Vrachtauto tegen lichtmast Enige uren na sneeuwval grote drukte op 't Kopje Anegang-comité ontvouwt de plannen voor het komend jaar Invloed boventallige leerkrachten en Haarlemse leerlingen Kort en bondig Nederland rookte 995 millioen sigaren Verwarming, luifels, doorbraak, hótel, voorjaarsactie en verkoopavond Busdienst Zandvoort - Amsterdam v.v. Amsterdamse Beurs Bloemendaalse rijwiel hersteller weet raad Met de AVRO naar Canada Begrotingstekort in de V.S.: 2,4 milliard DINSDAG 18 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 Sleefestijn in Bloemendaal Openluchttheater voor ski-liefhebbers? Aanvraag van N.Z.H. wordt op 28 Februari behandeld Lager onderwijs te Bloemendaal Veilig fietsen in de sneeuw Noord-Akendam in December gereed? Haerlems Studenten Gildt viert 16de dies natal is Burgerlijke Stand van Haarlem Defensie krijgt 65 percent van de totale uitgaven Eindelijk heeft men dan in dit winterseizoen de al eerder van zolder gehaalde slee kunnen gebruiken. Velen verheugden zich er reeds op met dit weekeinde de slee- sport te kunnen gaan beoefenen, maar de plotselinge regen en dooi gaven hier geen gelegenheid voor. En niemand heeft waarschijnlijk Zondag verwacht, dat hij nog maar een dag van hèt festijn van het jaar verwijderd was. De sleepret op het Over- veense kopje, waar door tijdige afzetting Maandagmorgen om elf uur liet de po litie de naar de sleebaan leidende wegen afzetten en stropakken plaatsen de baan enige uren na de nieuwe sneeuwval op Maandag al zo goed was, dat een kleine honderd jeugdige sleeërs Maandagmiddag al een afstand van ruim een halve kilo meter over de baan konden afleggen. De andere veiligheidsmaatregelen, meer ver lichting (sterkere lampen in de lichtpunten) en een verbandplaats voor de Eerste hulp verlenende leden van de Bloemendaalse reddingsbrigade in een naast de baan •geplaatste schaftwagen, waren reeds Zaterdag in orde gebracht. Maandagavond heerste er op 't Kopje eveneens nog een gezellige drukte. Alhoewel de gladheid van de baan hier en daar te wensen over liet kon men er sleeën over een lange afstand en voor een aantal sleeliefhebbers was dit aanleiding om tot laat in de avond op de baan te blijven. Nog wat sneeuw en enige vorst zal de sleebaan ongetwijfeld in nog betere staat brengen. De Bloemendaalse politie houdt, even als in voorgaande jaren, weer een waak zaam oogje in het zeil Op de tijden, dat de reddingsbrigade niet aanwezig is, be schikt de surveillerende politie-agent over een verbandtrommel om bij eventuele on gelukjes de nodige hulp te kunnen ver lenen. Voor de Eerste hulpverlening moest de zeven man tellende ploeg van de B.R.B. 's avonds nog een enkele maal in actie ko men. De ongelukjes bleven beperkt tot een neuswond, een verstuiking en wat schaaf- wondjes. De afsluitboom aan de Hoge Duin en Daalseweg bij de Lonbar Petrilaan zal, naar de hoofdinspecteur-korpschef van de Bloemendaalse politie, de heer J. Voerman, ons meedeelde, bij eventueel te veel ge parkeerde autos de wegversperring onge veer honderd meter in de richting van de sleebaan worden verplaatst. Dit levert geen enkel, gevaar op voor de sleeërs en het geeft de automobilisten dan ruim schoots gelegenheid veilig te parkeren op de brede berm naast de rijbaan van de weg. Het vorige jaar nam de heer W. Jonge- jan, voorzitter van de Bloemendaalse sport raad en toen eveneens voorzitter van de hockeyclub B.M.H.C., het initiatief om de politiebewaking te laten assisteren door op Zondag de jongelui van middelbare scho len bij deze bewaking in te schakelen, wat een grote publieke belangstelling had. Destijds bleek de animo om hieraan mee te werken bij