Nieuwe norm bij verdeling van woonruimte in Haarlem „Suite en Blanc" door Ballet van de Nederlandse Opera Vreugde over besluit van N.S. tot bouw van viaducten Verhouding tussen inkomen en huur Amsterdamse Beurs Mr. Van Fenema's Nieuwjaarsrede WOENSDAG 19 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onvolmaakte vertolking van meesterwerk Aanklacht tegen Lattimore in Washington afgewezen Tegen Hagenaar opnieuw twee weken geëist R.M.S. vraagt nogmaals erkenning ioo-/„ Toevoerwegen een groot Zandvoorts belang Athletiek Wereldrecord op 500 m. door Sergejew verbeterd Cricket Australisch testteam tegen Engeland Scheepvaart Britten wensen Argentijnen niet aan de Zuidpool Dinsdagavond hebben wij in de Amstei-- damse Stadsschouwburg twee van de nieu we werken te zien gekregen, waarmee het Ballet van de Nederlandse Opera (die nog niet „Koninklijk" is, zoals daar op de-af fiches stond) in Monte Carlo tijdens het Kerstseizoen voor het voetlicht kwam. Nu echter zonder de keurbende van Franse solisten, onder wie Yvette Chauviré, die daarginds de voorlopig nog onmisbare medewerking verleende. Twee premières dus, geheel met eigen krachten, als men althans en waarom zou men dat niet doen? de „directrice de la danse" Fran- Coise Adret daartoe rekenen wil. De belangrijkste der aanwinsten is on getwijfeld de uit 1947 daterende „Suite en blanc" van Serge Li far, een werk dat ove rigens nergens buiten de Parijse Opera mag worden vertoond, zodat men de thans verleende toestemming wel als een bijzon dere onderscheiding moet uitleggen: Het is echter nauwelijks aan te nemen, dat deze werd gegeven op grond van de tech nische dispositie, want deze bleek ontoe reikend om deze sublieme bewegingscom positie de gewenste scherpte, vaart en lichtheid te geven. Maar ik wil niet te ver gaan in mijn oordeel. Deze ook wel onder de titel „Noir et blanc" vertoonde „Suite en blanc" behoort tot de mooiste maar dat is zo'n nietszeggende uitdrukking, men zou misschien beter kunnen zeggen: de puurste en gaafste werken van het we reldrépertoire. Alleen de Symphonische Variaties van Ashton en enkele meester proeven van het choreografisch genie Ba- lanchine kunnen er, wat de productie der laatste decennia betreft, op één lijn mee worden gesteld. Ik vrees, dat een doorwer kende teleurstelling bij dit onvolmaakte weerzien mij blind zou kunnen maken voor ongetwijfeld verdienstelijke passages. Met name denk ik daarbij aan de beslist te zware, maar niettemin veredelde Maria Sylvaine, de redelijke virtuositeit van de daarentegen te spichtige Hanny Bouman, die overigens nadeel ondervond van een ontstellend ongelijk corps de ballet, aan de keurige Serenade van Ymkje Bloema en aan César Horn, die vooral in de tweede pas-de-trois de aandacht trok. Franchise Adret stond op de in de bo- venfoj'er tentoongestelde affiches uit Mon te Carlo als „danseuse étoile" vermeld. Waarmee zij deze titel verdiend heeft, werd uit haar optreden niet duidelijk. Haar lage hals doet haar geenszins een ballerina lijken, haar korte bewegingen doen het haar geenzins zijn. In de reprise van „II Ritorno" vertolkte zij thans de overspelige edelvrouwe hard en bijna stijf, maar ook wat merkwaardiger was zonder ex pressie. Zou het niet verstandig zijn Coby Spoelstra, die zich ondanks naar beperkte techniek wederom als de vriendin onder scheidde, eens een kans te geven. In de huidige versie is de vrouw te mannelijk van allure en de minnaar te vrouwelijk ijdel. Waarom Martin Scheepers niet de danser wordt, die hij zou kunnen zijn, is een vraag die ik hier niet kan beantwoor den, maar die zich toch telkens opdringt. In ieder geval kon deze opvoering de ver gelijking met de voorstellingen met Youli Algaroff en Josette Amiel of met Jaap Flier en Ethéry Pagava in geen enkel op zicht doorstaan. Als vanouds was Jean Rebel (nu echter als gast) de nar in dit ver halende ballet op de Italiaanse Symphonie van Mendelssohn. De tweede noviteit was „Terrain vague" op door hemzelf gedirigeerde, aantrekke lijke, Gershwin-achtige muziek van Ri chard Blareau, met een prima décor van Yves Bonnat, die ook het in het program ma als volgt weinig fraai vertaalde gege ven verstrekte: „Het ballet speelt zich er gens in een Parijse zóne af. Een rijke dame komt daar om enkele cadeaux uit te delen aan de