Verbeterde verwarming in de broedkast, ei van Columbus „Haarlem staat voor moeilijk probleem als tunnel gereed is" GOEDE SIGAREN JAN VAN DER PIGGE Kort en bondig Ophoging spoorbaan vraagt enige tientallen millioenen guldens Goed jeugdamusement in Minerva DONDERDAG 27 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PROVINCIALE STATEN LAGE PR IJ ZEN! „Excelsior" gaf serenade voor gouden bruidspaar EHBO-wedstrijden in R.K. Jeugdhuis Ruim 200 000 bloemen en planten in Heemstede Geslaagde jaarvergadering van HPC in Heemstede Zondag damesvoetbalwed- strijd op Schoonenberg in Velsen Cross-country van „Fit" Postduivennieuws Scheepvaart DUBEC roken is... verfijnd roken! Burgerlijke Stand van Haarlem Journalisten kegelden tegen studenten Kampioenschap van Haarlem tweede klasse Bij de behandeling van het hoofdstuk waterstaat, verkeer en vervoer van de provinciale begroting in de heden gehou den vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn o.a. diverse vraag stukken van het verkeer in Haarlem en omgeving ter sprake gekomen. De heer L a n s e r (Comm.) besprak het verkeersprobleem, dat na de totstandko ming van de tunnel te Velsen zal ontstaan. Kunnen Gedeputeerde Staten bevorderen, dat aan de aanleg van de weg ten Westen van Haarlem zo spoedig mogelijk begon nen wordt? De heer B. de Vries (Arbeid) infor meerde naar de plannen van de ophoging van de spoorbaan, speciaal bij de Zand- voortselaan te Heemstede. Binnenkort wordt de tramlijn Amsterdam-Haarlem- Zandvoort opgeheven en grote drukte zal kunnen ontstaan bij de spoorwegovergang. De heer Schippers (K.V.P.) en mr. Proper (Comm.) bespraken de te ver wachten verbindingen ten Westen en ten Oosten van Haarlem. Gedeputeerde de heer Blaauwboer (V.V.D.) noemde het ver-keersvraagstuk in en om Haarlem uitermate gecompliceerd. De Rijksstraatweg is levensgevaarlijk. De bebouwing van de stad is van die aard, dat het niet gemakkelijk is een oplossing te vinden. De straten in de binnenstad zijn nauw en dus niet geschikt voor het steeds toenemende doorgaand verkeer. Moei lijker zal de toestand nog worden als de tunnel te Velsen gereed is. Er moet dan een oplossing zijn om het verkeer naar het Zuiden mogelijk te maken. Er zijn plannen voor een weg ten Oosten van Haarlem. De uitwerking der plannen en de aanleg van deze weg.waarmee de Rijks waterstaat belast is, zullen nog vele jaren vergen. De gedachte van Gedeouteerde Staten gaat daarom in de eerste plaats uit naar de weg ten Westen van Haarlem. Op korte termijn dient die weg gereed te zijn. Zowel de weg ten Oosten als die ten Wes ten dient goede verbindingen te hebben met het centrum van Haarlem. Van groot belang is ook de ophoging van de spoorbaan tussen het station Haar lem en het station Heemstede-Aerdenhout, want er lonen belangrijke wegen, die de spoorbaan kruisen. Daarbij dacht spreker aan de Zandvoortselaan, .de Piilslaan en de Westergracht. De wegen zullen aanslui ten op de weg ten Westen van Haarlem en die bij de Zandvoortselaan vormt ook een rechtstreekse verbinding met Zandvoort. Bij deze drie punten moet een viaduct komen, om het verkeer niet op te houden. Dit klemt te meer, omdat de Nederlandse ADVERTENTIE TIPS (Senoritas)8 cent PERFECT 10 cent CORONA ROYAL (het Vlaggemerk)15 cent brengt de sigaar onder iéders bereik Grote Houtstraat 81 - Haarlem De belangstelling voor de kindervoor stelling die Woensdagmiddag door Van Brussel's Jeugdamusement in het Miner- va-theater te Heemstede werd verzorgd, is zo groot geweest, dat men het program ma onmiddellijk na de eerste