AKKERTJES' Godfried Bomans leidde werk van Ton Heijboer in Ernst en luim op vergadering van Teyler-„erfgenamen" Haarlemse politie speurt naar collectie Franse schilderijen ven CTÜeek 3 rleven aan de redactie Prijs geweigerd aan zwarte winnaar China nodigt verwanten van gevangenen uit Kloof tussen Egypte en Irak wordt wijder Geen amateurvoetbal Heemst 3de ZATERDAG 22 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT En veel onbewezen beweringen Waarom toch? helpen direct Rijnland vergaderde in Gouds raadhuis Bazar ten hate van bejaarden in Heemstede Schotens Christelijk Gemengd Koor 40 jaar Tijdens Duitse bezetting verdwenen Voordracht over Pascal van vader Ghery bij Jnaarlemmermeerpolder Amateurwedstriid ten bate van Bond van Invaliden Scholieren Coornhert- Ivceum schaakten tegen HSG met goede resultaten Burgerlijke Stand van Haarlem Marv Kok verbetert eigen record vlinderslag Reisje Zuid-Afrika - Engeland ging voor hem niet door Washington zal familiebezoek aan vliegers niet aanmoedigen Grote diplomatieke activiteit in het Nabije Oosten Schadevergoeding- verordening „Mijn vader heeft mij verteld, dat zijn móeder haar gouden oorijzer verkocht om te kunnen procederen". Deze uitspraak hoorden wij Vrijdagavond te Rotterdam op een vergadering, waar voor zoveel belangstelling bleek te bestaan, ,jat de aanwezigen en zij, die nog stonden te wachten om toegelaten te worden, en bloc hotel „Central" verlieten om de straat 0ver te steken' naar de aula van de inrich ting voor doofstommenonderwijs, die meer plaats kon bieden. Deze bijeenkomst was belegd om zich no~mende erfgenamen in te lichten over de erfenis van Pieter Teyler van der Hulst, die in 1778 te Haarlem overleed. Een deel van de ralatenschaD zou worden beheerd door de Teylerstichting te Haarlem en tal van de thans levende afstammelingen van Pieter Teyler, die menen aanspraak op de erfenis te kunnen maken, hebben het voor nemen een actie tegen de directeuren van genoemde stichting te gaan ondernemen. Aldus vertelde de heer G. B. Drinkwaard uit Rotterdam, die sedert 1913 bezig is de hele zaak uit te zoeken en de aanwezigen opwekte lid te worden van de vereniging, die de actie zal gaan moeten voeren, omdat hij.aan het e-nde van ziin financieel latijn gekomen is. Nadat hij zijn zienswijze over de Teylerkwestie had gegeven konden de aanwezigen vragen stellen en hiervan werd druk gebruikgemaakt, waarbij ernst en luim elkaar afwisselden Zo werd er gevraagd naar de actie, die wijlen de heer J. van Marle uit Apeldoorn veertig jaar grieden heeft gevoerd. Hierop antwoordde de heer Drinkwaard, dat de heer Van Marle voorzitter was van de ko ninklijk goedgekeurde vereniging ..Recht zij ons doel". De heer Van Marle had ver schillende malen aanklachten ingediend, die steeds werden afgewezen. Toen pro beerde hij het met een advertentie in de courant, aldus spreker, die vertelde, dat de heer Van Marle tenslotte in een psychia trische inrichting terechtkwam. Toen zijn vrouw beweerde, dat zij alle stukken ver brand had en de heer Van Marle gez°gd had zijn actie te zullen staken, werd hij volgens spreker veor 99 percent beter ver klaard. De zoon van de he"r Van Marle is nog in het bezit van de documenten van zijn vader, die niet werden verbrand. Spre ker zou graag willen zien. dat de directeu ren van de stichting hem een proces zou den aandoen, doch, zo zeide hij, „dat dur ven ze niet". Hij achtte de tijd gekomen voor een „Even afrekenen, heren". Hij zei- de ook tevreden te zijn als het geld van Teyler aan de gemeenschap zou komen. „Wij hebben nu verenigingen in het Noorden en het Oosten van ons land en gaan ook naar Amsterdam", zo vervolgde hij. „En naar overzee", klonk onder gelach een stem uit het publiek. „Komt de naam Vogel in de familie voor?" vroeg een dame. Dat kon spreker niet zeggen, „want miin stamboom is zeven meter lang en een meter twintig breed" „Er blijft toch niets van over," luidde op eens commentaar uit de zaal. i Enkele mensen gaven te kennen iets van de geschiedenis bij overlevering te weten en naar aanleiding daarvan merkte spre ker op, dat er zelfs een fabeltje heeft be staan, waarin Pieter Teyler