Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De H-bom Regeling inzake opneempiaatsen zal nader worden bezien Lawine van anti-militarisme rolt over West-Duitsland 1 Accoord over technische kant van Frans wapenpool-project Bezwaren zijn vooral gericht tegen controlerende bevoegdheden Strijd in Costa Rica schijnt te luwen Morgen overleg met de territoriale bevelhebbers Het woord is aan Hoogtepunt wordt plechtig protest in de Pauluskerk te Frankfort Hammarskjoeld stelt Dulles op de hoogte Sneeuwpauze Beschuldigingen over en zveer houden aan Echtpaar gearresteerd Minister Staf antzvoordt Kamerleden: Fransen openen offensief in Algerije Washington wordt ongeduldig Weerrapport 69e JAARGANG No 163 WOENSDAG 19 JANUARI 195 5 299© JAARGANG No 10 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONLANGS heeft de Britse wiskundige, cultuurfilosoof en litterator Bertrand Rus sell een rede voor de BBC-microfoon ge houden, waarin hij niet alleen gewaar schuwd heeft tegen het verschrikkelijke gevaar dat het gebruik van de H-bom de waterstofbom voor de mensheid be tekent, maar bovendien een middel ter voorkoming van het onheil heeft aanbe volen. Twee weken geleden heb ik over zijn betoog op deze plaats geschreven. Zijn voorstel heb ik toen aldus samengevat: „Één of meer neutrale mogendheden zou den een commissie van deskundigen kun nen benoemen, die een rapport opstellen over de rampzalige gevolgen van een oor log gevoerd met die bommen gevolgen niet alleen voor de strijdende partijen, maar ook voor de neutralen zelf. Hun standpunt zou dus onverdacht en onaan vechtbaar zijn. Zij zouden hun rapport aan de grote mogendheden kunnen aanbieden met de uitnodiging, hun instemming te betuigen of te verklaren dat zij het ermee oneens zijn. Op deze manier zouden de grote mogendheden ertoe gebracht kunnen worden, te erkennen dat oorlog geen zin meer heeft, omdat vriend en vijand en onzijdig-geblevenen er allen aan ten onder zouden gaan." Dit is Bertrand Russell's eenvoudig- lijkende, maar daarom vooral niet minder verstandige oplossing. Ik heb op 6 Januari opgemerkt dat men toch wel moet aan nemen, dat verstandige mensen in „neu trale" landen als Zweden en Zwitserland en India bijzondere aandacht aan zijn be toog zullen hebben geschonken. Inmiddels heeft de Groene Amsterdam mer van 15 Januari de rede van Russell in volledige vertaling gepubliceerd en in het weekblad Vrij Nederland van diezelfde datum is er een beschouwing over ver schenen van een Nederlandse deskundige van bijzondere naam: prof. dr. C. J. Bakker, directeur van het Instituut voor Kern- physisch Onderzoek te Amsterdam. Het is verheugend dat deze deskundige zijn stem in het openbaar heeft doen horen. Al is het door de politieke verhoudingen niet meer mogelijk dat een internationaal con gres van natuurkundigen, de gehele wereld vertegenwoordigend, bijeenkomt om een gemeenschappelijke uitspraak te doen, toch behoeft dit de natuurkundigen in vele lan den niet te beletten, zich uit te spreken. Integendeel, zij behoren dat té doen. Prof. Bakker schrijft in Vrij Nederland: „Nu zowel de Westerse wereld als het Russische Yégime de H-bom bezitten, is het goed zich steeds weer te realiseren dat een totale oorlog, waarin dit wapen zou wor den gebruikt, een onnoemelijke slachting zou aanrichten van het menselijk ras en een schade veroorzaken, die de totale ver nietiging nabij kan komen. De vraag is, wat hiertegen kan worden gedaan. Er zij vermeld dat de natuurkunde geen ander type kernreactie beschikbaar heeft, dat tot nog grotere vrijmaking van energie zou leiden. De splitsingsenergie van de zware elementen en de „verenigings"-energie van de lichte zijn de enige voorbeelden van energie-productie, die bekend zijn. De technische ontwikkeling van A- en H- bommen zal echter voortgaan. Nu er een maal aan begonnen is, is er geen reden om aan te nemen dat maatregelen, die zullen leiden