Grote inkomstenverschillen tussen Haarlem en randgemeenten Grafische industrie in nieuw gebouw aan Nijverheidsweg Lang gescheiden werkende afdelingen van bedrijf thans bijeengebracht In één nacht Sun balm Ongelijke monniken, ongelijke kappen SLOT DEFECT? Definitieve concessie Maarse en Kroon Twee wandelende dames aangereden Kerkvoogdij en kinderbescherming Resultaten van een begrotingsanalyse c-^Radio Moors HKG zag De Sica's „Wonder in Milaan" Heemstede ZATERDAG 22 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Totale project over enige jaren verwezenlijkt Uw handen gaaf en zacht „Katingo" krijgt zandzuiger Hervormde vrouwendienst Uitersten I Uitersten II Goedkope brandweren Gedroogde Spinnekopjes POTTER'S LINIA Polygoon filmt emigranten in Australië Huisvesting verhuist naar Raadhuisplein 17 Heemsteedse afdeling Katholieke middenstanders Op de hoek van de Oude Weg en de Nijverheidsweg in de Waarderpolder staat een nieuw, voor de voorbijganger nog weinig imponerend gebouw, dat reeds alle afdelin gen bevat van de veelzijdige Grafische Industrie Heemstede. Het is daar nog min of meer provisorisch gevestigd omdat het project nu ongeveer voor de helft voltooid is, maar de technisch directeur van het bedrijf, de heer J. L. Krapels, hoeft in elk geval niet langer ongeveer 50 kilometer per dag te reizen voor zijn gebruikelijk con tact tussen de op vijf plaatsen gevestigde bedrijfsafdelingen: het kantoor in Heem stede, een drukkerij elders in Heemstede en een drukkerij in Haarlem, papierxrrtga- 7,ijnen aan het Soendaplein en aan het Donkere Spaarne en dan nog een afdeling Totografie aan de Cruquiusweg. Al deze afdelingen zijn mét een geleidelijkheid, dié handhaving van de productie mogelijk maakte, in de nieuwe bedrijfsruimte onderge bracht, welke op 7 Februari officieel zal worden geopend. Ondertussen gaat de bouw van het to tale project voort, dat men over enige jaren voltooid hoopt te hebben en dan een 'oppervlakte van een halve hectare zal be slaan. Dan wordt de ruimte van de druk kerij nog verder uitgebreid, onder meer doordat het kantoor ondergebracht wordt inde étage, die op de papieropslag gebouwd zal worden. Nog een étage hoger komt dan de cantine. Ook de directiekamers zullen op de eerste verdieping komen. Het bedrijf, waar in een twee ploegen- stelsêl gewerkt wordt met een korte onder breking in de nacht, krijgt een speciaal luchtcirculatie-systeem, dat gericht is op een constante temperatuur, maar vooral ook op een voor de offset-druk zo belang rijke constante relatieve vochtigheid. Als gevolg van de vestiging van het be drijf in Haarlem is de naam thans Grafi sche Industrie Haarlem geworden. Heem stede, waar de drie afdelingen van het be drijf (de drukkerij „De Gentiaan", de mu- ziekdrukkerij „Musica" en de uitgeverij ,,De Töoi'ts" haar groei beleefden, komt dus niet meer in de naam voor. Muziek „voorop" Dit veelomvattende bedrijf, dat ook op de internationale markt een woordje mee spreekt, was aanvankelijk alleen een uitge verij, die zich sinds de oprichting in 1936 vooral op de uitgave van muziek toelegde. Door de ooidog raakte het contact verloren met de muziekgi-aveurs, die voor het be drijf werk.ten. Het begon toen deze zelf op te leiden en ging daar al spoedig na de oorlog mee aan het werk. En het bleef niet bij graveren, weldra ging men over tot het drukken van muziek. De offsetdrukke rij begon zich te vormen en breidde zich Uit. Door de eis van constant werk voor ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker oj Drogist Gratis proeftube na inzending van deze "dvertentic aan