Bespreking gewijzigde samenstelling van college Gedeputeerde Staten ORR STOFZUIGERS PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Chefarine .4 Tl Wereldnieuws Provinciale Staten Noordholland De radio geeft Donderdag Vijf aannemers konden in zelfde wagen doorreizen Voor parate troepen geen liftplaatsen meer Beraad over de melkprijs Griep? Chefarine „4" doei wonderen! "Cock ió ket zo J Heringa Wathrich Auto maakt val van zes meter Een dode en twee gewonden bij autobotsing Voorschotten op pensioenen Iwan Smirnoff zestig jaar Kerkelijk Nieuws Emigratie naar Australië is een succes WD krijgt in Ouddorp de raadszetel van de CHU Faillissementen BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉR TABLET Rijksbegroting op 8 Februari in Eerste Kamer Straten uit de oudheid WOENSDAG 2 6 JANUARI 1955 De algemene beschouwingen van de provinciale begroting 1955 waren in dc Dinsdag middag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland voor een belangrijk deel gewijd aan de gewijzigde samenstelling in het college van Gedepu teerde Staten bij de verkiezingen in Juli j.l. Een lid van dc V.V.D. is tot gedeputeerde gekozen en het aantal leden van de Partij van de Arbeid in het college werd van drie op twee gebracht. De heer Groen (K.V.P.) merkte op, dat in de afdelingsvergaderingen van de Staten van de zijde van de Partij van de Arbeid een aanval is gedaan op de K.V.P., die het initiatief genomen zou heb ben om wijziging te brengen in het college van Gedeputeerde Staten. Spreker wilde niet ontkennen, dat zijn fractie er niet aan meegewerkt heeft.Toen het initia tief van de grootste fractie (Arbeid) uit bleef om te spreken over de samenstelling heeft de op één na grootste fractie (K.V.P.) het initiatief genomen. De Partij van de Arbeid heeft een vergeefs beroep gedaan het college ongewijzigd te laten. Dat was niet mogelijk, omdat de Commissaris der Koningin lid van de Partij van de Arbeid is. Daarom zijn verwijten gevolgd. In Zuid- Holland is het aantal zetels van de K.V.P. in het college van Gedeouteerde Staten teruggebracht van 2 op 1. De K.V.P. maak te de Partij van de Arbeid geen verwijt, omdat zij de billijkheid inzag, maar waar om doet de Partij van de Arbeid dat niet in Noordholland? Spreker wees daarom de beschuldigingen tegen de partij gericht met kracht af. De heer Voorthuysen (V.V.D.) ver heugde zich er over, dat in andere kringen dan de V.V.D. men de billijkheid inzag de V.V.D. een zetel te geven in het college van Gedeputeerde Staten. De samenstel ling dient zodanig te zijn, dat zoveel mo gelijk groepen der bevolking in het college vertegenwoordigd zijn. Spreker was het niet eens met de mening van de Partij van de Arbeid, om in het college te laten zit ten. wat zat. De heer Baas (A.R.) vroeg zich af, of men kan volhouden, dat de Commissaris der Koningin boven de partijen staat en een bijzondere plaats in het college in neemt. Moet men de figuur van de Com missaris zien als een rijksfunctionaris. In de rede, die dr. M. J. Prinsen in de ver gadering van de Provinciale Staten, die hij voor 't eerst leidde, hield, heeft hij gezegd, dat men hem als een provinciale- en niet als een rijksfunctionaris moest zien. De Partij van de Arbeid heeft meegedeeld, dat zij in haar beleid zelfstandiger tegen Ge deputeerde Staten zal staan dan in het verleden. Wat wordt daarmee bedoeld? vroeg spreker. Mr. D e R o o s (Arbeid) achtte het nood zakelijk in te gaan op hetgeen gezegd is over de verkiezing van Gedeputeerde Sta ten. De fractie van spreker meent afhan kelijk te staan, nu er geen 3, maar 2 leden van de Partij van de Arbeid deel uitma ken van het college. Het verschil vond spreker te groot: de positie in het colleee is anders geworden en dat nog wel na de verkiezingsoverwinning. De fractie had verwacht, dat er geen wijziging zou komen in de samenstelling van het college. Spre ker maakte zich ongerust over het feit, dat de functie van de Commissaris der Ko ningin in het geding is gebracht; elders in het land is dat anders. De fractie zal de algemene politieke problemen op vooruit strevende wijze behandelen, al of niet in samenwerking met andere fracties. Tenslotte heeft de heer Gortzak (Comm.) het onderwerp der verkiezing aan de orde gesteld, waarbij hij het beleid van ADVERTENTIE II RISSTfi HSTR?4 Handschoenen met lamsvacht HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.15 Gymnastiek. /.