zeerover werd genoemd, waarop een der aanwezigen de zaal weer deed lachen met zijn uitroep: „Dan wil ik er geen cent van hebben". Maar er waren er ook, die de aanwezigen tot ernst maanden. ADVERTENTIE Voor het eerst in de geschiedenis kwam de Verenigde vergadering van xtijnland in het stadhuis in Gouda bijeen. Rijnland weet maar al te goed dat Gouda een deel van Rijnland is, want de waterkering in en bij Gouda heeft in de laatste jaren veel zorg vereist. Aan de leden der vergadering werd gedemonstreerd hoe de nieuwe weg verbinding, die het gemeentebestuur bui ten de Havensluis zal maken, tevens tot waterkering zal dienen. Rijnland zal hierin bijdragen het bedrag dat voor waterkering nodig zou zijn geweest indien deze op zich- zelve was gemaakt. Voor het eind van 1955 zal de toestand hier zeer zijn verbe terd. Dan zal weliswaar ook de storm vloedkering te Krimpen a.d. IJssel gaan deweg voltooid worden, zodat de storm vloedstanden in de Hollandse IJssel niet meer het gevaarlijke karakter zullen heb ben van tot dusver; maar ook dan blijft een reserve geboden. De stormen van deze winter hebben niet te Gouda schade aangericht, maar wèl aan de Noordzeekust. Hier zal voor een bedrag van circa 70.000 zijn te herstellen, waar toe de vergadering dan ook heeft besloten. De zandzuiger, die in het uitwaterings kanaal te Katwijk werkt (en de natuur lijke lozing van Rijnland reeds zeer heeft verbeterd), had het zwaar te verduren, maar heeft de aanval vrij goed doorstaan; een belangrijke ondervinding in deze proefneming. Voor G. H. baron van Wassenaar van Catwijck, in leven hoofdingeland voor het 15e district, nam thans zitting zijn plaats vervanger, mr. G. C. D. baron van Har- denbroek. De Verenigde Doopsgezinde gemeente Haar- 'em treft voorbereidingen voor het houden van een grote bazar omstreeks October of November van dit jaar. De opzet van deze bazar is voldoende geldmiddelen bijeen te brengen om minder draagkrachtigen in de Selegenheid te stellen inwoning te verkrijgen in het waarschijnlijk eind van dit jaar gereed komende Doopsgezinde tehuis voor bejaarden in Heemstede, dat de naam „De Olijftak" zal gaan dragen. „Het grote spel" (Luxor). In „Erbij" is reeds een kort oordeel aan deze film ge wijd, waarin werd gewezen op de bijzon dere talenten, welke Arletty ten toon spreidt in heelt wat creatiever zin dan hier met de ster Gina Lollobrigida het geval is, die alleen maar mooi hoeft te zijn (en het ook is). Veel om het lijf heeft „Het grote spel" niet. Een pikant sausje Vreemdelin genlegioen is gegoten over het melodrama tisch gegeven van een hopeloze liefde. Fr. „Tarzan de aapmens" (Minerva). De bekende en steeds weer nieuwe avonturen van Tarzan behelzen alle vormen der oer- woudromantiek. Ook deze film, die dus voor de liefhebbers is. „De Indringer" (Frans Hals). Op zekere avond ontdekt een kolonel, dat er bij hem wordt ingebroken. Hij betrapt de inbreker en herkent in hem een jongeman, die tijdens de oorlog onder zijn commando stond. In een gejaagd gesprek, dat hij met hem heeft, wordt het hem duidelijk, dat de man nog contact onderhoudt met een van zijn vroegere makkers uit de gevechts groep. Daarna ontkomt de man snel, er van overtuigd, dat zijn meerdere hem bij de politie zal aangeven. Deze laat dit evenwel na, omdat hij medelijden met hem krijgt. Hij verzamelt de adressen van de vroegere leden van zijn gevechtsgroep en zoekt een aantal van hen op, om de verdere levens loop en de verblijfplaats van zijn misdadig geworden ondergeschikte te weten te ko men. Langzamerhand wordt zo het leven van de jongeman ontrafeld en dan blijkt, dat hij zojuist uit de gevangenis is ont snapt. Tenslotte gelukt het de kolonel, weer met hem in contact te komen; hij tracht hem te overreden, zich uit eigen beweging weer bij de gevangenis te melden, maar de man weigert. Wanneer plotseling de poli tie een cordon legt om de schuilplaats, krijgt het medelijden van de kolonel weer de overhand en hij besluit de jongeman met zijn auto naar veiliger oorden te loodsen. Het schijnt te gelukken, maar wanneer zij de laatste politiecontrölepost bereiken, meldt d» jongeman zich uit eigen bewe