Zandvoortse bejaarden spraken zich uit over sociëteit „Ruime zalen, gelijkvloers, veel luie stoelen, maar geen politiek Vijfhuizen Lisse Zware straffen geëist voor serie inbraken Verkeersregelingen in de binnenstad Hillegom Hevige ontploffing in Hillegomse school V eiligheidszorgen in GEB-kolenbunker <zBrieven aan de redactie WOENSDAG 26 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT T Filmavond van Chr. Besturenbond H. Scholte spreekt Uitvoering oratorium „Paulus" in Lisse Jaarvergadering Chr. Besturenbond Invalide inbreker voor rechter Hongarije keert terug tot snelle industrialisatie Benden doodden op Java 22 burgers, 72 soldaten HDG was tegen GS niet zo goed op dreef Scheepvaart Utrechtse dames voetballen tegen Nijmegen Sport in 't kort j)e directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in Zandvoort heeft het enquête-rapport- gepubliceerd, betreffende het onderzoek naar de be langstelling voor de eventuele oprichting van een sociëteit voor ouden van dagen in Zandvoort, samengesteld door ds. J. van der Mije, onder wiens leiding het onder zoek geschiedde. Het lijvige rapport bevat diverse inte ressante gegevens over vele wensen en Vrije tijdsbesteding van de Zandvoortse ouden van dagen welke met grote nauw keurigheid in het rapport werden ver werkt. Na hulde te hebben gebracht aan de beide enquêteurs, de heren E. J. H. L. Krooneman en H. D. Wallig, voor de tact volle wijze van optreden, die algemeen werd gewaardeerd, worden allereerst sta tistische gegevens in het rapport naar vo ren gebracht. Hieruit blijkt, dat voor het onderzoek 959 personen in aanmerking kwamen. Hiervan kwamen in totaal bin nen 868 antwoorden, of 901% percent. De 94 percent die niet antwoordde, waren door ziekte of ouderdom niet in staat de enquêteurs te woord te staan. Slechts 9 personen weigerden pertinent elke infor matie; enkelen met de mededeling dat de enquête-woede van de laatste tijd hen de keel uithing, anderen onder het motief: „daar hebben we niets mee te maken". Van de 868 ingekomen antwoorden wa ren er €91 van mannen en 477 van vrou wen .waaronder zich 506 gehuwden en 362 alleenstaanden bevonden. Kerkelijk mee levend van deze 868 waren er 501; niet meelevend, doch wel tot enige kerk of godsdienstige richting behorend 183 en onkerkelijk 184. Op de vraag: „Neemt u actief deel aan het verenigingsleven?" antwoordden er 78 bevestigend en 790 ontkennend. Op de vraag waar het tenslotte op aan kwam, namelijk: „Zoudt u het tot stand komen van een sociëteit voor ouden van dagen in Zandvoort op prijs stellen?" werd door 7.94 bevestigend, door 74 ontkenend geantwoord. Neen Wat de „neen-zegers" betreft, deze zijn te onderscheiden in een viertal, ongeveer even sterke categorieën: a. Zij, die alleen maar interesse hebben voor hun eigen, be perkte kring; b. Zij, die vrezen, dat een sociëteit weldra zal ontaarden in een „rod delclub"; c. Zij, die van oordeel zijn dat dit initiatief na een wellicht zeer enthou siast begin, na verloop van tijd weer zal verzanden; d. Zij, die menen, dat alle overheidsbemoeiing uit den boze is en het sociëteits-initiatief geheel behoort uit te gaan van particulieren en verenigingen. Ja Wat de „ja-zegers" betreft, juichten 453 de totstandkoming van een sociëteit toe en verklaarden zich voornerpens, deze ge regeld te bezoeken. 341 vonden de gedach te zeer goed, doch zullen geen geregelde bezoekers worden; hetzij door ziekte, ge breken of ouderdom (40 of door gezel ligheid thuis (50%) of door eigen socië- teits- of verenigingsleven (10 Een gedeelte van laatstgenoemde cate gorie gaf het voornemen te kennen bijzon dere uitvoeringen zoals ondermeer lezin gen en concerten geregeld te zullen bijwo nen. Resumerende komt de rapporteur dan tot de conclusie, dat 521% der ondervraag den daadwerkelijk belangstelling toonden voor een sociëteit, terwijl bij 471% deze interesse niet aanwezig was. Waar? De vraag: „Waar komt de sociëteit?" heeft bij menig gesprek in het middelpunt gestaan. Gevraagd werd over het alge meen een flink ruim gebouw midden in het dorp, waar zon, licht en lucht vrij toe gang hebben. Voorts brede ramen, met uitzicht op straat waarlangs geregeld ver keer te zien zal zijn. Bovendien alles ge lijkvloers. De U.L.O.