Analyse van de tegenstelling tussen Rusland en het Westen Lu! Veertig jaar laboratorium assistent bij de H.B.S.-B KRO verdedigt haar handel wijze met „Adres Onbekend" Kort en bondig Maison Trieny Strijd om een radio-idee k.,Schoolmelk" voorlopig niet duurder? Specialistenconflict bijgelegd Hoog water in Zutphen en omgeving Bouwvakvacantie van 25-31 Juli Bloemendaal „Dankbare afwisseling bij droge theorie" Scholieren speelden een spookhistorie ZATERDAG 22 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 P.v.d.A.-congres over buitenlandse politiek Visie van dr. C. L. Patijn Jee nUftKlü oefrnycu tuuj! SKI-JACKETS en PANTALONS A. Schinkel kwart eeuw bij PEN Helen Curtis „Tempo Wave" Grote Houtstr. 26rd - Tel. 17856 Beperkte herhaling door ziekte Rudi van Dantzig Betrapt bij diefstal uit geparkeerde auto's Voorzichtige toezegging van minister Mansholt Afgetreden LSV-bestuur in functie hersteld „BOLWERK" Smorgasbord Zweedse specialités Wieg in brand Subsidies van Bloemendaal Chaplins Limelight in Bloemendaal Donderdag vergadering Ned Christen Vrouwenbond J. W. VAN DER VEER JUBILEERT Amateurtoneel De Partij van de Arbeid houdt in Utrecht een congres over de buitenlandse politiek. Twee inleiders, dr. C. L. Patijn en G. Ruygers spraken over „De situatie tussen Oost en West" en „De onontwikkelde ge bieden." Dr. Patijn ging uitvoerig de gebeurtenis sen na die in de afgelopen 25 jaar de tegen stelling tussen de Sovjet-Unie en het Wes ten schiepen. Het is onwaarschijnlijk dat deze tegen stelling in een handomdraai kan worden opgelost. Volgens dr. Patijn heeft de vijandigheid De heer G. Ruygers sprak hierna over „De hulp aan de minder ontwikkelde ge bieden." Hij zei onder meer dat dit vraagstuk onlosmakelijk verbonden is met de toe komst van de vrijheid en de vrede in de wereld. Overat in de wereld parasiteert het communisme op de sociale achterlijk heid en ofschoon de onderdrukking en uit buiting der satellietlanden voor geen vorm van kolonisatie onder doen, treden de com munisten in Azië en Afrika op als de pala dijnen van het anti-kolonialisme, aldus de heer Ruygers. Hij noemde de hulp aan minder-ontwikkelde gebieden even belang rijk als de militaire inspanningen van het van Rusland'tegen het Westen twee oor- Er zal tussen de 10 enJ5 mü_ zaken, één uit het verleden en één uit de dogmatiek. De Russen zijn in de afgelopen eeuwen herhaaldelijk van 't Westen uit aan gevallen, maar nooit omgekeerd. Het heeft er zeker niet toe bijgedragen een sfeer van vertrouwen ten aanzien van West-Europa op het Russische platteland te vestigen. Dit wantrouwen is tienvoudig verergerd door een dogmatiek. Het naïeve wantrouwen vond i« het marxisme een plompe verkla ring en een cynische vrijbrief. Dr. Patijn was van mening, dat het ge sprek tussen Oost en West geen eenvoudige zaak is omdat de andere partij met geheel andere bedoelingen en verwachtingen han delt dan het Westen en ook met dezelfde woorden iets anders tracht te zeggen. Dat de koude oorlog ondanks de enorme nadelen en gevaren voor beide partijen voortduurt is een direct gevolg van de wijze waarop het communisme in de Sovjet-Unie is geëvolueerd en daarom is volgens dr. Patijn ook in de toekomstige Oost-West verhouding de ontwikkeling binnen Rus land zelf beslissend. De eerste vergissing waartegen het Wes ten volgens dr. Patijn moeten waken is, dat de normen van goed politiek gedrag en goede rechtspleging verlaagd zouden moe ten worden in de strijd tegen het commu nisme. De tweede fout die het Westen zou kun nen maken noemde dr. Patijn de remming van de sociale vooruitgang. Volgens dr. Patijn moeten de landen van het Westen tegenover bet starre rijk in het Oosten een beleid stellen op politiek en economisch gebied dat bepaalde