Er is te hoog gegrepen aan de Noordkant van het kanaal .Clowntje Rick Kerkdiensten Opdracht in Wenen IJmond-tragedie nadert finale Economisch Instituut krijgt opdracht voor openhartig rapport Federatie blijkbaar moeilijk- DRAADOMROEP Kantoormachinehandel P. HARTOG Voor de kinderen Heringa Wuthrich Nachtdienst apotheken FEUILLETON ZATERDAG 22 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE VERONDERSTELLING IS GEWETTIGD, dat de bevolkingsprognose voor de IJmond, zoals die indertijd door de Rijksdienst voor het Nationale Plan en zijn commissie „Westen des Lands" werd opgesteld en gretig overgenomen door Bever wijk, om herziening gaat vragen. Naar wij menen te weten is de commissie zelve ook tot deze overtuiging gekomen: het cijfer van 225.000 inwoners, dat voor de Beverwijkse moot van de IJmond als basis diende, zij het dan over een groot aantal jaren, moet als te rooskleurig worden beschouwd. Het is niet houdbaar gebleken. Dit zou de consequentie met zich kunnen brengen, dat de nieuwe Beverwijkse „city", gebaseerd op deze toenmaals aangenomen grootse stadsontplooiïng belangrijk kleiner zal moeten worden opgezet dan aanvankelijk werd aangenomen. Het zou eveneens tot de gevolgtrekking moeten leiden, dat de toekomstige structuur van de „IJmond" opnieuw serieus in beschouwing dient te worden genomen. Diverse symptomen in het spel der krachten, dat zich thans in de IJmond ontwikkelt, wijzen op een toe neming van de spanningen, maar ook op de nadering van een ontknoping. Velsen, als woongemeente voor de industrie-werkers prettig gelegen, zal met de straks gereed komende „sluisweg" een haast ideale, want snelle, verbinding met de Hoogovens hebben en »?us het argument, dat de wooncentra voor de industrie zich aan de Noord kant van het kanaal móeten ontwikkelen, als vervallen kunnen beschouwen. Het moge droevig zijn, dat een federatie van gemeenten in één woongebied niet lukken wil en straks van hogerhand in een keurslijf gedwongen zal moeten worden: verbazingwekkend is het nauwelijks, wan neer men de vooruitgang der Europese samenwerking er mee vergelijkt. Rapport nodig Er zou dus iets, nee veel voor te zeggen zijn, een boven de partijen staand, objec tief en betrouwbaar lichaam, een uitspraak te laten doen, dde tevens een toekomst voorspelling zal zijn op de gronden der moderne sociologische, economische en sociale wetenschappen. Velsen zal dezer dagen opdracht verstrekken aan het Ne derlands Economisch Instituut te Rotter dam, om een rapport uit te brengen over het Velsense part van de IJmond Heemskerk zal dit voorbeeld waarschijn lijk spoedig volgen. Beverwijk doet niet mee. Het is moge- ADVERTENT1E tovenaar in dat kastje. Noudan is hij klein behuisd." ,,Dat lijkt maar zo. Technisch heeft hij alle ruimte van de wereld in zo' n Draadomroep-luidspreker." Dat begrijp ik niet." „Ik wel. In die luidspreker verwerkt PTT de laatste technische snufjes. Je ziet ze niet, maar je hóórt ze." Ja, zo'n moderne, strak uitge voerde Draadomroep-luidspreker brengt het rijkste luistergenot in Uw huis - voor het minste geld*! Hinderlijke storingen - door atmosferische invloeden, door stofzuigers, electrische apparaten, trams - behoren voorgoed tot het verleden. U krijgt zuivere, onvervormde studioklank omdat PTT de meeste programma's over eigen, beschermde muzieklijnen aan voert. Word óók Draadomroep- abonné en U hoort het fijnste het best! 'Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioklank lijk, dat er uit de gemeenteraad vragen over deze afzijdigheid aan B. en W. ge steld worden, ondenkbaar is dit zeker niet. Het college van B. en W. der gemeente Beverwijk heeft zich echter nu in nevelen gehuld omtrent zijn standpunt in dezen. Samen met de Stichting Het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam gaat d>us aan het werk in de