Vaagheid van Oostelijke route naar Velser tunnel bedenkelijk Meer openbaarheid inzake IJmondplan wordt dringend nodig geacht Ir. Tirion: In feite werkt men aan Westelijk tracé - door Bloemendaal REMBRANDT White Christmas f V erkeerscursussen voor brommers Tsiaikowsky-F ranck bij het N.Ph.O. Russisch koor in Begijnhofkapel U heeft er geen omkijken naar „De Spaarnestad" WOENSDAG 26 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 BEGROTINGSZITTING BLOEMENDAAL Onderwijsregeling met Haarlem voorwaardelijk door raad aanvaard O nderwïjsre geling Initiatief van Haarlemse bromfietsclub Paul Chr. van Westering leidde het programma van het N.Ph.O. in Solist: Ruggiero Ricci Al brandt het maagzuur nog zo fel, één R 1 S P - tabletje blust het wel Ontspanningsavond van Bond van Ouden van Dagen Haarlemmer veroordeeld wegens zakkenrollerij Kastanje bij Proveniershuis Bed rij fsklaver jassen VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES BEGROTINGSRAAD VELSEN De heer Tirion (V.V.D.) heeft in de begrotingszitting van de Bloemendaalse raad, die Dinsdag gehouden werd de nogal beklemmende kwestie van de verbindings weg naar het Zuiden van de Velser tunnel aan de orde gesteld. Alle mogelijke in stanties zijn het er over eens dat deze verbindingsweg langs de Oostkant van Haarlem zal moeten lopen, maar er is niets, dat er op wijst dat dit inderdaad ook zal gebeuren. Hoe bedenkelijk de gevolgen daarvan voor Bloemendaal dreigen te worden blijkt volgens hem uit voorbereidingen, die er alleen maar toe kunnen leiden, dat het verkeer Noord-Zuid de gedeeltelijk reeds bestaande route ten Westen van Haarlem zal volgen, dwars door Bloemendaal heen, dat daardoor van zijn eigen karakter en van een deel van zijn natuurschoon zal worden beroofd. „Men praat voortdurend over de Oostelijke verbinding terwijl men, mede door andere oorzaken gedwongen, bezig is, de Westelijke verbinding te realiseren", aldus de heer Tirion, die zijn indruk niet onder stoelen of banken stak, dat de plannenmakers de gepro jecteerde Oostelijke verbinding niet aandurven. De voorzitter, dr. Peereboom Voller kon daar niets anders op antwoorden, dan dat de ontwikkeling door het college nauwlettend wordt gevolgd en dat er door allerlei instanties aan wordt ge werkt. Concrete mededelingen vielen echter niet te doen. Evenmin kon hij in dit stadium reeds opheldering geven over de door verschei dene raadsleden genoemde kwestie van de gebrekkige gasdruk in Bloemendaal. Daar is echter een onderzoek naar gaande en daarbij komen naar hij zeide verrassende dingen aan het licht. Maandagavond 31 Januari zal de raad achter gesloten deuren bijeenkomen om zich te laten voorlichten over de plannen voor het nieuwe raadhuis en daarbij zal waarschijnlijk tevens hun aandacht ge vraagd worden voor de werving van vrij willigers voor de B.B., die in Bloemendaal op grote moeilijkheden stuit. Op het verzoek van de heer Smidt van Gelder (V.V.D.) gaf de voorzitter een paar vergelijkende cijfers met Heem stede betreffende de kosten van de ge meente per hoofd der bevolking. Deze zijn in Heemstede f 153.19 en in Bloemendaal f 175.25. De kosten van het onderwijs zijn in Heemstede per hoofd f 38.64 en in Bloemendaal f 85.81. Een andere opmerking over het onder wijs van het genoemde raadslid werd be antwoord door it'nouder mcj. N o 11 e (K.V.P.), die een gunstige wind voor Bloe mendaal ten departemente constateerde. Wat de salariëring van de onderwijzers aangaat uitte zij namelijk de verwachting, dat Bloemendaal in de eerste klasse zal komen. Zij stelde voorts de heer Vliegen (Arb.) gerust met de verklaring dat zij zich niet neer zou leggen bij een inperking van het aantal boventallige onderwijzers. Ook de heer Van Holten (V.V.D.) sneed deze kwestie