gevolgen oproept in de Sovjet-Unie zelf en daar de bereidheid doet toenemen de strijdbijl te begraven. Zolang grote groepen in Frank rijk en in Duitsland zich met hand en tand verzetten tegen de Duitse herbewapening en in het algemeen tegen een politiek van nauw samengaan van Frankrijk en Duits land, is het voor de Russen verleidelijk druk uit te oefenen tegen de randen van West-Europa, omdat de vrees voor hun macht direct nuttig effect sorteert. Als eerste vereiste zag dr. Patijn dan ook een hechte politieke Westerse samenwerking en een redelijke mate van bewapening in het Westelijke kamp. „Een rijk heeft alleen eerbied voor 'n ander rijk, maar niet voor 'n los verband van zwakke en kijvende tegen standers." Naar zijn mening zou niets zozeer er toe bijdragen de beëindiging van de koude oor log voor de Russen aannemelijk te maken als een krachtig voldongen feit van Weste lijke aaneensluiting, omdat dit de waarde van het uitoefenen van druk tot nul zou reduceren. Rusland zelf noemde dr. Patijn onze grootste bondgenoot in het Oost-West geschil omdat het régime in Rusland geen kans heeft gezien het volk te bederven, „Wanneer wij eenheid weten te bewaren en er in slagen een paar grote politieke gedachten, waarvan de aanlopen en de mogelijkheden aanwezig zijn om te zetten in daden dan ben ik, zo meende dr. Patijn, tenslotte niet bevreesd voor de uiteindelijke uitkomst van het Oost-West conflict: de politieke aaneensluiting van Europa met een Europese markt, waardoor een hoger levenspeil is verzekerd dan mogelijk is bij behoud der nationale volkshuishoudingen. Voorts is een Amerikaans-Europees hulp programma op lange termijn nodig voor de minder-ontwikkelde gebieden, niet met uitsluitend strategische bedoelingen, en ten slotte strikte handhaving van de geestelijke vrijheid. liard dollar per jaar voor nodig zijn. Nederland heeft tot dusverre voornamelijk deskundigen beschikbaar gesteld. Nu het op geld aankomt, zou zijns inziens ons land een voorbeeld kunnen geven en daardoor andere landen over hun aarzeling heen trekken. Vandaag sprak de heer A. Mozer over „De Europese eenwording." ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 ERD BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 De heer A. Schinkel, technisch opzichter B bij de afdeling meters van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van Noordhol- and, heeft Donderdag zijn zilveren ambts jubileum gevierd. In de morgenuren werd hij op het hoofdkantoor van het PEN aan de Ign. Bispincklaan te Bloemendaal door de directie ontvangen, toegesproken en van een geschenk in enveloppe voorzien door ir. J. den Boesterd, directeur van het PEN. Daarna was er voor het personeel gelegen heid de jubilaris geluk te wensen. Daarvan hebben velen in de middaguren gebruik gemaakt ten huize van de jubila ris aan de Wüstelaan te Santpoort. Onder hen bevonden zich een deputatie van de jubileumcommissie. Namens deze commis sie sprak de heer S. Poen de jubilaris in hartelijke bewoordingen toe en bood een geschenk aan namens de collega's. ADVERTENTIE maakt momenteel o.a. niet van natuurkrul te onder scheiden. Geheel compleet ieder gewenst model 20. recht tegenover Anegang. Experimenteel ballet Gisteravond had in het Nieuwe de la Mar- theater te Amsterdam de eerste van enkele herhalingen plaats van het experimentele programma van £et Nederlands Ballet, dat Donderdag (en natuurlijk niet Vrijdag, zoals ik in mijn recensie abusievelijk schreef) in Den Haag zijn première beleefde. Het was ongetwijfeld een teleurstelling voor de tal rijke aanwezigen uit de mond van mevrouw Sonia Gaskell te moeten vernemen dat Rudi van Dantzig wegens ziekte gevreesd wordt voor longontsteking geen medewerking kon verlenen en dat dientengevolge