Kwekers van „bijgoed" hebben nu een eigen groep Evolutie van de gezelschapsdans Meerderheid crediteuren verklaart zich voor accoord .Clowntje Rick Opdracht in Wenen Surséance Holland Nautic Haarlems raadslid stelt vragen over verkoop Visser valt van pier en verdrinkt Iers minister laat rechter Teevan weten dat hij Shannon-diensten voldoende acht ÜECOYITQL^'W^^SBI Nederlands schip redde opvarenden van zeiljacht 4 De Holland-Nautic Interpellatie over melkprijs Het Triton-onderzoek te Dublin K. Komen burgemeester van Opmeer en Spanbroek Treinenloop weer normaal De Rijn wast nog Cursus voor G. en W. met demonstratie Voor de kinderen Amerikaans marinetoestel met 13 man in zee Leven en werken van Betje Wolff en Aagje Deken FEUILLETON Crediteuren en vertegenwoordigers van de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de Scheepswerf en Machinefabriek „Hol land Nautic" te Haarlem, ten aanzien van wier vorderingen de surcéance van beta ling werkt, hebben Maandagmiddag in raadkamer der Haarlemse rechtbank ge raadpleegd en na stemming bleek, dat ze ventien aanwezigen, die ruim negentig procent van de vorderingen vertegenwoor digen, vóór het accoord waren; vier aan wezigen stemden tegen. Zoals bekend had de Haarlemse recht bank op 16 Februari 1954 voor de tijd van één jaar, te rekenen van 23 November 1953 af, aan de Holland Nautic surcéance van betaling verleend. Enkele dagen voor het aflopen vanv de surcéance was aan cre diteuren, een accoord aangeboden waardoor de surcéance van kracht bleef. Het accoord luidde aldus: „Aan crediteuren wórdt binnen veertien dagen, nadat de beschikking van homolo gatie van het accoord in kracht van ge wijsde zal zijn gegaan, de navolgende uit kering gedaan tegen finale kwijting: a. aan crediteuren wier totaal-vordering 100,of minder bedraagt: 100 van deze vordering; b. aan crediteuren wier to taal-vordering meer dan 100,doch niet meer dan 500,bedraagt: 100,en 20 over het bedrag waarmede hun vor dering 100,overtreft; c. aan crediteu ren wier totaal-vordering meer dan 500 doch niet meer dan 1000,bedraagt: 180,en 17.5 over het bedrag waar mede hun vordering 500,overtreft; d. aan crediteuren wier totaal-vordering meer dan 1.000,bedraagt: 267,50 en 15 over het bedrag waarmede hun vor dering 1.000,overtreft. De voor de nakoming van dit accoord benodigde géiden zijn in handen gestort van de bewindvoerders, aan wie tevens zekerheid is gegeven voor de integrale voldoening van hun salaris en de kosten van de surcéance. Bewindvoerders worden met de uitvoering en afwikkeling van het accoord belast en hebben zich daartoe be reid verklaard". Bewindvoerders van de N.V. zijn mr. B. J. Lambers en ir. A. J. W. de Bruijne en als procureur treedt op mr. H. J. Pot. Mr. Lambers bracht verslag uit en deel de mee, dat tijdens een onderhandse vei ling in Augustus voor 1.100.000 verkocht is; de openbare veiling in de tweede helft van September heeft een goed verloop ge had. De concurrente credieten bedragen 1.491.000, waarvan 221.000 betwist wordt. Daarbij is een eis tot schadever goeding van 14.813.618 Franse francs of 160.727, vermeerderd met een bedrag aan rente van 2500, in totaal 163.227 van de Société Franqaise d'enterprise Ma ritime. Over deze schadevergoeding wordt een civiel proces gevoerd. Bij homologatie van het accoord zal 160.000 aan credi teuren worden uitgekeerd. Tot de crediteuren behoort ook de ge meente Haarlem met een vordering van elf mille. ADVERTENTIE Brandend zunr op Uw maag dooft prompt met een of twee Rennies. Geen wonder, dat iedereen Rennies kent en.. roemt. Niet zonder reden hebben acht van de tien mensen Rennies steevast bij de hand. Voor eigen gebruik of om bij te springen als 't lot van zuurbranden anderen treft. Water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon, als was 't een snoepje, laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Ons bericht in ons blad van 10 Januari over de bij een combinatie van een aantal Haarlemse bedrijven levende wens het complex van de