KRACHT Gedeputeerde Staten willen het plan van de Uniond nog niet openbaar maken AKKERTJES CANAAN Deltaplan van belang voor verbinding met België en Frankrijk PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Salariëring personeel van de provincie Noordholland Luchtverontreiniging nabij het Noordzeekanaal De radio geeft Vrijdag extra Tunnel onder Schelde is op den duur onontbeerlijk Benzinestations lift- plaatsen voor militairen <€ocU ió liet zo r OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS JAKKEN Kou, koorts, griep, Koersdaling in New York Kerkelijk Nieuws Oordeel van Zeeuwse Commissie Ruiten in de oudheid J DONDERDAG 27 JANUARI 1955 Bij de behandeling: van de provinciale begroting door de Provinciale Staten van Noordholland heeft het lid, de heer Merkx (KVP) gesproken over het in voorbereiding zijnde streekplan IJmond- Noord en aan het rapport over de water beheersing in Kennemerland. De heer Merkx was van mening, dat aan de sociologische zijde van de stedebouw- kundige en planologische vormgeving van streek- en uitbreidingsplannen tot nu toe onvoldoende aandacht is besteed. Met name herinnerde hij aan de sociaal econo mische normen, waarop het streekplan IJmond-Noord uitsluitend is gebaseerd, maar waarbij naar sprekers opvatting onder andere onvoldoende aan de vraag of een gecentraliseerde bebouwing sociolo gisch de voorkeur verdient boven een meer gedecentraliseerde. De heer Merkx zou in dit verband de bijzondere aandacht vragen voor het in voorbereiding zijnde streekplan IJmond- Noord en hieraan de vraag willen verbin den welke de overwegingen zijn van het college van Gedeputeerde Staten dit streekplan, dat reeds in zover gevorderde staat van voorbereiding verkeert, nog steeds in de sfeer van geheimhouding te behandelen. Het komt spreker voor, dat het geen enkel bezwaar ontmoet, dat de betrokken gemeentebesturen en de bevol king volledig op de hoogte worden gesteld van hetgeen zich in de IJmond zal af spelen, zodat ook zij in de gelegenheid zijn over deze zeer ingrijpende plannen een oordeel uit te spreken. Geestgronden Kennemerland Hetzelfde geldt aldus spreker tot op zekere hoogte de plannen, die de Com missie Geestgronden Kennemerland zijn gemaakt voor de waterbeheersing van de aan droogte lijdende gronden in de IJmond en in Noord-Kennemerland. Voor de tuinbouw is openbaarmaking der plannen van groot belang, waardoor gedu peerden in staat gesteld worden andere, nog niet in gebruik zijnde gronden in cul tuur te laten brengen. Verontreiniging van de lucht Met betrekking tot de verontreiniging van de lucht in de IJmond door de aldaar gevestigde en nog te vestigen industrieën, lijkt het de heer Merkx gewenst, dat in de IJmond een stelsel van waarnemingen wordt aangebracht. Het zal nodig zijn, dat zelf-registrerende meetinstrumenten wor den opgesteld, die diverse verontreinigin gen en de vermindering van het licht meten op daarvoor geëigende plaatsen. De weerkundige omstandigheden in verschil lende perioden van het jaar, waaronder de windrichting en windsnelheid, alsmede de mate van turbulentie van de lucht vraagt eveneens nauwkeurig onderzoek. Dat is ook het geval voor de soort van de uit te stoten gassen, de eventuele mogelijkheden van aanpassing van het tijdstip van .uit stoten van gassen in verband met de op dat tijdstip aanwezige weerkundige omstan digheden, de mogelijkheid van aanpassing van de hoogte der fabrieksschoorstenen en tenslotte de toe te laten maximale concen tratie van gassen op een bepaalde plaats. De heer Thomassen (Arbeid) was 'j»..cMrdat'i3fl - Hdarlrm - Tri. 1.1-Vt'. AUTOCLEANER en WAS HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 blaten. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianorecital. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en prognose, 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Musette-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Radio Philharmonisch orkest en solist. (In de pauze pl.m. 14.2014.40 Boekbespre king). 15.00 Platen. 15.15 Gevarieerd pro gramma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Dansmu ziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, cau serie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Wij zoeken een stadstuin, spel met mu ziek. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Europa één. 20.40 even in de cultuur, cau serie. 21.00 Leert uw landgenoten kennen. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Lich te muziek. 22.20 Wordende Wereld, klank beeld. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Romantische muziek. 23.3524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.i1 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor de vrouw van het platteland. 12.40 Tenor en orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Piano, Hammondorgel en zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Strijkkwar tet en solist. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Pianorecital. 18.05 Gevarieerde muziek. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Platen. 18.55 Causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting, waarin opgenomen te pl.m. 19.20 uur het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De ge wone man. 21.00 Politiek Forum. 21.30 Muzi kale quiz. 22.00 Militair orkest. 22.30 Jazz muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50 24.00 Idem. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Filmmuziek. 13.00 Nieuv/s. 13.15 Platen. 13.30 Gavarieerde muziek. 14.00 Schoolrad'j. 15.45 Platen. 16.02 Op-ramuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.05 Godsdienstige causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Idem. 20.15 Orkest-concert. 20.45 Kunst- kaleidoscoop. 21.00 Platen. 21.05 Orkest-con cert. (Om 21.45 Nieuws). 22.45 Internationale Radio Universiteit. 23.0023.05 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). van mening, dat bij eventuele ontijdige publicatie van het streekplan-IJmond men er de interessantste overleg-phase aan ontneemt. Bij de voorbereiding van het streekplan-Zaanstreek is openbaarheid op een vroege termijn achterwege gebleven en dat heeft volgens spreker goede resultaten opgeleverd. Wel meende hij bij de vaststelling der plannen gemeentebesturen in een vroeg stadium te betrekken. Zij moeten het plan immers verwezenlijken. Daarbij behoeft men niet te veel in détails te treden. Mogelijk wordt dan het tempo, dat thans te laag is, opgevoerd. De heer Merkx diende de volgende motie in, die mede-ondertekend was door de heren Wie wel, Groen (KVP), Voort- huijsen (WD) en Hoytink (A.R.): „De Provinciale Staten van Noordholland verzoeken het College van Gedeputeerde Staten op korte termijn de gemeentebe sturen, betrokken bij het in voorbereiding zijnde Streekplan IJmond-Noord, omtrent dit plan nadere mededelingen te doen en daardoor voor deze organen de mogelijk heid te openen een en ander in het open baar te behandelen. Voorts verzoeken de Provinciale Staten het College het rapport over de waterbe heersing in Kennemerland of een samen vatting hieruit aan de openbaarheid prijs te geven." Mr. Westerman (Arbeid) en de heer Voorthuijsen (WD) spraken over de trage gang van zaken bij de vast stelling der streekplannen en over het plegen van overleg met gemeentebesturen. Beleid van Gedeputeerde Staten Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier (Arbeid) verdedigde het beleid van Gede puteerde Staten en deelde mee, dat het moeilijk is bij het vaststellen van streek plannen het tempo te bepalen. Met vele instanties is overleg noodzakelijk en dat neemt veel tijd in beslag; des te langer duurt het voor de plannen vastgesteld kun nen worden. Om het tempo te bevorderen moeten meer ambtenaren worden aange steld, maar de Provinciale Staten hebben wel eens bezwaren geuit als de kosten voor diensten stijgen. Gedeputeerde Staten hebben er bij het plan Kennemerland-Noord naar gestreefd de bevolking bij het plan te betrekken. Diverse commissies zijn samengesteld en gaven advies. Het gevolg zal natuurlijk zijn, dat een vertraging ontstaat, maar het plan wordt goed voorbereid. Spreekster zeide blij te zijn, dat zij het streekplan-IJmond ziet gereedkomen. Dat zal geen détails bevatten, maar bij de voor bereiding dient men er wel rekening mee te houden. De tijd is nog niet rijp, om het plan in discussie te brengen. De