zijn zo zeer de aandacht getrokken hebbende creatie „Nachteiland" op muziek van Debussy niet tot vertoning zou worden gebracht. Intussen wordt zijn rol ingestudeerd door Aart Ver stegen. die reeds hedenavond in de plaats van de jonge choreograaf ten tonele zal ver schijnen. De andere werken, waarin Rudi van Dantzig had moeten optreden, werden in ge reduceerde bezetting voor het voetlicht ge bracht. Omdat men iedereen alles wil laten zien, werd het publiek na afloop van de voorstelling in de gelegenheid gesteld de reeds gebruikte plaatsbewijzen aan de kassa om te wisselen tegen nieuwe, die gratis tot die van Maandag toegang geven en dat be tekent meer dan een hoffelijk gebaar: het bewijst, hofeer men de belangstellenden wil laten delen in het prijzenswaardige experi ment, waarvan het doel voorlopig belang rijker is dan de resultaten. Hopend op een spoedig herstel van de zo te ongelegener tijd aan zijn bed gekluisterde danskunstenaar, lijkt het mij verstandiger een nadere beschouwing over het experimentele programma uit te stellen. D.K. De zeesluis te Cadzand is thans gereed. Zodra de buitengeul opengegraven is, kan met spuien worden begonnen. AMSTERDAM, 21 Januari. Vrijdag is in kort geding voor de president van de rechtbank te Amsterdam de behandeling van het geschil voortgezet over de auteurs rechten van een uitgewerkt radio-idee tus sen de KRO en de tekstschrijver A. Karse- boom uit Blaricum als eiser. De heer Karseboom had, zoals eerder ge meld werd, vorig jaar aan de KRO een programma-voorstel toegestuurd onder de titel „Adres onbekend" waarmee werd be oogd, mensen tot elkaar te brengen die el kaar „wel uit het oog maar niet uit het hart" hadden verloren. De radio-omroep had hem een bod gedaan van 5 per uit zending en een minimum van dertig uit zendingen, die de heer Karseboom even wel niet zelf zou mogen uitspreken. Per aangetekende brief verlangde daarop de heer Karseboom terugzending van zijn kopij. De KRO-programmaleider Toon Ram melt beaamde dat het programma-ontwerp van de heer Karseboom was. Het idee daarin verwerkt kende men echter al lang. Anderhalf jaar geleden was het door Paul de Waard, destijds hoofd van de program- madienst, reeds in de programmaraad be sproken. In Engeland en Amerika werd een dergelijk programma ook gebracht en voor de oorlog kon men het voor de Duitse radio beluisteren onder de titel „Kamerad, ich rufe dich". In November werd aan de heer Karse boom schriftelijk meegedeeld dat de om roep gaarne van zijn voorstel gebruik zou maken. Deze antwoordde, niet accoord te gaan met het opnemen van zijn rubriek in enige vorm omdat hij de betaling van 5.per uitzending veel te laag vond. Na onderling overleg volgde op 4 December een bespreking tussen de heren Rammelt, Wagenaar en Karseboom. Intussen was opdracht gegeven, alle voorbereidingen voor het uit te zenden programma „Adres onbekend" stop te zetten. Bij het onderhoud bleek dat de heer Carseboom wel wist dat zijn idee niet nieuw was en dat de verkoop van de idee voor hem eigenlijk niet interessant was. Het was veeleer zijn bedoeling geregeld voor de microfoon op te treden of ten behoeve van de omroep teksten te schrijven Toen bleek ook dat de heer Karseboom onder de naam Jan Plezier voor de omroep had gewerkt. Hem werd duidelijk gemaakt, dat het technisch onmogelijk was dat hij zelf als leek deze rubriek zou kunnen verzorgen. Men had de indruk gekregen dat de heer K. voor deze argumentatie wel gevoelig was. De agenten van een radio-auto, die in de afgelopen nacht op de Nieuwendijk in de hoofdstad surveilleerden, hebben een 35-jarige vertegenwoordiger op heterdaad betrapt toen hij bezig was goederen, die hij uit een geparkeerde auto had gestolen, in zijn eigen wagen over te laden. Toen