Belangwekkende vondst kan licht werpen op onbekende episode uit historie Maquette Bloemendaals raadhuis wordt gemeenteraad spoedig getoond Aantal inwoners (19708) met acht vrouwen gestegen Kort en bondig Verbinding Orionweg via tunnel met Laan van Boreel Mr. H. E. Phaff liet gemeentepersoneel schoonheid van zijn werkplaats zien Klokken geplaatst in torens van kerken Interscholaire tekent zich af Gedeputeerde Staten delen bezwaren van Bloemendaal niet VRIJDAG 21 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Stond kloosterkerk achter Haarlems Stadhuis Bloemendaalse politie vond inbreker na een uur Opschriften herinneren aan wegvoering in 1943 Auto botste tegen bus op Cruquiusweg Ijsbaan aan Kleverlaan ook weer open Rectificatie Twee botsingen door gladde wegen DEZER DAGEN HEEFT MEN bij de verbouwing van het voormalige ontvangers kantoor een oude muur ontdekt, welke de vorm van het begin van een gewelf ver toonde. De holte onder de welving was met metselwerk opgevuld. Deze vondst geeft aanzienlijke steun aan de veronderstelling, dat achter het der tiende eeuwse jachtpaleis met feestzaal, dat de kern van het Haarlemse stadhuis vormt, een tweebeukige kloosterkerk moet hebben gestaan. Opgravingen welke door de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek verricht dienen te worden zullen aan deze veronderstelling omtrent de nog zeer onvolledige kennis van de geschiedenis van het Haarlemse stadhuis kracht kunnen bijzetten. Aldus deelde de Haarlemse gemeente secretaris, mr. H. E. Phaff, gisteravond mede in een zeer belangrijk en met voor treffelijk, vaak pas ontdekt illustratie materiaal verlucht overzicht over de hi storie van het exterieur van het stadhuis, dat hü hield op een bijeenkomst van de Contactcommissie van het secretarieperso- neel. De spreker had de stof voor zijn boeiend betoog enerzijds bijzonder systematisch gerangschikt, anderzijds 'juist door de keuze uit de iconografie zijn lezing ge makkelijk verteerbaar gemaakt. Na een korte uiteenzetting over de func tie van het stadhuis in het algemeen, ont staan uit de primaire behoefte aan rechtsbedeling, later uitgebreid met werk en vergaderruimten naarmate de be moeiingen van de stedelijke overheid zich verder uitstrekten. Een stadhuis kan, zoals met de oudste in het land het geval is, ontstaan uit een ander gebouw een gevangenis of een beurs of direct als zetel van het ge meentebestuur zijn gebouwd. Het Haar lemse is ontstaan uit een combinatie van jachtpaleis met feestzaal en een klooster en neemt daardoor een aparte plaats in. De heer Phaff opende zijn serie lan taarnplaatjes met een reproductie van een uit 1475 daterend doek van Meester Bel- laart, Christus voor Pilatus voorstellende. De achtergrond is onmiskenbaar op het Haarlemse stadhuis (het uit 1250 dateren de gedeelte) geïnspireerd. De aanwezig heid van een fragment van een twee beukige kerk achter de ridderzaal en het justitiële gedeelte lijkt des te minder een vrijheid van de schilder, wanneer men bedenkt, dat een uit I578 daterende kaart van Thomas Thomassen eveneens een dergelijke kerk laat zien. Vandaar ook het belang van de jongste ontdekking onder het voormalige ontvangerskantoor. Boven dien wordt dikte en zwaarte van de fun dering van de Noordelijke wand van de oude kloostertuin zeker niet door de hui dige bebouwing gerechtvaardigd, terwijl de plaats van deze kloosterkerk daar bo vendien goed gekozen is geweest met het oog op de bezonning en beschutting van de kloostertuin. Het is wonderlijk dat onze huidige kennis van de geschiedenis van het stadhuis juist op dit punt te kort schiet, evenals trouwens ten aanzien van de bebouwing van de hoek van de Grote Markt en de Barteljorisstraat. Het doek van Meester Bellaart suggereert daar een enorm hoog gebouw, suggestie welke thans nog gesteund wordt door het tot verdwij nen gedoemde