N.V. Rowntree, Afd d Herengracht 209 Amsterdam Een vijftien ton wegende zandzuiger is naar de op het Bergense strand liggende „Katingo" om een geul naar de bank te zuigen. IN DE BERUCHTE „CRISISJAREN" die aan de tweede wereldoorlog zijn voorafge gaan, d.w.z. in de jaren van 1930 tot 1939( is er naar gestreefd de financiële positie van alle gemeenten even gemakkelijk of beter: even moeilijk te maken. Vóór dien hadden gemeenten waar veel ingezetenen grote vermogens of hoge inkomens hadden, het materieel heel wat gemakkelijker gehad dan steden met een grote arbeidersbevolking. Om in de buurt te blijven: Heemstede en vooral Bloemendaal waren heel Wat rijker dan Haarlem, niet alleen qua bevolking maar ook qua ge meentehuishouding. Om wat meer gelijkheid te krijgen is toen het gemeentefonds ingesteld; in dit fonds stortten alle belastingbetalende Nederlanders hun onvrijwillige bijdragen ongeacht de plaats waar zij woonden, en uit dit fonds kreeg elke gemeente haar deel, onge acht de vraag hoeveel haar eigen ingezetenen hadden bijgedragen. Toen de crisis voortduui-de en deze regeling onvoldoende bleek, werd zij aangevuld en versterkt door het werkloosheidssubsidiefonds, dat op dezelfde leest geschoeid was: de belas tingbetalers, in hoofdzaak dus de werkenden, uit het gehele land stortten daarin hun bijdragen en de gemeenten kregen naar gelang van de uit tê keren steungelden een uitkering. Een van dé grote offset-persen in de nieuwe drukkerij. de drukkerij kwam er al heel wat meer werk dan muziek alleen van de persen. Het was echter vooral de muziek, waar mee het bedrijf zich reeds in 1946 een ste vige exportpositie begon te verwerven omdat Leipzig, dat voor de oorlog een zeer grote afzet van gedrukte muziek had, in de Oostelijke zóne was komen te liggen. De voornaamste landen, waarheen thans geëxporteerd wordt, zijn Duitsland, Enge land, België, India, Indonesië, Zuid-Afrika, mm Deze apparatuur, die op het eerste gezicht doet denken aan een eieren-sèlecteer- machine, lijkt weinig thuis te horen in een offsetdrukkerij, maar hét behoort ook lot de uitrusting van de Grafische Industrie. Het is bestemd voor het slijpen van de gebruikte zinkplaten. De heen en weer geschudde porcéleinen knikkers doen het werk. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST' LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Thans is de beschikking van de Com missie Vergunningen Personenvervoer verschenen, waarbij de N.V. Autobuson derneming Maarse en Kroon te Aalsmeer wordt aangewezen als streekvervoeron- derneming voor het gebied, waarvan de hoekpunten worden gevormd door de steden Amsterdam, Utrecht, Leiden en Haarlem. Aan Maarse en Kroon is tot en met 31 December 1957 vergunning verleend voor een aantal busdiensten, welke in het algemeen dezelfde zijn als thans reeds door de maatschappij worden gereden. Het heeft ongeveer zes jaar geduurd voor de Commissie met deze vergunning verlening gereed kwam, onder meer om dat de belangen van zovele andere ver voerders de Nederlandse Spoorwegen, de N.Z.H., de N.B.M. en vooral ook dé frajectvei-voerder P. Langhout in Ter Aar "- hierbij in het geding waren. In het al gemeen is tussen alle belanghebbenden in de loop der jaren overeenstemming be reikt. Zo heeft Maarse en Kroon afgezien van een directe lijn AalsmeerZandvoort. He Commissie wees een aanvraag voor eetx dienst via de rijksweg no. 4 door de Haarlemmermeerpolder af: het regionaal vervoer, dat Maarse en Kroon verzorgen, Wettigt een dergelijke verbinding niet, terwijl een rechtstreekse lijn Amsterdam Leiden de door de Nederlandse