ZWITSARUB Wereldkampioenschappen tafeltennis 6. Zie Boven Begin van heelal moet .000.000 jaar geleden zijn Clowfitïe Rick Vijf nederlagen van Haarlemse basketballteam in Amsterdam Opdracht in Wenen VIRGINIA N? 10 'n Best nummer! Twaalf districten- tournooi in Haarlem Sedan na 25 wedstrijden nog steeds ongeslagen Oud bestuurslid NBVB wil beroepsvoetbal Heren boden verwoed tegenstand, maar verloren met 93-47 Onze nieuwe feuilleton De Zwarte Spin WOENSDAG 26 JANUARI 1955 Volleybal in Krelagehuis Zwemmen KNZB wil „NOC- dubbeltje verplicht stellen Record in Frankrijk Bondselftallen oefenen in Olympisch Stadion Athletiek Watoessi-negers springen bijna 2 meter 25 cm. Tennis Loting voor Davis Cup Voor de kinderen Wel geld, geen terreinen Verkouden kinderen? FEUILLETON door Anne Duffield Waterpolo Dames van Nereus versloegen HVGB met 6-0 Wandelsport Bloembollentochten Het ziet er naar uit dat de inschrijvingen voor de beide teamwedstrijden en de 5 per soonlijke nummers van de wereldkampioen schappen tafeltennis die van 15 tot 24 April in de Bernhardhal in Utrecht worden gehou den een record zullen opleveren voor wat de deelneming betreft. De organisatoren hou den er rekening mee, dat niet minder dan 57 landen groepen, t.w. Aden, Argentinië, Oostenrijk, Asutralië, België, Brazilië, Bur ma, Canada, Ceylon. Peking-China, Tsjecho Slowakije, Denemarken, Egypte, Engeland. Finland, Frankrijk, Duitsland, Griekenland, Hongkong. Hongarije, India, Iran, Ierland, Israel, Italië, Jamaica, Japan, Jersey, Zuid- Korea, Libanon, Luxemburg, Malakka. Ne pal, Nederland, Nieuw Zeeland, Nigera, Noorwegen, Pakistan. Paraguay, Philippij- nen, Portugal, Peru, Roemenië, Saar, Schot land, Singapore, Spanje, Zuid-Afrika, Zwe den, Zwitserland, Trinidad, Uruguay, Ver enigde Staten, Zuid-Viethnam, Wales, Zuid- Slavië en misschien Sovjet Rusland, met hun sterkste teams naar Nederland zullen komen, waarbij Japan de wereldtitels damesteams en herenteams zal moeten ver dedigen, terwijl Japan met Ogimura tevens zal trachten het kampioenschap in het heren enkelspel te prolongeren. Angelica Rozeanu heeft nu reeds vijf keer achter elkaar het wereldkampioenschap da mes enkelspel gewonnen. Een record, dat dat van de Hongaarse Mednyansszky (van 1927 tot en met 1931) evenaart. Indien de Roe meense speelster er dus in slaagt in Utrecht opnieuw de titel te veroveren zal zij een record op haar naam krijgen. Zoals reeds bekend is zal Duitsland ver tegenwoordigd worden door een team. dat uit spelers en speelsters van West- en Oost- Duitsland tezamen bestaat. Het merkwaar dige feit doet zich evenwel voor dat West en Oost-Duitsland wel met twee delegaties aan het congres van de Internationale tafel- tennisfederatie zullen deelnemen. Dit con gres wordt op 20 April in de raadzaal van Utrecht gehouden. Een der belangrijkste punten van de agenda zal het debat zijn over het gebruik van bats met normaal rubber of met spons- rubber, waarbij het niet is uitgesloten dat sponsrubber in de toekomst, dus niet op de wereldkampioenschappen in Utrecht, ver boden zal worden. Elk land kan met 4 heren en drie dames aan de landenwedstrijden deelnemen. In het algemeen kan men met dit aantal ook ih de persoonlijke nummers uitkomen. Maar de I.T.T.F. heeft het recht hierop uitzonderingen toe te staan, hetgeen zeker voor Nederland zal gelden als organi serend land. Op 15 April worden voorwedstrijden ge speeld voor de landenwedstrijden. In de eerste helft van het tiendaags tournooi wor den de landenwedstrijden afgewerkt, daar- ADVERTENT1E Zaterdag 29 Januari komen de beste Ne derlandse volleyballers naar het Krelage huis in Haarlem. Voor de derde maal name lijk heeft het hoofdbestuur van de NeVoBo de organisatie van het Twaalf-Districtèn- kampioenschap aan de afdeling Haarlem toe gewezen. Alle districten zullen vertegenwoor digd zijn met een dames- en heren-team, zodat ruim tweehonderd spelers en speel sters, waaronder vrijwel alle internationals, het Krelagehuis zullen bevolken. De teams zijn ingedeeld in poules. Er wordt een halve competitie