„De Duitse soldaten moeten nog strenger worden gedrild dan vroeger" G&iepcet/AAü Minister Mansholt over de melkprijs Agenda voor Haarlem ANMB in het ongelijk gesteld Bij integratie moet de grootste voorzichtigheid in acht genomen Duitse taal verandert al NESB-leiders weer voor de Hoge Raad Rechter acht staking bij N.V. Hensen te Rotterdam onrechtmatig Subsidie zou stügen tot f 150 millioen als overheid de prijsverhoging voor haar rekening nam Prof. Posthuma sprak over integratie Koningin Juliana was als reüniste op het elfde V.V.S.L.-lustrum NBKZ tegen dreigementen Fireflies naar Nieuw Guinea 3 Wrijf Kou en Pijn weg met DAM PO Deventer koopt historisch kerkgebouw Franse treiler op een mijn gelopen: vijftien doden Saldo der banken tot 620 millioen gestegen Een jaar voor horloge diefstal Uitspraak in kort geding Schijn inbraak om verzekering op te lichten Philharmonisch Orkest van New York komt naar Europa KRITIEKE MOMENTEN m het leven: WOENSDAG 26 JANUARI 1955 (Van onze correspondent inWest-Duitsland) Er is de laatste tijd bij herhaling be toogd dat er onder de toekomstige strijd krachten van de West-Duitse bondsrepu bliek een heel andere geest zal gaan heer sen dan in het vroegere Duitse leger en dat de soldaten er veel menselijker be handeld zullen worden. Het leven van de toekomstige recruten is, in verband daar mede, zelfs in de meest verlokkende kleu ren beschreven en in tekening gebracht. Wij hebben in de kranten plaatjes gezien, schetsende hoe onderofficieren heel voor zichtig op de tenen de slaapvertrekken van de nog snurkende manschappen binnen sluipen om ze vooral niet al te ruw uit hun zoete dromen op te schrikken en om ze beleefd te vragen wat de heren die dag het liefste voor ontbijt zouden willen heb ben. Wij hebben ze in de eetzalen aan keu rig gedekte tafels (met bloemen en kristal len glazen) zien zitten, in hun cantines languit zien liggen in heerlijke clubfau teuils, en wij zagen marcherende soldaten met een sigaret of een sigaar in de mond, zo nu en dan de rij eens verlatend om een aardig meisje te begroeten Claere taal Maar de gewezen overste Von Clacr, die aan het bureau van de defensie-com missaris verbonden is, heeft thans in een rede op een door de „Verband der Heim- kehrer" (een vereniging van uit de oor log en uit vreemde krijgsgevangenschap teruggekeerde vroegere militairen) op touw gezette bijeenkomst in Bonn uit een heel ander vaatje getapt. Hij zei dat de onverbiddelijke en ruwe opleiding van de Russische soldaten het beslist noodzakelijk maakt dat de Duitse recruten ook met grote hardheid gedrild worden, in veel sterkere mate zelfs dan zulks vroeger het geval is geweest. De Duitse soldaten hebben de werkelijk harde manier van oorlog voeren pas in de win- terveldtochten in Rusland leren kennen. „Wij moeten", zo verkondigde de ge- weze overste, „onze toekomstige soldaten leren dat zij, hoewel hun burgerlijke rech ten gehandhaafd blijven, ook plichten tegenover de staat te vervullen hebben!" Wat de heer Von Claer op deze bijeen komst vertelde zal intussen wel niet be paald tot gevolg hebben dat grote groepen van de Duitse jeugd, die toch al een af wijzende houding tegenover de herbewa pening hebben aangenomen, nu met groot enthousiasme in militaire dienst zullen treden! Von Claer bracht ook de kwestie van de Duitsers ter sprake die zich nog altijd in ADVERTENTIE gevangenschap in de landen van het Westen bevinden. Naar onze mening ging hij als ambtenaar van het bureau-Blank wel wat ver buiten zijn boekje toen hij met nadruk betoogde dat men van geen enkele Duitser kan verwachten dat hij weer een uniform aantrekt vóórdat dit vraagstuk tot alge mene tevredenheid is opgelost. Er zitten nog 347 Duitsers gevangen, „Dit zou", zo voegde hij er zelfs aan toe, „voor het bureau-Blank een kwestie van beslissende aard zijn". De voorzitter van de vereniging van de