DURE ANTHRACIET Kenmerken en bestrijding van een gevreesde volksziekte DE MOOY Prof. dr. J. L. Koole hield zijn inaugurele rede te Kampen <3 Herstel Heemstede's oudste gashouder zal een ton kosten Kort en bondig Drie premières van de C.O.V. Corso doortrekke nnaar Haarlem Predikant van radio-Bloemendaal thans hoogleraar aan Theologische Hogeschool „De Spaarnestad" rieven aan cle redactie Voordelen van modern systeem van gasbezvaring in studie Rheuma: volksvijand no. 2 Flanel tegen rheuma Wintervoeding der vogels V olksmuziekschool jubileert Binnenkort lichtmasten op Heemsteedse Dreef Stemmen uit Hillegom: WOENSDAG 19 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Gouden bruiloft in Heemstede Hillegommer bekent drie inbraken Bezoek van kadetten aan Leger des Heils Haarlem Ton Heijboer en Erna Postma exposeren bij Leffelaar Begin van brand in meelfabriek Drietal chauffeurs uit Haarlem ingesloten Dr. H. W. Lubberhuizen sprak in Oud-Schoten Slipgevaar voorlopig weer groot R.K. Middenstanders vergaderen Feestavond „De Straalpijp Wandluchters voor Goudleerzaal Algemeen probleem Gasdruk Bakker veroordeeld wegens koppelverkoop Haarlemmers zorgen er goed voor RADIO- EN TELÉVISIESPECIAUST Grote voldoening over arbeid van 15 jaar Burgerlijke Stand van Haarlem Onder grote belangstelling is Dinsdag middag prof. dr. J. L. Koole, die van 1948 a[ predikant is geweest van de Gerefor meerde Kerk te Bloeniendaal, geïnstalleerd als hoogleraar in de Oud-Testamentische vakken aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Prof. dr. Koole, die bekendheid kreeg door de Zondagmorgen-uitzendingen van Radio-Bloemendaal hij had naar schatting ongeveer veertigduizend toehoor ders en vele van zijn preken verschenen in druk sprak zijn inaugurele rede uit na rectoraatsoverdracht aan deze Hogeschool door prof. dr. N. H. Ridderbos aan prof. dr. G. Brillenburg-Wurth. Hij werd niet al leen geïnstalleerd als hoogleraar aan de Theologische Hogeschool maar tevens als hoogleraar aan de daar gevestigde Johan nes Calvijn-Acadcmie, namens het bestuur waarvan dr. S. P. Dee hem toesprak. Deze vestigde er onder meer de aandacht op, dafr dr. Koole zich door zijn studie veel bewogen heeft in de sfeer van het antieke Oosterse denken en veel begrip heeft voor het Semie- tisch levensgevoel. Dat mankeert er nogal eens aan bij de Gereformeerde theologen, van wie immers wel eens schertsend is op gemerkt dat wij „Adam in het paradijs zien wandelen met een hoge hoed op en een kleine dogmatiek onder zijn arm". Het onderwerp van dr. Koole's inaugure le rede was het probleem van de canonisa tie van het Oude Testament. Ook bij de Afscheiding in de vorige eeuw is de cano- niciteit, het gezag van het Oude Testament in de discussie geweest. Tegenover de op vatting dat de inhoud ervan geheel nietig en nutteloos was stond het getuigenis van mannen als De Cock, die juist de kracht ervan ervoeren, ook in hun persoonlijk le ven. Ook bij de Kerkhervorming werd de kracht, die ervan uitging als toets van de waarheid ervan gezien en niet een of an dere kerkelijke beschikking. Men stelt zich veelal voor dat het Oude Testament „ge canoniseerd" is, dat wil zeggen dat een be paalde autoriteit een aantal boeken tot wet en tot onfeilbare regel van geloof en leven verheven heeft, zoals bijvoorbeeld een sy node tegenwoordig een psalmberijming of een kerkorde vaststelt. Daaromtrent be staat naar prof. Koole zei echter niet de geringste aanwijzing. Het is trouwens niet in te zien welke maatstaven er toe geleid zouden moeten hebben om het ene boek wel canoniek, dus gezaghebbend, te verklaren en het andere niet. Noch in vorm of inhoud, noch in de mate van populariteit is een verschil te ontdekken, dat aantoont hoe een dergelijke maatstaf kan zijn bepaald. Dat men bepaalde boeken als canoniek heeft aanvaard is er naar de spreker zeide alleen aan toe te schrijven, dat men er een kracht in gewaar werd, die men herkende als van God. Dat geschiedde dan meestal in tijden van nood en verootmoediging, om standigheden, waarin men meer open stond voor