de jongeren vrij gering. Het is niet bekend of de poging voor de ver groting der veiligheid met medewerking van de scholieren zal worden herhaald, dus 1 orlopig zal men daar nog steeds de dienaren van Hermandad aantreffen, om "iet toezicht uit te oefenen. Voor ouderen, voor wie de tijd van de sleesportbeoefening al weer eniro jaren achter de rug ligt, valt er toch r eel te genieten. Wie langs Bloemend dreven wandelt zal er genieten van de no. takken, bomen én hekken liggende bevroren sneeuw. Maar hoe fraai dit schouwspel ook moge zijn. nog schoner was het wijde met sneeuw bedekte duinlandschap, dat de heer C. de Jong, secretaris van de stichting „Het Openluchttheater Bloemendaal". ons Maan dagmiddag toonde. Bij helder weer heeft men er een wijds uitzicht over de om geving met aan de horizon de Hoogovens in Velsen en de wijken van Haarlem. De heer De Jong opperde het plan om bij ADVEVTENTTF B U L G O M M E TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER 'n Doeltreffende afsluiting van deuren en vensters tegen koude en tocht de dikke sneeuwlaag, die nu de paden in het wandelpark van het theater bedekt, de mogelijkheid te openen er de skis port te beoefenen, Eigenlijk zou de sneeuw dan iets ruller moeten zijn, maar een vrouwe lijke ski-liefhebster heeft bewezen dat het op de iets harde sneeuw in het park ook goed skiën is. De consumptie van sigaren in Nederland heeft in de afgelopen jaren bijna een mil liard stuks bereikt. Na de accijnsverlaging in 1952, die bedoeld was om de in moei lijke omstandigheden geraakte sigarenin- dustrie een ruggesteun te geven, is de con sumptie van sigaren steeds in stijgende lijn gegaan. In 1951 bedroeg die consump tie 716 millioen, in 1952 811 millioen stuks in 1953 895 en nu in 1954 995 millioen stuks. Dit is een na-oorlogs record. In het afgelopen jaar is de toename ruim 11 geweest ten opzichte van het vorige jaar De stijging was sterker bij senoritas dan bij de sigaren en wanneer men be denkt, dat een sigarenroker met senoritas begint, dan moet men aannemen, dat een deel van de toename van het sigarenver- bruik is te danken aan het feit, dat velen die vroeger geen sigaren rookten, daartoe thans zijn overgegaan. Met name moet worden vastgesteld, dat meer jeugdige personen dan voorheen sigaren roken. In hoeverre de publicaties van longkanker hier nog hun invloed hebben doen gelden, valt buiten de gezichtskring van de in dustrie. De gezamenlijke werkgevers- en werk nemersorganisaties hebben besloten om een uitgebreid efficiency-onderzoek in te stellen om na te gaan, in hoeverre maatre gelen ter opvoering van de productiviteit in de bedrijfstak kunnen worden genomen. In de onlangs gehouden ledenvergadering van het Anegang-comitc zijn de richt lijnen van deze winkelstraat voor 1955 vastgesteld en gedurende deze vergadering werden door de leden zes plannen goedgekeurd, dte alle ten doel hebben de Anegang in het middelpunt van de publieke belangstelling te plaatsen. Zoals wij reeds eerder meldden, wenst men in de Anegang in de toekomst een straatvcrwarming aan te brengen, daardoor z^j. zoals uit het onderzoek is ge bleken een groot aantal luifels dienen te worden gebouwd. Voorts houdt het comité zich nog steeds bezig met de ontwikkeling van het stadsplan, men wenst vervolgens een hótel te zien verrijzen op de plaats, waar tegenwoordig het grote V. en D.