gespeeld. De poule winnaars gaan over naar de finales. Totaal zullen er 42 wedstrijden op zes velden worden gespeeld; de eindwedstrijden worden op twee in de lengte van de zaal geprojec teerde velden gespeeld, zodat het publiek de wedstrijden goed zal kunnen volgen. Ook de verwarmde zaal zal veel ten gerieve van spelers en publiek bijdragen. Het tournooi begint 's middags om twee uur, de finales zullen na zeven uur 's avonds gespeeld worden. De Noordhollandse heren- ploeg, waarin vijf Haarlemse spelers uit komen, achten we in staat om de finales te bereiken. Voor de dames zijn we minder op timistisch. District Den Haag heeft bij de heren de beste papieren, in deze ploeg zijn o.a. opgenomen de internationals Kaptein, De Vries, Tuinman, De Ruiter, Bakker en Zimmerman. Bij de dames zal de strijd voornamelijk gaan tussen de districten Amsterdam en Den Haag; beide teams spelen met enkele inter nationals. De poule-indeling is als volgt: Dames. Poule A: VIII Den Haag. I Fries land, XI Brabant-Oost, IV Gelderland. Poule B: VI Amsterdam, IX Rotterdam, X Branbant-0„ III Overiisel-Drente. Poule C: V Utrecht, II Groningen, XII Limburg, VII N.Holland. Heren. Poule D: VII Den Haag, XII Lim burg, I. Friesland, IV Gelderland. Poule E: VI Amsterdam, IV Rotterdam, II Groningen, X Brabant-Oost. Poule F: V Utrecht; XI Branbant-Oost; VII N.Holland, ni Overijsel-Drente. Op de buitengewone algemene vergade ring van de KNZB, die op 26 Februari waarschijnlijk in Amsterdam wordt ge houden ter behandeling van het reorgani satie-rapport, zal een voorstel van het bondsbestuur ter tafel komen om met ingang van 1 Januari 1956 het „N.O.C.-dubbeltje'1 voor de leden van de Zwembond verplicht te stellen. Tot nu toe was het zo, dat de KNZB aan het Nederlands Olympisch Comité het dubbeltje voor alle leden van deze bond van 18 jaar en ouder betaalde. Daarmee was jaarlijks een bedrag van ongeveer f1500 ge moeid. Wanneer het voorstel van het bonds bestuur zou worden aangenomen, dan zou dit geld vrijkomen, zo stelt het bestuur van de KNZB zich voor, voor de aanzienlijke kosten, die de reorganisatie van de bond met zich meebrengt. na begint men met de persoonlijke nummers. In de Bernhardhal zal op 12 tafels tegelijk worden gsepeeld. Voor elke partij is een ruimte van 12 meter in de lengte en 6 meter in de breedte beschikbaar. Een oppervlakte van 1140 vierkante meter van speciaal verend hout zal worden gelegd, hetgeen door de wedstrijdreglementen wordt voorgeschre ven. 120 scheidsrechters zullen ter beschik king staan, die gemiddeld 2 uur achter elkaar als zodanig zullen optreden. Er zullen meer dan 700 ballen in hot tournooi worden ge bruikt. De tribunes in de Bernhardzaal zul len plaats bieden aan 6000 toeschouwers. De totale kosten worden geraamd op 88.000 gulden. De stad zal gedurende het tournooi een feestverlichting krijgen. Een Frans voetbalclubje uit Sedan in de Ardennen, dat in de zomer van 1953 beleefd aan de Franse voetbalbond vroeg, of het eens een poging zou mogen wagen in de beroepsklasse, heeft nu alle bestaan de records in deze beroepsvoetbalbond ge slagen. Sedan heeft dit seizoen in 25 wed strijden nog geen nederlaag geleden; toen het Zondag in Parijs met 3-0 van C. A. Paris had gewonnen, veroverde het zich daarmee een nog vastere positie aan de top van de ranglijst: 25 gespeeld, 20 gewon nen, 5 gelijk, 45 punten en een doelgemid delde van 87-18, aldus lazen wij in „Het Parool". Sedan staat nu negen punten voor op nummer twee, Rennes, in de tweede divisie Het heeft met die 25 ongeslagen wedstrijden het record van de eerste klasser Nimes (uit 1949-'50) gebroken, maar ook alle bestaande records van doelgemiddelden; bovendien heeft Sedan in twee seizoenen 89 profwed strijden gespeeld en er daarvan slechts zes verloren. Dat is óók een record. Het is typerend, zo lezen wij verder, dat Sedan in het Pare des Princes in Parijs, spe lend tegen een Parijse club, al vóór de wed strijd een ovatie kreeg van een Parijs publiek. Dat kleine clubje heeft het hart van heel Frankrijk veroverd. Dit is begrij