aan, waarover zijn fractievoorzitter zich in de algemene be schouwingen niet had uitgelaten. Dat stilzwijgen betekende geenszins dat zijn fractie het instituut der boventallige on derwijzers, waartoe zij indertijd zelf het initiatief nam, wenst te torpederen, in tegendeel. Nog een andere belangrijke onderwijs kwestie. die destijds spanning veroorzaakte in de relaties met Haarlem, kwam in deze zitting aan de orde: de gemeenschappelijke regeling van de bijdragen van de Haar lemse kosten voor het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs. Zij werd door de raad aanvaard op een door de heer D e ADVERTENTIE Verwacht Vrijdag: IRVING BERLIN'S jj met Bing Crosby - Danny Kayc Rosemary Clooney - Vera Ellen 8 in Vista Vision-Technicolor. öooooooccoocccooocoocxxxcoocccocooccoccooocxxxxxxxxoooo: De Bromfietsvereniging A.C.H. (Avaros Club Haarlem) gaat verkeerscursussen „Veilig brommen" geven ten gerieve van alle „hulpmotor-wielrijders" in Haarlem en omgeving, onder wie, getuige de vele re cente bromfiets-ongelukken der laatste tijd, nog vele verkeerszondaars schuilen. Bur gemeester en wethouders, de gemeentepo litie en de Haarlemse afdeling van het Ver bond voor Veilig Verkeer hebben reeds alle medewerking verleend tot het welslagen van deze cursussen, die onder leiding zul len staan van de heer J. van Zijl, propagan dist van Veilig Verkeer en adjudant der gemeentepolitie en gehouden zullen wor den in de aula van de HBS A aan de Zijl vest (ingang poort Raaks) die daartoe door B. en W. gratis beschikbaar gesteld is. Ds cursussen omvatten: drie lesavoft- den vcrkcerstheorie, een avond bestemd voor het afleggen van een vrijwillig schrif telijk verkeersexamen, een „technische avond" (verhelpen van kleine storingen, motorkennis e.d.) en een Zaterdagmiddag voor het afleggen van een practische rij- vaardigheidsproef onder toezicht der poli tie. Het inschrijfgeld bedraagt per volledige cursus f 1.50; de eerste cursus begint Maandagavond 31 Januari. Alle brommers en bromsters uit deze contreien kunnen zich opgeven en laten wij hopen, dat het er velen zijn maar spoedige aanmelding Is gewenst, daar er per cursus slechts 50 deelnemers genoteerd kunnen worden. De begindata der volgende cursussen zjjn 7 Maart en 19 April. Men kan zich voor deel neming opgeven bij: P. Baas, Wilgenstraat 3D; J. G. v. Gennip, Z.B. Spaarne 1222 (tel. 13318); C. Jansen, Pleiadonstraat 66 rood; J. de Reus, Pleiadenstraat 56 rood; firma Viets, Zijlweg 39, of firma De Graaf, Kle- Hirparkweg 24. Jong Schouwenburg (C.H.) gestel de voorwaarde: namelijk dat er dit jaar nog een behoorlijke wederzijdse regeling uit zal groeien waarbij ook de Haarlemse bij dragen voor openbaar en bijzonder onder wijs aan kinderen uit Haarlem in de om liggende gemeenten zullen worden vast gelegd. De heer VanNolten (V.V.D.) had de hele regeling naar de betreffende commis sie teruggewezen willen zien omdat de toon van Haarlem hem niet beviel en voorts omdat Haarlems financiële positie inmid dels belangrijk is verbeterd. Maar een daartoe strekkend voorstel was met 9 tegen 5 stemmen verworpen. Mej. Nol te (K.V.P.) had tevoren aangevoerd, dat de Haarlemse desiderata alleszins billijk wa ren. Dezelfde gunstige wind die mej. Nolte voor Bloemendaal op het departement van O. K. en W. had bespeurd, constateerde wethouder H ij s z e 1 e r (A.R.) voor zijn woningbouwbeleid bij een instantie, waar hij veel mee te maken heeft: de Plano logische Dienst. „Wij hebben de Plano logische Dienst in de afgelopen twee jaar voor onze plannen weten te winnen", zei deze. Dat. bleek trouwens wel uit de (reeds door ons berichte) toezegging, dat nu ook aan de Noordlaan gebouwd mag worden. Subsidies Het principe van dr. Peereboom Voller, dat een subsidie altijd aanvul