miserabelen, die haar zeer slecht ontvangen. Er verschijnt een jong meisje, dat door haar liefde een jonge werkman uit deze armzalige omgeving weet los te maken". Volgens Frangoise Adret, de choreografe, was hierin naar een vernieuwing gezocht: te weten ,,'t in klas sieke vormstructuur presenteren van een Maria Sylvaine in haar Variatie (Cigarette) met leden van het corps de ballet op een verhoogd gedeelte van het toneel in de prachtige „Suite en blanc" van Serge Lifar, ingestudeerd door Léone Mail. eigentijds onderwerp". Hieruit zou men afleiden, dat de ontdekking van Amerika nog niet tot Frankrijk is doorgedrongen. Maar hoe dan ook: van de Parijse sfeer heb ik niet veel gemerkt. Wel van een slechte Franse gewoonte: het wuiven met handjes om applaus te oogsten, hetgeen nota bene nog lukte ook. Alexandra van Rhijn en Hans van Manen dansten lang niet onverdienstelijk de overigens weinig lyrische, maar in het oog lopend berekende pas-de-deux op een door een lid van het Dutch Swing College geblazen trompet solo. Zonder dat er hoegenaamd van ge lijkenis sprake is, merkte men van Roland Petit's onvergetelijke „Les Forains" enige invloed. De „dramatische" opbouw van het werk is erg zwak. De typeringen van zon derlinge mannen, in wie wij „clochards" moesten herkennen, waren niet onverma kelijk. Het programma was het „De droom van Véronique" op de brillante „Maskerade"- muziek van Katsjatoerian geopend. Een gedeelte van het publiek applaudisseerde bij het bereiken van een aantal fouétté's in de finale door een danseres, die ik door het masker niet herkennen kon. Bij een perfecte uitvoering is dit al een ongeluk kige gewoonte, maar het wordt een van gebrek aan inzicht getuigende als men het ook doet wanneer, zoals nu, de soliste tij dens het draaien meters over het toneel zeilt. Dat men klapte bij het opgaan van het doek voor de „Suite en blanc" is be grijpelijk. want het tableau met vele korte en enkele romantische, witte tutu's is I inderdaad verblindend spectaculair. I DAVID KONING. WASHINGTON (Reuter) Een rechter van het Amerikaanse federale districtshof heeft een aanklacht tegen de Amerikaanse deskundige in zaken betreffende het Verre Oosten, Owen Lattimore, afgewezen. In de aanklacht werd Lattimore er van beschul digd ten onrechte te hebben ontkend ooit een aanhanger van de communistische ideologie te zijn geweest, of communistische belangen te hebben bevorderd. De rechter zei: „Om Lattimore op basis van vormloze en duistere beschuldigingen zoals deze voor- het gerecht te dagen, zou een verkrachting zijn van het zesde amendement" en van de federale wet, waarin wordt gezegd dat beschuldigingen duidelijk moeten zijn. Ongeval bij Abbenes Op 1 Juni van het vorige jaar is de 41- jarige directeur F. M. B. uit Den Haag, die met zijn auto op weg was van Amsterdam naar Den Haag, op de Rijksweg nabij Ab benes (Haarlemmermeer) tegen een vóór hem rijdende auto gereden en over de kop geslagen. De directeur liep hierbij een her senschudding en een wervelfractuur op. Het ongeluk gebeurde 's morgens om streeks 4 uur. Vijf uur later is de directeur in het ziekenhuis te Leiden aan een bloed proef onderworpen. Het percentage alcohol bedroeg 1.60 pro mille. De rechtbank te Haarlem heeft de Hage naar wegens het onder zodanige invloed, dat hij daartoe niet meer in staat geacht moest worden, besturen van een auto ver oordeeld tot twee weken gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdhdeid om een auto te besturen voor de tijd van acht maanden. Hij was van dit vonnis in beroep gegaan. De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr. J. F. Hoeffelman, vroeg bevestiging van dat vonnis. In zijn requisitoir zei mr. Hoeffelman, dat de ver dachte tijdens een maaltijd in Amsterdadm twee glazen ging heeft gedronken, waarvan één met tonic. Met nog twee andere perso nen had hij twee flessen Rijnwijn en daar na ten huize van zijn mede-directeur te Amsterdam nog ongeveer vier glazen cog nac gedronken. De procureur-generaal was van mening, dat de verdachte onder in vloed van sterke drdank moet hebben ver keerd, want halverwege de Rijksweg voel de hij zich niet goed en besloot naar Am sterdam terug te keren. Hij heeft toen een duidelijk aangegeven inhaalverbod gene geerd en is tegen de voor hem rijdende auto gereden. „Was