Vrachtautobedrijven vragen verdubbeld laadvermogen ZWITSALINE gelee Eerste rit zonder instructeur werd PTT-ambtenaar fataal PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws J 't Silver Stoepke Eén week Hij stond terecht wegens ernstig ongeluk. Eis: 5 jaar niet meer rijden TocU ia liet zo J VRIJDAG 21 JANUARI 1955 2 De W.A.G. in werking In Zuid-Kennemerfatid 84 aanvragers voor ruim 3100 ton MJNHARDT'S voor kinderen, mei" Th ij m en Honing Nog een slag De radio geeft Zaterdag Debiteuren met 100,- millioen gestegen Voorstel om Nieuw-Guinea op papier in te lijven KSG stelt dit jaar vier beurzen beschikbaar DE KLOMPENCENTRALE Dreigende crisis in de Vluchtelingenpartij Leiding poogt neutralistisch streven met kracht te keren Nederlands-Franse suiker fabriek in Frans Afrika Inooïel zachte handen fj Behandeling arrestanten in Indonesië Amsterdam had in 1954 ruim 2 millioen logé's Amsterdamsche Bank 12 pet. dividend HERKOMST IJSBERGEN 0 Nadat de onlangs ingestelde Commissie Vergunningen Goederenvervoer reeds in Groningen en Maastricht zittingen heeft gehouden, waarop de aanvragen van vrachtauto-ondernemers om een vergunning voor ongeregeld vervoer in het open baar werden behandeld, zal deze Commissie thans ook in Noordholland twee zittingen houden, één in Alkmaar voor de aanvragen om laadvermogen van ondernemers die in plaatsen ten Noorden van het N<*>rdzeekanaal en in Velsen zijn gevestigd en in Amsterdam voor de aanvragers van laadvermogen voor ongeregeld vervoer, welke in het overige deel van Noordholland zijn gevestigd. De zitting in Alkmaar wordt op 24 Februari, die in Amsterdam op 17 Maart gehouden. Zo nodig worden deze zittingen, waarop de -belanghebbenden gelegenheid krijgen hun eigen aanvraag toe te lichten dan wel bezwaren te maken tegen die van anderen, met een dag verlengd. In het algemeen kan men zeggen, dat de tendenz welke zeer sterk op de zitting in Groningen bleek, namelijk dat de vracht auto-ondernemers een laadvermogen had den aangevraagd dat ongeveer het dubbele bedroeg van wat zij op het ogenblik van in werking treden der Wet Autovervoer Goe deren (welke het goederenvervoer aan een concessiestelsel onderwerpt) bezaten, ook in Noordholland hier en daar te consta teren Valt. In Velsen bijvoorbeeld dienden zestien ondernemers een aanvrage in voor 781 ton laadvermogen. Op het ogenblik beschikken zij over een laadvermogen van nog geen vierhonderd ton. In Beverwijk hetzelfde beeld: elf ondernemers met een gezamen lijk laadvermogen van 231 ton thans dienen aanvragen in voor een totaal van 465 ton. In Haarlem zijn er in totaal 22 aanvra gen voor een tonnage van 1163 ton tegen over een tegenwoordig tonnage van ruim 706. Het beeld van de Haarlemmermeer, waar niet minder dan 26 aanvragers zijn, wijkt hiervan sterk af. Tegenover een totaal 407,6 thans wordt slechts 411,6 ton gevraagd. In de overige gemeenten in deze om geving zijn maar weinig aanvragers, Haar- lemmerliede, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort tellen er eik twee, Bennebroek 1. In totaal gaat het voor deze gemeenten om 344 ton laadvermogen. Voorts is een omvangrijke lijst ver schenen van de aanvragen welke door de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in Noordholland zijn afgedaan. Het gaat hier om aanvragen welke hetzij het huidige tonnage van de aanvrager niet of slechts weinig overschrijden, dan wel verzoeken van aanvragers veelal verhuizers die met vijftien ton of minder genoegen nemen. Deze aanvragen worden niet door de Com missie Vergunningen Goederenvervoer af zonderlijk behandeld. ADVERTENTIE Het gaat hier om het ongeregeld vervoer, de lijn- en bodediensten komen later aan de orde. ADVERTENTIE DE LAATSTE in onze OPRUIMING VELEN vonden meer dan zij gedacht hadden en juist in de laatste SLAG vindt U het mooiste. Er zijn nog zeer fraaie vergulde gourmetarmbanden van prima KWA LITEIT in diverse dikten vanaf 98 cent tot 1.94 ZO IETS ZAG if NOG NIET Zilv. Muntlepeltjes 1.79 15 steens Ankerhorloges met metalen band voor ƒ29.80 U vindt dit alléén bij De kleine zaak met de grootste keuze. GROTE HOUTSTR. 