-gebouw in de Korte Veerstraat staat en tenslotte heeft men naast de realisatie van een voorjaarsactie nog steeds het oog gericht op een koopavond. De aanvraag van de N.Z.H. om vergun ning voor de uitoefening van een autobus dienst tussen ZandvoortAerdcnhout Hccmst—IeHaarlemHalfwegAmster dam (Mam'xstraat) en tussen Zwanenburg en Halfweg wordt Maandagmiddag 28 Fe bruari in de 's-Gravenhaagse Dierentuin door de Commissie Vergunningen Tcrso- nenvervoer in het openhaar behandeld. Deze aanvrage heeft op dit ogenblik slechts formele betekenis: de N.Z.H. heeft nadrukkelijk gesteld, dat zij niet wenst vooruit te lopen op de beslissing van de mi nister van Verkeer en Waterstaat op haar verzoek om de tramdienst tussen Zandvoort en Amsterdam te mogen staken. Zij wil slechts gereed zijn voor het geval deze be slissing mocht komen, waarbij ook gedacht is aan de mogelijkheid van een voorlopige en gedeeltelijke beslishsing, bijvoorbeeld voor het traject van Zwanenburg/Half weg af. Uiteraard hebben ook belanghebbenden de gelegenheid hun standpunt ten aanzien van de „verbussing" naar voren te bren gen. Zo zullen bijvoorbeeld Zandvoort en Bloemendaal hun standpunt kunnen her balen dat zij de vergunning afhankelijk willen stellen van de bouw van een via duct in de Zandvoortselaan bij de halte HeemstedeAerdenhout. De Algemene Bond van Forensen zal zich bij die gelegen heid ook over het door hem gewenste be houd van de tramlijn kunnen uitspreken. Er komt ook nog een ondergeschikte toe voeging aan de lijst van de door de N.Z.H. bereden trajecten ter sprake namelijk de s-Gravendamseweg tussen Gooweg en Kerkstraat te Noordwijkerhout als onder deel van de in October begonnen nieuwe verbinding HaarlemDen Haag via De Glip, bollenstreek, Sassenheim, Noordwij kerhout en verder langs de bestaande foute naar Den Haag. Het gaat hier om vervoersjuridische bisbilles, namelijk of de trajectaanwijzingen ook in détails door de Commissie Vergunningen Personenver voer moet worden vastgelegd in de vergun ning of dat volstaan kan worden met een aanwijzing van te onderhouden verbindin gen tussen gemeenten en plaatsen, waarbij de keuze der wegen wordt overgelaten aan het overleg tussen vervoermaatschappij, gemeentebesturen en rijksinspecteur voor het verkeer. De N.Z.H. stelt zich op het laatste standpunt, de Commissie op het eerste, Na diverse proeven ten aanzien van die straatverwarming is men thans de samen werking begonnen met een groot concern, welke uitgebreid researchwerk verricht om te komen tot een totaal nieuw verwar mingsprincipe. Deze proeven zijn waar schijnlijk in April voltooid, zodat men zich na die tijd kan gaan bezig houden met de uitwerking van de plannen. Inmiddels hebben de ervaringen in het buitenland geleerd, dat de verwarming in de openlucht geen bevredigende resultaten oplevert. Het is namelijk gebleken, dat er een overkapping door middel van luifels noodzakelijk zal zijn om tot een goede ver warming te komen. Deze luifels zullen bo vendien het winkelend publiek bescher ming bieden tegen de regen en de wind en voorts zijn zij absoluut zonwerend, zo dat de zonneschermen kunnen vervallen. Dit betekent echter niet, dat de Anegang in de toekomst door de luifels verduisterd zal worden, want het materiaal, waarvan men de overkappingen, die op verschil lende hoogten aan de gevels bevestigd zul len worden, gaat maken, is volkomen doorzichtig. Bovendien kan men in deze luifels, die ongeveer anderhalve meter groot zullen zijn neon-verlichting aan brengen. In de toekomst kan men dan de verwarmingsbronnen onder deze luifels plaatsen, zodat een groot gedeelte van de warmte in ieder geval niet verloren gaat. De technische problemen die samenhan gen met dit plan zijn vrijwel opgelost cn men wacht alleen nog op de goedkeuring van de gemeente en vooral van de ver keerspolitie. Verkeersplan Volgens de leden van het Anegang-co mité is voorts de verbinding van Haarlem- Oost naar