I.Tmond, mogen wij aannemen. Daartoe zal een zijner jonge, veelbelovende onderzoe kers, de heer P. Mourik, die de leiding heeft over het regionaal onderzoek van het N.E.I., zich in Velsen vestigen, om zich zo diengaand mopeliik vertrouwd te maken met de economische problematiek in de IJmond een voorpost van het N.E.I., dus in het te onderzoeken gebied. Dat de samenwerking met de Stichting Noord hol land voor Maatschappelijk werk. die zich bezig houdt met een sociologische analyse van de kwalitatieve verhoudingen in de IJmond, groot zal blijven, is een gelukkige omstandigheid en dat de ge meente Velsen beschikt over een citograaf, die snel een „uittreksel" uit de bevolking kan maken, een andere: zonder deze beide factoren zou ook het N.E.I. niet tot een volledig rapport over Velsens positie in de IJmond kunnen komen. Het Nederlands Economisch Instituut is niet toevallig ondergebracht in een aan bouw van de Economische Hogeschool, die aan de Pieter de Hoochweg te Rotterdam zetelt: het kwam er ruim 25 jaar geleden namelijk uit voort. Als een soort „practi cum" voor de academici, die er een drem pel tot de maatschappij vonden en er zich konden bezighouden met de vele proble men uit de praktijk der samenleving. Oud minister professor Lieftinck en zijn collega v. d. Brink voltooiden er onder meer hun economische scholing; Prins Bernhard en prof. dr. J. F. ten Doesschate, Hoosoven- directeur, zetelen onder anderen in het curatorium. De sterke binding, die het instituut tot de tweede wereldoorlog met de Hoseschool had, werd in 1945 door de omstandigheden doorbroken: er kwam een hevige behoefte aan een economisch onderzoek uit het be drijfsleven en het Economisch Instituut ging fungeren als deels zelfstandig lichaam dat tegen de kostprijs opdrachten tot dit onderzoek aanvaardde, hoewel het zuiver wetenschappelijk onderzoek bleef bestaan: het „verlengstuk" van de Hogeschool hield zijn grote waarde op die punten, waar een bedrijf of een bevolkingsgroep geen nut hecht aan een benaalde diagnose, die op zich zelf echter wel degelijk de moeite van het stellen waard is. Zo is het Instituut 'bijwijze dus van zuiver wetenschappelijk onderzoek en niet voorkomend uit enigerlei opdracht bezig met een conjunctuur-voorspelling voor Amerika en met een inkomensverhouding tussen Amerika en Rusland. Belangwekkende onderwerpen, waar voor echter weinig Nederlanders de kost erijs van het onderzoek over zouden heb ben, behalve die Nederlanders, wier directe belangstelling hoger grijpt dan het eigen bedrijf en de eigen kring. Vijf taken Wanneer men de verschillende werk terreinen van het N.E.I. beziet, zijn er vijf sroeppn te vinden, vijf „onderwerpsbepa lingen". Wie de structuur van de IJmond thans in gedachten houdt, zal merken, dat op vele, zo niet elk dezer vijf punten aan rakingsmomenten tussen het IJmond- orobleem en het werk van het N.E.I. zijn te vinden. Het is dus geen groot wonder, dat het Velsense eemeenteh«»stnur zijn voorkeur liet uitgaan naar dit Instituut om aan een eerliik, uitgebreid en verant woord rapport te komen. Staal en stikstof Daar is dan ten eerste het algemene conjunctuuronderzoek, waaronder ook het belastingonderzoek valt. Dit wil dus zeg- COCOCOOftOOOOftOOOOOftrOOOOOOOOOeOOCOOOCOOOOOOOOCOOOOOOClOO DE PROBLEMEN van de IJmond zijn weer sterk in de belangstelling teruggekomen in velerlei ver- band. Kleine en grote symptomen van een naderende beslissing op dit voor midden-Kennemcrland uiterma- te belangrijke stuk van zaken zijn voor de oplettende beschouwer der is huidige ontwikkeling overal waar te nemen. Al lijken zij soms weinig met de toekomst van de IJmond te maken te hebben, zij hebben 't wel degelijk. 