'n UOXV?.Ja West-Europa lijdt onder slecht weer in variaties NIEUWTJES Agenda voor Haarlem Engels schip Theta Star bij Terschelling aan de grond c/kNAT0Gg»| Hoofdinspecteur van politie verdacht van smokkelarij Communistisch China verovert eilandje op Tsjang Kai Tsjek van de Amsterdamse F.T.G. beurs Brandaris redde36-koppige bemanning Prof. Bakker overleden G. Ballintijn ten grave gedragen Twee maanden tegen hem geëist Dulles acht het niet van betekenis Schotse dorpen geïsoleerd, Rijnwater in het parlementsgebouw te Bonn Staking van 500 metaal arbeiders in Rotterdam Regeling arbeidstijd in de landbouw 3 Slachtoffers van Russische kampen in Nederland Onbekommerd als de eendjes Verzending van zeepost n TIP VAN BOOTZ Volksbrood in Utrecht één cent duurder EERSTE KAMER WOENSDAG 19 JANUARI 1955 Het Engelse schip Theta Star is Dins dagavond op 4 mijl ten Noordwesten van de Westpunt van Terschelling aan de grond gelopen. De sleepboten „Holland" en „Stortemelk" voeren om kwart over acht ter assistentie uit. De reddingboot Brandaris" nam de 36-koppige beman ning van het schip aan boord tijdens zeer ruw wéér. He stranding van de Theta Star in de nabijheid van het wrak van het Poolse schip „Katowice" is vermoedelijk een gevolg van een felle sneeuwbui, die de kapitein zou hebben misleid. Vijf kwartier na het eerste SOS was de Brandaris" ter plaatse. De zee was zeer ruw, zodat het niet gemakkelijk was de bemanning die uit 36 koppen bleek te be staan, van het gestrande schip te laten overstappen op de „Brandaris". Kapitein- schipper Toxopeus van de „Brandaris" heeft echter na knap manoeuvreren in on geveer een uur tijd weten te bereiken, dat alle opvarenden ongedeerd in de red dingboot konden plaats nemen. Omstreeks kwart voor tien werd de terugtocht aan gevangen en om vijf over elf meerde de „Brandaris" weer in de thuishaven. De „Theta Star" is sedert enkele dagen eigendom van de rederij Moller in Lon den. Op 16 Januari was het schip uit Bre- Op G4-jarige leeftijd is gisteravond in Den Haag overleden prof. dr.* O. Bakker, buitengewoon hoogleraar aan de Neder landse Economische Hogeschool te Rotter dam en lid van de Algemene Rekenkamer. Prof. Bakker was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Dinsdagmiddag is te Middelburg onder grote belangstelling het stoffelijk overschot ten grave gedragen van de heer G. Ballin tijn in leven hoofdredacteur van de Pro vinciale Zeeuwse Courant die vorige week op 49-jarige leeftijd te Leiden over leed. Tevoren was er in de concert- en ge hoorzaal een rouwdienst gehouden. Vele sprekers getuigden hier van hun warme vriendschap en grote achting voor de overledene. De heer J. J. van Mechelen sprak als voorzitter van de Nederlandse Journalis ten Kring waarvan de overledene hoofdbe stuurslid was en voorts namens de com missie vakopleiding journalisten. De heer Van Mechelen zei, dat de heer Ballintijn behoorde tot die journalisten van formaat in Nederland, die zich belast hadden met de vakopleiding. Spreker gaf uitdrukking aan dé diepe erkentelijkheid van de Neder landse-Journalisten Kring voor de bijdrage van de heer Ballintijn tot de Nederlandse journalistiek. Het „Nationaal Comité ter Bestrijding van het concentratiekamp-systeem" heeft in samenwerking met de Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gegevangenen, dertig jonge mensen, 26 jongens en vier meisjes, die op zeer jonge leeftijd, sommi gen waren toen 12 en 14 jaar, in Sovjet- Rusland gevangen gehouden zijn in con centratiekampen en andere gevangenis oorden en die, aldus dit comité, bij de laat ste amnestie voorlopig zijn vrij gelaten en naar het Westen zijn gevlucht, naar Ne derland gehaald. Zij zijn voor 14 dagen onder leiding van de „Expoge" in Leiden ondergebracht bij intellectuelen en werken daar een om vangrijk programma af van excursies en voordrachten. De oudsten zijn 27 jaar. Het zijn allen studenten. ADVERTENTIE De zorgen van U afschudden, zoals de eendjes het water van hun veren - neen, dat is niet mogelijk. Maar wèl kunt U Uw vermoeide zenuwen tot rust brengen en bestand maken tegen inspanning en beslom meringen - met het zenuwsterkend tonicum WOENSDAG 19 JANUARI Kon. Emmaschool, Raafstraat: Cultureel comité „Over de Brug", Ewoud de Kat over ..moderne schilderkunst", 8 uur. Rembrandt: ..Mogambo", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: «Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. •rans Hals: „Opgepastzakkenrollers!" 