Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad? Zorgen van Keuringsdienst reiken nog steeds verder Radio-Reparatie PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws ZWITSARUB Verslag over 1953Minder last bij brood en ijs, méér bij vlees en melk Speciaal onderzoek in bakkerijen De radio geeft Donderdag Rechter mag verdachten Refusal-kuur opleggen £pun de, ekg. 7ë(T-jAM Besprekingen over de melkprijs ió ket zo J 2 Room truffels zonder room, bonen met kevertjes Zaterdag laatste dag 10% KORTING H. J. MA ER TE NS N.V. Een tien voor gezondheid: DavITAMON-10 Hoge Raad beslist: Vonnis van 8 maanden wegens mishandeling Influenza B-epidemie in Nederland Tankschip van 18.000 ton te water gelaten Dames! Vooral nu Faillissementen Wychen schort subsidie aan E.T.I.-Gelderland op Kerkelijk Nieuws Goederentrein ontspoord LIKDOORNS WONDEROU" De heer R.Th. J. Ie Cavelier onderscheiden Verkouden kinderen? Zoetwater- meren Het Verslag van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem over het jaar 1953 is thans, begin 1955 verschenen, als mosterd geruime tijd na de maaltijd, ofschoon het dat ook reeds geweest zou zijn, indien het reeds in begin 1954 ver schenen was. De maaltijden van twee jaren zijn inmiddels genuttigd en het valt moeilijk na te gaan of er nog veel ondeugdelijks in heeft gezeten, maar zéker is dat het optreden van de keurmeesters en analisten, die eigenlijk helemaal geen tijd hebben om jaarverslagen te schrijven, zeer preventief werkt. De grote drukte van de dienst werd voor 1953 ook toegeschreven aan de moeilijkheid om voldoende per soneel te krijgen. Er bestaat weinig ambitie voor, voornamelijk door het feit, dat de sSlariëring niet hoog en de promotiekansen tot een goed betaalde functie, zoals deze in het particuliere bedrijfsleven voorkomen, vrijwel uitgesloten zijn. Maar de keur meesters zijn weer overal gezien (ruim 27.000 inspecties in winkels, opslagplaatsen, markten en voertuigen gedurende 1953, dat in 2000 meer dan het jaar daarvoor) en waar de volksgezondheid in gevaar werd gebracht grepen zij in: er werden bijna 16000 monsters onderzocht, 2240 voldeden niet (14%) en al waren de afwijkingen in de meeste gevallen niet ernstig toch moesten op grond van de laboratorium- resultaten niet minder dan 73 partijen voor de consumptie worden afgekeurd. Dat betekent een stijging met vijftig percent ten opzichte van het voorafgaande jaar. Onder leiding van de directeur-scheikun dige dr. G. Tierie en de scheikundige-plv. directeur drs. J. J. Luyten werd de activi teit in het verslagjaar belangrijk opge voerd, niet alleen door de uitvoering van het Koninklijk Besluit Waremvetrecht van eind 1952, maar ook doordat het onderzoek steeds verder penetreerde tot bij de produc tieplaatsen. En niet altijd zonder moeite! Zo kreeg een van de keurmeesters, die voor een onderzoek naar de mogelijkheden voor het bewaren van vis aan boord met een trawler meeging de stortzeeën van de be ruchte Februaristorm te verduren. Een zeer gespecialiseerd onderzoek richtte zich op de toestand in de bakkerijen, er werden er 250 onderzocht en in 16 gevallen werd de in richting als beslist onvoldoende gekwalifi ceerd en in 28 gevallen als matig. Kleine en grote bakkerijen Bij het onderzoek is een rubriekscheiding gemaakt tussen de bedrijven met omzetten boven de honderd balen en die welke daar beneden blijven. Daardoor geven de cijfers in het oog lopende verschillen te zien waar bij de kleine bedrijven er niet zo gunstig afkomen, ofschoon er ook in deze categorie gelukkig ook nog maar in zeer spaarzame gevallen sprake is van al te slechte hygiëni sche condities, zoals bijvoorbeeld onvol doende van de bedrijfsruimte ge-scheiden privaten. In andere door de Keuringsdienst terecht vermelde tekortkomingen, zijn de kleinere ADVERTENTIE Ter voorbereiding van onze RECLAME-AANBIEDING van Costuums met 2 pantalons welke 1 Februari aanvangt, de laatste week op al onze goederen. Gen. Cronjéstraat 4044 - Haarlem-Noord Tel. 15438 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.C0 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. .11.00 De Antwoordman. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Voordracht. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Piano. 12.50 Uit het Be drijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.55 Koer sen. 14.00 De verdwenen Koning, hoorspel. 14.45 Blokfluit, clavecimbel en piano. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Platen. 16.15 Voor dracht. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: De Nederlandse landbouw en de buitenlandse handel. 18.00 Nieuws. 18,15 Voor de jeugd. 18.30 Amusementsmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Cabaret. 19.30 Klankbeeld Raad voor de Luchtvaart. 19.45 BuitenlahSs overzicht. 20.00 Nieuws. 20 05 Journaal. 20.15 Radio Philharmonisch orkest i solist. 21.30 De t%vee millionairs, hoorspel. 22.20 Ham mondorgel en zang. 22.40 Sportproblcmen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23,15 24.00 Platen. HILVERSUM IT, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9 00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (Om 12.30 Land- en tuinbouw- mededelïngen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.50 Rallye van Monte Carlo. 18.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianovoordracht. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Radio Philharmonie sextet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Piano. 18.00 Kamerorkest en solist. -'8.45 Platen. 19.00 Niews en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Platen. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 17.0017.30.Voor de jeugd. 20.15 Actualitei ten en weerbericht. 20.30 Spiegel der Kuns ten, actualiteiten op artistiek gebied. 20.55 Pauze. 21.00 Antillia, documentaire. 21.25 Uit de Kluis, filmfragmenten. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianorecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 16.20 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Platen. 20.10 Litterair aether-forum. 20.55 Verzoek-programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.40 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 m.). sterk in het nadeel, zoals: geen aparte was- en kleedruimte, weinig maatregelen tegen het binnendringen van vliegen, geen deug delijke afvalbakken,- geen handenwasge legenheid, geen behoorlijk ingerichte be- waargelegenheid voor brood en banket of voor meel. In 1953 werden 210 processen-verbaal opgemaakt en in 1952 196. Inspecties leid den tot 35 verbaliseringen en laboratorium proeven tot de overige. Wel is het opge vallen, dat bij brood en consumptie-ijs min der maatregelen behoefden te worden ge nomen en bü vleeswaren, melk en melk producten meer. Van A tot Z De alcoholhoudende dranken gaan dank zij de alfabetische volgorde weer zelfbe wust voorop in de revue van artikelen, waai-toe de Keuringsdienst zijn inspectie heeft uitgestrekt in één geval wordt op gemerkt dat een monster jenever slechts 26,5 inplaats van 35 percent alcohol be vatte. Van 36.180 broden werd het gewicht onderzocht, hetgeen leidde tot 685 onder zoeken op het laboratorium, 242 waar schuwingen en 33 processen-verbaal, meest al wegens een te laag gehalte aan droge stof. Ergens in de rubriek cacao, chocolade en cacaoproducten wordt min of meer laconiek opgemerkt, dat, waar chocolade 22 percent cacaodelen moet bevatten en melkchocolade slechts 25 percent, het geen verwondering behoeft te wekken dat melk chocolade met een te laag gehalte aan melkbestanddelen niet werd aangetroffen. Door de hoge cacao-prijzen zijn veel fabri kanten overgegaan tot het vervaardigen van producten die een lager percentage aan cacao bestanddelen bevatten, dan voor chocolade en melkchocolade is voorge schreven. Er werden evenveel monsters ijs gekeurd als in het voorafgaande jaar, er werden echter in 1953 slechts 200 afgekeurd en in het voorgaande jaar 370. Verder gewaagt het verslag van room- truffels zonder room, caramels met volle melk zonder melk, witte bonen en citroen bonen, die veel kevertjes bevatten, blikken spinazie waar 120 gram minder inzat, dan er op stond en verpakte peper, die hetzelfde euvel vertoonde. Ook melk en melkproducten hebben