de binnenstad via de Heerensin- gel-Hagestraat-Hoogstraat-Melkbrug mo gelijk. Dit voorstel wijkt af van het oor spronkelijke plan van de gemeente, waar in twee doorbraken waren geprojecteerd met twee nieuwe bruggen. Deze twee doorbraken brachten de noodzakelijkheid met zich mee om tot onteigening van 18.750 vierkante meter grond over te gaan, hetgeen uiteraard bijzonder kostbaar is. Bij de directe verbinding Heerensingel- Melkbrug behoeven, nog altijd naar de mening van het comité, de bestaande stra ten en brug alleen maar te worden ver breed. Door de nieuwe Haarlem-Oost- Centrumverbinding zal bovendien het ver keer in de Grote Houtstraat aanmerkelijk worden ontlast en er zal, indien het ge bouw van V. en D. wordt afgebroken een groot verkeersplein ontstaan, dat in be langrijkheid niets zal onderdoen voor bij voorbeeld het Houtplein. Het comité heeft contact opgenomen met de bekende stedebouwkundige, ir. A. Komter uit Amsterdam, die dit gedeelte van het gehele stedenplan zal bestuderen. Voorts heeft er een bespreking nlaats gehad tussen de directie van de NZHVM en het comité, waarbij deze factoren onder de aandacht werden gebracht. Door de NZH-directie werd toegezegd, dat de mo gelijkheid om binnen afzienbare tijd min stens een bijslijn (lijn 5) om ,te leggen met een halte aan het Spaarne bij de Anegang onder ogen gezien zal worden. Het Anegang-comité heeft voorts be sprekingen gevoerd met de stichting „Haarlems Bloei" over een in het plan- Anegang geprojecteerd hotel, dat dan aan het nieuw te vormen verkeersplein zal ko men te staan. Volgens de plannenmakers zal een modern en goed geoutilleerd hótel zeer zeker voldoen aan een dringende be hoefte in Haarlem en voor de touristen zal dit hótel bijzonder aantrekkelijk zijn, ge zien de uitzonderlijk mooie ligging. In dit plan is voorts een onderbouw opgenomen van diverse zaken, zoals bijvoorbeeld een restaurant, een wijnkelder en een touris- tisch bureau. Actie in ballentijd Als onderdeel van de plannen van Haar lems Bloei om gedurende de bloembollen periode de stad een aantrekkelijk aspect te geven is door de Anegang een nieuwe at tractie ontworpen, waarvan de nadere bij zonderheden ter wille van de exclusiviteit door het comité nog niet aan de openbaar heid worden prijsgegeven. Tenslotte zou de Anegang het, evenals trouwens de andere grote winkelstraten en wijken, toejuichen, indien in Haarlem een koopavond zou komen. Het comité zal met de betrokken instanties contact opnemen om deze plannen in de toekomst te verwe zenlijken. Vanmorgen is in de Amsterdamse haven aangekomen het 8000 brt. metende Japanse schip „Meitoku Maru", komende uit Phila delphia. Het schip is geladen met kolen en heeft ligplaats gekozen in de Rietlanden. Dit is het eerste Japanse schip dat na de oorlog de Amsterdamse haven aandoet. 3-3% Nederl.'4ï A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheep v. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U.S. Steel Slotkoers gisteren 100^ 298 366 322 538 110 181% 168 140 129 253 214 237% 235 49 106% 77% 59% 23% 70'/u Openings koersen 100% 289 354 310 523 108 185 164 139 127 253 h 213 237% 235 47 103'/i 71% 58/. 