tot grotere destructieve werking, niet zullen worden toegepast." Met andere woorden: prof. Bakker voor ziet als gevolg van de geweldige uitwer king, die reeds bij de gehouden proeven is gebleken, een nog grotere destructieve ontwikkeling. Hij meent dat de maatrege len, die daartoe leiden, verder zullen wor den toegepast. Tot die maatregelen be horen de proefnemingen, die zoals hier eerder is uiteengezet Franse natuurkun digen als Charles-Noel Martin en de Brog- lie reeds zeer gevaarlijk op zichzélf achten. Dus: ook zonder dat een oorlog uitbreekt. De Broglie heeft gezegd: de rode streep is bereikt. Prof. Bakker schrijft niet over de proefnemingen; hij bepaalt zich tot het gevaar in geval van oorlog. Daaromtrent zegt hij: „Er zijn sommigen die menen, dat het bezit van de H-bom een middel is om de vrede te bewaren. DO enorme destructieve eigenschappen van de H-bom als wapen zouden kunnen verhin deren, dat een natie haar toevlucht zou nemen tot een gewapende actie. De drei ging van een ogenblikkelijke vergelding met H-bommen zou te groot zijn. Men zou dit graag willen geloven, maar er mag sterk worden betwijfeld of het juist is. Misschien geldt het voor democratisch-gcregeerde staten, maar toch zeker niet k priori voor een staat met een autoritair bewind. Zou de fanaticus Hitier niet de H-bom hebben gebruikt als hij dit wapen ter beschikking had gehad, zelfs nog op het einde van de oorlog en ondanks de vrees voor vergel ding? Een additioneel gevaar is dat de toepassing van de H-bom duidelijk een zeer groot voordeel oplevert voor degeen, die het eerst toeslaat. Het moet wel een vreselijk besluit, voor wie dan ook, zijn om tot toepassing van dit wapen over te gaan. Nochtans lijkt op dit moment de vergel- dmgs-dreiging nog de enige kleine kans te zijn op voorkomen van de toepassing van de H-bom in een oorlog. Het schijnt daar om wel een vereiste te zijn dat de Wes terse democratieën een grote voorsprong behouden, zowel wat betreft aantal en kwaliteit van A- en H-bommen als wat betreft de transport-middelen ervoor, zo als snelle en hoogvliegende bommenwer pers en geleide projectielen voor lange af stand. Men moet zich vanzelfsprekend af vragen of hieraan misschien toch ontkomen kan worden." Na deze woorden citeert prof. Bakker het voorstel van Bertrand Russell en zegt dat van harte te hopen is, dat er volle aan dacht aan wordt geschonken. „Het is een dure menselijke plicht iedere maatregel te steunen die een kans biedt hoe klein ook om een toekomstige vernietigings oorlog met atoombommen te vermijden." Hetgeen prof. Bakker in zijn beschou wing constateert is duidelijk en bevestigt uitingen van geleerden in het buitenland ten aanzien van het verschrikkelijk gevaar van gebruik van de H-bom in oorlogstijd. Hij sluit zich onk aan bij degenen die sterk betwijfelen, dat het. bezit van de H-bom een middel zou zijn om de vrede te be waren. Hij herinnert terecht aan Hitier, die hij als fanaticus aanduidt. Laat ons, nog duidelijker, ronduit zeggen dat Hitier niet de eerste gek is geweest, die een grote machtspositie in de wereld heeft bekleed en dat geen enkel argument bestaat om te Aan de kop van de IJmuidense vissershaven ligt de ,JJeeltje Jacoba" varensree. De winter heeft al voor menige verrassende storm gezorgd. Wanneer de sneeuw straks het veld moet ruimen voor flinke dooi zou de wind wel weer eens aan kunnen wakkeren en de „Neeltje", nu nog in ruste, het beeld worden van grote bedrijvigheid. PARIJS (AFP/Reuter) Een Frans memorandum over standaardisering en ra tionalisering van de wapenproductie is te Parijs op een bijeenkomst van de studie groep der West-Europese Unie met alge mene instemming begroet. De vertegen woordigers van Groot-Brittannië, West- Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg deden evenwel voorstellen om hetzelfde doel te bereiken op een wijze, welke in détail verschilt van de door de Fransen