teruggekeerde militairen was van oordeel dat het oprichten van een nieuw West- Duits leger niet kan worden goedgekeurd zo lang nog één enkele Duitser in het Wes- De gemeenteraad van Deventer heeft besloten tot de aankoop van de in verval rakende Maria-kerk, die staat tegen de St. Lebuinuskerk. Het aangekochte gebouw is in de I3de eeuw gebouwd. In de Spaanse tijd beleef de het een beeldenstorm. In 1619 kreeg het gebouw een zonderlinge bestemming. Er traden comediantcn. kunstenmakers en dierentemmers in op. In de 17de eeuw kwam. wat er nog over was van het bede huis. ten dienste van Mars: men borg er stukken geschut op en ander krijgstuig. Het gebouw werd later rijkseigendom. In de na-oorlogse jaren kreeg Deventer het gebouw van het rijk in huur ten behoeve van Bescherming Bevolking, die er brand spuiten en ander materiaal bewaart. Deventer wil dit aan historie zo rijke bouwwerk behoeden voor vernietiging en heeft het thans voor ƒ25.000 gekocht. De kerk, die op de monumentenlijst voorkomt, zal later worden gerestaureerd. Voorlopig wordt zij slechts voor verder verval behoed. LE HAVRE (A.F.P./U.P./Reuter) De Franse treiler „Abraham Duquesne" uit Dieppe is ten Noorden van Le Havre op een mijn gelopen en vergaan. Alle vijftien opvarenden zijn om het leven gekomen. De treiler „Edmond Marie", eveneens uit Dieppe, heeft twee lijken geborgen. Drieendertig opvarenden van de „Boba- ra", een Brits vrachtschip dat strandde bij Anglesey (Wales) zijn per wippertoestel overgebracht naar de wal. De „Bobara" (7200 ton), is in tweeën gebroken. De ka pitein en twee machinisten zijn tot het laatste ogenblik aan boord gebleven. De kapitein was Maandagnacht, nadat het schip aan de grond was gelopen, naar land gezwommen om hulp te halen, doch keerde later naar zijn schip terug. ten gevangen zit. Maar de vice-voorzitter bleek wat verstandiger te zijn en merkte op dat men met het oog op het dreigen de gevaar uit het Oosten de militaire dienst toch niet kan weigeren wegens die 347 gevangenen De Hoge Raad heeft Dinsdag opnieuw de zaak behandeld "tegen de N.E.S.B.- leid-ers Paul van Tienen en mr. J. Wolt huis. Indertijd verwees de Hoge Raad deze zaak naar het Haagse gerechtshof, dat de Nationaal Europese Sociale Beweging a's een voortzetting van de N.S.B. en dus als een verboden vereniging beschouwde en de beide leiders veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf, overeenkomstig de tijd. welke zij in 1953 reeds in voor arrest hebben doorgebracht. Als pleiters in deze zaak traden op mr. M. C. van der Poel en mr. J. H. Willcms, beiden uit Den Haag. Mr. Willems betoog de, namens requirant Wolthuis, dat deze zaak het gTondTecht van vereniging en vergadering raakt. Vrijheid van partijvor ming. uitsluitend als men beoogt de be staande staat te handhaven aldus pleiter is geen vrijheid van partijvorming. De onderhavige vereniging zou strijdig zijn met het besluit ontbinding landverradcr- lijke organisaties. Het landverraad van de N.S.B. bestond in hulp aan de vijand. Dit landverraad is thans niet meer mogelijk. Zelfs al zou de N.S.B. weer worden op- i gericht, dan zou pleiter het rechtsmisbruik aChten, daartegen te ageren op grond van het besluit, dat zich tegen het landverraad richt. Pleiter meende, dat het arrest niet in stand kan blijven. Mr. M. C. van der Poel pleitte namens reouirant Van Tienen in dezelfde geest. Volgens hem is het destijds niet de bedoe ling geweest de beginselen van het natio- naal-soeialisme te treffen. Men heeft ook de partij van Arnold Meyer niet. op de lijst der landverrader! ij'ke organisaties ge plaatst. Het is overigens moeilijk overeen stemming te vinden tussen de beginselen van N.S.B. en N.E.S.B. De advocaat-generaal, mr. s'Jacob zal 22 Februari concluderen. De Hoge Raad heeft Dinsdag tevens be handeld het bekende geval van grensover schrijding van mr. J. A. Wolthuis. Hij is door dc