-school na ver bouwing werd niet bijzonder geschikt geacht, door enkelen werd gesuggereerd het voormalig kerkgebouw aan de Brede- rodestraat (na verbouwing) en tenslotte was de opmerking van een rustend arts: „Laat bouw en inrichting maar aan de ar chitect over". Wat de inrichting betreft vraagt men algemeen veel gezelligheid, verantwoorde wandversiering met lichte en opgewekte kleuren, een aparte rook kamer en vooral bijna 100 der ant woorden luie, gemakkelijke stoelen! Wat de tijdpassering betreft blijken naast breien en haken voor de dames, bij de heren bridgen en klaverjassen favo riet. Er wordt ook gedacht aan schaken, dammen en puzzelen. Velen vragen ook een eigen uitleenbibliotheek en een knut- Twee werknemersorganisaties, beide behorend tot het C.N.V., n.l. de plaatselijke afdelingen van de Christelijke Besturen bond en van de Christelijke Landarbeiders- bond, hebben in het Jeugdlokaal van de «ed. Herv. Kerk te Vijfhuizen een bijeen komst gehouden. In zijn openingswoord zette de voorzitter van de Christelijke Besturenbond, de heer C. Vroombout, het werk van de organisa ties uiteen. „Maar", zo zei spreker, „we mo gen niet teveel letten op de materiele zijde van het werk van de bonden. In de eerste Plaats geldt het beginsel, waarop de bon den zijn opgericht, n.l. het principe van de Bijbel, waarin ook het richtsnoer voor de arbeidsverhoudingen is te vinden". De heer I'roombout besprak het werk in de loop van devorige eeuw, toen kinderarbeid en hongerlonen aan de orde van de dag wa ren. Hierin is thans veel veranderd. Welis waar is dit niet alles het werk van de bon den, maar deze hebben hierin wèl een groot aandeel gehad. Daarom is het de plicht van ieder het werk van de bonden te steu nen. Verder werd een viertal films vertoond, oa. „Herwonnen Land", handelend over de watersnood van twee jaar geleden en de werkzaamheden tot herstel van de schade, alsmede een film, welke werd opgenomen kr gelegenheid van het jubileum van de Christelijke Landarbeidersbond, die op 25 februari 1954 veertig jaar bestond. De bijeenkomst werd gesloten door de heer W. Weima, voorzitter van de afdeling vijfhuizen van de Christelijke Landarbei dersbond. 91 selafdeling met eenvoudig gereedschap. Films, gramofoonplaten-uurtjes, zang en voordracht, behoren eveneens tot de meest gevraagde tijdpassering, terwijl enkele musici zich aanboden tot concerten of tot het vormen van een klein ensemble. En kele oud-verpleegsters verklaarden zich bereid, haar krachten ten volle aan het sociëtcitswerk te willen geven, terwijl men algemeen een andere naam wenst dan „Sociëteit ouden van dagen". Tenslotte wordt nog opgemerkt in een aanhangsel van het rapport dat de „homo ludens", de „spelende mens" onder dë Zandvoorts bejaarden geen onbekende verschijning is. Behalve bridgen en kla verjassen, blijken er ook zeer vele domi noliefhebbers te zijn. Kegelen en biljarten staan onderaan op de ranglijst. Ook voor lectuur blijkt de belangstelling groot, boeken het eerst, vervolgens weekbladen en ten derde de couranten. Waarderings cijfers voor openbare evenementen lever den 1.3 voor theater-toneel enzovoorts, 1.7 voor populaire lezingen, 1.8 voor bio scoop en 2 voor concerten. Bijna allen ver zoeken alle politiek zorgvuldig uit de so ciëteit te mijden. De rapporteur besluit tenslotte met de wens uit te spreken, dat het rapport een constructieve bijdrage zal kunnen leveren bij het nemen van een verantwoorde be slissing in deze materie door het gemeen tebestuur. Op uitnodiging van de Zandvoortse be- stuurdersbond spreekt Vrijdag 28 Januari in „Ons gebouw" de heer H. Scholten uit Amsterdam over het onderwerp „Het nieuwe ontslagrecht". Op Woensdag 16 Februari wordt door genoemde bond een cabaret-avond gehou den. Het gezelschap „Adrie van Oorschot" zal dan de cabaret-revue „Wij nemen 'n snipperdag" opvoeren. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. In de Gereformeerde kerk aan de Julia- naweg houdt het Nederlands Bijbelgenoot schap op Donderdag 3 Februari een open bare samenkomst, waar ds. W. van Lim- burgh uit Amsterdam zal spreken over het onderwerp „Verantwoordelijkheid". Medewerking wordt verleend door de sopraan To Dees-Kion met orgelbegelei ding van Herman Dees. Een korte ledenvergadering volgt na afloop. Dinsdagavond werd in gebouw „Reho- both" in Lisse door de Christelijke gemeng de zangvereniging „Looft Den Heer" uitge voerd het oratorium „Paulus" van Felix Mendelssohn Bartholdy. Het is een goede gedachte geweest om dit voor velen onbekende oratorium voor het voetlicht te brengen, dit werk verdient meer aandacht, niet alleen voor de prach tige koorwerken en soli doch ook wat de instrumentale partijen betreft. Men had zich van de medewerking van Annette de La Bije (sopraan), Han Le Fèvre (tenor) en Jan Ree (bas) verzekerd. Vervolgens verleende ook het Strijkkwar tet van de Nederlandse orkestvereniging en mevrouw Emmy SmitGeerdes (piano) en Teun Kranenburg (orgel) medewer king. Het geheel stond onder leiding van de dirigent van „Looft den Heer", de heer S. P. Visser. De machtige koorwerken, welke herhaal delijk in dit oratorium voorkomen, werden zeer goed gezongen en de duetten welke ten gehore werden gebracht door de solis ten waren bijzonder mooi. De heer Wolfensbergen sprak een har telijk woord van dank tot de medewerken den en wel in het bijzonder tot de solis ten. Onder leiding van de heer E. van 't Voort werd in de Nederlands Hervormde Kleu terschool de jaarvergadering gehouden van de Christelijke Besturenbond in Lisse. De voorzitter sprak een kort openings woord. waarna hij het woord gaf aan de heer Krooshof, districtsbestuurder van het C.N.V. Deze behandelde het „Rapport Be sturenbonden" en de „Verbreking contact met N.V.V.". Met grote klem wees de heer Krooshof er op, dat men als lid van de Christelijke Vakbeweging niet alles moet overlaten aan de leidinggevende personen in de organi satie, doch ook zelf daadwerkelijk moet meehelpen om de christelijke levensbe schouwing te verspreiden. Het bijwonen van de kadervergaderingen werd door spreker ten zeerste pleit. Over de bespreking van de verbreking Gevangenisstraffen van vijf en drie jaar met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Almelo Dinsdag geëist tegen de'32-jarige monteur S. J. en de 19- jarige magazijnbediende A. T., beiden uit Enschedé. Deze verdachten, die beiden in valide zijn, ontmoetten elkaar in een reva lidatiecentrum. J., die reeds een lange straflijst heeft, wist T. over te halen om op het inbrekerspad te gaan. Hoewel T. hier aanvankelijk niet veel voor voelde, gaf hij later toe; „om je te helpen", moet hij toen tegen zijn kameraad hebben ge zegd. Beiden hebben een groot aandeel in de serie inbraken, welke de afgelopen zomer in Enschedé werden gepleegd. In totaal, zo zei de officier in zijn requisitoir, staan 21 inbraken op hun naam. J. pleegde er bovendien nog vijf op eigen houtje. De officier had „de combinatie" vijf inbraken ten laste gelegd. Bovendien moest J. zich voor twee inbraken verantwoorden, welke hij alleen zou hebben gepleegd. Tegen een derde verdachte, de 34-jarige fabrieksarbeider L. K. uit Enschedé eiste de officier twee jaar met aftrek. Hoewel de man slechts drie feiten ten laste waren gelegd, moet hij ook tien, tijdens de afgelopen zomer te -Enschedé gepleegde inbraken op zijn geweten heb ben. Hiermede is, zo zei de officier nog, het grootste deel van de serie inbraken berecht. Nog één verdachte moet voor de rechter verschijnen, zodra zijn zaak „rond" is. Over het algemeen was de buit niet zo groot. De hoogste opbrengst was 1200 gul den. Overigens waren de bedragen gerin ger of bestond de opbrengst uit horloges, sieraden of rookwaren. B. en W. van Haarlem hebben het ver zoek ingewilligd van het Anegang-comité, om het wachtverbod voor het gedeelte van de Anegang tussen de Grote Houtstraat en de Schagchelstraat te beperken tot 18.00 uur. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de moeilijkheden die de bewoners van dit gedeelte van de Anegang, in het bijzon der gedurende de avonduren, van het wachtverbod ondervinden. B. en W. heb ben besloten het wachtverbod te doen gel den uitsluiten op werkdagen van 08.00 tot 18.00 uur; dit houdt dus ook in, dat men des Zondags op het bovengenoemde ge deelte vrij kan parkeren. Verder hebben B. en W. besloten, voor de Westelijke weghelft van het gedeelte van het Groot Heiligland tussen de Rave- lingsteeg en de Gasthuisvest een wachtver bod vast te stellen, aangezien de daar ge parkeerde voertuigen vooral als gevolg van de aanwezigheid van het Grote Gast huis en het Frans Halsmuseum hinder lijk zijn voor het verkeer en de voetgan gers. Tenslotte hebben B. en W. besloten, een wachtverbod vast te stellen voor de rijbaan van het gedeelte van het Spaarne tussen de Korte Veerstraat en de Gedempte Oude gracht, onder meer omdat de los- en laad- wal langs dit Spaarne-gedeelte veelvuldig door parkerende voertuigen in beslag wordt genomen. Dinsdagmorgen werd de zesde klas van de St. Jozefschool in Hillegom opgeschrikt door een luide knal en even later bleek, dat de twaalfjarige Kees Stokman een ontstekingsapparaat tot ontploffing had gebracht. Vlak voor het begin van de lessen wilde hij de werking van het apparaat onder zoeken en hij leende daartoe van een vriendje een batterij. Vervolgens hield hij twee draadjes van het ontstekingsapparaat tegen de batterij en prompt volgde er een hevige klap. De onderwijzer bemerkte dat Kees aan beide handen gewond was en er werd een dokter gewaarschuwd, die het noodzakelijk oordeelde, dat de jongen naar de Mariastichting in Haarlem werd ver voerd. Aanvankelijk vreesde men het erg ste, maar vanmorgen deelde men ons mede, dat de gevolgen van de ontploffing voor Kees nogal meevallen. Het is echter nog niet zeker of hij al dan niet enkele vingers zal moeten missen. Men vermoedt, dat het ontstekinasappa- raat volgens de rijkspolitie te Hillegom is het overdreven om over een projectiel te spreken afkomstig is van een straal jager, die verleden jaar bij de Elsbroeker- laan in Hillegom is neergestort. Deskun digen stellen naar de herkomst van het apparaat echter nog een nauwgezet onder zoek in. van het contact met het N.V.V. kon spre ker kort zijn. Het was, aldus spreker, beter geweest, indien door het N.V.V. de zaak nog eerst eens besproken was met de andere vakbonden. Over beide onderwerpen volgde een levendige bespreking die zeer leerzaam te noemen was. Een helicopter van de Britse Marine hangt vrijwel geluidloos boven het South Bank terrein, vlak bij de Royal Festival Hall in Londen. Inplaats van het luidruchtige lawaai, dat de motor van een helicopter pleegt te maken, hoort men nu slechts een gedempt gesnor. Met behulp van een nieuwe vinding een knaldemper in de vorm van een pijp, bevestigd aan de uitlaat is men in staat het lawaai van de motor in sterke mate te verminderen. B. en W. van Haarlem hebben geant woord op vragen van het raadslid de heer Hennevelt (CPN) over het bedrijfsonge val in de kolenbunker van het Energie bedrijf tegen het eind van December. Een machinist raakte daarbij onder vallende kolen bedolven en kwam om het leven. Sinds een dergelijk ongeval in 1939 is een reddingstouw in de bunker aange bracht en bovendien is voorgeschreven dat bij het toevoeren van kolen naar de tap- opening van de bunker steeds twee per sonen aanwezig moeten zijn. Daarbij moet altijd een reddingsgordel worden ge dragen. Door een geregelde contróle zal aan de uitvoering van deze voorschriften streng de hand worden gehouden, aldus het ant woord van B. en W. Wenen (Reuter) Hongarije zal ge deeltelijk terugkeren tot de politiek van snelle industrialisering en strenge discipli ne waarvan in 1953 werd afgezien toen de Oost-Europese communistische staten be sloten een liberaler „nieuwe koers" te volgen. Het blad van de Hongaarse communisti sche partij, Szabad Nep, kondigt de ver andering van politiek aan en wijst in een beschouwend artikel op de noodzaak de zware industrie te versterken. „Er moet een einde komen aan de liberalisering". De zware industrie moet worden versterkt door middel van nieuwe beleggingen en „de productie van consumptiegoederen en de ontwikkeling van onze landbouw moet worden versneld". Het blad dringt aan op een vergroting van de productie „vooral van de steenko lenmijnen, de electrische centrales, de ijzergieterijen en de oliebedrijven". De productie moet sneller worden vergroot dan verleden jaar het geval was, maar niet zo snel als gedurende de eerste jaren van het vijf-jarenplan dat in 1954 ten einde liep". De verandering van de politiek in Hon garije volgt slechts kort op soortgelijke maatregelen in Rusland en Roemenië. DJAKARTA (Nnited Press) Terreur- benden hebben in de afgelopen vijf dagen bij overvallen op dorpen op Java 22 dorpe lingen vermoord. Een bende van meer dan 100 bandieten heeft Maandagavond een dorp ten Zuiden van Bandoeng overvallen en zes T.N.I.