voorgestelde manier. De hoofdpunten van het Franse memo randum, dat uitvoerig door de Franse ver tegenwoordiger Alexandre Parodi werd toegelicht, houden in: vorming gedurende een overgangsfase van twee jaar van twee commissies, een voor de wapenpro ductie en de andere voor de standaardise ring van wapens; met ingang van 1 Januari 1957 wordt een bewap'eningsbureau in het leven geroepen met vérstrekkende bevoegd heden, dat besluiten neemt bij meerderheid van twee-derden. De leider der West-Duitse delegatie, de minister van Economische Zaken prof. Er- hard, verklaarde zich bereid, mede te wer ken aan de standaardisering van zekere wapens, doch hij was van oordeel, dat de controlerende bevoegdheid van het- voor gestelde productiebureau zich niet mag uitstrekken over verbruiksgoederen, welke in een bepaald stadium bij de wapenpro ductie te pas komen. De West-Duitsers deden een aantal suggesties, die tezamen met bet Franse memorandum als basis van overleg zullen dienen. De voornaamste Britse afgevaardigde, Sir Christopher Steele, verklaarde dat Groot- Brittannië gaarne de te Londen en Parijs genomen besluiten inzake de wapenproduc- WASHINGTON/SAN JOSE (AFP/Reu. ter) Berichten uit Costa Rica en Nica ragua rechtvaardigen het vermoeden, dat het geschil tussen deze landen op zijn einde loopt, aldus zeide men in inter- Amerikaanse kringen te Washington. De rust zowel op het militaire als op het po litieke plan wordt te San Jose, de hoofd stad van Costa Rica, algemeen toegeschre ven aan de tegenwoordigheid van de com missie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten in Nicaragua en aan 't feit, dat de commissie vertegenwoor digers naar 't grensgebied heeft gezonden om te verhinderen, dat de opstandelin gen in Costa Rica versterkingen en voor raden van deze kant ontvangen. De Costa Ricaanse legerleiding heeft bekend gemaakt, dat bij hét treffen bij Santa Rosa op Zaterdag de opstandelin gen 3-5 man aan doden hadden verloren, onder wie hun leider, Teodoro Picado, en een twintigtal inwoners van Nicaragua. Voorts waren een zestig opstandelingen gewond. Dinsdag is enige kilometers ten Zuiden van La Cruz in Noord-Costa Rica een zui veringsactie uitgevoerd tegen rebellen die in Noordelijke richting oprukten. President Somoza van Nicaragua heeft tegenover correspondenten verklaard, dat tien gevangen genomen Costa Ricanen hebben bekend, dat zij gehuurd waren om hem te vermoorden. De Costa Ricaanse legerleiding heeft verkaard, dat de zoon van de president van Nicaragua, Tacho Somoza, persoonlijk de opstandelingen die Costa Rica zijn binnengevallen leidt. Tevens werd gezegd, dat Miguel Ruiz Herrera, een van de lei ders der opstandelingen die vorige week Villa Quesada veroverden, is gearresteerd in een nabijgelegen plaats. Te Corinto in Nicaragua zijn de 25 Mustangjachtvliegtuigen aangekomen, die de regering van president Somoza enige tijd geleden in Zweden heeft gekocht. De vijf vliegtuigen, welke Costa Rica uit de Verenigde Staten heeft ontvangen, zijn Dinsdag gezegend. President Somoza heeft meegedeeld, dat hij aan de OAS-commissie heeft aange toond, dat Nicaragua niets met de gebeur tenissen in Costa Rica te maken heeft. Nicaragua zal een ontspanning met Costa Rica niet belemmeren, als president Figue- res mét zijn manoeuvres tegen Nicaragua zou ophouden. De levering van Amerikaan se vliegtuigen aan Costa Rica achtte hij een gevaar voor zijn land. Mexico heeft be sloten twee vliegtuigen ter beschikking van de OAS-commissie te stellen. De politie te Amsterdam heeft een echt paar, de 3Ö-jarige R. G. S. en de 25-jarige C. S. S.