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De 'atale minuut", 14 jaar,. 8 uur. DONDERDAG 20 JANUARI Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. J. Dickhout, 8 uur. Rembrandt: „Mogambo", 18 jaar, 2, 415 en 7 uur. „Miracolo a Milano", Haar lemse Kunstgemeenschap, 9.15 uur. Lido: nALi Baba en de veertig rovers", alle leeft., 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals j0 en ik", 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het Jónge koren r'jpt", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hoe groen was mijn dal", 14 laar, J^O, 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on *oo<T, alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: t>De fatale minuut", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Arsenicum en oude kant", 18 jaar, B.>5 uur. merhaven vertrokken De bemanning was per vliegtuig van Londen naar Bremer haven gereisd voor de eerste tocht met dit schip. De kapitein, de 57-jarige J. Crosth- waith, dacht aanvankelijk, dat er geen ge vaar dreigde, hij vond het na aankomst van de „Brandaris" toch maar beter met de bemanning het schip te verlaten. De vier officieren zijn de enige Engelsen onder de bemanning. De andere beman ningsleden zijn allen Chinezen. Het schip meet 3587 bruto register ton. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Wil lem Ruys" (1 Febr.); s.s. „Rotti" (20 Jan); Nieuw Guinea: m.s. „Bali" (24 Jan.); m.s. „Willem Ruys" (1 Febr.); Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (20 Jan.); m.s. „Aga memnon" (25 Jan.)! s.s. „Baarn" (1 Febr.); Suriname: m.s. „Mentor" (26 Jan.); s.s. „Cottica" (9 Febr.); Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (22 Jan.); m.s. „Winchester Castle" (29 Jan.); Canada: s.s. „Groote Beer" (26 Jan.); s.s. „Ajnerican Jurist" (27 Jan.); m.s. „Westerdam" (3 Febr.); Chili: s.s. „American Jurist" (27 Jan.); m.s. „Wester dam" (3 Febr.); Brazilië: „Alwaki" (25 Jan.); s.s. „Eva Perón" (29 Jan.); Australië: m.s. „Sibajak" (26 Jan.); s.s. „Strathnaver" (4 Febr.); Nieuw Zeeland via Engeland: (22 Jan. en 29 Jan.); Argentinië: m.s. „Bra- sil Star" (24 Jan.); s.s. „Eva Perón" (29 Jan.). ADVERTENTIE Zoals alles wat karaktervol is, is ook Roxy trouw: Trouw aan de roker, die de zekerheid zoekt van een onveranderlijke sigaret. Door zijn standvastigheid, geur en bijzonder zachte smaak, maakt Roxy zich meer vaste rokers dan welke andere Amerikaan ook. 'n Karaktervolle sigaret voor karaktervolle mensen! 3 Roxy Rooit Redenen; Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange Geen wonder dat iedereen zegt: De officier van justitie bij de Maastricht se rechtbank heeft tegen de 55-jarige hoofdinspecteur van de gemeentepolitie te Kerkrade, B. J. A. H., wegens verboden vervoer van goederen naar de grens twee maanden gevangenisstraf geëist. Twee dcuane-ambtenaren van het grensstation- KerkradeHolz gaven een uiteenzetting over hetgeen zich op 1 December bij de komst van de hoofdinspecteur aan het grenskantoor had afgespeeld. Men had in de dienstauto, waarmee de hoofdinspecteur naar de grens was gekomen, 11 kilogram koffie gevonden. Volgens de verdachte wilde hij deze koffie aan kennissen in Duitsland geven, die ze als „Liebesgaben" naar Oost-Duitsland wilden zenden. Als getuigen a décharge deelden een 60-jarige ingenieur uit Aken en diens 22-jarige dochter mede, dat de verdachte op zich genomen had wat levensmiddelen en enkele andere dingen te kopen, welke hij naar Oost-Duitsland wilde sturen. De ingenieur zou deze goederen aan de grens overnemen en invoerrechten betalen. Door een misverstand liep deze afspraak mis. De officier van justitie zei dat de ver dachte de naam van de Nederlandse politie in opspraak had gebracht. Hij verklaarde niet te geloven dat ver dachte de goederen aan de grens wilde overdragen. Dit verhaal heeft hij, aldus de officier waarschijnlijk achteraf gecon strueerd. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde vervoer van goederen naar de grens wettig en overtuigend bewezen, waarbij hij aannam dat de goederen bestemd waren voor uitvoer uit Nederland. Het gehele politiecorps van Kerkrade is er vast van overtuigd dat de verdachte geregeld smokkelde, waarvoor hij de dienstauto der Kerkraadse politie misbruikte. Voor het vervoer naar de grens had de verdachte op het dienstrittenboekje ingevuld dat het een rit in Kerkrade voor de B.B. gold. De raadsman, mr. H. F. Sanders uit Maastricht, betwijfelde of de opzet voor clandestiene uitvoer bewezen was. De waarde der goederen was gering. Hier was zijns inziens slechts sprake van een formele overtreding. Er was evenmin sprake van geld verdienen. De aard der goederen wijst er op dat deze inderdaad voor „Liebes gaben" bestemd waren. Ev.i vrijheidsstraf zou de carrière van de verdachte ver nietigen. Mr. Sanders concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot een straf gelijk aan voorarrest. De uitspraak werd bepaald op 1 Februari. ADVERTENTIE Men klaagt over dure melk Al vijl verhogingen tel'k. Maar ik mopper niet mee Ben met TIP best tevreê, Steeds fijn, en óók goed voor elk! Inz. Hr. A. S., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en I Lfl. Bootz' Oude Genever. Het overgrote deel van Utrechtse bakkers heeft de prijs van het regeringsbrood, het zogenaamde volksbrood, met een cent per brood verhoogd. Verwacht wordt dat de rest van de bakkerijen hierin spoedig zal volgen. Door deze verhoging ligt de prijs nu iets boven de kostprijs en het is in Utrecht daardoor mogelijk geworden de prijs van het wittebrood met twee cent te verlagen, in plaats van met één cent, zoals het advies van de Bakkerijstichting aangaf. Het melkwittebroocl is een cent in prijs verlaagd. De prijs van het tarwebrood is dezelfde gebleven. Het standpunt van de Utrechtse bakkers is, dat het regerings brood een kunstmatig soort brood is, be stemd om na verloop van tijd te verdwij nen. Zij willen dit verdwijnen van het re geringsbrood, waarvan de prijs beneden de kostprijs lag, bespoedigen door de ver hoging met één cent. TAIPEH (U.P./Reuter/A.F.P.) Com munistisch China heeft het nationalistische eiland Jikjangsjan, 30 kilometer van het Chinese vasteland bij de Tatsjen eilanden groep met amphibie-vaartuigen aangeval len en veroverd na een bombardement van vliegtuigen en artillerie. Volgens berichten uit Formosa werd de gecombineerde zee-, lucht- en landaanval uitgevoerd door twee torpedobootjagers, 24 motortorpedoboten en vijf patrouillevaartuigen. Op Formosa is men van mening, dat dit de eerste stap van Peking betekent alle strategische Tat- sjen-eilanden geleidelijk aan In handen te krijgen. Op Tatsjen 20 kilometer van Jikjang- sjan bevindt zich een grote groep Ame rikaanse militairen. Dit in tegenstelling tot Jikjangsjan, waar zich geen Amerika nen bevonden en dat slechts door een klei ne strijdmacht werd verdedigd. Het eiland werd door Tsjang Kai Tsjek gebruikt om aanvallen te ondei-nemen op het Chinese vasteland. Van andere zijde was men van mening, dat de communistische aanval be doeld was te zien welke houding de Ame rikanen zouden innemen. In Washington heeft minister Dulles ge zegd. dat hij niet dacht dat de autoriteiten op Formosa veel waarde aan het verlies van het eiland zouden hechten. Het valt dus niet te verwachten dat de Amerikaan se zevende vloot in actie zal komen. De toestand in het gebied van Formosa was gedurende vijf jaar „rustig" geweest doch de Chinese communisten hadden na het beëindigen van de vijandelijkheden in Korea en Indochina de actieve strijd opge vat. Dit toonde een aggressiviteit aan de zijde van de Chinese communisten, die be zorgdheid verwekte bij alle landen, die vrede in die streken van de wereld wens ten. De Tatsjen-eilandengroep beschouwde de minister niet van onmisbaar belang voor de defensie van Formosa en de Pescadores. Radio Peking heeft verklaard dat de ver overing van het eiland Jikjangsjan een bewijs is