49 - HAARLEM Telefoon 20049 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Pla ten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk -uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 17.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amusementsmuziek. 15.00 Limburgprogram ma. 15.25 Praatje over consumentenbelan gen. 15.40 Lichte muziek. 16.00 Boekbespre- king. 16.15 Kamerorkest en solist. 17.00 Week- journaal. 17.30 Accordeonorkest. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Platen. 22.40 Gevaarlijk ijs, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.0 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor cie huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Franse volksmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus.. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12."0 Rallye van Monte Carlo. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Prome nadeorkest en soliste. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Geva rieerde muziek. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Platerf. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. .16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair over zicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei, een en ander over de veertien landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.0 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Radio Philharmonisch orkest en solist. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.2224.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht. 20.35 Weest op uw hoede!, quiz-programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Operettemuziek. 13.00 Platen. 13,50 Vlaamse muziek. 14.10 Koor zang. 14.30 en 15.15 Platen. 15.45 Accordeon recital. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonrecital. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Orgelconcert. 17.30 Kamermuziek. 17.50 Voordracht. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volksdansen. 19.00 Niéuws. 19.40 Volksdansen. 20.00 Caba ret. 21.00 Platen. 21.10 Verzoeknrogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. BBC 22.0022.30 Niéuws, feiten van de dag, en Op de planken. Sportjournaal. (Op 224 m.). De Rotterdamsclxe Bank in 1954 Der traditie getrouw is de Rotterdamsche Bank N.V, te Rotterdam de eerste van de grote bankinstellingen, die verslag uitbrengt over het verstreken boekjaar. De directie schrijft hierin dat de resultaten bevredigend waren ondanks de door twee nieuwe loon- ronden veroorzaakte stijging der onkosten. Het bedrag aan debiteuren is aanmerkelijk gestegen (van f 217.1 millioen tot f 317.4 mil lioen), hetgeen in overeenstemming wordt geacht met de algemene zeer gunstige econo mische ontwikkeling in 1954. Hierbij wordt gezegd, dat de nog steeds te hoge belastingen de toeneming van de eigen middelen van het bedrijfsleven bleven belemmeren. Met enige bezorgdheid verwacht de di rectie, dat de prijsverhogende werking der loonronden de export zal doen dalen, hetgeen op den duur een ongunstige invloed moet hebben op de zo noodzakelijke werkgelegen heid voor de steeds groeiende bevolking. Anderzijds is het verheugend, dat de rege ring aangekondigd heeft verdere belasting verlagingen te willen doorvoeren. De directie acht het van belang, dat deze belastingver laging op korte termijn effectief wordt. Het totaal der baten heeft bedragen f 40.915.012 (f 36.402.980). De bedrijfskosten beliepen f 19.655.125 (f 18.359.924). Na diverse voorzieningen wordt een dividend voorge steld van 10 