Interscholaire begonnen Haarlemse kinderpolitie heldert reeks diefstallen op Taxichauffeur vocht met twee belagers in Haarlemmermeer Het Ballet van de Markies treedt in België op Drie jongens en een vrouw in arrest Tegen beiden werd voor Haarlemse rechtbank drie jaar geëist Lisse Teleurstellend weerzien Amsterdamse Beurs Voorstellingen in Stadsschouwburg Zandvoort DONDERDAG 27 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 EBOH-Haarlem wordt Zaterdag al gespeeld Vergadering advies-commissie Haarlems onderwijs Modelwoninginrichting voor kleinbehuisden Speeltuinvereniging DVS naar het Roerdompplein Lastige en onvoordelige klant Zilveren jubilaris bij N.Z.H. in de bloemetjes Vreemdelingen moeten zich melden in Indonesië Bevolkingsonderzoek op tbc begint 1 Februari Vacature SGP-raadslid Forum-avond in KAB-gebouw Ds. Wijnmalen sprak voor de SGP Als de enige noviteit „Idylle" van Skibine Filmavond van I.V.A.O, over het reddingswezen Afscheid van wijkzuster A. G. van Dijk Programma „Kindervreugd" De groenteveiling van Woensdag Dp Haarlemse kinderpolitie heeft een se rie inbraken opgehelderd welke in deze maand en in het najaar en de winter van 1954 in woningen, scholen en warenhuizen 7jjn gepleegd. Tengevolge van dit onder zoek bevinden zich thans drie jongens van ongeveer vijftien jaar in arrest, evenals de vrouw van een Haarlemse opkoper. De zaak kwam aan het rollen toen dezer dagen een rechercheur van de kinderpolitie een jongen verhoorde, die op heterdaad be trapt was toen hij een trosje druiven van een fruitwagen wegpakte. De politieman vermoedde enig verband tussen dit geval en vrij recente inbraken in scholen. Het ge volg was dat twee vriendjes van de jongen, ook in de leeftijd van ongeveer veertien jaar, aan de tand werden gevoeld. Daarbij kwamen enige bekentenissen los, waaruit bleek dat een groep van zeven jongens, be staande uit drie ongeveer veertienjarigen en vier jongere knaapjes, betrokken zouden zijn geweest bij een reeks van zeven inbra ken en diefstallen. De jongste diefstal was deze maand ge pleegd in een huis aan de Twijnderslaan, waarbij een horloge, een portemonnaie met wat geld en wat snoepgoed werden ont vreemd. Tegen Kerstmis werd ingebroken in een huis aan de Schaepmanstraat in Haarlem-mOost, waar een fototoestel en een boek een deel van „Onderdrukking en Verzet" werden meegenomen. Deze voorwerpen werden bij het onderzoek ge vonden. Verder werden drie scholen en twee warenhuizen bezocht. Uit een school aan de Zomervaart werden zes gulden en pen vulpen meegenomen, uit een school aan de Dreef een verrekijker, een koperen vaas, een nikkelkle'urige beker, terwijl een paar flesjes Coca Cola ter plaatse werden leeg gedronken, uit een kleuterschool aan de Kleine Houtweg verdwenen vulpotloden en vulpennen. Opmerkelijk is, dat juist door deze scholen als regel geen aangifte van de vermissingen werd gedaan. Een deel van het gestolen goed kon nog in beslag worden genomen. Voorts werden diefstallen ge pleegd in twee warenhuizen. In een geval werd een paar handschoenen ter waarde van ongeveer vijftien gulden vermist, in een ander geval ging het om een vulpen, een paar sigarenaanstekers, een potje haar- crème en snoepgoed. De verrekijker uit de school aan de Dreef werd door twee jongens, volgens hun ver klaringen, te koop aangeboden aan een vrouw van een opkoper. De vrouw ontkent dit, de aankoop is niet terug te vinden in het register, dat de opkopers verplicht zijn bij te houden. Ook zij is ingesloten onder verdenking van heling en zal, evenals de aangehouden jongens, voor de Officier van Justitie worden geleid. Intussen is in de nacht van Dinsdag op Woensdag wederom in een Haarlemse school ingebroken. Men heeft een glasruit vernield in een kleedlokaal van de Flora- school en heeft alle lokalen, kasten en ta felladen doorzocht en inzonderheid trom meltjes en bussen, waarin geld bewaard zou kunnen worden. Voor zover nagegaan kan worden, wordt