23*, 67% Bij het verschijnen van de begroting der gemeente Bloemendaal hebben wij in ons blad een deel uit de toelichting van B. en W. opgenomen, waarin een beschouwing over het lager onderwijs in die gemeente wordt gegeven. Daarbij werd medegedeeld, dat van de 4500 leerlingen, die de lagere scholen bezoeken, ongeveer 2400 leerlingen afkomstig zijn uit andere gemeenten. Meer dan de helft van deze buitenleerlingen 'komt uit Haarlem. Dit betekent, dat van de 19 lagere scholen te Bloemendaal, ruim 50 percent, dus ongeveer 10 scholen nodig zijn voor de buitenleerlingen. Nu moge deze uitzonderlijke toestand v een deel zijn toe te schrijven aan de 1 ,g van de ge meente ten opzichte van Haarlem, de grote aantrekkelijkheid, welke het onderwijs te Bloemendaal biedt tengevolge van het in stituut boventallige leerkrachten enz., zal van invloed zijn op de aanwezigheid van dit abnormaal grote aantal buitenleerlin gen, aldus B. en W. van Bloemendaal. Van de zijde van de afdeling onderwijs ter gemeentesecretarie wordt ons meege deeld, dat toen het instituut boventallige leerkrachten in 1952 in Bloemendaal werd ingesteld het aantal leerlingen uit Haarlem 1039 bedroeg, welk aantal in 1954 gestegen is tot 1330. Ten einde de invloed van het instituut op de toeneming van het aantal Haarlemse leerlingen na te gaan is een ver gelijking gemaakt van het aantal Haarlem mers, dat in 1951 en in 1954 een lagere school in Bloemendaal bezoekt. Openbaar gewoon lager onderwijs: in 1951 248 en in 1954 325; openbaar uitge breid lager onderwijs 13 en 114; bijzonder gewoon lager onderwijs 705 en 765; bijzon der uitgebreid lager onderwijs 73 en 126. Uit deze cijfers Jcan aldus de afdeling onderwijs van de Haarlemse secretarie de conclusie worden getrokken dat de stij ging van het aantal Haarlemse leerlingen, dat te Bloemendaal een lagere school be zoekt in hoofdzaak voortvloeit uit de vol gende punten. In de afgelopen jaren is de schoolkeuze van de ouders, voortvloeiend uit de rich ting, groter geworden. Herinnerd moge worden aan de Christelijke Koningin Wil- Misschien is het mogelijk, dat vele fiet sers morgen met minder angst en beven hun stalen ros zullen bestijgen en de gladde wegen op durven gaan als zij de raad opvolgen van de Bloemendaalse rijwielhersteller de heer C. W. van Meele ren. Toen Maandagmorgen het wegdek door de sneeuwval no?al glad was gewor den en de heer Van Meeteren zijn werk plaats aan de Dompvloedslaan te Over- veen betrad, zon hij op een middel om fietsers en bromfietsbestuurders meer vei-' ligheid oo besneeuwde wegen te bieden. Korte tijd later meende hij de oplossing te hebben gevonden. Maandagmiddag hebben we in de werk plaats van deze schrandere riiwielherste!- er een praatje met hem gemaakt en zijn rijwiel-met-vinding even geleend. En hoe wij ook probeerden mèt fiets te vallen op het al weer glad wordende we"dek van de Dompvloedslaan, we konden daar niet in slagen. De heer Van Meeteren nam een oude r;j wiel ketting, klonk er de he'ft van een andere rijwielketting aan en le^rie het ge heel om een zonder lucht oo het voorwiel gemonteerde rijwielband. Toen de ketting strak om de rijwielband was gelegd, maak- e hij de ketting met een verbindingsseha- kel vast, pompte de band op en klaar was Kees van Meeteren. Waarom hij juist het voorwiel nam? Omdat men met het voor wiel de meeste manoeuvres maakt en de meeste kans heeft te slippen. Wil men helemaal veilig rijden, dan kan men het achterwiel oö dezelfde wijze Jaehandelen. Voor de bezitters van een bromfiets met dikkere velgen en kleinere banden word: een (bredere) ketting van een transport fiets aangeraden, waarbij waarschijnlijk met één lengte ketting kan worden vol staan. Het is niet de bedoeling van de heer Van Meeteren het ei van Columbus voor zich te houden. Dan zou hij het ons ook niet hebben verteld. Hij wil zijn mede-wiel rijders alleen op dit eenvoudige idee bren gen, waardoor zij veiliger over de gladde wegen kunnen rijden. helminaschool in Overveen; een attractie kan het genoemd worden, dat een nieuw gebouw gesticht is. Van belang voor de ouders is de plaats, waar de school gevestigd is; daarbij kan onder andere aan Overveen gedacht wor den, dat niet ver van Haarlem ligt. De standing van de school speelt bij ouders een rol van betekenis, evenals de bijzondere roep van de school. Een spre kend voorbeeld is de Hartenlustschool voor U.L.O. Het aantal leerlinge was daar laag en is in de afgelopen jaren sterk ge stegen. In deze groep is het aantal leer lingen uit Haarlem toegenomen en wel met 10J. (van 13 tot 114). In de afgelopen jaren is het geboorte accres sterk van invloed te noemen op de uitbreiding van het aantal leerlingen. 