percent (9 percent). DJAKARTA (United Press) Indone sia's tien provinciale gouverneurs die in Djakarta bijeengekomen zijn voor een twee daagse conferentie, hebben er bij de rege ring op aangedrongen een provinciaal be stuur voor Westelijk Nieuw-Guinea in te stellen. Zij waren het er over eens dat de centrale regering het gebied tot een pro vincie van Indonesië zou moeten uitroepen en een gouverneur zou dienen te benoemen. Er waren geen aanwijzingen dat de rege ring onmiddellijk naar de suggestie zou handelen. De Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor kolen en staal (KSG) zal in het culturele programma van de raad van Europa ln 1955 vier beurzen ter waar de van 300.000 Franse francs ter beschik king hebben voor het werk en de ontwik- kmg van de gemeenschap en haar instel lingen. In 1954 waren reeds twee beurzen voor hetzelfde doel en tot hetzelfde bedrag beschikbaar gesteld. Inlichtingen over de voorwaarden waarop deze beurzen verkre gen kunnen worden, worden verstrekt door het secretariaat van de Hoge Autoriteit, Place de Metz 2 te Luxemburg. ADVERTENTIE MANSKLOMPEN 2.50 KINDERKLOMPEN vanaf 1.00 BADKRUKJES 3.45 By aankoop van een WRINGER een BOK van 16.50 voor 10. ZINKEN EMMERS 1.95 EMAILLE STEELPANNEN 0.89 Geef je vrouw een TRAP Alle soorten maten en prijzen. Dr. Lejjdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 BONN (ANP) Groeiend verzet tegen de verdragen van Parijs dreigt een dei" re geringspartijen van Bonn te splitsen. In de Vludhtelingerapartij is een soort revolte tegen de verdragen van Farijs ontstaan en 18 der 27 afgevaardigden der partij in de Bondsdag wil niet alleen het Sa ar verdrag verwerpen, dooh heeft ook zijn geestdrift voor dc overige verdragen van Parijs ver loren. De partij dreigt in de richting van een neutralisme af te glijden. Een der leiders van het tegen de poli tiek der bondsregering gerichte verzet is Linus Kather, die vroeger tot de Christen- Democratische partij behoorde, doch d:e sedert een jaar naar de Vluchtelingen- partij is overgegaan. De stichter van de partij, bondsminister Waldernar Kraft, wil deze ontwikkeling in de partij stuiten. Hij heeft een buitengewone partijdag in Bonn laten bijeenroepen, die op 29 en 30 Januari zal beslissen wat er met de partij zal gaan gebeuren* Kraft heeft in 1948, toen hij als werk loze vluchteling in Sleeswijk-Hostein rondzwierf, de partij opgericht en haar toen met één slag tot een factor in het politieke leven der bondsrepubliek ge maakt. Reeds een jaar geleden moest Kraft evenwel aan de leiding der partij wijken voor de meer robuste vroegere S.A. leider Oberlander, die thans minister voor Vluchtelingenzaken is. Kraft wil nu de partij voor de beslissing stellen een ondubbelzinnige Westelijke koers te blijven varen, dan wel naar neu tralistisch vaarwater af te drijven. Naar het schijnt vindt hij daarbij minister Oberlander aan zijn zijde. Een afscheiding der aan bondskanselier Adenauer vijan dige groep in de partij wordt mogelijk ge acht. Deze groep heeft reeds bewerkt, dat in de staten Hessen en Beieren regeringen zonder de CDU zijn gevormd. Een foto uit Santa Rosa in Costa Rica, een van de plaatsen, die door de rebellen zijn gebombardeerd. Een soldaat toont de fotograaf een niet ontplofte bom, welke door een vliegtuig van de rebellen op de stad is geworpen. De-Nederlandse Handel .Maatschappij ie Amsterdam heeft uit naam van een groep Nederlandse industriëlen in Parijs een contract afgesloten met een Frans concern ten behoeve van de gemeenschappelijke exploitatie van een suikerfabriek, die te Madingou in Frans aequatoriaal Afrika verrijzen zal. Dezelfde combinatie zal ook uitgebreide suikerrietvelden in de Niari- vallei laten aanleggen. De raffinaderij v/ordt berekend op een capaciteit van tien duizend ton per jaar. ADVERTENTIE De Santpoortse P.T.T.