buckley'S team koest! ZEVEN DAGEN HAARLEM GRAND-HOTEL UITSPANNING NIEUWE HOEKEN Waterprijs in Bloemendaal met zeven cent per m3 gestegen Expositie van waaiers, costumes, juwelen en andere kostbaarheden Kraantje Lek aan de „voet" van de Blinkert Friezen uit Bussum voerden „Strijd" op Rechtbank behandelde diefstal van oud ijzer Madame" in de Vleeshal Funckler en het gouden boek Museum van papier Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Volgauto met defecte remmen in botsing ZONNEWARMTE „De Spaarnestad" VRIJDAG 21 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT '7 Toneel bij „Gysbert Japicx" Wie kocht gelijkrichter? Energieke jubilaris Opening Zilveren Vriendenkring Chauffeur voor rechtbank; hij was gewaarschuwd Alleen is beter dan die van onze voortreffelijke VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Verkoop van huizen Burgerlijke Stand van Haarlem De gemeenteraad van Bloemendaal heeft Donderdagmiddag besloten het tarief van het water met 7 cent per m3 (18 tot 25 cent) te verhogen, nadat een voorstel van de heer Schulz (Arbeid) met 9 tegen 6 stemmen was verworpen, om de prijs voor lopig met 2 cent te verhogen. Het doel is gelden te reserveren om een aantal werken ten behoeve van het Waterbedrijf uit te voeren. Bij d.e gedachten wissel ing merkte de heer Schulz op, bezwaren te hebben tegen een verhoging van 7 cent, hetgeen neerkomt op 40 Het tijdstip achtte hij wel ongelukkig doordlat de prijzen van melk en margarine verhoogd zijn. De be doeling van de loonsverhoging van 6 is geweest de werknemers wat armslag te geven, maar het geld wordt door de vele verhogingen van de laatste tijd spoedig opgebruikt. Water is een eerste levensbe hoefte. De verhoging wondt nodiig geacht voor reservering. F.r is thans een reserve van 100.000 en dit bedrag zal in de ko mende jaren stijgen. Dat is in de afgelopen jaren gebleken door de grote winsten (van 1948 tot 1953 254.890). Grote bedragen zijn afgedragen aan die gemeente. Ver hoging van 2 cent achtte spreker vol doende. De heer Smid't van Gelder (V.V.D.) zeide, dat de heer Schulz zich vergist, als hij denkt, dat het waterbedrijf ook in de toekomst hoge winsten zal boeken. De prijzen van materiaal én de lonen stijgen en dan is het nodig de tarieven te ver hogen. Op het programma staan belang rijke werken en het is moeilijk te voor spellen hoe hoog de kosten zijn. Br is een vijfjarenplan gemaakt om in het wisse te werken: dan lx? hoe ft de gemeente niet in de schuldien te geraken. De gebruikers van het water dienen in de kosten bij te dra gen., Tenslotte merkte spreker nog op, dat als het voorstel aanvaard wordt de water- prijs in Bloemendaal lager is dan in om liggende gemeenten. De heer F ij e n (K.V.P.) was van me- ping, dat een utiliteitsbedrijf, als het wa terbedrijf is, geen winst mag maken en de voorgenomen plannen zullen zo spoedig mogelijk uitgevoerd worden. Nadat nog diverse leden het woord had den gevoerd, werd het voorstel-Schulz met de stemmen van de leden van de K.V.P. en de Partij van de Arbeid voor, met 69 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. werd met 96 stemmen aanvaard. Goedgekeurd werden o.a. de volgende punten: verlenen eervol ontslag op verzoek san ir. Dufour als lid van de Schoonheids commissie: wijziging van het reglement van de Schoonheidscommissie; vaststelling verordening tot regeling van de bezoldi ging van de schooltandarts; verhoging pre sentiegelden van de leden van de raad, van de raadscommissie en