de onverminderde belangstelling van de dienst gehad en zowel in de categorieën rauwe melk, als gestandaardiseerde melk werd vaak nog een te geringe reductasetijd ge constateerd (de duur van een procédé dat ten doel heeft vast te stellen hoe hoog het bacteriëngehalte in de melk is). De gemid- délde bacteriologische kwaliteit van de door de standaardisatiebedrijven uitgegeven losse melk kan bevredigend genoemd wor den. Dat het vetgehalte 174 maal hoger dan de vastgestelde 2,55 percent was en 94 keer lager wijst er volgens het verslag op, dat de melk niet altijd voldoende geroerd wordt. Het aantal monsters van gepasteuriseerde melk, dat werd afgekeurd is niet onaan zienlijk teruggelopen En wat de gesterili seerde melk aangaat is de verleiding om ter wille van het uiteiJijk de sterilisatie- temperatuur te laag of de sterilisatietijd te kort werd gehouden nog niet verminderd. Omsreeks tien percent van de onderzochte gesteriliseerde melk was niet steriel Er werden 1384 vleesmonsters onderzocht, naar aanleiding waarvan 122 waarschuwin gen werden gegeven en 36 maal een straf vervolging werd uitgelokt. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 ADVERTENTIE Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitamine- waarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée Davitamon-10 per persoon. Flacons a 50 en 100 dragées ORGANON - OSS De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem was in cassatie gekomen van een arrest van dat hof, waarbij een inwoner van Aalten een voorwaardelijke veroordeling kreeg wegens verduistering. Een der voorwaarden was dat hij zich zou onderwerpen aan een onthoudingskuur met betrekking tot alcoholgebruik, een zoge naamde Refusal-kuur, indien dit nodig zou worden geoordeeld door de reclasserings- vereniging. De procureur-generaal was van mening dat deze door het hof gestelde bijzondere voorwaarde niet berustte op de wet, daar zij naar zijn mening niet het gedrag van de veroordeelde, bedoeld in artikel 14c van het Wetboek van Strafrecht, betrof. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep verworpen. Het hof is van oordeel dat de wetgever onder „gedrag van de veroor deelde" ook heeft bedoeld het zich ter ver pleging in een inrichting laten opnemen. Dit laatste houdt in het zich onderwerpen aan een in die inrichting voorgeschreven therapeutische behandeling. Het is volgens de Hoge Raad niet in te zien dat zich on derwerpen daaraan buiten een inrichting niet als bijzondere voorwaarde zou mogen worden gesteld. De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend de 54-jarige Amsterdamse heier T. P., die op 4 October 1954 de vrouw met wie hij vijf jaar had samengeleefd en reeds in ondertrouw was gegaan, tijdens een twistgesprek met zijn knipmes in hoofd, hals en borst had 'gestoken, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek der preventieve hechtenis we gens opzettelijke mishandeling. Van poging tot doodslag sprak de rechtbank de man vrij. De eis was tweeëneenhalf jaar gevan genisstraf. Het instituut voor Praeventieve Genees kunde en de afdeling voor interne genees kunde van het Academisch Ziekenhuis in Leiden delen mede, dat de thans heersende influenza in Nederland wordt veroorzaakt door het virus van het type B. De laatste vrij grote influenza B-epidemie deed zich voor in de winter van 1952, en werd waar schijnlijk geïmporteerd uit Duitsland. De huidige ziekte, die reeds in December in Engeland heerste, werd begin Januari hier het eerst herkend in Den Helder. Influenza B verloopt meestal lichter dan influenza A en complicaties zijn er minder veelvul dig bij. ADVERTENTIE Bij de scheepswerf van P. Smit Jr. n.v. te Rotterdam is te water gelaten het stoom turbinetankschip „Kryptos", dat gebouwd werd voor rekening van de petroleum- maatschappij „La Corona" te Den Haag. De doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van de burgemeester van Den Haag. De „Kryptos" is één van de 18.000 tons tankschepen, welke hier te lande in bestel ling zijn voor de Koninklijke Shell Groep. Het schip heeft een lengte van 169.38 me ter en een breedte van 21.10 meter. De