-ambtenaar A. A. de G. had na 27 lessen zijn autorij-examen afgelegd en huurde daarna een auto om nu eens zonder instructeur uit rijden te gaan. Naast hem ging een kennis met rij-ervaring zitten voor eventuele aflossing, wanneer hij vermoeid mocht worden. Met een snelheid die volgens getuigen niet veel meer dan dertig kilometer bedroeg reed hij in de richting van Hilversum. Maar Donderdag had hij zich voor de Haarlemse^rechtbank te verantwoorden wegens „hoogst roekeloos" rijden, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend. Op de terugweg over Amsterdam had hij namelijk na het maken van de bocht van de Amsterdaimsevaart naar de Oostvest een bevreemdende manoeuvre gemaakt, de wielrijder G. E. H. aanrijdend en ver volgens tegen een pui botsend, waarbij een bejaarde man bekneld raakte, een crubbele dijbeenfractuur en een gebroken onder been kreeg. De wielrijder zei als getuige dat hij rechts van de weg reed, maar de verdach te interrumpeerde dat deze niet goed zou hebben opge'et. President: „Merkte u dat nog op terwijl u zelf het verkeer zo ernstig" in gevaar bracht?" Verdachte: „Ja, dat merkte ik in mijn onderbewustzijn". President: „Had uw onderbewustzijn maar een beetje anders gereageerd". Naar de vrouw van de aangereden mar. verklaarde, had deze twee maanden in een ziekenhuis gelegen en zou zijn totale be handeling zes maanden moeten duren. „Het was mijn bedoeling wat wegroutine op te doen", zei De G. „en het ging alle maal heel goed totdat die wielrijder ineens in mijn gezichtsbaan kwam". „Het is maar goed dat niet iedereen zijn wegroutine op zo'n manier moet opdoen", voegde de president daaraan toe. De officier meende dat dit ongeval voor honderd percent aan De G. is toe te schrij ven, die de theorie van zijn 27 lessen on getwijfeld goed begrepen heeft maar voor de praktijk „waardeloos is". Hij wilde geen vrijheidsstraf eisen maar wel een lange ontzegging van de rijbevoegdheid, „want deze man moet nooit meer achter een stuur zitten". Zijn eis luidde f 300 en ontneming van het rijbewijs voor de tijd van 5 jaar. De verdediger, mr. H. J. Pot, zeide dat het een panische angst was geweest, die zijn cliënt als verlamd achter het stuur deed zitten. „Hij heeft als ambtenaar altijd een rus tig, evenwichtig leven gehad en is dus van huisuit niet gewend aan dingen, die plotseling op hem afkomen, zoals in het moderne wegverkeer". Mr. Pot bepleitte een kortere ontzegging van het rijbewijs. De G. zelf herinnerde er aan, dat zijn instructeur tegen hem gezegd had: „Ik maak van u een goede rijder". Officier van justitie: „Dat zegt natuur lijk iedere instructeur tegen iedere klant!" President: „Heeft u inmiddels zélf al een auto gekocht?" De G.: „Nog niet mijnheer dc president". President: „Dan zou ik daar in elk geval nog 14 dagen mee wachten als ik u was". Uitspraak over 14 dagen. Advocatuur uit ongerustheid De raad van toezicht voor de Orde van Advocaten bij de Hoge Raad der Neder landen heeft aan de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal schriftelijk medegedeeeld dat hij met verontrusting heeft kennis genomen van de mededelin gen der regering omtrent de behandeling van. Nederlandse arrestanten in Indonesië. In dit schrijven wordt onder meer op gemerkt: De advocaten kennen en besef fen bij uitstek de gevaren die verbonden zijn aan een handelwijze die de regering heeft gesignaleerd. Dergelijke gevaren drei gen steeds, zodra de politie in de strafver volging een eigen rol gaat spelen naast of soms ook tegenover het Openbaar Minis terie, en, vooral, de rechterlijke macht. In de oorlogsjaren heeft de balie dit ver schijnsel hier te lande van nabij kunnen gadeslaan. De gevaren zijn zelfs van wijder strekking dan de veroordeling van een of meer onschuldigen, hoe ernstig dit op zich zelf al moge zijn. Er dreigt ondermijning van de eerbied voor het recht en voor de menselijke persoonlijkheid, welke de grondslagen der samenleving aantast. 