commissies van ad vies en voorlichting: vaststelling partieel uitbreidingsplan en in onderdelen ..Snar- renheuvel"; aankoop van een bandrecor der: deelneming aan de tentoonsteliing „Nationale Energie Manifestatie" (E. 55). winst mag geen sluitpost worden op de bgeroting. Is er winst dan dient die be stemd te worden voor het bedrijf. De in komsten zijn zodanig, dat voor het uit voeren der werken met een verhoging van twee cent kan worden volstaan. De Friese vereniging „Gysbert Japicx" te Haarlem hernieuwde op de eerste toneel avond in dit jaar de kennismaking met de toneelgroep van de Bussumse zustervere niging „It Pompebled". De Bussummers kwamen ook deze keer met een „dokters- stuk", namelijk „Striid" (Strijd) van de Friese auteur K. Woudstra, dat echter weinig specifiek Friese kenmerken beeft, of het zou moeten zijn dat de handeling in het tweede bedrijf zich afspeelt bij een zomerhuisje aan een der Friese meren. Dat tweede bedrijf is niet het beste van de drie; het zou, op de keper beschouwd, ei genlijk helemaal gemist kunnen worden. Het dient slechts om iets te accentueren dat al duidelijk genoeg uit het eerste be drijf is gebleken, namelijk dat het huwe lijk van de chirurg Dijkstra niet gelukkig is omdat zijp vrouw het niet kan verkrop pen dat haar man in de eerste plaats dok ter en in de tweede plaats echtgenoot en vader is. Zij wil het eigenlijk andersom hebben, ook al omdat haar ouders de stu die van haar man hebben bekostigd. Het conflict spitst zich toe als een dochter zich ook een dokter als levenspartner kiest, zeer tegen de zin van haar moeder, die niet nalaat het leven van een dokters vrouw zo zwart mogelijk af te schilderen. Maar in het derde bedrijf komt zij tot inkeer, voornamelijk door gesprekken met een collega van haar man en met de dominee, die haar doen inzien dat haar standpunt volkomen verkeerd is geweest. Het enige dramatische hoogtepunt is dan ook de verzoening aan het slot van het derde bedrijf. Dat de Bussummers de onvolkomenheden van dit stuk hebben weggespeeld, kan niet gezegd worden. Men kwam in het eerste bedrijf wat moeilijk op gang, al hadden daar de heer P. Veening als de dokter en mevrouw J. de Hoop-Jorna als zijn vrouw we] vele goede momenten. Het tweede be drijf kon ons maar matig bekoren; het zingen en dansen viel uit de toon en deed wel heel erg geforceerd aan.. Men kon aan de heer J. Jepma en mevrouw 1. Zeilstra- De Roode merken dat zij er eigenlijk niet goed raad mee wisten. De heer P. de Vries als de collega van dokter Dijkstra, was op zijn best in het derde bednjt, in de met veel élan gespeelde scène waarin hij de vrouw van zijn collega van haar ongelijk Weet te overtuigen. De heer P. Woudstra slaagde er niet tenvolle in, ons steeds'te doen geloven in de figuur van de dominee, oen rol, die echter zeer hoge eisen stelde. Van de andere medewerkenden vielen mej. L. Briët ais de doktersdochter en de heer S. Visser als haar toekomstige echtgenoot op door hun ongedwongen spel. Regisseur L. Wijma gaf van de oude tuinman Johan nes een aardige typering. s. K. De Groepscommandant der Rijkspolitie van Haarlemmermeer te Hoofddorp (telefoon K 2540 - 6214), verzoekt de persoon die né 23 November 1954 een gelijkrichter merk „Phi- M»", model 368 kleur lichtgroen heeft ge- Kocht dan wel deze te koop aangeboden heeft gekregen in zijn eigen belang zich mondeling, schriftelijk of telefonisch, in verbinding te «ellen met voornoemde Commandant. Mr. De Jong Schouwenburg (C. H.) noemde het