ging, to'. va'domaing van de kolonel, die hem een beter leven in het vooruitzicht stelt. In deze film, waarin het heden telkens wordt afgewisseld met beelden uit de oor log, kan men genieten van een grote dosis menselijk spel. N. R- K. Mensen zoals jij en ik (S t u d i o) is naar verwachting geprolongeerd. Een prachtige film, die uw aandacht ten volle verdient. The high and the mighty (Rem brandt). Over deze film en het boek, dat onder de titel „De dood vloog mee" bij het Thymfonds is verschenen, heeft in „Erbij" een beschouwing gestaan, waar van men zich misschien de conclusie her innert: in zijn documentaire gedeelten is de film fraai, ze is spannend, maar haar figuren missen die belangrijkheid die hun lotgevallen tot ook voor ons ingrijpende gebeurtenissen in het menselijk leven maken. Fr. „YVenn der weisze Flieder wieder blüht" (Li do). Wij willen niet beweren dat zij, die verwachten een verfilming te zien van de bekende operette, bedrogen uitkomen, want daarmee zouden wij de makers van deze film tekort doen. Maar het verhaal heeft slechts heel in de verte verwant schap met de inhoud van de operette, waarmee niets ten nadele van de film ge zegd wil zijn. Het is een onderhoudende geschiedenis over een zanger, die moei zaam de ladder naar de roem beklimt en na een jarenlange wereldtournée moet er varen dat de genegenheid van zijn vrouw op een ander is overgegaan en dat hij de vader is van een tijdens zijn afwezigheid tot een charmante jongedame opgegroeid dochtertje. De problemen die hierdoor ont staan lost hij op een manier op die alle partijen bevredigt, al gebeurt het dan ook heel 'anders dan men zou verwachten. Willy Fritsch en Magda Schneider, die zo'n twintig jaar geleden al als sterren aan de Duitse filmhemel schitterden, spelen de hoofdrollen nog met hetzelfde élan als vroeger en Willy Fritsch zingt zelfs aller lei populaire liedjes beter dan hij ooit ge- gedaan heeft. Niet alleen de oren, maar ook de ogen van de toeschouwers worden vergast op bizonder fraaie revue-scènes en ook op ander natuurschoon, onder meer bij een boottochtje langs de Rijn. S. K. Avontuur in Tanger (Roxy). Gil Walker (Jack Palana) een in Afrika verzeild ge raakte oorlogsheld wordt, ten onrechte, verdacht van moord en tracht ondanks de tegenwerking van de politie een vriend te bereiken, die behalve over een vliegtuig ook over drie millioen aan contanten be schikt. Bovendien wordt hij in de uitvoe ring van zijn plannen gedwarsboomd door een internationale bende, die ook achter het geld aanzit. Hoe het allemaal in deze kleurenfilm afloopt kan men tot en met Zondag gaan zien. Van Maandag tot en met Donderdag draait in deze bioscoop „De schat van de Amazone" met Fernando Lamas en Rhon da Fleming. „Broken Lance" (Cinema Palace) Een kleurrijke, cinemascopefilm, waarbij door de breedte van het doek speciaal de natuuropnamen zeer tot hun recht komen. Men ziet Spencer Tracy als veekoning uit de jaren, waarin ieder die meende dat hem onrecht werd gedaan, het op zijn eigen wijze ging rechtzetten. De rijke en nogal kortaangebonden veehouder is geen uit zondering en raakt dan ook na een raid op een kopermijn waarvan de afvalpro ducten het rivierwater (en daardoor zijn vee) vergiftigen in confict met de wet. Tij dens de rechtzitting blijkt dat slechts dc zoon van zijn tweede vrouw, een In diaanse, voor hem wil opkomen, terwijl zijn andere zoons hem in de steek laten. Dat komt hij niet te boven en sterft. De Het Schotens Christelijk Gemengd Koor viert ziin veertigjarig bestaan op Woens dagavond 9 Februari met een jubileum concert in de Immanuelkerk, waarbij zul len worden uitgevoerd de Kroningsmesse van Mozart en „T.obgesang" van F. Men- delssohn-Bartholdy. Er wordt aan mede gewerkt door enige door de radio bekende solisten, Wilmy de Zwaan (sopraan); Cath. Hessels (alt); Frans Müller (tenor) en George Spijkstra (bas). De pianobegeleiding geschiedt door Anton Krelage. film is wat men noemt een „veredelde Western, die het niveau van ..High Noon" en'„Snane niet bereikt, al onderscheidt ze zich door het fraaie spel met de camera, vooral waar het panoramische effecten be treft, gunstig. Men