lend dient te zijn, maar dat men door voort durende verhoging ervan niets anders doet dan een vereniging ondergraven, kon wel instemming vinden bij vele Bloemen daalse raadsleden. Dat nam echter niet weg dat de inperking van een aantal sub sidies hen aan het hart ging. Zo verdedig de de heer Dajms (V.V.D.) vergeefs de aangevraagde 500 gulden voor de Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer. Het voorstel van B. en W. ging niet verder dan honderd gulden omdat men over werk wijze en plannen van deze vereniging weinig had kunnen zeggen. Een voorstel van de heer De Jong Schouwen burg (C.H.) om de vereniging ter aan moediging 200 gulden te doen toekomen, werd tenslotte aanvaard, na de heer Daams' sombere prognose, dat de vereniging dan wel weer voor de derde keer zou moeten worden opgeheven. Een verzoek om de subsidie voor het Oranje-Comité te verhogen van 1500 tot 2500 gulden werd met algemene stemmen aanvaard, maar een gevraagde subsidie verhoging voor het Haarlems district van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap werd met 8 tegen 7 stemmen verworpen. De verlaging van de subsidie voor de gymnastiekvereniging werd betreurd dooi de heer Schulz (Arb.) maar het col lege wilde daar geen verandering in bren gen, zolang de vereniging heel eenvoudig te voorkomen uitgaven als incassokosten laat oplopen tot ongeveer honderd gulden. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) ontketende nog even een klein stormpje toen hij zich met kraclrt verzeite tegen een subsidie van tien gulden voor het Humanistisch Thuisfront, in de mening, dat deze organisatie er op uit is de oude Christelijke beschaving te ont kennen en te ondermijnen. Hij herinner de aan een zinsnede in het bisscnoppeiijk mandement waarin deze „godloze verzor ging" wordt verworpen, welke zin hem uit het hart was gegrepen, ue neer Schulz (Arb.) hield hem voor, dat men ook andere overtuigingen in ons volks leven diende te erkennen. ,.Ik ben niet religieus", zei hij, „toch zal ik mijn stem uitbrengen voor veel werk, dat een reli gieus karakter draagt". Hij betreurde de afwijzende houding van de vorige spreker en zeide dat een dergelijk tekort aan be grip de verhoudingen in ons volk schaadt. „Mijn bezwaar is niet dat het Humanis tisch Thuisfront ongodsdienstig is", aldus de heer De Jong Schouwenburg, „maar dat het zeer bepaald anti-godsdienstig is. Daarom doe ik het voorstel de subsidie niet te verstrekken". Wethouder Hijs zei er (A.R.) zeide niet tegen te zullen stemmen en mej. Nolte (K.V.P.), voor wie de heer De Jong Schouwenburg nóg eens vermanend het bisschoppelijk maanwoord op dit punt citeerde, bleef het een eis van goeae de mocratie vinden, het Humanistisch Thuis front hierin tegemoet te komen. De stem ming over deze subsidie was overigens zeer verdeeld, ook binnen de fracties. Zo stemde met mcj. Nolte ook de heer Van Haasteren (K.V.P.) tegen het voorstel om de subsidie te schrappen maar op de heer Tirion na stemde de gehele V.V.D.-fractie voor. Circulaire In de rondvraag vestigde de heer van Holten (V.V.D.) de aandacht op een door de gemeente verspreide circulaire betref fende het bevolkingsonderzoek aan de in woners. In dit door de burgemeester en de secretaris ondertekende geval staan aller lei merkwaardige opmerkingen betreffen de een stichting, waarbij men zich tegen sanatorium-kosten kan verzekeren, en die met adres, voorwaarden, agent en al ge noemd wordt. „Men streeft niet naar winst staat er, maar dat kan natuurlijk niet", aldus de heer Van Holten, „hoe komt men anders aan zijn reservé?" Ook de op merking van de laagste rente, die mogelijk is, werd door deze spreker ongegrond ge vonden. „Ik wou dat dit geschriftje nooit was verschenen", verzuchtte hij, „B. en W. hebben er geen goed werk mee gedaan". „Toen ik het ding vanmorgen las kreeg ik de schrik van mijn leven", erkende wet houder Hijszeler (A.R.), die de bezwa ren van de V.V.D.