gotische gevelfragment in het zich daar bevindende kledingmagazijn. Een andere leemte in onze kennis van het stadhuis doet zich voor ten aanzien van de plaats van de oudste toren; De tegenwoordige, een in 1914 gemaakte copie van de toren welke in 1772 werd afge broken, staat op de Noordoostelijke hoek van het oude gra venpaleis. Meester Bel laart schilderde er een op de Noordweste lijke hoek. Mr. Phaff veronderstelde nu, dat deze toren als trappenhuis heeft ge diend voor de nog steeds bestaande trap naast de bodenkamer achter de ridderzaal. De plaats van de bodenkamer is trou wens historisch bepaald: een kaart uit 1450 geeft reeds op die plek een „Huyskin voir die boden" aan. Het onlangs heront dekte venster tussen de trap en de gang, welke naar de vleugel aan de Zijlstraat leidt, was voorzien van „diefijzers". Dit is een teken dat daar vroeger de buiten muur was. Rest de vraag waarvoor de thans nog bestaande deur met Tudor- boogje op die plek diende. Hierop geeft wellicht het doek van de Meester van Alkmaar, die het Haarlemse stadhuis goed gekend heeft, antwoord: van die deur uit leidde een buitentrap naar de begane grond. Het door mr. Phaff vertoonde lan taarnplaatje had tenminste een dwingen de suggestie in die richting. Een curiosum in het illustratie-mate riaal van de gemeentesecretaris was voorts een ontwerp van Saenredam voor een verbouwing en uitbreiding van de ridder zaal met twee pompeuze hoektorens, ter wijl voorts een gevel met beelden moest worden volgepropt. Men behoeft niet te treuren om het achterwege blijven van de realisering van dit project. Na de bouw van de vleugel aan de Zijl straat na vier jaar van commissariale discoursen door Lieven de Keij in 1622 voltooid volgde in 1630 de doortrekking van die vleugel tot de Grote markt onder architectuur van Jacob van Campen en Salomon de Bray. Bovendien werd toen de voorgevel ingrijpend gewijzigd, onder meer door het aanbrengen van het be kende balkonnetje boven de ingang. En ook de lange schoorsteen verdween boven de tegenwoordige secretariskamer: de verwarmingstechniek was weer een paar schreden gevorderd. Na de opgang volgde de ontluistering. Een schilderij van Muijs uit 1745 toont het stadhuis voor het eerst zonder dakkapel- De fotograaf G. Delemarre van de Rijksdienst voor Monumentenzorg heeft in de zomer van het vorige jaar geduldig gewacht tot de schaarse zonnestralen de kroon lijst van de Stadhuisvleugel aan de Zijlstraat voldoende belichtten „om deze unieke opname te schieten". Zo is het Haarlemse Stadhuis gelukkig nooit geworden. Een ontwerp voor verbouwing en uitbreiding door Pieter Janszoon Saenredam (1597-1665). len, de hoektoren aan de zijde van de Koningsstraat wordt afgebroken, de trap gevel boven de Pandpoort wordt gesloopt. Het lot van de toren is in 1772 bezegeld. Brengt de Franse bezetting de verdwij ning van het „schavot" een monumen taal balkon op zuilen voor de huidige secretariskamer, waar de terechtstelling in het openbaar geschiedde zij voegt ook weer wat aan de pui toe: het glazen kastje voor de afkondigingen van de Burgerlijke Stand. Een omtrent de eeuwwisseling genomen foto,toont de zo vertrouwde, maar daar om niet minder lelijke klok der af spraakjes. Mr. Phaff besloot zijn, hier slechts in grote lijnen weergegeven voordracht, met een omschrijving van het uitgangspunt voor de waardering van het stadhuis door de tijdgenoot. „Wij moeten het beschouwen als een getuigenis van het verleden, dat zijn waarde juist ontleent aan datgene wat het is, met littekens en al. Het is met het stad huis als met oude dossiers en akten: we mogen ze wel zo schoon mogelijk maken, ontdoen Van aangroeisels, maar we mo gen de letters niet-sierlijker en leesbaar der maken dan ze zijn, nog minder mogen we aan de inhoud komen. In dat licht bezien kan men zich af vragen of de herbouw van de toren in 1914 