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Idem. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoord man. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Amusements muziek. 12.1 Zang en piano. 12.23 In 't spionnetje. 12.30 Land- er. tuinbouwmede- dehngen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole Orkest. 13.55 Koersen. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: Kroniek van over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeued. 18.30 Jazzmuziek. 19.40 Voor de kleuters. 19.05 Ge sproken brief uit Londen. 19.10 Lichte mu ziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua'iteiten. 20.15 Kamer orkest. 21.25 Cab. ret. 21.55 Voor de militai ren. 21.55 Gevarieerd programma. 22.40 Sportproblemen 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Polenblut. operette (le en 2e acte). HILVFRSUM IT. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische ka'ender. 8.00 Nieuws, weer bericht en Kath liek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10 30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33—12.40 Voor het platte land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Platen. 14.00 Promenade-orkest en koor. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor de kleuters. 17.40 Beurs berichten. 17A5 Meisjeskoor. 18.10 Cello- recital. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesnrek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 22.00 Tijdschriftenkroniek. 22.10 Platen. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15- 24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.15 Jour naal en weerbericht. 20.35 De Groene Heuvel, film. 21.15 Grepen uit een eeuwenoud reper toire van huwelijksaanzoeken. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12 34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14 00 Engelse les. 14.15 Volksliederen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Piano. 16.02 Platen. 16.45 Kinderliederen. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse liederen. 17.15 Voor de. kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19.40 Platen. 19 50 Voordracht. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld. 2140 Verzr.»knrogramma 9^ 00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.20 Debat. 22.50 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Eng. literatuurgeschiedenis. (Op 224 mj. de andere fracties besprak. Zich tot de V.V.D. richtend, zeide spreker, dat de fractie had plaats genomen op de schoot van prof. Romme. Financiële beschouwingen Bij de financiële beschouwingen zeide de heer Schippers (K.V.P.) dat de financiële positie der provincie gunstig is te noemen; de begroting is sluitend ge maakt zonder opnieuw gebruik te maken van de reserve. Hij beval aan de reserve te handhaven. De heer De Wilde (V.V.D.)) pleitte in tegenstelling met de heer Schippers voor het instellen van een financiële commissie en meende, dat er aanleiding is opnieuw te spreken over verlaging van het aantal opcenten op de personele belasting. Vorig jaar vond een motie van sprekers fractie over dit onderwerp niet voldoende steun, omdat de tijd niet gunstig was. Is de tijd inmiddels veranderd en zo ja, voe len andere fracties thans wel voor ver laging? De heer Baas merkte op, dat de drang naar belastingverlaging steeds groter wordt. Bij de samenstelling van de begro ting dient men daarmee rekening te hou den. Aan de thans aangeboden begroting valt weinig te „snoeien", ook niet aan de subsidies, wil men niet belangrijke schade aanrichten. Spreker beval de instelling van een financiële commissie aan, omdat het gewenst kan zijn belangrijke financiële vraagstukken te bespreken. Ook mr. dr. Van Bruggen (C.H.) achtte