kan er in ieder geval Spencer Tracy in zien met een sterke ka rakterrol. H,S. „Genootschap Nederland-Frankrijk" en Alliance jranqaise Vader Chery, prior van het klooster der Dominicanen te Clermont Ferrand, die gis teravond in de aula van het Gymnasium aan het Prinsenhof een voordracht hield over Pascal, deed de reputatie van zijn orde die der predikbroeders eer aan. Hij oreerde voor de Alliance francaise en het Genootschap NederlandFrankrijk over „Pascal op zoek naar God". Blaise Pascal, een wonderkind, gevormd dcor zijn vader, wis- en natuurkundige, filosoof en theoloog van vermaardheid, werd in 1623 te Clermont Ferrand geboren en overleed 39 jaar later te Parijs. Maar niet zozeer als de grote geleerde of als aan hanger van het ketterse Jansénisme, dat zijn naam ontleent aan de Leerdammer Chris Jansen, die bisschop van leper werd, schilderde de spreker Pascal. Hij zag hem eerder als de trotse zondaar, die zijn rede tegen het eind van zijn leven nederig dienstbaar maakte aan het geloof, waarin hij God in Jezus Christus had ontmoet. Het was een beslist Rooms-Katholieke en tevens zeer Franse visie op Pascal, die zich plotseling van het traditionele Christendom dat hij lippendienst had bewezen, bekeerde tot een diepdoorvoeld geloof, waarvan hij een vurig pleitbezorger werd. Met vallen en opstaan vond deze rusteloze zoeker ten slotte vrede als een kinderlijk gelovig Christen, die zijn rede offerde op het altaar der mystiek. Het was een boeiende voor dracht, die voortreffelijk werd voorge dragen. Jhr. mr. C. J. A. den Tex, die de spreker had ingeleid met een geestige toespeling op de afleiding van de naam „Jansénisme", waarin hij de geestelijke ondergrond van de gemiddelde Nederlander weerspiegeld zag, sprak de overtuiging uit dat vader Chery naar Nederland zou terugkeren, al was het alleen maar omdat hij stokvis ge proefd had. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. (Verkort weergegeven Vuile straten. Als ik het goed heb, be staat er een politieverordening waarbij men verplicht is bij sneeuwval het trot toir voor het huis te reinigen of zand of iets dergelijks te strooien. Hieraan wordt door velen niet voldaan en kennelijk wordt er door de politie de hand niet aan gehouden. Het lijkt mij toch een kieine moeite om te strooien. Maar wat ik nog erger vind is dat ook de gemeente de sneeuw op de trottoirs op bruggen, pleinen en langs de straten waar geen particulieren aansprakelijk zijn, laat liggen tot de dooi de zaak op zal knappen. De hoofdwegen en -straten worden schoongemaakt of met zand bestrooid, maar de zijstraten komen niet aan de beurt. Heeft de gemeente geen personeel ge noeg? Kunnen stratenmakers en plantsoen arbeiders, die door het weer uitgeschakeld zijn, niet ingeschakeld worden? W. K. Help de vogels. Nu het weer vriesen de grond bedekt is met sneeuw, hebben de vogels onze hulp hard nodig. Maar be halve voedsel, hebben zij ook behoefte aan drinken, nu al het water buiten be vroren is. Hier volgt een recept om de dieren hieraan te helpen. Men heeft hier voor nodig een flinke bloempot, een waxine lichtje en een emaille bakje, liefst een beetje diep en passend op de bloem pot. Maak drie gaten in de bloempot, (vlak onder de rand) waar een duim door kan. Graaf deze bij de voerplaats in tot aan de gaten. Vervolgens moet men het waxine lichtje aansteken en onder in de bloempot zetten. Daarop het emaille bakje met water. Het lichtje houdt het water onbevroren. De gaten in de bloempot zorgen voor de luchttoevoer. G. H. R. VAN DEN BERG Afbraak. Het bericht in deze krant dat het kleine plantsoen met de Wilhelmina- boom op het Nassauplein zal worden op geruimd, mede omdat daar een week ker mis zal worden gehouden, is toch wel al te gortig en duidt ontstellend op de lief deloze tijd waarin wij leven. Waar Prinses Wilhelmina nog in leven is en deze boom uitgegroeid is tot een sie raad van het plein, is het naar mijn me ning een daad zonder de minste piëteit. Deze boom kan blijven bestaan en be hoeft niet van het leven te we -«en be roofd. Wanneer het plantsoen wo. dt ver smald en verkort, houden wij toch nog iets over van natuurschoon en offeren