voorstelling nog eens moest herhalen. De in totaal ruim duizend jeugdige bezoekers kon een uitstekend verzorgd en beschaafd pro gramma worden aangeboden. Hiervoor waren slechts twee artisten verantwoorde lijk, die telkens in een andere gedaante voor het voetlicht kwamen. De costuums waren fleurig en fraai en men onthield zich van de onbenullige grappenmakerij, die zo dikwijls het zogenaamde kinderto neel kenmerken. Eerst als buikspreker, later als muzikale clown, wist „Oom John" zijn jeugdig publiek tot verrukking te brengen, waarna hij, geassisteerd door „Tante Lily", een poppenkastvoorstelling voor zijn rekening nam, die de zaal tot laaiend enthousiasme bracht. Zij bleken bovendien voortreffelijk met de jeugd te kunnen omgaan, want als het te rumoerig werd was een handbeweging voldoende om het publiek weer muisstil te krijgen. Een nummer dat ook door de volwasse nen met een geamuseerde glimlach kon worden gadegeslagen was de zangwed strijd. Zes peuters werden op het toneel gevraagd om hun vocale prestaties met elkaar te meten. De aan de debutantjes overgelaten keuze resulteerde van gloed volle vaderlandse liederen tot het „Ik zou zo graag een kikker willen wezen!" waar bij sommige zangertjes op een stoel moes ten worden geplaatst, omdat zij anders de microfoon niet konden bereiken. De toe schouwers fungeerden als jury, waar van het applaus als maatstaf genomen werd. De voorkeur bleek telkens naar het kleinste zangertje of zangeresje uit te gaan. Dit leuke nummer bracht de geza menlijke vreugde tot haar hoogtepunt. Woensdagavond werd het gouden huwe lijksfeest van het echtpaar W. Verhoef- Wanderer in Heemstede extra luister bij gezet, doordat het Heemsteeds Fanfare corps „Excelsior", onder leiding van de heer L. ter Braake als dirigent, bij verras sing een serenade kwam brengen. Het corps stelde zich op aan de Binnenweg, vanwaar het met marsmuziek naar het woonhuis aan de Eikenlaan marcheerde. Het hierop volgende concert trok in deze omgeving vrij veel belangstelling. Het bruidspaar was de muzikanten bijzonder erkentelijk voor de gebrachte hulde. Bur gemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard gaf eveneens van zijn belangstelling blijk. Spoorwegen plannen hebben een kwartier- dienst Haarlem-Rotterdam v.v. in te voe ren. Over de ophoging der spoorbaan zijn vele besprekingen gevoerd, omdat het werk belangrijke financiële offers vraagt en wel enige tientallen millioen guldens. Om het plan te realiseren zullen het rijk, de pro vincie en de betrokken gemeenten in be langrijke mate moeten bijdragen. Tijdens een bespreking met de directeur-generaal voor het verkeer is de bereidheid tot finan ciële medewerking van het rijk gebleken. Gedeputeerde Staten hopen op korte ter mijn met voorstellen te komen, als bekend is in hoeverre het rijk bereid is bij le dragen. Haarlem heeft belangstelling om tijdig te weten wat het rijk zal bijdragen bij de aanleg van de weg ten Westen der stad. Het overleg is nog gaande. De afdeling Heemstede van de R.K. E.H.B.O.