niet bedenkelijk veel op een falsifi catie lijkt. En wat de piëteit en de liefde van de mensen betreft die dagelijks in het stadhuis moeten werken: die komt onge twijfeld vanzelf wanneer de wil tot het begrip voor het ontstaan en ontwikkeling van het complex maar aanwezig is. De bijeenkomst werd door meer dan honderd leden van het gemeentepersoneel van hoog tot laag, bijgewoond. Ook gaven de wethouders D. J. A. G e 1 u k en W. F. H a p p van hun belangstelling blijk. Mr. Phaff gaf voorts aan het begin van zijn causerie een opsomming van degenen die hem het bronnenonderzoek hadden vergemakkelijkt. Een originele visie op de toren van het Stadhuis (foto van G. Delemarre). Bewoner liet zich niet door list verwarren Een in het centrum van het dorp wo nende Bloemendaalse kunstenaar, die zich in zijn werkkamer te rusten had gelegd, werd in.de afgelopen nacht gewekt door een hem vreemd aandoend geluid. Toen hij de ogen opsloeg zag hij hoe de deur van de kamer langzaam werd ge opend. „Wie is daar?" riep hij en een man, die zich blijkbaar achter de deur bevond, antwoordde: „Pietje". Daar de bewoner geen gezinslid van die naam kende, riep hij nogmaals: „Wie is daar?" De vreemde bezoeker herhaalde zijn antwoord en maak te voorts dat hij via de keuken aan de achterzijde van het huis wegkwam. De bewoner volgde hem en speurde nog even zonder resultaat om het huis, waarna hij besloot de politie te waaiVchuwen. Die arriveerde na vijf minuten en stelde een uitgebreid onderzoek in, dat reeds na een goed uur bekroond werd met de aanhou ding van een man die zich op verdachte wijze in de Bloemendaalse dorpskern op hield. Vanmorgen is de aangehoudene, een 39- jarige Amsterdammer, met de kunstenaar geconfronteerd. De laatste heeft de stem herkend, al bleek bij het verhoor dat de inbreker, die via de niet afgesloten keu- keudeur was binnengekomen, niet „Pietje" had geroepen, maar „pipi" daarmee een kind suggererende dat op weg is naar •het toilet. Hij was op die gedachte geko men, omdat hij eerst in een vertrek was geweest, waar hij kinderspeelgoed had zien liggen. Vervolgens had hij van de in de gang hangende kledingstukken de zakken nagezocht, zonder overigens iets van zijn gading te vinden. De aangehoudene is al eens eerder met de politie in aanraking geweest. ALVORENS DE GEMEENTERAAD van Bloemendaal Donderdagmiddag begon aan de behandeling van de agenda zeide de voorzitter, burgemeester dr. D. H. Peere boom Voller; dat het in vele gemeenten de gewoonte is een Nieuwjaarsrede te houden. Hij wil de toelichting op de begroting als Nieuwjaarsrede beschouwen en een overzicht van 1954 geven als afsluiting van de werkzaamheden van het afgelopen jaar. Na dit overzicht besteedde de burgemeester nog even aandacht aan de toe komst en deelde mee, dat het nieuwe raadhuisplan zeer binnenkort aan de gemeente raad zal kunnen worden aangeboden. Een maquette is gemaakt en op een avond- büeenkomst zal die worden getoond: ook zullen de raadsleden kennis kunnen nemen van de tekeningen. Sedert 1950 is het aantal inwoners weer gestegen, zij het gering en wel met 8 vrou wen. Op 31 December waren er 19.708, welk inwonertal eind 1946 ook was bereikt. 150 inwoners zijn geëmigreerd. Het aantal huwelijken (141) daalde met 10 percent en het aantal echtscheidingen (15) verdubbel de. De gestichtsbevolking nam in 1954 met 37 of 2638 personen toe, waarvan 45 in het Provinciaal Ziekenhuis; de overigen in 22 inrichtingen (3 ziekenhuizen, 2 sana toria, 3 kindertehuizen, 3 rusthuizen, 3 in ternaten, 1 inrichting voor sociale jeugd zorg, 1 meisjestehuis, 5 kloosters en 1 op leidingsinstituut. Huisvesting Van 920 woon ruimte-aanvragen werden er in 860 gevallen woonruimtevergunnin gen verleend, waarbij 374 voor gezinnen (167 uit eigen gemeente) 54 zeer urgente gevallen werden opgelost. De totale wo ning behoefte werd niet