niet alles op, zodat er alleen steenmassa's overblij ven. H. G. L. C. Ook de Haarlemse politie i« ingescha keld bij het opsporingsonderzoek naar een collectie van niet minder dan 33 uit Frankrijk afkomstige schilderijen, voor het grootste deel meesterwerken uit de im- pressionnistisohe school. De waarde van de T collectie werd in 1942 oo 55 millioen Ir. A. MeijerS met pensioen r'geschat. De Haarlemse recherche L" tt i tl De Haarlemse politie zal het op prijs stel. len indien degenen die menen over de ver blijfplaats van deze doeken aanwijzingen te kunnen geven zic-h met haar in verbin ding willen stellen. francs geschat. De heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld en daarbij tal van kunstkopers en kunst kenners bezocht voor het verzamelen van inlichtingen, tot nu toe echter zonder re sultaat. De schilderijen hingen in het kasteel Rastignac in de gemeente Bachellerie in het departement Dordogne. Dit kasteel werd op 30 Maart 1944 door de Duitsers verwoest. Aanvankelijk geloofde men dat de schilderijen, die het eigendom zijn van de heer Jean Dauberville, eveneens een prooi der vlammen waren geworden, doen later is de aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid gebleken, dat deze doe ken niet door brand waren vernield doch gestolen. De Franse politie heeft een opsoorings- blad uitgegeven, waarin reproducties van de 33 schilderijen, waaronder zeer be roemde, voorkomen. Het gaat om vier schilderijen van Manet (waaronder „Het model"), zeven van Cézaone (onder meer „Gennevilliers" en „Het oordeel van Pa ris"), twee van Sislev, drie van Toulouse- Lautrec („La Goulue en haar cavalier, „In een gemeubileerde kamer" of „De brief" en „Klaar voor de quadrille" of „Het bal in de Moulm-rouge"), vijf van Rer.oir (o.a. „Herfst", „Vaas met anemonen", „Meisje uit Algerije' vijf van Vuillard („Naakte vrouw die .naar gezicht verbergt", „Jong meisje gezeten tegen het licht in" en „Naakte vrouw gezeten in een kleedkamer met scherm"), een Van Gogh („Bloemer, op gele achtergrond"), een Matisse („Ha remvrouw met rode pantalon"), Redon Pegasus"drie Bonnards (onder meer „Arcachon", „Het ontbijt") en een doek van Berthe Morisot „Vrouw in het wit". Vrijdagavond is in de zaal 'van dte Haar lemse Kegel Bond een amateurwedstriid ge houden in zang, voordracht en muziek, ge organiseerd door het Comité tot steun aan de Bond van Invaliden ten bate van het va- cantiewerk van deze bond. Deze stelt zich ten doel ieder jaar een aantal invaliden een zorgeloze en vrolijke week. door te brengen in vacantiekampen op de Veluwe, aan te bieden. Bovendien organiseert en bekostigt zij ieder jaar voor een zeventigtal zeer zwa re invaliden een zesdaagse boottocht door Nederland op een tot hosnitaalschip ver bouwde salonboot, a'les in samenwerking met het Nederlandse Rode Kruis Nadat de voorzitter t?an het comité, de heer A. Scholz. de avond met een propa- gandawoord voor de bond had geopend, werd een waardevol stuk propaganda-in- beeld vertoond: een film over het bonds- werk. In deze film maakt men kennis met de opgewekte sfeer, die er in de vacantie kampen heerst en in de uitgebreide repor tage over een der jaarliikse bootreizen kan men de vreugde van ieders gezicht aflezen. Vervolgens 1rad het Amsterdamse gezel schap Pcrsaudaraan Dengan Indonesia op met Indonesische muziek en dansen. Na de pauze werd de amateurwedstrijd gehouden, waarvoor zich een zestal deelne mers had gemeld, geen groot aantal, verge leken met de opkomst tijdens andere ama- teurwedstrijden, die het comité onder meer in Amsterdam, Hilversum en Zaandam heeft georganiseerd. Ook na de pauze trad het Indonesische ge zelschap op. evenals de nianist Nico Krap. Een jury wees twee winnaars aan, name- liik de zangeres Ria Fopma en het trio ..De Canberra's". De finale van deze amateur wedstrijden zal in het theater „Cinema Royal" in Amsterdam worden gehouden op Zondag 20 Februari. Ook na de pauze trad het Indonesische ge zelschap op. evenals de pianist Nico Krap. Gisteravond zijn in het Militair Tehuis in Haarlem de srhaakwedstriiden gespeeld tus sen drie zestallen van de HaaHemse school- ^c'-iakers en 3 zestallen van het Haarlems SchaakeenootmhaD. Het Coornhertlyceum stond er na afloon zeer goed voor en maakt een gn°de kar* om de door het HSG uit gedoofde wi.