gemeente besturen van Velsen, Beverwijk en Heems kerk worden vertrouwelijk op de hoogte gesteld. Zij hebben reeds rapporten ont vangen. De Vaste Commissie zal het ont werp binnenkort behandelen en daarna zullen Gedeputeerde Staten het plan samenstellen. Spreekster wilde het niet eerder openbaar maken en ontraadde de aanneming van de motie. Onderzoek naar luchtverontreiniging Over de luchtverontreiniging in IJmond deelde mejuffrouw Ribbius Peletier mee. dat het Gedeputeerde Staten bekend is, dat schade aan de gewassen wordt aan gebracht. Een onderzoek wordt ingesteld en daarvoor heeft het college belangstel ling en het laat zich geregeld op de hoogte stellen. In het ontwerp-streekplan zullen industrieën, die schadelijke gassen de lucht in blazen op een speciale plaats wor den geprojecteerd en woonwijken ver van deze industrieën af. Sprekende over de geestgronden deelde spreekster mee, dat in overleg met de cen trale overheid plannen bestaan een tuin derscentra te stichten bij Heemskerk. Het is voor IJmond van belang dat de tuinders niet verdreven worden. Mocht het overleg geen resultaat hebben, dan zal op een ander gebied begonnen worden. Dan zal ook worden overgegaan tot publicatie van het rapport. Hierna trok de heer Merkx zijn motie in. In de voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is bij het hoofdstuk algemeen bestuur gesproken over diverse onderwerpen, die verband houden met de salariëring van het provin ciaal personeel en met handhaving van de huwende ambtenares. Mevrouw m r. Stoffel sV anHaaf- ten (WD) brak eerst een lans voor de huwende ambtenares en mevrouw K o r f Z e r n i ke (Arbeid) en mevrouw Tee- boomVan West (Comm.) verleen den haar daarbij steun. De heer C1 y n k (KW) verzette zich tegen het voornemen om de huwende ambtenares te handhaven. De taak van de moeder is in het gezin on de overheid dient de vrouw tegen zichzelf te beschermen. Het salaris van de man moet voldoende zijn voor het gezin. Zijn partijgenote me vrouw L u ij c k xS 1 e ij f e r deelde mee het niet geheel eens te zijn met de heer Clynk. In sommige gevallen is het moge lijk de gehuwde ambtenares aan de arbeid te laten. Mr. dr. J. van Bruggen (CH) zei de, dat het vraagstuk diverse kanten heeft, waarbij men er wel voor kan zijn en ook tegen. De heer Bouwman (K.V.P.) heeft na mens het college van Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat het voornemen is binnen kort de Provinciale Staten voor te stellen het voorschrift over de huwende ambtena res te schrappen. Sprekende over het loonbeleid van het provinciaal personeel merkte spreker op. dat tot nu toe het loon beleid van het rijk gevolgd is. Dit is een nationaal economische noodzaak. Er worm regelmatig overleg gepleegd tussen de re gering en de werknemers. Bij dit overleg zijn ook betrokken het interprovinciaal overleg, waarvan spreker voorzitter is en een deputatie van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten. De voorbereidingen nemen echter meer tijd in beslag dan bij particuliere bedrijven, omdat de overheid zo vele werknemers heeft. Indien de Pro vinciale Staten moties over dit onderwerp zouden aannemen dan zouden ze teleurs el- lend werken bij het personeel, omdat he., vraagstuk de aandacht heeft. De heer Bouwman zeide dat voorkomen moet wor den, dat nog meer technisch personeel „weggezogen" wordt. Een spoedige beslis sing is noodzakelijk. Inmiddels hebben Ge deputeerde Staten enkele verbeteringen aangebracht. In de groep „fitters" zijn twee 'nieuwe hogere rangen ingevoerd en het maximum-salaris is gebracht op 4560 (vroeger 4116). Bij het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf Noordholland zijn van de 1182 leden van het personeel Ï74 bevor derd, 44 leden ontvingen een extra uitke ring en 6 een gratificatie; van de 509 leden van het Provinciaal Waterleidingbedrijf werden 76 bevorderd, 17 ontvingen een extra uitkering en 13 een gratificatie. Bij de Provinciale Ziekenhuizen zijn nieuwe rangen ingevoerd om salarissen te verbe teren en voor de groep sluis- en brugwach ters wordt een regeling getroffen. Wat het toekennen van een minimum vacantietoeslag van 75 betreft herinnerde spreker er