-soldaten en twee dorpelingen vermoord. De bandieten staken 160 huizen in brand; 66 T.N.I.-soldaten sneuvelden daarna in het gevecht met £e rebellen. Drie nachten daarvoor werden 14 dorpe lingen vermoord bij een overval op een ander dorp in hetzelfde gebied; 150 huizen werden bij die gelegenheid in brand ge stoken. Hoofdklasse Dambond De laatste competitiewedstrijd in het sei zoen 1954/1955 van de Haarlemse Damclub te Amsterdam tegen „Gezellig Samenzijn" II is niet een der beste wedstrijden van de Haarlemmers geweest. De strijd werd aan gebonden met 3 invallers, terwijl de Am sterdammers geheel volledig achter *de bor den plaats namen. Verder werd aan ver schillende borden door de Haarlemmers be paald zwak gespeeld; ook werden' enkele partijen door blunders ontsierd. Hel begin was voor de Amsterdammers, want J. P. van Eijk (bord 5) verloor vrij spoedig van G. J. C. Glimmerveen (02), terwijl ook Nico Blom (bord 4) door een zwakke voortzetting in het middenspel van Jur. Schroder verloor (04). J. W. van Dartelen (bord 3) kwam tot een puntenver deling met A. C. Klaassen (1—5) in een partij, waarin de Haarlemmer zich in een overwegend voordeliger stelling vergiste, doch door zijn routine remise wist te for ceren. Hierna verloor C. P. Schelfaut (bord 10) van J. de Jong (1—7) en op dit moment zag het er voor de Haarlemmers vrij hope loos uit. A. Smit (bord 8) zorgde voor het eerste lichtpuntje door op keurige- wijze van H. C. van Utteren te winnen (37) en toen ook J. B. Sluiter Jr. (bord 1) door fraai positie spel van C. de Gooijer won (57), keerde de hoop in het Haarlemse kamp. terug. J. H. Meure (bord 2) deelde hierna de punten met G. Vos (68) in een partij, waarin de Haar lemmer op fraaie wijze een schijf won, doch in het eindspel niet de verdiende bekroning vond. Hierna volgde een remise van H. Langbroek (bord 7) tegen E J. Wertwijn (79), waarna zowaar de veteraan J. H. Blom (bord 9) de partijen op gelijke voet bracht door van W. Jansen te winnen (9—9). De laatste partij aan bord 6, tussen H. T. Luif en D. de Ruiter, moest worden af gebroken. In deze partij heeft de Amster dammer belangrijk voordeel en de kans is groot, dat deze partij door de Amsterdam mer zal worden gewonnen, waardoor de HDC de wedstrijd zou verliezen met 911. Voor de HDC eenu slecht slot van een com petitie, die voor de Haarlémmers vele hoogte punten telde. Op Koninginnedag l[lb Op de Tachikawa luchtbasis bij Tokio hebben de V.S. tijdens een formele plechtig heid 59 vliegtuigen waaronder 8 straalvliegtuigen aan de Japanse luchtmacht overgedragen. Onze foto werd kort na de overdracht gemaakt en toont een formatie oefenvliegtuigen, gevlogen door Japanse piloten, in de lucht en een tweetal andere toestellen, reeds voorzien van de Japanse kentekenen, op de grond. De Utrechtse tweede klasser Velox heeft voor de Utrechtse dames voetbalclub „Her- bido" een veld beschikbaar gesteld. De be doeling is op 30 April (Koninginnedag) op dit terrein een wedstrijd tegen de Nijmeegse Dames Voetbalvereniging te spelen. Naai de voorzitster van „Herbido" ons mededeelde, heeft men geen toestemming gekregen om van het DOS-stadion gebruik te maken. I C NEDERLAND TEGEN RACING CLUB DE BRUXELES. Op 19 en 20 Maart wordt in Amsterdam een tenniswedstrijd gespeeld tussen de Internationale Club van Neder land en de Racing Club de Bruxelles. Voor de Nederlandse ploeg zijn uitgenodigd: Van Dalsum, Van Meegeren en Dehnert. De vierde speler zal nog worden aangewezen. BELGISCH OUD-WIELRENNER OVER LEDEN. De eens zeer bekende Belgische wielrenner Charles de Ruyter is gisteravond op 64-jarige leeftijd overleden. De Ruyter