rapport, dat de directeur van het Gas- en Waterbedrijf over de toe komstige werken heeft opgesteld, voor treffelijk. Het geeft een goed' beeld van de toekomst en het verdient aanbeveling wer ken uit te voeren voor de komende vijf jaren. De verzilting van bronnen neemt toe en het is noodzakelijk voor de toekomst zich van een goede watervoorziening te verzekeren. Spreker beval het voorstel tot verhoging der tarieven met zeven centen aan (dan steekt Bloemendaal niet ongun stig af bij andere gemeenten) en de direc teur der bedrijven krijgt steun bij het uit werken van zijn plannen. De voorzitter, burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, kon hel ogenblik nief ongunstig noemen, omdat de plannen tot verhoging der tarieven er reeds geruime tijd waren. Hij herinnerde er aan, dat de prijs ver voor en na de'oorlog steeds 18 cent per m3 is geweest. In die tijd zijn materiaal en lonen gestegen. Het is nood zakelijk aan de toekomst te denken en de De middagzitting van de Haarlemse rechtbank werd Donderdag voor een groot gedeelte gevuld met de behandeling van de zaken tegen de 28-jarige opkoper T. van S-, de 23-jarige los-werkman V. J. M. van der M. en de 35-jarige J. C. R., allen af komstig uit Haarlem. Van S. en Van der M. werden er van verdacht in het begin van de maand No vember van het vorig jaar tezamen een grote hoeveelheid oud ijzer van een opslag plaats in Heemstede gestolen te hebben en R. zou, met een bestelauto van zijn baas, voor bet vervoer gezorgd hebben. Van S. ontkende, dat hij wist da/t het ijzer niet meegenomen mocht worden en sprak voorts tegen, dat hij bij de Heem- steedise politie bekend had. „Ik heb de getypte verklaring niet eens gezien" sprak hij verontwaardigd, „ze heb ben me alleen het kladblaadje laten lezen". Twee hoofdagenten uit Heemstede kwa men prompt op deze ontkenning verklaren, dat Van S. wel degelijk de hem ten laste gelegde feiten toegegeven had, maar de verdediger, mr. B. J. Lambers, was nog niet overtuigd van de schuld van zijn ADVERTENTIE cliënt. Hij had zelfs een getuige h décharge laten verschijnen, die in het Huis van Be waring aanwezig was bij een gesprek tus sen Van S. en Van der M., waarbij deze laatste tot Van S. zou hebben gezegd: „Teun ik haal je er uit. Je hebt er niets rpee te maken." Dit was voor mr. Lamb&s aanleiding om schorsing van de zaak te verzoeken voor een hernieuwd onderzoek, maar de rechtbank wilde hiervan niets weten, waarna de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, mede met het oog op het psychiatrisch rapport tegen Van S., die reeds achtmaal eerder was veroor deeld, een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden met aftrek en de voorwaar delijke terbeschikking stelling eiste. Tegen J. C. R., die het ijzer uit winst bejag zou hebben vervoerd eiste de offi cier van Justitie zes weken en de reeds zesmaal eerder veroordeelde Van der M. hoorde een half jaar met aftrek tegen zich eisen. De verdediger van Van der M., mr. Lees berg, verzocht voor zijn cliënt, mede met het oog op diens moeilijke huiselijke om standigheden, een kortere straf, waarna de rechtbank de uitspraak op 3 Februari be paalde. GEREFORMEERDE JET'GDCENTRALE TE LISSE De Gereformeerde Jeugdcentrale heeft het bestuur als volgt samengesteld: ds. K. Schou ten, voorzitter, A. Oudshoorn, adviseur, mej. H. Segers, penningmeesteresse en M. Luijk, secretaris. ff Het streven om in Haarlem ieder jaar weer een spectaculaire tentoonstelling in de zomer te verkrijgen, waardoor