van de vastbeslotenheid der com munisten Formosa te „bevrijden". Deze uitlating was vervat in een hoofdartikel in het Volksdagblad, waar in dit artikel werd opgemerkt dat de bezetting van het eiland geestdriftig gevierd is. De bevolking werd opgewekt haar inspanningen te ver dubbelen om het Chinese volksbevrijdings leger te steunen naar de definitieve over winning. Vliegtuigen van de Chinese nationalis ten hebben het communistische eiland Toe- men beschoten en gebombardeerd. Van Toemen uit hebben de communisten het eiland Jikjangsjan veroverd. (Van onze correspondenten en United Press en Reuter) Door het slechte weer van de laatste dagen sneeuw, regen, overstromingen, stormen zijn sinds Zaterdag in Europa tenminste vijftig personen om het leven gekomen, waarvan 16 In West-Duitsland, 13 in Frankrijk en 9 in Engeland. De Britse eilanden, aldus meldt onze corres pondent uit Londen, beleven op het ogen blik een zeldzaam strenge en vooral irriterende winter, waarin sneeuw, ijs, hagel, overstromingen, mist en stormen elkaar in schier eindeloze opeenvolging afwisselen. Dit alles na een zomer, welke ook al zo rampspoedig is geweest voor het platteland Vooral de overstromingen langs de gezwollen rivieren in het Westen baren zorg. Straten en woningen lopen onder, vee verdrinkt. In Schotland vroor het in de afgelopen dagen op sommige plaatsen tien graden en elders lag de sneeuw vijf meter hoog. Vele dorpen zijn al een week van de buitenwereld afgesneden. Op vele plaatsen heeft men het al sinds Kerstmis zonder vlees moeten stellen. Voedsel wordt aangevoerd door gewone vliegtuigen of helicopters, die ook zieken en doden vervoeren. Reddingsboten func- tionneren als kruidenier en bakker. Op de Shetland-eilanden, hoog in het Noorden, is de nood hoog. Ook in delen van Engeland zelf zijn auto's en treinen inge sneeuwd. Expedities worstelen zich moei zaam door de witte massa. Chaos Sneeuw in Engeland leidt bijna ogen blikkelijk tot chaos. Werkelijke voorbe reiding voor de winter ontbreekt namelijk. Doordat er onvoldoende mechanische hulp middelen zijn, is men aangewezen op mannen met een schep, die deze taak niet aankunnen. Ook de spoorwegen zijn bij zware sneeuwval meteen hopeloos in de war. De industriële verliezen zijn door de vele vertragingen aanzienlijk en kosten intussen meer dan de aanschaffing van het nodige sneeuwbestrijdingsmateriaal. De overstromingen hebben in West- Duitsland al een zeer grote schade aange richt en tal van mensenlevens gekost, meldt onze correspondent. Te Bonn hebben afweerdammen van planken en zandzakken niet kunnèn verhinderen dat het water van de ver buiten zijn oevers getreden Rijn het Van 17 tot 21 Januari wordt in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam een textielbeurs ge houden, georganiseerd door de Federatie van Textiel Gros siers Bonden. De rol van de grossier voor het publiek eigenlijk een figuur op de ach tergrond is zeer belangrijk. Hij staat tussen de fabrikant en de détaillist en heeft altijd een assortiment textielproduc ten, die hij voert, in voorraad, zodat de kleinhandelaar bij hem gemakkelijk een overzicht kan krijgen van wat er voor nieuws aan de markt is. De fabrikant bespaart hij de moei te zich met alle détaillisten af zonderlijk in verbinding te moeten stellen. Door deze functie is de grossier altijd in binnen- en buitenland op zoek naar het allernieuwste. Dit aanschouwelijk voor te stellen en de détaillisten gelegenheid te geven in te kopen is het doel van bovengenoemde beurs. Wij hebben er eens rondge keken en zijn met heel wat nieuwtjes thuis gekomen. Uit Amerika kwamen gordijnstof fen, bedrukt met ouderwetse auto's, verschillende voorstel lingen van dranken (waarvan het gezicht alleen al dorstig maakt) en met programma's van concerten of handtekenin gen van beroemde solisten, zo als Arthur Rubinstein en Pa- derewski. Men is nogal eens geneigd moquette of pluche een ouder wets artikel te vinden. Thans is er moquette in pasteltinten met eenvoudige patroontjes, die ingeschoren zijn in het weefsel. Voor glasgordijnen be staan veel nieuwe materialen, orlon, dacron, fiberglas