won in 1913 de wedstrijd ParijsRoubaix, in 1917 de wedstrijd ToursParijs en in 1919 de zogenaamde „slagveldronde". Later werd hij Zesdaagserenner. W. F. M. DE ROOY OVERLEDEN. In de leeftijd van 81 jaar is in Deventer over leden de heer W. F. M. de Rooy, die gedu rende 33 jaar, van 1918 tot 1951, voorzitter van Go Ahead is geweest. Bij zijn afscheid in 1951, toen hij tof ere-voorzitter van Go Ahead werd benoemd, was hij de oudste voorzitter van een voetbalvereniging in Nederland. Alamak, 25 v. Chalna n. Calcutta. Armilla, 26 Pladju verwacht. Akkrumdijk, 24 te Brownsville. Aaisum, pass. 24 Perim n. Suez. Alphacca, 24 v. Victoria n. New York. Alpherat, 22 te Baltimore. Alderamin, 25 Colombo. Aiioth, 24 v. Victoria n. Ilheos. Aloati, 24 te Buenos Aires. Amerskerk, 25 v. Casablanca n. Bilbao. Amstelkroon, 25 v. Amsterdam n. Glasgow. Arendskerk, 21 te Singapore. Agamemnon. 26 te Rotterdam. Alamak, 26 te Calcutta. Aldabi, 26 320 m. ZW. Las Palmas. Altair. 25 v. Santos n. Montevideo. Amsteldijk, 25 v. Rotterdam n. Hamburg. Amstelland, pass. 25 Ouessant n. Santos. Anoijk, 26 te Rolterdam. Appir.'gedijk, 25 v. Santos n. Montevideo. Abbekerk, 26 v. Shanghai n. Takbar. Algenib, pass. 26 Madeira n. Las Palmas. Alpherat, 25 te Norfolk. Arkeldijk, 25 te Galveston. Bktar, pass. 25 Kp. Finisterre n. Antw. Borneo, 25 Halifax n. Beyrouth. Bennekom, 24 v. Cristobal n. Curagao. Bonaire, 24 660 m. W.ZW. Madeira. Bali, 25 v. Southampton n. Amsterdam. Beninkust,' 25 v. Le Havre n. Antwerpen. Boschfontein. 25 te Tanga. Blijdendijk, pass. 26 Vïissingen n. New York. Breda, 26 v. Curagao n. Carthagena. Caltex Delft, pass. 25 ten N. v. Malta n. R'dam. Clstula, 25 v. Mena el A'nmadi n. Spezia. Caltex Leiden pass. 25 NO-punt Kreta. Caltex Nederland 25 v. Kopenhagen n. Frede- ricia. Cleodora, 22 te Brisbane. Congo'stroom, 25 v. Dakar n. Freetown. Chama, 25 te Pulu Sambu. Cottica pass. 25 Azoren 30 Plymouth verw. Caltex The Hague, pass. 26 Gibraltar n. R'dam. Caltex Utrecht, 25 v. Rotterdam n. Sidon. Clavella, 25 v. Port Soedan n. Aden. Cradle of Liberty, 25 v. Philadelphia n. Port Said Duivendijk, 24 v. Bremen n. Antwerpen. Delft, 25 te Valparaiso Dalerdijk. 25 v. San Francisco n. Victoria. Delfshaven, 26 v. Santos n. Recife. Dongedijk, 25 v. Cristobal n. Antwerpen. Duivendrecht, 26 Antwerpen verwacht. Dordrecht, 26 te New York verwacht. Drente, 25 v. T.1. Priok n. Sungeigerong. Essq Amsterdam, pass. 25 Kreta n. Sidon. Elmina. 24 v. Winneba n. Lagos. Eendracht, 25 te Swansea. Esso Den Haag, pass. 26 Vïissingen n. Sidon Garoet, 26 Bombay verwacht. Gaasterland, pass. 25 St Paulsrock n. Las Palmas Gadila, pass. 25 Mauritius n. Kaapstad. Gooiland, 26 te Bahia verwacht. Gordias. 25 te Rotterdam. Gouwe, 25 v. Blyth n. Madeira. Graveland. 26 te Rio Grande do Sul. Guineekust, 25 v. Capelle a. d. IJse! te Rotterdam Hilversum, pass. 25 Aden n. Suez. Hathor, 26 te Rotterdam Hector, 2-5 v. Malta n. Piraeus. Hoogkerk, 25 te Antwerpen. Indrapoera, 25 440 m. O. ten Z. Guardaful. Ivoorkust, pass. 24 Vïissingen n. Antwerpen. Ilos, 25 v. Saloniki n. Ceuta. Jagersfontein, 25 550 m. NO. eil. Ascuncion. Japara (KRL). 26 te Calcutta. Joh. v'. Oldenbamevelt, pass. 25 Str. Bali naar Soerabaja. Jupiter. 26 te Algiers. Korovina, 25 v. Bahrein n. Mena el Ahmadi. Kota Baroe, pass. 25 Sabang n. Belawan. Kota Gede, 22 te Singapore. Kota Inten, pass. 23 Ceylon n. Belawan. Katelysia, 24 v. Heysham n. Mena el Ahmadi. Karlmun, 26 te Marseille. Kertosono, 24 v. Portland Oreg n. San Francisco Laagkerk. pass. 25 Kp. St. Vincent n. Genua. Langkoeas, 24 v. Baltimore n. Charleston. Larenburg, 25 te Antwerpen. Lombok, 24 v. Port Soedan n. Suez. Leopoldskerk. 24 v. Le Havre n. Antwerpen. Luna. 24 v. Famagusta n. Limasol. Leopoldskerk. 26 te Antwerpen. Limburg. 26 te Rotterdam. Lissekerk, 26 te Port Said. Lieve Vrouwekerk. 25 v. Aden n. Port Said. Lindekerk, pass. 25 Gibraltar n. Marseille. Loosdrecht. verm. 26 v. Bombay n. Karachi. Maas, pass. 25 Ouessant n. Bremen. Mapia pass. 25 Gibraltar n. Liverpool. Mirza. 25 v. Balikpnpan n. Singapore Mijdrecht, pass. 25 Kp. Finisterre n. Perz Golf Maureen, verm. 25 v. New York n. Philadelpnir, Maasdam. 