deze kracht dan anders. Steeds weer wordt historisch aangetoond, dat de cano- niciteit van de boeken in het Oude Testa ment pas werd ervaren wanneer er besef was van schuldvergeving. „Het Oude Testament heeft dan ook niet ADVERTENTIE is de goedkoopste brandstof Grootste warmte - Minste as. Langste brandduur. (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 ƒ10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 (Verkort weergegeven) Brandende fakkels. Naar aanleiding van de vermelding in uw blad, dat een Haar lemse ingezetene slachtoffer is geworden doordat weer een onvoldoend verlichte auto op de rijweg stond geparkeerd, zou ik nog gaarne het volgende willen opmerken. Het achterlicht van de auto, die oorzaak was van dit ongeluk, was pas op een afstand van vijftien meter zichtbaar. Dikwijls zijn de achterlichten nog met modder bespat. Hoeveel slachtoffers zijn op deze wijze al gevallen en hoevelen zullen er nog vallen, vooraleer afdoende maatregelen worden getroffen? Een tweede achterlicht erbij, zoals ook wel wordt gesuggereerd, brengt geen ver betering in de toestand. Beter ware het, als de overheid dezelfde maatregelen zou toe passen, die reeds lang in Amerika gelden. Daar is men op de buitenwegen verplicht op enige afstand, voor en achter een ge strande auto, een brandende fakkel te plaatsen, die op grote afstand zichtbaar zijn. Iedere weggebruiker ziet reeds van verre wat er aan de hand is en het is uit gesloten dat men bij duisternis met zo'n langs de weg staande wagen in botsing komt. EEN ABONNé Belangrijk? De laatste weken worden er in de dagbladen talloze woorden gewijd aan 't Stafverbod voor de militaire lifters. Is dit verbod nu werkelijk zo belangrijk, belangrijker diam het feit dat ons Neder landse vol'k dat zo de volksmond zegt niet militair is aangelegd, na 1945 een militair apparaat heeft opgebouwd welks instand houding grote sommen geld kost en dat om de paraatheid van de troepen op te voeren oefeningen in binnen- en buiten land organiseert waarbij op de burgerbe langen weinig of niet wordt gelet. Dit alles m belang van de vrede, waar toe eveneens atoombomproeven worden gehouden die bij voortduring de levens mogelijkheden van de mens in de waag schaal stellen. P.v.d.K. zijn kracht dank zij een canonisatie onzer zijds maar slechts voorzover de genade der schuldvergeving en de vrede in de gemeen schap der kerk verlangd en ervaren wordt", zo besloot prof. Koole. Daarna sprak hij het curatorium, de stu denten en andere aanwezigen toe en in het bijzonder de leden van de radiocommissie van de Gereformeerde Kerk te Bloemen- daal, die de installatie bijwoonden. Woensdag 26 Januari is het feest in de Eikenlaan te Heemstede, en, zoals de ere poort op nummer 32 een verrassing van de buren verkondigt, wegens cle gouden bruiloft van de heer en mevrouw W. Ver hoefWandelé. Al meer dan veertig jaar wonen zij in Heemstede, waar de bruidegom in 1909 als voorman-gasstoker bij de toenmaals pas in gebruik genomen gasfabriek in dienst trad. Daarvoor was hij op de gasfabriek te Am sterdam werkzaam geweest, doch omdat de directeur daarvan tevens als adviseur te Heemstede verbonden was, liet de heer Verhoef zich door hem overhalen naar deze gemeente te verhuizen. Het was na Amster dam in 't begin zeker niet eenvoudig aan dit stille dorp gewend te raken, vooral omdat het salaris aanzienlijk minder werd. En boven dien, volgens de bruidegom, „waren ze hier in die dagen zo hard als een spijker". Doch met de jaren kwamen de verbeteringen en in 1946 werd de heer Verhoef als stoom- stoker-machinèdrijver gepensionneerd; na dus zevenendertig jaar aan de gasfabriek werkzaam te zijn geweest. De bruidegom geniet aldus reeds geruime tijd van zijn pensioen, doch niet van zijn rust, want daarvoor is hij r.og steeds te actief. Van zijn achttiende jaar was hij lid van de S.D.A.P. Thans ontbreekt hij vrijwel nim mer op een vergadering van de Partij van de Arbeid. De heer Verhoef is vele jaren afdelingsbestuurder van de V.A.R.A. geweest, voor welke omroep hij ook nu nog steeds propaganda maakt