8 In bijgaand, openhartig artikel heeft 8 één onzer redacteuren deze feiten en li J symptomen gerangschikt aan de 8 hand van materiaal, dat hierover voorhanden is. De bemoeiingen van jj. S het Nederlands Economisch Insti- - tuut te Rotterdam, dat als zelfstan-j: I dig verlengstukvan de economi- sclie Hogeschool in Rotterdam zijn J sporen op het gebied van voorspellin-1 gen en constateringen over groeien- o de bevolkingsgroepen en der zei ver 8 economische en sociale problemen c verdiend heeft, zijn in deze beschou- 8 wing verwerkt. Zoals men zich uit de beantwoording van de zijde van het s Velsense college van B. en \V. op vra- 8 5j gen uit de raad over de gemeeniebe- groting 1955 zal herinneren, werd meegedeeld, dat dit N.E.I. opdracht 8 zal krijgen om een rapport over de 8 IJmond op te stellen. Dat dit rapport 8 een aantal even openhartige als be- 8 8 langwekkende conclusies zal bevat- 8 ten, kan nu wel met zekerheid wor- S den aangenomen, zelfs al staat er nog - 8 geen letter van op papier. De moei- o lijkhedcn in de IJmond stapelen zich 8 immers op: de drie gemeenten, die 8 daarin hoorden samen te werken, 8 hebben elkaar nog niet gevonden: Beverwijk bleef en blijft afzijdig, Heemskerk en Velsen zijn het wel 8 eens. OOCOOOOOOOOftOCOOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOOOlXIOCOOOOCOOOOOOClOC gen, dat het Economisch Instituut een marktanalyse samenstelt van de industriële productie. Zoals stikstof en staal. Hier ligt dus een duidelijke taak voor het N.E.I. in de IJmond: de genoemde producten komen hier nogal eens voor. De gedachte is waar schijnlijk niet voorbarig, zulks in direct verband met de eerder genoemde bevol kingsprognose, dat hierbij de hele West- Europese staalproductie een rol gaat spe len: wanneer West-Duitsland bijvoorbeeld de concurrent gaat worden, die de Neder landse hoogovens kunnen afremmen in hun ontwikkeling een normale reactie overigens op een normaal economisch ver schijnsel dan zou dit onmiddellijk te rugslaan op de bevolking van de IJmond. Dan zou er geen geld besteed hoe ven te worden aan een grote stad, die later blijkt te groot opgezet te zijn. Regionaal werk De tweede taak, die het N.E.I. in zijn werkschema onderscheidt, is een regionale- die van het streek onderzoek. Daaronder valt, om een voorbeeld te noemen, dé kwestie der vliegvelden. Daaronder valt een sociografisch onderzoek van de jeugd- baldadigheid in een bepaalde stad. De vliegvelden kunnen wij voor de IJmond voorlopig buiten beschouwing laten (hoe wel de opening van de „Breedband", waar een helicoptère een feliciterende deputatie uit Dordrecht kwam brengen en halen, zelfs deze mogelijkheid door menig hoofd heeft doen spelen), maar het andere vraag- ADVERTENTIE stuk is zeker ook van belang voor Velsen, om niet te spreken van de overige regio nale vraagstukken, die Velsen interes seren. Haarlem, Amersfoort, Delft en Ge leen, om een paar te noemen, hebben over de meest uiteenlopende stedelijke vraag stukken het objectieve rapporteren van het Instituut al leren waarderen. De tuinbouw Dan kent het N.E.I. het zuivere land- bouw-economisch onderzoek: het onder zoek naar de handel in en de productie van agrarische artikelen. Dus ook een kwestie, die in de IJmond' speelt, waar groeiende steden de tuinbouw voor zich uitdrijven. Een directe vraag, die te beant woorden zou zijn, is die van de mogelijke intensivering van de tuinbouw als redding, door kascultures, in welk opzicht Kenne- merland bepaald minder ver is gevorderd dan het Westland een andere zou die van de vervangende grond kunnen zijn. Bedrijfsonderzoek Taak nummer vier is het bedrijfsonder- zoek: de efficiency in bepaalde bedrijven dus. Dat hoeft zich inmiddels niet te be palen tot bedrijven in de strikte zin des woords, maar kan zich eveneens desge wenst uitstrekken tot een gemeentesecre tarie. Daarbij heeft een rapport van het N.E.I. wel eens hardhandig gewerkt: in het recente verleden is bijvoorbeeld eens gebleken niet