binnen- en buitenlandse gasten Haarlem zullen bezoeken, zal ook dit jaar in vervulling gaan. Onder de aantrekkelijke titel „Madame" zal van 2 Juli tot en met 4 September in liet Cultureel Centrum „De Vleeshal" een expositie worden gehouden van een grote collectie waaiers, originele costumes (achttiende eeuws, Empire, Biedermeier, Crino line) antieke juwelen en andere kostbare luxe voorwerpen van onze voorouders. Getracht wordt door een bijzonder ar rangement en onder meer door het aan trekken van preciosa uit het particulier bezit een tentoonstelling samen te stellen, met een sterk romantische inslag, waar naar een ieder graag zal komen kijken. Voor de eerste maal zal de heer Felix Tal, makelaar en kunstverzamelaar in Amsterdam, in de gelegenheid worden ge steld zijn meer dan tweehonderd waaiers, voornamelijk uit de achttiende eeuw, in een breed opgezette tentoonstelling te la ten zien. Reeds eerder exposeerde hij een deel der collectie in het Rijksmuseum in Delft en in het Willet Holthuysen Museum in Amsterdam. De waaiers vormen een belangrijk on derdeel van de tentoonstelling „Madame", Ook het Gemeentelijk Ener giebedrijf in Haarlem heeft zo zijn jubilarissen. Op 28 Ja nuari is dat bijvoorbeeld de heer J. W. H. Souwer, die in 1915 als tweede bankwerker in djenst trad en thans hoofd monteur is. De 63-jarige jubi laris heeft verscheidene ver anderingen in het energiebe drijf meegemaakt; hij kent nog het gewone cokestransport zoals het destijds was, voor het door de hoogbaan boven het terrein werd verdrongen, zoals ook de schuine retorten moesten wijken voor de ka merovens. „Speciale liefhebberijen? Och, ik doe m'n werk met plezier en verder wandel en fiets ik veel!" Op Vrijdag 28 Januari zal het jubileum in huiselijke kring worden gevierd: Zo- mervaart 222 in Haarlem. Z- Aan een klein mahonie schrijftafeltje, met de weemoedige geur van een coauet bosje gele fresia's in de neus, hebben wij in grand-hótel Funckier in het oude gastenboek zitten kijken, een boek met grote namen. Herhaaldelijk hebben berichten in de krant gestaan over een verdwijnen van grand-hötel Funckier en slechts weinig Haarlemmers zuilen beseft hebben, welk een unieke histories met dit hotel zouden verdwijnen. Als Funckier verdwijnt is het, omdat deze zaak de sfeer van een groot ver leden niet kon prijsgeven uit zijn binnenste. In Funckier is nog de sfeer van het adellijk verleden, waar men niet zomaar bin nendringt vanaf de drukke Kruisstraat, vanuit neonverlichting, vanaf het asfalt. In de receptie van het hötel hangt een kléin gravuretje: voor de nog smalle hoge witte pui van het hótel staat een vigilante en een vorstelijk geklede heer treedt eruit, Funckier binnen. Zo moet prince Marcel Czartoryski zijn binnengetreden, Voordat hij deze harde handtekening in het gouden boek" zette: en koningin Marguerita van Italië, wat een zwierige handtekening; en al die Indiase en Indische vorsten, en mademoiselle de Givenchy van Chateau d'Aramond, die een delicaat lijntje onder d'Ara- mond schreef, naast de forse streek van Van Tets van Gou- driaan, gezant te Berlijn. Nog meer namen? Louis Botha (Kaap Kolonie), Maria prinses Van Wied, Prinses der Nederlanden, Louis Bouwmeester („Ter herinnering aan een van de schoon ste avonden van mijn leven", 1902), Johan Strauss, Prins Hen drik, Theodore Roosevelt 1910, William Booth, lady Randolph Churchill, de markiês de Villalobos, Frank Kellogg, prince Charles de Broglie, enzovoortWaar zou Haarlem hen nu