de man de politieauto zag naderen nam hij ijlings de vlucht. Vijfmaal klonk een schot uit een dienstpistool. De man dook weg in een portiek, waar hij op de grond ging liggen en door de agenten werd ge arresteerd. Met deze arrestatie bleek de politie een goede vangst te hebben gedaan, want tij dens een huiszoeking bij de vertegenwoor diger werd een grote hoeveelheid van diefstal uit auto's afkomstige goederen ge vonden. Vijf gulden per uitzending vond de pro grammaleider aan de hoge kant. Indien van een origineel idee sprake was geweest zou echter de honorering nog aanzienlijk hoger zijn geweest, aldus de heer Rammelt. Na het onderhoud heeft men besloten, het bedrag van 5.te verhogen tot 7.50 per uitzending. De programmalei ding besloot toen het programma „Adres onbekend" te doen doorgaan, aangezien men aannam, dat de heer K. daarmee te vreden was en de zaak was afgedaan. Het aanwezig zijn van mr. Wagenaar tijdens het onderhoud door de eisende partij in het geding gebracht was slechts een „bloot toeval" geweest. De KRO-programmaleiding beoordeelde de uitzending „Adres onbekend" als „ta melijk succesvol". De raadsman van de eiser meende, dat de officiële critieken de qualificatie „suc ces" voluit rechtvaardigen. In de loop van de volgende week zal in dit geding uitspraak worden gedaan. Zo als bekend heeft de president Donderdag de gevorderde stopzetting der uitzendin gen van dit programma afgewezen. Vrydag is overleg gepleegd tussen de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en de Vereniging van Neder landse Gemeenten, hot Centraal School- melkcomité en vertegenwoordigers van en kele grote gemeenten over de moeilijkhe den, die door de melkprijsverhoging zijn ge rezen bij de schoolmelkvoorziening. Tijdens dit overleg heeft minister Mans- holt zich bereid verklaard, na te gaan of er een mogelijkheid is de gevolgen van de recente melkprijsstijging voor de prijs, die de ouders voor de schoolmelk verschuldigd zijn, naar een gunstiger tijdstip te ver schuiven. Op een Vrijdag gehouden spoedverga dering van de Landelijke Specialisten vereniging is een motie van de afdelingen De Haag, Almelo en Utrecht, waarin het démissionaire centrale bestuur van de L.S.V. werd verzocht zijn taak te hervat ten, met grote meerderheid van stemmen aanvaard. Het bestuur besloot aan dit verzoek ge volg te geven en heeft zijn werkzaam heden hervat.. Tijdens een nogal rumoerige vergade ring werd op 11 December j.l. het bestuur van de L.S.V. door de leden weggestemd, omdat de ledenvergadering meende, dat het bestuur niet voldoende geopponeerd had tegen de optrekking van de welstands- grens voor de verplichte ziekenfondsver zekering tot f 6000. ADVERTENTIE Auberge BonVerre FRANS RESTAURANT Jansweg 20 Tel. 17630 Franse uiensoep, stokbrood, kaas ADVERTENTIE Svenska Restaurangen Kennemerplein 5 - Telefoon 16840 Voor Uw intieme familiefeest bezor gen wij o Desgewenst ook door ons geheel ver zorgd bij U in huis. Vrijdagmorgen was het peil van de IJssel bij Zutphen 7.88 meter boven NAP bij een was van 45 cm. Sedert enkele dagen staan de uiterwaarden en vele landerijen in de omgeving van Zutphen onder water. De la ge delen van de IJsselkade in de stad zijn overstroomd, evenals twee toegangswegen naar het industrieterrein. Dit laatste is al leen nog te bereiken via de overweg aan de Nieuwstad. Tal van landbouwers in Leesten, gemeen te Warnsveld, hebben bij wijze van voor zorgsmaatregel hun aardappelkuilen ge opend, rogge en haver laten dorsen en kip pen naar veiliger plaatsen gebracht. In de ze buurtschap staan uitgestrekte landerijen blank. In hoofdzaak betreft het hier water van de Berkel, die niet meer in de IJssel kan lozen. Op verscheidene plaatsen stroomde het IJsselwater zelfs naar