in onze omtrek dat een gemeentesecretarie een teveel aan ambte naren herbergde, dat op een verlies aan productiviteit van 94 te stellen was! Op gemeentelijk gebied heeft het Instituut verder ook veel gedaan aan de hervorming der legesverordeningen, die meestentijds OP historische gronden opgetrokken zijn, maar weinig meer met een werkelijke ..kostenvergoeding" te maken hebben. Daarbij kan een rapport niet alleen ongun stig, maar vaak ook gunstig voor de ge meente, die haar legesverordeningen op de helling laat nemen, uitvallen. Het verkeer Tenslotte kent het N.E.I. het verkeers- economisch onderzoek naar alle problemen, die direct of indirect met het verkeer van doen hebben: het Amsterdamse taxi vraag stuk, de scheepvaart en bijvoorbeeld de tunnel en zijn toevoerwegen uit renta- biliteitsoogpunt bekeken. Uit dit bondige overzicht van het werk van een instituut, dat ruim 50 mensen in dienst heeft en van onschatbare waarde is gebleken voor het economisch verkeer in ons land, moge de gevolgtrekking gehaald worden, dat Velsen er wijs aan doet, dit N.E.I. opdracht te verstrekken enige zake lijke waarheden aan het licht te brengen. Het kan alleen maar opfrissend werken in de ietwat vertroebelde sfeer rond de IJmond-prpblematiek. ADVERTENTIE Schotcrweg 122 - Haarlem - Tel. UÏ681 TEL- en REKENMACHINES En hoe maakten oom Tripje en tante Liezebertha het in die tussentijd? Nou... die amuseerden zich ook best, hoor. Ze, waren nog altijd in dat prachtige bergland en ze zagen elke dag weer andere mooie dingen. Iedere dag maakten ze lange wandelingen, waarbij ze de mooiste wegen ontdekten tussen de bergen. Soms gingen die wegen langs diepe afgronden, waar ze stadjes en dorpjes zagen liggen in het dal; vaak liepen ze over bruggen van grote steen blokken, die een afgrond overspanden. „Wat is het hier toch mooi!", vond tante Liezebertha. Ja, dat was 'n mooie vacantie. Maar aan alles komt langzamerhand 'n eind. „Nog 'n paar dagen", zei oom Tripje. „En dan hebben we 't weer gehadDan moeten we weer aan de terugreis gaan denken!" „Ja", zei tante Liezebertha. „Eigenlijk 'n beetje jammer; het is hier erg mooi.. Maar het zal toch weer leuk zijn, de jongens thuis te hebben, hè?" „Ja", zei oom Tripje. „Die hebben nu ook hun laatste week, want over acht dagen zijn we thuis en hun vacantieleventje is dan ook gedaan!" „Ik hoop, dat zij het ook naar hun zin hebben gehad", zei tante Liezebertha. ZONDAG. 22 JANUARI 1955 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J van Rhijn. 7: Ds. G. J. Waardenburg. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot. Bakenesscrkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Burger. 10.30: Jeugddienst. Ds. G. van Leeuwen, van Am sterdam. Gebouw Vryz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Ds. J. Heidinga, Medewerking van het Kerkkoor. Kapel Sarepta. Hazepa- terslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. P. van Eijsden Jr. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis. Jansstraat geen dienst. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Dhr. G. H. Kreijenbroek. West, Leidsestraat 10: Dhr. R. Hengstmangers. Centrum, O. Groen markt. 10: Mr J. H. Ékering. Eglise Wallonne 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Evangelische Kirchen- gemeinde, Waalse Kerk. 20: Gottesdienst, pfarrer D. Stein. Alle-Dag-Kerk. Contact bijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Maandag 7.30 en Woensdag 3. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking in de Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie. Nas- sauplein 8. 10 en 5: Hr. K. Asmus, van Zwijn- drecht. Woensdag 7.30: Hr. G. Stekelenburg van Utrecht. Stads Evangelisatie, Lange He renstraat 6. 10: Dhr. H. v. Doorn. 7: Ds. Buiten. Woensdag 8: Dhr. Hoekendijk, van Amsterdam. Donderdag 8: Gemeenschaps avond. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Kits, Evangelist te Doorn. 5: Dhr. C. Vanderbreggen. Bijbelleraar, Rijnsaters- woude. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Jacques Teeuwen. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Sevensma Evangelist te Amsterdam, met medewerking van het Evangelisatiekoor „Schüzan E Duth" uit IJmuiden-Oost. dir. de heer P. C. Am bachtsheer. O. R. G. Centrum, Westerhout- park IA. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vrfje Evang. Gemeente, geb. Bethel. Voorhelm- straat 3. 10 en 4.30: Voorg. H. A. van Gent Evang Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Dinsdag 7.30: Jeugd club 1518 jaar aan de kerk. 8: Cursus voor wijkcommissarissen in het jeugdgebouw Schoterweg. Ver. Doopsgcz. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. 10.30: Peuzelaarsteeg 3. Dhr. R. Vroom, Jeugddienst. Haarlem-Oost. Wijkgebouw, Zomerkade. 19.30: Ds. C. P. Hoekema. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wilhelmina- kerk, Ged, Oude Gracht 57—59. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. E. de Vries, van Delft. Zuid- Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. E. de Vries. 5: Ds. L. Hoonveg Jr. Lyceum- Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds, A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels Voorbereiding H. Avondmaal. Donderdag 8: Ds. J, P. Geels. Bijbellezing. Geref. Ge meente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst Ger. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. E. Du- marchi van Voorthuijsen, uit Leersum. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30 en 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugdsamen komst. Dinsdag 8: Bijbellezing en bidstond. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. Zater dag Straatzang. Zondag 10: Heiligingsdienst 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De sa menkomsten staan onder leiding van Kom- mandant en mevr. E. Thykjaer. Dinsdag 2.30: Gezinsbondsamenkomst. Donderdag 7: Jeugdsamenkomst. Boekuitdeling. Iedere Zondag kindersamenkomsten om 12 uur. Leidster van de "jeugd M. Bruis. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: E. Schuurman. 7.30: Bijzondere samenkomst. Mej. Gre Zijp, Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samen komst (Broodbreken). Bijbellezing, Ged. O. Gracht 47. Donderdag 8: K. Rozendal. Ge meente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. H. Schouten Jr. uit Leiden. 12—13: Zondags school 7: Bijzondere Jeugddienst. Zang, mu ziek, enz. o. 1. v. de heer J. de Wilt, uit Hil versum. Zevende-Dags Adventisten, Jacob- straat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Soefi-Beweging. 11: Universele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof. Ned. Ver. van Sniritisten „Ilarmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Ir. H. Bou- man, den Haag. Gemeente Gods, 10: Cultureel geb. IJmui- den. 7.30: Parklaan 21. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 12: Zondagsschool en Jeugddienst. 7: Ds. H. Steinberg. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk .Tulianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. van der Loos. Immanuëi- kerk. 1-0: Ds. G. Koch. H. Avondmaal. 7: Ds. J. Heidinga. Samenwerkende kleinere kerken.. Kapel Sionskerk. 7.15: Ds. Spliethoff. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. Dr. N, A. Bruining. Stichting „Petra". In verband met verbouwing van de zaal samenkomst Von- delweg 212. Woensdag 8. Geref. Kerk, Klop. persingelkerk, Kloppersingel 55—57. 10: Ds, G. Gritter van Grand Rapids. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. G. Gritter, Noord-Schoter- kerk, Spaarnrijkstraat. 10.15: Ds. P. de Ruig 5: Ds. G. Gritter. Chr. Geref. Kerk. Flores- straat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. H. Av. en Dankzegging. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op 'iet Wilhelminaplein. 10: Ds. R. Bijl, Haar lem. 19: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds Oskamp. 19: Zangdienst. Dhr. Dorland en Cand. H, Bos. Aula Chr. Lyceum. 10.45 Ds. van Dijl. Ned. Prot. Bond Postlaan 16. 10.30: Ds. P. v. d. Veer, Em. Pr., Amsterdam. Kapel Irene, op Meer en Bosch 10: Ds. J. A. de Klerk. Doopsgez. Kring, Mi nerva-Theater. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Ned. Chr. Gemecnschapsbond, Jac. v. Ruys- daellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Dr. A. Don- dorp. 5.30 Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, He renweg 111. 10 en 5: Ds. J. F. Sollie. H. Av. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12—15 jaar in De Stal. 10.30: Zondagsschool, Tyo H. van Eeg.heninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, N. P. B., H'stede. BENNF.BROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. Mr. G. A. Alma, Am sterdam-Sloten. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H.'Stelma. 9: Jeugdkapel 12-15 jaar in Maranatha. 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 jaar. Kleuterschool Boslaan. 7—12 j. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30 Ds. F. W. Boers. Hv. Hoorn. Geref. Kerk. 8.45 en 10.30: Prof. J. H. Bavinck, te Baarn. 3.30: Idem. H. Avond maal. 7.30: Ds. J. C. Hagen, van Leeuwar den. (Belangstellenden). Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gcz. H. Mis, gevolgd door de Maria-wijding. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus, H. Avondmaal. 10: Jeugdkapel, 1215 jaar in Irene, Dhr. P. Mantel. 10.15: Zondagsschool Julianakwartier, Kon. Wil- helminaschool, Dompvloedslaan. 12—13: Zon dagsschool Ramplaankwartier. Beatrix- school en Wijkgebouw Irene. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus, H. Av. 17: Ds. Brouwer. H. Av. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Schippers HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eerhardt, van Hillegom. 7: Ds. Aartsen. van Amsterdam. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. N. Treffers-Mesdag. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. H. Avondmaal. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven, H. Av. 3: Ds, D. J: Vos- sers, van Leiden. H. Av. eri dankzegging. Abbenes 9.30: Ds. W. A. R. Hagen, van Kat wijk. H. Av. 3: Ds. J. A. van Boven, H. Av. en dankzegging. Bethelkapel. 10: Ds. F. L. van Duykeren, van Amsterdam. 7: Ds. E. B. Rijnders, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Vic. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. T. J. Haven, van Deventer. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk 10.30: Ds. D. Visser. Zaandam. 7: Ds. D. ter Steege. „De Toorts" 9: Prof. Dr. A. J. Rasker. Kerkelijk Hoogleraar Leiden. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v d. Woord, H. Av. 7: Dezelfde. Dankz. H. Av. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon, H. Av. 7: Dezelfde. Dank zegging H. Av. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30 Ds. C. de Ru, H. Doop. 19: Ds. G. de Ru, van Rotterdam. Jeugddienst. 9.30: Jeugdkapel. Dhr. M. Faber. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, van Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter Ncd. Chr. Gemecnschaps bond, in „Ons Huis". Dinsdag 8: Dhr. M. C. Draijer; van Haarlem. Youth for Christ. Sa menkomsten in „Ons Huis" op 27, 28 en 29 Januari n.m. 8. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. de Jong, van Noordwijkerhout. 5:, Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Mej. da. Soutendijk, van Haarlem. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur, H. Avondmaal, Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kicboom, H. Av. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Ger. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. H. Av. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De avond-, Zondag- en nachtdienst van apotheken in 'Haarlem wordt als volgt waar genomen: Bosch en Vaax-t-apotheek. Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290; Centraal- apotheek v.h. Florijn, Grote Houtstraat 73, telefoon 10500: H. Remmer en Zoon. Kruis straat 6, telefoon 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. door Anne Duffield 51) „En die glimlach?" „Die ook! Tanya en Anna lijken beiden wonderlijk veel op prinses Igor! Anna's moeder leek behalve wat haar ogen betreft meer op haar vaders familie". Juffiouw O'Shea zuchtte even en voegde er aan toe: „O, kapitein Forrest, als ik Tanya nu in levende lijve voor me zie en als ik dan bedenk, dat als Anna er niet op gestaan had om naar Wenen te gaan, deze arme vrouw misschien het slacht offer van haar wanhoop en fatalisme zou zijn geworden., en misschien nooit deze vluchtpoging zou hebben ondernomen Het zou niet te verwonderen zijn geweest' Ze verkeerde immers in de mening, dat ze helemaal alleen op de wereld was, zon der familie en zonder geldO, als wij niet hieriie^ i gekomen waren. Kim keek vol bewondering naar het vriendelijke gezicht van de oude vrouw, waarop een blosje van opwinding zicht baar was. „U en Anna bent wèl beloond voor uw prachtige werk. De hertogin is betove rend!" „Ja, vindt u ook niet? Natuurlijk zou het niet van belang zijn geweest, als ze minder .aantrekkelijka was. aangezien ze voor ons Tanya Igorovna is. wat voldoen de voor ons betekent.maar toch. het feit, dat ze zo'n aantrekkelijke, jeug dige vrouw is verheugt me, en gelooft u me, ze is van binnen even aardig als uiterlijk!" „Ik neem dat graag aan. Wat een ge luk, dat haar gezondheid zo goed schijnt te zijn. Ik geloof, dat we allemaal ver wachtten, dat ze volkomen uitgeput en ver zwakt zou zijn...." „Dat is voor een groot deel een geeste lijke kwestie", antwoordde juffrouw O'Shea. „Ze voelde zich miserabel, toen ze hier aankwam, maar ze is precies als haar moeder- de ene dag was 't volkomen mis, de volgende dag ging het weer uit stekend. Natuui'lijk heeft ze rust nodig en goede zorg en prima voeding. Maar het allerbelangrijkste zal de wetenschap zijn, dat ze bij mensen is. die van haar houden en die ze kan vertrouwen". „Bij Anna en u", zei hij glimlachend. „Ja, inderdaad dat zal héél belangrijk zijn". „Wat heerlijk om haar weer op te kwe ken! Ik ben echter bang, dat dat genoe gen ons niet lang gegund zal zijn. We zul len haar met lang bij ons kunnen hou den...." „Hoe bedoelt u dat? Waarom?" „Als ik me niet heel erg vergis, is er iemand anders, die die taak voor zich zal opeisenEn hoewel het nog wat voorbarig is om al dergelijke conclusies te trekker meen ik toch al opgemerkt te hebben dat ook Tanya Kim volgde de blik van juffrouw O'Shea. „Bedoelt u, dat Markhamvroeg hij zacht. Ze knikte. „Er is geen twijfel mogelijk, dat hij weg is van haar. En ik geloof dat 't heel serieus is". „En zij?" vroeg Kim. „Ze is op de hoogte van wat hij gedaan heeft. Ze weet, dat hij eigenlijk de enige verantwoordelijke man is, die haar vlucht mogelijk heeft gemaaktZe ziet in hem haar redder! Dat is al een heel ding...." Juffrouw O'Shea knikte vol levenswijs heid. „Een man voelt zich graag de be schermer „Vooral als het gaat om een aantrek kelijke vrouw als de aartshertogin", vul de Kim aan. „Gelooft u werkelijk ,.Ik hóóp alleen maar, kapitein Forrest, en ik heb goede reden om aan te nemen, dat mijn hoop niet ongegrond is. Ik ben maar een oude vrouw met wensdromen, maar ik wéét hoe u op de kolonel gesteld bent en ik ben er van overtuigd, dat u even blij voor hem zoudt zijn, als ik voor Tanya, als het tussen hen iets zou wor denHij is tenslotte een eenzaam mens. Zou