huisvesten als ze eens kwamen? Zandvoort, Noordwijk, Am sterdam? We zijn met de heer Jacobi, directeur-propiétaire, -dooT het hötel gaan lopen. Door het juweeltje van een restaurant, met de handbewerkte eiken lambrizering, de grote sierlijke koperen haard, het zachte damast aan de wand, het unieke buffet. Jacobi senior was een groot minnaar van Haarlem, dat is dui delijk. Achter de schouw liet hij een tegeltableau ontwerpen door architect Van der Steur: „Haarlem zij Eere" staat er in grote letters in en men ziet Frans Hals, de stedemaagd, een schutter, de geschiedschrijfster, de muzikant (ter ere van Christian Kriens, de eerste gemeentelijke concertdirecteur), Laurens Janszoon Coster, die een letter uit boomschors snijdt en naast hem staan twee blote engeltjes, die een primitieve drukpers zwengelen. Boven het tegeltableau hangt een „Ge zicht op de Blinkert" van Veldheer. „Dit is de grande-salle", zegt de heer Jacobi. Het moet een slecht verstaander zijn, die achter de stugge wat verbitterde schijn van zijn woorden, niet snel de verwoede minnaar van het grote verleden ontdooit van grand-hötel Funckier, grand in naam en wezen, zoals ook nu nog.Grande-salle; „hier wer den de grote Casinobals gehouden door adellijke families, vroe ger was het concertzaal, kijk, daar zit in het plafond nog een harp verbeeld". In de geweidige zaal gaan de grote kronen aan, die hun zacht licht ook tot in de lichte serre doorstralen. We lopen door twee kleinere zalen met tekko-behang. Langs mooie warme antieke meubelen. Door een weelderige slaapkamer met erker: „Hier logeerde jonkvrouwe Willink van Bennebroelc elke winter.-achttien jaar lang". Antiek Delfts aardewerk is schier in elke afdeling. In de keuken is een ontstellende stilte. Funckier leeft vanuit en in het verleden; het heden kan der gelijk leven nauwelijks onderscheiden. Funcklers zalen zijn mei zijn grootheid aan het verslijten in de stilte, die een gejaagd ras daar vreest. Maar Funckier is „grand". Dat bewijst het menuboek, waarin wij een menu aantroffen van de Enschedé's. een menu met een proeve van alle letters, die de beroemde drukkerij bezat. Dat bewijst het kleine geschreven menu voor de grote Sarah Bernhardt, die plotseling binnen kwam; toen zette de directeur zich zelf tot schrijven; hij vergat een h, maar leverde een exquis déjeuner. „Ravissant", schreef Sarah in het gouden boek; in 1897 Het schilderij „Gezicht op de Blinkert", van Veldheer hangt niet zo maar boven Funcklers schouw. Deze kleine gezellige uitspanning „Kraantje Lek" was met het grand-hötel ver bonden bij de gratie van de tegenstelling van karakter, maar ook bij de gratie van het diep-Haarlems cachet, dat bei den droegen. Midden in een geweldige sneeuwbui kwamen we - langs de beroemde Holle Boom, waar de kindertjes vandaan komen - in het warme huisje, waar van de kern nu al bijna 450 jaar oud is. Aan de antieke Brabantse pijpkachel, recht model, zaten een stel skiërs. Het roodgloeiende buikje van de kachel verspreide een wel kome hitte en op de brede ron de onderbak hadden de man nen hun natte voeten gezet. Punch stond in de glazen en de skiërs zagen er uit, alsof er zwaar weer gewoed had op de kammen van de goede oude, steeds meer slinkende, Blik kert. Er was goed icerk gele verd, bleek ons, minstens door de heerlijke punch. Aan de muur hingen twee oude gravu res, met Kraantje Lek in jonge doen en ook de Holle Boom in zijn nog volle jaren. Toen kwa men nog de vissers met de grote manden op hun rug een pikketanussie nemen, voor de laatste ruk naar de markt. Toen rook het nog naar garna len en vis. Wij komen het liefst in de win ter in Kraantje Lek. 