in houd van het laadruim is 25000 kubieke meter. De ruimte voor vloeibare lading is in 33 ladingtanks onderverdeeld. Op het sloependek is een klein zwembad gebouwd. De voortstuwing zal geschieden door een stoomturbine met een vermogen van 7500 pk. ADVERTENTIE Hamea-Gelei voor Uw handen De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 18, Januari in staat van faillissement verklaai-d: J. V. J. Bertholee, kellner te Haarlem, Am sterdamsevaart 170 d. Rechler-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr, T. Koopmans, te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 18 Januari is de op 16 Juni 1953 aan Th, H. A. Kamer, handelen de onder de firma Haarlemse Koper- en Metaalgieterij, wonende te Haarlem, Zanen- straat 52 zw. verleende definitieve sur séance van betaling verlengd voor de tijd van anderhalf jaar. Wederom met benoe ming van mr. H. Peters tot bewindvoerder. De gemeenteraad van Wijchen heeft be sloten, de uitbetaling van de subsidie aan het Economisch-Technologisch Instituut voor Gelderland op te schorten, zulks in afwachting van een mogelijke reorganisa tie van het E.T.I. of de oprichting van een R.K. Economisch Technologisch Instituut voor Zuid-Gelderland. Een en ander houdt verband met het niet benoemen van een katholiek candi- daat die als no. 1 op de voordracht stond tot directeur van het E.T.I. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Frederiksoord (toez.) L. de Jong, cand. te Scheveningen; te Nieuw- Helvoet (toez.) A. D. Huysman, vic. te Tjalleberd. Bedankt voor Oldebroek (toez.) L. Roet- man te Muiden. Geref. Kerken Beroepen te Numansdorp D. Bremmer te Bruinisse. Bedankt voor Overschie W. v. d. Kolk te Beilen; voor Baambrugge D. Bremmer te Bruinisse; voor Deventer (vac. G. Leene) dr. O. C. Broek Roelofs te Zuidlaren. Aangenomen naar Scheemda W. C. v. Hattum te Noordwolde (Fr.). Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Bedankt voor Launceston (Tasmaniëi W. Bordorff te Gorinchem. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Haarlem-Noord I. de Bruyne te Hilversum-C. en J. H. Velema te Zwolle Geref. Gemeenten Tweetal te Tholen M. Blok te Rotterdam en J. B. Bel te Krabbendijke. Bedankt voor Boskoop A. de Blois te Rolterdam-Z.; voor Werkendam H. v. Gilst te Dirksland. Oud-Geref. Gemeenten Bedankt voor St. Philipsland J. v. d. Poel te Giessendam. 49. Al vechtende verwijderden de bouw arbeiders en de witte wezens zich van het kasteel. Joris Goedbloed keek hen glim lachend na. „Met deze openhartige discus sie zullen zij ongetwijfeld hun problemen tot een oplossing brengen", mompelde hij vergenoegd. Er was nog een ander pro bleem, dat tot een oplossing was gebracht, zonder dat Joris dit echter wist. In het kasteel was Jolliepop bezig zich te ont doen van een witte substantie, die hem helemaal bedekte. Dit viel niet mee, want het goedje was bijzonder taai en kleverig. „Ieder, die door deze gang loopt, krijgt een stortbad met deze weerzinwekkende substantie", verklaarde hij vol afgrijzen. „Ik vermoedde zulks reeds en stelde een onderzoek in, met dit schokkende gevolg dat nochtans mijn vermoedens bevestig de". „Dus DAT is de oplossing van die spoken!", riep Panda. „De arbeiders, die daar naar binnen zijn gegaan, kregen na tuurlijk ook die rommel over zich heen en toen ze naar buiten kwamen, dachten hun kameraden, dat zij geesten waren! Alle maal bedriegerij!" „Zeer juist, mijnheer Panda", zei Jolliepop. „En ik neem aan, dat ook andere fenomenen uit dit spookslot op bedriegerij berusten". „Laten we het eens onderzoeken", stelde Panda voor. -,Gauw! Voor Joris terugkomt!" Op het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft Dinsdag een bespreking over de verhoogde melk prijs plaats gehad tussen minister Mans- holt en de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. Van Rhijn, enerzijds en het be stuur van de Stichting van de Arbeid an derzijds. Naar wij vernemen zijn bij de discussie enige punten naar voren gekomen, welke hét wenselijk maakten, zo mogelijk nog deze week een verdere bespreking te hou den met een grotere vertegenwoordiging uit de ministerraad. Lijn