gedekt door woning voorraad. Er was een tekort aan 93 arbeiderswoningen en 269 kleine middenstandswonigen en aan 89 grote mid denstandswoningen; er was evenwel een surplus van 19 duurdere woningen. Voor urgente gevallen zijn direct nodig 40 arbeiderswoningen, 60 goedkope mid denstandswoningen en 35 duurdere mid denstandswoningen, in totaal 135 wonin gen. De burgemeester kwam tot de con clusie dat de woningnood in ernstige geval len is verminderd en dat er weinig kre- peergevallen zijn. Helaas komt de nood veelvuldig voor in gemeentewoningen, die aangekocht of bestemd z;ijn voor oprui ming. Opvallend was in het afgelopen jaar, dat veie nieuwe en bestaande woningen werden verkocht en wel ruim het dubbele van 1953 en 60 van het in 1954 toege wezen aantal. Verleden jaar kwamen 51 nieuwe wonin gen tot stand, waarvan er 25 door Bloe mendaalse gezinnen werden beti-okken; nog in aanbouw zijn 22 flatwoningen (Harten- lust), 35 woningen 'in Vogelenzang en en kele particuliere woningen. 61 inwoners zijn ingeschreven als deelnemer aan de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten. Voor 28 is of wordt gebouwd. Er bestaan plannen woningen te bouwen nabij de Bo- venweg. Wegennet Door de natte zomer kon sechts 2,37 km. van het wegermet van 100 km. geheel ver nieuwd worden. Dit is minder dan het pro gramma aangaf. Van de 624 straatlan taarns werden er 95 (15 vernieuwd. Het aantal leerlingen op de lagere scho len bereikte de 4500 (1952 3800 en 1953 4200). Zowel de Juliana- als de Vondel school naderen de 400 leerlingen. De vrijwillige brandweer behoefde even min als in 1954 grote branden te blussen; zij rukte 39 maal (v.j. 24) uit. Het aantal duin- en bosbranden steeg van 6 tot 21. Hoewel er voor het vroegere plan 140 man nodig zijn voor de bescherming bevol king hebben zich pas 45 leden gemeld. Een nieuw systeem wordt voorbereid en dan telt Bloemendaal 5 ploegen met totaal 93 man. Criminaliteit nam af, baldadigheid verergerde De politie heeft meegedeeld, dat de cri minaliteit met 15 is teruggelopen en dat het peil van 1952 is bereikt. Niet minder dan 20 van de misdrijven waren zeden delicten. Het aantal processen-verbaal ter zake van misdrijven daalde enigszins en wel tot 1200. De baldadigheid steeg; het aantal klachten nam toe van 88 tot 124. Er deden zich minder verkeersongevallen voor dan in 1953; helaas evenals in dat jaar 2 met dodelijke afloop. 16 slachtoffers liepen zwaar lichamelijk letsel op; eenvou dig letsel of alleen materiële schade 147. Aan het strand verdronken 3 personen; dank zij de Bloemendaalse Reddingsbriga de werd onheil voorkomen; 4 personen zijn gered. Het corps reserve-gemeentepolitie, insti tuut S.W.G., had 21 man. Buitenlandse belangstelling voor kamperen Grote belangstelling bestond er voor het kamperen in de Kennemerduinen ondanks het slechte weer; genoteerd zijn 40.500 overnachtingen, waarvan. 1723 voor bui tenlandse kampeerders; dat getal is ver dubbeld. Het aantal bezoekers aan de Ken nemerduinen daalde door het ongunstige weer: 1954 123.000, 1953 139.000. De jeugd (o tot 12 jaar) liet zich niet afschrikken; er waren 25:500 jonge bezoekers. De sportvelden in de gemeente bedragen thans 24 ha., dat is 10 m2 per inwoner; het nationale plan neemt slechts 4,25 m2 als norm aan. het bezoek van Koningin Juliana aan het Marine-hospitaal en aan het afscheid van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex. Dank bracht hij aan alle leden van het gemeentepersoneel, die gewerkt hebben ten behoeve van de schone woongemeente in Kennemerland. Van belang achtte spreker het leggen van contacten met de inwoners eh hij prees het particuler initiatief tot stichting van een cultureel centrum. Als oudste raadslid beantwoordde de heer Smidt van- Gelder de rede van de burgemeester. Hij zeide dat het verheugend was te vernemen, dat er een verbetering is waar