's Zomers werkt alles tegen om een heer lijke punch te drinken. Dan staan de bussen in rijen en komen de kindertjes uit {ie speeltuin en uit het vrije duin in hun blote zwempakbastjes naar binnen; om moeder roe pen. Oók heerlijk, maar géén punch. Kraantje Lek heeft geen voorkeurlijk publiek, ie dereen is er welkom en de zaak is welkom bij iedereen. Vanuit de opkamer, vroeger was daar een naaikamer, is het goed en dromerig om uit het raam te kijken naar de sneeuw. Uit het gobelin ziet de brede gulle lach van Tijl Uilenspiegel de gasten aan. Een skiër onthooft zijn sigaar op de kleine guil lotine op de piano. Er komt weer een rondje binnen (zwaar weer op de Blinkert) en onder de glazen stolp spreidt de pa radijsvogel zijn witte staart (om de paauw te pesten, vier meter verder). Al het eiken- en beuken-hout met de fraaie sculptures is uit Elswout afkomstig. Zelfs de veilige balken waarop het pla fond steunt. Naast onze tafel staat een klein beeldje; het stelt een boer voor, die naar een bierpul van anderhalve centimeter staart. Allicht, want daar staat in letters van een millimeter op gebrand: Als ich dein Bild im Traum gesehen, da blieb vor Schreck der Wecker stehen. „Laten we er nog een nemen", zegt een der skiërs. Het was ook storm daarboven Maar over een paar maanden buite len er weer kinderen. En die komen dan binnen: Moedèrr In het museum Het Huis van Lnaij is momenteel de tentoonstelling Het Papieren Museum", een betiteling, die met evenveel kracht op repro ductie duidt, als de „Ebonie ten Concertzaal" het op gra- mofoonplaten zou doen, of „De Wereld kijkt u Vierkant in het Gezichtop televisie. Dat de moderne kleurentech- niek fabuleuze mogelijkheden bezit, is ieder reeds geruime tijd bekend. Maar in het „Pa pieren Museum" heeft het resultaat van die kleurentech- niek een toepassin" gekregen, die tceer een geheel nieuw terrein open legt, waarop nog heel wat gebeuren kan. liet Papieren Museum" geeft een goed ovezrcht van het impressionisme, neo-im- pressionisme, het Fauvisme, expressionisme, kubisme, sur realisme en de Nederlandse Stijlgroep. Vijfhonderdnegen tig schoolkinderen bezochten de tentoonstelling gedurende de negen dagen dat zij er is. Al die kinderen zijn er van- dan gegaaan met minstens een indruk, van wat onder al die -ismen verborgen ligt. Het in structief element van een der gelijke tentoonstelling is niet te overschatten en de moge lijkheden zijn talrijk. Vast en zeker komt spoedig de tijd, dat overzichtstentoon stellingen van verschillende schilders langs de scholen gaan. „F.lke week een andere meester" aan de muur en spelenderwijs komt Nederland vol te zitten van kunstkenners. En elke tentoonstelling kan vollediger zijn, dan welke mu seumdirecteur ook, met welk enthousiasme ook, ooit bij el kaar zou kunnen krijgen. En natuurlijk komt onder elke re productie een klein knopje. Als men dat indrukt komt een zachte holle stem alles van achter het papier vertellen, wat erover te weten valt. Ook nadert de tijd van uitleen-ten toonstellingsportefeuilles. Elke eek een andere tentoon stelling op de huiskamer tafel. En dan komt natuurlijk meteen de televisie, beducht voor concurrentie, met be wegende tentoonstellingen. Oh, het einde is nog lang niet in ziflit, maar hoe dat einde ook mag zijn, het begin is goed. liet is belangrijk dat school kinderen op deze wijze in aanraking kunnen komen met het beste van het beste èn ge reproduceerd op een manier, die die kwaliteit nauwelijks aantast. De tentoonstelling blijft nog drie weken. We hopen dat er nog duizenden kinderen heen zullen gaan. Morgen, 22 Januari, wordt de nieuwe H.M.W.