aan, dat de gemeenteraden van Amsterdam, Zaandam en Koog aan de Zaan besloten hebben deze uitkering in een verordening vast te leggen. Het is ech ter de vraag of Gedeputeerde Staten op dit ogenblik de desbetreffende raadsbesluiten kunnen goedkeuren. Hierover wordt over leg gepleegd met het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Deze aangelegenheid maakt een punt van bespreking uit en mocht het besluit genomen worden, om aan het personeel van het rijk de mini mum-uitkering op 75 te bepalen dan zal voor het provinciaal personeel een gelijk luidend besluit tegemoet gezien kunnen worden. Mevrouw T e e b o o mV an West (Comm.) diende een motie in, inzake de vacantie-toeslag; de motie werd met 52 9 stemmen verworpen. ADVERTENTIE Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen directJ Twee hoge functionarissen van de Bel gische Kongo zijn door Koningin Juliana onderscheiden. De gouverneur-generaal van de Kongo, de heer Pétillon, ontving het grootkruis Oranje Nassau, en de vice-gou- verneur dr. Hendrik Cornelis werd grootr officier in dezelfde orde. Dr. Cornelis is tevens hoofdredacteur van het te Leopold- stad verschijnende Vlaamse culturele maand blad „Bank" en' president van de Vlaamse vriendenkring van de Kongo. ADVERTENTIE altijd bij de hand, als U Sanatogen in huis heeft - Een paar lepel tjes na elke maaltijd verrekert U een blijvende reserve aan zenuwkracht en frisse gezond heid. Sanatogen maakt U fit en houdt U fit. het zenuwsterkend tonicum NEW YORK (Reuter) "Een gevoel van onbehagen in verband met de situatie ten aanzien van Formosa deed Dinsdag de koersen der meeste aandelen op de New Yorkse effectenbeurs dalen. Er ontstonden koersverliezen van 2 a 3 dollar. Staalwa- ren, automobielfondsen, koperaandelen aandelen der chemische industrie en spoorwegaandelen werden onder meer door de daling getroffen. In de namiddag ontstond een licht herstel, waardoor in sommige gevallen de noteringen weer bo ven die van de vorige dag uitkwamen. Aandelen van vliegtuigfabrieken waren het meest vast gestemd. Nerl. Ilerv. Kerk Beroepen te IJselmuiden J. v. d. Velden te De Bilt. Beroepen te Scherpenzeel (F.R) J. P. v. Dooren. cand. te Leiden; te Arnemuiden R. W. Steur te Ouddorp. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorganger te Utrecht ds. P. E. Boele, voorganger te Varsseveld, die deze ben. ook aannam. Geref. Kerken Beroepen te Franeker (vac. W. Dieper- sloot) A. Kruyswijk, te Oosterzee (Fr.) Geref. kerken art. 31 K.O. Tweetal te Leeuwarden W. de Graaf te Giessendam en H. v. Tongeren te Rouveen. Geref. Gemeenten Beroepen te Gouda J. W. Kersten te Ge- nemuiden. De commissie Zuidwest-Zeeland, die door de gemeentebesturen van Walcheren en West-Zeeuws Vlaanderen is ingesteld ter bestudering van de problemen, die zouden rijzen bij de uitvoering van het Deltaplan tot afsluiting van de zee-armen en van het daar deel van uitmakende Drie-eilandenplan, heeft thans over haar bevindingen rapport uitgebracht. De commissie heeft met grote belang stelling kennis genomen van de plannen der Deltacommissie. Door het „aaneen smeden" van eilanden ontstaat een grote verbetering in het locale verkeer, voor de verbrokkelde provincies de. mogelijkheid om de op vele gebieden bestaande achter stand in te halen en haar natuurlijke en historische plaats als verbindingsschakel tussen Holland en Vlaanderen te her nemen. Dit laatste acht de commissie van groot belang door de komende econo mische integratie met België en Luxem burg. Ook dient te worden gedacht aan de verbinding van de grote steden in Noord- en Zuid-Holland met het Noord- Franse industriegebied, de Noord-Franse kust en Engeland, waarbij wordt opge merkt dat de plannen voor een Kanaal tunnel nog altijd niet van de baan zijn. Na het tot stand komen van het DHe- eilandenplan zal tussen Noord- en Zuid- Beveland in elk geval een gunstige ver binding ontstaan. De vaste verbinding tussen Noord-Beveland en Walcheren krijgt volgens de commissie een zeer on gelukkig tracé. De verbindingen zullen tot gevolg hebben dat Noord-Beveland en la ter Schouwen Duiveland zich in het ge heel op Goes gaan oriënteren. Een van de belangrijkste punten is, dat