Spoorwe- ?en geboden verbinding zou schaden. Aan de andere kant werd de tijdelijke vergunning voor de busdienst Haarlem utrecht door deze beschikking bevestigd °P grond van het belang dat Haarlemmer meer en Amsterdam bij deze verbinding hebben. Jn het algemeen bepaalde de Commis si, dat de diensten van Maarse en Kroon Roeten worden afgestemd op de behoef ten van de tussen de eindpunten gelegen Plaatsen. Voor de Haarlemse rechtbank verklaarde Donderdagmiddag de drie en twintigjarige bloembollenreiziger F. P. L. op Zondag 28 November tot tien glazen bier te hebben gedronken, inaar de president meende uit de verklaringen van getuigen gelezen te hebben, dat de Hillègommer op zijn minst veertien glazen heeft gedi'onken. Des avonds om halftien verliet de verdachte een café in Heemstede en reed de Valkenburgerlaan op. Vermoedelijk heeft hij zich niet gerea liseerd, dat hij in het midden van deze laan rechts moest uitwijken voor het plantsoen. De Hillegommer reed het trottoir van dit plantsoen op en zijn auto raakte de dames, die daar wandelden. Eén van haar liep een gecompliceerde beenbreuk op en de ander werd licht gewond: eerstgenoemde is eerst zes weken verpleegd geweest in een zieken huis te Haarlem en thans ligt zij in een rusthuis te bed. Twee politiemannen van Heemstede wa ren spoedig na de aanrijding ter plaatse en voor de rechtbank deelden zij als getuige mee, dat, toen zij de Hillegommer op de Valkenburgerlaan aantroffen, deze naar drank rook. Later hebben zij op het bureau van politie enkele proeven genomen en zij kwamen tot de conclusie, dat de verdachte onder invloed van drank verkeerde. Na verhoor door de Heemsteedse politic is L. voor de officier van justitie geleid en daarna naar het Huis van Bewaring over gebracht. Sedertdien is hij in voorarrest. Verdachte zeide dat er verband gelegd moest worden tussen het gebruik van bier en zijn wijze van rijden. De officier van justitie merkte op, dat verdachte op Zondag 28 November aan de rol is geweest cn vele glazen bier heeft ge dronken. Hoewel de Hillegommer daartoe niet in staat was, is hij toch in zijn auto gestapt, omdat hij blijkbaar de gevaren niet kende. Twee dames zijn door het on verantwoordelijk rijden, aldus de officier, gewond; deze méénde, dat een gecombi neerde straf enig effect zal hébben en dat een gevoelige straf opgelegd moet worden. De eis luidde een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan zes onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en vier voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, be nevens ontzegging gedurende drie jaar mo torrijtuigen te besturen. de Scandinavische landen en de Zuid- Amerikaanse landen. De export geschiedde dus „met muziek voorop", maar inmiddels is er al heel wat ander grafisch wex-k over de grenzen ge gaan, zoals bijbels en liturgische uitgaven, of om eens éen ander voorbeeld te nemen dat een beeld geeft van de veelzijdigheid van de orders, het kleurig verluchte „BBC- boek voor de jeugd". De architect, die het nieuwe gebouw van de Grafische Industrie heeft ontworpen, is ir. F. J. van Embden, een autoriteit in de sector van de utiliteitsbouw, zoals hij trou wens ook toont met de bouw van het labo ratorium van de PTT te Leidschendam. De moderne pêrsoneelszaal van het Zon nehuis was geheel gevuld met leidingge venden uit dê Hervormde Vrouwen Dienst, toén dokter C. Hage zijn lezing hield over „Taak en plaats van de kerkvoogd in het gemeentèlèvén". Een humoristisch, histo rische inleiding, die de functie der „kerk meesters" van de veertiende eeuw af openlegde, stelde deze