pelijk. Bij Sedan bestaat niet die verering van sterren die het Franse profvoetbal ken merkt. Het zijn allemaal „jongens uit het dorp". Als ze bij de plaatselijke voetbalclubs willen spelen moeten ze een contract teke nen, waarin zij verklaren, dat zij het voetbal als bijzaak zullen beschouwen. Daarnaast moeten zij ander werk hebben. Acht van hen werken in de plaatselijke textiel industrie. twee zijn electriciens en dan is er een veearts, een verzekeringsagent en een vertegenwoordiger. nard leven Let wel, ze worden voor het voetbal be taald. Voortreffelijk betaald zelfs. Want hun gemiddeld voetbalinkomen per maand ligt tussen de f 800 en f 1000. Maar daar hebben zij dan ook een hard leven voor: iedere och tend wordt er getraind van zeven tot half acht. Vervolgens gaan de spelers naar hun werk en komen van half één tot half twee terug op de club voor verdere training. Daar na lunch op kosten van de club. De hele middag weer werken en van 6 tot 8 uur 's avonds massage. Ten slotte diner thuis en vóór tienen naar bed. Maar in Sedan is 's avonds ook niets anders te doen. Het is een weinig inspirerend industrie stadje van 15.000 inwoners. Niettemin heeft de gemeenteraad nu besloten, het plaatselijk stadion nog voor het volgend seizoen (onge twijfeld in de eerste divisie) uit te breiden tot 17.000 plaatsen waarvan 6000 overdekt en doof infra-rode stralen verwarmd. Verering Sedan heeft zijn huidige manager, Louis Dugaugiez, gekregen aan het bègin van het seizoen 1949-'50. Het was toen een derde klasse amateurvereniging. Twee jaar later, toen het meedeed aan de bekerwedstrijden, waar iedere club in Frankrijk aan kan deel nemen, versloeg het eerst de tweede klasse- profkampioen Sète, daarna de kampioen van Frankrijk, Nice. Datzelfde jaar was Sedan amateurkampioen. Is het dan wonder, dat Dugaugiez in het stadje wordt vereerd als een held? Maar ook hij werkt verder in de textiel, evenals Célestin Oliver, die nu met 22 doelpunten aan het hoofd van de scoring- lijst van de Franse competitie gaat. Woensdagavond 2 Februari zullen in het Olympisch Stadion in Amsterdam twee bondselftallen van spelers uit de Neder landse Elftalclub een oefenwedstrijd spelen, die voor het publiek toegankelijk is. Deze oefenwedstrijd is een onderdeel van de voor bereidingen voor de landenwedstrijd Neder land—Denemarken op 13 Maart. De ploegen zullen in de volgende opstel lingen tegen elkaar uitkomen: Elftal A: doel: De Munck (Fortuna); ach ter: Wiersma (Donar) en Mesman (Amster dam); midden: Klaassens (VW), Van der Hart (Fnrtuna) en Van Schijndel (SW), aanvoerder: voor: Dillen (PSV), Timmer mans (ADO), Roosenburg (Sneek), Lenstra (Heerenveen) en De Harder (Holland-Sport). Elftal B: doel: Van der Land (HBS); ach ter: Odenthal (Enschedé) en Osterholt (Hol land Sport); midden: Steenbergen (Feijen- oord). Van der Hoek (Feijenoord) aanvoer der en Schaap ('t Goói): voor: Toennaar (MVV\ De Bruyckere (Willem II), Cor van der Gijp (Emma), Toon Smit (Alkmaar) en Ravenstein (Fortuna). Missionaris wil er een naar Olympische Spelen laten gaan Een Amerikaanse missionaris in Centraal- Afrika, dr. Richard Reusch, beweert, dat hij leden van de Watoessistam in Roeanda— Oeroendi bij het hoogspringen sprongen heeft zien maken van bijna 2.25 m. Volgens het Londense avondblad „The Star" had dr Reusch verklaard, dat hij er persoonlijk bij aanwezig was geweest, dat verschillende van deze bijzonder langbenige negers over een koord sprongen, dat op een hoogte gehouden werd, die „dicht bij de 2.25 m. lag". De missionaris had beloofd een van de Watoessi's te trachten over te halen om aan de komende Olympische Spelen deel te nemen. Hij zeide echter, dat dit waarschijnlijk ernstige moeite zou kosten daar de Watoessi's zeer aan hun grond gehecht zijn en niet graag reizen, terwijl het voorts moeilijk uit te maken zou zijn welk land zo'n Watoessi- athleet eventueel zou moeten vertegenwoor digen, daar Roeanda-Oeroendi een Belgisch trustgebied is. Het wereldrecord hoogsprin gen is 2.10.8, dus aanzienlijk lager dan de sprongen van haast 2.25 