Walcheren» dat industrieel veel meer ontwikkeld is dan Zuid-Beveland een rechtstreekse verbinding dient te krijgen met Noord- Beveland en Schouwen-Duiveland, opdat aldaar woonachtige arbeiders in de Wal- cherse industrie te werk gesteld kunnen worden door de betere mogelijkheid van vervoer. De commissie wil niet aandringen op het tot stand komen van de dam Veere- Kamperland, omdat deze weg mogelijk in de toekomst een nadeel voor de gemeente Veere kan betekenen. Evenwel zou het voor Veere een voordeel kunnen zijn, zijn stedeschoon en zijn haven te doen uit groeien tot het centrum van een water sportgebied, dat in het afgesloten Veerse Gat en de Zandkreek zou kunnen ontstaan. De commissie keert zich tegen het voor nemen het waterpeil in het afgesloten Veerse Gat en de Zandkreek te verlagen, omdat hierdoor de haven van Veere' en die van Kamperland, van Kortgene en van Wolvaartsdijk onbruikbaar zouden worden. De commissie betreurt het dat de scha kel Zierikzee-Colijnsplaat ontbreekt. De commissie dringt er met de meeste klem op aan nogmaals de mogelijkheid onder het oog te zien tot het opnemen in het Deltaplan van deze dam, die feitelijk in het gehele systeem van verbindingen met het Noorden het sluitstuk vormt en die na het gereedkomen van de buitenste Oosterscheldedam in binnenwater zou kunnen worden aangelegd. Hoewel de commissie zich ervan bewust is dat een tunnel onder de Westerschelde op den duur onontbeerlijk zal blijken voor 56. Verbluft staarde Panda naar de ge heimzinnige stoel. De zitting ervan was neergeklapt en daaronder gaapte een don kere opening, waarin Joris was verdwe nen. „Waardoor zou die val-stoel opeens in werking zijn gekomen?', vroeg hij zich af. Hij sprong van tafel af, om de zaak. eens te onderzoeken enmeteen klapte de zitting weer omhoog! „O, nu begrijp ik hetmompelde Panda, „die zitting klapt neer, zodra er op het tafelblad wordt gedrukt! Maar waar zou Joris nu terecht zijn gekomen?" De meest voor de hand liggende plaats, waar hij hem zou moeten zoeken, was de kelder onder het vertrek. Dus ging Panda daar eens een kijkje ne men en inderdaaddaar vond hij de krat, waarin Joris was getuimeld. Het ciga- reitenpijpje van de schelm stak door een luchtgat in de bovenkant. „Nu zit je in je eigen val, Joris!", riep Panda, naderbij komend. Het pijpje trilde verontwaardigd. „Panda!", klonk Joris' stem, „dus GIJ! GIJ hebt mij dit aangedaan! Vindt ge dat nu netjes, tegenover uw oude vriend en raad gever? Maar welaan, ik wil het ditmaal nog als een scherts beschouwen, zij het dan ook een ietwat ongepaste scherts. Doch laat me nu dan ook direct vrij!" „Dat zou je wel willen", antwoordde Panda. „Maar ik laat je niet vrij, voor je een vaar vraoen hebt beantwoord". I het geheel der verbindingen, realiseert zij zich dat de vele problemen en de hoge j kosten de verwezenlijking hiervan voor lopig nog niet mogelijk zullen maken. Wel dringt de commissie aan op een spoedige verbetering van de veerdienst Vlissingen- Breskens over de Westerschelde. Vliegveld In Zeeland bestaat volgens de commis sie ook grote behoefte aan een vliegveld. De naar de haven van Vlissingen leidende weg loopt langs de plaats waar men zich ten Noorden van Ritthem een vliegveld heeft gedacht. Mocht de verwezenlijking van dit plan op moeilijkheden stuiten, dan zou het zeker de moeite waard zijn na te gaan of een andere destijds aanbevolen plaats in aanmerking komt. Met name aan het Noord-Sloe, dat bij de verwezenlijking van het Drie-eilandenplan voor een groot deel droog komt. Aangezien de plannen tot het bouwen van een brug over het Haringvliet via Tjengemeten in een vergevorderd stadium verkeren, zal waarschijnlijk vóór het ge reedkomen van het Deltaplan een verbin ding Rotterdam-Tiengemeten-Overflakkee- V olker a kda m - S t ee n bergen -Halst er en-Ber gen op Zoom ontstaan, die voor het ver keer tussen Nederland en België een aan zienlijke bekorting zal betekenen verge leken bij de huidige weg via Dordrecht en Breda. De commissie, die onder voorzitterschap staat van mr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg, telt als leden de burge meesters van Domburg, Aardenburg, Bres- kens, Vlissingen en van