het gewenst de instelling van een financiële commissie te bewerkstelligen. Binnenkort zullen b.v. subsidies voor de actieve cultuurpolitiek de aandacht vragen. Mr. De Roos was van mening, dat bij het doen van uitgaven niet altijd gedacht wordt of een typisch provinciaal belang op op het spel staat. Naeegaan moet worden, wat de provincie zelf kan doen, wat zij moet doen om werk van anderen te onder steunen en wat zij moet doen bij de aan moediging er van. Spreker zeide, dat zijn fractie niet kan medewerken aan verlaging der inkomsten en dacht daarbij aan het idéé van de heer De Wilde, het aantal op centen op de persone'e belasting te ver lagen. Spreker vervolgde, dat elk over heidslichaam zich bezig moet houden met de culturele verheffing van de mens. Een afwachtende houding mag het niet aan nemen. Mr. Proper (Comm.) was van mening, dat Gedeputeerde Staten het culturele leven dienen te activeren en te stimuleren door het beschikbaar stellen van subsidies. Dat is mogelijk door de belangrijke reser ve. die in de loop de- jaren is eekweekt. De heer Van der Donk (K.V.P. be antwoordde de vragen, die in de financiële sector zijn gestelde en deelde mee, dat men de reserve niet voor algemene zaken mag bestemmen. Zij kan be stemd worden om de conjunctuur te be vorderen en kapitaalsuitgaven te dekken. Een krachtige actieve politiek op alle-lei gebied lijdt tot stijging der uitgaven. Het culturele leven dient bevorderd te worden, maar men dient er rekening mee te hou den, dat het geld koet. Aan een financiële commissie hebben Gedeputeerde Staten geen behoefte en evenmin voelen zij voor een verlaging van het aantal opcenten op de personele belasting. Spreker merkte op. dat de provincie datgene moet 'verwezen* lijken, dat tot haar taak behoort. Over het subsidiebeleid is een rapport van Ge deouteerde Staten te verwachten. De heer Bouwman (K.V.P. deed na dere mededelingen over het onderzoek, dat op het eebied van het culturele leven wordt ingesteld. Gebouw Provinciale Waterstaat De heer Groen besprak de mededeling van Gedeputeerde Staten over het gebouw van de Provinciale Waterstaat, dat waar schijnlijk niet in de tuin van de Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem tot stand zal komen, maar elders in de gemeente. Toen vorig jaar het besluit tot de bouw. werd eenomen werd opgemerkt, dat de be langrijke dienst van de Waterstaat dicht bij de griffie gehuisvest moest zijn. Het maken van nieuwe plannen doet daarom vreemd aan; die zullen weer uitgaven ver gen. Ook wordt de verhuizing, die zo nodig is, weer uitgesteld. Spreker hoopte, dat de ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Statenleden tijdig ingelicht zullen worden als bekend is, waar het gebouw zal ver rijzen. De voorzitter, dr. M. J. Prinsen, antwoordde, dat het vorig jaar leek, dat er geen andere plaats was voor het gebouw. De tuin van de Provinciale Griffie mag alleen dan opgeofferd worden, als er geen andere mogelijkheid meer is. Persoonlijk zou spreker het een misdaad noemen, als de tuin voor het doel gebruikt zou worden. Indien er definitieve onderhandelingen ge voerd zijn zullen de Privinciale Staten in gelicht worden. Woningbouw De heer L a n s e r merkte op, dat het platteland achtergesteld wordt bij de bouw van woningen; het gevolg is, dat landarbei ders wegens gebrek aan goede woningen wegtrekken. Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier (Arbeid) merkte op, dat dit vraagstuk de aandacht van het college heeft, maar ver geten mag niet worden, dat er in de grote centra ook tekort aan woningen is. Wordt bouwvolume verstrekt, dan zijn er nog geen geschoolde arbeidskrachten om te bouwen. Oeververbinding De heer Westerman (Arbeid) be sprak het rapport van de commissie-De Vos van Steenwijk, inzake de oeververbin dingen van het Noordzeekanaal en het IJ. Hij juichte de plannen in het rapport ge noemd over het maken van tunnels bij Zaandam en Amsterdam en het bouwen van een brug bij Schellingwoude toe. Er zijn grote uitgaven nodig, maar die zijn ge rechtvaardigd. Er dient een