de verdachte niet on der invloed van sterke drank geweest, dan zou hij ongetwijfeld naar Den Haag door zijn gereden". De geneesheer, die de verdachte direct na het ongeluk heeft onderzocht en op wiens verzoek de bloedproef is genomen, heeft destijds verklaard, dat hij bij con trole, direct na het ongeval, geen alcohol heeft geroken. De bestuurder van de aan gereden auto verklaarde evenwel ter zit ting, dat hij wel alcohol heeft geroken. De verdediger, mr. J. F. B. Rutgers uit Den Haag, betoogde, dat men doorgaans aanneemt, dat er een toelaatbare analyse- fout mag worden gemaakt van 0,1 pro mille zodat het volgens pleiter bedenkelijk ge noemd moet worden, wanneer een veroor- dedling nu juist uitsluitend op die 0.1 pro mille gebaseerd moet worden. Hij bracht vervolgens de betrouwbaarheid van het bloedonderzoek in het geding aan de hand van de methode Widmark. Pleiter concludeerde, dat er, aangezien er geen ander bewijsmateriaal is dan alleen de bloedproef, die maar 0.1 pro mille over de toelaatbare grens ging, geen veroorde ling zal mogen volgen. Naar zijn mening Is het ongeval te wijten aan oververmoeid heid. Subsidiair vroeg mr. Rutgers clemen tie. Het gerechtshof zal op 1 Februari arrest wijzen. In de loop van dit jaar, wanneer de eerste woningen gereed zullen zijn ge komen van het in aanbouw zijnde com plex van 125 middenstandswoningen in Zinnevelt, zullen B. en W. van Haarlem naast de reeds geldende normen voor een redelijke en verantwoorde woonruimte verdeling de toewijzing van woningen tevens gaan afstemmen op een redelijke verhouding tussen de inkomens van de aanstaande bewoners en de huren der woningen. B. en W. zijn namelijk van oordeel, dat de woningwetwoningen in de eerste plaats bestemd zijn voor die groepen van de be volking waar zij uit hoofde van de huur- klasse oorspronkelijk ook voor bedoeld zijn. In de jaren na de bevrijding was het echter bijzonder moeilijk dit uitgangspunt bij de woningdistributie te handhaven Bijeenkomst van Veteranen Legioen afdeling Haarlem 3-3)4 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsehe Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U.S. Steel Slotkoers gisteren 288)4 353 309 523)4 107)4 184 A 164)4 133 126)4 247 210)4 228 233 47»/,, 103i/„ 74% 56)4 23"/ie 67% Openings koersen lOO'/i, 295 363 323 533 109 186 167'/i 140 127)4 251 210 232 233 48)4 105 76)4 56/, 24 69)4 Mr. H. M. van F e n e m a heeft vóór de behandeling der agenda van de eerste raadsvergadering welke dit jaar Dinsdagavond gehouden werd, een uitvoerige Nieuwjaarsrede gehouden waarin hij echter opmerkelijk kort was over enige zeer belangrijke aangelegenheden, zoals de ontwikkeling van de plannen voor het boule vard-centrum, waarover slechts werd gezegd: „In voorbereiding is de stichting van een uitgebreid gebouwencomplex op het zogenaamde „Boulevard-centrum" van het wederopbouwplan, waarbij de mogelijkheid van de bouw van een pier en een onder gronds parkeerterrein wordt overwogen. De voorbereidingen vorderen naar wens". Wat de vervanging van tram door bus betreft, deelde mr. Van Fenema slechts mede, dat „in voorbereiding zijn de aanleg van het verkeersplein Zandvoortselaan en de aanleg van wegen en emplacement in verband met de in het najaar te openen auto busdienst van de N.Z.H.V.M. ter vervanging van de tram. Over de tunmelpl.an.nen van de Neder landse Spoorwegen in verband met de „verbussing" .merkte Zandvoorts burge meester het volgende op: „Het behoeft geen betoog, dat Zandvoort het grootste belang heeft bij een snelle uitvoering van de geprojecteerde Noord-Zuidverbinding ten Westen van Haarlem (aansluiting Vel- ser-tunnei) en van de West-Oost ver keersweg langs Haarlem-Zuid naar Am sterdam en Schiphol. Het verheugende be sluit van de Nederlandse Spoorwegen tot uitvoering van het viaducten-plan zal realisering dezer wegenplannen, naar ik meen, in een acuut stadium brengen. Men mene evenwel niet, dat hiermede de „ultima ratio" voor het jaarlijks stijgende verkeer is bereikt. Toeristisch, doch ook civiel, lijkt een directe snelweg Hoofdstad- Residentie langs de kust het sluitstuk. Voorshands zal dit wel spelen met een aardig plan blijven, maar van spel kómt dikwijs ernst!" Mr. Van Fenema zeide dat het contact tussen overheid en ingezetenen, dat in de zéér grote steden verloren