voormalige scheepswerf en machinefabriek van de Holland-Nautic in samenwerking met de gemeente aan te kopen heeft het Haarlemse raadslid mr. J. G. Bettink (VVD) aanleiding gegeven tot het stellen van de volgende vragen: Is het uw college bekend, dat de in ge meld krantenartikel bedoelde bedrijven groot gebrek hebben aan kantoor- en be drijfsruimte en voor deze bedrijven een spoedige voorziening zeer gewenst is? fs het uw college bekend, dat gemelde bedrijven, die zich alle aan de Spaarn- damseweg of in de onmiddellijke nabij heid daarvan bevinden, gaarne tot koop van de gebouwen van de Holland Nautic zullen overgaan, mits zij de zekerheid krijgen, dat zij blijvend gebruik van deze gebouwen kunnen maken? Acht uw college het niet in groot belang voor de industrie, dat de gebouwen van de Holland Nautic voor de industrie ter beschikking komen en is uw college be reid dit zoveel mogelijk te bevorderen? Een der crediteuren informeerde hoe het stond met de verkoop van de onroe rende goederen. Mr. Lambers antwoordde, dat de onder handelingen nog gaande zijn. Als de on derhandelingen zodanig waren, dat ze voordelig waren voor de crediteuren, dan zouden bewindvoerders een ander acoord hebben aangeboden. Nadat over het ontwerp-accoord ge stemd was deelde de president, mr. C. E. Muller mee, dat de rechtbank op Maandag 7 Februari zal bijeenkomen ter bespreking van eventuele bezwaren tegen de homo logatie. De voorzitter der Tweede Kamer zal in de eerste vergadering na het Kerstreces, op 1 Februari, voorstellen het interpellatie- verzoek van de heer Droesen nog in de zelfde vergadering in te willigen en de interpellatie aan de agenda van deze ver gadering toe te voegen. Zoals bekend wil de heer Droesen (KVP) de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening interpelleren over de verhoging van de melkprijs. De sportvisser H. D. v. d. Waardt uit Doorn bekend als motorrijder op de As- sense T.T.-races die zich gisteren met twee vrienden op de buitenzijde van de IJmuidense Zuidpier op de met sneeuw en ijs bedekte betonblokken begaf, is daarbij uitgegleden en te water geraakt. Na zijn redding heeft een dokter nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, wat he laas niet meer heeft mogen baten. De loodsboot „Deneb", die in de buurt van de pier was, werd onmiddellijk na het ongeval gewaarschuwd en zette de motor sloep uit om naar v. d. W. te zoeken. De opvarenden van de sloep slaagden er vrij spoedig in hem te vinden, waarna de man, die toen al buiten kennis was, op de loods boot „Deneb" werd overgebracht. De stuur man van de Deneb heeft alles in het werk gesteld, door middel van kunstmatige ademhaling het slachtoffer te redden en later is er ook nog met een zuurstof-appa raat gewerkt, maar niets mocht meer ba ten. v. d. W., die zich opgeveer 700 meter de pier op bevond, moet in een van de kuilen tussen (le nieuwe betonstortingen gestaan hebben, waar de zee hem verraste. Het waarschuwingsbord staat op 400 meter. Het slachtoffer was gehuwd. Het hof, dat te Dublin een onderzoek in stelt naar de ramp van de „Triton" op 5 September, heeft Maandag de laatste be togen over de diensten van het vliegveld Shannon aangehoord. Onmiddellijk na de opening van de zit ting las de voornaamste advocaat van de K.L.M., McGonical, vragen van het open baar ministerie voor betreffende het niet uitzenden van noodseinen onmiddellijk voor ot" onmiddellijk na het ongeluk. Volgens McGonical blijkt duidelijk uit het bewijs materiaal, dat dit voor het neerkomen on mogelijk is geweest. Verder zeide hij, dat de antenne bij het onderhavige vliegtuig type aan de onderzijde van het toestel is aangebracht, zodat zij zich na het neerko men onder de waterspiegel bevond. De rechter merkte op, dat ook aan de boven zijde van het toestel een zendinstallatie is. Liston, die optrad voor het Ierse depar tement van Handel en Nijverheid, zei dat het bevreemdend lijkt, dat een vliegtuig voor vluchten over de Atlantische Oceaan geen noodseinen meer kan uitzenden, nadat het in het water is terechtgekomen. De pre sident van het hof, Teevan, zelde te geloven, dat, indien het vliegtuig in het water drijft, de antenne nog wel bruikbaar is. Volgens Liston is er geen bewijsmateri aal, waaruit een gebrek aan samenwerking tussen de diensten op het vliegveld blijkt. Indien het hof van oordeel is, dat iemand een fout heeft gemaakt dan moet het dit zeggen en geen blaam werpen op een dienst als geheel, aldus Liston. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Februari benoemd tot burgemeester der ge meenten Opmeer en Spanbroek (N.H.) de heer K. Komen, commies A ter secretarie der gemeente Haarlemmermeer. Hij is thans be last met de leiding van de hulpsecretarie in Badhoevedorp. De heer Komen, die op 28 Januari 1911 te Ursum is geboren, heeft zijn middelbare op leiding genoten op het seminarie Hageveld te Heemstede. Ruim twintig jaar geleden kwam hij in dienst van de overheid na eerst enkele maanden volontair op de secretarie van Oudendijk geweest te zijn. Vier jaar was hij te Obdam, tien jaar in Heer Hugowaard en in 1948 werd hij benoemd tot ambtenaar bij de gemeentesecretarie van Haarlemmermeer. In dat jaar werd de hulpsecretarie in Badhoeve dorp ingesteld en de heer Komen werd belast met de leiding. Daardoor kreeg hij gelegen heid zich in te werken in vele taken Van de gemeentesecretarie. De nieuwe burgemeester, die lid is van de Katholieke Volkspartij, zal op Dinsdag 1 Fe bruari zijn werkzaamheden aanvaarden in Opmeer en Spanbroek. Door. sneeuwval en vorst hebben tal van 1 treinen ernstige vertraging gehad. Vooral in Zuid-Limburg en rond Rotterdam en Am sterdam had men te kampen met moeilijk te bedienen seinen en door de vorst en sneeuwval vastzittende wissels. Ook in de morgenuren van Maandag kwamen tal van treinen te laat binnen, vooral die via Utrecht liepen. Naar van de zijde van de spoorwegen vernomen wordt, zijn thans de moeilijkheden opgeheven en ondervinden de treinen geen of minieme vertraging. Hjj waarschuwde de rechter dan ook de grootste aandacht aan het onderwerp der samenwerkende diensten op het vliegveld te besteden, aangezien de minister op het standpunt staat, dat deze voldoende is en ieder verwijt in deze zin zal afwijzen, als gebrek aan bewijs. Liston besloot met een overzicht van de reddingsdiensten buiten het vliegveld. Hij zeide, dat de leiding van het vliegveld de verantwoordelijkheid op zich heeft geno men voor de grote uitgestrektheid zee en .moclderbankcn, die er aan grenst. De lei ding zou een voorstel van het hof tot ver betering van de reddingsdiensten gaarne aannemen. Het onderzoek werd verdaagd tot Dinsdag. De Rijkswaterstaat deelt mede, dat de zijrivieren van de Rijn, die reeds Zondag sterk waren gestegen, Maandag nog verder omhoog gegaan zijn. Op de Nahe en op de Moezel zijn de waterstanden zeer hoog, op de andere zij rivieren minder hoog; doch de Main en de Ruhr, die aanvankelijk nog maar wei nig neerslag afvoerden, beginnen thans ook flink te stijgen. De Rijn zal daardoor wat meer stijgen dan werd aangekondigd. De Duitse Rijn is wegens het overschrijden van het hoog ste vaarpeil verboden. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 206 vette varkens. Notering zware 186—185, lichte 185180, slagersvarkens 187—185, zeugen 168—162. Door goede vraag prijshoudend. Het bestuur van de vereniging „Geloof en Wetenschap" heeft voor de tweede keer een poging ondernomen bij de leden meer belangstelling voor de in deze kringen blijkbaar nog altijd stiefmoederlijk be schouwde balletkunst te wekken, met welke taak de bijzonder ter zake kundige criticus J. Schultink werd belast. Deze begon gis teravond zijn uit drie delen bestaande cur sus met een voordracht in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw over de ontwikkeling van de gezelschapsdans,waar aan medewerking werd verleend door een onder leiding van de beroepsmusicus Tom Wisse staand ensemble van Haagse ama teurs voor de begeleidingen en onder an deren enige leden*van de Kennemer