-woordvoerder geheel deelde en de voorzitter zei met enige ootmoed dat het gehele college schuldig was aan deze ongelukkige uitgave, die echter reeds in zijn geheel de straat op is. B. en W. zeiden echter naar wens van de heer Van Holten een andere circulaire toe, waarin al de genoemde feiten goedge maakt zullen worden. De „Vrienden van het N. Ph. O." hebben Dinsdagavond, vóór het begin van het zes de D-concert, de proef genomen het pro gramma van de avond voor zijn leden te laten toelichten. Men had hiervoor een beroep gedaan op de heer Paul Chr. van Westering. Het is een verblijdend succes geworden, zowel wat de belangstelling (de bovenzaal van het Concertgebouw was nagenoeg geheel bezet) betreft als de wijze waarop de inleider zijn taak vervulde. Het ging over het Vioolconcert in D van Tsjai- kowsky en de Symphonie van Franck. Spreker gaf een vlotte karaktertekening van de ruige en innerlijke onrustige Tsjai kowsky, die zijn Vioolconcert in Zwitser land componeerde, toen hij herstellende was van een zenuwcrisis, na een van de stormachtigste jaren (1878) van zijn be staan doorleefd te hebben. Door zich een strenge levensregel op te leggen kwam hij tot de bezonkenheid, die hem in staat stel de dit beroemd geworden concert te schrij ven. Paul Chr. van Westering wees op de melodische inventie van Tsjaikowsky, die geen genoegen nam met kortademige mo tieven. In het eerste hoofdstuk van zijn Vioolconcert plaatste hij zelfs twee lyri sche thema's tegenover elkaar. Spreker gaf een beknopte analyse van de drie delen van het werk en legde nadruk op het folkloristisch-Russische element in de fi nale. Verder gewaagde hij van de indruk ken, die het werk in de beschaafde Wes terse landen aanvankelijk maakte. Bekend is de uitspraak van de fameuze Weense criticus Hanslick, die van „stinkende mu ziek" meende te moeten spreken. In ons land was het Richard Hol, die er zich „fat soenlijkheidshal ve" tegen verzette. Maar ondertussen heeft Tsjaikowsky's Concert de wereld veroverd door zijn virtuose kwa liteiten, door zijn populaire inslag en ook door gevoelige melodieusheid. Er restte niet veel tijd om de Sympho nie van Franck te behandelen, genoeg ech ter om op overtuigende wijze het hoog- strevend karakter en de adel van deze muziek aan te duiden en de moeilijkheden te schetsen die het kostte om haar baan te laten breken. De weerstand was van geheel andere aard dan bij Tsjaikowsky: het gold hier het begrip voor het verhevene en voor een stijlvernieuwing van zeer per soonlijke geaardheid. Maar niettemin heeft ook Franck's Symphonie de wereld ver overd en handhaaft zij zich op het hoogste plan der symphonische litteratuur. De lezing van Paul Chr. van Westering, afgewisseld met op de piano gespeelde voorbeelden, viel bij de toehoorders bij zonder in de smaak. Het exoeriment van de „Vrienden van het N. Ph. O." bleek daarmee volkomen geslaagd. Wat aanlei ding gaf om te besluiten ook aan het vol gend concert (Vrijdag 4 Februari) een der gelijke inleiding te laten voorafgaan. De heer Van Westering zal dan het Triple- Concert van Badings en „In Memorlam" van Lex van Delden bespreken en daarbij een beschouwing houden over moderne muziek. De voorzitter van de „Vrienden", de heer J. M. André de la Porte, die er zijn vreug de over uitsprak, dat zijn organisatie nu meer belangstellenden dan ooit bijeen zag, deelde tevens mede dat op 17 Februari door Van Westering een lezing zal wor den gehouden in de Vleeshal, over „Mo zart's laatste levensjaar". JOS. DE KLERK. Op het zesde D-concert van het Noord hollands Phiiharmonisch Orkest, onder lei