taak direct in groter verband en toonde aan, hoe gedu rende vier eeuwen de band tussen stads bestuur en kerkmeesters een zeer nauwe is geweest. Sinds de Napoleontische tijd is deze band geheel verbroken en van het midden der vorige eeuw af wordt de naam „kerkvoogd" ingevoerd. Het college van kerkvoogden, bijgestaan door het col lege van notabelen voert sindsdien het beleid van de zakelijke kant van het werk der Nederlands Hervormde kerk, een zaak van grote importantie en van grote getal len. Alle belangrijke punten kwamen ter sprake, o.a. verhouding college van kerk voogden tot de centrale kerkeraad; globaal overzicht van de begroting, werkzaamhe den van het kerkelijk bureau en de ver houding tot de nieuwe kerkorde. Dit zeer instructieve betoog, waarop met velerlei vragen gereageerd werd, le verde een belangrijke bijdrage tot de zg. kadervorming die de H.V.D. zich tot doel stelt. Daarop volgde de behandeling van en kele practische zaken, o.a. opwekking tot algemene deelname aan de handwex-kactie voor het Vluchtelingenwerk te Berlijn, waarvan van 15 tot 22 Februari een ten toonstelling gehouden wordt in het Wijk- gebouw Ged. Oude Gracht 104, die beslo ten wordt met een filmavond over het vluchtelingenwerk op 22 Februari. Het tweede deel van de avond was ge wijd aan het Kinderbeschermingswerk, toegespitst op het uitgebreide Hervormde werk in de vereniging Kinderzorg. Mejuf frouw I. A. Schaap, inspectrice bij de Provinciale afdeling Noordholland van Kinderzorg, die 450 voogdij pupillen voor Ijaar rekening heeft, (300 in gezinnen en .150 in inrichtingen), leidde de bezoeksters in de geest binnen in de gezinnen waaruit deze kinderen komen. Hoe vindt een kind het, wanneer hij in een (nog) vreemd pleeggezin komt? Hoe zal de houding van de pleegouders daartegenover zijn? Welke overwegingen gelden daarbij? Hoe is de verhouding tot de eigen ouders van de pleegouders? Waar de mogelijkheid tot „adoptie" in de Nederlandse wet tot nu toe ontbreekt, worden vele pleegouders weer houden een kind te nemen. Het vinden van pleeggezinnen is een tere zaak en mej. Schaap vertelde dat er een groot tekort aan pleeggezinnen in het Hervormd volks deel bestaat. Zij besloot met de wens dat de H.V.D. er aan zal medewerken dit te kort weg te werken! Een levendige ge- dachtenwisseling, waaraan vooral enkele pleegouders aandeel hadden, besloot deze interessante avond. De verdediger mr. J. van der Hoeven merkte op, dat hij na het bezoek aan ver dachte in het Huis van Bewaring een heel ander beeld kreeg dan toen h(j het dossier had bestudeerd. Vérdachte was geheel van streek en bevreesd voor de straf, die boven zijn höofd hing. Hij gaf toe het feit ernstig te vinden. Pleiter vroeg de rechtbank de verdachte clementie niet te onthouden en wegens zijn werkzaamheden het rijbewijs niet al té lang in té trekken. De rechtbank zal op 3 Februari uit spraak doen, Na de oorlog heeft men, in afwachting van een definitieve regeling van de finan ciële positie der gemeenten en van de financiële verhouding tus-sen rijk en ge meenten, deze regelingen wat herzien en aangevuld met behoud van hetzelfde prin cipe, dat beoogt voor alle gemeenten ge lijke mogelijkheden te scheppen ongeacht de toevallige samenstelling van hun be volking. Bezien wij in het licht van deze bedoe ling de begrotingen 1955 van Haarlem. Bloemendaal en Heemstede, dan blijkt hét beoogde doel nog geenszins te zijn bereikt. Het is de éne gemeente blijkbaar mogelijk voor haar huishouding, dat wil dus zeggen voor de verzorging van haar ingezetenen, véél meer te besteden $an de andere. Het is