Bal letstudio voor de demonstraties. Het is jammer dat alle moeite van de instudering moest worden ondernomen voor een zeer gering aantal toehoorders. Maar misschien zal de opkomst naar de volgende avonden groter zijn. Dan worden de evoluties en stijlvormen van het eigenlijke ballet be handeld. De laatste wordt opgeluisterd door enkele solisten van het Nederlands Ballet. Van het met enkele trekken eeuwen om spannende betoog van mijn collega Schul tink kunnen hier slechts een paar punten worden weergegeven. Spreker begon met het verkondigen van de stelling dat de dans de enige kunst is waar de gehele mens (met lichaam en geest) aan deel neemt. Aanvankelijk dienden de rhythmi- sche bewegingen de onbewuste bevrediging van een instinct, later ging men er een bedoeling in leggen. Het is niet toevallig, dat men in oude folklore altijd kringdan sen vindt: men voelde zich veilig in ge meenschap met zijn gelijken. Het duurde heel lang in de geschiedenis voor iemand zich daaruit losmaakte, hetgeen dan nog alleen maar gebeurde om een grotere be drevenheid te laten uitkomen. Pas aan het eind van de veertiende eeuw ontstonden de eerste paardansen. Als voorbeeld werd de Branie Charlotte uitgevoerd, een dans met weinig variatie, waarvan men zou kunnen zeggen, dat deze voortleeft in het kinder spelletje „Zakdoekje leggen, niemand zeg gen". In de middeleeuwen maakte de zelfbe wuste adel zich los om een eigen weg te gaan, hetgeen tot uitdrukking kwam in de Basse-danses, die in de vijftiende eeuw zeer populair waren, maar in de zestiende langzaam afstorven. Na de statige eerste delen volgde een gesprongen derde: het instinct huppelde achteraan, aldus spreker, die dit verschijnsel ook bij de Gaillarde na de vorstelijke Pavane signaleerde. In de zestiende eeuw zag men ingetogen en woes te dansen door elkaar. Zo werd er een ver bod uitgevaardigd van de Volta, destijds als een zeldzaam wufte aangelegenheid vergeefs veroordeeld, want daarin ging de man zo ver de vrouw bij de heup te vatten om haar rond te draaien! Na de oorlogen (al deze verschijnselen ziet men zich steeds herhalen) volgde een periode van kalme ontwikkeling, waarin de behoefte aan ordening leidde tot een cultus van verfijning der manieren, die door Molière in zijn „Belachelijke hoofse juffers" gehekeld zou worden. Ónder Lo- dewijk de Veertiende waren de dansen tot oppervlakte-beschrijvingen geworden. In die tijd (waarin de kruistochten: in een rechte lijn ergens heen trekken om de boel in brand te steken en dan terug te keren, hadden plaats gemaakt voor het landver- overen) ontstond de menuet, een vorm van rhythmisch lopen, die leidde tot de defini tie: „Dans is het op het juiste moment bui gen en strekken van de knie". De menuet met het spel van getekende lijnen kon gelden als symbool voor de op vattingen van het maatschappelijk leven: de dansers blijven gescheiden door het middelpunt, waar aLles omheen draait de absolute monarch. Deze vorm was afge lopen met de Franse Revolutie en geen enkele poging tot het laten herleven daar van heeft succes geboekt, want men ge loofde er niet meer in. Parallel daaraan behandelde spreker in het kort de opge werkte volksdansen, als de Bourrée, bene vens importdansen als de Allemande en de Sarabande, die uit het pas-ontdekte Ame rika afkomstig zou zijn. Na de pauze kreeg men een reconstructie van een bal aan het hof van de Zonne koning te zien, steeds met één paar tege lijk tot na het vertrek van de vorst, waarop er ruimte kwam voor lichtere en snellere dansen als de eveneens vertoonde Passe- pied uit dezelfde familie. De tot aanzien gekomen burgers werkten de eenvoudige country-dances, waaraan iedereen kon meedoen, al gauw om tot contre-danses, zoals de quadrilles: afgeslo ten groepen van steeds vier paren. De mooiste vorm daarvan was de als Quadrille des Lanciers bekende staande suite, waar van tot besluit van de avond een uitvoering werd gegeven. De dans, zo besloot spreker zijin belangwekkend overzicht, heeft intus sen (bij voorbeeld