ding van Toon Verhey, kwam de furore makende Amerikaanse vioolvirtuoos Rug- giero Ricci het Vioolconcert in D van Tsjai kowsky vertolken. Dit stuk maakte het eerste deel uit van het programma; het tweede bestond uit de Symphonie van Franck. De tegenstelling TsjaikowskyFranck, die op zichzelf alreeds zo groot en zo mar kant is, werd er door de interpretaties, die we te horen kregen, lang niet geringer op, omdat het lyrisch-Westerse karakter, dat toch zeer sterk domineert in de eerste twee delen van het Vioolconcert, de charmerende kracht en de innigheid miste, die haar kunnen losmaken van het épatant virtuose. Stellig is Ricci een virtuoos van betekenis; hij goochelt met de technische problemen, die het werk geducht maken, maar zijn „geharnast" spel, groot van toon en strak van rhythme, laat weinig innerlijke bewo genheid merken: het verbaast, maar het ontroert niet. En daarmee wordt de hyper romantische Rus toch een opmerkelijk te kort gedaan. Wat niet wegneemt dat het publiek blijkbaar gefascineerd werd door de bewustheid van deze virtuoze vertolking, die werkelijk op menig moment onder meer in de grote cadens verbazingwek kend was. Schoonheidsontroering is echter nog wat anders. Deze werd ons overvloedig geschonken in Verhey's bezielde interpretatie van Franck's meesterwerk. Hier kregen wij het resultaat te horen van een liefderijke zorg om dit zingend contrapunt dat wonder lijke weefsel van muzikale lijnen en kleu ren in evenwicht te brengen en de sere ne geest van de componist erover te laten domineren. Vlotte tempi ook in het Al legretto schaadden geen ogenblik aan de lyrische spanning, die dit meesterwerk ononderbroken bezit. Deze stuwing werkte integendeel mee om de sterke spanning te bewaren. Het orkest musiceerde op een zeldzaam hoog en voornaam plan en we kunnen zeg gen dat Verhey hier het uiterste met zijn mensen bereikte. Wij zijn er hem en ook hen dankbaar voor. JOS. DE KLERK Op zijn tournee door Nederland bezocht het kerkkoor van het Rus'sisch-Orthodox Seminarie te Parijs gisteren onze stad. Het was waarschijnlijk te laat in ruime kring bekend geworden, dat het ensemble des avonds in de Begijnhofkapel een uitvoering zou geven van gewijde muziek. De belang stelling hiervoor was althans matig. Het optreden van het koor stond niet ge lijk met concerteren. De dirigent N. Ossor- guine hield de zang daarvoor te zeer in een liturgische sfeer. Dit zingen berustte op de dienstbaarheid aan de eredienst. Men kon zich een voorstelling maken van welk een diepgaande werking deze muziek dan zal zijn, hoe haar bijzondere schoonheid nog gesublimeerd worden zal door de intentie, waarmee zij gebracht wordt en hoe zij de gelovige mens door haar liturgische bete kenis mede betrekt in de mystieke verbon denheid met de Allerhoogste. Deze voor li turgische muziek enig aanvaardbare wer kelijkheid werd op deze avond, misschien onbewust als een zeldzaam ontroerende er varing opgeroepen bij het zingen van het slotgebed, het „Onze Vader". Hier kwam de zinrijke volledigheid, die de andere uit voeringen uiteraard niet konden geven. Maar als muzikale kennismaking en om de interpretatie en de zangstijl waren deze toch zeker belangwekkend. Het koor, dat met de dirigent-zanger uit acht leden bestaat zong enige psalm-be werkingen hymnen, gezangen voor Witte Donderdag, Goede Vrijdag en voor Pasen, bestemd voor de liturgie. De melodieën hiervan zijn door haar vaak wisselend metrum typisch-Russisch van aard. Ook het Slavische volkslied leent die metrum-variatie. De „Westerse" har monisering heeft enkele van deze melo dieën wel een ander gewaad geschonken, maar in dit geval maakten de kleren toch niét de man, want het eigen karakter laat zich duidelijk gelden.' Bij alle soberheid, die door het koor