Maastricht-Sitfard versperd Tussen Maastricht en Bunde zijn gister avond om kwart over tien van een in de richting Sittard rijdende goederentrein de laatste negentien wagons door nog onbe kende oorzaak ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Door de ontsporing zijn beide hoofdsporen tussen Maastricht en Sittard versperd. Reizigers bestemd voor of afkomstig uit Maastricht kunnen zonder bijbetaling omreizen via Heerlen. Voor reizigers van of naar Bunde, Beek-Elslo en Geleen- Lutterade is een pendeldienst ingelegd. De Nederlandse Spoorwegen verwach ten, dat de opruimings- en herstelwerk- zaafnheden de gehele dag in beslag zullen nemen. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzocaine. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel ran 11.86 bespaart U veel ellende. De heer R. Th. J. Ie Cavelier, die talrijke functies bekleedt in organisaties van de Amsterdamse haven, heeft Dinsdag zijn veertigjarig jubileum gevierd bij het expe ditie- en assurantiebedrijf N.V. Gebr. Scheuer te Amsterdam, waarvan hij ruim twaalf jaar directeur is. Ter gelegenheid van dit jubileum is de heer Le Cavelier benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De plaatsvervangend directeur-generaal voor de Scheepvaart, mr. H. E. Scheffer, heeft de jubilaris de onderscheiding uit gereikt. In een daarna gehouden receptie heb ben honderden de heer Le Cavelier en zijn echtgenote gelukgewenst. Ook van de zijde van bet dagelijks bestuur der ge meente en van de gemeenteraad, waarvan de heer Le Cavelier reeds vele jaren deel uitmaakt als fractievoorzitter van de Partij voor Vrijheid en Democratie, was de be langstelling groot. Gevechten. Bij gevechten tussen Franse troepen en opstandelingen in Algerije zijn zeven vogelvrij verklaarden gedood, twee zwaar gewond en vier gevangen genomen. Aan Franse kant vielen drie doden en verscheidene gewonden. Onafhankelijk. Het Japanse kabinet heeft het ontwerp van een zes jarenplan goed gekeurd, dat het land tegen 1960 onaf hankelijk van buitenlandse hulp moet maken. Aangenomen is, dat de bevol king in 1960 zal zijn gestegen van 87 tot 93 millioen. Stichting. Te Hamburg heeft de politie met behulp van waterkanonnen onge veer 2000 jongeren uit vakverenigings kringen uiteengedreven, die een ver gadering wilden opbreken van rechtse elementen, waar de stichting van het Duitse keizerrijk in 1871 werd herdacht. Er werden ongeveer twintig personen aangehouden, die echter spoedig wer-, den vrijgelaten. Aanbod. Vier gevaarlijke misdadigers in de staatsgevangenis van de Amerikaan se staat Massachusetts te Boston heb ben vijf bewakers in hun afdeling ge vangen gezet. Zij lieten weten, dat zij deze gijzelaars zouden loslaten in ruil voor een auto om te trachten te ont snappen. Verkoop. De West-Duitse regering heeft te kennen gegeven, dat zij voornemens is de Volkswagenfabriek in particuliere handen te doen overgaan. De Volks wagen-maatschappij is geheel eigen dom der West-Duitse regering. Ontploffing. Bij een ontploffing in een mijn in het departement van de Loire zijn acht mijnwerkers om het leven ge komen. Jacquet. Een parlementaire commissie heeft te Bonn een brandende kwestie in studie genomen: moet de voorzitter van de Bondsdag in jacquet gekleed zijn als hij de zittingen presideert? De regeringspartijen zijn over het algemeen vah oordeel dat de voorzitter inderdaad officieel gekleed' diende te zijn, de so ciaal-democraten achten zulk een kledij overbodig. Geestdrift. Don Juan Carlos, zoon van de Spaanse troonpretendent Don Juan, is uit Lissabon te Madrid aangekomen. Vijfhonderd personen hielden de eerste monarchistische demonstratie, welke door het huidige regiem is toegestaan, toen zij de zeventienjarige prins geest driftig verwelkomden. Inzinking. De bevelhebber van het Ame rikaanse achtste leger, generaal Max well Taylor, is op een militaire confe rentie te Taegoe door een Zuid-Ko- reaanse officier met een revolver be dreigd. De officier, die bijtijds werd ontwapend, verklaarde, dat hij voor Zuid-Korea een uitgebreidere Ameri kaanse hulp had willen afdwingen. Het was niet zijn plan geweest