door de sport) veel van zijn functies verloren. Ook kennen de ge slachten tegenwoordig wel andere centra dan de vroeger hiervoor gereserveerde bal zalen. Er is eigenlijk nog maar één ding over: de rhythmische schuifbeweging, die blijkbaar aan een instinct beantwoordt, maar voor de toeschouwer al heel gauw vervelend wordt. Naar gelang van de tijds omstandigheden wisselt 't rhythme: Black- Bottom en Charleston na de eerste wereld oorlog, de swing na de tweede. Nu is men naar een langzamer tempo teruggekeerd. Maar een herleving van de sierlijke vormen der gezelschapsdans is niet waarschijnlijk te achten. Zelfs van een Tango kent men de essentiële figuren niet meer, nog afge zien van het feit, d'at men geen ruimte vindt deze uit te voeren. D. K. CORNER BROOK, Newfoundland (Reu ter) Een viermotorig Super Constellation van de Amerikaanse marine is ten Zuid- Westen van Newfoundland in de Atlanti sche Oceaan gestort. Van de 13 inzittenden heeft men geen spoor gezien. Het ongeluk is aan motorstoring te wijten. Vereniging van Huisvrouwen Mevrouw J. H. Hoekstra-Meyer heeft Maandagmiddag tijdens een bijeenkomst van de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen gesproken over leven en werken van Betje Wolff en Aagje Deken. Het is thans 150 jaar geleden, dat deze beide schrijfsters stierven. Haar tijd. de achttiende eeuw, was er een van mensen met strakke, statige gezichten, overmatig fraaie kleding cn terend op oude roem en oud kapitaal; dit in tegenstelling tot de zeventiende eeuw met haar krachtige, energieke en zelfbewuste vaderlanders. De rijken waren in die tijd naar verhouding rijker, de armen armer, aldus mevrouw Hoekstra, die de toestanden van toen ver geleek met de huidige. Een der grote ver schillen vormt wel de stilte, die in die dagen niet werd verstoord door radio, telefoon en autoclaxon. Beziet men de geestelijke stromingen uit die tijd, dan treft men er zowel het rationalisme als de romantiek aan. Ener zijds is er een redelijkheidsaanbidding, anderzijds is er een uitdiepen van het sentiment. Het is treffend, aldus de spreekster, dat de beide vrouwen, al leefden zij in een ge heel andere sfeer dan thans, toch nog zo springlevend voor ons zijn. Betje, een Vlissingse koopmansdochter, trouwde op twintigjarige leeftijd met een dertig jaar oudere predikant, die meer een vaderlijke vriend dan een ware echtge noot voor haar is geweest. Aagje, afkomstig uit een boerengezin in de omgeving van Amstelveen, bracht haar jeugd door in een weeshuis en was daarna dienstbode. Zij was de meest stijve van de twee, maar ook de meest harmonieuse. Deze Aagje werd geboeid door de eruditie van Betje, die op haar beurt weer door het harmonieuze tot Aagje voelde aange trokken. Toen Betjes man overleden was zij was toen 38 jaar oud ging zij samen met de 35-jarige Aagje in De Rijp wonen. Zij begonnen al spoedig beroemd te worden: in 1779 schreef Betje 'n proef over de op voeding, waarin zij de moeders op 't hart drukt zich, ter wille van haar kinderen, te ontwikkelen door veel te lezen. Later trokken zij naar een buitentje in Beverwijk, waar in 1782 „Sara Burgerhart" het licht zag, een stuk cultuurgoed, dat onmiddellijk populair werd. In 1785 volgde de roman „Willem Levend", waarin de schrijfsters ageren tegen overgevoeligheid. In 1788, met de Pruisische invasie, we ken de beide dames uit, met vele patriotten, en vestigden zich in Bourgondië, waar zij „Cornelia Wildschut" schreven. In die tussentijds werd haar kapitaal door een vriend verspeeld, zodat zij niets bezaten toen zij na verloop van tijd weernaar Nederland terugkeerden. Daar moesten zij hard werken voor de kost. Zij stierven acht dagen na elkaar. Zh ging het prettige leventje voor de jongens in de boshut door. Elke dag weer ge noten ze volop van hun vacantie en altijd was er wel iets nieuws te beleven. Wel begon de tijd op te schieten; het grootste deel van hun vacantie was al voorbij. Ja, zo gaat het nu eenmaaleen prettige tijd, waarin je je niet verveelt, gaat