interessant na te gaan hoeveel Haarlem. Bloemendaal en Heemstede voor alle af zonderlijke onderdelen van de gemeente lijke zorg besteden en in totaal dus bliikbaar ook kunnen besteden. Als vergelijkingsmaatstaf willen wij een gemiddeld gezin van vijf personen aan houden. Aan zulk een gezin legt Haarlem f 983 ten koste. Bloemendaal 1176. maar Heemstede slechts 773! Nu wachte men zich voor oppervlakkige conclusies: het inderdaad enorme verschil tussen Bloe mendaal en Heemstede, een verschil van ruim 52 pet., betekent nog a,nerminst dat laatstgenoemde gemeente niet meer zoxi willen uitgeven: misschien kan het dit niet. misschien behoeft het ook niet, althans niet ten volle. Een enkel voorbeeld kan dit duidelijk maken: Bloemendaal is in oooervlakte ruim vier keer zo groot als Heemstede. A's Bloemendaal dus we"icht meer moet uitgeven aan wegenonderhoud of verlichting van de we°en, is d"»t hee' begriipeliik en als Heemstede voor dit doe' minder uitgeeft is dat geen symptoom ven we^en verwaarlozing of van voorliefde voorliefde voor duisternis. Maar als men alle voorbarige en dus wellicht oniu'«fe conclusies terzake van het gemeentelijk beleid achterwege laat, geven de begro tingscijfers interessante stof voor verge lijking. Daar ook een gemeente, althans op de duur, ge~n geld kan uitgeven alvorens hét te hebben verkregen, dient eerst de vraag te worden beantwoord: hoe komen de dr-'è gemeenten aan deze 983, resrxeeb'oveliik 1176 of 773 guldens, die zij aan e'k gezin (van vijf personen) ten koste willen leg gen. Voor een belangrijk deel inter aard uit het bovengenoemde gemeentefonds. Uit di>t fonds namelijk ontvangt Haar'em voor elk gezin, dus als aandeel van de uit te geven 983 rond f 387, B'oemendsjail krii^t ner cezi.n uit dit fond® 186 en Heemstéde f 176. Dat wil du® zeggen dat Haar'em met minder dan 62 pet. van zijn uitgaven int andere bronnen dan het gemeentefond® moet putten, maar dat Heemstede 76 en Bloemendaal zelfs 84 pet. e'ders moet ver werven! T'it de nersone'e belasting, hoofdsom op „gebouwd èn ongebouwd", inclusief de op centen op beide heffingen plus de com- ADVEPTENTJE |TjT\|Tl van nnds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM De leden van de Haarlemse Kunst gemeenschap hebben Donderdagavond in het Rembrandt-theater weer eens een proeve van Italiaanse neo-realistische filmkunst gezien in Vittorio de Sica's meesterwerk „Miracolo a Milano". (Won der in Milaan). Het wonder, dat hij aan toont in een reeks kostelijke cinemato grafische trucjes, is de verandering van een gore troep zwervers, hokkend in op trekjes buiten de samenleving, in bemin nelijke persoonlijkheden onder de arge loze leiding van de kleine weesjongen Toto. In dat wonder kon hij zijn ongeremde maar nergens ongerijmde fantasie volop uiten al luistert ook deze vrijheid naar de wetten: een strakke massaregie, zon der welke deze film beslist vermoeiend zou zijn geworden. De toeschouwer wordt er terstond op geattendeerd dat hij een speelse droom gaat zien, want de kleine Toto aanschouwt in een koolplant het levenslicht en blijft een merkwaardige jongen, die niet twijfelt of het „goede morgen", dat de mensen elkaar bij wijze van groet toevoegen, is een wens, welke altoos in vervulling gaat. Die sfeer van bijde verwondering over het leven deelt zich mede aan de krot bewoners in wier midden hij belandt. Wanneer het Utopia dat zo bezig is te ontstaan onderhevig wordt aan dreigin gen van buitenaf eigenaren van de grond, die met hulp van de carabinieri de zwervers trachten te verdrijven - be ginnen de wonderen pas vlot te gebeuren. Een