«elbeker voor de beste prestatie voor 1 jaar in de wacht te sleoen. De avond werd g°onerd door de voorzitter *-an de Haarlemse Schaakkring, de heer Van Kamnen. die op het grote belang wees voor de schaakelubs de iougd gelegenheid te ge ven het snel in clubverband te beoefenen. Anders dan vroeger, toen de jeugd over het algemeen uit de schaakclub geweerd werd. ;s men thans gaar inzien, dat het sohaakroel ju;st doo- de ieu<*d beoefend moet worden. Op 11 Februari komen vijf andere «obolen met hun zostallen tegen het Haarlemse Schaakgezelschap spelen. Het zal een zware opgave voor ben worden het resultaat van het Coornhertlyceum te verbeteren. De uitslapen waren: CoornhrrilycpumHSG C: 1. P H. Kaste leinO. Kroone 01; 2. E. C. Cashoekir. •T. J. E'zerman afgebr.: 3 G. Lange^ar T. Marinvs 1O: 4. mei. N. BiisterW. J. Saeijs 1—0: 5. W. F. Petersma—T. v d Steeg 01; 6 E. J. Peter«maG. J. A. Wijdoogen l_n (Voorl. 2'42%). HBS BHSG Br 1. R. Rarthel F. A Snin- hoven 01; 2. J. KoersG. Kranendonk 01: 3. F T. Vis- r. Verdonck 0—1: 4. R. Ch. Sarmi'0-T. M. Post fl1; 5. J. C. v, Reijn B. BrikartW. A. de Kluvver 01; 6. Boer- horstF- Hundeppol 01. 06. Stad. fivirr'suirHSG D: 1 H. Behrendt J. H. Marwitz 01: 2. P Koez»mr. G. Snoerk Henkemans 01- 3. H. Stoorvogel T. Nijman 01: 4. K. OveroaauwG. Woortman 01; 5. B. v. PraagJ. A. A •tonrkbloedt 01: fi. T„ BrakelA. Verhoeff afgebr Voorlopig 0—5. AARLEM. 21 Januari 1955 BEVALLEN van een zoon: 19 Jan., A. G M. Weberv-m der Ve'dt; 20 Jan., G. de Jong Silvis; H. RoversWarmer; k. J. Fieman Verwoerdt; W. A. E. Kieft— Booms: 21 Jan J. E. Hebh'i—Heijnsf'ijk. BEVALLEN van een dochter: 19 Jan.. P. C Moerkerk—Gootjes; 20 Jan., E. H. Witt- kamper—van Bokhorst; 21 Jan., E. Belles- van der Genugten. OVERLEDEN: 17 Jan., N. Rab—Boon, 68 j„ Marsstraat: IP Jan., A. A. Ph. Grandia. 86 j.. Schotersingel; W. Assen-1 rift—de Haan. 78 i.. Kampe.laan: F. Hofsté, 57 j., Klaren- beekstraat: B. M. Looman. 51 j., Cremer nlein: 20 Jan., Th. Kuijer, 37 j Lange Poel laan. A. Kamp, 83 j., Maerten van Heems- kerkstraat; R. Unarapal, 32 j., Hazeparters- laan; C. de Vries—van der Leek, 83 j., Bloemveldlaaji. Dr. Th. Th. Koot wordt secretaris van de polder Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd hebben de hoofdingelanden van de Haarlemmermeerpolder in de heden gehouden vergadering eervol ontslag ver leend aan ir. A. Meijers, als hoofdingenieur secretaris van de polder. Tot secretaris werd benoemd dr. Th. Th. Koot te Haarlem en tot hoofd van de tech nische dienst de technlsch-hoofdambtenaar. de heer W. J. Ossewaarde. Mary Kok van De Robben, die nauwelijks veertien dagen geleden als eerste haar naam schreef op de Nederlandse recordlijst voor de 200 meter vlinderslag, heeft dit record al weer verbeterd. Noteerde zij op 8 Januari in het bad aan de Kapelstraat in Hilversum 2 min. 52.5 sec., Vr jdagavond kwam zij in het zelfde bassin tot 2 min. 50 sec De drie tijd opnemers drukten resp. 2.50.2, 2.50.en 2.50 - af. LONDEN (United Press). Eif Zuid- Afrikaanse schoolkinderen hebben als prijs in een opstelwedstrijd van de „British Travel and Holidays Association" een reis van drie weken naar Engeland gewonnen. Maar er zullen van die elf vandaag in Southampton maar tien aankomen: de elf de mocht niet mee omdat zijn huid zwart is. De geweigerde jongen, die 15 jaar oud is, zal een „troostprijs" van 150 pond krij gen. De vereniging die de wedstrijd uitschreef ontving 1500 opsteilen over het onderwerp: „Waarom ik graag een reis naar Engeland wil maken als mijn schooltijd om is". Dat een van de elf winnaars een gekleurde huid zou hebben had niemand verwacht: de opstelwedstrijd was bedoeld voor blan ke kinderen. Een zegsman van de vereni ging zeide: „Een van de prijswinnaars bleek een iongen te zijn. die als gevolg van omstandigheden waaraan onze vereniging niets kan veranderen niet in de groep kon worden opgenomen". Toen journalisten Lord Jowitt, de voor zitter van de vereniging, de vraag stelden of de gang van zaken zijn instemming