-K. gearresteerd, welks zoontje van 15 maanden in October 1954 is overleden. Zij worden ervan verdacht het kind door ver giftiging om het leven te hebben gebracht. veronderstellen dat hij de laatste zou zijn. Het is daarom een absolute vereiste dat middelen, zoals Lord Bertrand Russell er een heeft voorgesteld, worden toegepast. Dat wil dus zeggen: dat onderhandeld wordt door Oost en West om overeenstem ming te bereiken. Overeenstemming die leidt tot het verhoeden van de totale on dergang van de mensheid. Het woord mensheid betekent: van alle mensen, wie en waar dan ook. Als overwegingen van diplomatie en prestige belemmeren dat die onderhandelingen direct tussen de betrok ken grote mogendheden tot stand komen is het de plicht van alle andere niet al leen de neutrale om hun voilé invloed te doen gelden om ze te verwezenlijken. Vergeleken met hetgeen op het spel staat méér dan ooit in de wereld op het spel heeft gestaan zijn overwegingen van diplomatieke tactiek en prestige van klein en ondergeschikt belang. R. P. De minister van Oorlog en Marine, ir, O. Staf, heeft geantwoord op de vragen die de Tweede Kamerleden Vermeer (P.v.d.A.), Ritmeester (V.V.D.) en Haken (C.P.N.) hem hebben gesteld over het liftverbod voor militairen. Ten aanzien van de zogenaamde opneempiaatsen zegt de minister, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in sommige gevallen garnizoenscommandanten bij de grote voortvarendheid, waarmede zij hun opdracht ten uitvoer hebben gebracht, plaat sen, die voor militairen en automobilisten gunstiger zijn dan de in eerste aanleg gekozene, over het hoofd hebben gezien. Met het oog hierop zal de Nederland se territoriale bevelhebber op 20 Januari aan de hand van de in de eerste week opgedane ervaringen nagaan welke wijzigingen in de aanvankelijke regeling wenselijk mochten zijn. De minister zal doen nagaan, of kan worden voorzien in de moeilijkheden van de liftende militairen, die, onderweg zijnde, op een op- neemplaats aankomen op een tijdstip dat valt buiten de officieel aangegeven uren. Bedacht zal echter moeten worden, zo zegt de minister verder, dat er niet aan te ontkomen valt, dat hier en daar op neempiaatsen minder gunstig zullen blij ven. In allen gevalle zal er voorts reke ning mede gehouden moeten worden, dat van automobilisten, die zo veelvuldig aan hun bereidheid tot medeneming van mili tairen hebben uiting gegeven, een geringe opoffering zal moeten worden verlangd. Voor de vaststelling van de opneem piaatsen waren drie criteria gesteld, waar aan deze opneempiaatsen moesten vol doen. Zij moesten gelegen zijn in de nabijheid van de kazernes, andere militaire inrich tingen en militaire tehuizen; Zij mochten niet gelegen zijn aan wegen waarop zich geen voetgangers mogen be vinden en evenmin op punten, waar door het opnemen van militairen hinder of ge vaar voor het verkeer kan ontstaan. Zij dienden voorts op zodanige punten te wor den gekozen, dat ordelijke opneming van militairen door automobilisten is gegaran deerd. De minister is gaarne bereid, de inmid dels officieel aangegeven plaatsen nader te bezien, indien blijkt dat daarin wijzigin gen ten gunste kunnen worden gebracht. Straf blijft gehandhaafd Over de bestraffing van twee militairen wegens overtreding van het liftverbod zegt de minister onder meer, dat zij zich in strijd met hun orders op 3 Januari heb ben begeven, naar de Sloterweg te Am sterdam, waar geen mogelijkheid van openbaar vervoer naar Den Haag (hun garnizoen) is, zulks met het kennelijk en ook door hun toegegeven doel een „lift" te verkrijgen in strijd met het hun bekende verbod, neergelegd in de beschikking van de minister van Oorlog van 9 December 1954. Het door de desbetreffende militai ren tegen deze hun door de kringcomman dant opgelegde straf gedane beklag is in middels door de commandant luchtdoelar tillerie ongegrond verklaard. De minister heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat er voor hgm slechts aanlei ding was om in te grijpen op één aspect van de liftgewoonte, het door militairen met woord of gebaar vragen om de lift, doch dat hij verder ingrijpen in de sfeer van de persoonlijke vrijheid, zowel van de militair als van de automobilist, buiten