-vereniging „De Barmhartige Sa maritaan" heeft een wedstrijd gehouden, waaraan door vijf verschillende groepen werd deelgenomen. Men veronderstelde dat er een hoogspanningsdraad van de electriciteits-voorziening was gebroken en op een voorbijganger was terecht gekomen, waardoor deze enige brandwonden had opgelopen. Een ander, die te hulp wilde snellen, viel en kreeg een dijbeenbreuk en een wond aan de hand. Voor deze wedstrijd, welke in het R.K. Jeugdhuis aan de Herenweg gehouden werd, bestond een bijzonder grote belang stelling. Na afloop daarvan maakte de jury, bestaande uit de artsen P. van Bes- sem, A. G. Degenaar, J. Hootsmans en V. Schrijnemakers de volgende uitslag be kend: 1. Afdeling Heemstede van de Konink lijke Vereniging voor E.H.B.O., met 415 punten; 2. afdeling Heemstede van de R.K. E.H.B.O. 1, met 407 punten; 3. afdeling Heemstede van de R.K. E.H.B.O. 2, met 328 punten; 4. afdeling Haarlem van de R.K. E.H.B.O., met 319 punten; 5. afdeling Vo gelenzang van de R.K. E.H.B.O., met 205 punten. Het maximum aantal te behalen punten was vastgesteld op 580. De beste commandante was mevrouw E. Oud-Moes met 75 punten. Ofschoon de weersamstaudii'ïhede.n dit niet doen veronderstellen, is de leute toch nog slechts enikele maanden van ons ver wijderd. Overal warden reeds voorberei dingen getroffen teneinde het voorjaar een waardige ontvangst te kunnen bereiden en hiertoe behoort ook het weven van het bloementapijt, dat straits in bonte en frisse kleuren de Heemsteedse plantsoenen weer zal sieren. Zo zullen op de Heemsteedse Dreef 30.000 verschillende violen, 16000 papa vers. 700 diverse soorten muurbloemen en 15.000 hyacintihen in rose, blauw en geel worden geplant. De wiik Leeuw en Hooft ontvangt 3.000 violen; in de omgeving van het station komen 3.000 violen en 9.000 hyacinthen en in de overige perken van de gemeente 40.000 stuks voorjaarsplanten in de meest uiteenlopende soorten. Wanneer dit alles weer is uitgebloeid komt de zcimerbeplanting aan de orde, het geen voor de Heemsteedse Dreef, tot het Valkenburgerpleïn het aanbrengen van 6.000 dahlia's, 5.000 begonia's en 1.000 pe largoniums (geraniums) betekent. Op het Valkenburger plein komen 2.000 pelargo niums en 1000 stuks verbena vinosa en de rest van de Heemsteedse Dreef, tot aan de Blauwe Brug krijgt 13.000 zomerplan- ten, waarvan 7.000 Salvia St. Jansvuur en 4.000 stuks verbena. In de overige perken van de gemeente worden ongeveer 80.000 zomerplanten in diverse soorten aange bracht, zodat in de komende lente en zo mer de Heemsteedse plantsoenen 200.000 bloemen en planten zullen bevatten en bo vendien nog 24.000 hyacintihen, die uit het surplusfonds van de bloembollenhandel betrokken zijn. De zomerplanten komen allen uit de eigen kweekerij, gelegen in het wandelbos „Groenendaal". Tijdens een vorig jaar gehouden verga dering over natuurbescherming werd an der meer medegedeeld, dat gedurende een seizoen in de Heemsteedse plantsoenen voor ongeveer duizend gulden schade is aangericht. Bij een nader onderzoek kon worden vastgesteld, dat hiervan voor acht honderd gulden door loslopende honden werd vernield. Daarom verwachten de ver zorgers der Heemsteedse plantsoenen, dat de eigenaars van honden hun viervoeters in de toekomst iets minder vrijheid zullen veroorloven. De jaarvergadering van de Heemsteed se Zwem- en Polo Club „H.P.C." welke Woensdagavond in de grote zaal van het Cafétaria-Restaurant aan de Binnenweg gehouden werd, begon met een korte her denking door de voorzitter, de heer C. A. Schipper, van het onlangs overleden be stuurslid, mevrouw Mary Vonk-De Hoop. Deze woorden werden door de leden staande aangehoord, waarna een minuut stilte in acht genomen werd. De gebruikelijke jaarverslagen van de secretaris, de heer D. Heerkens Thijssen en van de penningmeester, de heer J. H. Bakker, werden met belangstelling aange hoord en met een applaus beloond. Het laatste, dat een batig saldo vermeldde, kon evenwel op formele gronden nog niet wor den goedgekeurd, omdat de kascommissie onvolledig was. Bij de bestuursverkiezing werden alle