te nemen in de woningnood. We zijn er nog niet en er zou nog meer bereikt zijn als hogere autoriteiten meer geholpen hadden dan het geval is geweest. Spreker vond het plezierig, dat de raad spoedig iets naders zal vernemen over de raadhuisplan nen. In 1943 hebben de Duitsers een aantal klokken weggevoerd, waarvan enkele na de bevrijding teruggevonden zijn. De klok ken van de torens van de Bakenesserkerk en de Nieuwe Kerk en die van het uurwerk van de Amsterdamse Poort waren echter verdwenen. Dezer dagen zijn nieuwe klok ken geplaatst. De klokken in de torens der kerken zullen bij bijzondere plechtigheden luiden, o.a. op de avond van de 4e Mei (nationale herdenking). De gemeenteraad van Haarlem besloot op 29 October 1952 B. en W. een crediet te verlenen voor het aanschaffen van nieuwe klokken en aan de firma Van Bergen te Heiligerlee werd opdracht gegeven ze te vervaardigen. Het plan was ze nog aan het einde van het vorig jaar te plaatsen, maar wegens de storm in December moest het hijsen der klokken worden uitgesteld tot het begin van dit jaar. De klok van de toren van de Bakenesser kerk weegt het zwaarst, namelijk 600 kg en zij heeft een diameter van 98 cm. In het opschrift in het Latijn wordt er aan her innerd, dat de vroegere klok in 1614 door Henricus Meurs gemaakt is, dat zij in 1943 weggevoerd is en dat zij in 1954 opnieuw geplaatst is. De klok van de Nieuwe Kerk weegt 485 kg en heeft een diameter van 90 cm. De maker van de vroegere klok is Syrianas Crans Jzn. (1749). Ook in het opschrift in deze klok wordt hieraan herinnerd, even als aan het wegvoeren in 1943. Het gewicht van de klok voor de Am sterdamse Poort is 200 kg en de diameter 68 cm. Er staat geen opschrift op. Omstreeks half negen gistermorgen is een uit de richting Hoofddorp komende personenauto op de Cruquiusweg in Heem stede bij de bushalte aan de Javalaan tegen een stilstaande autobus gebotst. De bestuurder van de personenauto remde voor een uit de tegenovergestelde richting komende bus doch door de gladheid schoot de wagen toch door De schade aan de motorkap van de per sonenauto was aanzienlijk en ook de bus werd aan de achterkant flink gehavend. De ijsbaan a.an de Kleverlaan is gister avond weer voor het publiek opengesteld. Het ijs is gezien de omstandigheden behoorlijk. Vandaag en ook vanavond is de baan geopend. Zondagmiddag eveneens ijs en weder die nende zullen kunstrijdemonstraties op de baan worden gegeven of eventueel zal door een groep kunstrijdstertjes een kinderijs- ballet worden uitgevoerd. HAARLEM EN OMGEVING Tot perschef van de Koninklijke Neder- landse jaarbeurs te Utrecht is benoemd de heer A. J. P. G. Sandfox-t uit Haai-lem. De heer Sandfort, die deze functie reeds ge. ruime tijd waarnam, is opvolger van de heer D. J. van Dissel. De gemeenteraad van Bloemendaal komt Dinsdag 25 Januai-i bijeen voor de be handeling van de gemeentebegroting 1955 Dit is de reden, dat op deze dag de gewone wekelijkse spreekuren van burgemeester dr, D. H. Peereboom Voller en van twee wethou ders, mejuffr. dr. M. E. Nol te van Onderwijs, en mr. J. C. C. W. Hijszeler van Huisvesting en Sociale Zaken zullen vervallen. Donderdagavond omstreeks zeven uur is de Heemsteedse brandweer uitgerukt voor een gemelde 1 innenbrand in het perceel Glipperweg 61 IBij aankomst bleken de bewoners zelf het vuur reeds geblust te heb ben. Een stoel die in de buurt van de x-ood- gloeiende kachel stond had vlam gevat en tot het alarm aanleiding gegeven. Op een persconferentie, gisteren ten stad. huize gehouden, zijn ons de laatste gehei- men van de aanstaande Interscholaire ont. huid. Het belooft weer een groots gebeu ren te worden, gezien de belangstelling der scholieren voor tie demonstratie van wat de leerlingen onzer middelbare scholen en Muio's op het gebied van muziek, toneel, dans, beeldende en toegepaste kunst en