had zei hii: „Natuurlijk niet". Een vertegen woordiger van de vereniging in Zuid-Af rika verklaarde voleens een bericht uit Kaapstad: „Vermoedelijk zouden de ouders van sommige andere prijswinnaars hun kind niet hebben willen laten meegaan in dien een kleurling van de partij was. Trouwens, de jongen zou vermoedelijk geen uitreisvisum hebben gekregen". „De geachte inleider van een tentoonstel ling, op het gebied der beeldende kunsten bevindt zich altijd in een situatie, die mij persoonlijk zeer dierbaar is namelijk een onmogelijke." Zo sprak Vrijdagavond in de kunsthandel Leffelaar te Haarlem, God fried Bomans ter inleiding van de tentoon stelling van Ton Heijboer en Erna Postma. Het onmogelijke van zijn situatie belette de heer Bomans inmiddels niet, zijn gehoor op onderhoudende wijze toe te spreken, in het bijzonder over het leven van Ton Heij boer. De spreker verklaarde dat zijn opvatting over het wezen der beeldende kunsten wel. zeer afweek van dat der exposanten. De kunstenaar is gehouden de hem om ringende natuur te observeren en deze dan in vormen te vangen die het waarge- nomene uitheffen boven het incidentele. De natuurlijke gedaanten dienen gerespec teerd te worden, een standpunt dat echter door de exposanten overwonnen schijnt te zijn. Hier wordt allereerst de eigen visie nagestreefd en de uitdrukking daarvan is de eerste bekommernis van de kunstenaar. De deplorabele situatie waarin de schil ders zich heden ten dage bevinden, zou hier in zijn oorsprong vinden. De band tussen maatschappij en kunstenaar was de her kenbaarheid. Deze is doorgesneden, doch dit zij geen reden tot beklag. De heer Bomans ontkende dat de inte resse voor schilderijen verdwenen is. Via eer. parallel met de litteratuur toonde hij aan dat de schilderijen, die men in het algemeen koopt en welke in kunstkringen als „slecht" worden aangeduid, toch zoveel gevraagd worden omdat men in deze wer ken zijn eigen visie terugvindt. Het eeuwenoude standpunt dat het waar- genomene belangrijker is dan de persoon, kan alleen ingenomen worden, indien de eigen visie op de wereld samenvalt met de algemene zienswijze. Hierbij is het per soonlijk accent van de maker een toegift. Wanneer echter een ieder zich terugtrekt in zijn eigen huisje, verandert 't schilderij, de tekening of het beeld van functie. NEW YORK Reuter/A.F.P.) Com munistisch China vindt goed, dat de elf Amerikaanse vliegers, die in China gevan gen zitten op beschuldiging van spionnage, bezoek van familieleden ontvangen, aldus heeft het U.N.O. hoofdkwartier te New York meegedeeld. Het aanbod is gedaan aan de secretaris-generaal van de U.N.O., Hammarskjoeld, toen hij kort geleden in Peking was om te trachten de vrijlating van de vliegers te verkrijgen. Het aanbod is ter kennis van de Amerikaanse rege ring gebracht. Er vallen ook onder twee Amerikaanse burgers die tegelijk met de elf vliegers zijn aangehouden en vier Ame rikaanse straaljagerpiloten. Familieleden zullen in China worden verzorgd door het Chinese Rode Kruis. In enkele hoge U.N.O.-kringen wordt het aanbod beschouwd als een mogelijke sleu tel tot de uiteindelijke vrijlating van de gevangenen. Men acht het niet uitgeslo ten dat de Chinezen, als de familieleden van de vliegers het aanbod accepteren en naar China gaan, zich bereid zullen ver klaren de gevangenen in vrijheid te stel len. Naar vernomen wordt, heeft China ga ranties verstrekt ten aanzien van de vei ligheid van familieleden en hun vrijheid om China weer te verlaten. De Ameri kaanse regering zal een dergelijk bezoeken niet aanmoedigen, zo verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken. Ham marskjoeld heeft verklaard dat hij zich garant stelt voor de veiligheid der fami lieleden De Amerikaanse woordvoerder zeide dat het departement de familieleden „niet te goeder trouw kan aanraden een gebied te bezoeken, waar hun niet de nor male bescherming die een Amerikaans paspoort verschaft, kan worden geboden". De ouders van kapitein Harold Fischer, die sinds April 1953 wordt vastgehouden, zijn voornemens zo spoedig mogelijk naar China te reizen, om hun zoon te bezoe ken. Mevrouw Fischer verklaarde de