rechtbank te Almelo vrijgespro ken, tegen welk vonnis de officier van Justitie aldaar in cassatie kwam. Mr. J. H. Willems heeft niet-ontvankelijkheid van het beroep bepleit. De advocaat-generaal, mr. s'Jacob, zal conclusie nemen op 22 Februari. Weekstaat Ned. Bank Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank per 24 Januari blijkt dat de bank- biljettencirculatie met ruim f 5 millioen tot f 3449 millioen is verminderd. Dit is nog f 35 millioen boven de stand per 13 Decem ber. Op 3 Januari werd een recordhoogte bereikt van f 3607 millioen. De netto deviezenreserve liep met f 1 millioen achteruit en bedraagt thans nog ruim f 1700 millioen. De aangekondigde vervroegde aflossing op de Wereldbankle ning, waarmede een bedrag van circa 50.5 millioen dollars en 12 millioen Belgische francs is gemoeid, is dus nog niet in de boeken van de bank verwerkt. De goudvoorraad bleef onveranderd op f3014 millioen. De banken hebben hun tegoed weten te versterken met f 20 millioen tot f 620.8 j. millioen. Nu het bedrag, dat zij verplicht zijn bij de Nederlandse Bank renteloos aan te houden, met 2 percent is verminderd tot 8 percent, hebben de handelsbanken een armslag van ruim f 220 millioen om op 1 Februari hun stortingen op de nieuwe staatslening te verrichten. De Amsterdamse rechtbank heeft de 23- jarige matroos C. van B.»uit Amsterdam wegens een door hem in de nacht van 28 September 1954 gepleegde roof van een aantal horloges uit een étalage van een horlogewinkel aan het Damrak te Amster dam een jaax gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest opgelegd en hem tevens ter beschikking van de regering gesteld. ADVERTENTIE flacons a 50 tabletten De president van de rechtbank te Rot terdam heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de N.V. machinefabriek Hen sen te Rotterdam aanhangig had gemaakt tegen de Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond (A.N.M.B.). De president heeft de A.N.M.B. bevolen om aan de leden van haar afdeling Rot terdam voor zover zij in dienst ziin van de N.V. Hensen, terstond aan te zeggen, dat in afwachting van een beslissing van de rechter het werk moet worden hervat. Voorts is de A.N.M.B. veroordeeld aan de N.V. Hensen een dwangsom van 50.000 te betalen voor iedere dag, dat de bond in „Wanneer de regering de drie cent, waarmee de melk thans verhoogd is, voor haar rekening zou nemen, dan betekent dit een extra subsidie van 45 millioen en dan zou de totale over heidssubsidie alleen op melk bij de huidige zuivelwaarde reeds 150 millioen gulden bedragen." Dit deelde «minister Mansholt mede op een buitengewone algemene vergade ring van de Katholieke Boeren- en Tuindersbond, welke in Utrecht werd gehouden. „Het zou voor de regering heel gemak kelijk geweest zijn de garantieprijs te doen stijgen en de consequenties hiervan voor haar rekening te nemen, maar," zo zeide de minister, „dan zouden er geen grenzen meer zijn. Het vorig jaar werd reeds op melk een subsidie verleend van 80 millioen gulden. Men staat thans voor de noodzaak door de toeslag op de zandgrondbedrijven JuI,^,na v:as/>insda9 tegenwoordig bij het elfde lustrum van de Vereniging an V rouwelijke Studenten in Leiden, waar, zoals men weet, ook onze Koningin eJ gestudeerd. Foto: De Koningin liep temidden van haar jaargenoten mee in stoet' welke zich van het station naar het clubgebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg begaf. WOENSDAG 26 JANUARI Koningin Emmaschooi, Raafstraat: Cultu reel Comité „Over de brug"; „Moderne schilderkunst", Ewoud de Kat, 8 uur. Mi- nervathealer: „Het balboekje", 18 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De schat van de Amazone", 18 J»ar, 8 uur. Rembrandt: ..The high and the mighty". 