m., waarvan dr. Reusch getuige is geweest. Nederland in eerste ronde tegen Zwitserland De loting vo^~ de eerste ronde van de Europese zóne van het Davisbeker tournooi 1955 had het volgende resultaat: Monaco Argentinië. ZwitserlandNederland, Joego slaviëChili, PortugalTsjecho Slowakije, FinlandOostenrijk, EgypteTurkije, Duits landIerland, Zuid-AfrikaNoorwegen. Van boven naar beneden van het wedstrijd schema zijn vrijgesteld van de eerste ronde de kwartfinalisten van 1954, namelijk Frank rijk, Zweden, Hongarije, België, Groot Brit- tannië, India, Italië, Denemarken. Nederland heeft voor de eerste ronde dus een uitwedstrijd tegen Zwitserland. Mocht deze ontmoeting worden gewonnen dan komt Nederland in de tweede ronde in eigen land tegen Zweden. Japan heeft een bye geloot voor de zóne van het Verre Oosten. Dit land zal de win naar van de wedstrijd BurmaPhilippijnen ontmoeten. Het is bekend dat Canada. Mexico, Cuba, Brits West-Indië en Australië in de Ameri kaanse zóne zullen spelen, waarvan de loting pas in de tweede helft van Februari zal plaats vinden. Het ziet ernaar uit.' dat Australië tenminste twee en misschien wel drie wedstrijden zal moeten spelen om als mogelijke winnaar van de Amerikaanse zóne, fe voorschijn te komen. Daarna zal Australië moeten aantreden tegen de win naar van de zóne van het Verre Oosten. Vervolgens, aangenomen dat Australië ook die wedstrijd zal winnen, komt dit land tegen de winnaar van de Europese zóne. En in dien ook deze ontmoeting in een zege ein digt, pas dan zal een nieuwe wedstrijd tussen de Verenigde Staten en Australië voor de Davisbeker een feit zijn. De Challenge Round zal op 26. 27 en 28 Augustus van dit jaar in Forest Hills wor den gespeeld. QUENTEMEYER VERLOOR VAN PEYRE. De zwaargewicht kampioen bokser van Nederland, Willy Quentemeyer, heeft Dins dagavond in Charleroi in een gevecht over 8 ronden van 3 minuten van de Belg Jose Peyre op punten verloren. Het was de slechtste bokswedstrijd van de avond. Namens een groep van vijf personen heeft de vroegere secretaris van de voormalige NBVB, de heer S. Bruinvelds, ons tijdens een persbijeenkomst de volgende verklaring voorgelezen: „De NBVB is naar ons standpunt niet opgeheven. En daarom hebben wij het plan opgevat om de NBVB weer actief naar bui ten te laten treden, aangezien de resultaten na de zogenaamde fusie van dien aard zijn, dat het in Nederland op deze wijze niet mogelijk is tot beter voetbal binnen afzien bare tijd te geraken. Dat de ervaring, opgedaan in de voor periode van beroepsvoetbal, van die aard was, dat wij de toekomst gerust tegemoet kunnen zien. Aangezien de middelen en de wegen ons bekend zijn, makerf wij het voetbalminnend publiek bekend dat het in de toekomst en wel in het seizoen 19551956 weer mooi en goed voetbal te zien zal krijgen." Competitie met 20 clubs. Op gestelde vragen antwoordde de heer Bruinvelds, dat het in de bedoeling ligt tot volledig beroepsvoetbal te komen, wat, naar zijn zeggen, ook het uiteindelijk streven van de NBVB was. Het liefst zou de heer Bruin velds willen komen tot een competitie met 20 elftallen. De spelers denkt hij uit Neder land en het buitenland aan te trekken. Hij deed de toezegging, dat in Juni of Juli van dit jaar de volledige gegevens betreffende aangesloten N.V.'s, spelers, terreinen enz. bekend gemaakt zullen worden. Volgens de heer Bruinvelds heerst er onder de spelers en de directeuren van de voormalige NBVB-clubs, die nu in KNVB- verband spelen, grote ontevredenheid. Geen terreinen! Als mogelijke deelnemers aan het toe komstige beroepsvoetbal de heer Bruin velds is zich er van bewust, dat het vraag stuk „terreinen" wel enige moeilijkheden zal opleveren denkt hij zich ook enige van de N.V.'s, die tijdens de strijd tussen de KNVB en de voormalige NBVB werden op gericht, maar die nooit tot ontplooiing zijn gekomen. De heer Bruinvelds, die werd ge secondeerd door de heer W. Gerritse, een bedrijfsleider uit Amsterdam, de namen van de drie andere leden van het comité van vijf, dat men wil uitbreiden tot zeven of negen