fotografie vermogen. Concertzaal, schouw, burg en Huis van Looy zullen' openstaan voor allen, die zowel hun proeven van vaardigheid willen tonen als voor degenen die deze op hun kwaliteit wensen te onder zoeken. Niet minder dan zestienduizend folders hebben de scholieren op dit jaarlijkss evenement attent gemaakt. Ziehier de re sultaten. Voor de declamatie gaven zich dertig leerlingen op. Na schifting zijn er zeventien overgebleven, van wie twaalf per programma optreden. Onder hen zijn slechts drie jongens, waaruit men genist mag concluderen, dat de meisjes cp dit stuk meer duiven. Voor de dans komen dit keer twee groepen en zeven andere executanten aan bod. Opvallend is dat de uitblinkers van verleden jaar bijna allen verstek lieten gaan. Het toneel leverde zeker één eenacter, misschien zelfs twee eenacters op. Men zal dit onderdeel der In terscholaire W oensdagmiddag-ein-avond kunnen aanschouwen in de stadschouw- burg, waar een week later des middags een herhaling wordt gegeven. Blijkens de aanvrage om kaarten is de toeloop van het publiek net als andere jaren enorm. Ook de afdeling muziek heeft niet te klagen. De schifting moet nog worden ge houden, maar voor de deelnemers zijn reeds de eerste zeven rijen in de concert zaal gereserveerd, waarbij men moet be denken, dat zich dan een deel der mede werkenden achter of op het podium be vindt. Er zal evenals bij vorige gelegenhe den wel weer veel werk van de koren worden gemaakt. De commissie, die met de leiding van dit onderdeel is belast, koestert ten aanzien van het niveau der uitvoering de hoogste verwachtingen. Een beetje anders staat het ervoor met de beeldende en toegepaste kunst. Verle den jaar vielen de inzendingen in de afde lingen tekenen zeker mee, maar de han denarbeidsproducten droegen minder bijval weg. De commissie hoopt, dat men zich niet zal blindstaren op de individuele prestaties doch ook oog zal hebben voor het groepswerk en het karakter der in zendingen, hun niveau in doorsnee. De selectie moet nog worden toegepast. Corresponderen met India Tenslotte deelde men ons nog de resul taten mee van de correspondentie-actie met een school in India, waarvoor de aan dacht op de folder werd gevraagd. Vier honderd en twee en vijftig Haarlemse scholieren gaven zich voor deze corres pondentie op. Negen en zeventig leerlingen uit India wensten met de Haarlemmers te corresponderen. In sommige gevallen is de briefwisseling reeds druk op gang! Abusievelijk is gisteren in de bespreking van „Kom terug kleine Sheba" in de uit voering van de vereniging D.I.U. een naams verwisseling geslopen. Voor de goede orde delen wij daarom mee, dat de vertolkster van Doc's vrouw geheten is mevrouw M. Toornend—Ram en niet To van Arum. Nadat enige tijd geleden geen aecoord was bereikt over de vaststelling van het uitbreidingsplan van de gemeente Haarlem nabij het station Bloemendaal, speciaal ten aanzien van de doortrekking van de Orionweg naar de gemeente Bloemendaal via een tunnel, hebben Gedeputeerde Sta ten een plan vastgesteld. De gemeenteraad van Haarlem had op 17 September 1952 het uitbreidingsplan-in onderdelen voor een gedeelte der gemeen te, begrensd door de spoorbaan Haarlem- Velsen, het vei-lengde van de Orionweg, de Delft tot de Cornelis van Lijnlaan, de oostzijde van het Rijklof van Goenspiein en de Van Riebeecklaan tot ongeveer 130 meter ten zuiden van Rijklof van Goens piein. Gedeputeerde Staten hadden des tijds bezwaren tegen het gedeelte van het plan, dat betrekking had op de doortrek king van de Orionweg. Bezwaren van Bloemendaal Daar het de raad van Haarlem niet mo gelijk is gebleken een nieuw plan voor de doortrekking te maken hebben Gedepu teerde Staten een plan laten ontwerpen, waartegen gelegenheid bestond bezwaren in te brengen. Hiervan hebben B. en W. van Bloemendaal gebruik gemaakt. Dezen zijn van