zijn beveogdheid achtte te liggen. Hij heeft daaraan echter ter nadere verduidelijking toegevoegd: „Ik heb dit vraagstuk alleen daar willen benaderen, waar voor mij die zeer duidelijke, maar ook zeer delicate verantwoordelijkheid ligt: de handhaving van de tucht in de strijdmacht". De twee desbetreffende militairen zijn nu blijkens de commandant luchtdoelartil- lerie bestraft voor een handeling, verricht met het kennelijk doel om het uitgevaar digde liftverbod voor militairen te ontdui ken, een handeling die onverenigbaar is met de militaire tucht of orde. Bij de bepaling van de strafmaat is mede gelet op het algemene gedrag van de be treffende militairen in dienst, dat blijkens uitvoerige straflijsten reeds van het begin af ronduit slecht was geweest. De minister meent overigens zich te moeten onthouden van een beoordeling van de wijze, waarop een strafoplegger zich kwijt van een in wezen rechterlijke func tie, temeer nu van de strafoplegging nog beroep op de rechterlijke macht open staat. Tot de door de heer Haken van de mi nister gevraagde maatregelen (het ophef fen van de straf voor de beide militairen en het nemen van disciplinaire maatrege len tegen de verantwoordelijke comman dant) heeft hij geen op de wet gegronde bevoegdheid. Verontwaardiging over persbericht Tenslotte heeft minister Staf op de in ons blad van gisteren vermelde vragen van de heer Ritmeester geantwoord, dat hij met verontwaardiging heeft kennis genomen van het persbericht waaruit kon worden geconcludeerd, dat voor de militai re overheid bü het handhaven van het lift verbod alleen militaire overwegingen mo gen gelden en daarbij enig „menselijk standpunt" niet kan worden ingenomen. De minister ontzegt hieraan met de groot ste stelligheid iedere schijn van juistheid. Hij acht dit bericht voor de militaire over heid kwetsend en beledigend. Een klacht terzake van belediging is reeds ingediend. De minister zegt voorts nog dat tijdens het eerste weekeinde, waarin de regeling van de opneempiaatsen van toepassing is geweest, er in het algemeen en ook in Den Haag vrijwel geen gebruik van werd ge maakt. De uitzonderlijke ongunstige weersom standigheden zijn slechts een gedeeltelijke verklaring van dit teleurstellend verloop, aldus minister Staf. ALGIERS (United Press) ^Vijfduizend man Franse troepen, gesteund door lucht strijdkrachten hebben vandaag een groot scheeps offensief ingezet tegen de opstan delingen in Algiers, wat het grootste offen sief wordt genoemd sinds de herfst. Het zwaartepunt van de militaire operaties ligt in de omgeving van Biskra. Infanterie is opnieuw het Aurèsgebergte ingetrokken. Alhoewel Algiers in tegenstelling tot Ma rokko en Tunis de laatste tijd rustig is ge bleven, zal de Franse regering door de hui dige golf van terreur in dit protectoraat er aan herinnerd worden, dat ook de proble men van Algiers moeten worden opgelost. tie ten uitvoer wil leggen, waarin werd vastgesteld dat volledig rekening moet worden gehouden met de behoeften van de afzonderlijke nationale economieën. De studiegroep komt Vrijdagmiddag weer bijeen. Intussen hebben de delegaties de gelegenheid, de verklaringen van de leiders der afvaardigingen te bestuderen. Prof. Erhard vertrekt heden naar Bonn, waar hij voor enige commissies uit de Bondsdag zal verschijnen met het oog op het komende debat over de Parijse accoor- den. Hij zal Vrijdag in Parijs terug zijn. Prof. Erhard heeft met premier Mendès- France een algemene gedachtenwisseling gevoerd over het wapenpool-project. Prof. Erhard werd vergezeld door Herbert Blan- kenhorn, het hoofd van de politieke af deling van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Philips in geding De Nederlandse afgevaardigde op de conferentie jhr. mr. A. W. J. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer heeft naar Voren gebracht dat zijn regering bevreesd is dat het Philips concern te Eindhoven onder worpen zou worden aan bovennationale controle, wanneer het Franse plan voor een wapenpool doorgang zou vinden, aldus meldt United Press uit Parijs. DIT NUMMER BESTAAT UIT .TIEN PAGINA'S Napoleon Laat mijn zoon dikwijls geschie denis lezen en overdenken; daarin ligt de enige werkelijke philosofie. De Verenigde Staten hebben hun bond genoten laten weten dat zij verwachten op een later tijdstip deel te nemen aan de be sprekingen over de Europese wapenpool' waarvan het mislukken het gehele plan van de Duitse herbewapening zou kunnen tor pederen, zo hebben welingelichte kringen medegedeeld. Onze Brusselse correspondent meldt dat het verbond van de Belgische nijverheid een delegatie van deskundigen uit de metaal industrie en de chemische industrie naar Parijs heeft gezonden. De delegatie die ge specialiseerd is in de problemen van de fa bricage van oorlogsmateriaal en wapenen, zal de Belgische NAVO-afgevaardigde ter zijde staan. Hieruit blijkt dat de Belgische industrie zich zeer interesseert voor het Franse plan. De Belgische wapenindustrie heeft zich sinds de oorlog sterk uitgebreid, (belangrijke kapitalen zijn geïnvesteerd in de productie van het Belgische geweer dat ook Groot-Brittannië als standaardgeweer heeft aanvaard. Wanneer een standaardi satie van de wapenproductie tot stand komt, hopen de Belgen dat de genationali seerde wapenfabriek te Herstel bij Luik de geweren voor de West-Europese Unie in grote series mag vervaardigen. BONN (ANP) Terwijl alom In de bondsrepubliek stemmen opgaan, die een zorgvuldig onderzoek nodig achten van de betekenis der jongste Russische verklaring over het Duitse probleem, hebben de tegenstanders der herbewapening aange kondigd, dat zij hun acties willen laten culmineren in een betoging in de Paulus kerk te Frankfort, waar de eerste Duitse Nationale Vergadering bijeengekomen is. Op plechtige wijze wil men op 29 Januari in dit historische gebouw tegen de Parijse verdragen en de West-Duitse bewapening protesteren onder het motto: „Redt een heid, vrijheid en vrede tegen communisme en nationalisme". De uitnodigingen voor deze demonstratie zijn ondertekend door de voorzitter van het West-Duitse vak verbond, Walter Freitag, de voorzitter der socialistische partij, Erich Ollenhauer, de hoogleraar aan de Evangelisch theo logische faculteit van de universiteit van Bonn, professor Gollwitzer, en de Heidel- bergse professor Alfred Weber. Freitag is juist door de radicale vleugel van de vakbonden onder hevige druk ge steld, aangezien onder zijn leiding al te weinig gedaan zou zijn om de afwijzende houding van het vakverbond in de prac- tijk tot gelding te brengen. In München en Dortmund hebben de vakbonden van het algemene verbond verlangd, dat het geen financiële offers zal ontzien om de be volking ervan te overtuigen, dat met de bewapening de valse weg zou worden in geslagen. Alle legaal geoorloofde middelen dienen volgens de roerige anti-militaris tische vleugel van het vakverbond te wor den aangewend. De beide professoren, die tot de betoging in de Pauluskerk hebben opgeroepen, zijn oude strijders tegen alle bewapeningsplannen. Professor Gollwitzer baseert zich daarbij op ethisch religieuze argumenten, de bejaarde professor Weber op sociale overwegingen. Het Duitse industrie-instituut, een stichting van de gezamenlijke Duitse on dernemers, is te velde getrokken tegen de anti-militaristische demonstraties der so cialisten, die als een lawine over de bonds republiek gaan. Volgens het instituut le veren de vakbonden en de socialistische partij met deze acttie de Russische propa ganda betere munitie, dan in Moskou ge maakt zou kunnen worden. Onverantwoordelijk Ollenhauer heeft voor de socialistische fractie van de bondsdag het vuur nog aangeblazen en de fractie opgeroepen, alle krachten te verzamelen voor een nieuwe algemene aanval op de verdragen, nog voordat de dag der beslissing in het Duitse