personen, wilde hij niet bekend ma ken zei tenslotte, dat de N.V.'s, die aan het beroepsvoetbal zullen deelnemen over het benodigde kapitaal beschikken. (Vooral de laatste mededeling geeft de burger moed. En nu maar weer van voren af aan beginnen. We hebben zo'n idee dat er bij het doorzetten van deze nieuwe poging heel wat geld over de balk gegooid zal worden. Het lijkt ons overigens een zaak, die de geldschieters aangaat en niet het publiek dat de plannen waar schijnlijk met een even welwillende glim lach zal begroeten als wij het deden. We geloven niet dat er veel van de plannetjes terecht zal komen. Sportred. H.D./O.H.C.). ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met: Er is de laatste jaren nog al eens iets op los se schroeven komen te staan in de sterrenkun de. Nog geen twee jaar geleden moesten wij mel ding maken van de ont dekking van de in Ame rika werkende Duitse as tronoom dr. W. Baade, dat het heelal groter was dan wij dachten. Baade kwam aan de hand van onderzoekin gen naar een bepaald soort veranderlijke ster ren tot de conclusie dat elke afstand tussen twee sterrenstelsels in het heelal (de z.g. spiraalne vels) moest worden ver menigvuldigd met twee. Bijvoorbeeld: de Andro- meda-nevel is twee keer zo ver van ons Melk wegstelsel verwijderd als wij tot dan toe dachten. Maar ook alle andere spiraalnevels staan twee keer zo ver van ons af. Daarmee groeide het heelal ineens enorm. Het laatste nieuws is nu dat het heelal ook veel ouder is dan wij tot nu toe aannamen. Jaren lange waarnemingen met „de 200 incher'' (de Ha- le-telescoop met haar spiegel van 500 cm. mid dellijn in het observato rium van Mount Palo mar, California) hebben geleid tot de gevolgtrek king dat men de uitdij ingssnelheid van ons heelal te groot heeft be rekend. Stel u het begin van het heelal eens huiselijk voor als een balletje van handzaam formaat, waarin dus alle materie die er in alle sterren stelsels tezamen te vin den is, in zeer geconcen treerde vorm bijeen wordt gehouden. (Dat balletje moet dan een ontzaglijk soortelijk ge wicht hebben gehad, maar u herinnert zich misschien nog het ver haal over het sterretje Sirius B, waar ook al sprake is van een bijna „onvoorstelbaar" soorte lijk gewicht: een luci fersdoosje vol sterrema- terie van Sirius B weegt 800 kilo.'). Dit balletje, ons pro- to-heelal dus, ontploft op de een of andere ma nier en gaat een steeds groter volume innemen het uitdijende heelal. Anno 1955 doen wij ech ter een bepaalde ont dekking, waaruit blijkt dat wij de snelheid waarmee het heelal uit dijt tot nu toe altyd ver keerd hebben berekend. Vv'ij hebben die snelheid te groot geschat. Wat daaruit volgt, be grijpt een kind. Het is alsof de meester op school zich heeft vergist en ons de som verkeerd heeft opgegeven. Eerst zegt hij: een auto legt de afstand van A naar B (zestig kilometer) af met een snelheid van 120 km. per uur; reken uit, hoe lang de auto er over doet. Net hebben wij het antwoord (een half uur) gevonden, als hij zegt: Ik vergis me de auto rijdt maar 40 km. per uur. Nieuw re kenwerk leert ons dan, dat de wagen er ander half uur voor nodig heeft. Drie keer zo lang dus. Iets dergelijks hebben Amerikaanse astrono men nu ontdekt aan de hand van het waarne men van 800 spiraalne vels in de wijde verten van het heelal. Op grond van oude onderzoekingen, date rend uit 1936 en zich uitstrekkend over slechts 24 spiraalnevels, was wijlen dr. Edwin P. Hub ble tot de conclusie ge komen dat elk hemelob- j eet op 3,3 millioen lichtjaren afstand van ons, zich als gevolg van de uitdijing van het heel al van ons verwijderde met een snelheid van rond 450 km. per secon de. En hoe verder het object in kwestie van ons verwijderd was, met des te groter vaart snel de het verder van ons weg. Volgens de nieuwste opvattingen nu is die snelheid te hoog bere kend en bedraagt zij „maar" ongeveer 150 km. per seconde voor el ke 3,3 millioen lichtja ren. Een-derde dus van de aanvankelijk bere kende. Waaruit wij dus moeten opmaken en dat doen de betrokken geleerden dan ook