te schieten. In een officieel communiqué der Zuid- Koreaanse regering wordt gezegd, dat de majoor leed aan een zenuwinzinking tengevolge van aan het front opgelopen verwondingen. Ontslagen. De voormalige Duitse veld maarschalk Ferdinand Schörner en de. oud-vice-admiraal Voss zijn omstreeks Kerstmis uit Russische krijgsgevangen schap ontslagen, aldus meldt het Oost- Duitse persbureau A.D.N., dat een schrijven van de beide oud-officieren aanhaalt, waarin deze de Russische re gering danken voor hun vrijlating, Schörner trad in de laatste dagen van de oorlog op als minister van Defensie. De Amerikanen leverden hem aan de Russen uit. Verhoging. De Britse bond van spoorweg personeel heeft zich accoord verklaard met de loonschalen die de Transport commissie heeft voorgesteld. Er is an derhalf jaar onderhandeld en tweemaal kon ternauwernood een staking worden afgewend. Voor het gros van de spoor- mannen betekent dit een loonsverhoging van 7 tot 10 shilling per week. Ondraaglijk. Een dorp in Neder-Egypte zal worden afgebrand en herbouwd op vroeger grondgebied van ex-koning Faroek nabij Caïro, dat door de staat in •beslag is genomen, omdat grote kolo nies witte mieren de inwoners het leven ondraaglijk hebben gemaakt. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: een Zwitsal preparaat OOK AL ZOUDEN we de namen van de vijf grote Noord-Amerikaanse meren ver geten zijn, dan zouden we ze toch gemak kelijk op iedere atlas met één oogopslag kunnen vinden, want deze watermassa's zijn zó uitgestrekt, dat geen enkele carto graaf zich kan veroorloven ze weg te la ten, zelfs bij het eenvoudigste kaartje niet. We zouden dan ook best van binnenzeeën kunnen spreken, want de totale opper vlakte van die meren is onge- veer achtmaal zo groot als ons land. Maar het woord „zee" veronderstelt zout water, en de vijf grote Amerikaanse meren zijn zoet, zodat we op die ma nier verwarring zouden wek ken. Daarom is het beter ons aan het normale spraakgebruik te houden en te blijven spreken van „me ren", mits u daarbij maar niet denkt aan de Kagerplassen, of een zo klein watertje als onze vroegere Zuiderzee, maar aan wateropervlakten die enige honderden kilometers lengte hebben. Het kan in deze streken 's winters bar koud zijn en voor een veertig graden vorst draait men daar de hand niet om. De scheepvaart op de m.eren ligt dan stil, want de havens langs het meer liggen dicht, evenals de kanalen waardoor de meren met elkaar in verbinding staan. Herhaal delijk hebben we in het verleden dan ook kunnen lezen dat de Grote Meren geheel 'varen dicht gevroren. Hoewel de scheepvaart in deze gebieden inderdaad door het ijs gestremd wordt van ongeveer December tot begin April, is de Geologische Dienst van de Verenigde Sta- ten toch van mening dat geen van de vijf grote meren ooit geheel is dicht gevroren, welke opvatting wordt bevestigd door ver schillende scheepvaartmaatschappijen in Detroit en Cleveland. Het schijnt, dat de met ijs bedekte vlakten van deze meren gemakkelijk tot overdreven voorstellingen aanleiding geven; wanneer tot aan de hori zon niets anders dan ijs wordt waargeno men, ligt de conclusie voor de hand, dat v het gehele meer dicht ligt. Maar ook achter de horizon strekt het meer zich zó ver uit, dat een beoordeling van af de wal volslagen onmoge lijk is. De meren zijn zó groot, dat ze van de wal af volkomen dichtgevroren lijken, ook al is slechts 1/40 deel van het wateroppervlak met ijs be dekt. Dit werd bevestigd in een koude win ter, toen de mensen aan de wal van me ning waren dat de meren geheel dicht la gen, maar waarnemers in een vliegtuig bemerkten dat in het midden open water was over geweldige uitgestrektheden. De oorzaak van dit verschijnsel moeten we zoeken in de massale watermassa's die in deze, hier en daar méér dan 300 meter diepe, meren zijn opgehoopt, waardoor zo veel warmte wordt vastgehouden dat zelfs vier maanden van felle koude niet vol doende zijn om het water tot het vriespunt af te koelen. O ja, weet u dat men met ijszeilen har ier kan gaan dan de wind? Daarover morgen. Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2