14 jaar, 6.30 en 9.15 uur. Lido: ..Wenn der weisse Flieder wieder blüht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: Jiet grote spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fan Fan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Broken lance", 14 laar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 27 JANUARI Zuiderkapel: J. Sevensma, 8 uur. Minerva: ■Boefje", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „De schat van de Amazone". 18 jaar, 2.30 cn 8 uur. Rembrandt: „The high and the mighty", 14 laar, 2.30. 6.30 en 9.15 uur. I.ido: „Wenn der *'dsse Flieder wieder blüht", alle leeft., 2. 4-15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij ik", 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: -Het grote spel", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Fan Fan la Tulipe". alle leeft., <30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Broken lance", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Koningin Juliana heeft Dinsdag als reü niste de viering te Leiden meegemaakt van het elfde lustrum van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Koningin Juliana liep, evenals bij zovele vroegere lustra, aan de zijde van haar studievrien dinnen achter het jaarschild 1925 in de gro te stoet van Alumnae, die naar het stad huis trok voor een ontvangst door B. en W. van Leiden en vervolgens naar het clubge bouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg. Het kleinste jaargroepje was dat van hen, die rond de eeuwwisseling de studie te Leiden begon. Hierbij bevond zich ook de oudste reüniste tevens een der opricht sters van de V.V.S.L. de thans 73-jarige mevrouw C. J. Stokvis-Cohen Stuart. In de middaguren werd in de Pieterskerk het lustrum geopend met een rede van de V.V.S.L.-praeses, juffrouw E. M. van Eek, die een overzicht gaf van de activiteiten en groei der vereniging. Na afloop der zit ting werd een drukbezochte receptie in het clubgebouw gehouden, waar de koninklijke reüniste blijk gaf van haar medeleven Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft de directeur van de Ne derlandse Bank, prof. dr. S. Posthuma, Dinsdagmiddag gesproken over integratie. De hooggeleerde inleider begon zijn re feraat met een overzicht van het negen tiende-eeuws economisch bestek zoals dat een aanleiding vormt tot het ontstaan van het begrip integratie, dat na de laatste wereldoorlog een begrip werd, met als in houd het streven om bilateral isme te laten uitdijen tot multilateralisme en en-middel lijk daarmee samenhangend de integratie- mentaliteit. de opvatting over de omvang van de leiding bij dat streven; over deze opvatting bestaan uiteraard meningsver schillen. Sommigen geven als interpretatie „het gemeenschappelijk dirigeren van een internationale economie", een positief streven, anderen bepalen zich tot „het op heffen van handelsbelemmeringen", een negatieve handelwijze. Spreker consta teerde de algemene neiging om het grote ideaal der algemene integratie over een breed internationaal front los te laten; de grootheid van het ideaal en de geringheid der middelen om het in zijn volle omvang na te streven zijn daar de oorzaak van en men zoekt het momenteel in richtlijnen, die een minimum aan internationaal over koepelende gerichtheid paren aan het ver mogen zo veel mogelijk deelnemers daar onder te verenigen; en daarnaast: het streven naar concretiseringen op handels gebied, waarbij als gevaar bestaat het ont staan van een oppermachtige hoge auto riteit, met alle mogelijkheden van een ge meenschappelijke economische dictatuur. Spreker vroeg zich af, welke momenteel aanvaardbare richtlijnen er nog te geven zijn voor het internationaal streven naar integratie, waarbij niet de volle omvang van het ideaal leidend is, maar het pogen op zeer kleine schaal althans iets te ver wezenlijken. Hij noemde er drie. Aller eerst net opruimen der onnodige handels belemmeringen; dit opruimen bergt het ge vaar m zich dat het te overhaast zou ge schieden, zodat men eerder op