echter niets vermist. Voor Haarlem is voor Zondag de compe titiewedstrijd tegen E.B.O.H. in Dordrecht vastgesteld. In verband met het feit dat Zondag ook de wedstrijd EmmaAmster dam wordt gespeeld, heeft E.B.O.H. aan de K.N.V.B. en aan Haarlem toestemming ge vraagd en verkregen de wedstrijd op Zaterdag te spelen. Het aanvangsuur van E.B.O.H.Haarlem is Zaterdagmiddag aanstaande gesteld op half vier. In. aansluiting op ons artikel in ons blad van gisteren over de noden van het Haar lemse onderwijs, vernamen wij nog, dat de adviescommissie vanavond vergadert. De aanleiding tot die vergadering is een an dere dan de brief van de Haarlemse Ouderraad, al zal wel de door de Ouder raad gevolgde procedure ter sprake wor den gebracht. Over de inhoud van de brief zou echter niet worden gesproken. Op Haarlemse voorjaarsbeurs Als een van de vele nieuwe attracties zal de komende Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw, welke van 4 tot 11 Maart wordt gehouden, een modelwoninginrich ting voor kleinbehuisden brengen. Op deze beurs zal dit actuele rneubileringsvraag- stuk op een wijze worden aangesneden, die ongetwijfeld de belangstelling van iedere bezoeker (vooral van de jonge mensen) zal vragen. Op deze expositie, een afzonderlijk on derdeel van de grote beurs, zal onder lei ding van een binnenhuisarchitect aange toond worden hoe op een vernuftige en practische wijze met moderne en weinig plaats innemende meubelen toch een ge zellig en smaakvol interieur kan worden verkregen. Op deze beurs zullen in een betrekkelijk kleine ruimte een driekamerwoning met kleine hal en modelkeuken worden ge bouwd. De gehele inrichting, indeling en aankleding zullen ei- op gericht zijn aan te geven hoe met inzicht en overleg toch een harmonisch geheel kan worden ge maakt. Ook op ander gebied zal de Haarlemse voorjaarsbeurs voor de vrouw vele demon straties brengen' die in de eerste plaats be ogen de huisvrouw van voorlichting te die nen zonder directe verkoop te beogen. Nu men begonnen is met het leggen van de funderingen voor de gymnastiekzalen voor de P. H. van der Ley school aan de Vondelweg in Haarlem-Noord is de speel tuinvereniging DVS gedwongen de speel tuinwerktuigen van dit terrein te verwijde ren. Men hoopt echter in het begin van het voorjaar de beschikking te krijgen over een speelruimte aan het Roerdompplein. Op het ogenblik worden er tussen de ge meente en enkele particulieren nog onder handelingen gevoerd over de grondverkoop op dit plein, maar toch meent men dat de transacties binnen afzienbare tijd voltooid zullen zijn. Bovendien heeft men het plan opgevat om op dit terrein een gebouwtje neer te zetten onder meer bestemd voor de tuin- opzichler. Toch zal de tuin in de toekomst nog maals dienen te verhuizen, want ten Oosten van de Vondelweg is een grote ruimte voor deze speeltuin geprojecteerd. Woensdagmiddag bracht een jeugdige dienstbode een bezoek aan een schoenen magazijn aan de Generaal Cronjéstraat in Haarlem-Noord, waar zij zich een groot aan tal schoenen liet passen, zonder dat zij, ogenschijnlijk, tot een keus kon besluiten. Maar toen ze weg was en de winkelier de aangepaste exemplaren weer in de dozen ging ordenen bleef er één doos leeg staan. Daar hadden de schoenen in gezeten, wel ke de dienstbode blijkbaar toch wel be haagd hadden. Daar een van de winkel meisjes de onvoordelige cliënte kende, kon de politie haar spoedig vinden. Er volgde een vlotte bekentenis, te meer daar de ver miste schoenen in haar bezit bleken te zijn. Nadat de politie haar gehoord had en pro- ces-verbaal had opgemaakt, is zij beschaamd 1 huiswaarts gekeerd. De chef van de technische dienst van de N.Z.H.de heer H. J. Kapteyn, is vanmor gen naar Hillegom geweest om daar de heer C. J. Lemmers te huldigen, wegens een kwart eeuw uitstekende plichtsbe trachting in dienst van de N.Z.H. De heer Lemmers trad 25 jaar geleden als wegwerker bij de maatschappij in dienst, toen de stoomtram nog