snel! Maar voorlopig was er nog geen eind gekomen aan hun vrijheid. Elke dag verzon nen ze iets anders om zich bezig te houden; en verveeld hadden ze zich nog geen dag. De jongens, die het hen laatst zo lastig gemaakt hadden, waren niet meer terug gekomen; daar hadden ze geen last meer van. Die waarschuwing van de boze Pilon had hun vast wel de lust tot zulke rare dingen ontnomen Op een dag, toen de jongens aan tafel zaten en hun twaalfuurtje aten, schrokken ze plotseling opEr klonk een geweldige bons in het bos. De borden en bekers ram melden van de schok en de jongens voelden de grond trillen. Ze keken elkaar ver bouwereerd aan. „Wat was dat nou?" zei Bunkie ,,'t Lijkt wel een aardbeving!" vond Rick. Even laterbons!!!weer hetzelfde. Toen renden ze alle drie de hut uit, om te zien wat dat kon zijn ADVERTENTIE WONDEN GENEZEN SNELLER MET In het Krelagehuis te Haarlem werd Maandagmiddag een vergadering gehouden, die onder voorzitterschap van de heer Th. Hoog stond. Er werd een nieuwe vereniging en groep van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur opge richt, waarin de bijgoed kwekers zouden worden verenigd. Er bestond zeer veel belangstelling voor deze vergadering, die bij de bespreking van de statuten een anti-sanerings bijeenkomst scheen te worden. In de statuten meende het bestuur door het opnemen van een clausule, waarin het, door he.t nemen van maatregelen overproductie zou kunnen be strijden of voorkomen, een zo ruim moge lijk werkterrein te bestrijken. Door een sterke oppositie gedwongen werd dit punt geschrapt, maar niet geheel prijsgegeven door het invoegen van „onder anderen" in de opsomming van de middelen om de economische vakbelangen te bevorderen. Op een paar kleine wijzigingen na werden de statuten aangenomen. De groep 2al worden gesplitst in de secties: Crocus, Anemonen, Ranonkel, Amaryllis, Freesia en ander bijgoed. Iedere sectie zal zo nodig afzonderlijk stemmen, progressief op basis van de beteelde oppervlakten. Toen de oprichting een feit was, bood de heer Hoog de groep aan de aanwezige algemeen voorzitter jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur aan. In de rondvraag werd het voorlopig be stuur meteen verzocht maatregelen te treffen tot het verkrijgen van gezonde cultures. De heer Nuyens dankte de initia tiefnemers voor hun werk en sprak namens de vergadering de wens uit, dat deze groep EINDHOVENSE MUSEUMKRING OPGERICHT Onder voorzitterschap van mr. A. J. Guepin, lid van de raad van bestuur der N.V. Philips, is te Eindhoven de „Eind- hovense Museumkring" opgericht, een ver eniging van vrienden en begunstigers van het Stedelijk Van Abbe Museum. nuttig zou werken. Ir. A. F. Vlag, de rijks- tuinbouwconsulent te Lisse, wees er op, dat men nog veel te weinig van het bijgoed weet en sprak de wens bit, dat het proef station en de nieuwe groep hierin veran dering zouden brengen. De Nederlandse kustvaarder „Prins Bernhard" heeft bij de kust van Cornwall drie manmen en een vrouw van boord ge haald van een zeiljachtje van vijftig ton dat met een defect roer en een gebroken mast hulpeloos ronddreef. De „Prins Bernhard" arriveerde gisteren in Water ford (Ierland), waar de gei'edden aan wal gingen. Zij zijn Fred Wichmann, een 25- jarige ex-sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, zijn 21-jarige vrouw Marian ne en twee vrienden. Zij waren vol lof over de bemanning van de „Prins Bern hard". Zij hadden het grootste deel van de 15 uur, dat zij op de kustvaarder waren geslapen. De Wichmanns, die met hun vrienden Bill Weston en Geoffrey Peart van Enge land naar Amerika onderweg waren in hun jachtje, de „Cailin", kwamen in de Golf van Biscaje in moeilijkheden. De storm maakte de „Cailin" onbestuurbaar. „Wij waren vijf dagen van Cornwall toen het roer brak, vertelde Weston. Wij probeerden naar Cornwall terug te keren om het roer te repareren, maar toen kwa men wij nog verdei' in moeilijkheden. De grote mast brak af. Wij hebben vijf dagen rondgedobberd. Zaterdagavond laat zagen wij een Nederlands schip. Ik gaf met een seinlamp het S.O.S.