en verder is hij opgeno men in het afdelingsbestuur van de Alge mene Bond van ouden van dagen. Dat acti viteit de mens jong houdt geldt dus zeker voor dit echtpaar. De bruidegom is 75 en de bruid 73 jaar, maar dat ziet men hen lang niet aan. Wederom heeft de Hillegomse politie een goede vangst gedaan. In de nacht van Zater dag op Zondag heeft de heer Steenvoorden aan de Van der Endelaan ongewenst bezoek gehad. Door verbreking van een hangslot kon de bezoeker in de garage en daarna in het kantoor komen. Huisgenoten zijn wakker ge worden, maar zij konden niet verhinderen dat de inbreker zich met zijn buit, bestaande uit postzegels ter waarde van f 80.uit de voeten maakte. Dank zij het signalement kon de politie Dinsdag de Hillegommer P. P. aanhouden. Bij het verhoor bekende deze ook de inbraken bij Zane aan de Ringvaart en bii P. Bakker in de Zilk. Zijn medeplichtige aan deze in braken, C. W., eveneens uit Hillegom, was reeds aangehouden. Het Leger des Heils (afdeling Haarlem (C.), Schagchelstraat 26) ontvangt op Donderdag 20 Januari de kadetten van de William Booth kweekschool te Amstelveen onder lei ding van brigadier en mevrouw Van Dalen. Deze jonge mensen zijn in opleiding voor het officierschap. Naar aanleiding van hun komst zullen er twee samenkomsten worden gehouden, een openluchtsamenkomst op de Gedempte Oudegracht om kwart voor zeven en in de Leger des Heilszaal om acht uur 's avonds. Op Vrijdagavond 21 Januari, zal de auteur Godfried Bomans, in de kunsthandel Leffe laar, Wagenweg 102, Haarlem, een tentoon stelling openen van aquarellen, tekeningen en grafiek door Ton Heijboer en Erna Postma. De tentoonstelling blijft geopend tot 9 Februari aanstaande. Dinsdag is een begin van brand ontstaan in de meelfabriek „De Volharding" aan de Houtmarkt in Haarlem-Oost. Uit een zo genaamde hamermolen sloeg een vonk over op een zak met kunstmest, die begon te schroeien. Ook andere zakken in de omge- vong begonnen te schroeien. Het personeel heeft met schuimblussers de beginnende brand bedwongen; er is ongeveer f150 schade. Dinsdag heeft de Haarlemse recherche een drietal Haarlemse chauffeurs, de 45-jarige J. R B„ de 25-jarige W. K. en de 48-jarige P. Th. V. aangehouden. Zij waren voor een firma werkzaam op een terrein aan de Spaarndamseweg, vonden toen een achteras van een auto en verkochten die voor f47 aan een opkoper, welk bedrag zij daarna deelden. De chauffeurs zijn ingesloten. Bij het Hecmsteedse gasbedrijf is op het ogenblik de vraag in studie of men zal overgaan tot vernieuwing van de oudste en kleinste gashouder op het terrein aan de Cruquiusweg of dat men zal overgaan tot een geheel nieuw systeem van het bewaren van een buffervoorraad gas voor het geval de gaslevering van het Haarlemse produc tiebedrijf eens om de een of andere reden gestagneerd zou zijn. Zoals door wethouder mr. O. H. van Wijk in de vorige vergadering van de Heem- steedse raad werd meegedeeld is die vraag urgent geworden. De kleine gashouder, \yelke uit het begin van deze eeuw dateert, dient radicaal hersteld te worden. Er moet een groot aantal nieuwe stalen platen worden ingelast op de plaatsen, welke dooi de tand des tijds zijn aangevreten, de ketels zullen voorts gezandstraald en geteerd moeten worden en met de bijkomende werken kan men zeker op een uitgave van vijftig tot zestigduizend gulden rekenen wanneer men volstaat met een oplappen van.de delen, welke in de slechtste toestand verkeren, maar wellicht zelfs van een ton wanneer men overgaat tot een ingrijpend herstel. Daarbij komt, dat het systeem van gas- Hoewel de weersomstandigheden het tegendeel deden verwachten, was Dinsdag avond de gymnastiekzaal van de Koningin Emmaschool in Oud-Schoten goed bezet. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling (afdeling Oud-Schoten) hield daar een rheuma-avond welke werd ingeleid door mr. H. B. de Wildt Meyboom, secretaris der Nederlandse Vereniging tot Rheuma- tiekbestrijding, die de ziekte een econo misch en sociaal vraagstuk van eerste orde noemde. Van de belangrijke kostbare kwa len kost deze ziekte ons per jaar ongeveer tachtig millioen of 20% van de uitgaven voor de volksgezondheid. Nadat een film de bezoeker een indruk gaf van de gevaren die de mensheid door rheuma bedreigen, behandelde dr. H. W. Lubberhuizen, rheumatholoog te Amster dam, de medische zijde. Men kan niet met zekerheid zeggen, wat rheuma is; er bestaan veel theorieën over deze „volksvijand no. 2", maar eigenlijk is men alleen tot het maken van een indeling naar verschillende gevallen gekomen. Acute gewrichtsrheumatiek komt ge woonlijk alleen bij kinderen voor en gaat gepaard met hoge koorts en veel pijn, af wisselend in verschillende ledematen. De kwaal tast het hart in sterke mate aan en vormt dus dikwijls een belemmering in carrière. Kruid is er maar weinig tegen gewassen; men heeft de oorzaak wel uit zieke aman delen trachten te verklaren. Doch ook men sen met gezonde keel worden aangetast. Erger nog is de primaire chronische rheuma; moeheid en abnormale kouwe lijkheid leiden hier tot in de kleine hand gewrichten beginnend, en later ook heupen en knieën beroerend euvel dat vaak tot ernstige invaliditeit leidt. Goud- of koper injecties kunnen soms wonderen doen, maar niet iedereen is er bij gebaat. Boven dien is een inspuiting met het edelmetaal niet ongevaarlijk. Van de Haarlemse Gemeentereinigings dienst vernemen wij dat gedurende de och tend het bestrooien der wegen met zand cn pekel voor een belangrijk deel gebeurd is, zodat het slipgevaar voorlopig weer bezwo ren is. Dit is het resultaat van aanhouden de arbeid welke vanochtend om vier uur werd begonnen door de mannen van de reinigingsdienst. De volledige ploeg, be staande uit ongeveer vijftig man en der tien zandwagens, werden hiervoor ingezet. In totaal werden per keer 80 a 90 kubieke meter zand gemengd met zout gestrooid, waarbij vooral op de klinkerwegen veel zout wordt gebruikt, daar deze in gladheid de asphaltwegen in het centrum van de stad overtreffen. Met het strooien van zout wordt ook de pas gevallen sneeuw weggewerkt, daar het ruimen van de sneeuw teveel tijd zou kos ten. Bovendien zou het grote aantal ar beidskrachten dat hiervoor nodig i», niet te vinden zjjn. oarxcc-y-nnoooxox o Er komt binnenkort een grote actie voor de verkoop van vijf millioen flanellen lakentjes, waarvan de afmeting twee 8 bij twee centimeter zal zijn. Aan die lakentjes zal een bepaald geheim ver- bonden zijn, dat omstreeks Mei of Juni opgehelderd zal worden. Er zijn voor de kopers niet minder dan drie duizend 8 prijzen met een gezamenlijke waarde 8 van 225.000 gulden beschikbaar. De op- c' brengst is voor 80 °/o bestemd voor de 8 effectieve rheumabestrijding, zoals de inrichting van rheumabedden. Tien 8 procent wordt gereserveerd voor het j wetenschappelijk onderzoek en de rest gaat naar de Nederlandse Vereniging g voor Rheumabestrijding voor de propa- ganda. 8 Middel tegen de pijn is het hersen-aan- hangsel van het varken, dat voor injecties wordt gebruikt, evenals ACTH, ook Ame rikaans en helaas vrij duur. Mensen boven de zestig lijden aan een andere rheuma-aandoening. Dit is een ge volg van het slijtageproces en het komt heel veel voor. Heupen en knieën worden het eerst aangetast, het kraakbeen wordt rafelig en verdwijnt. Beenwoekeringen maken het lopen tenslotte zwaar. Ook hier baten geen medicamenten maar inzonder heid physische therapie: massage, bestra ling met infra-rood en korte golven. Ten laatste is er nog de dikwijls voor komende spier-rheumatische kwaal, die met name in armen en benen optreedt. Zr. J. P. M. Bruins hield voorts een korte toespraak waarin zij de taak van de wijk verpleegster ten opzichte van de door rheuma bedreigde mens en zijn naaste om geving uiteenzette. De afdeling Heemstede van de R.K. Mid denstandsbond heeft haar jaarvergadering vastgesteld op Donderdag 20 Januari in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achter weg. De agenda vermeldt onder meer de gebruikelijke jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester, waarbij wegens pe riodiek aftreden van de heren A. Verdon- schot en P. Jansen