kleine hemelse duif in Toto's han den stelt deze in staat de stoutste dromen der vagebonden te verwezenlijken. En wanneer de landeigenaren en hun militie hen verdrijven, verlaten zij allen opgewekt liet aardrijk op bezemstelen „naar een land waar een goede morgen werkelijk een goede morgen betekent". H. B. pensatie, die het Rijk uitkeert wegens het gedeeltelijke gemis van deze belastingop brengst, weet Haarlem voor elk gezin 86 te verwerven. Heemstede evenwel büna het dubbele, n.l. 166, terwijl B'oemendaal vèr-uit de kroon spant met f 262! Vrij belangrijk zijn voort® ook de winst uitkeringen uit de gemeentebedrijven, al thans i.n Haarlem en Heemstede; in Bloe mendaal zijn deze uitkeringen volstrekt onbelangrijk. In totaal, dus uit ga®, water en electriciteit tezamen, verwerft Haar lem voor elk gezin 45, Heemstede 54, doch Bloemendaal slechts 5. De e'ectri- citeitsvoorziening van de Rloemend'anlse bevolking geschiedt n.l. rechtstreeks door het provinciale bedrijf, dus buiten de ge meente om, terwijl voorts gas en water elk voor een rijksdaalder zorgen. In Heem stede ontstaat de 54 uit ruim 5 van het water, bijna 26 van de e'éetr.iciteit po f 23 van het gas. Wat Haarlem betreft, hier levert het waterbedrijf ruim 3 per gezin en de beide lichtbêdriiven ogen schijnlijk slechts 42. Ogenschijnlijk, want de bedrijven storten uit hun winst vooraf in de gemeentekas een bedrag van ruim f 16 per gezin als retributie voor het mo gen hebben van kabels en buizen in de gemeentegrond, een beên-en-weer bereke ning. die Heemstede vóór de oorlog heeft afgeschaft. In fêi+é zijn dé vergelijkbare baten uit de bedrijven dus 61 per gezin in Haarlem tégen 54 in Heemstede. Oók d'e vermakelijkheidsbelasting loop' nog al vér uiteen, zij het uiteraard op een 'agêr niveau. Uit dézè belasting verwerft Haarlem 17 per gezin, Heemstede 7 en Bloemendaal slechts 1.50. Maar ook de rijksbijdrage in de politiekosten is heel verschillend. Uit deze hoofde ontvangt Haarlem namelijk bijna 65, Bloemendaal biina 61, maar Heemstede nog reen f 45. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat Heem stede in deze extra-stiefmoed'erliik door het r'jk wordt bedeeld: het is zonder meer wel duidelijk dat het stedelijk karakter van Haar'em en de uitgestrektheid van Bloe mendaal in deze doorslaggevende factoren zijn. Vermelden wij van de ontvangsten ten slotte nog de straatbelasting, die aan Haar lem 33 per gezin verschaft, aan Bloemen daal 39, maar aan Heemstede s'échts ƒ11. Het beperkte verschil tussen Haarlem en Bloemendaal kan aan het verschil in wel stand tussen beide bevoikin-gen worden toegeschreven, het grote verschil tussen Haarlem en Bloemendaal enerzijds en Heemstede anderzijds vloeit voort uit een verschillend gemeentelijk beleid. Gaan wij nu vervolgens na hoe de drie gemeenten de aldus verworven gelden ten bate van de inwoners besteden, dan blijkt uiteraard dat heel veel onderdelen van de gemeentelijke zorg in alle drie gemeenten vrijwel evenveel per gezin kosten. Op an dere onderdelen daarentegen zijn de ver schillen groot. Zo geeft Haarlem aan het plaatselijke natuurschoon, dat wil dus zeggen aan de plantsoenen en de Hout 17 oer gezin uit; Heemslede evenwel legt aan de plantsoenen en Groenende al niet min der dan 37 per gezin ten koste, terwijl Bloemendaal ook hier weer de kroon spant met een uitgave van 41 per gezin. Het onderhoud van de straten e.d. vergt in Haarlem per gezin 27, Heemstede met éen ietwat minder intensief verkeer kan toekomen met 25, maar Bloemendaal mei zijn zoveel grotere uitgestrektheid dient voor dit doel niet