periodiek aftredende leden bij aclamatie herkozen, waarna als opvolgster voor wijlen mevrouw Vonk, mejuffrouw 1. Carstens werd aangewezen. Vervolgens werden door de voorzitter aan verschillende leden de prestatiebekers als volgt uitgereikt: beste prestaties voor respectievelijk meisjes, jongens en juni oren aan Henny Band, Wiebo van der Lin den en Han Dijkstra; algemene prestaties, Wim Geurtsen; schoolslag, John Smit; club-record, Herbert Verleur en het score-schild, Marleen Smit. Twee dezer winnaars die verhinderd waren, zullen hun trofee thuis ontvangen. Uiteraard ging deze uitreiking telkens door een hartelijk woord van felicitatie van de voorzitter vergezeld. Nadat de polo-commissie met twee leden was uitgebreid en de overige commissies allen volgens het voorstel waren benoemd, werden de plannen voor het komende sei zoen besproken. Hieruit bleek, dat weer een wedstrijd in de Van Merlenvaart over één kilometer op het programma staat, verder een Kringkampioenschap en een bezoek aan Leamington Spa, in de tweede helft van April. Tevens werd medegedeeld, dat het aanstaande polo-kampioenschap in plaats van op een Zaterdag en een Zon dag, ditmaal op twee Zondagen gehouden zal worden, terwijl men ook het voorne men heeft propaganda te maken voor het deelnemen van dames aan de polodag in Utrecht. Na de rondvraag sprak de ere-voorzitter, de heer G. Braam een woord van dank tot de voorzitter, voor de voortreffelijke wijze waarop hij deze druk bezochte ver gadering had geleid. Naast de dames-voetbalvereniging in Velsen-Noord, komt ook in IJmuiden een voetbalvereniging voor dames, Zeemeeu wen. De eerste wedstrijd zal Zondagmid dag aanstaande worden gespeeld in het sportpark Schoonenberg in Velsen vóór de wedstrijd VSV—VW. De dames-wedstrijd begint om 1 uur en zal twee maal een half uur duren. De dames van Zeemeeuwen gaan spelen in een witte broek en een groene blouse. De kousen zijn groen met een witte boord. De vereniging heeft 35 leden. Men zal proberen de steun te verwerven van Stormvogels en VSV. Men besloot elke Woensdagavond te gaan trainen van half negen tot 10 uur op een van de sportvel den in Velsen. Woensdagmiddag hield de jeugdrijvereni- ging „Fit" een cross-country voor gevorder den en minder-gevorderden bij de Duinma nege te Zandvoort. De gesteldheid van het terrein was. ondanks de vorst van de afgelo pen dagen, goed en er was voor de vele jeug dige ruiters dan ook geen enkele belemme ring om een uitstekende prestatie te leveren. Direct na afloop van de cross begaven alle deelnemers zich in de manege waar geduren de enige tijd met veel animo en geestdrift werd deelgenomen aan de Gymkhana-wed- strijden. Omstreeks half zes maakte de voorzitter van „Fit" de volgende uitslag bekend: Cross gevorderden: 1. Peter Vermeulen 2.17, 2. Ineke Piller 2.20, 3. Elizabeth Mooy 2.21. Cross minder gevorderden: 1. Katja Helms 2.16. 2. Koen Piller 2.25, 3. Marianne Eich- holtz 2.49. Gymkhanawedstrijd: Jongens: 1. Jan Horn; meisjes: 1. Florence Meerum Terwogt. De Postduivenvereniging Haarlem-Noord maakt de uitslag van de volgende kampioen schappen bekend: Vitesse: 1. A. Bot, 2. L. Walgien, 3. J. Bouma. Fond: 1. A. Bot, 2. J. Bouma, 3. N. Bouma. Oude duiven: 1. A. Bot, 2. J. Bouma, 3. L. Walgien. Jonge duiven: 1. M. v. d. Kerkhof, 2. A. Bot, 3. C. Verlaan. Generaal: Walgien. Drie aang. Gen.: 3. A. Doornbosch. 1. A. Bot, 2. J. Bouma, 3. L. 1. A. Bot, 2. J. Bouma, Navlucht: Verlaan. 