-showroom ge opend, Koningstraat 46. Van 2 tot 5 uur is er receptie. Nu geen schuttingen het winkelpand van de firma Hunkemöller Lexis, op de hoek van Gedempte Oude Gracht en Grote Houtstraat, meer om hullen en het trottoir zün ge wone breedte heeft terugge kregen, kunnen de uiterlijke resultaten in ogenschouw wor den genomen. De etalageramen zijn gehandhaafd, doch hebben een andere vorm gekregen. De vroegere bogen zijn verdwenen en alle ramen zijn nu gevat in aluminiumlijsten. De gevel wordt geheel bekleed met zwart sijeniet, terwijl de bo venrand uit lichte baksteen be staat, waarop met groene neon letters de naam van de firma komt. Alhoewel het interieur op het ogenblik nog een grote werkplaats is, waarin timmer lieden, electricicns, verwar mingsmonteurs enz. ijverig hun arbeid verrichten, krijgt men toch al een goede indruk van de modernisering, in het bij zonder de verruiming, welke het inwendige van de "zaak heeft ondergaan. De architect, de lieer C. C. van Beaumont, is er in ge slaagd de trap die naar de kap perszaak op de eerste verdie ping leidt en vroeger een flink deel van de ruimte in beslag nam, doeltreffend te verande ren. Het plafond komt iets lager en wordt voorzien van lucht- verversingsroosters, waaraan een grote behoefte bestond. Alles wordt in lichte kleuren zal ondergaan, evenals het in terieur en de verlichting. Een aardige bijzonderheid is nog dat dit perceel ressorteert onder Monumentenzorg, dat speciale liefde koestert voor de gevel aan de zijde van het Ver- wuift, waar op de daklijst staat geschreven dat daar was ge- gehouden, zowel de betimme ring als de vloerbedekking, die bestaat uit zogenaamde „Mar- Ieij-tiles". Een centrale gas- verwarming zal de kou buiten de deur houden. De officiële opening vindt plaats op 4 en 5 Februari. Verder bestaan er plannen ter verbouwing van de schoe nenzaak Van Haren, recht tegenover het zojuist bespro ken perceel. De bedoeling is ook hier verruiming van de winkel, daar de huidige ruimte, speciaal gedurende de Zater- dagmiddagdrukte te klein is. De etalages zullen naar voren geplaatst worden, terwijl te vens de pui een vernieuwing vcstigd ,,'t Gekroond Oost en West Indies Worst Vat". Dc afbeelding van twee gro te varkens ter weerszijden van een flink vat, zetten deze titel kracht bij. De sociëteits-vereniging „Vriendenkring", clublokaal Kogelstraat 2, viert op 6 Fe bruari haar zilveren jubileum. In café-restaurant Bolwerk zal de receptie zijn op die dag, van 15 tot 17 uur. maar in de beneden en bovenzaal van de Vleeshal zal veel meer te zien zijn, waar over in de toekomst nadere mededelingen zullen volgen. De expositie wordt gehouden onder aus piciën van de Stichting „Haarlems Bloei". Het comité voor voorbereiding bestaat uit de heren P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, A. D. Huysman, P. Leffelaar, F. Tal, W. H. Voskuil en W. van Willige. Daar de inrichtingskosten zeer hoog zul len zijn, evenals die voor bewaking en ver zekering en bovendien een goede reclame ook in het buitenland gemaakt dient te worden, zal deze expositie alleen financieel mogelijk worden als de gemeenteraad van Haarlem wil toestemmen in het geven van een garantie, welke reeds aan het