51. Jolliepop was niet gewend om tocht jes voorop bezems van heksen te maken. En al was het in dit geval maar een na- maak-heks, die aan touwtjes zwaaide, toch maakte deze ervaring hem ten zeerste van streek. De onverwachte luchtreis duurde overigens niet lang. De touwtjes, waaraan de heksen-pop hing, waren niet op zo'n extra gewicht berekend en knapten dan ook prompt af, zodat de arme knecht met de pop in zijn armen op de grond smakte. ,'Oef!", kreunde hij duizelend, „de attrac ties van dit slot dringen zich wel bijzonder aan iemand op!" „Heb je je bezeerd, Jol liepop?", vroeg Panda, toesnellend. „Ik ben wel enigszins geschokt, mijnheer Panda", antwoordde Jolliepop, „wilt u even helpen dit imitatie-vrouwm6ns van mijn schoot te verwijderen? De draden, waaraan zij bungelt, belemmeren mij in mijn bewe gingen". „Ei, ei!", klonk plotseling een welbekende stem, „daar is vriend Jolliepop zowaar in de strikken van een heks ge vangen." Joris Goedbloed trad naar voren en vervolgde gestreng: „Ik moet uw ge drag ten zeerste afkeuren, vriend Jollie pop. Dergelijke tafrelen kan ik in een or dentelijk spookslot niet dulden". ln de onder vorzitterschap van Jhr. Six van Hillegom gehouden algemene leden vergadering der VVV „Amsterdam" heeft de directeur van de vereniging, de heer J. Nikerk, enige cijfers verstrekt over 1954. Uit deze gegevens, afkomstig van de logies- dienst van de VVV, blijkt, dat in de perio de van 15 Maart tot 15 October het aantal logiesreserveringen in Amsterdam 21.074 bedroeg, waarvan het aantal aanvragen van Nederlanders 12,5 pet. was en van bui tenlanders 87,5 pet. De Duitsers die in Am sterdam overnachtten, spanden met 23 pet. (4971) de kroon. Daarop volgden de Ame rikanen met 17 pet. Bij particulieren werd 6 pet. van de buitenlandse bezoekers on dergebracht. Het aantal schriftelijke re serveringen bedroeg 25.253. Deze aanvra gen kwamen hoofdzakelijk uit Duitsland. De toeristen in autobussen vroegen ook dit jaar altoos naar goedkoop logies. De ach teruitgang van Nederlands bezoek aan Amsterdam de mensen kunnen gemak- keiijker per trein naar huis of zij beschik ken over een eigen auto is in het afge lopen jaar tot stilstand gekomen. Het be zoek van buitenlanders is opnieuw belang rijk toegenomen en wel ongeveer met een derde van het totaal van het vorige jaar. Dit kan worden afgeleid uit cijfers over de maanden Januari tot en met October van het afgelopen jaar, verstrekt door het bu reau var. statistiek der gemeente Amster dam. Indien hierbij nog rekening wordt ge houden met niet gemelde overnachtingen, kan het aantal voor Amsterdam op twee millioen worden geschat. Volgens de heer Nikerk ligt de werkelijkheid echter nog hoger dan de officiële cijfers aangeven. Het ligt in de bedoeling van de vereni ging als nieuw bijkantoor een kiosk te plaatsen bij de in aanbouw zijnde tunnel naar het centraal station, daar waar de twee toegangswegen naar de tunnel bij el kaar komen. Men hoopt hiermee de prac- tijken van de „runners" op en in de omge ving van het station zoveel mogelijk de kop in te drukken. Tijdens de vergadering deelde mr. P. J. Mijksenaar, hoofd van de afdeling pers, propaganda en vreemdelingenverkeer van de gemeente Amsterdam en lid van het da gelijks bestuur der vereniging, mee dat hel in de bedoeling van de gemeente ligt bin nenkort op vijf plaatsen in de stad borden te laten plaatsen, waarop de plattegrond van Amsterdam met tram- en buslijnen staat aangegeven. In totaal zullen acht van deze borden in de binnenstad worden opgesteld. De raad van commissarissen van de Amserdamsche Bank N.V. heeft besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen op de aan delen uit te keren 12 pet., waarvan 2 pet. uit de