minder dan 54 uit te geven. De brandweer met alles wat daaraan annex is, komt Haarlem té staan od 6 per gezin, Bloemendaal on 5 én Heem stede op slechts 3.50. Al deze bedragen zijn niet hoog, maar de beide uitersten liggen toch maar even 70 pet. uit elkaar! De straatverlichting vergt in Haarlem per gezin 16, in het uitgestrekte Bloemendaal 18, maar in het toch vrij compact ge bouwde Heemstede bijna 23! Voor de gemeente-reiniging moet Haar lem voorts per gezin betalen 26; Heem stede precies de helft, dus 13. maar Bloe mendaal niet minder dan 42. Voor de stadsbibliotheek met de daar onder ressorterende filialen benevens aan subsidie voor de R.K. leeszaal trekt Haar lem netto 8 a 9 gulden ner gezin uit. Heemstede 4 a 5 gulden en Bloemendaal nihil. Voor de beide gemeentelijke musea betaalt Haarlem bovendien 4 per gezin, terwijl dé beide andere gemeenten voor dit doel géén kosten hebben. Ook de lasten ter wille van d'e zorg voor krankzinnigen lopen sterk uiteen. Per ge zin dient Haarlem hieraan 23 te besteden. Heemslede 18 en Bloemendaal 13. Deze verschillen zullen wel niet voortkomen uit een grotere of kleinere freauenUe van krankzinnigheid onder d'e bevolkingen, maar geheel zijn toe te schrijven aan de uiteenlopende welstand, waardoor in de éne gemeente relatief meer van deze kas ten voor eigen rekening genomen kunnen worden dan in de andere. Aan ondersteu ning van valide of invalide inwoners, die niet bii machte zijn in eï"en onderhoud te voorzien, moet Haarlem 75 per gezin be steden, Bloemendaal 34 en Heemstede slechts 20. Tenslotte zórgt elke "emesrte ervoor dat de inkomsten niet geheel aan reeds be kende uitgaven zullen heengaan, maar be houdt ied'er een reservepotie voor „on voorziene" uitgaven, d"'è we'''icht in de loop van het jaar noodv.ake!ijk zullen blij ken. In dit potje reserveren Haarlem en Heemstede ieder 18 per gezin en Bloe mendaal 8. ADVERTENTIE Diedrieh Landplaegh, eerbiedwaar dig schout in de 17e eeuw placht een zakje gedroogde spinnekopjes op zijn borst te dragen. Voortref felijk middel tegen keelpijn en ver koudheid beweerde hij steeds Wij in de 20e eeuw dragen liever een doosje Potter's Linia bij ons. Een Pottertje op de tong geeft al dadelijk weldadige verzachting bij hoest en keelpijn. POTTER'S LINIA in handige platte doos jes bij alle apoth. en drogisten a 50 cent. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Een van de productieleiders van Poly goon Profilty. de heer Karei Nort, vertrekt Zondag per KLM-toestel naar Australië om de laatste voorbereidingen te treffen voor de opnamen van een film, die wordt vervaardigd óver het leven en werken van de Nedei-landse emigranten in Australië. Acht dagen na hem volgt cameraman Piet Out die met behulp van assistenten en be lichters. beschikbaar gesteld door de film board van de Australische regering, de op dracht zal uitvoeren. De opnamen zullen ongeveer zes weken duren De film. die een lengte van circa een half uur krijgt, zal worden opgenomen in de staten Victoria en New South Wales. Op de agenda van de openbare vergade ring van de Heemsteedse gemeenteraad staat onder meer een voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen van 2.010 voor de inrichting van de benedenverdie ping van perceel Raadhuisplein 17 voor het bureau huisvesting. Het raadhuis biedt namelijk onvoldoende gelegenheid cm alle seci-etarie-afdelingen onder te brengen en thans is het zo, dat de afdeling financiën en onderwijs niet meer genoeg heeft aan de ter beschikking staan de ruimte. De enige mogelijkheid om deze afdeling in het raadhuis uitbreiding van