de Ber- kel. Genietroepen uit Apeldoorn en arbeiders van Openbare Werken hebben nu schut- balken voor de Berkel-sluis geplaatst. Daarmee is het gelukt, het IJsselwater te keren. Aan de Emmerikseweg te Zutphen dreig de het water Donderdag over de weg te vloeien, waardoor de verbinding Zutphen Baak zou worden verbroken. Arbeiders van de gemeenten Zutphen en Warnsveld heb ben hier met hulp van landbouwers uit Leesten en Vierakker een nooddijk gelegd. Vrijdagmorgen stroomde het water echter op drie plaatsen over de weg. Men is nu doende de djjk te verlengen en te verster ken. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft besloten, in afwijking van wat in deze bedrijfstak gebruikelijk was, de laat ste week van Juli aan te wijzen als va- cantieweek voor de bouwnijverheid. Men wil daarmee een bijdrage leveren tot de vacantiespreiding. Terwille van een verlichting van de met vacantiegangers overbelaste eerste week van Augustus, heeft de bouwnijver heid waarin ongeveer 200.000 arbeiders werkzaam zijn een jaren oude traditie prijsgegeven. In haad woning aand e Prinsessekade had een moeder Vrijdag haar negen weken oude baby „te stomen" gelegd, aangezien het kindje ziek was. Het kind, dat in een wiegje lag. werd gestoomd met een stoomketeltje, waaroverheen een lakentje was gespannen, opdat de stoom niet zou ontsnappen. Toen hetk eteltje was drooggekookt, begon het lakentje eerst te schroeien en vervolgens te branden, waarna ook de wieg vlam vatte. Op dat ogenblik kwam de moeder binnen, die, na de baby in veiligheid te hebben gebracht, het brandje met emmers water heeft geblust. B. en W. van Bloemendaal hebben de ge meenteraad voorgesteld enkele wijzigingen te brengen in de gemeentebegroting, die in de vergadering van Dinsdag behandeld zal wor den. Zij stellen voor de subsidie aan de Ge- westelenke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland te brengen van 250 op 400. Het ocllege is accoord gegaan met het ver zoek van de financiële commissie de subsidie van een cent per inwoner ten behoeve van de Vereniging Koningin Wilhelminafonds voor kankerbestrijding te Amsterdam te verhogen door de subsidie te stellen op 400 per jaar. Voorts stellen B. en W. de raad voor de subsidie aan het Voorzieningsfonds te 's Gra- venhage met 100 procent te verhogen door deze te stellen van 70.50 op 141.en aan het bestuur der Katholieke Arbeidersbewe ging (onderafdeling „Door Vriendschap Bloeiend") een subsidie te verlenen van 40 en aan de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront te Amsterdam een subsidie van 10. Men heeft zich in Bloemendaal al di verse keren uitgesproken voor een cultu reel centrum. Dit zou betekenen, dat men in Bloemendaal dan die culturele ontspan ning zou kunnen genieten, die men nu. nog altijd buiten de gemeente moet zoeken. De firma Kok in Twisk (nabij Purmerend) wil het gaan proberen met het geven van filmvoorstellingen in Bloemendaal, waar toe de zaal van hótel Vreeburg is gekozen. Deze filmvoorstellingen zullen Zondag be- binnen. Dan worden er twee vertoningen gegeven om vier en om acht uur van Chaplin's filmwerk „Limelight", waarin men Charlie Chaplin kan zien in een ge niale creatie als de grote variétékomiek Calvero, die zijn greep op het publiek ver loren heeft, maar nog eenmaal groot suc ces boekt bij de uitvoering van zijn grap pen. Het zal van de belangstelling voor deze filmvoorstellingen in Bloemendaal afhan gen of het experiment zal slagen en de heer Kok de filmvertoning in Bloemen daal zal voortzetten. De eerstvolgende maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond zal Donder dagavond worden gehouden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Over het onderwerp „Omgang met onszelf" zal gesproken worden