parlement zal zijn gekomen. Ollenhauer noemde daarbij de reactie van de Weste- WASHINGTON (United Press). De secretaris-generaal van de UNO Dag Ham marskjoeld zal beden naar Washington gaan om met minister Dulles besprekingen te voeren over de vrijlating van Amerikaan se vliegers welke door Peking worden vastgehouden. Dulles deelde op zijn weke lijkse persconferentie mede, dat hij het nog te vroeg vond om te zeggen of de reis van Hammarskjoeld was mislukt, doch hij voegde er aan toe, dat men zeker niet kon spreken dat de reis een succes was totdat de Amerikaanse vliegers vcet op vader landse bodem zouden hebben gezet. Ook geloofde Dulles niet dat men lange tijd de pogingen van de UNO zou kunnen blijven gadeslaan. Wanneer de UNO er niet in slaagt de vliegers vrij te krijgen zal Wash ington zelf deze zaak dienen af te wikke len. Dulles had Hammarskjoeld uitgenodigd naar Washington te komen, omdat hij een persoonlijk verslag van de secretaris-gene raal wenste te ontvangen over zijn bespre kingen met premier Tsjoe En Lai. Ook de Amerikaanse ambassadeur bij de UNO Ca bot Lodge zal bij het onderhoud aan wezig zijn. lijke landen en van dr. Adenauer op de Russische verklaring „onverantwoorde lijk". De Duitse kansen op nationale een heid waren volgens Ollenhauer nog nooit in een zo gevaarlijk stadium geweest als op het ogenblik. De socialisten hebben dan ook besloten Vrijdag een groot partij- beraad over de internationale situatie op het programma te zetten. De beide voor naamste organen der partij, het partij bestuur en het presidium der fractie in de Bondsdag, zijn daartoe bijeengeroepen. Het K.N.M.I. deelt mede: Met de aanvoer van zeer koude, recht streeks uit de poolstreken afkomstige lucht, die Zondagavond begon, is het nu gedaan. Wel voerden vandaag 'Westelijke winden nog poollucht aan, maar deze had in be trekkelijk langzaam tempo een lange weg over zee afgelegd waardoor zijn tempera tuur was gestegen. In de komende 24 uur wordt ook deze aanvoer stop gezet, doordat een depressie, die vanmorgén ten Zuid-Westen van Ier land was aangekomen, de wind in ons land naar Zuid of Zuid-Oost zal doen krimpen en in kracht afnemen. In de komende nacht zal de temperatuur daarom op de meeste plaatsen weer onder het vriespunt dalen. Sneeuwbuien van de Noordzee zijn er in het komende etmaal vrijwel niet meer te verwachten, maar de neerslagdreiging komt nu van andere zijde, namelijk van het front, dat de depressie ten Zuid-Wes ten van Ierland vergezelt. De verdere vooruitzichten blijven uiter mate onzeker. (van hedenmorgen 7 uur) weer5- a g Cu C T3-5 toestand fi f* fin S Helsinki zwaar bew. ZW 3 Stockholm zwaar bew. WNW 2 Oslo licht bew. NNO 2 Kopenhagen licht bew. W 5 Aberdeen regenbui W 5 Dublin onbewolkt WZW 2 Londen onbewolkt windstil Amsterdam licht bew. WZW 4 Brussel onbewolkt ZW 5 Parijs onbewolkt ZZO 2 Bordeaux zwaar bew. OZO 6 Grenoble onbewolkt windstil Nice onbewolkt NW 5 Berlijn poolsneeuw W 9 Frankfort onbewolkt ZW 6 München licht bew. WZW 5 Zürich onbewolkt ZO 2 Genève onbewolkt windstil Locarno onbewolkt O 3 Wenen onbewolkt WNW 9 Innsbruck onbewolkt windstil Rome mist N 4 Neerslag laatste 24 uur. 2 so 2 -4 3 -8 0 -10 0 -9 0,5 2 0,8 -4 0 -4 0 -2 2 -1 0 -3 0 3 0 6 0 0,1 -1 0 -3 1 -13 3 10 0 «x»ooooococ*xoocooocxaxirot30ocoo-ro-ior'Tnoooroooooooooo< TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later meer be wolking. Droog weer en hier en daar mist. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en Oost. Lichte, vannacht plaatselijk matige vorst. 20 Januari Zon op 8.40 uur. onder 17.07 uur. Maan op 6.09 uur, onder 13.37 uur. Maanstanden 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water fn IJmuiden Woensdag 19 Januari Hoog water: 12.29 en uur. Laag water: 7.43 en 20.15 uur. Donderdag 20 Januari Hoog water: 1.09 en 13.36 uur. Laag water: 8.53 en 21.21 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1