1. A. Bot, 2. G. de Paus, 3. C. Ergens in de Slachthuis- buurt woont een bijzonder bescheiden man. Zo be scheiden zelfs, dat hij na een uitvinding, welke een ommekeer kan gaan bete kenen in de broedmethodes van kippeneieren pertinent weigert zijn naam, adres en beroep kenbaar'te ma ken. „Dan denkt iedereen, dat ik bluf", is zijn verkla ring en daarmee is voor hem wat betreft het onthul len van zijn identiteit de zaak afgelopen. Hij is ech ter wel bereid om zijn uit vinding, die, zoals hij zei, eigenlijk kinderlijk een voudig is, langdurig toe te lichten en zo kwam het dan, dat wij, terwijl bui ten de kinderen schaatsten, binnen enkele natte bibbe rende kuikentjes enigszins bedeesd uit hun eieren kro pen. Eieren, die volgens een speciale methode, geduren de 21 dagen zijn verwarmd in een broedkast, niet zoals gebruikelijk door een aan tal sterke lampen, maar door warmte gevende ele- mentjes, die op bijzonder slimme wijze bevestigd zijn in een soort draaiende mo len. Het resultaat is nu, dat de dieren alle tegelijk ver warmd worden want de molen zorgt er voor, dat de warme lucht, die immers de neiging heeft op te stijgen, alle plaatsen van de broed kast bereikt en op deze manier een gelijke tempe ratuur veroorzaakt. Het gevolg is, dat de eieren tegelijk of korte tijd na elkaar uitkomen en niet meer zoals vroeger met een verschil van soins drie da gen. De uitvinder, die, zoals hij terloops verklaarde, en kele maanden aan deze nieuw-verwarmde broed kast heeft gewerkt, heeft op het resultaat van zijn zwoegen octrooi aange vraagd. Niet omdat hij nu verwacht dat hij er schat ten geld aan kan verdienen, maar alleen omdat hij het niet in de haak zou vinden, wanneer een ander met zijn succes zou gaan strij ken. Hij weet overigens in» het geheel nog niet of zijn gloednieuwe broedkast in de toekomst in serie ver vaardigd zal worden. De fabrikanten hebben er, volgens zijn mening, wel interesse voor maar wan neer het op de fabricage van dergelijke hokken aan komt krabbelt de een na de ander terug. De uitvinder zit echter niet op de fi nanciële resultaten van zijn experiment te wachten, zo dat hij zich voorlopig maar bezig houdt met het kwe ken van zijn kuikentjes. Daar brengt hij overigens al zijn vrije tijd mee door, want 't voornaamste blijft voor hem toch het moment, dat de dunne schaal van het ei zonder hulp van buiten af wordt geopend. Altair. 25 v. Santos n. Montevideo. Anoij'k, 26 te Rotterdam. Aopinqedijk, 25 v. Santos n. Montevideo. Abbekerk, 26 v. Shanghai n. Takbar. Algenib, pass. 26 Madeira n. Las Palmas. Alpherat. 25 te Norfolk. Arkeldijk, 25 te Galveston. Aagtekerk, 27 te Port S wetten ham. Algenib, 26 te Las Palmas. Aludra, 26 te Madras. Am'stelland. pass. 26 Kp. Finlsterre n. Santos. Abbedijk. 27 te Rotterdam. Aldabi, 27 240 m. N. St. Vincent. Alkaid, 26 v. Santos n. Rio Grande do Sul. Amstelstad, 26 v. Valencia n. Antwerpen. Arencisdijk, 27 te New York. Agamemnon, 27 te Amsterdam. AÏamak, 27 te Calcutta. Alioth, 26 te Bahia. Almkerk, 27 te Antwerpen. Ampenan. pass. 26 Sabang n. Belawan. Amsteldijk, 26 te Bremen. Ariadne, 27 te IJmuiden. Boschfontein 25 te Tanga. Blijdcndijk, pass. 26 Vlissingen n. New York. Breda, 26 v. Curasao n. Carthagena. Bali. 26 te Amsterdam. Bonaier, 26 1170 m. W.ZW. Madeira. Beninkust, 26 te Antwerpen. Bennekom, 27 v. Curaqao n. Trinidad. Bloemfontein, 26 v. Amsterdam, n. Hamburg. Britsum. 26 te San Juan. Caltex The Hague, pass. 26 Gibraltar n. R dam. Clavella, 25 v. Port Soedan n. Aden. Cradle of Liberty, 25 v. Philadelphia n. Port Said Caltex Peinis, 26 te Sidon. Caltex Utrecht, pass. 26 Wight n. Sidon. Chama, 26 v. Pulusambu n. Auckland. Cleodora, 27 te Glastone. Caltex Leiden, pass. 27 Kp. Bon n. Rotterdam. Dalerdijk, 25 v. San Francisco n. Victoria. Delfshaven, 26 v. Santos n. Recife. Dongedijk, 25 v. Cristobal n. Antwerpen. Dordrecht, 26 te New York verwacht. Drente, 27 te Sungeigerong. Duivendrecht. 