mening, dat er aan een recht streekse verbinding bij de Orionweg geen behoefte bestaat, dat het rijverkeer langs andere wegen op bevredigende wijze kan worden afgevoerd via de toekomstige Noord-Zuidverbinding en dat het volgens het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kenne- merland in de bedoeling ligt de Domp- vloedslaan door te trekken naar de Zee weg, terwijl de mogelijkheid bestaat dat aan de Kleverlaan te zijner tijd een bre der profiel wordt gegeven. Voorts merken B. en W. van Bloemendaal in hun be zwaren op, dat door de beoogde verbin ding ernstige moeilijkheden van verkeers- tectinische aard zullen ontstaana, aange zien daardoor het verkeer naar de re creatiegebieden in het hart van "het dorp Bloemendaal terecht komt, waar de we gen op dit verkeer niet zijn berekend. Belang voor Haarlem-N oord Gedeputeerde Staten van Noordholland zijn van mening, dat naarmate ook de thans nog onbebouwde gedeelten in Haar lem-Noord in de komende tijd zullen worden volgebouwd en de bevolking in dit stadsdeel in verband hiermee in aan merkelijke mate verder zal toenemen, er steeds meer behoefte zal worden gevoeld aan een verbindingsweg gelegen tussen de spoorwegkrui:£ng van de Kleverlaan en die bij het station Santpoort, waarlangs een directe toegang wordt vei-kregen tot de recreatiegebieden in Bloemendaal. De aanleg van een zodanige verbin dingsweg zal niet alleen voor het gemotori seerde verkeer, dat thans gedwongen is een omweg te maken via de bovenbedoel de spoorwegkruisingen een grote betekenis hebben, maar de aan te leggen weg zal mede een oplossing bieden voor het pro bleem van de overbelasting van de Kle verlaan, dat zich ongetwijfeld in de toe komst in toenemende mate zal voordoen wanneer Haarlem-Noord volgroeid zal zijn en het verkeer naar de Bloemendaalse re creatiegebieden en het strand in hoofd zaak over deze laan zal moeten worden afgevoerd. De nieuwe weg Gedeputeerde Staten merken op, dat de nieuw aan te leggen verbindingsweg zal kunnen worden aangesloten aan de Laan van Boreel in de gemeente Bloemendaal via een te maken tunnel onder de spoor weg. Wanneer de tunnel onder de spoor weg op het gebied der gemeente Bloemen daal wordt aangelegd met een beperkte hoogte, zodat het zware vrachtverkeer en autobussen zullen moeten omrijden, zal aan de bezwaren van verkeerstechnische aard in Bloemendaal in belangrijke mate kunnen worden tegemoet gekomen. Boerderijen niet aangetast Wanneer op <de Laan van Boreel wordt aangesloten, dan zal het zeer wel mogelijk zijn deze thans reeds vrij brede weg zo danig in te richten, dat het meerdere ver keer kan worden opgenomen zonder dat daarbij de ten noorden daarvan liggende boerderijen worden aangetast. Voorts merken Gedeputeerde Staten op, dat gestreefd zal moeten worden naar een redelijke aanpassing van de eisen van het toenemende verkeer enerzijds en aan het belang van een zekere rust in de bebouw de kom anderzijds. Daarom is het college van mening, dat de bezwaren van B. en W. van Bloemen daal niet van dien aard moeten worden geacht, dat op grond hiervan het uitbrei dingsplan gewijzigd zou moeten worden vastgesteld. Donderdag heeft de gladheid van de weg ook in Haarlem weer een aantal verkeers ongevallen ten gevolge gehad. Omstreeks half tien des morgens moest op de Kinder huissingel een pei-sone^auto, die achter een handwagen reed, afremmen voor een truck met oplegger, die uit tegenovergestelde rich ting naderde. Door het remmen begon de personenauto evenwel te slippen en botste vervolgens tegen de truck. De personenauto werd aan de linkervoorzijde zwaar be schadigd. Omstreeks half negen Donderdagavond wilde de bestuurder van een kolenauto in de Van Riebeecklaan achteruit rijden, gleed toen van een sneeuwbult.af en botste daarna tegen een lichtmast, die afknapte.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10