1952 was het topjaar, wat betreft de aanmelding van leerlingen, en het geboorte-accres werkt zes jaren door. Dat de invloed van het instituut boven tallige leerkrachten in Bloemendaal op het aantal Haarlemse leerlingen van invloed is wordt dan ook door de afdeling onderwijs te Haarlem in twijfel getrokken. Vermeld zij nog, dat 180 Bloemendaalse leerlingen lagere scholen in Haarlem bezoeken. Maandag is op het bureau va.n de dienst Openbare Werken van de gemeente Haar lem aanbesteed de aanleg van zeven sport. velden in Noord-Akendam. Deze terrei nen kernen te liggen tussen het bestaande Schotenterrein en de Slaperdijk in Haar lem-Noord. De velden zullen een totale oppervlakte hebben van zes en een halve hectare en worden omheind met een stalen afrastering met betonpalen. Om het com plex heen zal een ringweg worden aange legd een vier meter brede asphaltweg die eventueel als circuit voor wieler wedstrijden dienst kan doen. Er waren twintig inschrijvingen: de hoogste van de firma Zehabo uit .Amster dam voor f280.000, de laagste van B. Smallegange te Aerdenhout voor f 207.866. Deze laatste hoopt het werk omstreeks December van dit jaar gereed te hebben. Het Haerlems Studenten Gildt gaat de zestiende Dies Natalis viering houden in de week van 24 tot en met 29 Januari. Op Maandag 24 Januari zal de notaris J. Brants enkele oudere films van Charley Chaplin vertonen en toelichten. Twee dagen later, op Woensdagmiddag, wordt op het HT.C.- terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Gildt en een elftal samengesteld uit leraren van de Haarlemse scholen voor middelbaar onderwijs. Voor Donderdag staat een bridge-drive öp het programma en Vrijdag wordt een maaltijd in Brink- mann gehouden en een gezellige bijeen komst in de sociëteit van het Haerlems Studenten Gildt-, De diesviebing wordt Zaterdag besloten met een galabal in hótel Velserend, waar the Jig Rythm Club voor de muziek zal zorgen. HAARLEM, 17 Januari 1955 t ^^DERTROUWD: 17 Jan., S. Steensma en J. M. Piers; A. van den Dool en M. Uiter- wijk. BEVALLEN van een zoon: 14 Jan., A, F. Hirs van Wijk; 15 Jan., M. A. Nieuwenhuijs —Lindner; P. Tabbers—van Hesteren; M. Serné—WeynandH W. de Wilde—Stoop; 16 Jan., H. P. Koster—Janssens; K. R. Loerak ker—Botte-M. Zut—Tol; Jkvr. F. Gregory —van Holthe; T. van der Liinde—Kok. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan., P J. A EderveenReintjes: 15 Jan., N. M. Verkerk—Uittenbosch; M. W Bruins—Barn- hoorn; M. J. H. Eichholtz—Hanjoel; H. J. Chr. van der MeuleBoelhouwer: 16 Jan., C. W. C. PelserScholten; J. J. Rusman Cruijce; G. ter Maat—Woppenkamp: 17 Jan.. D. M. Kuijpers—van den Heuvel; E. M. I. Bonarius—Wolff. OVERLEDEN: 14 Jan., V'. van der Meer van Heijst, 77 j., Essenstraat; J. van Slooten. 84 j.. Billitonstraat; 15 Jan.. J. de Ruiter, 78 jaar. van Oorschotstraat; J. Ruitenberg, 73 j.. Meidoornplein; M. van der Veen—Nien- kemper, 75 j.. Roggestraat; W. A. Aarts, 64 j., Floresstraat; 16 Jan.. T. van der Beek, 69 j., Gasthuisvest; A. M. G. Zegwaard—van Vuuren. 56 j.. Molukkenstraat; A. J. M. Franse. 