reed tussen Haarlem en Leiden. Na de electrificatie en de opheffing van de remise en werkplaats in Hillegom werd de heer Lemmers naar Haarlem overgeplaatst. Thans is hij waar nemend ploegbaas. Namens de directie heeft de heer Kapteyn hem het gebruike lijke geschenk onder couvert aangeboden. Van de zijde van het jubileumfonds kreeg de jubilaris een fraai schilderij, terwijl ook de collega's zich niet onbetuigd hadden ge laten. Twee jonge Indische Nederlanders, de 20-jarige B. R. van H. en de 18-jarige J. W. C. K., gingen hedenmorgen gedwee naast elkaar in de verdachtenbank zitten voor de Haarlemse rechtbank. Zij bleven uit drukkingloos voor zich uitstaren, terwijl naast hen de 47-jarige taxichauffeur S. T. de V. als getuige vertelde van de mislukte roofoverval, die dit tweetal in de nacht van 27 September van het vorig jaar op hem gepleegd had in de Haarlemmermeer. De eis tegen de twee jongens luidde drie jaar, met plaatsing in de bijzondere jeugdgevan genis te Zutphen wegens „poging tot diefstal met geweldpleging in vereniging." De twee verdachten, die beiden bij hetzelfde bedrijf als lassers werkzaam waren, namen de avond van de 27ste September een taxi in de Spuistraat te Amsterdam. Dit geschiedde geheel volgens afspraak. K. had de ander cp het idee van een taxi-overval gebracht om aan geld te komen. Een grote buit wachtte hen overigens niet, want de chauffeur had niet meer dan 16 a 17 gulden op zak. Omzwervingen De chauffeur kreeg opdracht naar Sloter- mee.r te rijden en daar stapte een van het tweetal uit om het adres van bestemming op te zoeken. Hij keerde echter terug met de mededeling, 'dat daar niemand thuis was en verzocht de chauffeur door te rijden naar Badhoevedorp, waar een zekere Derksen zou wonen. Nauwkeurig de aan wijzingen van het tweetal volgend reed de chauffeur De V. Badhoevedorp door en vervolgens de Sloterweg op in Zuid-Weste lijke richting. Maar ook daar bleek het tweetal niet te moeten zijn en de taxi reed door tot de Vijfhuizerweg, draaide deze in Oostelijke richting op en stopte bij het viaduct van de rijksweg AmsterdamDen Haag. Daar zeiden de jongelui, dat zij zich niet meer herinnerden waar het was. „Maar eens vragen," was de reactie van de chauffeur. Hij reed over de rijksweg terug in de richting Amsterdam en sloeg de Spaarnwouderweg in om opnieuw naar Badhoevedorp af te zakken. Bij een tank station op de hoek vóór Badhoevedorp in formeerde De V. naar die „Derksen", doch men kende de naam niet. Maar toen meen den de twee jongens het ineens weer te weten: wéér de Sloterweg op, de vijfde boerderij links. Zoals de heren wilden de taxi draaide opnieuw de Sloterweg in en stopte op de aangegeven plaats. Zodra de wagen stilstond, greep het tweetal toe. De chauffeur werd over de rugleuning naar achteren getrok ken en kreeg een klap met een gummi stok op zijn hoofd. Hij begon luid om politie te roepen, hetgeen omdat een der portieren al open was, wel goed verstaanbaar moest zijn. Een der be lagers verliet daarop de cabine waarschijnlijk om dat portier te slui ten maar toen kreeg de chauffeur een hand vrij, rukte zich los en sprong ook uit de auto. Het tweetal probeer de er vermoedelijk met de auto van door te gaan, maar De V. stapte op de achterbumper en reed mee, zich stevig vasthoudend, want door krachtig slin geren probeerden de jongens hem van zich af te schudden. Hulpgeroep - telefoontje - politie Tijdens deze „dodenrit", zoals de presi dent, mr. E. J. W. Top, het hedenmorgen noemde, schreeuwde de chauffeur naar een wielrijdster, dat zij de politie moest op bellen. Even later was de groep Hoofddorp van de rijkspolitie gealarmeerd en onmid dellijk werden alle uitgangen van de pol der afgezet, terwijl een politieauto ijlings naar de Sloterweg reed. Ondertussen stond De V. stevig „als een palfrenier" zoals hij het zelf noemde, achter op de voortrazende taxie. Voor het viaduct over de Vijfhuizerweg stopte de auto en één kwam er uit. Toen