agioreserve. Voorts zal worden voorgesteld uit de winst over het boek jaar 1954 het aan de agioreserve te ont trekken bedrag ad f 1.400.000.vermeer derd met f 3.500.000,aan het reserve fonds toe te voegen. Over de uitkering uit de agioreserve is door aandeelhouders geen inkomstenbe lasting verschuldigd. Het reservefonds bedraagt na de ge noemde onttrekking en toevoeging f 50.000.000,waarvan f 19.206.250, agioreserve. Over 1953 werd 10 pet. dividend uitge keerd. Bjj een landbouwer te Kessel-Hout is de gehele ippenstapel ten getale van 1300 stuks op last van de veeartsenijkundige dienst afgemaakt, nadat onder de dieren pseudo-vogelpest was geconstateerd. Ontslagen. De 28-jarige Amerikaanse sol. daat William Verdine is door de Rus sen aan de Amerikaanse autoriteiten in Berlijn overgedragen. Hij is bijna zes jaar door de Russen vastgehouden. Vijfling. Een 30-jarige vrouw heeft in een ziekenhuis in Trivandrum (Zuid-India) het leven geschonken aan een vijfling, Vier meisjes waren volledig ontwikkeld maar onder hun gewicht, doch het vijf. de kind, een jongen, was nog niet geheel ontwikkeld en werd te vroeg geboren. Toenadering. Te Belgrado is een Tsjecho- slowaakse handelsdelegatie aangekomen, welke met Joegoslavische economen het 'sluiten van een handels- en betalings overeenkomst zal voorbereiden. Op 25 Januari wordt een Poolse handelsdele gatie te Belgrado verwacht, die met het. zelfde doel komt. Beschoten. Een Amerikaans soldaat is fee- dood en een luitenant-kolonel gewond bij de beschieting van een klein Ame rikaans vliegtuig in de nabijheid Van het centrale front van het Amerikaanse achtste leger in Korea. Het vliegtuig landde later veilig. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het toestel boven gebied van de tegenstander had ge vlogen. Het was door zware projec tielen geraakt. Vriendschap. De Chinese volksrepubliek en Afghanistan hebben een vriend schapsverdrag getekend, waardoor de politieke, economische en culturele be trekkingen tussen beide landen nauwer zullen worden aangehaald. Tussen China en Tibet is een nieuwe verkeersweg in gebruik gesteld en bovendien is Lhasa nu door een telefoonlijn met Peking verbonden. Kolenpomp. De Britse kolenautoriteiten nemen proeven met een plan voor het rechtstreeks omhoogbrengen van ge dolven kolen uit de mijnen naar de oppervlakte via buisleidingen waardoor de kolen omhoog zullen worden ge pompt. De mogelijkheid wordt geopend de steenkool rechtstreeks te pompen naar krachtstations en andere centrale punten, waarbij de steenkool onderweg een reinigingsrooster zou kunnen pas seren. Geslaagd. De Amerikaanse onderzeeboot „Nautilus", die door kernenergie wordt voortbewogen, heeft haar eerste duik proef gemaakt. De proef, die een uur duurde, is normaal verlopen. Blijver. Generaal Matthew B. Ridgway zal na 31 Maart aanstaande, de datum waarop hij normaal met pensioen be hoort te gaan, in functie blijven als staf chef van het Amerikaanse leger. Berchtesgaden. Vertegenwoordigers van zeventien prinselijke families zijn in Berchtesgaden aanwezig geweest bij de kerkelijke inzegening van het huwelijk tussen prinses Sophie van Beieren en prins Jean Engelbert d'Arenberg. De 19-jarige prinses Sophie is de jongste dochter van Rupprecht, erfprins van Beieren, die thans 86 jaar is. Afgeslagen. President Tito heeft uitnodi gingen van Pakistan, Israel, Thailand, Indonesië, en Ceylon, om op zijn huidige Aziatisphe tocht een bezoek te komen brengen afgeslagen. Hij heeft zijn spijt betuigd geen tijd voor deze bezoeken te hebben. President Tito sprak de berich ten tegen, volgens welke zijn Aziatische reis 't Balkanpact zou verzwakken. Het jacht van het Joegoslavisch staatshoofd bevindt zich thans op de thuisreis. Erewoord. Vier Japanse oorlogsmisdadi gers, onder wie ex-vice-admiraal Mat- soemoto, die door