publiekrech- ADVERTFNT1E H. J. MAERTENS N.V. Nassaust raat 5 Haarlem Tel. 15220 telijk lichaam te worden ingesteld. Ten slotte diende spreker de volgende motie in: „De Provinciale Staten, van oordeel dat de totstandkoming van de oeververbindingen van het Noordzeekanaal en het IJ voor het economisch leven der provincie van het grootste belang is en dat de voorstellen in het rapport der commissie-De Vos van Steenwijk genoemd, zo spoedig mogelijk uitgevoerd dienen te worden, verzoeken Gedeputeerde Staten al het mogelijke te doen een spoedige uitvoering te bevorde ren". De heer L a n s e r drong eveneens aan op spoedige uitvoering der plannen om de welvaart der provincie te bevorderen. De motie van de heer Westerman werd met algemene stemmen aanvaard. Wegen De heer Groen drong aan op de aan leg van een weg om een rechtstreekse ver binding te verkrijgen tussen Edam en Monnikendam ter bevordering van de in dustrialisatie. De heer Blaauwboer (VVD) deelde de heer Groen mee, dat de grond voor het aanleggen van een weg slecht is. Een groot bedrag is nodig om een rechtstreekse ver binding mogelijk te maken. Regeling van de krankzinnigenzorg Gedeputeerde de heer Rustige (C.H.) deelde mee, dat een plenaire commissie uit de commissie-Oud-de volgende week een rapport zal vaststellen en aan de regering aanbieden, inzake de wijze van betalen der kosten voor de krankzinnigenzorg. Op het ogenblik worden de kosten door provincie en gemeente gedragen. Indien de regeling van kracht wordt is zij van 1956 af geldig. ADVERTENTIE TAMINIAU N.V. ELST (Gld.) Dinsdag is te Roosendaal een personen auto, waarin vijf aannemers uit Hengelo en omgeving waren gezeten, van een spoor wegviaduct gestort en tussen enige bomen doorslippend 6 meter lager terecht geko men op de grasberm naast de spoorbaan. De aannemers, die op weg waren naar de waterwerken op Schouwen-Duiveland, kwamen een beetje witjes tevoorschijn gekropen uit hun auto, die op zijn kap te recht was gekomen. Geen hunner bleek enig lichamelijk letsel te hebben opgelo pen. Toen korte tijd later een kraan wagen de verongelukte auto weer op het wegdek had gebracht, bleek dat wonder boven wonder ook dit voertuig vrijwel niet was beschadigd. Het ingedeukte dak en een gebarsten voorruit maakten weinig in druk op de aannemers, die met de wagen hun weg konden vervolgen. Het ongeval was een gevolg van de verraderlijke glad heid. De Nederlandse territoriale bevelhebber heeft bepaald, dat de aangewezen opneem- plaatsen vöor de parate eenheden zijn op geheven. Voor de overige eenheden wor den de opneemplaatsen gehandhaafd voor de Vrijdag, de Zaterdag en de Zondag. Ten aanzien van de Koninklijke Marine zijn overeenkomstige maatregelen uitge vaardigd. Deze beslissing is genomen na een con ferentie tussen de minister van Oorlog en van Marine, de staatssecretaris van Oor log, vertegenwoordigers van de ANWB, de KNAC en het RK Thuisfront en de terri toriale bevelhebber. Door het toekennen van vervoer van rijkswege eenmaal per 14 dagen werd het handhaven van op neemplaatsen ten behoeve van de parate eenheden niet meer noodzakelijk geacht. Wat andere dan parate troepen betreft zullen de drie organisaties zich beraden op welke wijze aan de vervoersbehoefte van militairen nog zou kunnen worden tegemoet gekomen. Dinsdag heeft een langdurig beraad plaats gevonden tussen de ministers Zijl stra en Mansholt en staatssecretaris Van Rhijn enerzijds en de Stichting van de Arbeid anderzijds over de verhoging van de melkprijs. Tal van economische en sociale ge zichtspunten werden daarbij besproken. Het overleg zal binnenkort worden voort gezet. Op de Nieuwe Ubbergseweg te Nij megen is Dinsdag een door mej. J. Roos uit Amsterdam bestuurde personenauto, vermoedelijk tengevolge van slippen op de gladde weg, in botsing gekomen met een van de andere kant naderende Duitse vrachtauto. Mej. R. liep zulke zware in wendige kneuzingen op, dat zij kort na het ongeluk is overleden. Een bij haar in de auto zittend echtpaar, de heer en mevrouw Van Koevorden uit Amsterdam, werd ernstig gewond. Zij