26 te Antwerpen. Esso Amsterdam. 27 te Sidon. Esso Den Haag, pass. 26 Dover n. Sidon. Friesland KRL)26 v. Soerabaja n. Semarang. Enggano, 27 te Damman. Elisabeth b, 30 Dordrecht verw. Eos, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Gaasterland, pass. 25 St Paulsrock n. Las Palmas Gadila, pass. 25 Mauritius n. Kaapstad. Gouwe, 25 v. Blyth n. Madeira. Graveland, 26 te Rio Grande do Sul. Guineekust, 25 v. Capelle a. d. IJsel te Rotterdam Ganymedes, 27 te Bremen. Gooiland. 26 te Bahia. Gordias, 27 te Amsterdam. Hathor, 26 te Rotterdam Hector, 25 v. Malta n. Piraeus. Hoogkerk. 25 te Antwerpen. Helena. 27 Morrisville verwacht- Haarlem, pass. 27 Vlissingen n. Amsterdam. Hersilia, 27 v. Curacao n. Maracaibo. Ilos, 25 v. Saloniki n. Ceuta. Indrapoera. pass. 26 Kp. Guardafui n. Aden. Ivoorkust. 27 v. Antwerpen n. Bordeaux. Jagersfontein, 26 480 m. N.NO. St. Helena. Karimun, 26 te Marseille. Kertosono, 24 v. Portland Oreg n. San Francisco Koratia, 26 v. Triest n Mena el Ahmadi Korovina, 26 te Mena el Ahmadi Kota Baroe, 26 rede Belawan Leopoldskerk. 26 te Antwerpen. Limburg. 26 te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk. 25 v. Aden n. Port Said. Lindekerk, pass. 25 Gibraltar n. Marseille. Leuvekerk, 26 te Karachi. Linge. 27 te Madeira. Lekkerkerk, 26 te Antwerpen. Lombok, 26 te Suez. Luna, 26 v. Limasol n. Lattakia. Lissekerk, 27 te Suez. Loosdrecht, 28 Karachi verwacht. Mariekerk, 26 te Genua. Mataram, 25 te Rotterdam. Macuba. 26 110 m. O. Sabang n. Aden. Meliskerk. 25 v. Beira te Lor. Marquez. Modjokerto. 25 te Basrah. Mentor, 26 te Rotterdam. Mitra, 26 te Pta Cardon. Maas. pass. 26 Dover n. Bremen. Manoeran, 26 v. Djeddah n. Djibouti. Marisa. pass. 26 Str. Messina n. Bombay. Maureen, 26 v. New York n. Philadelphia. Meerkerk, 27 e Genua. Maasdam, 27 te Carthagena verwacht. Maashaven. 28 Las Palmas venvacht. Merwede, 26 te Houston. Myijdrecht pass. 27 Gibraltar n. Sidon. Madoera, 27 Bahrein verwacht. Nieuw Amsterdam, 24 v. Port au Prince nas: Cristobal. Noordam, 26 420 m. N.NW. Fayal. Notos. 27 te Napels. Oostkerk, 26 te Antwerpen. Ovula, 26 v. Colombo n. Singapore. Oranje, 27 te Tj. Priok. Oranjefontein, 27 te Kaapstad. Orion. 26 te Istanboel. Oranjestad. 26 530 m. NO. Fayal. Overijsel, 27 te Antwerpen. Pendrecht, 28 Rotterdam verw. Prins Maurits, pass. 26 Gibraltar n. Algiers. Prins Willem v. Oranje, pass. 26 Vlissingen n. Rotterdam. Prins Fred. Willem. 25 v. Dundee n. Santa Cruz. Prins Willem III, 26 v. Algiers n. Valencia. Prins Fred. Hendrik, 26 te Huil. Prins Willem George Fred. 26 te Le Havre. Prins Joh. W. Friso, 26 v. Haifa n. Rotterdam. Pygmalion, pass. 26 Fayal n. Point Apitre. Pieter S, 27 te Swansea. Rijndam, 27 te Halifax. Rijnland, 26 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Slamat, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Sarangan. 26 te Dar es Salaam. Schie, pass. 25 Azoren n. Barranquilla. Sarpedon, 26 v. Port Limon n. Kingston. Sliedrecht, 26 te Aden. Sloterdijk. 25 te Boston. Stad Alkmaar, verm. 28 v. Immingham naar Hamburg. Stad Vlaardingen, 28 Rotterdam of Vlaardinger, verwacht. Statue of Liberty, 1 Febr. Port Said verw. Stad Arnhem, pass. 25 Kp. Palmas n. Abidjan. Stad Maassluis, 25 te Rotterdam. Stad Rotterdam. 