-teken en het draaide bij. De Nederlanders deden prachtig werk. Door de zware zee konden zij niet langs zij komen. Ze zetten toen een boot uit met dale man en brachten ons naar hun schip". Als de „Cailip" geborgen kan worden, willen de vier opnieuw proberen van En geland naar Amerika te varen. door Anne Duffield 47) Anna, die haar rol goed speelde, merkte op: „Ik had je niet alleen moeten laten. Je blijkt je m je eentje in het bos niet te kunnen weren. Hij lachte even geforceerd in haar richting en begon twee glazen voor Sara en hemzelf met sherry te vullen. Het was waar, dat Anna en hij afgesproken hadden om de schijn van goede vriend schap, alsof er niets was gebeurd, op te houden, maar deze opmerking van het jonge meisje ging toch wel wat al te ver. Waarschijnlijk vond zij 't echter zéér amusant. Hijzelf vond dit toneelspelen verre van aangenaam en gedurende de rest van de dag en ook tijdes de terugreis naar Wenen vermeed hij een gesprek met haar. In Wenen vonden ze Jeremy, die terug was van zijn verlof, en Kim was bepaald blij hem te zien. Jeremy's aanwezigheid aan de lunchtafel het enige moment van de dag, waarop Kim Anna niet zou kunnen ontlopen zou de situatie minder moeilijk maken. Eén vervelende zaak wachtte kapitein Forrest nog: hij zou kolonel Markham op de hoogte moeten stellen van zijn breuk met Anna! Gelukkig wist Anna niet, dat Kim met de oudere man over zijn ge voelens voor haar had gesproken. Hij had d:t strikt vertrouwelijk gedaan en de kolonel had niets losgelaten tegenover het jonge meisje. 's Avonds na hun terugkeer in Wenen zocht Kim Forrest de kolonel op en deelde hem een en ander mede. Heel in het kort zei hij en het klonk de kolonel alles behalve overtuigend in de oren dat Anna 'en hij tot de conclusie waren ge komen, dat ze zich vergist hadden Ze droegen alkaar echter geen kwaad hart toe en bleven goede vrienden, zoals 't aan vankelijk was geweest Er kwam een uitdrukking van verwon dering en ook van teleurstelling op het gezicht van de kolonel, doch hij zei enkel: „Het spijt me heel erg, dat te moeten ho ren. Maar tenslotte is het iets, dat alleen Anna en jij kunnen beoordelen. Is het je plan om nu wèl bij Charles te blijven werken, nu de omstandigheden zich zó gewijzigd hebben?" Kim antwoordde, dat hij bij zijn plan bleef om le vertrekken, maar dit had thans geen onmiddellijke haast. Hij behoefde zijn nieuwe baan pas over een maand of drie te aanvaarden. Hij bleef hier dus rustig doorwerken en zou voorlopig sir Charles nog niets zeggen „Er is daarvoor nog tijd genoeg. Laat hem sira.ks eerst maar bekomen van de schok, dat de aartshertogin Tanya in zijn kindertehuis is geïnstalleerd en dat La- vinia achter zijn rug een en ander geor ganiseerd heeft." „Ja, ik ben 't volkomen met je eens". „Wat de escorte van de drie vrouwen naar Nice betreft'", vervolgde Kim, „ge loof ik, dat 't thans het beste is om Je remy mee te sturen. Hij is een knaap, op wie je aankunt, met een gezond stel her sens. Ik ben er van overtuigd, dat sir Charles het er mee eens zal zijn, dat die vrouwen niet alleen kunnen reizen onder de gegeven omstandigheden". „Daarmee zal hij 't stellig eens zijn", antwoordde de kolonel. Hij had het ge voel, dat er achter de breuk tussen Kim en Anna meer stak dan de simpele con clusie van twee jonge mensen, dat ze zich iai hun gevoelens hadden vergist.... Ze hadden ruzie gehad, waarschijnlijk een heel erge ruzie't Was jammer, want ze schenen gemaakt voor elkaar „Ik neem aan", zei Kim, „dat u nog niets hebt gehoord van over de grens?" „Om je de waarheid te zeggen, dat heb ik wel. Er is opnieuw een boodschap door gekomen en er doet zich een moeilijkheid voor. Het gaat over de koffer van de aarts hertogin". „De koffer?" riep Kim vol verbazing uit. ,,'t Spijt me, 't was niet mijn bedoeling zo hard te schreeuwen", voegde hij er onmiddellijk verontschuldigend aan toe. „Dat mag best, ik begrijp je verbazing", zei de kolonel. „Maar wat