aan vijf commu nistische landen op het terrein van atoom energie voor vreedzame doeleinden toege schreven aan zakelijke motieven. De Sovjet-Unie, zo werd gezegd, heeft onge twijfeld grondstoffen voor de uranium- productie uit een aantal van deze landen (Roemenië, Polen, Tsjecho-Slowakije, China en Oost-Duitsland) betrokken. Thans biedt zij iets in ruil aan en zal zo misschien verzekeren, dat zij grotere voor raden krijgt. Bovendien heeft het voorstel, aldus ge noemde kringen, ten doel de mening in niet-communistisehe ten achter gebleven gebieden te beïnvloeden. In de Russische bekendmaking wordt gezegd, dat de Rus sische regering overweegt of het aantal landen dat hulp op het terrein van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden is aangeboden, kan worden uitgebreid. De „Stichting Maalderijbelapgen", waar bij een 25-tal middenstandsmolens is aan gesloten, heeft de bakkers laten weten dat zij de prijs van de volksbloem met on geveer één gulden per honderd kilo, die van de witbloem met circa 1,75 gulden per 100 kg heeft verlaagd. Volgens de stichting is de prijsverlaging van de volksbloem te gering om het volks brood goedkoper te laten woi'den, maar zij meent dat tal van bakkers deze soort thans eerder zullen blijven bakken, omdat hun winstmarge is gestegen. TANGUY OVERLEDEN De in Frankrijk geboren surrealistische schilder Yves Tanguy is Zaterdag in Wa- terbury in de Amerikaanse staat Connec ticut overleden. Hij was 55 jaar. In 1939 vestigde Tanguy zich in de Verenigde Staten. ADVERTENTIE 48. Joris wierp de poort wijd open, zodat de witte wezens en de bouwvakarbeiders al vechtende naar buiten golfden. „Veel pleizier, heren", riep hij. beleefd zijn hoed afnemend, „in de buitenlucht kunt ge mei frisse kracht de geesten verstrooien". Pan- da was alleen achter gebleven bij de deur, waaruit de witte gedaanten zo plotseling tevoorschijn waren gekomen. „Vreemd dacht hij, „de eerste keer dat Ik in dit kasteel was, heb ik geen geest gezien, en nu waren ze er opeens bij drommen tege lijk. Ik zou wel eens willen wetenEen gerucht achter hem stoorde hem plotse ling in zijn gepeins en omkijkend zag hij met schrik een nieuwe Witte gedaante te voorschijn komen. Hij gaf een kreet en wilde reeds wegrennen, toen de gedaante hem echter toeriep: Blob slop Stop. mijnheer Blab Blan Panda! Ik blub ,'blen het, blob... blob... Jollie- blob!" Ik hoor het net zo als mijnheer H'oremans! Mijnheer Horemans zit in de controle kamer van het N.I.R. in Brussel. Hij hoort alles precies zoals het in de studio klinkt. Perfecte weergave! Ik hoor alles door de beschermde muzieklijn, die PTT voor mij naar Brussel heeft gelegd. Even perfecte weergave Ja, Uw Draadomroepluidspreker is via eigen muzieklijnen verbonden met Hilversum I en II en buiten landse stations. Daardoor geen gekraak, geruis en gebrom - maar een heldere klank, op volle band breedte*. Studioklank! Geniet van storingvrije ontvangst, vier pro gramma's zonder zoeken. U hebt weinig kosten en een vaste plaats in de studio - met studioklank! Bespreek ook zo'n plaats en U hoort het fijnste het best! *A1j U In het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank Minder. Verleden jaar heeft Zwitserland voor een bedrag van 1.039.900.000 rrs aan horloges uitgevoerd. Dit is verge- leken met het vorige jaar een. vermin- dering van 6 percent. Dit resultaat werd bereikt ondanks het feit, dat de export naar de Verenigde Staten met 25 per." cent verminderde, als gevolg van ver- hoging der Amerikaanse invoerrechten ter bescherming van de Amerikaanse industrie. Samenzwering. De regering van Peru heeft een eind gemaakt aan een ondermij nende beweging, aldus is officieel jn Lima bekendgemaakt. De beweging was georganiseerd door de voormalige premier generaal Zenon Noriega, die ais balling in Argentinië woont. Aanbod. Gustaf Nystroem. de Zweedse Lutherse zendeling die als tolk met Hammarskjoeld mee is geweest naar communistisch China, heeft te Stock holm verklaard dat premier Tsjoe En Lai hem gevraagd heeft naar China te komen om te prediken. Nystroem ver trok in 1952 uit China, nadat hij daar meer dan 20 jaar als zendeling had ge werkt. Beslag. Radio Peking zegt, dat de marine van nationalistisch China op 12 Januari in de omgeving van het eiland Tatsjen elf communistische vrachtjonken met een bemanning van 117 koppen in be slag heeft genomen. Voorraad. De politie van Keulen heeft de arrestatie gemeld van twee 16-jarige autodieven die in het bezit waren van 255 verschillende contactsleuteltjes. Terug. General Motors, de grootste auto- fabriek der Verenigde Staten,heeft aan geboden auto's die haar dealers hebben overgehouden, terug te kopen. Op die manier wil General Motors proberen de „onwettige" verkopen van nieuwe auto's aan handelaars in tweedehands auto's te verminderen. Onvoldoende. De Amerikaanse minister van Justitie, Brownell, heeft het Con gres verzocht, de straffen op opruiing en dergelijke misdrijven te verdubbelen! Volgens de minister is de huidige straf, maat „geheel onvoldoende". Het deel nemen aan een samenzwering ter be vordering van het omverwerpen van de regering met geweld en gelijktijdig ondermijnende acties wil Brownell