door mevrouw C. J. E. Stelma—Loosjes en bovendien vermeldt de agenda een bestuurs verkiezing. Door het vertrek van de bestuurs leden de dames M. van GiffenVisser en A. van Poptade Groot Boersma naar de on langs opgerichte afdeling Overveen zijn er twee vacatures in het bestuur te vervullen. Eveneens aftredend doch herkiesbaar is de secretaresse van de plaatselijke afdeling van de N.C.V.B., mevrouw S. BeusekampTen Broeke. De overige drie leden van het zes damesleden tellende bestuur zijn de dames A. van der Vlugt—Kruit (presidente), C. van der ToornHoogenraad en G. IJspeertVan den Berg. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de doktoren in Bloemendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur af tot Maandagmorgen acht uur waargenomen door de arts J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261; die van de Overveense artsen tot Zondagavond lf uur door dokter P. M. Wijk- mans, Julianalaan 130, Overveen, telef. 10071. De dienstdoende wijk ver pleegser is, in hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalsc artsen, zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloe mendaal, telefoon 25769, b.g.g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenmiddag twee uur af tot Zaterdag 29 Januari in spoed gevallen, verzorg 1 door da Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. C. Reyers>, Bloemen- daalseweg 85, B'oemendaal. telefoon 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-uorp, telefoon K 2560 8284. binnenin Het Centraal Bureau vin de Tuinbon* veilingen in Nederland zal met een a~r' stand deelnemen aan de „Griine Woche" d jaarlijkse West-Berlijnse tuinbouwtenW stelling. Vorig jaar trok de Nederlandse C zending zeer de aandacht, zo zeer zelfs d-! bondskanselier Adenauer de Nederland! afdeling aan anderen ten voorbeeld stelde r- gaan gemiddeld 20 wagons tuinbouwprodJ ten per dag naar West-Berlijn. Op 27 Januari zal het 600 jaar geled». zijn dat Enkhuizen van graaf Willem V stadsrechten verkreeg. Dit zal die dag in p», speciale raadszitting worden herdacht. v4 20 tot 28 Augustus zullen herdenkingsfeest?, lijkheden worden gehouden met een beiaard! concours, een drumbandconcours, een ty'c;" Friezendag, volksdansen en zo mogelijk eer vlootschouw. Ook zal de stad verliet» worden. Een officieel orderzoek heeft uitgeve zen, dat het melkverbruik i._ Nijmegen na óp jonsgte melkprijsverhoging met 4 procent"! verminderd. Een pnlitie-agent te Deventer hee' 's nachts een 31-jarige Oostenrijker aar.gf. houden. De agent zag dat de man met ee steen de winkelruit van een juwelier wfo verbrijzelen. Het bleek dat de Oostenrijker een half uur tevoren een andere wink»1, étalage had geplunderd. Tïij had bovendiè- een fiets weggenomen. Op de man weröw sieraden on 33 gouden horloges gevonden die van diefstal afkomstig waren. Met ingang van 1 Februari is benoemd tot directeur van de Nederlandse Kamer va- Koophandel voor Brazilië in Rio de Janeiro dr. Jos Perridon, geboren te Rotterdam. Monnikendam zal tijdens dp viering va- zijn zeshonderdjarig bestaan van 1723 Juk weer stadspoorten, een schandpaal en een aloude „troetpot" rijk zijn. uit welke laatste liefhebbers ..een lieepl troet" kunnen krijgen een mengsel van meel met water, waaraar! Dinsdag zal op de HBS-B aan de Zijlvest de heer J. W. van der Veer worden gehul digd, omdat hij dan veertig jaar laborato rium-assistent aan deze school is. Hij heeft een paar generaties leerlingen de aan schouwelijke toelichting bezorgd op de wonderen en wetten der natuur, een dank baar werk op de achtergrond. Proefonder vindelijk aantonen boeit de leerling altijd meer, dan alleen maar verwerken wat e staat geschreven. Men heeft vaak genoeg doormiddel van de spanning kunnen mer ken in het