25 te Triest. Saparoea, 26 v. Bremen n. Londen. ■Schiedijk, 25 v. Kingston n. Cristobal. Stentor, 26 te Trinidad. Seherpendrecht, 26 v. Paranagua n. Belem Sirrah. 26 v. Aruba n. Kaapstad. Stad Dordrecht. 27 te Rotterdam. Straat Makassar, 24 te Santos. Salatiga, 27 v. Tuticorin n. Bombay. Sheratan, 28 Rotterdam verwacht. Stad Amsterdam, 27 v. Amsterdam n. Golf van Mexico. Straat Banka. 25 te Cochin. Tarakan, 25 v. Alexandrië n. Port Said. Telamon, 24 te New York. Ternate, 26 te Genua. Tjitjalengka, 23 te Yokohama. Tomini, 26 v. Aden n. Suez. Teiresias, pass. 26 St. Maria n. Alexandrië. Tjisadane, 26 te Rio de Janeiro. Tarakan, 26 te Port Said. Tjipanas, 24 v. Yokohama n. Buenos Aires. Tomori, 27 te Suez verwacht. Utrecht, verm. 28 v. Beyrouth n. Port Said. Van Heutsz, 25 te Zanzibar. Van Spilbergen, 27 v. Luanda n. Port Ambon. Wonorato, 25 v. Eahrein n. Damman. W. Alton Jones, 26 Port Said verwacht. Wieldrecht. 26 Sidon verwacht. Willemstad, 26 v. Barbados n. Engeland. Westerdam, 26 420 m. O. ten N. Kp. Race. Westertoren, 27 te Kaapstad. Wieldrecht. 26 v. Sidon n. Nynashamn. Willem Ruys, 27 te Rotterdam. Woensdrecht, 26 te Piraeus. Weltevreden, 26 te New York. Wonosari, verm. 27 v. Manilla n. San Francisco IJsel, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Zeeland, (SSM), 26 te Rotterdam. Zijpenberg, pass. 26 Gibraltar n. Dagenham. Zaan. 26 te Lissabon. Zuiderkruis, 26 v. Las Palmas n. Walvisbaai. KLEINE VAART Adm. Courbet, 25 te Le Guildo. Adm. De Ruyter, 25 v. Ipswich te Antwerpen Adm- Nelson, verm. 26 v. St. Valery n. Paisley. Afiena. 25 v. Middlesbro n. Huil. Actinia, 25 v. Ipswich te Antwerpen. Ali S, 25 v. Rotterdam te Kopenhagen. Amigo, verm. 25 v. Kopenhagen n. Stettin. Angeja, 25 te Amsterdam. Appingedam, 25 v. Leixoes n. Shoreham. Arctic, verm. 25 v. Lenden n. Den Helder. Alcetas, 25 v. Palermo n. Malaga. Adm. De Ruyter, 26 v. Ipswich te Antw. Ary Scheffer, 30 Tanger verw. Atlantis, 26 v. Odense n. Rostock. Admiralengracht. verm. 26 v. Antw n. Helsinki Arnoudspolder, verm. 26 v. R'dam n. Lissabon. Brouwersgracht, pas. 26 Brunsbiittel n. A'dam. Bab-T. 24 van Goole naar Gyon. Barendsz, 25 v. Swansea n. Kopenhagen. Berend N, verm. 25 v. Londen n. Tees. Bergsingel, 25 v. Dublin te Wicklow verw. Batavier III, 25 v. Bordeaux te Rotterdam Bestevaer, 25 v. Rotterdam n. Grimsby Bree Helle, 25 v. Rotterdam n. Londen. Bernisse, 26 v. Ferrol n. Spezia. Brinda, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Caribia, 25 v. Zaandam n. Hamburg. Capricorn. 25 v. Rotterdam n. IJmuiden. Casana, 25 v. Rotterdam te Gothenburg. Coolhaven, verm. 26-27 v. Boston L. n. Duin kerken. Dollard, 25 v. Rotterdam te Kopenhagen. Duurt, verm. 25 v. Londen n. Rouen. Dokiaan, 25 v. Aarhus n. Aalborg. Eemstroom, 25 v. Amsterdam n. Huil. Eibergen, 25 v. Calais n. Londen. Ellewoutsdijk. 25 v. Liverpool n. Glasgow. Elsenburgh, 25 v. Duinkerken n. Londen. Erasmus, 26 v. Faaborg n. Assens. ADVERTENTIE Meer en meer gaat men thans over op de zachte, edele Oriënt-cigaretten, vervaardigd van uitgelezen, geurige tabakken met een uitzonderlijk laag nicotine gehalte DUBEC dus DUBEC roken is een verfijnd genot. Éénmaal aan DUBEC gewend - altijd aan DUBEC verknocht! Koop vandaag nog DUBEC in het van ouds bekende rode doosje: 90 Ct. DUBEC, de edele Oriënt-cigar et HAARLEM, 26 Januari ONDERTROUWD: 26 JaD.: A. J. M. Hout kamp en H. P. Preenen; A. J. van der Lin den en A. H. Toeset; J. W. Moonen en E. E. M. Serné; R. Timmer en Th. Gieske; L. Wil brink en A. C. Ekel; G. A. van Gennip en M. Wullems; D. Khainovsky en J. K. M. van Maanen; W. J. J. Andrée Wiltens