dat het heelal drie keer zo lang „onderweg" is ge weest van zijn oorspron kelijke tot zijn huidige toestand en dus met an dere woorden drie keer zo oud is als wij dach ten. Wij dachten tot nu toe: twee milliard jaar. Op grond van het boven gaande moeten wij nu dus melden: zes milliard jaar is het geleden dat die kosmische explosie plaats had, die wordt jpgevat als „het begin pan het heelal". G. v. W. een Zwitsal preparaat Toen kwam de dag van het vertrek. De jongens hadden hun twaalfuurtje gebruikt, de tafel afgeruimd en de vaat ge wassen. Toen werd er op de ruit getikt. Ze keken open zagen het lachende gezicht van oom Tripje. Mag ik binnen komen, heren?", lachte hij. Oom Tripje kwam de hut in en ze begroetten elkaar hartelijk. „Dag, oom Tripje! Hebt u een goeie vacantie gehad?" „Ik wel!", zei oom Tripje. „Als jullie maar half zoveel schik hebben gehad als ik, dan valt het best mee!" Oom Tripje ging bij de jongens aan tafel zitten en keek het huisje rond. Het zag er netjes en schoon uit en hij knikte tevreden. „Was het leuk, jongens?", vroeg hij. „Wat hebben jullie allemaal uitgevoerd in die tijd?" Toen kwamen de tongen los. Ze vertelden alles, wat ze hadden gedaan; ook het ver haal van de kwajongens, die hen overvallen hadden, kreeg oom Tripje in geuren en kleuren te horen. Maar ook al het andere, dat ze hadden beleefd. „Ik hoor het al", zei oom Tripje. „De heren hebben zich best vermaakt; daar ben ik blij om". En toen vertelde hij hun, wat hij en tante Liezebertha allemaal hadden genoten... De Haarlemse vertegenwoordigende bas ketballteams hebben in Amsterdam ge noegen moeten nemen met niet minder dan vijf nederlagen. Hoewel de verwachtingen vooral ten opzichte van de junioren-jon gensteams hoog gespannen waren, is het B-team er, ondanks de uitstekende winst kansen, niet in geslaagd de zege te be halen. De grootste teleurstelling brachten echter de oudste junioren. Zij leden een bijzonder grote nederlaag (75-27). De Haarlemse jongens waren er volkomen uit. Het jongste jongens-team heeft gedu rende lange tijd op winst gestaan, die ech ter ook nu weer door het te laat inzetten van het basisteam door de coach weer ge heel verloren ging, zodat de Amsterdam mers toch nog een moeizame zege uit het vuur sleepten (48-39). Vooral Rob van Bodegom was in de Haarlemse ploeg uit stekend op dreef. De jongste meisjes kwamen voor het eerst in een stedenontmoeting binnen de lijnen. De Amsterdamse meisjes waren sterker en ondanks het moedige verzet moesten de meisjes uit Haarlem met een 52-24 nederlaag genoegen nemen. Jenny v. d. Hoeden scoorde vrijwel alle Haar lemse punten. Ook het dames-team slaagde er niet in revanche te nemen voor de reeds eerder geleden nederlaag. Reeds bij het ingaan van de rust hadden de Amsterdamse dames een verdiende 21-13 voorsprong genomen. In de tweede helft zag men een bijzon der productieve bui van de Haarlemse ploeg en men slaagde er dan ook in de achterstand weer tot 23-21 in te lopen. Op dit critieke moment liet de tactiek de Haarlemse dames in de steek en dankzij vooral goed stuwend werk van mej. Bloemsma kwamen de Amsterdamse dames weer in de meerderheid en behaalden dan ook een overtuigende 59-32 zege. In het Haarlemse team waren vooral de speelsters Koblens, Kors en Van Groningen goed op dreef. 54) „Zo. zo, dus je kwam terug om nog een woordje met Kim te wisselen? Een goed idee! Wat vonden de anderen daar wel van?" ,Ze konden me niet tegenhouden, sir Charles!" „Dat begrijp ik. Als de kleine Anna iets van plan is, dan zet ze 't door. En wat gebeurt er nu?" Hij keek haar gaimuseenrd aan. .,Ik neem aan, dat het misverstand bevredigend is opgelost?" „Inderdaad! We zijn het nu volledig eens geworden". Ze lachte hem toe en de uitdagende kuiltjes in haar wangen wa ren zichtbaar. „Dat wil dus zeggen „Dat Anna mij de eer heeft aangedaan mijn vrouw te willen worden", vulde Kim aan, terwijl hij even een buiging in haar richting maakte. „Mijn beste jongen! Mijn kleine, lieve Anna! Ik moet eerlijk bekennen, dat ik het v/el eens gehoopt hebmaar jullie