natuurkunde-lokaal wanneer de heer Van der Veer een proef kwam laten zien, wat de leraar had verklaard. „De jongens vinden het natuurlijk leuk als zo'n proef mislukt", zei hij ons, „maar dat penoegen heb ik hen niet vaak gege ven J. W. van der Veer, die in Mei 1897 in Delft werd geboren, kreeg na zijn elemen taire schoolopleiding een cursus aan de Technische Hogeschool voor laboratorium werk in het Gebouw voor Natuurkunde en Electro-Techniek. Des avonds volgde hij daarbij theoretische lessen. In 1915 werd hij benoemd aan de HBS- B te Haarlem, die toen onder de energieke leiding stond van ir. W. C. G. H. van Mou- rig Broekman. Hij kwam bijna tegelijker tijd met de natuurkunde-leraar J. J. Haak, met wie hij drie-en-dertig jaar samen werkte op een wijze, die hem thans nog met dankbaarheid vervult. Gezamenlijk bespraken zij de proeven en voerden zij allerlei vernieuwingen en verbeteringen in voor het laboratorium en het natuurkundig kabinet. Beiden waren zó op elkaar inge speeld, dat de heer Haak, toen hij een keer ziek werd, de heer Van der Veer als zijn enig mogelijke vervanger in de examenklas aanwees, zodat deze daar drie maanden doceerde. Praktijk Op de leeftijd waarop een spectaculaire daad meer wordt gewaardeerd, dan een veelheid van woorden (die men bovendien moet onthouden) hebben de leerlingen al tijd met respect zijn domein betreden. Hij bleef voor hen de man, die thermostromen opwekte, de proef van Fresnel deed. en hen de sensatie bereidde, die het electrisch opladen van leerlingen met. zich mee brengt, waarbij de haren ten berge rijzen „Wij hadden in de natuurkundige afde ling al electriciteit toen de hele HBS het de Monnikendammers hun bijnaam hebben te danken („Monnikentroeters"). Ook d? trekschuit zal weer varen en eveneens zal er een zeilfeest op de Gouwzee zijn, waaraan het stadje is gelegen. De politie heeft een inval gedaan in df woning van een arbeider aan de Brugkadj te Stadskanaal. Twee inwoners van Tweede Exloërmond werden op heterdaad betrapt bij uitzendingen met een clandestiene radio- zender. Tegen beide personen werd proces- verbaal opgemaakt. De zender werd in beslag genomen. In de Apollohal te Amsterdam heeft prof. dr. J. G. van Manen uit Den Haag, voorzitter van de Raad van Beheer voor het Kleinvcesportgebied, de nationale cn deels internationale tentoonstelling van pluimvee, kanaries, siermuizen en katten geopend, die daar wordt gehouden tot en met Zondag. haarlem en omgeving Lezingen-cyclus van Pro Juventute. Pro Juventute houdt voor gezinsvoogden en toe zichthouders een serie van zes lezingen. De eerste lezing zal plaats he ben op Maandag 24 Januari om 8 uur in restaurant Brink- mann op de Grote Markt. Spreker is mr. B. Kist, voorzitter van het Nederlands Verbond van verenigingen Pro Juventute en kinder- rechter in Amsterdam die het zal hebben over „De betekenis en de p-aktijk van de gezinsvoogdij". Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het eandidaatsexamen theo logie te heer J. -T. Lamme te Haarlem. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het eandidaatsexamen werktuigkundig ingenieur: M. E. H. Breu- ning en G. Wilmink, beiden te Haarlem. Geslaagd voor het ingenieursexamen scheepsbouwkundig ingenieur D. J. Scholten te Heemstede. De eerstvolgende gezamenlijke wij- dingsdienst voor do loden van het Neder lands Padvindsters Gilde en van de vereni ging De Nederlandse Padvinders wordt Zon dagmiddag 30 Januari gehouden in de Ba- kenesserkerk. De dienst zal worden geleid door dr. H. van dor Loos, Hervormd predi kant in Haarlem-Noord. De Wereldomroep heeft contact opee nomen met de kerkeraad van de Gerefor meerde kerk in Overveen voor het verzorgen van een evangelisatie-uitzending op de Tweede Paasmorgen vanuit het kerkgebouw aan de Croesenstraat. De bedoeling is, da! liturgische medewerking van de Hervormde gemeente in Overveen wordt verkregen. De Gereformeerde kerkeraad heeft omtrent het verzoek nog geen beslissing genomen. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het propadeutisch examen theo logie de heer A. Naeelkerke te Haarlem. De Heemsteedse raad vergadert weer op Donderdagavond 27 Januari om 19 uur. De heer J. W. van der Veer. zoals hij de leraar in het Natuurkunde-lokaal bijstaai. Hierbij toont hij de schare met behulp van „het emmertje van 's-Gravenzande", dat de wet van Archimedes geen grillig bedenksel Is. verder nog met gas moest doen. Drie rijen van die grote kooldraadlampen, die nog niet zo erg veel licht gaven. TJ weet wel. die eerste Edisonlampen", vertelde de heer Van der Veer. „En nu hebben we allemaal weer gas, want daar komt het toch op neer met die T.L.-bulzen. Zo ziet u, dat de his torie zich herhaalt". Hoezeer de leerlingen zich vaak vast klampen aan wat hen te zien wordt ge geven bleek een keer uit het schriftelijk werk van een hunner, die de ring van Gramme, waarbinnen electriciteit wordt opgewekt, een houten ring noemde, een voudig omdat er een paar weken terug een houten model van was getoond. „Ik blijf het laboratoriumwerk met ple zier doen", zei de jubilaris, „men kan er niet buiten in de natuurkunde. En boven dien; het is altijd weer een dankbare af wisseling bij veel droge theorie". Het heeft gisteravond weer eens ouder wets gespookt voor het voetlicht en achter de coulissen van onze Stadsschouwburg, waar meisjes van het R.K. Lyceum Sancta Maria en hun mannelijke tegenvoeters van het Triniteitslyceum „bij wijze van expe riment" gezamenlijk hun krachten pro beerden op het aloude „Spook van Can- terville", een gerenommeerd stukje grie zelkolder van Tom Taggert naar een no velle van Oscar Wilde. Dit malle geval verplaatst ons in een feodaal Engels, kas teel, dat door zijn tegenwoordige eigenaar Lord Canterville verhuurd wordt aan e°n Amerikaanse zeepkoning, die er met zijn vrouw en dochters een rustige vacante hoopt door te brengen. Dit is echter niet naar de zin van het familiespook, dat ter stond al zijn ressources in het geweer brengt om de indringers te verjagen. Maar de Amerikanen zijn voor geen kle'n ruchtje vervaard. Manmoedig binden W de strijd aan tegen de ijselijke kreten, rammelende ketenen en krakende skelet; ten die het spook op hen loslaat, waarbij vooral de dertienjarige twee-tingdochtertio van de zeeomagnaat zich bijzonder onder scheiden. Hun oudere zuster kiest daaren tegen partij voor de geestverschijning e" word-t zelfs verliefd op hem, hetneen na tuurlijk tot de zotste complicaties leidt. Met toneel had het allemaal maar weini? van doen, maar de dwaze verwikkelinger, de soms werkelijk granpige tekst en ce schilderachtige types, die erin rondwan delen, vormen toch dankbare element^ voor een lachsucces. En gelachen is er gisteravond, zo luid en onbedaarlijk zelfs, dat het de spelers vaak moeilijk viel. zich in dé stormvloed van bijvalsbetuigingen verrinanbaar 'e maken. Maar dit was dan ook de eniW schaduwzijde van deze bijzonder gezellin uitvoering, die tal van verdienstelijke ty peringen te zien gaf. van welke vooral do ondernemende tweeling Muck en Puck. de romantische Virginia en de aardige dub belrol van de jonge Lord Canterville en zijn astrale zeventiende eeuwse voorvader genoemd mogen worden. Ook het huishor- del ijke factotum miss Umney en de stijl- volle gade van de Amerikaanse zeepvorst deden vele goede dingen. Toree1 meeste Voskuilen had voor een sfeervol décor en een bijzonder lugubere belichting gezorgd. De voorstelling wordt Dinsdagavond herhaald.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10