dreigt te gaan, in Zandvoort, ondanks het snel stijgende bevolkingscijfer, nog in verheugende mate aanwezig is, hetgeen een stimulerende uit werking heeft op diegenen, die herbouw en uitbreiding van Zandvoort voorberei den. De spreker erkende, in het herken nen zijner ingezetenen door matige bij ziendheid soms nog ernstig tekort te schie ten, doch aarzelde om dit euvel met opti sche middelen te verhelpen, omdat zijn blik zich ook weer niet te zeer in wijde verten mag verliezen. Toerisme Wat het toerisme betreft, wordt volgens de gegevens, niettegenstaande een door het weer bar slechte zomer, geen onbevre digend resultaat bereikt. Logies en con sumptie-verstrekkende bedrijven kwamen goeddeels aan hun trekken. Voor de strandexploitanten werd 1954 een tegen valler. Het dagbezoek, hoewel minder dan in 1953, was toch nog zéér aanzienlijk. Wat West-Duitsland betreft, dit levert een steeds groeiend contingent badgasten. Door de inschakeling van de nieuwe ver keersweg AmsterdamUtrecht is Zand voort nu slechts enkele auto-uren van dit zéér belangrijke achterland verwijderd, terwijl de voorgenomen verbeteringen aan rijksweg no. 12 en van de verbinding „Arnhem-Grens" dit bezoek nog belang rijk zullen doen toenemen. In dit verband heeft Zandvoort zeker zéér groot belang bij uitbreiding en modernisering van de re creatieve outillage. „Touring Zandvoort" Wat de wens van enkele middenstands verenigingen betreft, om stichting „Tou ring Zandvoort" in twee afdelingen te splitsen, n.l. één voor het V.V.V.-werk en één voor het circuit, merkte te burgemees ter het volgende op: „Ik ben er mij terdege van bewust, dat onze plaatselijke stichting, naast het vele belangrijke werk, dat de exploitatie van het circuit meebrengt,nog aanzienlijk meer voor het eigenlijke amusement zou kunnen en moeten doen. In dit geval durf ik te stellen, dat opvoering van de presta ties door onze ingezetenen-(belanghebben den!) met meer geldelijke steun zal wor den beloond. Of op de duur het circuit en de sportvelden los gezien kunnen worden van het eigenlijke toeristische werk lijkt de overweging waard. Men hoede zich ech ter voor overijlde maatregelen". Het circuit Tenslotte wijdde mr. Van Fenema nog enkele woorden aan het circuit. Het werd door ongeveer 13.000 motorvoertui gen, buiten de wedstrijden om bezocht, niettegenstaande de baan bijna twee maanden gesloten was door aanbrenging van het nieuwe wegdek. De entréeop- brengst daarvan bedroeg ruim 4700, Met de nieuwe kleurenfilm zal binnenkort een tweede excursie naar Duitsland wor den gemaakt. De eerste excursie werd een zéér groot succes. De film zal regelmatig worden aangevuld en verbeterd. Wat de outillage op het circuit betreft, drong mr. Van Fenema er op aan, deze vooral op peil te houden. Er zijn nog enke le desiderata, onder meer óók ten aanzien van de veiligheid. Heel Indonesië is Soekarno al lang moe Men wacht er slechts op een klinkende overwinning van Ambon; dan gaat alles „om. Waarom zenden wij er dan geen wa pens heen? Men zou er een hele compag nie troepen naar toe kunnen sturen en ze desnoods deserteurs noemen, zonder dat iemand het zou kunnen verhinderen. Waar cm doet men dit en daarmee onze ka pitaals-investering aldaar niet, nu In donesië op het punt staat een prooi der comunisten te worden? Waarom speelde en speelt onze overheid de Russen daar ginds en hier op alle mogelijke manieren in de kaart? Ik zie voor dit alles geen andere verklaring dan die, dat de communisten ook hier in Nederland aan de touwtjes trekken door middel van chantage achter de schermen". Aldus de kern van een redevoering die de heer J. Fabius, oud-militair attaché in Tokio en hoofdredacteur van De Nieuws brief. Zijn betoog was een aaneenschake ling van aanvallen op vooraanstaande fi guren uit het politieke leven en zelfs be windslieden, 'die hij ervan beschuldigde, niet slechts tijdens de Duitse bezetting „op ergerlijke wijze gecollaboreerd te hebben", maar ook thans weer verraad te plegen jegens het Nedearlandse volk en zijn stam genoten in Indonesië. „Er is bij deze rege ring", zo concludeerde hij, „geen liefde voor ons volk, laat staan voor de Ambonezen of de Indische Nederlanders. Zij doet niets voor onze toekomst, terwijl juist het ogen blik zo gunstig is om weer een vinger in de pap te krijgen