be tracht werd, bleef het eigen karakter van de kerkzangen bewaard. Zo kwam er bij de uitvoering der Paas-zangen de van vreugde sprekende bewogenheid over het wonder van de Opstanding, het glorieuze hoogtepunt in het kerkelijk jaar, van de Grieks-orthodoxe kerk. Van deze gezangen liet de dirigent de teugels-, wat vieren. En daardoor konden de zangers, van wie de bassen en bariton uitmuntten door sonori teit, hun stemmen meer expansie geven en verenigen in een warme harmonische sa menklank. Ook deze baszangers handhaaf den de Russische zangers-reputatie met het als zware orgelklanken doen klinken van tonen uit het contra-octaaf. De avond werd ingeleid met een Franse toespraak door ds. J. F. Baudraz, predikant der Eglise Wallonne die onder andere wees op de oecumenische zin van deze kerkzang uitvoering. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE Leden van de afdeling Haarlem van 'e Algemene Bond van Ouden van Dagen hebben Dinsdagavond in gebouw St. Bavo een lezing met lichtbeelden bijgewoond. Het was de eerste keer, dat het bestuur de leden een lichtbeeldenavond aanbood en naar het applaus te oordelen, dat na afloop weerklonk, is dit programma gedeelte zeer in de smaak gevallen. De lezing ging over een reis naar Syrië en Palestina, die de heer en mevrouw J. A. Tjaden eind 1952 maakten. De reis ging per boot, auto en vliegtuig. Het echtpaar vertoonde onder meer een fraaie collectie lichtbeelden van Damascus, zowel van de zeer oude binnenstad als van de moderne buitenwijken. Ook verschenen er vele projecties op het witte doek van plaatsen, die in de Bijbel worden aangeduid. Na de pauze werd een programma van zang uitgevoerd door een dameskoor van de Nederlandse Protestanten Bond; soliste was de sopraan mevrouw J. W. Koppenol- Andréa; de pianobegeleiding berustte bij mevrouw J. Neuman-Leeflang. Aan het begin van de avond namen de aanwezigen staande enige ogenblikken stilte in acht naar aanleiding van het over lijden van de vroegere dirigente van het koor, mejuffrouw R. Schouten. Hedenavond zal een tweede uitvoering worden gegeven. De Amsterdamse rechtbank heeft de 35- jarige Haarlemse koopman T. A. B. wegens zakkenrollerij tot acht maanden gevange nisstraf veroordeeld. De verdachte ontkende veertien dagen geleden bij de behandeling van zijn zaak schuldig te zijn. Twee rechercheurs hadden hem in een warenhuis aan het Damrak te Amsterdam drie kwartier lang in het oog gehouden voor zij hem konden betrappen. Een van hen greep hem beet toen hij met een portemonnaie van een dame, die naast hem stond, 'wilde weglopen. B. zei, dat de dame haar portemonnaie liet vallen. Hij had de porteïhóhnaie opgeraapt met de be doeling haar aan de dame terug te geven. De rechtbank heeft dit verweer niet ge accepteerd en de verdachte, op wiens straf blad één veroordeling stond wegens dief stal van fiches aan een roulettetafel van een Belgische speelbank, thans veroordeeld. Enige tijd geleden meldden wij, dat de omvangrijke boom op de hoek Gierstraat- Grote Houtstraat, nabij het Proveniershuis, wegéns ouderdomsgebreken werd wegge haald. De dienst Hout cn Plantsoenen achtte het niet verantwoord met het oog op de veiligheid van het verkeer de boom langer te laten staan. Hedenmorgen hebben de mannen van Hout en Plantsoenen er zijn opvolger ge plaatst: een al enigszins uit de kluiten ge wassen kastanje, clie zijn uiterste best zal doen, om het stadsbeeld aldaar te ver fraaien. In de afgelopen week waren de uitslagen in de Haarlemse Bedrijfsklaverjascompetitie als volgt: Hoofdklasse: SAC II—PTT 116—124; GEB —OW 142—96; DKCDSH 100—124. Ie klasse A: NederlandL. Coster II 126—134; Stork—Union 132—112. Ie klasse B: PTT II—Johez II 136—112; HSM—Stork II 140-106; Figee-GEB III 128—114. 