liet nooit iets in die richting merken „Anna wilde niet, dat er over gespro ken zou worden, vóórdat ze haar taak vol voerd had, sir!" „Juist, juist! Alles op zijn tijd, niet waar? Wel, ik geloof, dat ik niet vaak over een verbintenis tussen twee jonge mensen zó blij ben geweest! Sara, lief ste, is dit geen heerlijke verrassing?" „Inderdaad", gaf zijn vrouw toe. „Hoe wel 't voor mij niet zo onverwacht is als 't voor jou blijkt te zijn. Ik begreep al geruime tijd, wat er gaande was". Ze liep op Anna toe en stak haar hand uit. „Mijn hartelijke gelukwensen, Anna!" Anna, die volkomen begreep hoe deze gelukwens bedoeld was, drukte de haar toegestoken hand. Ze wist, dat lady Tre- maine haar alleen maar gelukwenste met het feit, dat 't haar gelukt was Kim te „strikken". Anders kon deze vrouw 't na tuurlijk niet zien. „Ik dank u zeer, lady Tremaine", ant woordde ze vriendelijk. „Ik dank een deel van mijn geluk aan u. Onder uw dak, in uw gastvrij huis, hebben wij elkaar kunnen leren kennen. Ik zal dat nooit vergeten". „Ik ben blij, dat ik mijn steentje heb kunnen bijdragen", zei Sara lachend. Het spel werd aan weerskanten uitste kend gespeeld. Kim, die wist, dat de blanke handen, die elkaar thans in een gelukwens omvat, hielden, een onzichtbaar getrokken zwaard hanteerden, keek glim lachend toe en bracht hulde aan de zelf beheersing, welke de twee vrouwen ten toon spreidden. Sara wendde zich thans tot hem. Ze toonde zich de sportieve kameraad en zei op nonchalante toon: „Mijn beste wensen, Kim. Ik bewonder je keuze!" „Dank je Sara. Ik mag mezelf inder daad wel gelukkig prijzen!" Sir Charles merkte op: „Dit betekent natuurlijk, dat we je zullen gaan verlie zen, mijn jongen! Anna zal niet in Wenen kunnen wonen". „Nee, dat is waar. Ik zal mijn baan hier moeten opgeven. Om u de waarheid te zeggen, ben ik van plan morgen met Anna mee naar Frankrijk te reizen- We kunnen haar vertrek niet uitstellen. Het spijt mij heel erg om u zo plotseling in de steek te laten, maar ik kan naderhand altijd terug komen om u nog te helpen. Ik ben u ontzettend dankbaar, sir Charles, voor alles wat u voor me hebt gedaan! En ik vind het heel vervelend u thans zo in de steek te moeten laten...." „Onzin, Kim", onderbrak sir Charles hem. „Natuurlijk reis jij met Anna mee. Ik zou 't je heel kwalijk nemen, als je haar alleen liet vertrekken. Wat je werk hier betreft, je hebt' me enorm geholpen en de tijde! :jke functie op uitstekende wijze vervuld. Jeremy raakt echter steeds beter met het werk op de hoogte en ik zie geen reden, waarom hij jou werk er niet bij zou kunnen nemen. Ik hoop alleen, dat je al een andere baan op het oog hebt?" „Ik heb een prachtaanbod gehad, sir. Ik zal cr straks alles over vertellen. Ik behoef in die nieuwe werkkring echter pas over een maand of drie te beginnen, zo dat, wanneer u mij hier nog nodig mocht hebben „Mijn dank, maar ik geloof, dat 't hier ook zonder jou wel zal lopen. Alles is thans goed geregeld en het wordt een kwestie van routine. Sara en ik zullen binnen niet al te lange tijd zelf ook van hier vertrekken. Misschien zijn we wel in Engeland terug vóór je huwelijk, wat jij, Sara?" En tot de oude huisknecht, die om de hoek van de deur keek, zei hij: „Ja, ja, Hermann, we komenWil je twee fles sen champagne in ijs zetten. De allerfijn ste champagne..,, nu dadelijk!" EINDE In ons volgende, zéér spannende feuïlle- ton maken de lezers kennis met een% geheel nieuwe speurdersfiguur, deï vrouwelijke detective Daphne Wrayne Daphne Wrayne is een welgestelde jon- f.: ge vrouw, die na haar rechtenstudie beëindigd te hebben, een eigen bureau s sticht om de steeds toenemende crimi-ft naliteit te helpen bestrijden. o Ze heeft op haar kantoor een kleine staf van zeer betrouwbaar en toegewijd] personeel en verder werkt ze samen met een soort „braintrust"vier mannen van naam, van wie niemand weet, dat ze Daphne's compagnons zijn. De namen van deze vier „compagnons op de ach tergrond" zijn: Jim Trevitter, een rijke adellijke jonge man, die een grote naam ti op sportgebied heeft; Hugh