wat Indonesië betreft. Daarom moeten wij belangstelling wekken voor al deze problemen, vooral onder de jeugd van Nederland en daarbij zal het Veteranenlegioen een belangrijke taak kun nen vervullen". Op een vraag uit de vergadering, of er geen mensen te vinden zijn, die „het zen den van een compagnie deserteurs naar Ambon" zouden willen financieren, ant woordde de heer Fabius, dat dit zijns in ziens een onmogelijkheid was. De gemid delde Nederlander kijkt volgens hem teveel „naar de ogen van de regering" en is zelfs niet bereid, een propagandacommissie „voor de goede zaak" naar Amerika te steunen, zoals uit een recente enquête on der een aantal vooraanstaande Nederlandse ondernemers gebleken was. Tweede spreker op deze bijeenkomst was de heer A. F. Aponno, vertegenwoordiger van de afdeling Voorlichting der R.M.S. (republiek der Zuid-Molukken), die uitvoe rig inging op de troepenlandingen op Am- bon. Een groot deel van dit eiland was, naar hij verzekerde, thans in handen van de R.M.S.-strrjders, die nu het beleg om de gelijknamige hoofdstad begonnen zijn, wel ke echter door de T.N.I. om prestigerede- nen bijzonder hardnekkig verdedigd wordt. „En terwijl wij onze weinige versterkingen zonder zware wapenen met prauwen moe ten aanvoeren, stuurt Soekarno grote con tingenten TNI-ers, uitgerust met het mo dernste oorlogsmateriaal, naar het eiland, waartoe en dat steekt ons bijzonder gebruik gemaakt wordt van KPM-schepen. Waarom maakt minister Drees geen einde aan dit schandalige misbruik van de KPM- vloot, waarom weigert hij zelfs een delega tie Ambonezen die hem een protest komt brengen tegen deze gang van zaken, per soonlijk te woord te staan? Nederland is jegens ons gebonden door een plechtige be lofte en door de uitspraak van zijn eigen rechters; laat het die belofte dan ook eer biedigen, nu mijn volk in levensgevaar is. Wij zijn geen Indonesiërs en willen het nooit worden, maar zonder hulp kunnen de RMS-troepen nog ten hoogste twee maan den stand houden tegen de TNI-overmacht en dan zal de ramp zich aan onze eilanden voltrekken. Wij vragen slechts twee din gen: stop het troepenvervoer voor Soekar no door de KPM en erken de Republiek der Zuid-Molukken; de rest zullen wij dan zelf wel „fixen". Protest tegen vestigen van basis omdat er vrijwel geen woningen in een duurdere huurklasse werden gebouwd. Nu dit jaar voor het eerst de midden- standsbouw in een grotere omvang plaats heeft is er alle reden de verhouding tus sen inkomen en huur mede in de woning toewijzing te betrekken, zo zei wethouder H a p p ons vanmorgen. Als richtlijn wordt daarbij aangehou den, dat inwoners die zevenduizend gul den of meer per jaar verdienen niet meer in aanmerking zullen komen voor een woningwetwoning, maar wel voor een middenstandswoning. De nadruk dient er echter op gelegd te worden, dat het hier gaat om richtlijn. De persoonlijke omstan digheden van de woningzoekende zullen immers vaak de doorslag kunnen geven tot toewijzing in een woning van een lagere huurklasse. Iemand kan bijvoor beeld wel achtduizend gulden per jaar verdienen, maar zijn gezinsomstandighe den kunnen door langdurige ziekte zo on gunstig zijn, dat het verantwoord is hem een woningwetwoning toe te wijzen. Overigens hebben B. en W. de richtlijn van zevenduizend gulden per jaar reeds aan de soepele kant genomen. Wanneer men ervan uitgaat dat de gemiddelde huur van een middenstandswoning tegenwoor dig op ongeveer achthonderd gulden per jaar is te stellen, wil dit zeggen, dat de huur slechts het negende deel van het in komen uitmaakt. Men is ook niet uit gegaan van de gedachte „Wat kan iemand met een inkomen van minder dan zeven mille nog betalen?", maar van de vraag „Wat zou iemand met meer dan zeven mille kunnen verwonen?" Ook wil men de maatregel pas invoeren op het ogenblik, dat er voldoende midden standswoningen aan de markt komen. De complexen woningwetwoningen welke dit voorjaar gereed komen zijn of worden volgens de reeds geldende normen ver deeld. Een tweede aspect van deze maatregel waarover overleg is gepleegd met de ad viescommissie voor de woonruimtever deling van de Haarlemse federatie van woningbouwverenigingen, wordt gevormd door de omstandigheid, dat'op het ogen blik reeds zeer vele woningwetwoningen worden bewoond door mensen, wier fi