en ace taatzijde. Door de gladheid van de garens zijn ze minder ge voelig voor invloeden van rook, vocht en vuil. Ze blijven na een wasbeurt goed. Nylon vitrage is ongeschikt, daar zon en licht het materiaal spoedig verteren. In plaats van de schuimrub ber matrassen, die nogal week zijn, zagen wij nu goedkopere matrassen van schuimplastic. Ze zijn warmte- en kou-isole rend en zon-bestendig. wat harder en daardoor bijzonder geschikt voor kinderbedjes. In ziekenhuizen worden ze ook veel gebruikt. Plastic.zeil zal in de toe komst waarschijnlijk heel wat vloeren bedekken. Dit mate riaal heeft een onbeperkte le vensduur en is met behulp van water en zeep in een wip schoon. Wij kennen de elastische crêpe-mousse nylons. Behalve dameskousen en ankiets voor heren, worden er thans ook gestreepte kindersokjes van gemaakt. Wij ontdekten even eens badpakken van crêpe mousse, geheel van nylon en bestand tegen zon en licht. Om nog even bij de badpak ken te blijven: ze worden thans ook geheel van nylon lastex vervaardigd, soms met een tweedachtig uiterlijk, of geheel van perion lastex. Deze laatste zijn in verhouding zelfs goed koop. Op het gebied van lingerie zagen wij de laatste Ameri kaanse snufjes: onderjurken, petticoats en broekjes in de kleur van de bovenkleding Wij verzekeren u, dat het een aardig gezicht is zo'n rits rode. groene, blauwe en gele nylon broekjes en petticoats te zien hangen. Voor kinderen wor den er snoezige cloqué petti coats aangeboden met „inge bouwd" broekje. Als garnering wordt veel kant en borderie anglaise toegepast. Een beetje ongewoon, vindt u? Och in Amerika is men aan deze nieuwtjes al gewend en wij houden het erop, dat zij er hier ook wel ingaan. Wilt u komende zomer kou sen dragen zonder step-in? Daarvoor zijn er nylons met een zachte schuimrubber rand in de boord, die stevig en toch niet hinderlijk om het been sluiten. Op stoffengebied is er veel aardigs: ondoorzichtig, bedrukt nylon, dat overeenkomst ver toont met natuurzijde, heel goedkope katoentjes in be hangselpapier-dessins, edele, glanzende katoensoorten in foto-gravure-dessins, kostelij ke shantung-imitaties en voor jonge meisjes effen of geruite katoen met borduursels van chenille garen. Leuk is een zwarte rokstof met randen, be staande uit rode, gele, groene, witte en blauwe eirkeltjes van dit katoen chenille, dat er in dikke plukjes bovenop ligt. Even heel iets anders: vilt zal nu ook voor heren in de mode komen en wel in de vorm van mouwloze vesten, die er in beige en grijs en voor liefhebbers van wilde kleuren in rood, groen en blauw zijn. We kunnen nog slechts een greep hier en daar doen. Nylon shawls in pasteltinten, blouse- knopen met bijpassende oor clips, manchetknopen in het genre, zoals wijlen jacques Fath ze op zijn laatste show liet zien. Er is echter nog veel meer en binnenkort zult u het in de winkels vinden. Aan de demonstraties van handwerk technieken uit verschillende landen, die op deze F.T.G.- beurs worden gegeven, hopen wij dezer dagen een apart ar tikeltje te wijden. T. R. Bij de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam is op bevel van de Algemene Nederlandse Metaal Bedrijfsbond vanmor gen om kwart voor acht het 500 man sterke personeel in staking gegaan, nadat een be middelingspoging van de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars in een bijeenkomst tusSen directie en vakbonds bestuurders gisteren te Den Haag mis lukt is. Het betreft hier geen loonconflict, maar een verschil van mening omtrent het in stellen van een ondernemingsraad. De kwestie is, dat de N.V. Hensen lid is van de contactgroep van Werkgevers in de Metaalnijverheid, welke contactgroep op erkenning als representatief orgaan wacht. Hangende deze erkenning hebben de 120 daarbij aangesloten bedrijven ontheffing gevraagd van het instellen van een onder nemingsraad op grond van de wet op de ondernemingsraden. Met deze aanvraag om ontheffing, die is toegekend en die het bedrijf voorlopig van de verplichting ont heft een ondernemingsraad in te stellen, was de A.N.M.B. het oneens, waardoor aan het einde va/n het vorige jaar een wilde