werkgelegenheid te geven bestaat in het toevoegen van de thans bij de afdeling huisvesting in gebruik zijnde kamer. Het perceel Raadhuisplein 17, dat is aangekocht ten behoeve van de toekomstige uitbreiding van het raadhuis wordt thans gedeeltelijk ingericht voor het bureau huisvesting. De kosten, die nodig zijn om deze kamers eenvoudig ih te richten kunnen als volgt worden verdeeld: 600 voor verwarmings installaties; 280 vo'ör verlichting; 250 voor telefoonverbindingen en 880 voor witten, behangen, beitsen, vloerbedekking, klok en kapstok. B. en W. stellen de raad voor deze be dragen uit te trekken. Aangezien de zittingsperiode van de leden en het plaatsvervangend lid van de wel standscommissie op 26 Februari eindigt stellen B. en W. de raad voor om de heren H. W. van Kempen. A. P. Smits en B. J. J. Stevens (leden) en de heer H. Korringa (plaatsvervangend lid) opnieuw te be noemen. Overwegende, dat het wenselijk is, dat wordt overgegaan tot herziening van dat deel van het uitbreidingsplan van de ge meente Heemstede, dat is vastgesteld voor de terreinen, welke zijn gelegen Westelijk van de Herenweg, Zuidelijk van de buiten plaats „Ipenrode". Noordelijk van de Man padslaan en Oostelijk van de Leidsevaart verzoeken B. en W. de raad goed te keuren dat deze herziening wordt voorbereid. Voorts raden B. en W. de raad aan om een aanvullend crediet van 52.000 te ver strekken voor de bouw van een inrichting voor zuivering van rioolwater. In het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg is Donderdagavond de jaar vergadering gehouden van de afdeling Heemstede van de R.K. Middenstandsbond. Na het openingswoord van de voorztter, de heer A. Vendonschot, kwamen de jaar verslagen aan de oxrte; uit dat van de secretaris, de heer C. Duik bleek, dat het ledental ongewijzigd gebitven is. De pen ningmeester deelde mee dat een behoor lijk batig saldo in kas is. Vei-volgens werd aandacht gevraagd voor de rheuma-bestrij- ding, aan welke actie alle middenstanders zullen medewerken, waarna ook de ko mende feestavond in Treslong te Hillegom een punt van bespreking uitmaakte. Ook werd nog medegedeeld, dat het bestuur zal trachten de afdeling een eigen vaandel te verschaffen. Nadat de aftredende bestuursleden, de heden A. Verdonschot en P. Jansen bij enkele carxdidaatstellmg herkozen waren, bleven de leden nog enige tijd gezellig bijeen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. van Diest en H. A. J. Riedeman; C. G. Witteveen cn H. E. M. Rijn ja; H. J. de Ru ijler en M. C. Bootsman; L. R. Fabriek en A. M. van Kessel; C. W. Duin en N. L. M. Fra sen; H. P. Warmerdam en G H. Ruigrok; J. J. Fano j en J. G. Freerkstra; W. A. van den Berg en H. van Zonneveld. GETROUWD: H. J. van Bakel en H. B. Wolterink; C. de Jongh en G. N. de Vries; W. P Jansen en H. van Zutphen; A. F. G. Avis en E. M. Veltkamp. GEBOREN: Theodorus Hendricus, z. van L. Kuiper en A. W. Ruijgrok: Anna Maria Martha, d. van A. Prins cn T. E. Janmaat; Hermanns Steohanus Adrianus, z. van P. J. Mertens en H Wiegers; Josephus Wilhelmus Albertus. z. van J. G. B. Striekwold en M. H, van Zijl; Johannes Gysbertus, z. van C. A. Hilhorst en M. a. van Altena; Marco Frans Ferdinand, z. van J. Franken en A. G. Mont- foort. OVERLEDEN: Mei C. de Vries, 90 j., He renweg 158; Mevr. Wed. U. VossersKamo- stra. 93 j.. Asterkade 28; J. Vrijer. 72 j.. Dr. Schaeomans+vaat 79: Mevr. Wed J. Bolier— Kik. 72 j.. Binnenweg 123; .T. Slooe. 62 j., Fr. v. Eedenplein 36; Mevr. Wed. J. de Rijke —der Weduwen, 92 j., Fr. Schubertlaan 59.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3