Williamson, een bekende geoloog, die de gehele toe ft reld heeft bereisd; Alan Sylvester, een populaire toneelspeler-regisseur in Lon den en tenslotte Martin Everest, een zeer bekende Londense strafpleiter. Deze mannen hebben vele relaties en kunnen zich overal vrij bewegen, het geen Daphne's werk zéér ten goede komt. Ze kan op soepeler wijze werken dan de politie, doch staat op zéér goede voet met Scotland Yard, die haar gezien haar vele successen gaarne, wanneer nodig, terzijde staat. In het thans volgende feuilleton houdt Daphne Wrayne zich bezig met een reeks bijzonder geraffineerd opgezette ontvoeringen. Hoewel het Haarlemse herenteam een grote nederlaag te slikken kreeg, kunnen de Haarlemmers zeker niet ontevreden zijn. Vooral in de eerste helft heeft het team goed partij gegeven, welke helft dan ook slechts met een 34-27 voorsprong van Am sterdam werd afgesloten. Dit ging echter ten koste van het uithoudingsvermogen, hetgeen zich dan ook in de tweede helft afdoende heeft gewroken. Duidelijk werden de Haarlemse tekort komingen aangetoond, namelijk: onvol doende getraindheid; niet gewend zijn aan de zware levende speeltijd en het te grote aantal missers. Het begin van deze wedstrijd was voor de Haarlemmers zoals gezegd zeker niet onverdienstelijk. Hoewel het team in hot veld verscheen zonder Meenhorst Mans- velder en Hooyveld (verhinderd) kwam men via een 8-5 achterstand toch weer door Reseda (IHJ-) gelijk. Amsterdam nam weer de leiding, doch de uitstekend op dreef zijnde T. Molenkamp (White Stars) wist Haarlem, dankzij een doelpunt en het inschieten van een strafworp, de leiding te geven (17-16). De time-out van coach Van Pelt bracht weer rust in de ploeg, hoewel men toch niet kon verhinderen dat De Sanders (IHJ) de Haarlemmers wederom de leiding gaf (23-22). Hierna was het met het Haarlemse overwicht geheel afgelopen en het Amsterdamse team bracht de stand regelmatig op 34-27, waarmede de rust aanbrak van deze zeer aantrekkelijke wedstrijd. Doelpunten Oorspronkelijk bleven de Haarlemmers ook in de tweede helft nog aardig tegen stand bieden (40-35), doch het uitstekend spelende Amsterdamse team liet thans zien hoe doelpunten tot stand komen. Steeds weer golfden de aanvallen naar de Haar lemse basket en hoewel de verdedigin? onder hoogspanning speelde, kon men toch niet verhinderen dat de score steeds meer werd opgevoerd. Even dreigde de „hon derd" nog op het scorebord te komen, doch het tijdsignaal behoedde de Haarlemmers hiervoor, zodat het einde aanbrak met een verdiende en fraaie 93-47 overwinning van Amsterdam. Bij de Haarlemmers moesten de verdedi gers Reseda en Molenkamp met vijf fou ten aan de kant, doch mochten een „open" doekje ontvangen voor hun kranige spel. Verder waren ook T. Molenkamp, Jole en R. Dinkelberg hun plaats volkomen waard, zodat thans de doelpunten niet alleen van De Sanders kwamen. De Haarlemse teams zullen van de Am sterdamse districtsteams ongetwijfeld weer het nodige hebben geleerd, al was het alleen maar hoe doelpunten te maken, maken. In Zaandam is Dinsdagavond voor de bekercompetitie dames gespeeld de ontmoe ting NereusHVGB. Met vijf invalsters ging HVGB te water. Via de ruststand drie—nul werd de eindstand zes—nul voor Nereus. Vijf doelpunten wei-den door mej. Bijleveld gescoord. NereusHaarlem De voor de centrale wintercompetitie heren, in Zaandam vastgestelde wedstrijd NereusHaarlem is niet doorgegaan, daar de gastheren vergeefs op zich hebben laten wachten. Reglementair heeft Haarlem deze ontmoeting met vijfnul gewonnen. Uitslagen Dames derde klasse: HPC 2—VZV 2 6—0; HZVDWR 2 0—4. Jongens: DWR—HZV 3—1. In aansluiting op het programma voor het komende wandelseizoen, dat wij gisteren publiceerden, kunnen wij nog mededelen dat de jaarlijkse Bloembollentochten gehou den worden op Zaterdag 16 en Zondag 1" April. De organisatie is door het bestuur van de afdeling Noordhollarid van de NWB op gedragen aan de Haarlemse Wandelsport- vereniging „Onder Door". De startplaat* is Hillegom.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6