zijn naar het Wilhel- mina-ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Van de zijde van de Pensioenraad wordt medegedeeld, dat op de met terugwerken de kracht van 1 October 1954 af in te voeren verhoging der pensioenen zoveel mogelijk bij de eerstvolgende uitbetaling voorschotten betaalbaar zullen worden gesteld. Deze voorschotten worden dus verleend in afwachting van een wettelijke voorziening. In een beperkt aantal geval len zal echter om pensioen-technische re denen deze voorschot-uitkering nog niet kunnen geschieden. Voor deze laatste zal een spoedige regeling worden bevorderd. Iwan Smirnoff, de oud-KLM-gezag- voerder die sinds zijn pensionnering op Mallorca woont, wordt 30 Januari zestig jaar. Hij is thans in Nederland. Zijn vrien den zullen hem op Zaterdag 29 Januari in hötel Paardenburg te Ouderkerk aan de Amstel huldigen. Smirnoff, die 30 Januari 1895 te Wladi- mir in Rusland is geboren, kwam in de twintiger jaren bij de KLM in dienst. Hij verwierf met Soer, Grosfeld en Van Beu kering grote bekendheid door de snelle Kerstvlucht met de „Pelikaan" in Decem ber 1933 naar het toenmalige Batavia en terug. Ned. Herv. Kerk Beroepen als zendingspred. (schoolbe- heer ressort Biak-Nemfort) (Nw. Guinea) D. A. ten Haaft te Hoek (Z.) (voorheen te Nw. Guinea). Aangenomen naar IJmuiden-O. (toez.) S. de Roest te Ommelanderwijk; naar Zoe- len S. Postma te Zoeterwoude. Bedankt voor Leeuwarden (toez.) C. Jongeboer te Lisse. Geref. Kerken Beroepen te Ezinge A. Grieffioen te Zoutkamp. Aangenomen naar Lochem J. A. v. d. Peppel te Hijken. Geref. gemeenten Tweetal te Leiden M. Blok te Rotter dam-C. en J. W. Kersten te Genemuiden. Beroepen te Nieuw-Beijerland J. B. Bel te Krabbendijke. 55. „Als ik maar wist, hoe die val-stoel werktedacht Panda, „dan zou ik Joris een proefje kunnen geven van zijn eigen medicijn. Maar ik kan me niet herinneren, dut Joris op een knopje drukte, of een handle overhaalde, toen hij de belasting inspecteur en later ook Jolliepop door die stoel liet vallen. Hij stond gewoon bij de i en toch moet hij. op de een of andere manier die valstoel in werking hebben gebrachtPeinzend ging hij op de tafel zitten en... meteen klonk er een klik, gevolgd door een verschrikte uit roep van Joris. „Héét'.! Hoe ging dat op eens?!", riep Panda uit, toen hij Joris op dezelfde manier als diens slachtoffers zag verdwijnen. Hij schrok er van, nu dit alle maal zo. maar. glofseiiftfl als. vanzelf, ge beurde. Maar zijn schrik was niets verge leken met die van Joris. Het is ook wel schokkend, als men het ene ogenblik nog prettig geld zit le tellen en het volgende moment omlaag tuimelt in een kist, die zodanig is opgesteld, dat deze automatisch dichtklapt. En voor Joris was het des le pijnlijker, omdat de schelm die kist zelf zo had opgesteld!. De Portugese posterijen hebben een postzegel uitgegeven ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Nationale Militaire Academie. De nieuwe postzegel, welke een waarde heeft van drie en een halve escudo's. Minister Suurhoff: De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft in Canberra verklaard, dat de Ne derlandse emigratie naar Australië een groot succes is. De immigranten, aldus de minister, hebben snel werk gevonden en worden zonder moeilijkheden Nieuwe Australiërs, hoewel er enige teleurstelling is geweest over het gebrek aan woon ruimte. De minister zei, met de Australische minister voor immigratie een plan van de Nederlandse regering te zullen bespreken over het geven van financiële steun aan Nederlandse immigranten bij het kopen van huizen. In het algemeen zei de minister zeer tevreden te zijn met wat hij van de resul taten van de emigratie in Australië had gezien. In Ouddorp op Goeree zal een raadszetel van de CHU door een lid van de VVD be zet wol-den. Op de lijst van de CHU ston den vier candidaten. Twee van hen hebben de gemeente verlaten. De twee anderen wilden geen benoeming aanvaarden. Vol gens de bepalingen van de Kieswet voor kleine gemeenten met zeven tot elf raads leden gaat de zetel thans over aan die lijst, die bij de verkiezingen het grootste overschot had. Dat was in Ouddorp de lijst van de VVD, die dus nu de zetel zal be zetten. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 25 Januari 1955 in staat vah faillissement verklaard: H. van der Wel, kantoorbediende, te Heemskerk, Rijksstraat eg 135. Rechter-com- missaris: mr. M. G. Rambonnet. Curator: mr. A. M. M. Leesberg te Beverwijk. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam van 11 Januari is, a hoger beroep, ver nietigd het vonnis van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 21 Decemebr 1954, waarbij A. de Jongh, acquisiteur te Haarlem, Jelgersmastraat 3 rood, in slaat van faillisse ment is verklaard met benoeming van mr. G. H. Veenhoven, te Haarlem tot curator. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 22 Januari 1955 geëindigid het faillissement van: A. Reehorst, grossier in groenten en fruit, te Beverwijk, Meerstraat 68. Rechter-com- missarts mr. N. Smits. Curator: mr. J. O. Baron te Beverwijk. ADVERTENTIE Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n jQlje doet wonderenJ Inlichtingen. Het Amerikaanse departe ment van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, diat nog drie verwanten van de in China veroordeelde Ameri kaanse vliegers inlichtingen hebben verzocht over de mogelijkheden van een bezoek aan de vliegers. In totaal hebben nu vijf personen zich om deze reden in verbinding gesteld met het departement. Waarnemer. Spanje is op zijn verzoek ge machtigd een permanente waarnemer bij de UNO te hebben. Er zijn nog zes landen met vaste waarnemers bri de UNO: West-Duitsland, Oostenrijk, Fin land, Italië, Japan en Zwitserland. Complot. New-Yorkse radiostations heb ben gemeld, dat volgens berichten uit Asuncion de regering van Paraguay een opstandige bewoging heeft onder drukt tegen generaal Afrcdo Stroess- ner, die nog geen jaar geleden presi dent van het land werd. Som. De Verenigde Staten en Panama hebben een nieuw verdrag van samen werking met betrekking tot het Pana ma-kanaal en de betrekkingen tussen beide landen ondertekend. De jaar lijkse som, die de V. S. aan Panama be talen voor het gebruik van de kanaal zone wordt verhoogd van 430.000 tot 1.930.000 dollar. Het monopolie der V. S. op het gebied van de aanleg van wegen en spoorwegen wordt opgeheven. Stierkikvorsen. De Antwerpse dierentuin is een drietal „stierkikvorsen-", die 25 om. groot zijn, rijker geworden. De kik vorsen werden geschonken door dé die. rentuin van Toledo in de Verenigde Staten. Kenmerkend voor deze dienen is het merkwaardige keelgeluid dat zij voortbrengen en dat het volume bena dert van een menselijke bariton in de lage registers. Verdwenen. De bond van belastingbetalers in Hessen heeft de afgevaardigden van Hessen in de West-Duitse Bondsdag opgedragc-n een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van geheime fond sen van de vroegere Duitse ambassade in Turkije. Het gaat om een bedrag van ongeveer een millioen mark dat op naam van de vroegere ambassadeur in Ankara, Franz von Papen, was ge stort op een Zwitserse bank. Volgens bepaalde inlichtingen zou Von Papen dit bedrag kort geleden hebben opge nomen. De bond van belastingbetaler! is er evenwel van overtuigd dat het geld in de schatkist van de bondsrepu bliek is terecht gekomen. Opgaven. „In West-Duitse internerings kampen bevinden zich meer dan 50.000 gevluchte Oost-Europeanen. De meesten hunner zijn in de kampen blijven ste ken, omdat ziekte, het nagaan van hon verleden en bureaucratie der gealli eerde autoriteiten hen hebben belet te emigreren", schrijft het Amerikaanse tijdschrift „Look", dat hieraan toe voegt: „velen hunner hebben zich de hoop zich in een vrij land te mogen vestigen, opgegeven, en overwegen naar hun communisische landen van herkomst terug te keren". Onmisbaar. Australische regeringsfunctio narissen hebben verklaard, dat de Australische parelvisserii het niet kan stellen zonder Japanse duikers, wil zij doeltreffend blijven werken. Tegen het indienstnemen van de Japanners was protest