ook een bestuursverkie zing zal plaats vinden. Het ligt in de bedoe ling deze vergadering in een snel tempo te doen verlopen, zodat men de avond met een gezellig samenzijn kan besluiten. De Hecmsteedse vereniging voor brand weerlieden „De Straalpijp" houdt op Vrijdag 21 Januari een feestavond in het verversings huis van het wandelbos „Groenendaal". Hier bij zal onder meer afscheid worden geno men van de heer W. Touw als chauffeur bij de brandweer, terwijl verder het optreden van een humorist-conférencier werd aange kondigd. De avond wordt besloten met een bal. Ter plaatsing in de Goudleerzaal van het Frans Halsmuseum te Haarlem zijn twee fraaie koperen appliques aangekocht, date rend van omstreeks 1740. De wandluchters zijn drie-armig en zullen in het bijzonder bij de jaarlijkse avondopstelling een voornaam en een levendig accent vormen in de sfeer- lijk» omgeving. bewaring in een gashouder van het geijkte model aan de dure kant is. Het regelmatig schilderen van de houder is zeer kostbaar: de grootste gashouder in Heemstede is nog onlangs van nieuwe teer- en aluminium- lagen voorzien, hetgeen een uitgave van tienduizend gulden vergde. Bovendien dient in de winter het water waarop de ketels van de gashouder drijven vorstvrij te worden gehouden. Dat is duurder dan men denkt: voor een periode van veertien dagen kou of vorst kan men op een uitgave van drieduizend gulden rekenen. Daarpm gaan de gedachten van wet houder Van Wijk thans uit naar een modern systeem van bewaring van het gas in een reeks van kleine tanks, waarin het gas onder hoge druk geperst wordt zes tot acht atmosferen waardoor tevens de gasdruk op de leidingen wordt gewaar borgd. Uitbreiding van deze bewaarplaat sen van het gas is tevens gemakkelijk bij te houden en af te stemmen op de groei van de bevolking. De onderhoudskosten zullen zeer veel lager zijn dan die van een gewone gashouder. Wei dient rekening gehouden te worden met een nogal kostbare investering voor de installatie, waartoe ook een pomp van grote capaciteit behoort. De problemen welke de vernieuwing van de gashouder oproept moet men zien in het algemene vlak van de vernieuwing van de gemeentebedrijven welke zich al- lerwege voordoet. De meei"derhe;d dei- openbare nutsbedrijven is in ons land om trent de eeuwwisseling ontstaan. Dat wil zeggen, dat zij thans, na ruim vijftig jaar bestaan te hebben, op een punt zijn ge komen dat nerstel en vernieuwing op een grotere schaal dan tot nu toe gebruikelijk noodzakelijk is geworden. Zo zal het ook nodig zijn in vele ge-vallen de ondergrond se leidingen te vernieuwen en te herstel den. Dit geldt zowel voor de gas- als voor de waterbedrijven. Het onlangs door de Heemsteedse raad toegestaan crediet van tachtig mille voor de restauratie van de watertoren duidt ook op die ontwikkeling. De financiering roept in zoverre proble men op dat de Heemsteedse bedrijven niet over eigen reserves beschikken. Dit moet men wel in 't oog houden als men spreekt over de grote winsten welke de openbare nutsbedrijven als regel afwerpen. In feite moet men rekening houden met de bedra gen welke voor het onderhoud en voor re visies van enige omvang nodig zijn. Wethouder Van Wijk herhaalde wat hij reeds in de gemeenteraad had gezegd, na melijk dat hij niet geloofde dat er iemand verwijten zijn te maken over de grote be dragen die thans voor onderhoud nodig blijken te zijn. Het gaat om ijzerwerk van veertig, vijftig jaar oud en dat is dus voor een groot deel verteerd. Weliswaar is in Heemstede bij de bedrijven altijd een zui nig beheer gevoerd, maar dit geschiedde toch altijd in overeenstemming met de op vattingen van de raadscomissie voor de gemeentebedrijven. Een ander probleem waarvoor een op lossing wordt gezocht is de handhaving van een voldoende gasdruk in alle delen van de gemeente. Waarbij men moet den ken dat Heemstede ook gas levert aan Bennebroek met ongeveer duizend en aan Vogelenzang met driehonderd afnemers. Ter verbetering van de gasdruk in Ben nebroek zal binnen niet te lange tijd een nieuwe ï-echtstreekse leiding van