Amerikaanse ge rechtshoven waren veroordeeld tot lang durige gevangenisstraffen, zijn op ere woord vrijgelaten. Eigen fabrikaat. Op een door de grens politie afgesloten terrein buiten Bonn heeft het „Amt Blank", dat de militari- satie der bondsrepubliek voorbereidt, 52 typen legervoertuigen laten proef rijden. De daartoe genodigde vertegen woordigers van Bondsdag en ministeries kwamen volgens het Duitse persagent schap tot de conclusie, dat alle voor de toekomstige Duitse troepen nodige voer tuigen door de Duitse industrie zelf kunnen worden geleverd. Hoge ge allieerde officieren hebben de demon stratie bijgewoond. Voorbereiding. Het provinciale gerechts hof van Kwantoeng in communistisch China, heeft op elf Januari elf „spion nen" die met valschermen in communis tisch China waren geland, ter dood ver oordeeld, aldus meldt radio-Peking. Volgens het bericht hebben de veroor deelden deel uitgemaakt van vier groe pen, bestaande uit in totaal 60 per sonen, die-met valschermen uit Ameri kaanse vliegtuigen zijn gesprongen. Zij zouden de opdracht hebben gehad guerilla-acties te organiseren „als voor bereiding voor een oorlog tussen Amerika en China". IJSBERGEN ZIJN stukken van gletsjers, welke zijn afgebroken en de rest van hun leven op zee doorbrengen; Zij bestaan dus uit landijs, d.w.z. zij zijn opgebouwd uit sneeuwkristallen en bevatten een vrij groot percentage lucht, waardoor het soortelijk gewicht van dit ijs lager is dan van ge woon ijs. Steekt bij normaal ijs 1/9 deel bóven water uit, bij ijsbergen kan dit door het lage s.g. 1/7 en zelfs 1/5 deel zijn. De grootste, aaneengesloten ijsvlakte bevindt zich op de Zuidpool, waar het gehele vasteland door een dik ijspak- ket is bedekt, zodat op de meeste plaatsen geen kustlijn te onderkennen valt. De ijs- tongen bereiken weliswaar er gens de zee, maar vaak op grote afstanden van de kust, zodat zij deels op land rusten, deels op het zeewater drij ven. Bij het afkalven van dit ijs kunnen stukken loslaten van een vierkante kilo meter oppervlakte, maar zij kunnen ook enige honderden km2 oppervlak hebben, en zijn dan eigenlijk te vergelijken met drijvende eilanden. Want een paar grote steden, zoals Amsterdam, Den Haag en Rotterdam kunnen zij wel herbergen. Door bun vlakke bovenzijde worden deze ijs- eilanden wel tafelijsbergen genoemd. De Groenlandse ijsbergen hebben in hei algemeen een andere vorm, welke het ge volg is van hun ontstaanswijze. De Groen landse gletsjers worden immers om ringd als zij zijn door randgebergten door de nauwe dalen geperst en verkrij- gen daardoor een vorm die van onderen smal toeloopt en van boven in onregelma tige punten eindigt. Men noemt ze daarom kasteelijsbergen, een term die ons direct reeds verraadt dat hun hoogten impone rend kunnen zijn. Nu zijn er inderdaad ijsbergen waargenomen waarvan het bo ven water stekende deel 100 meter en hoger was, maar dit zijn toch uitzonderin gen, want de meeste komen niet hoger dan 50 m. Dat is altijd nog de hoogte van een normale kerktoren, en wanneer we bedenken dat hij nog een paar honderd meter onder water steekt, is er toch alle aanlei ding te spreken van een behoorlijk stuk ijs. In ieder geval kunt u de Groenlandse ijsbergen mocht u ze ooit tegenkomen herkennen aan de puntvormen en de verticale afmetingen, terwijl u de ijsbergen van de Zuidpool door hun vlakke karakter en hun horizontale afmetingen eveneens thuis kunt brengen. (Dit „thuisbrengen" moet u overigens niet te letterlijk opvatten, want het is beter enige afstand tot die drijvende gevaarten te bewaren). Nu we toch zo over de koude streken en de poolgebieden hebben gesproken, ligt het in de lijn ook eens iets te zeggen over het mysterieuze poollicht dat daar op meer of minder geregelde tijden kan worden waar genomen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2