Oost- en West- Souburg, voorts enkele industriëlen en enkele gemeente-ambtenaren. In een bespreking van de minister van Oorlog cn van Marine met vertegenwoor digers van het Katholiek Thuisfront, de Koninklijke Nederlandsche Automobielclub en de Koninklijke Nederlandsche Toeristen bond A.N.W.B., is naar voren gekomen, dat door de nieuwe vrijvervoer-regeling voor militairen weliswaar de behoefte aan mee rijden belangrijk is verminderd en zelfs voor de parate troepen van de landmacht in het geheel niet meer nodig is, maar dat toch een aanvulling van deze vervoermo- gelijkheid, voorlopig voor het weekeinde, wenselijk is. Deze mogelijkheid zou ver moedelijk gevonden kunnen worden indien de medewerking verkregen kan worden van een aantal benzineverkopende maat schappijen. Een aantal benzine-stations zou dan aangewezen worden als plaatsen, waar automobilisten, die militairen willen mee nemen, deze kunnen treffen. Hierbij is ge dacht aan een speciale vlag, welke bij de benzine-stations zal worden geplaatst. De genoemde organisaties hebben de ver zekering gekregen, dat de betrokken mili taire instanties gaarne accoord zullen gaan met zulk een regeling. Indien de benzine maatschappijen hun medewerking aan dit denkbeeld verlenen, zullen de détails in overleg met de Nederlandse territoriale bevelhebber worden uitgewerkt. Bemesting. Australië zal trachten een woestijngebied van ongeveer 2 50.000 vierkante kilometer in het hart van het land te veranderen in vruchtbaar wei. degebied. Men hoopt in dit gebied 250.000 runderen te kunnen houden Bij wijze van proef zullen op een ge.! bied met een oppervlakte van 50 vier" kante mijlen 100 ossen worden gehou den. De bemesting zal van uit de lucht geschieden, zoals ook geschiedt bij een- zelfde experiment in een half-woestijn in Zuid-Australië. Volgens de deskun digen kan in de woestijn op betrekke lijk geringe diepte water worden aan geboord. Top. De Duitse mijnwerkers hebben een nieuwe loonstrijd aangekondigd. Ee leiding van hun vakbond heeft beslo ten een loonsverhoging van twaalf per- cent te verlangen en zij wil daardoor de mijnwerkers weer aan de top van alle loonklassen brengen. De vakbond is van mening, dat de mijnwerkers bij de grote loonsverhogingen van het ai- gelopen jaar relatief te kort gekomen zijn, omdat in enkele andere bedrijfs takken thans hogere lonen worden be taald dan in de mijnen. Uranium. In het Zuidelijk deel van het Zwarte Woud in West-Duitsland heb ben geologen de aanwezigheid van uraniumerts vastgesteld. Tot dusverre is dit erts behalve in Beieren in West- Duitsland alleen in het middendeel van het Zwarte Woud aangetroffen. Afgewezen. Het Amerikaanse departement van Landbouw heeft alle aanbiedingen van de hand gewezen, die gedaan wa ren voor de verkoop naar het buiten land van overtollige boter, aangezien de prijzen te laag werden geacht, in vergelijking met die op de wereld markt. Het aanbod om Amerikaanse overtollige agrarische producten in het buitenland tegen lage prijzen te ver kopen, heeft protesten uitgelokt van Nieuw-Zeeland, Australië en Dene marken. Optocht. Meer dan één millioen Indiërs stonden Woensdag langs een bijna acht kilometer lange route dwars door Nieuw Delhi om getuige te zijn van de jaarlijkse optocht ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de re publiek India. Aan de parade werd deelgenomen door ongeveer 5000 man troepen, arbeiders en schoolkinderen. De parade werd opgeluisterd door een aantal versierde wagens, één voor iede re staat van de Indiase Unie. Voor het eerst reed ook een versierde wagen mee van de vroegere Franse kolonie Pondichery, die thans deel uitmaakt van India. Botsing. Te Haiphong (Zuid-Vietnam) zijn door communisten geleide betogers in botsing gekomen met eenheden mi litaire politie. De politie heeft van traangasbommen gebruik gemaakt, om de betogers te verspreiden. Verschei dene personen geraakten bij de wan ordelijkheden gewond. Zeventig perso nen werden gearresteerd. De betogers wilden protesteren tegen het ontmante len van de electrische generatoren van een pompleidingsstation te Haiphong. Spel. Tengevolge van het ontploffen van een tfprn op een kinderspeelplaats te Jangsan* nabij de Zuid-Koreaanse ha ven Poesan, zijn tien Koreaanse meisjes en twee jongens om het leven geko men. De bom ontplofte, terwijl de kin deren er mede aan het spelen waren. Orkaan. Een orkaan heeft twee weken ge leden de eilandengroep der Malaviden geteisterd. Vijfhonderd eilandbewoners werden gewond en ruim tienduizend werden dakloos. 