het gas- dlistributiebedrijf aan de Cruquiusweg tot De Glip in gebruik worden genomen. De gasdruk wordt dan dus niet langer be- invloed door de afnemers welke voor De Glip op de leiding zijn aangesloten. De nieuwe leiding zal van een automatische drukregeling worden voorzien. De president van de Amsterdamse recht bank, mr. C. Briët heeft Dinsdagochtend de eis toegewezen, die drie Amsterdamsse bak kersbedrijven in kort geding hadden in gesteld tegen een concurrerende bakker wegens overtreding van art. 2 lid 1 van de verordening sanering bakkersbedrijven 1945, dat zowel het aanbieden van cadeaux, als het geven van enigerlei voordeel bij verkoop aan de cliënt verbiedt. De gedaag de bakker heeft patent wittebrood ver kocht voor 10 cent, gekoppeld aan het af nemen van een krentenbrood van 60 cent. Deze daad noemde de president in zijn uit spraak onrechtmatig en in strijd met het bewuste art. 2. De eisende partij heeft door deze daad schade geleden en het treffen van voorzieningen daartegen acht de recht bank gewenst. De rechtbank verbiedt ge daagde direct of indirect iets te geven of te beloven bij de verkoop van brood en stelde een dwangsom overeenkomstig de eis van 1000 gulden voor iedere over treding. De gedai.gde werd veroordeeld in de kos ten van het geding. Nu Koning Winter een nieuw offensief heeft ingezet, gaan onze gedachten uit naar de vo gels voor wie de wintertijd vele moeilijk heden met zich mee brengt. In hoofdzaak kampen zij natuurlijk met een gebrek aan v jedsel. Teneinde omtrent deze moeilijkheden van de vogels die in Haarlem en omgeving hun standplaats hebben meer te vernemen, wend den wij ons tot de heer J. A. Dorrestijn, en tot de heer L. van 't Sant, deskundige op dit gebied. Beiden verklaarden dat de destijds door de speeltuinvereniging „Flora" geschonken voederhuisjes goede diensten bewijzen. Het publiek voorziet de huisjes die in de Hout geplaatst zijn op royale wijze van boodkrui- mels, kaaskorstjes enz., waarvan de mussen, spechten, roodborstjes, winterkoningen, vin ken en andere soorten van diverse pluimage, naar hartelust pikken. Terwijl bovendien de „Vereniging tegen mishandeling van die ren" in de Hout en Groenendaal zogenaamde vetbollen heeft doen ophangen Deze bollen, die de vorm hebben van gekartelde cake gebakjes, bestaan uit rundvet en allerlei zaden. Zij worden opgehangen ten behoeve van die vogels, welke hun voedsel niet op de grond zoeken, zoals mezen. Vele vogels vestigen zich gedurende de koude maanden in en om de grote steden, omdat zij daar meer voedsel kunnen vinden. Zelfs blijven enkele soorten, bijvoorbeeld de merels en winterkoningen, die vroeger Zuid waarts trokken, nu achter. Vele mensen kloppen immers na de maaltijd, en terecht, het tafellaken in de tuin uit of strooien op bepaalde tijden broodresten aan grachten, op singels en pleinen. Op het ogenblik lijden de kleine, gevederde vriendjes der mensheid hierdoor dan ook geen gebrek. Uitgezonderd misschien de reigers, die van vis leven, en deze reeds bij een dunne laag ijs niet meer kunnen bemachtigen. Van de verzorging der eenden in de stads singels kwijt zich de Dienst voor Hout en Plantsoenen. Bij strenge vorst strooit men voedsel in de wakken, nog niet bevroivn water bij de buggen, waarvan natuurlijk ook de meeuwen en meerkoeten profiteren. Dan kan men tevens in de duinen order andere bij de Oranjekom, waterwinplaats van de Amsterdamse waterleidingduinen, eenden waarnemen die gewoonlijk Noordelijker dm Nederland huizen, zoals de zaagbekeend, bril- duiker en kuifeend. De heer J. A. Dorrestijn verklaarde dat de natuurbeschermingscommissie Zqid-Kenne- merland de onder haar ressorterende groep natuurwachlers heeft verzocht voedsel te verstrekken aan vogels die in de wintertiid honger lijden. Verder zeide hij dat vele vo gels des winters meer last hebben van doivt dan van kou. Het neerzetten van schoteltjes met wat water is zeer nuttig, mits men niet teveel water gebruikt daar vele vogeltjes zich hierin gaan baden en tengevolge daar van doodvriezen. Ook beval hij het strooier, van voedsel in eigen tuinen en plaatsen ten zeerste aan. ADVERTENTIE LEIDSCHESTR. 