deze zag dat de chauffeur inmiddels een staaf ijzer ter hand had genomen, die in de koffer lag, dook hij weer gauw in de cabine en de rit ging voort onder het viaduct door en vervolgens de Aalsmeer- derweg op. Nieuw gevecht Daar slapten de twee weer uit en een nieuw gevecht volgde, waarbij De V. een van zijn belagers met de staaf op het hoofd sloeg en vervolgens zelf een klap op het hoofd moest incasseren. De klap kwam erg hard aan en om een tweede te ontlopen rende hij het erf op van een huis, waar licht brandde. Een der belagers zette hem na en gaf hem nog een slag op zijn rug, doch werd toen door de ander teruggeroepen. Zij reden in de auto weg, maar de Aalsmeerderweg loopt dood op het vliegveld Schiphol. Zij verlieten daar op de taxi en werden precies op het kruis punt Aalsmeerderweg-Vijfhuizerweg reeds door mannen van de Hoofddorpse groep rijkspolitie ingerekend. „Aanpassingsdefecten" „Iedereen moet goed weten wat hij be gint als hij een overval op een taxi doet", zo zei de officier van justitie mr. dr. R. W. Pitlo, in zijn requisitoir, „daarom eis ik een lange gevangenisstraf". Het psychia trisch rapport noemde de verdachten „twee losgeslagen jongens uit Indië met grote aanpassingsdefecten, aggressief en dom". De officier achtte vooral een her opvoeding noodzakelijk. De verdedigers van B. R. van H. en J. W. C. K., respectievelijk mr. S. Groen en mr. D. Aten, betoogden beiden dat de mentali teit van jongelui als deze verdachten in het Westen nu eenmaal moeilijk te be grijpen, maar daardoor ook niet altijd even gemakkelijk te veroordelen is. Beiden zijn pas in 1951 uit Indonesië gekomen en kwamen daardoor voor een overgang te staan, die zij onmogelijk konden verwer ken. Mr. Groen, vroeg zich af of drie jaar in de jeugdgevangenis voor hun heropvoe ding iets zou uithalen. „Het beste zou het zijn als zij weer naar Indonesië terug kon den keren om in hun eigen omgeving ver der op te groeien", zo zei hij. Uitspraak over veertien dagen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DJAKARTA (PIA) Met het oog op de tweede fase vam de vreemdelingen - registratie, waarbij alle buitenlandse inge zetenen van Djakarta zullen worden opge roepen. heeft de immigratiedienst een mededeling uitgegeven, volgens welke de vreemdelingen de volgende documenten ge reed moeten houden: immigratiepapieren, paspoorten, registratiebewijs, huwelijks-, geboorte- en echtsoheidingsacten, belas tingpapieren, diploma's, etcetera. Ambte naren moeten tevens het laatste besluit en particulieren de werkgeversverklaring, waarin de datum van indiensttreding en salaris vermeld wordt, gereed houden. Op 1 Februari a.s. wordt in Lisse een aanvang gemaakt met het bevolkingson derzoek op tuberculose. Wij vernemen dat dit het eerst bij de schoolkinderen zal ge beuren. Als opvolger van de heer H. van Wave- ren, die bedankte als raadslid van de Staat kundig Gereformeerde Partij in Lisse, is aangewezen de heer G. Aangeenbrug. Hij zal het raadslidmaatschap vermoedelijk aanvaarden. Door de standsorganisaties K.A.B., L.T.B. en R.K. Middenstand werd Woensdagavond in Lisse een forumavond gehouden. Het forum bestond uit de heren ir. W. Merkx, lid der Provinciale Staten van Noordhol- land; J. v. d. Meer, districtsbestuurder der K.A.B. en de heer F. de Hosson, voorzitter van de R.K. Haarlemse Katholieke Mid denstandsvereniging. De leiding berustte bij de heer G. J. Randsdorp, die een kort welkomstwoord sprak, waarna een serie belangrijke vragen werden gesteld over o.m. de belastingpolitiek, speciaal ten aan zien van overwerk door jeugdigen, over de verschillen in beloning van vaste en losse arbeiders alsmede de onrechtvaar digheden die daaruit kunnen voortvloeien, over het liftverbod voor militairen, het verschijnsel der zelfbedieningszaken en vele andere min of meer brandende pro blemen, die het forum tot aller tevreden heid wist te belichten. Woensdagavond hield de afdeling Lisse van de S.G.P. een