het boeken van de winst over de gehele linie is in gesteld, dan op het zorg dragen voor pro ductie-factoren, die door dat opruimen in gevaar zouden komen; voor die factoren moet eerst een nieuwe mogelijkheid ge vonden worden, voordat ze met het oude bestel verdwijnen. Vervolgens het internationaal reageren op de oorzaken der golfbewegingen der conjunctuur. De moderne wetenschap heeft namelijk kennis van die oorzaken ver kregen en in internatioinale samenwerking kan men er invloed op uitoefenen. Het gevaar hierbij is, dat een dergelijk streven een natuurlijk zwaartepunt zal hebben in de krachtigste der samenwerkende landen, onder andere vermoedelijk in Amerika. Tenslotte een internationale kapitaalsin vestering door landen met een kapitaals overschot naar landen met een tekort. Maar hiervoor is het martkmechanisme te stroef en het laat zich ook niet makkelijk soepel maken. Bovendien zou ook bij dit systeem een natuurlijk zwaartepunt liggen bij de zeer kapitaalkrachtige landen. Bij alle drie richtlijnen stelde spreker als noodzaak voorop de actief-willende mede werking der strevenden, en als moeilijk heid de juridische vorm, waarin de econo mische realiteit vastgelegd zou moeten worden. Concluderend vatte spreker samen, dat integratie het grote gevaar in zich bei'gt van afscheiding. Daar zich aan een te sluiten, sluit men zich van de overigen af, waardoor de integratie in wezen een consolidatie van des-integratie kan zijn. Niettemin schijnt momenteel de nieest reële mogelijkheid, zo klein mogelijk te beginnen, en met het geringste resultaat reeds een groot genoegen te nemen. Als methode zag hij een koppeling van de negatieve en positieve factoren: als nega tieve het opheffen van de handelsbelem meringen en als positieve de leiding der gemeenschappelijke gerichtheid. Met klem waarschuwde de spreker tegen het gevaar van het optreden van machtsposities. Wat betekent een economische realiteit als de leiding er van gebaseerd is op machts posities?, vroeg hij. Het vlak waarin de integratie zich moet afspelen, zag spreker niet bepaald door grenzen, maar door de West-Europese mentaliteit, die ook in Amerika voet aan wal heeft gekregen, en in Australië en in Afrika. Die levensinstel ling mag nooit verbrokkeld raken, anders verliest de integratie ae enig mogelijke achtergrond. Geen „Haagse" mars van Poujade Het bestuur van de Nederlandse Bond van Kleine Zelfstandigen deelt mee: „Ge zien het feit dat het secretariaat en de be stuursleden van de Nederlandse Bond van Kleine Zelfstandigen bestormd worden met vragen van leden en belangstellende mid denstanders of het niet wenselijk is in ver band met de actib van Poujade in Frank rijk, thans ook in Nederland iets dergelijks te ondernemen, heeft het bestuur van deze bond in oen spoedvergadering het volgende standpunt ingenomen: Hoewel de kleine zelfstandigen in Neder land eveneens vele moeilijkheden hebben, staat het bestuur afwijzend tegenover ac ties als door Poujade ondernomen. Het is niet juist, dat zelfstandigen onder dreige menten van revolutie of stakingen iets van de regering afdwingen. De Nederlandse Bond van Kleine Zelfstandigen zal inder daad ook strijd voeren tegen bijvoorbeeld de vorm van belastingheffing bij de kleine zelfstandigen, doch hij zal dit langs legale en democratische weg doen en in overeen stemming met de geaardheid van de bevol king, die in Nederland geheel anders is dan in Frankrijk. Het rapport over de positie van dc kleine zelfstandigen, dat straks door de bond zal worden uitgebracht aan de regering, zal hopelijk de weg kunnen banen naar een beter bestaan voor de klei ne zelfstandigen. Het bestuur vertrouwt er op, dat de regering te zijner tijd kennis zal nemen van de inhoud van dit rapport en de mogelijkheden van de voorstellen aan de practijk zal toetsen. Het 10.954 b.r.t. metende tankschip ..Esso Rotterdam", dat Vrijdag