com- munistisch'Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai reeds verscheidene malen schriftelijk ver gunning gevraagd te hebben haar zoon te mogen bezoeken, doch nimmer antwoord te hebben ontvangen. Haar zoon heeft ge schreven rist hem en drie andere Ameri kaanse vliegers van communistisch-Chi- nese zijde was verzekerd, dat zij zouden worden vrijgelaten. Hij moet zich nu de vroegere gedachten- vormen als lege schelpen terzijde liggen, een geheel nieuw en eigen huis bouwen, voor hij zich met het probleem der meubi lering kan bezighouden. Vond hij eertijds die woning gereed, die hem beschutting en warmte bcod, nu moet hij een lange weg afleggen door storm en regen, eer hij een geestelijk onderdak vindt. Heijboer heeft die lange en moeilijke tocht niet geschroomd. Spreker had eerbied voor de moed, die een dergelijke pelgrimage vergt. CAIRO (Reuter) De Egyptische pre mier. Nasser, heeft een officieel verzoek van Irak om ermede in te stemmen, dat de Iraakse premier door de Iraakse ambas sadeur in Caïpo op de conferentie van de Arabische Li§a wordt vervangen, van de hand gewezen. Egypte had de conferentie voor heden uitgeschreven. Naar in diplo matieke kringen verluidt hebben de Liba non cn Syrië zich bereid verklaard te bemiddelen teneinde te trachten de kloof tussen Irak en Egypte te overbruggen. Egypte verzet zich tegen het voorgestelde Traaks-Turkse verdrag, omdat dit tegen de belangen van de Arabische Liga zou in gaan. In het nabije Oosten is een grote diplo matieke activiteit gaande. De Libanon, Syrië en Jordanië zouden voordeel zien in de voorgestelde defensiegroepering in het Midden-Oosten. De Turkse premier, Menderes, heeft Nasser uitgenodigd „waar ook ter wereld deel te nemen aan een bespreking". Het voorgestelde Turks-Iraakse verdrag was geenszins tegen de Arabische landen ge richt. Integendeel, het stond open voor alle Arabische landen en het was in overeen stemming'met de beginselen van de Ara bische Liga, aldus Menderes (AFP). Volgens de F.gyotisehe rege ring heeft premier Noe-ri Es Said opdracht gegeven, de Egyptische radiomissie. die 17 Januari naar Irak is gekomen, uit het land' te wijzen. Alle documenten van de missie, die commentaar bevatten van bcoaalde oolitieke partiien en enkelingen op het voorgestelde Iraaks-Turkse verdrag, zou den in beslag genomen zijn. Alle voor Zondag 23 Januari door de KNVB vastgespelde wedstrijden v ir het amateurvoetbal (tweede, derde, vierde en reserve klassen) zijn in verband met dc ge steldheid van de terreinen afgelast. Omtrent het al of nfet doorgaan van de veds'rijden van de eerste klasse van de KWB zal morgen, Zaterdag, een beslissing worden genomen. In verband met cle gesteldheid van de ter reinen ziin de voor Zaterdag 22 Januari vastgestelde wedstrijden van het Zaterdag- voribal van de KNVB afgelast. De wedstrijd tussen 'iet Westelijk en het Gosteliik elftal, die op het errein van Quick Bovs In Katv iik aan Zee wordt gespeeld, gaat echter wel door. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 23 Januari worden te Heemstede waargenomen door dr. P M van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903 en dr. A. G. Deeenaar, 'Pie'pi ce Hooghstraa* 11, te'efoon 35008. Wijkverpleging: zr. Van der Hoek, Laan van Rozenburg 33. telefoon 27805. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 38320. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Heemstede zal een voorstel van B. en VV. aan de orde ko men tot vaststelling van een verordening, houdende algemene regelen ter bescher ming van de belangen van eigenaren en an dere zakelijke gerechtigheden tegen schade als gevolg van de vaststelling van stede- bouwkundige maatregelen, namelijk rooi lijnen, bouwverboden, uitbreidingsplannen en voorschriften als bedoeld in artikel 48 der Woningwet. De verordening zal gelden met betrek king tot die stedebowkundige maatregelen, waarop de raad haar toepasselijk heelt ver klaard. Belanghebbenden kunnen zich wen den tot de gemeenteraad niet een gemoti veerd verzoek de schade en een daarvoor toe te kennen redelijke schadevergoeding vast te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11