nanciële situatie bewoning van een duur der huis mogelijk maakt. B. en W. zijn van plan onder deze huurders propaganda te maken voor verhuizing naar een duur dere woning, opdat de woningwetwo ningen zoveel mogelijk beschikbaar blij ven of komen voor degenen met een lager inkomen dan zevenduizend gulden per jaar. Daarbij zou de gemeente bereid zijn een tegemoetkoming in de verhuiskosten en dergelijke te geven. Een en ander, zo verzekerde wethouder Happé ons, zal ech ter uitsluitend op basis van vrijwilligheid worden geregeld, zoals trouwens de ge hele regeling met de grootst mogelijke soepelheid gehanteerd zal worden. Ook is het niet de bedoeling, dat de gemeente een soort recherchewerk gaat verrichten naar de materiële omstandig heden der woningzoekenden. Uiteraard is men op de hoogte van de beroepen welke de bewoners uitoefenen en men weet uit ervaring wel hoe deze gehonoreerd wor den. Slechts in twijfelgevallen kan dan nog wel eens geïnformeerd worden naar iemand welstand. De gehele maatregel moet gezien worden in het licht van het nimmer aflatende streven van het College van B. en W. om de woonruimteverdeling in Haarlem zo rechtvaardig mogelijk te doen verlopen. De Russische schaatsenrijder Sergejew heeft zijn eigen wereldrecord op de 500 meter verbeterd. Tijdens de Russische schaatskampioenschappen in Alma Alta maakte hü op deze afstand een tijd van 40,8 seconden. Zijn oude record lag een seconde hoger. Tweede na hem werd Grisjin in 41,1, derde Mikalow in 41,6. Het Australische testteam voor de vierde testmatch tegen Engeland van 28 Januari tot 3 Februari in Adelaide is als volgt samengesteld: Ian Johnson, Ron Archer, Richie Benaud, Jim Burke, Les Favell, Neil Harvey, Bill Johnston, Ray Lindwall, Len Maddocks, Keith Miller, Colin McDonald. Twaalfde man is: Alan Davidson. Alblasserdijk, 17 v. Antwerpen n. Southampton Altair, 18 te Rio de Janeiro. Almdijk, 15 v. Houston n. Galveston. Averdijk, 14 te Philadelphia. Akkrumdijk, 17 te Houston. Alblasserdijk, pass. 18 Vlissingen n. New York. Alcyone, pass. 17 Fern. Noronha n. St. Vincent Ampenan, pass. 18 Perim n. Belawan. Annenkerk, 18 v. Rotterdam n. Kobe. Alhena, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Alkaid, 18 te Victoria. Aalsdijk, 19 te Rotterdam. Alchiba, 18 v. St. Vincent n. Buenos Aires. Algenib, 19 te Rotterdam. Alioth, 19 te Santos. Almkerk, 18 v. Marseille n. Duinkerken. Amsteldijk, 18 te Antwerpen. Andijk, 18 v. Londen n. Hamburg. Artemis, 19 te Curacao. Boskoop, 17 v. Cristobal n. Curagao. Banka, 14 v. Vancouver n. Calcutta. Banka, 15 v. Tacoma n. Hongkong. Billiton, 15 v. San Francisco n. Philippijnen. Bali, 19 te Antwerpen. Bawean, 18 v. Belawan n. Madras. Bintang, 19 te Makassar. Baud, 20 te Tj. Priok verwacht. Blijdendijk, 18 te Rotterdam. Bloemfontein, pass. 19 Vlissingen n. Antw. Barendrecht, 19 y. Thameshaven n. Stanlow Bonaire, pass. 18 Finisterre n. Georgetown. Caltex Leiden, 18 Zuldp. Sicilië gepass. n. Sidon Caltex Pernis, pass. 18 Ouessant n. Sidon. Caltex Utrecht, 18 Algiers gepass n. R'dam. Ceronia, 18 v. Port Pirie n. Perz. Golf. Congostroom, pass 18 Finisterre n. Dakar. Dongedijk, 16 v. Los Angeles n. Europa. Drente, 19 te Priok. Delfland, 19 te Hamburg tot 12 Febr. Duivendrecht, 18 340 m. Z.ZO. Kp. Race. Ena, 17 v. Cristobal n. Curagao. Eos, 17 v. Sevilla n. Rotterdam. Esso Amsterdam, pass. 18 Ouessant n. Sidon. Friesland (KRL), 18 v. Balikpapan n. Soerabaja. Gouwe, 18 te Blyth Gaasterkerk, 18 v. Aden n. Melbourne. Gordias, pass. 18 Gibraltar. Garoet, 17 te Basrah. Groote Kerk, 17 te Amsterdam. Gooiland, pass. 18 Fern. Noronha n. Recife Helena, 14 v. Pto Ordaz n. Morrisville. Hermes, pass. 18 Azoren n. Curagao. LONDEN (Reuter) Groot-Brittannië Hector,pass. 18 Gibraltar n. Algiers, zal bij Argentinië protesteren tegen het Hoogkerk. 