20B TEL 19019 HAARLEM BIJ DE SCHOUWBURG Erkende Philips Service Lid N.V.R.D. Koop bij een vakman Enige tijd geleden bestond de stichting „Volksmuziekschool voor Haarlem en om streken", vijftien jaar, welk feit op 31 Januari aanstaande in het Minervatheater feestelijk zal v/orden herdacht. Opgevoerd wordt de Jubileum-fantasie „Drie maal Volksmuziek school", met toneel, dans en muziek, waarin de lotgevallen van de stichting uitgebeeld worden in drie gedeelten, te weten: In Sprookjesland, In het Heden en In het jaar 2000. Hieraan werken ongeveer 130 leerlingen en oud-leerlingen mede. Nu er telkens geklaagd wordt over bal dadigheid van de jeugd, heeft het zin te wijzen op de mogelijkheid die in Haarlem geboden wordt om tegen een zeer laag school geld goed muziekonderwijs te ontvangen. Reeds van 1939 af ijvert de stichting voor verbetering van het muziekonderwijs aan kinderen, wier ouders niet voldoende inko men hebben om goede muzieklessen te be talen. Het schoolgeld is daarom zeer laag, terwijl in bijzondere omstandigheden daarvan nog afgeweken kan worden. Ook kunnen soms in strumenten in bruikleen gegeven worden. Opgericht in 1939 met 60 leerlingen is dit aantal in de loop der jaren tot bijna 1000 gestegei., terwijl het aantal leerkrachten 17 bedraagt. Dat het onderwijs aan de Volksmuziek school thans in een behoefte voorziet, blijkt ten duidelijkste uit deze groei en dat het onderwijs in de smaak valt, is niet te looche nen, gezien het feit, dat heel veel leerlingen jaren lang de lessen aan de Volksmuziek school volgen, sommigen zelfs 8, 9 of 10 jaar. In 1943 werd aan de school een afdeling dans opgericht, hetgeen ook een volledig suc ces genoemd mag worden; het grote aantal leerlingen aan deze afdeling beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. HAARLEM EN OMGEVING Op Donderdagavond 20 Januari hoopt de afdeling Heemstede van de Nederlandse Christenvrouwenbond in het Nederlands Hervormd Jeugdhuis, Herenweg 111, haar eerste ledenvergadering in het nieuwe jaar te houden. Dr. L. P. Akkersdijk uit Hilver sum zal spreken over „De invloed van de hormonen op ons leven". Voor de Nederlandse Genealogische Ver eniging, afdeling Haarlem, zal de heer J. L. van der Gouw, secretaris van het Algemeen Rijksarchief te 's Gravenhage, op Dinsdag 1 Fabruari in restaurant Brinkrnann spreken over „De ontwikkelinggeschiedenis van het Nederlandse schrift". Het wijkcomité Haarlem-Oost houdt Donderdag 20 Januari de maandelijkse spreekuren van halfacht tot halfnegen op de volgende adressen: Hofmeyerstraat 12, Spaarnoogslraat 40, Vooruitgangstraat 19 b en Cremerstraat 15. Voor de afdeling Haarlem van Alliance Francaise en Genootschap Nederland Frankrijk zal Père Chery, prior van de Do minicanen uit Clermont Ferrand Vrijdag avond aanstaande in de aula van het Gym nasium aan het Prinsenhof spreken over „Pascal op zoek naar God". ADVERTENTIE Al brandt het maagzuur nog zo fel, één R I SP-tabletje blust het wel De Christelijke Oratoriumvereniging Haarlem geeft op Donderdag 10 Februari in de gemeentelijke concertzaal een be langwekkend programma van eerste uit voeringen ten beste. Van „Nicolas de Flue" van Arthur Honegger, wiens „Jeanne d'Arc au Bücher" in 1951 luister aan de viering van het veertigjarig bestaan verleende, wordt zelfs de première voor Nederland gebracht. Van dezelfde Zwitserse compo nist staat de „Danse des Morts" op het programma. Het concert wordt geopend met het even eens voor Haarlem nieuwe werk „Knox- vüle" van Samuel Barber voor sopraan en orkest. De uitvoering van het geheel staat onder leiding van George Robert, die de medewerking van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest en van een knapenkoor onder Tom de Vries heeft ingeroepen. Vocale solisten zijn de sopraan Heieen Verkley, de alt Wilhelmine Matthes, de bas-bariton Otto Couperus en (als decla mator) de acteur Max Croiset. De negen meter hoge lichtmasten voor cle natriumlantaarns die de kruispunten op de Heemsteedse Dreef zullen