2e klasse A: OW II—DKC III 122—126; VWB—HSM II 134—108; CPTT—PTT III 112—132; DSH III—Figee II I'S—134. 2e klasse B: PTT IV—Boru II 144—106; M. Zicht—SAC III 128—130; HSM III—Union II 128—96; DKC IV—Figee III 130—112. 3e klasse A: SAC IVH. en Plants. 120—128; Stork III—HAC 130—122: Johez III M. Zicht II 118—128; DKC V—PTT V 112—140. 3e klasse B: PTT VI—M. Zicht III 140—112; H. en Plants. II—Johez II 98—144; Figee IV —OW III 102—138. ADVERTENTIE Een kitje van onze niet te overtreffen WALES-ANTHRACIET en de haard of kachel suddert rustig door. (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H.L. (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 WELGEMUTST heeft de bijna voltallige Velsense raad gistermiddag een eerste aanvang gemaakt mét de toebereidselen tot de gemeentebegroting 1955. De algemene Beschouwingen in eerste en tweede ronde hebben de gaten gestopt, die overbleven na de schriftelijke beantwoording van de vragen uit de raad, maar bovendien en bovenal is voor het forum van de raad in de gemeente het standpunt der partijen nog eens uiteengezet al dan niet ontspruitend aan de werkelijke gemeentezaken. In dit koor der stemmen vormde de solo van de heer Verbeek (Arbeid) een opvallende noot: hij nam de IJmond-aangelegenheden met forse hbnd onder het mes en drong op duidelijkheid aan, om vervolgens ook de „vette jaren", waarin Velsen zich thans behoedzaam Wentelt, aan een diagnose te onderwerpen. Hij legde de vinger van de deskundige bij de reserveringspolitiek, zoals ook de heer Nuyens (Kath.) zich kon veroorloven. Van diverse kanten is voorts over de toekomstige „sluisweg" gesproken, die men algemeen definitief wenste te zien geprojejeteerd en het onderwijs is met zijn problemen ook meermalen ter sprake geweest. De heer Visser (A.R.) kón uit ervaring spreken, toen hij een lans brak voor een tweede waterboot, die zoals hij zei in de plaats of naast de bestaande zou moeten komen, die wel eens de kleine klant verwaarloost ten voordele van de grote afnemers. Het urgentieplan, dat op de helling gaat komen, heeft ook menige tong losgeweekt en de weer urgent geworden Velsense begraafplaatsplannen hebben uiteraard ook heel wat vragen opgeleverd, nu de Kroon de gemeente in het ongelijk stelde. Dat Velsen multi-millonair is, verleidde de heer Nuyens tot een terugblik naar zes jaar terug, toen de gemeente er wel wat benauwder voorstond maar tevens tot een toekomstprognose, die wel eens zeven ma gere jaren zou kunnen opleveren. Niette min kreeg liet college een onomwonden compliment voor het beleid. Met de re serve in de hand, (die inmiddels al weer verder is opgelopen tot 11 millioen) zou er wel wat royaler omgesprongen kunnen worden met de salariëring van het ambte narencorps. „Gaat het de Velsense baas goed, dan moet het ook de ambtenaren goed gaan", betoogde hij en de 36.000, die als rente van de saldi-reserve (vast gesteld op 1 millioen) schoon verdiend wordt, zou voor dit doel nu eens een mooi potje kunnen opleveren. („Tantièmes?" vroeg de voorzitter la chend). Betere promotiekansen zouden mét betere salarissen het ambtenarencorps aan de gemeente binden, temeer nu de nieuwe salarisstrategie is begonnen bij ge meentesecretaris en -ontvanger. Met de vraag of de ambtenaren zich volkomen rustig kunnen voelen, wat hun ziektever zekering betreft, sloot hij dit deel zijner oratie af. Die voortging met een al eerder gehoorde vraag, wat de gemeente Velsen aan rente zou moeten betalen, gesteld dat zij op de openbare geldmarkt had moeten lenen. Niet dat de heer Nuyens dit voorzag, maar hij poogde het college hier mee de zoveer gewenste gegevens over de opbouw van de gemeentefinanciën te ont futselen. De laatste in de eerste ronde was de lieer Verbeek (Arbeid) met een wel gemeende