18 te Hamburg, vestigen van een Argentijnse basis nabij de IndraP°era' 18 v' Belawan Aden- baai van Vahsle, ongeveer 1.300 kilometer van de Zuidpool. Volgens Londen zou de basis in gebied karnen te liggen, dat bij de door Groot-Brittannië bestuurde Falkland- eiianden hoort. Groot-Brittannië grondt zijn aanspraken op de Falkland-eilanden op het feit, dat het deze eilanden heeft ontdekt en ze thans bezet en bestuurt. Argentinië en Chili doen echter ook aanspraken gelden. Groot- Brittannië heeft, voor het eerst in 1947, voorgesteld het geschil voor te leggen aan het Internationale Gerechtshof te Den Haag. Argentinië en Chili zijn hier echter niet op ingegaan. Groot-Brittannië bezit zes bases in het Zuidpoolgebied rondom de Falkland- eilanden; Chili drie. Van 1315 Maart 1955 zal als tweede deel van de voorjaarsbeurzen de internatio nale textiel- en kledingsbeurs te Keulen worden gehouden, welke slechts voor han delaars toegankelijk is. Het buitenland zal vertegenwoordigd zijn door Frankrijk, En geland. Italië en Oostenenrijk, terwijl Ne derland wederom met een collectieve in zending aanwezi" zal zijn. Duitse importeurs zullen producten uit Amerika, Japan en China tonen. Ilos, 17 v. Istarboel n. Izmir- Jupiter, 17 v. Napels n. Spezia. Jagersfontein, 18 180 m. W.NW. Lissabon. Java, 19 te Makassar. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 18 Kp. Nelson. Karimun, 18 v. Port Said n. Napels ICaratia, 17 te Port Said. Kota Inten, pass. 18 Guardafui n. Belawan. Karimata, 18 te Soerabaja. Kieldrecht, 21 te Rotterdam verw. Katelysia, 18 te Heysham. Kota Agoeng, 18 v. Suez n. Colombo Laagkerk, 17 te Rotterdam. Laurenskerk, pass. 17 Finisterre n. Calcutta. Lindekerk, 18 v. Rotterdam n. Amsterdam Lemsterkerk, 18 te Damman. Limburg, 16 te Belfast. Lindekerk, 18 te Amsterdam. Loosdrecht, 18 te Bombay. Lekhaven, 18 te Hamburg. Leopoldskerk, pass. 18 Gibraltar n. Le Havre. Llnge, 18 v Blyth n. Madeira. Lombok, 19 te Aden. Lutterkerk, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Madoera ,18 te Mogadiscio. Manoeran. 18 te Port Said. Mapia, 18 v. Port Said n. Liverpool. Meerkerk, 18 v. Aden n. Port Said. Molenkerk, 18 te Colombo. Marpessa, 19 te Sydney Myonia, 18 v .Singapore n. Ilo Xlo. Menkar N,18 v. Santos n. Antwerpen. Merak N, 18 v. Hamburg n. Antwerpen. Mirzam N, 18 v. Montevideo n. Asuncion. Maas, 18 v. Djidjelli n. Bremen. Merwede, pass. 18 Bermuda n. Houston. Notos, 17 v. Oran n. Barcelona. Nestor, 18 te Trinidad. Nigorstroom, 18 te Calabar. Nieuw Amsterdam. 18 te New York. ■Oranjestad, 18 v. Hamburg n. Amsterdam. Ovula, 18 395 m. W.NW. Bombay. Orestes, 18 v. Rotterdam n. Trinidad. Pendrecht, pass. 17 Ouessant n. Nynashamn. Polyphemus, pass. 17 Gibraltar n. Halifax. Peperkust, 18 te Antwerpen. Papendrecht, 23 te South Georgia verw. Poelau Laut, 18 te Port Said. Prins Fred.Hendrik, pass. 18 Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Rotti, 17 v. Bremen n. Amsterdam. Rijnkerk, 17 v. Kaapstad n. Las Palmas. Radja, 18 v. Priok n. Singapore. Ridderkerk, 18 v. Port Elizabeth n. East London Rotula, .18 te Rotterdam. Saparoea, 17 Vlissingen n. Antwerpen. Sheratan, 17 v. Port Said n. Rotterdam. Salatiga, 22 te Colombo verwacht. Saparoea, 17 v. Amsterdam te Antwerpen. Stad Rotterdam, 18 te Gibraltar. Sunetta, 19 Abadan verwacht. Scherpendrecht, 19 te Santos. Sibajak, 18 te Rotterdam. Stad Amsterdam 24 Rotterdam of Amsterdam verwacht. Stad Haarlem. 23 Portland Mon verw. Stad Maastricht, verm. 20 v. Sluiskil n. R'dam Straat Soenda, 18 v. Fort Aleza n. Kaapstad. Tara, 18 te Hamburg. Titus, 18 v. Constantza n. Istanboel. Tennate, pass. 17 Ouessant n. Marseille. Tabian, 18 v. Penang n. Colombo. Tjibodas, 15 te Tj. Priok. Taria, 18 te Miri. Tomini, 18 dwars Ceylon n. Aden. Tomori, 19 te Aden. Tiberius, 18 v. Trinidad n. Amsterdam. Utrecht, 19 te Casablanca. Van Heutsz, 18 te Mahe. Van Spilbergen, 18 te Matadi. Van Waerwijck, 18 v. Mozambique te Dar es Salaam. Willem Ruys, 18 te Suez. Willemstad, 18 v. Pto. Limon n. Cristobal. Wonoglri, pass. 18 Finisterre n. Liverpool. Wonosari, 19 te Singapore. Wield recht, 26 te Sidon verwacht. Waterland, 18 v. Las Palmas n. Amsterdam. Waterman, 18 v. Curagao n. Balboa. IJsel, pass. 18 Finisterre n. Rotterdam. Zeeland (KRL), 17 v. Boston n. New York. Zaan, 19 te Rotterdam. KLEINE VA7SRT Auriga, 17 v. Kopenhagen te Gdansk. Atlas, 17 v. Algiers n. Gibraltar. Amigo, 17 v. Boston n. Rotterdam. Arienoldus G, 18 bij Scarweather n. Cardiff. Aldo,. 17 v. Vlissingen n. Londen. Algarve, vertr. 18 v. Cork n. Swansea. Ameland, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Ardeas, 17 v. Amsterdam te Kopenhagen. Atantis. vertr. 18 v. Gent n. Odense. Att S, 19 v. Rotterdam te Newross Vers. Alcetas, 17 te Venetië n. Triest. Berkelstroom. 