ledenvergadering in de kleuterschool, waarin ds. A. J. Wijnmalen, Ned. Herv. predikant te St-. Maartensdijk, sprak over Handelingen 16:30 b en 31 de vraag van de stokbewaarder „Wat moet ik doen om zalig te worden", die ten ant woord kreeg: „Geloof in Jezus Christus en gij zult zalig worden". In zijn ernstige tijd- rede wees ds. Wijnmalen op de grote ge nade door in dit geloof 3-3% Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S Steel Slotkoers gisteren 100% 287% 374 323 531 113% 186 165% 138% 129% 254% 214% 226% 226 50% 113% 80% 58% 24% 77V2 koersen Openings- 100*7.9 287 374 323% 533 113% 187 166% 139% 130% 254 213% 226% 226 51V2 116% 81 58% 24% 79 Het jaarlijkse evenement der Haarlem se scholieren, liet Interscholair Jeugdtour- nooi is Woensdag begonnen. Des middags was een tot de nok gevulde schouwburg getuige van de prestaties op het gebied van declamatie, dans en toneel des avonds bleek het al niet anders en men mag aan nemen, dat ook op Woensdag 2 Februari alle plaatsen bezet zullen zijn, wanneer de voorstelling voor het laatst „draait". Een verheugende belangstelling, die wel aan toont dat de Interscholaire zoals in bre de kring het tournooi wordt geheten zich Woensdagmorgen brak op de rijksweg Hengelo-Oldenzaal het chassis van een vracht wagen met uis, die op weg was naar Cuxhaven in Duitsland. De vrachtwagen was geladen met tien ton haring, die al spoedig over de weg „zwom". Urenlang heeft men er over gedaan om de duizenden haringen over te laden in een andere wagen, die juist uit Cuxhaven terugkeerde. een plaats heeft veroverd in de harten der Haarlemse scholieren, hun ouders, vrien den en familieleden. Of alles wat er gisteren werd gedemon streerd nu ook het niveau heeft, dat men zou wensen is een vraag, welke onderge tekende niet zal beantwoorden. Als lid van de commissie, die een werkzaam aandeel had in de zogenaamde voorschifting, was ik te zeer betrokken bij de persoonlijke sfeer van de uitvoering. Mijn collega David Koning, die de groei van de Interscholaire van meet af aan heeft gadegeslagen, zal weldra op de kwaliteiten van het vertoon de terugkomen. Hij zal kunnen constateren, zoals ook wethouder D. J. A. Geluk dat gistermiddag in zijn openingswoord deed, dat vooral het toneel maar bedenkelijk ar metierig is vertegenwoordigd. Slechts één een-acter werd uitvoering waardig ge keurd. Dat is een tekort. Het programma bestaat nu voor het merendeel uit voor drachten en declamaties. Er zijn ook nog een aantal dansen, die voor de nodige af wisseling kunnen zorgen, maar zo geva rieerd als de organisatoren het zich had den gedacht is de uitvoering van 1955 niet. De heer Geluk deed dan ook een beroep op de leiding der scholen aan dit onder deel van het programma de nodige aan dacht te schenken. Hij uitte zijn dank voor de wijze, waarop deze leiding telkens weer zijn volle medewerking aan het tournooi verleent. De voorbereiding vraagt de in spanning van velen. Het doel der inter scholaire: een afspiegeling te zijn van wat er leeft aan culturele interesse in de leer lingen, is het werk, dat men ervoor ver zet, ten volle waard. Geen commentaar dus in dit verslag op het gebodene. De grote belangstelling van het publiek en de leerlingen voor wat er gisteren in de schouwburg te zien was, zal de leidster van dit onderdeel, mevrouw de Vaal en haar secondanten, aangenaam hebben getroffen. Wanneer er lof dient ge zwaaid, dan gaat die dit keer helemaal alleen naar haar uit en niemand, denk ik, zal daar wat op tegen hebben! Rest mij nog mee te delen, dat geduren de het Interscholair Jeugdtournooi in mu seum „Het Huis Van Looy", van 26 Fe bruari tot en met Zondag 13 Maart een tentoonstelling wordt gehouderr van pro ducten van: handwerken, handenarbeid, tekenen en fotografie. De tentoonstelling is geopend op werk dagen van 1017 uur, op Zondagen van 1417 uur en des avonds van 20.3022 uur. Ingang Kamperlaan. P. W. FRANSE Zonder Rosella Hightower, die thans nog verblijft