48 j„ Fuhrhopstraat; D. F. van Dam me, 85 j., Van der Hulststraat. BINNENLAND De SHAPE heeft haar goedkeuring ge hecht aan de benoeming van de Nederlan der ir. J. Piket tot technisch directeur van het in Nederland te vestigen Internationaal Technisch Centrum voor de Luchtverdedi ging Ir. Piket is thans onderdirecteur van het Physisch laboratorium van de rijksver dedigingsorganisatie T.N.O. In het Museum voor het Onderwijs te 'sGravenhage is een tentoonstelling ingericht ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Nederlandse Blindenbibliotheek te 'sGravenhage De bibliotheek, die thans on geveer 40.000 banden bezit, zal op 19 Januari zestig jaar bestaan. HAARLEM EN OMGEVING Op Dinsdag 25 Januari zal de heer P. C. v. d. Maas voor dé leden van de afdeling Bloemendaaal en omstreken van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde in hótel Rusthoek een lezing houden over „De snoei van bomen en heesters" Op Donderdag 20 Januari zal ds. J. Dickhout, Hervormd predikant in IJmuiden, spreken in een opwekkinrssamenkomst in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15, Me vrouw Jettie de GierVisser, sopraan, zal hierbij enkele liederen zingen. Op 27 Janua.i spreekt de evangelist J. Sevensma. waarbij het Christelijk evangeli satiezangkoor „Schuzan E Duth". dirigent de heer P C Ai :bachtshee muzikale medewer king zal verlenen. De bijeenkomsten worden belegd door de stichting tot verkondiging van hot evangelie cn verspreiding van Chris telijke lectuur te Haarlem Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd v or het artsexamen tlste gedeelte) de hoer W. Wesse'dijk te Santpoort Ds. D. J. Roos is voornemens 20 Maart afscheid te nemen va de Gereformeerde kerk van Sle om 27 Maa-rt intrede te doen te Haarlem-Zuid na bevestiging door ds. L. Hoorweg aldaar. Hedenmorgen omstreeks half elf heeftting bereed. De bestuurder van de vracht- de gladheid van de weg nabij het Soenda- plein in Haarlem-Noord eén verkeers ongeval ten gevolge gehad. De bestuur der van een personenauto uit de Flores straat, die de voorrangsweg (Rijksstraat weg) naderde, met de bedoeling over te steken naar de Schoterbosstraat, ver leende geen voorrang aan een vrachtauto, die het Soendaplein in Noordelijke rich- auto was daarop genoodzaakt ta remmen, begon toen te slippen, moest nog voor een fietser uitwijken en botste tenslotte tegen een lichtmast. Deze mast moet worden omgehaald, aangezien zij thans gevaar voor de voorbijgangers oplevert. De auto werd, zoals uit de foto blijkt, aan de voor zijde tamelijk ernstig beschadigd. Persoon lijke ongevallen.deden zich niet voor.. Onder de titel „Met de AVRO naar Cana da" treedt een aantal medewerkenden van de Algemene Vereniging voor Radio Omroep in den lande op om leden en belangstellenden van de omroep in de gelegenheid te stellen te luisteren naar muziek en zang van en te kijken naar hen. die door de radio bekend heid hebben verworven. Maandagavond was Haarlem aan de beurt en vanavond volgt een tweede voorstelling in het Concertgebouw. Mogelijk zou men de indruk krijgen, dat een proframma geboden wordt, dat uitsluitend gewijd is aan Canada. Dat is niet het geval en dat heeft zijn goede zijde, want het pu bliek krijgt thans een groot aantal nummers van uiteenlopende aard. De samenstellers van het programma konden met de medewerken den van naam een keuze doen uit een uitge breid repertoire. Het eerste optreden in Haarlem Is een groot succes geworden. Een belangrijk aan deel daarin hadden de leden van het gezel schap. dat onder de naam „Red Head and his Canadians" voor het voetlicht verscheen. De gehele avond waren zij in actie. In nummers, waarin het gezelschap zich