met een lading olie uit Aruba vertrok naar Rotter dam, is wegens machineschade te Aruba teruggekeerd. deze subsidie te verhogen tot 105 millioen gulden. Als de drie centen, die de consumenten thans meer betalen, er ook nog bijkwamen, zou de overheid een bedrag van 150 mil lioen gulden voor haar rekening nemen. Dit zou volkomen in strijd zijn met het voornemen van de regering de subsidies over de gehele linie te verminderen. Dit zou ook moeilijkheden opleveren mei betrekking tot de subsidiepolitiek welke gevoerd wordt met België." Ten aanzien van het prijsbeleid voor de landbouw in het algemeen verklaarde de minister nadrukkelijk dat de landbouw er op kan rekenen dat een prijsbeleid zal worden gevoerd om de bestaanszekerheid aan de werkers in de landbouw op be drijven die verantwoord zijn te bieden. „Men heeft mij zo zei hij naar meer standvastigheid in mijn beleid gevraagd. Ik kan dit niet begrijpen. Het beleid is gericht op meer welvaart en een grote mate van bestaanszekerheid. Maar de uitvoe ringsmaatregelen passen zich aan bij de zich steeds wijzigende omstandigheden. Men kan het landbouwbeleid niet in een wet vastleggen. Wel kan men bepaalde bevoegdheden in de wet vastleggen als de regeling voor heffingen en fondsen, maar het is gevaarlijk en ondoenlijk de mate van bevoegdheid bij de wet te regelen." Wat de te volgen systemen voor de prijs- beheersing betreft, toonde de bewindsman zich een voorstander van het stelsel van productietoeslagen. Benelux Sprekende over de Benelux zei de minis ter dat de landbouw een struikelblok is om tot de economische unie te geraken. De moeilijkheid is echter, dat de structuur van de landbouw in de Beneluxlanden geheel verschillend is. België is een zeer sterk invoerland en de Benelux als geheel een typisch agrarisch exportgebied. België zal zijn politiek moe ten wijzigen. We zijn niet ongeduldig, aldus de minister, maar we zijn wel onge duldig naar het moment dat België een begin maakt om dit probleem uit de weg te helpen. Er is geen sprake van, dat Nederland de Belgische landbouw bij zijn streven naar meer welvaart tegenwerkt. De aandacht van de ministerconferentie der Benelux-landen eind Februari zal ook op dit vraagstuk gericht zijn. De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft anderhalf jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 38-jarige horloge-importeur C. P. G. uit Rotterdam wegens poging tot oplichting van een ver zekeringsmaatschappij, bij wie G. voor 19.000 verzekerd was tegen inbraak. In September gaf hij aan de verzekering op. dat bij een inbraak in zijn zaak voor 24.000 aan horloges en een bedrag van ƒ4.700 was gestolen. Voordat de maat schappij die verzekeringspenningen uitbe taalde ontdekte de politie dat de inbraak geënsceneerd was. G. bekende, dat hij aan een 37-jarige behanger en een 34-jarige koopman opdracht had gegeven, in zijn magazijn alles overhoop te halen, een ruit te vernielen en een deur te forceren, om de indruk te wekken dat er was ingebro ken. Tevoren had G. zijn voorraad horloges elders ondergebracht. Voor de rechtbank verklaarde hij uit geldnood gehandeld te hebben. Wegens medeplichtigheid eiste de offi cier van justitie tegen de behanger en de koopman ieder tien maanden gevangenis straf. Op 8 Februari doet de rechtbank uit spraak. Het geschil dat tussen de bond van Amerikaanse musici en de directie van het Philharmonisch Orkest van New York was gerezen en dat betrekking had op het aan tal repetities, is geregeld. Dit heeft tot gevolg, dat de tournée van het orkest door Europa in September kan doorgaan. Op een bijeenkomst van bondsvertegen- woordigers en directieleden is besloten, dat het aantal repetities door de directeur voor muzikale aangelegenheden zal wor den bepaald, die er hierbij van zal uitgaan dat het orkest „zo goed mogelijk voor de dag moet komen." Het Philharmonisch Orkest van