waardering voor de begroting 1955. Dat nam niet weg, dat er klemmende vragen overgebleven zijn, die hü thans spuide. Hij plaatste onder meer de vraag, of de uitgaven de narmonie der zich ontwikkelen de gemeente weerspiegelen en kwam in dit verband met een doorsnee-bedrag voor de andere gemeenten van ongeveer 50.000 zie len, waaruit bleek, dat Velsen ver boven de gemiddelde uitgaven is gestegen. Velsens schuld is echter 100 percent ho ger dan gemiddeld uit de cijfers blijkt: Velsen heeft 50 millioen schuld, de gelijkwaardige gemeenten in den lande zijn met gemiddeld 25 millioen belast. De politie vraagt sterk om uitbreiding maar als de 25 mensen er bij zouden ko men, die ook B. en W. voorstaan, zou Vel sen op een grote-stads-gemiddelde per 10.000 inwoners komen en dit leek de heer Verbeek wel wat overdreven, temeer daar een stad als Amsterdam alleen al een leger politiemannen nodig heeft voor het verkeer. Hij wilde geen conclusies trekken uit de door hem aangegeven gemiddelden maar beschouwde ze louter als een aan wijzing. Naar tekort Tn het kader van een bespreking der fi nanciële positie wilde de heer Verbeek verder niet nalaten te waarschuwen tegen een al te grote overspanning der geldmid delen: als een paar gx-ote projecten nu uit gevoerd zouden worden, zit Velsen direct al aan de rand van een begrotingstekort, nog daargelaten of de Rijksbijdragen met tertijd niet omlaag zullen gaan met de ko mende belastingverlagingen. Daaraan knoopte hij een beschouwing vast over de gevoeligheid der binnenlandse welvaart, die steunt op de industrialisatie van Ne derland en daarmee uitermate markt- sensibel werd. Gelukkig heeft de interna tionale economie sinds 1929 veel geleerd, meende de heer Verbeek, die, terug vallend op het gemeentelijk plan, de vraag stelde, wat de reserve zou kunnen opvan gen als het eens werkelijk tot een ineen storting zou komen. Per inwoner heeft Velsen thans al f 1000 schuld, een groot gedeelte wordt welis waar door rendabele objecten gedekt, maar de gemeente heeft ook zijn onrendabele posten, zoals straks het komende slacht huis en uit dit zoeken naar een evenwicht puurde de heer Verbeek de vraag, of er geen gevaar bestaat, dat de onrendabele Velsense eigendommen op den duur de rendabele gaan overwoekeren met alle na righeid van dien. Mocht Velsen nog eens zijn reserve no dig hebben, dan is het te hopen, dat dit appeltje voor de dorst ook beschikbaar is en dus niet „bevroren", zoals heel best mogelijk is op een moment, dat de econo mische constellatie ongunstig is geworden ook in deze zin hield de toekomst naar des heren Verbeeks oordeel een waar schuwing in die nü eigenlijk al inzet. Plan met „plan" gewenst Het investeringsplan zal weer op de hel ling worden genomen, maar, zo zei de so cialistische fractieleider, dan zal de raad toch cle planmatigheid moeten onderken nen: thans weet de raad nog niet, wanneer de belangrijkste werkstukken uitgevoerd moeten worden. Deze zelfde leegte voelde hij in de komende onderhandelingen over het IJmond-plan: tegen die tijd zal Vel sen zijn belangen scherp omlijnd moeten zien. Het is dan ook uitermate juist, meende hij, dat het Nederlands Econo misch Instituut hierbij ingeschakeld zal worden een betere oplossing dan de „eenhoofdige" sociograal naar zijn opvat ting. 's-Werelds meest precieze uurwerk is deze atoomklok, ontworpen op de Columbia- Universiteit in New York door professor Charles H. Toivnes (links) met de mede werking van dr. J. P. Gordon (rechts). Het nieuwe uurwerk maakt een direct gebruik van de energie, ivelke door de moleculen van het gas Ammonia wordt uitgestraald. De afwijking van de klok ten aanzien van de juiste tijd bedraagt slechts 1 seconde per 300 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9