gaan verlich ten, zijn aangekomen. De kabel voor de toe voer van stroom was reeds gelegd, zodat na de vorstperiode met de plaatsing van de masten kan worden begonnen. Van het effect van deze verlichting zal het afhangen welke maatregelen verder op de Heemsteedse Dreef worden genomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de lichtsterkte op de kruispunten tot gevolg zal hebben dat ook het verkeer tussen de kruispunten door een silhouetwerking vol doende zichtbaar blijft, zodat het niet no dig is de verlichting met nog meer hoge, en dus weinig fraaie, lichtmasten uit fe breiden. Om redenen van aesthetische aard heeft men ook afgezien van het plan om op de Dreef een lijnverlichting aan te bren gen. De aanblik van een plantsoen onder natriumlicht is trouwens ook niet fraai. Het Heemsteedse Raadhuisplein biedt trou wens op het ogenblik het effect van na triumlicht en van T.L.-verlichting met el kaar te vergelijken en dit valt in het voor deel van het laatstgenoemde systeem uit. HAARLEM, 18 Januari 1955 ONDERTROUWD: 18 Jan., F. Th. Veld huizen en C. M. Handgraaf; A. J. Schaaf en T. B. Driesens. GEHUWD: 18 Jan, C. J. Niemöller en E. W. Bijlsma. BEVALLEN van een zoon: 15 Jan., A. Bal Feenstra; 17 Jan., A. TeeuwenLangeveld; P. de GrootAzier; s.. G. Kostervan Soest; M. M. van Norden—van Leeuwen; M. Keij- zer—Holst; 18 Jan., J. S. L. Kerstholt—de Wit. BEVALLEN van een dochter: 15 Jan., G. VerhuistLicht; 17 Jan., A. H. M. Moors-van Breda. OVERLEDEN: 15 Jan., W. Schmidt, 25 j„ Rechthuisstraat; 16 Jan., A. van den Berg- van Beek, 75 j.. Tempeliersstraat; 17 Jan., J. van den Bos, 70 j., Hazepaterslaan; J. van der Horst, 85 j., Stuyvesantstraat. De afdeling Hillegom van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft Dinsdagavond besloten als afdelingscontributie 20 procent extra boven de normale contributie te heffen om tijdens het aanstaande corso een wagen te kunnen laten meerijden. Er zal een praalwagen worden vervaardigd van de eerste prijs klasse. De heer C. Warmenhoven neemt de leiding van het comité op zich. Het ligt in de bedoeling deze afdelingscontributie jaar lijks te doen plaats hebben. De hoogte zal door het bestuur worden bepaald. Bij de besprekingen over het corso vroeg de heer A. Staats naar de mogelijkheid om liet corso door te trekken naar Haarlem. Indien Haarlem hierbij geïnteresseerd was, dan zou het ook een financiële steun moeten verlenen. Hij kreeg vele medestan ders en ook het besuur voelde veel voor deze suggestie. Ook dit wilde het corso onder zo ruim mogelijke aandacht brengen, die in de plaatsen Hillegom, Lisse, Sassen- heim en Bennebroek niet voldoende zou kunnen zijn. De voorzitter, de heer P. H. Hulsebosch, vroeg de heer C. Warmenhoven, of het corso-bestuur dit al onder ogen had gezien. Dit was inderdaad het geval aldus de heer Warmenhoven maar de technische bezwaren zijn te groot. Het traject is te lang om het vier tot vijf uur vrij te geven voor het corso. Een van de aanwezige leden deelde nog mee, dat Bovenkarspel en Lisse permanent aan het corso zullen meedoen. De vergadering, waarin het belangrijke besluit over deelneming aan het corso was genomen men hoopt op navolging werd geopend door de heer P. H. Hulse bosch, die de oud-voorzitter, de heer C. J. van Til, een prachtige kristallen vaas aan bood, als dank voor zijn werk voor de afdeling gedurende twaalf jaar. Aan de hand van de exportcijfers, die een stijging van vijftien procent te zien gaven, terwijl de productie met tien procent .gestegen was, meende hij te mogen concluderen, dat de prijzen met tien tot twaalf procent moeten worden verhoogd, om een eventuele volgende loonronde te kunnen opvangen. Daarna namen de heren Dekker, Freriks, Hulsebosch, Van Til en H. Nieuwenhuis, achter de groene tafel plaats, om vragen van de leden te beantwoorden. Dit eerste bloembollenforum stond onder leiding van de secretaris, de heer J. R. N. J. Bijl van Duyvenbode. Het vond zoveel bijval, dat men besloot nog meer dergelijke avonden te houden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9