in de Verenigde Staten, waar on geveer twee maanden geleden haar eerste kind werd geboren, maakt het Grand Bal let du Marquis de Cuevas deze week een tournée door België om vervolgens via Cannes naar Egypte te gaan, waarna men voor het eerst enkele Aziatische steden bezoekt slechts voor korte tijd, want als men in Juli optreedt in het festival te Granada in Spanje, heeft men ook een reeks voorstellingen in Centraal Amerika achter de rug.... Geen ander ballet ter wereld maakt vermoedelijk zoveel zulke lange reizen achtereen. Sinds het debuut in September 1947 heeft deze groep vol gens de laatste opgave in totaal een af stand van 295.000 kilometer afgelegd, dat betekent ruim één keer per jaar de aarde rond. En dan zijn de passen op alle moge lijke en onmogelijke tonelen nog niet eens meegerekend. Een verblijf van drie maan den in dezelfde stad behoort tot de uit zonderingen. Hoe men in dit nomaden bestaan nog kans heeft gezien een réper toire van zeventig originele en excerpten uit klassieke werken op te bouwen, mag een yaadsel heten. De vele mislukkingen van de laatste tijd kunnen misschien mede uit deze overbelasting worden verklaard. Daar komt nog bij, dat het corps de ballet, sinds wij het de laatste keer in Nederland zagen, zo goed als geheel ver nieuwd is, met alle gevolgen van weder- instudering enzovoorts daaraan verbonden. Intussen wordt 1955 het derde jaar (met 1951 en 1954) waarin het Ballet van de Markies ons land voorbijgaat. Velen zullen dat betreuren, want men bewaart er goede herinneringen aan, die men gaarne had willen verfrissen en vermeerderen. Niet omdat onder leiding van deze laatste mae- cenas een doelbewuste, artistieke politiek wordt nagestreefd of omdat men te ma ken had met door innerlijke noodzaak ge dreven, interessante verkenningen op cho reografisch terrein. Integendeel: de pro gramma's, die wij hier zagen, waren over wegend eclectisch van aard, eerder aan sluiting zoekend bij de heersende mode, dan gericht op „vernieuwing" van za kelijk standpunt gezien een zo vaag be grip, dat het de moeite loonde het niet geheel te versmaden. Verder dan capri- cieuze of met gewaagd vertoon vqn met uiterlijk effect verbluffende variaties van het traditionele ging men echter niet. De betekenis van het herhaalde optre den was vooral een enthousiasmerende, in hoofdzaak voortkomend uit de technische perfectie der uitvoeringen. Als Nederland se ogen voor de schitterende mogelijkhe den van de academische danskunst ge opend zijn, dan mag men daar de licht voetige teenspitsbroeders en -zusters van de Markies, door Amerikaanse millioenen tot het realiseren van sprookjes in staat gesteld, dankbaar voor zijn. De brillante vertoningen werkten aanstekelijk: de bal- lettomanie greep om zich heen. Maar nu men de middelen kent wil men meer verlangt men naar de bewogen uitdruk king van een levensgevoel. In dit opzicht schiet de groep door afwezigheid van dwingende vormkracht bij gebrek aan een geestelijke basis op beslissende wijze te kort. Nog altijd kan de beheersing van het materiaal een kortstondige vreugde in de toeschouwer teweeg brengen, maar het heeft zelfs geen zin meer om van over winning der zwaartekracht te spreken, want het zijn kortstondige wonderen in het luchtledige, nu de middelen een or ganische functie missen. Dierbaar zijn de herinneringen ook door de sfeer van Franse distinctie, van gra cieuze verfijning, waarvoor met de aan duiding „stijl" evenwel een te groot woord gebruikt zou zijn. Er straalde iets uit van vreugde om de verworven lichaamscon- tróle, om de verantwoorde en overzichte lijke verovering van de ruimte, die de frisse artisticiteit met actualiteit verenig de. In de plichtmatige voorstelling, die ik gisteren in de Koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen zag, was hier weinig van over. En dat kan beslist niet gelegen heb ben aan de beperkingen, die de leiding zich de laatste tijd door de loop der om standigheden