voortaan gestraft zien met boeten tot 20.000 dollar of twintig jaar gevangenis, straf of beide. Rothschild. De Londense „Times" meldt het overlijden van de internationale bankier baron Louis de Rothschild. Hij is 72 jaar geworden. De laatste tijd, woonde hij op Jamaica. Vroeger stond hij aan het hoofd van de Oostenrijkse ban kiersfirma S. M. von Rothschild. Bij het faillissement van de „Credit Anstalt" in 1931 verloor hij een groot deel van zijn fortuin. Toén de nazi's Oostenrijk bin nenvielen werd hij gearresteerd. Na «en gevangenschap van ongeveer 14 maan den werd hij in 1939 vrijgelaten, nadat zijn familie een losgeld had betaald,- dat in de buurt van 80 millioen gulden moet hebben gelegen. Hij woonde korte tijd te Londen en vestigde zich daarna in de Verenigde Staten, waar hij het staats burgerschap verkreeg. Vruchtbaar. Een West-Duitse deskundige op het gebied van de fruitbouw Jieeft gewaarschuwd tegen het gevaar van een overproductie van fruit in Europa in de komende jaren. Dit gevaar is aanwezig door de voorgenomen uitbreidingen van de fruitteelt in Italië, Nederland, België en Frankrijk. De Europese fruitteelt zal zich in de komende tien jaar verdub belen. Sedert 1953 is de fruitteelt in Nederland verviervoudigd. Gesloten. De gevangenis van Vaticaanstad is gesloten en zal in de toekomst wor den gebruikt als opslagplaats. Sedert da gevangenis in 1929 in gebruik werd ge nomen, hebben er maar vier gevangenen een straftijd doorgebracht. Kruising. Op het vliegveld van Visby op het Zweedse eiland Gotland zal de énige kruising ter wereld tussen een startbaan cn een spoorweg tot stand komen. De betonnen baan zal een spoorweg kruisen en van de verkeerstoren van het vlieg veld af zullen straks, behalve vliegtui gen, -ook de vijf treinen, die daar per dag passeren, worden gedirigeerd. Solovlucht. Een waarnemingsvliegtuig van het type L 19 van het Amerikaanse leger heeft in de buurt van Salz burg in een storm een vlucht zon der piloot gemaakt. Opgenomen door <'e wind, bereikte het toestel een hoogte van ongeveer 70 meter en maakte een vlucht van bijna drie kilometer over twee dorpen alvorens op bijna onberis pelijke wijze weer te landen. Het toestel bleef nagenoeg onbeschadigd. Het toe stel had met een piloot geen betere solo vlucht kunnen maken. In de harde wind zou een piloot nog grote moeite hebben gehad om het toestel even veilig en ge makkelijk weer aan de grond te zetten. DE PRECISIE-INSTRUMENTEN van astronomen moeten volmaakt betrouwbaar zijn. Vertoont de baan van een ster een afwijking, dan moeten zij dus met het vol ste vertrouwen kunnen concluderen dat die afwijking werkelijk aanwezig is, zonder zich eerst af te vragen of de door hen ge bruikte meetinstrumenten wel aan de ge stelde eisen hebben voldaan. Anders zou sterrenkunde, in de moderne betekenis van het woord, een onmogelijke wetenschap worden. Het is dan ook begrijpelijk dat aan de bouw van moderne sterrenwachten, waar de in strumenten voor de waarne mingen staan opgesteld, zeer bijzondere eisen gelden. De in strumenten mogen niet aan weer en wind zijn blootgesteld, dat begrijpt een ieder, maar zij mogen evenmin onder hevig zijn aan allerlei trillingen die de waarnemingen zouden kunnen storen. Daarom dienen de grote sterrenwachten zo ver mogelijk van de steden te worden gebouwd, liefst op bergen en beschut tegen windstoten. Voorts mogen de instrumen ten niet zijn opgesteld op de vloer van de sterrenwacht, doch zij dienen gemonteerd te zijn op stevige, geïsoleerde zuilen, die zo diep mogelijk in de grond staan en een stabiele en trillingvrije opstelling van de telescopen waarborgen. Hieromheen wordt dan de eigenlijke sterrenwacht gebouwd, zonder dat er architectonische samenhang bestaat tussen het gebouw en de instru menten. Desondanks werden merkwaardige af wijkingen geconstateerd. De aardkorst is nu eenmaal geen vaste schil, en veroorlooft zich bewegingen die ons in het dagelijks leven ontgaan, maar die voor astronomen niet verborgen blijven. Zo bleek de ster renwacht van Heidelberg zich in 80 jaar tijds 18,5 cm. van de Noordpool te hebben verwijderd en de sterrenwacht van Rome en Leipzig bleken elkaar in 60 jaar tijds 6 cm. te zijn genaderd! Maar behalve met inkrimping en uitzet- ting van de aardkorst, heb ben sterrenkundigen ook re kening te houden met het plastische materiaal, waaruit de bouwwerken zijn opge trokken. Aan de Noordkant van de gebouwen bevriest het water immers tot op een grotere diepte dan aan de Zuidzijde. En u weet, dat ijs een groter volume heeft dan water, zodat de aan de Noordzijde gelegen fundamenten als het ware een beetje worden omhoog „getild", waardoor het gebouw een fractie gaat overhellen. Dit lijkt overdreven, maar goe de astronomische instrumenten blijken voor dergelijke afwijkingen, ook al bedra gen zij slechts tienden van millimeters, ge voelig te zijn. Nu we het toch over ijs hebben, mogen we u wellicht eens meenemen naar de grote meren op de grens van de Verenigde Staten en Canada, waar het zo'n veertig graden kan vriezen. Maar desondanks schijnen deze zoetwatermeren nooit geheel dicht te vriezen. Merkwaardig, hè? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2