26 v. Port au Prince n. Carthagena. Mariekerk. 26 te Genua. Mataram, 25 te Rotterdam. Macuba, 26 110 m. O. Sabang n. Aden. Meliskerk. 25 v. Beira te Lor. Marquez- Modjokerto. 25 te Basrah. Mentor, 26 te Rotterdam. Mltra, 26 te Pta Cardon. Noordam. 24 360 m. W ten Z. Lands End. Noordwijk. 21 v. New York n. Jucaro. Notos, 25 v. Genua n. Livomo. Oranjefontein 25 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Ouwerkerk. 26 te Melbourne. Oostkerk. 26 te Antwerpen. Ovula, 26 v. Colombo n. Singapore. Oranje. 26 in Straat Banka n. Priok. Prins Willem III. te Algiers. Peperkust, pas. 25 Finisterre n. Dakar. Pendrecht, 28 Rotterdam verw. Prins Maurits, pass. 26 Gibraltar n. Algiers. Prins Willem v. Oranje, pass. 26 Vïissingen n. Rotterdam. Pieter S, 25 v. Amsterdam n. Swansea. Prins Fred. Hendrik. 25 v. Rotterdam n. Hull Prins Fred. Willem, 25 v. Dundee n. Santa Cruz. Rempang, 25 v. Calcutta n. Tj. Priok. Roepat, 25 v. Colombo n. Port Said. Raki. pass. 25 Minikoy n. Suez. Rotti. 24 v Amsterdam n. Tj. Priok. Rijndam, 25 120 m. O. ten N. Kp. Race. Sheratan. pass. 25 Finisterre n Rotterdam. Stad Schiedam pass. 25 Gihraltar n. Bagnoli Straat, Banka. 25 rede Alleppey. Scherpendrecht, 24 te Paranaeua. Stentor. 24 v. Pta Cardon n. Trinidad. Salawati. 21 te Bahrein. Saranean. 26 te Dar es Salaam verw. Slamat, pass. 25 Vïissingen n. Antwerpen. Salatiga, 22 te Colombo. Sarangan, 26 te Dar es Salaam. Schie, pass. 25 Azoren n. Barranquilla. Sarpedon. 26 v. Port Limon n. Kingston. Sliedrecht, 26 te Aden. Sloterdiik, 25 te Boston. Stad Alkmaar, verm. 28 v. Immingham naar Hamburg. Stad Dordrecht. 27 Hoek v. Holland verw. naa>- Rotterdam. Stad Vlaardingen, 28 Rotterdam of Vlaardingen verwacht. Statue of Liberty, 1 Febr. Port Said verw. Stad Arnhem, pass. 25 Kp. Palmas n. Abidjan. Stad Maassluis. 25 te Rotterdam. Stad Rotterdam. 25 te Triest. Tomori, 25 v. Port Soedan n. Suez. Tegelberg, 24 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Trajanus, 25 v. Grenada n. Amsterdam. Tabian, pass. 24 Kp. Comorin n. Cochin. Titus, 24 v. Yerakini n. Volos. Tomini, 26 Aden verwacht. Trompenberg, 24 Wight gepass n. Houston Tarakan,' 25 v. Alexandrië n. Port Said. Telamon, 24 te New York. Ternate, 26 te Genua. Tiitjalengka, 23 te Yokohama. Utrecht, verm. 28 v. Beyrouth n. Port Said. Waal, pass. 25 Malta n Gibraltai. Wonosari, 26 te Manilla. Waterland. 25 te Amsterdam. Willem Ru.vs. 26 te Southampton verw. 27 Rot terdam verwacht. Waterman. 25 1020 m. W. Galapagos eil. Weltevreden, 26 te New York verw. Westerdam, 25 130 m. ZO. Kp. Race. Wonorato, 25 v. Bahrein n. Damman. W. Alton Jones, 26 Port Said verwacht. Wieldreeht, 26 Sidon verwacht. Willem Ruys, 26 Needles verwacht. Willemstad, 25 v. Port of Spain n. Barbados. IJsel, 25 te Amsterdam. Zaan, pass. 25 Kp. Finisterre n. Lissabon. Zeelar.a (KRL)24 v. Baltimore n. Charleston. Zeeland, (SSM), 26 te Rotterdam. Zuiderkruis, 25 330 m. NO. Las Palmas. KLEINE VAART Auriga, 24 v. Gdansk te West Hartlepool. Advent, 27 v Settin te Grangemouth verw. Anna b. verm. 25 v. Antw n. Southampton. Annie N. 25 nog te New Orleans. Appingedam, verm. 25 v. Leixoes n. Shoreham. Arnoudspolder, 24 op de Schelde n. R'dam. Alcetas, 24 v. Messina n. Palermo. Actinia, pass. 25 Vïissingen n. Gent. Aeneas, 24 v Rijeka n. Bari. Atlantis, 24 v. Gent te Odense. Bill S, verm. 24 v. Dublin n. Bristol kan. Barendsz, 24 v. Newport te Swansea. Bergsingel, 24 v. Dublin n- Wicklow. Binnenhaven, 26 Hamburg verw. Bree Helle, verm. 25 v. Rotterdam n. Londen. Bab T, 23 te Goole n. Gyon. Borculo, 24 te Genua. Bestevaer, verm. 25 Rotterdam n. Grimsby. Brlnda, 24 v. Duinkerken n. Antwerpen. Claes Compaen, pass. 24 Lands End n. London derry. Draco, 23 v. Tanger n. Gibraltar. Duiveland, 24 v. Amsterdam n. d. Tyne. Denl, 24 v. Amsterdam n. Esbjerg. Depa, 24 v. Hull n. Gdynia. Daniel, 24 v. Amsterdam te Gothenburg. Dependent, 27 Las Palmas verwacht. Dillgentia, 24 v. Workington n. Rotterdam. Eibergen, 24 v. Requejada te Calais. Elisca, 24 terug te Cork. Escaut, 25 te Rotterdam. Encarnacion, 24 v. Montevideo n. Ascuncion Erasmus, verm. 25 v. Faaborg n. Assens. Elsenburgh, 24 te Duinkerken. Ferocia. 