uitsluitend liet horen, bleek, dat de medewerkenden vaardige musici waren; verzorgden anderen een deel van het programma, dan waren zij goede be geleiders. Het programma bestond uit vijfentwintig nummers. In het eerste deel woonden de be zoekers een feestavond bij in Chateau de Frontenac, waarbij Peter van Zon. Doenja Piëtra. Truce Speyek, Henk Meyer en John van Hel vort liederen uit opera's ten gehore brachten. Henk Meyer was ook te horen met de Canadian Singers in een tweetal liederen. Gerda Ziller heeft laten blijken, dat zij zo gaarne jodelt en Mieke Telkamp zong enkele bekende nümmers uit haar repertoire. Maar er waren nog meer medewerkenden voor de pauze, die de toehoorders in een prettige stemming brachten en wel de Wama's, die op geestige wijze een aantal liedjes aan elkander koppelden in hun voordracht ,,0 Ba, O Ha. O Bi. O HF' en Frank Rexis, die het publiek bijzonder liet lachen. Zijn Amerikaanse imi taties waren uitstekend. Na de pauze hadden de medewerkenden in een schuur van een farm in Canada plaats genomen en bij de gasten was ook de zestien jarige Johnny Nelson, die succes oogstte als kunstfluiter. Allen verschenen een of meer keren ten tonele, waarbij aandacht werd be steed aan Canada en emigranten. Henk Meyer en de Canadian Singers zongen b.v. „Denk ik aan mijn kleine Nederland", een lied van Ted Roberts, opgedragen aan de Nederlandse emigranten. Het programma, dat in een vlot tempo werd afgewerkt, werd besloten met een selec tie uit Rose Marie van R. Friml—H. Stothart, waarbij de leden van het gezelschap gelegen heid kregen te laten horen tot welke presta ties zij op muzikaal gebied in staat waren. Het geheel was goed verzorgd en blijkens de bijvalsbetuigingen heeft het publiek het ge- bodene in de show „Met de AVRO naar Ca nada" bijzonder gewaardeerd. WASHINGTON (A.F.P.) De grote lij nen van de begroting voor 1955/'56, die president Esenhower bij het Congres heeft ingediend, zijn de volgende: De totale uit gaven worden begroot op 62,4 milliard dollar (1.1 milliard minder dan voor 1954/ '55) en de inkomsten op 60 milliard (1 mil liard meer dan voor 1954/'55), Er is dus een tekort van 2.4 milliard dollar; de uit gaven voor „de voornaamste programma's voor de nationale beveiliging" zijn ruim 40,5 milliard dollar. Dit is 65 percent van de totale uitgaven. De militaire uitgaven zijn als volgt on derverdeeld: 34 milliard voor het departe ment van Defensie (tweederde van dit be drag Is bestemd voor de ontwikkeling van de luchtmacht en de daarmee samenhan gende programma's); 2 milliard voor de atoomprogramma's; 4,7 milliard voor uit gaven uit hoofde van de programma's voor wederzijdse beveiliging, „daarbij inbegre pen een program voor Azië". De militaire hulp aan de NAVO-landen is verlaagd. Er wordt geen enkele belastingverlaging in uitzicht gesteld, gezien het tekort op de begroting. De president vraagt zelfs annu lering van de belastingverlagingen die in het begrotingsjaar 1955/'56 automatisch van kracht zöudén worden. Ik hoop, aldus de president, dat wij spoe dig kunnen beginnen het militaire mate rieel te leveren, dat de nieuwe Duitse strijdkrachten nodig hebben. Een bedrag van 630 millioen dollar is uitgetrokken voor steun aan landen, die hun eigen mi litaire lasten niet kunnen dragen. De mili taire hulp aan Formosa, Japan en „zekere andere Aziatische landen die op het ogen blik hulp ontvangen", zal worden voortge zet. Voor zuivere economische hulp is in de begroting 725 millioen dollar uitgetrokken. De president zegt, dat de'meeste Europese landerx het .thans zonder'deze hulp kunnen stellen. -

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3