is er in hemelsnaam met eenkoffer?" vroeg Kim. „Het blijkt, dat ze aan die bepaalde kof fer bijzondere grote waarde hecht en wei gert het ding achter te laten. Ik heb be grepen, dat ze daarin haar kostbaarheden het weinige, dat haar is overgebleven vervoert „Allemensen, ze hééft nu een goede kans om uit Hongarije weg te komen, om te ontsnappen aan de greep van de Sovjets, en nu zou een koffer met enkele kostbaar heden alles bederven?" „Zo zijn zulke vrouwen", zuchtte de kolonel. „Maar wat is de oplossing? Ze kan die koffer toch niet met zich meeslepen?" „We hebben een boodschap gestuurd, dat het ellendige ding op de een of an dere manier- dan maar meegenomen moet worden. Ik denk niet, dat het ver zal ko men, en stelüg niet öe grens over maar we moeten alles doen, om de ongelukkige ziel er tenminste toe te bewegen, op pad te gaan. Als ze eenmaal onderweg is, be staat er geen mogelijkheid meer om terug te keren „U hebt wel een bewonderenswaardig geduld", merkte Kim op. Méér dan ik zou hebben in een dergelijk geval. U werkt dag en nacht om die mensen te helpen, u riskeert uw eigen veiligheid, en dan ko- men ze aan de andere kant met dergelijke' 'futiliteiten.... Heeft die vrouw er eigen lijk wel enig besef van, wat er voor haar gedaan wordt? Beseft ze wat teamwerk is en samenwerking?" Markham glimlachte. „Nee waarschijnlijk niet. Maar dat doet niet ter zake. Waar 't om gaat is haar hier te krijgen". „Ik begin me af te vragen, of 't ooit zo ver zal komen. Welik moet er nu van door". Kim stond op en zijn gastheer bege leidde hem naar de voordeur. Terwijl hij Kim de hand toestak, zei hij: „Nogmaals, 't spijt me heel erg, dat 't tussen jou en Anna verkeerd is gelopen. Ik vraag me af, of jullie niet te haastig bent geweest. Maar natuurlijk begrijp ik, dat je van niemand raad nodig li ebt „Dank u, sir", antwoordde Kim, terwijl hij de hand van de oudere officier vol warmte drukte. „De zaak is echter tussen ons definitief uitgepraat". Kim reed terug naar sir Charles' huis om met zijn chef en Sara te dineren. Hij was thans dankbaar, dat Anna aan deze maaltijd niet aanwezig was. Hij had haar aan de lunch gezien, tezamen met juffrouw O'Shea, juffrouw Pilson en Jeremy. Juf frouw O'Shea was opgewekt en vriende lijk als altijd. Kim begreep, dat Anna haar oude vriendin niet in vertrouwen had genomen wat betreft hun veranderde ver houding, maar juffrouw O'Shea was an derzijds opmerkzaam genoeg, om er zelf achter te komen, wat er aan de hand was. Ondanks juffrouw O'Shea's tact en Je- remy's vrolijke gezelschap, vond Kim de lunch thans een ondragelijke maaltijd en zo dikwijls als mogelijk was, excuseerde hij zich en bleef in de stad lunchen. Hoe minder hij Anna zag, hoe beter. Hij bleef de situatie bijzonder pijnlijk vinden. Na tuurlijk was er een heel eenvoudige op lossing mogelijk. Aangezien hij toch van plan was zijn ontslag te nemen, zou hij dit thans onmiddellijk kunnen doen en uit Wenen kunnen vertrekkenMaar pre cies zoals hij tot zichzelf gezegd had, dat hij gek zou zijn om in verband met Sara zijn baan bij sir Charles op te geven, hield hij zich thans, nu opnieuw een vrouw moeilijkheden veroorzaakte, hetzelfde voor. Hij was niet van plan om vanwege Anna Glendenning hier weg te gaan. Hij kon sir Charles bovendien niet op korte termijn in de steek laten; dat zou heel ondank baar zijn, in aanmerking genomen de hulp en steun, welke hij van zijn chef had on dervonden. Verder was er nog een reden, waarom hij wilde blijven. Hoewel hij zich geen bijzonder aangename voorstelling had gemaakt van de aartshertogin Tanya, was. er toch een niet te onderdrukken nieuws gierigheid in hem naar deze grillige, fan tastische tante van AnnaHij voelde haar als een dreigende figuur op de ach tergrond, voor wie Anna en juffrouw O'Shea hun veiligheid riskeerden en voor wie hij zelf niet anders dan gevoelens van ergernis en minachting kon opbrengen. Hij wilde haar echter met eigen ogen aan schouwen.... Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6