gerezen van de pers en orga nisaties van oudstrijders. Bezig. Volgens welingelichte kringen in Bonn is bondskanselier Adenauer van West-Duit.sland, die zich in het Zwarte Woud met vacantie bevindt, bezig met het schrijven van zijn memoires. Deze memoires zullen, volgens A.F.P., waar schijnlijk in 1956 worden gepubliceerd. Mijnramp. Men vreest dat nog dertien mijnwerkers zijn opgesloten in de ko lenmijn bij Zonguldak (Turkije) waar Maandag door een ontploffing 50 arbei ders werden gedood en 19 gewond. Bestelling. Een kleine bestelwagen heeft meer dan een half millioen handteke ningen van bij het Algemeen Christe lijk Vakverbond aangesloten arbeiders, die invoering wensen van een werk week van vijf dagen, van Brussel naar Genève gebracht. Dit petitionnement van de R-K. Belgische arbeiders zal worden voorgelegd aan de eerste Euro pese conferentie van de Internationale Arbeidersorganisatie, die van 24 Jan, tot 5 Februari te Genève wordt ge houden. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft medegedeeld, dat de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting aan de orde komen in de vergadering van 8 Februari. WE HEBBEN de neiging altijd wat ge ringschattend neer te zien op alles wat niet van onze tijd is en zich een paar eeuwen (of enige duizenden jaren, dat doet er wei nig toe) heeft afgespeeld. Veel reden is daartoe niet, want op allerlei terreinen vun het leven moeten we erkennen dat er principieel grote overeenstemming bestaat tussen de culturen van vroeger en thans. Treffen wij in onze dorpen en op het platteland de buiten huisjes aan, en in de kleine steden de provinciale wonin gen, in het Romeinse rijk was dit al niet anders. Hebben wij in onze grote steden de grote huizenblokken en woonkazer- V nes, in de millioenenstad Rome was dit precies eender. Woonkazernes van vijf of zes verdiepingen kwamen zó veel vuldig voor, dat Cicero de stad als volgt ornschreef: „Rome bestaat uit hoge huur kazernes". Overdreven was dit zeker niet, want Strabo wist te vertellen dat de maxi mum hoogte bij de wet was vastgesteld op 20 m., een hoogte dus die in vele straten van onze grote steden bij lange na niet wordt bereikt. Die huizenblokken waren destijds juist zo ingericht als thans, weliswaar met min der comfort, maar toch volgens hetzelfde systeem. Gemeenschappelijke trappen leid den naar de verschillende verdiepingen, die door dunne muren waren verdeeld iv étagewoningen, ieder met een eigen huis deur aan het trapportaal. Vroeger noem den wij deze woonhuizen portiekwoningen thans heten ze „flats", een term die vooral de Hagenaars met graagte van de Engel sen hebben geleend en daardoor van lie- verlede is ingeburgerd. Ook het oude Rome had dus zijn flats, waarvoor somtijds even eens bijzonder hoge huren moesten wor den betaald. Voor het elegante flat dat een vriend van Cicero had betrokken, moest een soortgelijk bedrag worden neergeteld als voor onze luxe flats. Maar mensen met een kleine beurs moesten zich natuurlijk met een veel eenvoudiger étage tevreden stellen, of met een huur- kamertje. De verhuur van ka mers had zulke afmetingen aangenomen dat ook dit onder deel apart bij de wet geregeld was. Maar het moderne comfort ontbrak grotendeels. Aparte keukens waren in de een voudige huizen niet aanwezig, zodat de maaltijden in de kamer bereid moesten worden op een soort vuurpannen die in het koude jaargetijde tevens voor verwarming moesten zorgen. Schoorstenen waren niet aanwezig en de atmosfeer in de kamers kunnen we ons dus best voorstellen, vooral wanneer we daarbij in aanmerking nemen dat ook het sanitair ontbrak. Wie het be talen kon maakte daarom gebruik van de publieke latrines, maar de armsten waren ook hier weer de dupe want zij moesten trachten zich in huis op de een of andere wijze te behelpen. De hygiënische toestan den waren in die buurten daarom weinig aantrekkelijk. Wist u dat men in die tijd ook reeds rui ten in de ramen kende? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden Vf 'V'1 '4

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2