dit niet dè oplossing zijn voor hen beiden?" „Inderdaad...." „Tar.ya in zo goede handen", vervolg de juffrouw O'Shea. „En wat hèm be treft zij zou het leven zonniger voor hem maken. Ze zou -hem jong houden...." Aan dit laatste twijfelde Kim geen ogenblik. Als juffrouw O'Snea's wens ver vuld zou worden, zou zijn oudere vriend niet veel rust meer hebbenToch ge loofde hij, dat de kolonel iemand als de hertogin op een geheel eigen wijze zou weten aan te pakken..".. „Wanneer vertrekt u naar Nice?", vroeg hij. „Zodra Tanya's papieren om hier te vertrekken en Frankrijk binnen te ko men, in orde zijn", antwporde juffrouw CFShea. „Charles zorgt voor een en an der en we hopen, dat door zijn tussen komst alles binnen enkele dagen voor elkaar zal zijn. We willen haar graag zo spoedig mogelijk in een milder klimaat brengen. Tussen haakjes, heeft kolonel Markham u al verteld, dat hij met ons meereist?" „Wel allemensen!" Kim glimlachte. „Maar.dat ziet er naar uit, alsof u 't wer kelijk bij het rechte eind hebt, juffrouw O'Shea!" „Dat ben ik met u eens. Het zal voor Jeremy een teleurstelling zijn, want na tuurlijk zal i et niet nodig zijn, dat hij ons ook vergezelt". „Jererqy is zéér sportief en zal mis schien wel begrijpen, wat de reden is.." Er was pijn in Kim's hart. Binnen en kele dagen zouden deze vier mensen ver trekken. Ze zouden het prettig vinden in eikaars gezelschap te reizen en hij kon zich voorstellen, hoe heerlijk ze 't in het Zuiden van Frankrijk zouden vinden.... Hij zou ook met hen mee gegaan zijn, alsThans stond hem niets anders te doen dan terug te keren naar Wenen, waar de winter nog in al zijn strengheid heerste. Later op de avond sprak hij even met Anna. Met een glimlach om haar mond doch met een koude, vijandige blik in haar ogen, vroeg ze hem: „Wat zeg je van mijn tante, Kim?" „Ik vind haar allerliefst en hoogst aan trekkelijk". „Je vindt haar dus wèl al onze moeite waard?" „Daarop behoef ik stellig geen antwoord te geven „Maar je had toch zoveel bezwaren te gen de taak, die ik op me had genomen? Als 't aan jou gelegen had, was ze thans nog in Hongarije!" „Waarom zeg je dat? Ik heb me inder daad vergist", antwoordde Kim pijnlijk getroffen. „De reden van mijn bezorgd heid was echter mijn angst voor jouw welzijn.... Maar dat schijn je vergeten te zijn"' Hij wendde zich van haar af en voeg de zich bij de anderen.' Sir Charles en zijn gasten bleven de hele volgende dag in het kindertehuis, waar de organisatie enigszins ontwricht scheen te zijn. Jean en Clement Fraser, de „Moeder" en alle kin deren schenen te zwichten voor de over rompelende charme van de aartshertogin, maar evenals Anna maakte ze de kinderen onruslig en het personeel, dat voor de kin deren zorgde, was het erover eens, dat liet voor de gemoedsrust van deze gemeen schap beter zou zijn, als ze zo spoedig mogelijk vertrok. Jeremy droeg de teleur stelling, dat hij niet mee naar het Zuiden zou reizen, zoals Kim voorspeld had, zéér sportief. Sir Charles scheen het plan, dat de kolonel mee zou gaan, toe te juichen..- De volgende morgen vertrokken de rei zigers voor Wenen. De anderen brachten hen naar het station en het afscheid was allerhartelijkst, met veel goede wensen en beloften, dat men elkaar zou weerzien Juffrouw O'Shea keek Kim bijna ver drietig aan, toen ze hem de hand schud de. Het was alsof ze hem nog iets wilde zeggen, maar 't niet durfde. Ze scheen te aarzelen. De aartshertogin lachte en huilde tegelijkertijd. Sir Charles, Kim en Jeremy stapten in de trein en terwijl deze zich langzaam in beweging zette, hing Kim uit het raam pje en hield zijn donkere ogen gevestigd op één enkel klein figuurtje temidden van de groep van wuivende mensen op het perronnetje. net zolang totdat hij niets meer kon onderscheiden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6