staking uitbrak. De A.N.M.B. had tegen Maandagmorgen een stakingsultimatum gesteld. Op verzoek van de voorzitter van het college van rijksbeimiddelaar is dit ultimatum opge schort, waarna gisteren. Dinsdag, te Den Haag de partijen onder praesidium van mr. Berger bijeen zijn geweest. De vak bond heeft zich niet kunnen verenigen met het standpunt van de fabrieksdirectie en heeft tegen hedenmorgen kwart voor acht de staking afgekondigd, welke sta king in werking trad. parlementsgebouw binnendrong. De Amerikanen, die enkele jaren geleden een paar kilometer stroomopwaarts achter Godesberg in Mehlem een reusachtig gebouwen-complex voor hun ambassade en hun hoge commissariaat hebben laten neerzetten, zijn zo verstandig geweest die gebouwen op palen te zetten. Vele mensen hebben daar toep over gelachen, maar thans doen zij dat niet meer. Het water kan er nu niet naar binnen, maar stroomt er onderdoor en omheen. Andere plaatsen aan de Rijn en aan de Moezel zijn volkomen van de buitenwereld afgesneden. Slechts met de grootste moeite kunnen de bewoners met behulp van boten en helicopters van eten en drinken worden voorzien. Te Mannheim hebben politiemannen die hulp verlenen bij de overstromingen, een kindje van 2 jaar gered dat hulpeloos rond dreef in het water op een geëvacueerd eiland in de Rijn. Er was 14 uur naar het kind gezocht. Het jongetje, Fried Ramon, sliep alleen in het huis van zijn ouders op het eiland Friesenheimer toen de politie de evacuatie van het eiland gelastte. Zijn moeder was uit werken en zijn vader werkte in Frankrijk. Fried bleef alleen op het eiland achter terwijl het water er over heen spoelde en zijn ouderlijk huis binnendrong. Uren later kwam de moeder zich wanhopig bij de politie melden De politie zocht lang durig op de rivier en voer daarna naar het huis om ook daar eens te gaan zoeken. Zij vond het kind, angstig schreiend maar ongedeerd, in het ondergelopen huis op de matras van zijn bedje drijvend. (Van onze parlementaire redacteur) De wijziging van de Arbeidswet 1919 ontmoette in de Eerste Kamer tegenstand van meer dan een zijde. Doel van het wets ontwerp is regelingen te stellen ten aanzien van vrouwen en jeugdige personen in de landbouw en voorts arbeids- en rusttijden in de landbouw bij algemene maatregel van bestuur te doen vaststellen. De heer Schippers (A.R.) verheugde zich wel over het ontwerp, al vond hij, dat landbouwschap en bosschap zelf de regeling hadden moeten maken. Voor de heren M e r t e n s (KVP) en prof. Molenaar (WD) woog dit laatste zo zwaar, dat zij tegen zouden stemmen. De woordvoerder van de VVD verweet de regering dat zij de wijzer van de klok wil de terug zetten. Sinds 1919 is de opzet al geweest vooral de werkgevers en werk nemers zelf nadere regelingen te doen treffen. Daarentegen waren de heer Kramer (P. v. d. A.) en zijn fractiegenoten blij, dat nu eindelijk na 35 jaar de wetgever zich ook gaat bezig houden met voorzieningen omtrent arbeid in de landbouw. De heer Lieshout (KVP) was met de meerderheid van zijn fractie wel voor het wetsontwerp, dat aan een door de land arbeiders lang gekoesterde wens tegemoet komt. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. Van Rhijn, zei dat voor de regeling van de arbeid in de landbouw in elk geval een wettelijke grondslag geboden is. Een verordening ten aanzien van arbeids- en rusttijden van het Landbouwschap ver dient de voorkeur boven ingrijpen door een algemene maatregel van bestuur, het geen ook in de wet tot uiting komt. Het ontwerp geeft een grondslag voor zulk een verordening aan. Juist was, zoals prof. Molenaar had gezegd, dat de Sociaal Economische Raad niet voor dit wetsont werp was geweest, maar rie regering heeft haar eigen verantwoordelijkheid. Tenslotte zei de staatssecretaris dat het hoog tijd was „de ereschuld aan de landarbeiders" in te lossen, opdat aan de achterstand, welke er op dit gebied te lang heeft be staan, tot voldoening van de arbeiders zelf een eind zal komen. Onder aantekening van het tegen van de heer Mertens en van de V.V.D.-fractie werd. het ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5