450 vissersboten zijn in de wervelstorm vernield, terwijl ruim 150.00 kokosnootpalmen en brood vruchtenbomen wier vruchten het hoofdbestanddeel vormen van het menu der eilandbewoners werden ont worteld. Uitwerking-. De Amerikaanse tabakver werkende bedrijven hebben opnieuw een bedrag van een half millioen dol lar beschikbaar gesteld voor de op haar initiatief ingestelde commissie, die een onderzoek instelt naar de uit werking van het roken op het lichaam. Verleden jaar was de commissie een zelfde bedrag ter beschikking gesteld, met de toezegging, dat, indien nodig, nog meer gelden zouden worden ver strekt. Ontroostbaar. Genietroepen van het Britse leger, uitgerust met mijnenzoekers, zijn rondom het koninklijk kasteel in San- dringham op zoek naar een van de kleinste horloges ter wereld. Het hor loge is begin Januari door koningin Elizabeth op een wandeling in de om geving van het kasteel verloren. Het horloge werd vele jaren geleden door de vroegere president van Frankrijk, Albert Lebrun, geschonken aan de kroonprinses die nu koningin is. De ko ningin is ontroostbaar over het verlies. TEN TIJDE VAN het Romeinse keizer rijk was het glas reeds lang bekend, maar de heldere en doorzichtige soorten waren nogal prijzig. Dat zal niemand verwonde ren die er zich rekenschap van geeft dat de massaproductie nog in de kinderschoe nen stond (en is blijven staan tot de 19de eeuw). Uit opgravingen is gebleken dat glas in de oudheid ook reeds als ruiten in de ramen hebben dienst ge- daan, naast de micaplaten die hiervoor werden gebezigd. Een al te grootse voorstelling moe ten we ons hiervan overigens niet maken, want het waren uiteraard alleen de welgestel- den die zich zo iets konden veroorloven. De armen en dat waren er destijds velen in Rome moesten het zonder deze luxe stellen en sloten de raamopeningen af met houten luiken of lappen leer, waar door niet alleen kou en regen werden bui tengesloten, maar óók het licht, waardoor het buitengewoon donker werd in de ver trekken. Anderen wisten zich te behelpen door de vensteropeningen af te sluiten met linnen lappen, die wel méér licht doorlie ten, maar tevens de kou, zodat een goede oplossing voor degenen die niet tot de welgestelden behoorden, niet gevonden was. Door de duisternis die zelfs overdag in vele woningen heerste, werd veelvuldig gebruik gemaakt van de verlichtings methoden van die dagen, bestaande uit kandelaars en olielampen, waardoor het brandgevaar uiteraard geweldig toenam. Branden kwamen dan ook veelvuldig voor en herhaaldelijk werden niet alleen hele blokken, maar ook hele wijken in de as gelegd, om nog maar niet eens te spreken van de hele stad die ten onder ging toen Nero een motief nodig had om tegen de eerste Christenen op te treden. We moeten ons niet voorstellen, dat de gemiddelde Romeinse burger de hele dag zat te kniezen in zijn donkere kamertjes waar allesbehalve frisse lucht jes hingen. De zuiderling is altijd uithuiziger geweest dan wij en beschouwt zijn wo ning voornamelijk als de plaats waar gegeten en ge slapen wordt. De rest van de dag slijt hij buitenshuis, waar hij de politiek be spreekt, praatjes aanknoopt, de markt be zoekt, uitstallingen bekijkt, kortom waar hij gezelligheid en vertier vindt. Dat deden de Romeinse burgers ook en daardoor on dervonden zij de toestanden binnenshuis, die voor ons ondragelijk zouden zijn, wel iswaar als ongeriefelijk, maar toch niet als storend. Anders zou het uitgesloten zijn dat zij deze toestanden 2000 jaar gehand haafd hebben, want in de achterbuurten van Napels wonen sommigen momenteel waarlijk niet beter dan hun voorvaderen in Rome! Nu we in het begin van dit artikelje het mica even hebben genoemd, moeten we de gelegenheid dankbaar aangrijpen om eens te zien hoe deze stof gewonnen wordt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2