New York zal in Groot-Brittannië, Nederland, België, Duitsland. Frankrijk, Zwitserland, Italië en Griekenland in totaal zeventwin tig concerten geven. gebreke mocht blijven aan dit bevel te voldoen. In zijn vonnis overwoog de president onder meer dat tussen partijen vast staat, dat de N.V. Hensen verplicht is een on dernemingsraad in te stellen. Partijen ver schillen echter van mening omtrent het tijdstip, waarop zulks moet gebeuren. Terecht stelt de N.V. die zich bij brief van 14 Januari heeft gewend tot de bedrijfs- commissie voor de metaalindustrie en de electrotechnische industrie met het ver zoek om tijdelijke ontheffing van de ver plichting tot het instellen van een onder nemingsraad, dat hangende dit verzoek voor haar deze verplichting niet geldt in gevolge het bepaalde in de wet op de On dernemingsraden. Het betoog van de A.N.M.B. dat dit ver zoek om tijdelijke ontheffing spitsvondig is en te laat ingediend is, gaat niet op. Vaststaat dat de A.N.M.B. zich tot dusver met geen enkele klacht of grief tot de be- drijfscommissie heeft gewend en derhalve heeft nagelaten de weg te volgen, die de wetgever heeft aangegeven. De A.N.M.B. heeft door doelbewust de door de wet gever beoogde leiding van en de aanwij zingen te geven door de bedrijfscommissie uit te schakelen en door te trachten door een staking ook de procedure, vermeld in artikel 3 der Wet op de Ondernemingsra den, te verijdelen, zich zeker niet gedra gen zoals dit van een goed gedisciplineerd lichaam mocht worden verwacht. Dit valt te meer te betreuren, omdat daaruit valt te constateren een miskenning van en een minachting voor de kennelijke bedoelin gen van de wetgever, aldus de president. Het welslagen van het Instituut der on dernemingsraden is in hoofdzaak, zo niet uitsluitend, afhankelijk van de goede wil der belanghebbenden. Staking kan niet worden aangemerkt als te zijn een geoorloofd middel tot berei king van het beoogde doel, omdat de wet gever in gevallen als deze een bepaalde procedure heeft aangegeven cn het gebo den is die procedure te volgen. Wie dit niet doet handelt onrechtmatig, zeker wanneer er sprake is van een materie, waarbij samenwerking en begrip voor elkanders inzichten van primair belang is. Nu de instelling van ondernemingsraden nog geheel nieuw is en daarmede nog weinig ondervinding is opgedaan, moet de totstandkoming van die lichamen plaats vinden in een sfeer van goede verstand houding, van onderling begrijpen en waar deren en bovenal van rustig overleg. Het kan niet aan twijfel onderhevig zijn, dat een staking juist elk rustig overleg en elke goede verstandhouding bederft, aldus zegt de president in zijn vonnis. Voor de als onrechtmatig aan te merken staking zijn niet alleen zij, die het werk onrechtmatig hebben neergelegd, doch ook zij, die op deze staking hebben aangedrongen en daartoe het sein hebben gegeven, aan sprakelijk. Daarom heeft hij aan de A.N. M.B. bevolen tusenkomst en medewerking te verlenen om tot opheffing van de sta king, waartoe de bond zelf het sein heeft gegeven, te komen. ADVERTENTIE Een aantal Fireflies van de Marine Luchtvaartdienst zal binnenkort naar Nieuw-Guinea worden overgebracht en ingeschakeld worden in de verdediging tegen infiltratiepogingen. De Fireflies zijn vliegtuigen die opere ren van vliegkampschepen af. De „Karei Doorman" zal echter niet naar Nieuw- Guinea gaan, zodat de Fireflies aange wezen zullen zijn op de vliegvelden Hol- landia, Biak en eventueeel Sorong. De vliegtuigen zullen dienen als over brugging voor de tijd, dat de Martin Ma- riner-vliegboten, die de Koninklijke Ma rine in Amerika heeft besteld, naar Nieuw-Guinea zullen kunnen worden ge zonden. Op het ogenblik opereren er Catalina- vliegboten van de M.L.D., maar hun aan tal en mogelijkheden zijn niet voldoend* voor de afdoende beveiliging.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5