heeft moeten opleggen. Het programma werd geopend met „Les Sylphides" van Michael Fokine, waarin Jacqueline Moreau, Andrea Karlsen en Tania Karina over het naar Nederlandse maatstaven enorme toneel zweefden op de vleugels der routine, zonder een zweem van poëzie. Of men nu de nocturne of de walsen, de prélude of de mazurka's zag, het was allemaal van hetzelfde gaas een tutu. Bij de instudering door balletmeeste res Bronislava Nijinska zijn er alleen enige sentimenteel-aangezette armgebaren bij gekomen. Men mocht evenwel niet alle schuld op de dansers schuiven, want in de bak werd een bijzonder naar arrange ment van Chopin's pianomuziek door Maurice Baron gespeeld door een strijkje, dat alle melodische lijnen over één kam streek, zodat men zich erger dan in een kolossale poffertjeskraam, waaraan de inrichting van het gebouw met de vele bogen van bolvormige lampjes doet den ken in een lunchroom waande. Serge Golovine toonde zich een prima partner, maar hij is te klein om een ballerina tot de gewenste hoogte te tillen. Een noviteit voor de Benelux was „Idylle" van George Skibine, met muziek van Frangois Serrette, naar een gegeven van Alwyne Camble, die ook het décor en de costumes ontwierp. Het is de eenvou dige, vertederend bedoelde geschiedenis van een wit vrouwtjespaard, dat zich laat weglokken van de zijde van haar zwarte minnaar door een circusartist van het zelfde ras, die evenwel met zijn fraaie pluim voor haar ook zijn aantrekkings- kracht verliest. Men kan deze zoveelste dierlijke vermomming infantiel vinden, vastgesteld moet worden dat enkele char mante vondsten veel van deze keuze goed maken: de wijze waarop het zwarte paard zijn schroom overwint en over het hek naar de aangrenzende weide springt, bij voorbeeld spectaculair door Skibine uitgevoerd, zonder dat hij daarmee (zoals Nijinski via „Spectre de la Rose") in de geschiedenisboeken van het ballet zal be landen. Het middendeel draagt geheel het ka rakter van een amoureus divertissement in de sfeer van het circus, waarin zich deze episode afspeelt. Wladimir Skoura- toff demonstreerde hierin een zeer viriele springtechniek, met een elastische span ning. Marjorie Tallchief heeft de op zich zelf voortreffelijk gebruikte kans gekre gen karakteristiek te koketteren met haar virtuositeit, uiterst seccuur en toch niet hard, integendeel heel vrouwelijk ondanks de strakke allure. Zij gaf een verbluffende manége van fouetté's-en-tournant ten beste formidabel knap, maar tenslotte niet meer dan een stunt. Choreografisch is dit driehoeksspel niet bijster interessant. Het is zelfs nauwelijks overtuigend, niet meer dan een aanleiding tot betrekkelijk toevallig aandoende dans figuren. In de ban van het circus bleef men met de hierna volgende pas-de-deux „Arlequinade" van Marius Petipa op de bekende Serenade van Richard Drigo, al verzachtte een speelse pantomime dit bra- vournummer enigszins tot een kleine eo- medie, waarvoor de soubrette-achtige Be linda Wright precies het gewenste type was. Zij werkt snel en precies, het ook niet kunnende helpen dat dit duet niet de volmaaktheid van vorm heeft, die ons met een soortgelijk uittreksel uit „Het Zwanen- meer" kan verzoenen. Serge Golovine leverde technisch buitengewoon knappe prestaties met zijn solovariatie, die nauwe lijks voor die in „De blauwe vogel" onder doet. Met „De gevangene van de Kaukasus" van Skibine werd een programma beslo ten, waar men eigenlijk onverschillig on der bleef en dat is de ergste reactie, die een ballet heeft te vrezen. DAVID KONING Het behoeft zeker geen verwondering te wekken, dat de filmavond, die het Instituut voor arbeidersontwikkeling in Zandvoort Woensdagavond in „Zomerlust" hield over het reddingswezen aan onze kust, grote be langstelling trok. De heer J. G. Wittpen, bestuurslid van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij leidde de films over het werk van deze maatschappij in en voorzag deze van commentaar. Spreker schetste het ontstaan van dit kustreddingswerk in 1824. en daarna de ontwikkeling tot heden, van roeiredding- boot tot de modern uitgeruste motorred dingboot. Hij deed dit op onderhoudende wijze, waarna de films het gesproken woord duidelijk illustreerden. Men maakte hier kennis zowel met materiaal als met de redders zelf en werd tenslotte door een fraaie film meegenomen met een reddings tocht waardoor wel een uiterst suggestief beeld geboden werd van de moeilijkheden en gevaren, die zulk een tocht in zich dra gen. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich de vrijwel voltallige bemanning van de Zandvoortse reddingboot, vele bestuurs leden van de afdeling Zandvoort der K.N. Z.H.R.M. en de meeste oud-bemannings leden van de Zandvoortse reddingboot, van wie er verscheidene nog als roeier heb ben dienst gedaan. Zeer ontroerd heeft wijkzuster A. C. van Dijk Woensdagmiddag in de consistorie der Hervormde kerk afscheid van de Zand voortse ingezetenen genomen als wijkzus ter in dienst van de Hervormde wijkver pleging te Zandvoort. Haar gezondheid liet niet langer toe, het drukke leven vol te houden. Enkele weken van rust, korte tijd geleden, brachten niet die ontspanning, die zijzelf zo gaarne had gewenst, zodat de directie van het Diaco- nessenhuis het beter achtte, haar over te plaatsen naar een wat rustiger wijk. Zij is naar Haarlem-Noord overgeplaatst en zuster A. Langeveld in Zandvoort heeft haar plaats ingenomen. Haar grote populariteit, de liefde die Zandvoort haar toedroeg is tijdens dit af scheid ondubbelzinnig gebleken, onder meer waren tegenwoordig de oud-bestu rende zuster van het Diaconessenhuis, Zr. Voorhoeve en de tegenwoordige besturende zuster Saraber, voorts vële leden van de kerkeraad der Hervormde gemeente. In een intiem afscheid, dat aan het publieke afscheid voorafging, bracht ds. C. de Ru als voorzitter van het Oranje-Groene Kruis (Hervormde wijkverpleging) zuster Van Dijk dank namens het bestuur voor het omvangrijke en buitengewoon belangrijke werk, dat zij in dienst der wijkverpleging altijd met optimisme en in opgewektheid heeft verricht. Namens het bestuur ont ving zij een cadeau in enveloppe, alsmede enige practische geschenken. Groot was daarna het aantal van hen, die van de geliefde verpleegster kwamen afscheid nemen, waaronder ook Zandvoorts burgemeester mr. H. M. van Fenema zich bevond. Zelfs in invalidewagentjes lieten enkelen zich naar de nieuwe consistorie rijden, om persoonlijk aanwezig te kunnen zijn. De jaarlijkse bonte avond, die de speel tuinvereniging „Kindervreugd" in Zand voort dit jaar wegens de daarvoor steeds toenemende belangstelling in theater Mo- ncpole organiseert op Zaterdag 12 Februari, belooft groot van opzet te worden. Speel tuinband en mandoline-groep zullen het muzikale gedeelte voor hun rekening nemen. Het programma vermeldt voorts een optreden van de ballet- en de toneel groep. Een nieuwe ,nog onbekende groep, „The Rilini's", zal hun debuut maken; ook de in Zandvoort zo populaire Tyroler kapel, de „Alpenjagers", die daarna als boeren- kapel „De Hooischelf" optreedt, zal aan het programma medewerking verlenen. Na afloop van het programma volgt een bal, waarbij de muziek zal verzorgd worden door het ensemble „The Ballroom artists." Een nieuwe houtbewerkingsclub begint op 27 Januari en de eerstvolgende film middag wordt gehouden op Zondag 13 Februari, om één uur voor de kleintjes, om drie uur voor de groteren. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer K. Troost zijn functie als secretaris van de korfbal-afdeling moeten neerleggen. Hij werd vervangen door de heer A. van Breukelen, De Genestetstraat 1. De Kennemer tuinders kregen Woensdag in Castricum voor de door hen aangevoerde groente de volgende prijzen: spruiten, ge schoond 5575: spruiten, ongeschoond 42 54; spruiten b 25—35: spruitenkoppen 22—29; boerekool 2532; andijvie 5065.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11