gemeen tebestuur gevraagd is. Het correspondentie-adres ook voor particulieren, die bijzondere voorwerpen in bruikleen willen afstaan is: Stichting „Haarlems Bloei", Stadhuis, Haarlem. Een bejaarde Haarlemse chauffeur, A. N. W. H., heeft Donderdag voor de Haarlemse rechtbank terechtgestaan, om dat hij op 3 November 1954 een aanrijding zou hebben veroorzaakt door te rijden met defecte voetremmen. Hij reed met een grote volgwagen terug van een be grafenis, over de Haarlemse Dreef maar kwam, toen hij plotseling moest remmen, helemaal op de linkerhelft. De voetrem werkte namelijk maar op één wiel, met het gevolg dat de wagen een slag om maakte. Daardoor ontstond een botsing met een bakkersauto waarvan beide in zittenden, de bakker F. G.E. en zijn zoontje werden gewond. Wat de chauffeur van de volgauto ern stig werd aangerekend, was dat hem door de chauffeur van wie hij de wagen over nam, nog gezegd was: „de voetremmen werken niet". Toen zette zich echter de stoet al in beweging en hij reed er achter aan. Op de begraafplaats aangekomen vroeg hij aan een andere chauffeur, die meestal met de tjians door hem bestuurde volgauto reed, of het juist was, dat de remmen niet werkten. Daarop had deze verklaard: „Ik heb er niets van gemerkt". Deze chauffeur, B., die als getuige a décharge was opgeroepen, bevestigde dit met nadruk voor de rechtbank. In zijn requisitoir zei de officier van justitie het doorrijden met deze volgauto toch wel erg onverantwoordelijk te blijven vinden. Hij eiste een gevangenisstraf van 14 dagen en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van 1 jaar. De verdediger, mr. G. J. H. de Leeuw, voerde aan dat men toch moeilijk rijdende in een lijkstoet zijn voetremmen kan pro beren. En na de verklaring van de vaste chauffeur op de auto B. was er voor de verdachte geen aanleiding meer de rem men te proberen. De verdachte is niet meer in vaste dienst, maar verdient nog wat bij, door af en toe in een bedrijf in te vallen. De geëiste strafbepaling van één jaar ontzegging zou hem van deze brood nodige bijverdienste beroven. Uitspraak over veertien dagen. ADVERTENTIE WALES-ANTHR ACIET (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 De uitslag van de verkoping van Donder dag in het Notarishuis te Haarlem luidt: Bloemendaalsestraatweg 148, Santpoort f 12.500, opgehouden: Voorzorgstraat 7 zw. en rd, Haarlem f2500, J. Boon qq.; Voor zorgstraat 7 a zw. en rd, Haarlem f2200, J. Boon qq.; Benkoelenstraat 31, 1-, en .35 f 15.200, N. N.; Plantsoenlaan 21, Bloemen daal niet geveild; Kamperstraat 72, Haar lem f3100, D. J. van Rijn qq. HAARLEM, 20 Januari 1955 ONDERTROUWD: 20 Jan., F. Algera en A. L. Ouwerkerk. GEHUWD: 20 Jan., R. Veldman en E. M. Peters; T. Tii merman en M. A. du Fijan; J. Scholtens en A. H. Sougé; N. G. Koedooder en H. W. A. Hagen; W. Visser en P. M. Kooij. BEVALLEN van een zoon: 19 Jan., T. Krol—Baelde; 20 Jan., C. M. Prinsen—Klop penburg, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 18 Jan., H. C. J. van Son—van Beek; 19 Jan., M. Campfens de Haan; J. H. M. van SchieCobelens; 20 Jan., A. H. HermanBuurman. OVERLEDEN: 18 Jan., T- Erdtsieck—van Zomeren. 88 j„ Linnaeuslaan; E. Zwitser, 83 j.. Crayenesterlaan; H. van Troostenburg da Bruijn, 93 jSchotersingel; 19 Jan., M. J. C. van Bokhoven, 70 j., Jansstraat; J. van Dam, 76 j., Frans li /sstraat; G. J. Borgmeijer, 63 j., 2e Theemsstraat; M. J. van der Vlerk. 73 j., Verspronckweg.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9