25, v. Shoreham te Duinkerken. Finlandia, pass. 25 Vïissingen n. Antw. Gerrie S, 24 v. Vianna te Guernsey. Gefle. 24 v. Stockholm n. Rouen. Gerd, 24 >te Ipswich. Gaasterland, 24 v. Harlingen n. Lelth. Grebbestroom, 25 v. Eastham te Amsterdam. Haskerland. 24 v. Harlingen te Goole. Hoc Vinces, 25 voor de Hoek v. Holland naar Rotterdam. Hoflaan. 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. IsIs, pass. 24 Vïissingen n. Antwerpen. Ilias, 24 i Malta n. Tel Aviv. Jutland. 25 v. Swansea te Amsterdam. Jonex I. 25 tc rede Vïissingen n. Antw. Joost, 22 te Quimper. Julia Mary, 21 v. Casablanca n. Calais. Kortenaer, 25 v. Roscoff n. Portsmouth. Kemphaan, 24 .v Cuxhaven te Hamburg. Leendert b, 24 v. Londen n. Rotterdam. Lies, 24 v. Cardiff te Swansea. Lydia. 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. Marceila, verm. 25 v. Rotterdam n. Zaandam. Mare Liberum, 24 v. Antwerpen te Cardiff. Matthew, 25 v. Nantes te Silvertown verw. Midsland, 24 v. Rotterdam te Grangemouth. Mulan, 24 v. Londen n. Isigny. Mado II, 24 v. Oostende te rede Vïissingen. Mariscai Lopez, 25 v. Hamburg n. Antw. Marjan, 24 v. Port Talbot n. Westónpoint. MarkabN. 24 v. Amsterdam te Kopenhagen. Monica, 24 v. Antwerpen n. Zeebrugge. Myfem. 26 v. Rouen te Stockholm verw. Mynelis, verm. 25 v. Naestved n. Aalborg. Mypuek. verm. 25 v. Rouen n. Londen. Mirfak N. pass. 24 Kp. Verdische eil. n. Antw. Muphrid N, pass. 24 Casquels n. Kingslynn. Nassauhaven, 26 v. Kopenhagen te Rotterdam verwacht. Nettie, 24 v. Shoreham te Duinkerken. Nieuwehaven, 24 te Malmö. Nero. 24 v. Le Havre n. Seville. Noorderlicht, 25 v. Treport te Londen, verw. Nieuland, 25 v. Rotterdam n. Leith. Nyenburgh. pass. 24 Kiel n. Stockholm. Oosterburgh, pass. 24 Kiel n. Stockholm. Olwe, 25 v. Vïissingen n. Cork. Pascholl, pass 24 Brunsbüttel n. Helsingborg. Peter, 25 v. Kopenhagen n. Hamburg. Plato, 24 te Gothenburg n. Amstedam. Pavo, 23 te Zaandam. Ponto. 24 te Londen. Poortvliet, verm. 25 v. Swansea n. Granville. Ponto, 24 v. Bayonne te Londen. Ruby, 24 v. Dublin n. Londen. Rijnhaven, 25 v. Liverpool te Duinkerken. Result, 25 v. Birkenhead te Antwerpen. Roelof Buisman, 24 v. Whitehaven n. Dundrum. Rien Teekman. 25 v. Gefle te Amsterdam. Rose Marie. 24 v. Hogenass te Antwerpen. Setas, 24 v. Liverpool te Glasgow. Spes. 24 Brunsbüttel n. Antwerpen. Strijpe, 24 v. Rotterdam n. Hamburg Spica, 25 rede Vïissingen n. Antw. Sambre, 24 v. Rotterdam te Aberdeen. Swift, 24 v. Gothenburg n. Parijs. Taurus, 25 v. Duinkerken n. Rotterdam. Trompenburgh, 24 v. Kingslynn n. Rotterdam. (Verkort weergegeven) Kalm blijven. Onder de kop „Kalm blij ven" neemt „Erbij" van 22 Januari j.l. een citaat op uit „De Hervormde Kerk" (die op haar beurt het artikel, waaruit dit ci taat werd gelicht, overnam uit „Réforme"). Bij lezing heeft mij de aangehaalde passa ge met verbazing vervuld, en met ergernis over de „onmetelijke menselijke hoogmoed" die eruit sprak. De indruk wordt gewekt dat het Christelijk geloof van onwaarde wordt als het niet lukt een eventuele homo planetarius in de verworpenheid zowel als de verzoening der wereld te betrekken, en voor mij als Christen het „absoluut enige karakter van de heilsgeschiedenis" min stens even belangrijk moet zijn als die heilsgeschiedenis zelf! Het artikel in zijn geheel („De ftervorm- de Kerk" van 15 Januari j.l.) leidt in zijn bescheidener toon tot een minder scherpe reactieDe vraag „of hier niet een stuk onmetelijke menselijke hoogmoed tot uit drukking komt" wordt door de schrijver zelf opgeworpen (vandaar mijn aanhalings tekens boven). En hij geeft duidelijk zijn uitgangspunt aan, wat in het vetgedrukte gedeelte „Kalm blijven"' niet voldoende naar voren komt. Ongeveer: „de geschie denis van mens en aarde is de geschiedenis van het heplal". Gaat men van deze voor opstelling uit dan kunnen de (schijnbaar) arrogante vragen gesteld worden; ze laten gelden als ernstige problemen voor „het" Christelijk geloof is onaanvaardbaar en kan niet in de bedoeling hebben gelegen van de schrijver, die vooraf zijn theologi sche positie bepaalde. B. RIJDES

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7