17 v. Amsterdam n. Londen. Bestevaer, 17 v. Grimsby te Rotterdam. Bree Helle, 17 v. Londen te Rotterdam. Bab T, 15 v. Bordeaux n. West Hartlepool. Batavier III, pass. 18 Finisterre n. Bordeaux. Birmingham, 18 v. Harlingen n. Goole. Brem, 17 v. Antwerpen n. Oporto. Betty Anne S, vertr. 18 v. Lissabon n. Leixoes. Brem, 17 v. Vissingen n. Oporto. Capella, ca. 31 te Rotterdam verw. Cateli, 18 v. Nemours te Liverpool verw. Claes Compaen, pass. 18 Kiel-Holtenau naar Rotterdam. Capricorn, 17 v. Rotterdam n. Londen. Daniel, 17 v. Genua te Amsterdam verw. Daniel, 18 te Amsterdam. Delfborg. 18 te Harlingen verw. Deo Favente, 17 v. Aarhus te Amsterdam. Depa, 18 v. Antwerpen n. Ipswich. Duiveland, 18 v. Dover n. Rotterdam. Dya, pass, 18 Dover n. Kopenhagen. Daje Bohmer, 19 v. Burriana te Rotterdam verw. Deo Gloria, 19 te Huil verwacht. Dido, 17 v. Le Havre n. Bordeaux. Eljo, 17 v. Odda n. Kristiansund. Eb an, 17 v. Hamburg te Ipswich verw. Elsenburgh, 17 te Casablanca. Erasmus, 18 v. Aalborg n. Porsgrunn. Export II, 17 v. Rotterdam n. Londen. Fedala, 18 te Suez. Ferocia, 19 v. Arendal te Shoreham verw. Fiducia, 17 v. Maassluis n. Boston L. Fivel, 17 v. Gothenburg te Amsterdam. Flevo, 17 v. Gothenburg te Amsterdam. Frans W, ca. 3 Febr. te Venoo verw. Gaasterland, 17 v. Harlingen te Grangemouth. Gazelle, 18 v. Londen te Rotterdam. Globe, 18 v. Londen te Rotterdam. Hoflaan, pass. 17 Brunsbüttel n. Amsterdam. Heemraadsingel. 18 v. Amsterdam te Rotterdam Heerengracht, 17 v. Rotterdam n. Nantes. Hoogezand, 18 v. Calais te Rotterdam verw. Helvetia. 17 nog te Bridgeport. Hink, pass. 17 Vlissingen n. Antwerpen. Hondsrug, 2 Febr. te Penryn verwacht. Harm, 28 te Zandvoorde verwacht. Isis, 17 v. Londen n. Antwerpen. Jaga, ca. 29 te Portsmouth verw. Jutland, ca. 1 Febr. te Gdynia verw. Julia Mary, 16 te Gibraltar. Jo, 17 v. Antwerpen te Norresundby. Joost, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Keyser, 17 v. Plymouth n. Aalborg. Kortenaer, 17 v. Roscoff n. Portsmouth. Kattegat, 17 v. Amsterdam n. Wormerveer. Leny, 17 v. Portsmouth n. Roscoff. Larix, 15 te Londen. Lucas Bols I, 18 v. Eastham te Antwerpen. Maartje, 18 v. Liverpool te Rotterdam. Madzy, 17 v. Rotterdam n. Prowestrand. Mare Liberum, 17 v. Rotterdam n. Antw. Mariscal Lopez, 18 v. Antwerpen te Rotterdam. Madzy, 17 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Marjan, 17 v. Moville te Whitehaven. Markab, 17 te Aarhus. Meuse, 17 te Stockholm. Midsland, 17 té Grangemouth. Mypuck, vertr. 18 v. Kiel n. Rouaan. Manta, pass. 17 Vlissingen n. Huil. Mare Liberum, pass. 18 Vlissingen n. Antw. May Mere, vertr. 18 v. Antwerpen n. Londen. Merak N, 17 v, Rotterdam te Hamburg. Mo-nica, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Mudo, pass, 17 Vlissingen n. zee. Necton, 17 v. Amsterdam n. Brussel. Nimrod, pass. 17 Kiel-Holtenau n. Londen. Necton, 17 v. Esbjerg te Amsterdam. Noorderlicht, 18 v, Le Havre te Duinkerken. Nijenstein, 17 v. -Rotterdam n. Aberdeen. Olivier van Noort, vertr. 19 van Lissabon naar Oporto. Oosterburgh, pass. 18 Brunsbüttel n. Rotterdam. Oranjepolder, 17 v. Palermo n. Le Havre. Pavo, 15 te Vastervik. Ponto, 17 v. Bayonne n. Londen. Poortvliet, vertr. 19 v. Sligo n. Swansea. Phidias, 16 v. Faro n. Olhao. Result, vertr. 18 v. Dublin n. Birkenhead. Setas, 17 v. Antwerpen te Liverpool. Sambre. 17 v. Le Havre te Rouaan. Schokland. 17 v. Zaandam te Amsterdam. Sporota, 17 v. Milos n. Liverpool. Silvaplana, 20 v. Malmö te Rotterdam verw. Silvretta, 18 te Hamburg. Sparta. 17 te Stavanger. Strabo, 17 v. Cadiz n. Amsterdam. Surte, verm. 18 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tim, 24 te Londen verwacht. Tilly, 17 v. Huil n. Goole. IJsel, 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Teunika, 17 v. Amsterdam te Rotterdam. Variatie, ca. 25 te Groningen verw. Vera, vertr. 18 v. Rotterdam n. Gothenburg. Violette Erica, pass. 17 Brunsbüttel n. A'dam. Vrede, 17 v. Duinkerken te Drogheda. Veenenburgh. 17 v. Rotterdam te Boston. Willy, 17 v. Gothenburg te Londen. Westerschelde, pass. 17 Milfordhaven n. Liver pool. Wiebold Bohmer, vertr. 18 v. Sevilla n. R'dam Willem Fortuin, 21 te Glasgow verw. IJsel, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Zeehaan, 17 v. Portsmouth n. Foyness.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10