en M. G. de Groot; C. Kulk en G. van Wijk; A. van der Goes en R. van Eist; J. Tromp en P. A. J. Loonen; G. H. Vermeulen en G. M. van Heerden; D. Terpstra en C. M. Hoetmer; G. Niemeijer en W. Chr. Kinket; T. van Dijk en E. H. Wasmus; G. J. Overdam en A. van der Wiele; W. A. Voorting en W. Chr. Snoek; L. Halier en M. Th. Nederpel; P. Jansen en J. M. Brouwer; G. M. Strik en B. J. van Beersum; P. van der Meulen Ku- née en E. J. A. M. Kievit; G. Hoek en H. van Vuren; J. Broekhuizen en G. Rijkers; A. Schippers en A. P. Oranje; P. M. C. van Kempen en D. M. Koster. GEHUWD: 26 Jan.: J. Dam en C. Th. de Kwant; L. Beijer en A. K. Peters; B. A. M. Sweers en A. Th. Andrée Wiltens; P. A. de Nijs en G. Hageman; S. H. Dekker en G. H. de Graaff; R. Rietman en W. Kuijer; P. van der Erf en P. Smolenaars; A. A. Bunck en J. H. H. van Belle; J. Durge en A. van Vee- nendaal; G. de Bruijn en J. Chr. van der Erf: L. van 't Hof en A. G. Müller; J. A. Jonkman en J. Westerman; Th. Hulsebosch en C. G. Dijt; W. G. Luijken en A. S. Del- forge; A. Wijkhuizen en G. Ruhe; J. F. Schulpzand en A. C. de Beer; P. J. Kuijper en R. Jacobs. BEVALLEN van een zoon: 24 Jan.: L. A. Ouwehand-Mol; 25 Jan.: R. van Hees- Hage; H. van Kempen-Gottmer; 26 Januari: Tj. Reichenfeld-van Braam. BEVALLEN van een dochter: 24 Jan.: C. H. van Schie-van Duijnhoven; 25 Jan.: J. A. M. Speller-Clevers; C. J. Wijtvliet- Geerlings; J. H. A. van Bruggen-van Brug gen, 2 dochters. OVERLEDEN: 23 Jan.: S. Sibrandi, 47 j., Dr. Leijdsstraat; 24 Jan.: H. van der Eems, 62 jaar, Hazepaterslaan; D. de Romph, 66 j., Hyacintenlaan; M. J. Moorhoff-van Kessel, 81 jaar, Zomervaart; 25 Jan.: E. Koppenol- van den Berg, 81 j., Stuijvesantplein; C. J. M. van Stein, 9 m., Kamperlaan. Fedala. 26 Suez verwacht n. Massawa. Fraternité, 25 v. Rotterdam n. Duinkerken. Favoriet, verm. 25 v. Londen n. Rotterdam. Fiducia, 2 5te Maassluis. Frejo, 25 v. Huil n. Goole. Friso, 25 v. Mostyn te IJmuiden. Geert, 23 v. Londen n. Leith. Geziena Hendrika, verm. 25 v. Londen, n. Duin kerken. Hondsbosch, 25 v. Rotterdam n. Londen. Herta, 25 v. Bergen t eRotterdam. Hoe Vinces, 25 v. Wisbech te Rotterdam. Helen, 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ingeborg, 25 v. Felixstowe te Zwijndrecht. Ilias, 25 v. Malta n. Tel Aviv. Joost, 24 van Quimper naar 'Requejada. Jaba, 26 te St. Annaland. Jutland, 25 v. Amsterdam n. Gdynia. Karei, 26 v. Karlskrona te Londen verw. Kemphaan, verm. 26 v. Hamburg n. Rostock. Kenitra, 25 v. Rouen te Casablanca. Koningshaven, 25 te Casablanca. Leo S, 26 v. Le Legue n. Avonmouth. Lydia, 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Lacra, 25 te Londen. Léendert b. verm. 26 v. Rotterdam n. Stockholm Liberté, 25 v. Rouen n. Caen. Lingestroom, 25 v. Amsterdam n. Londen. Larix, 24 te Santander. May, 25 v. Duinkerken te Rotterdam. Medea, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Merak N, 25 v. Rotterdam n. Ascuncion. Manta, 26 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Marietje Bohmer, verm. 26 v. Rotterdam naar Duinkerken. Mynelis, 26 v. Naestved n. Aalborg. Marcella, 26 v. Roterdam te Zaandam verw. Maria Theresia, 26 v. Lissabon te Antw verw. Markab, evrm. 26 v. Oscarshamn n. Gent. Matthew, 26 v. Silvertcwn n. Le Legue. Menkar N, 25 40 m. NO. Fern. Noronha. Merwehaven, 26 v. Rotterdam n. Casablanca. Mira, 25 v. Norwich n Islay. Mirfak N. 25 220 m. O. St. Vincent. Missouri, verm. 25 v. Londen n. Oslo. Monica, 26 v. Zeebrugge te Antw. Muphrid N, 26 Kingslynn verwacht. Mypuck, 26 v. Rouen te Londen verw. Nyenburgh, 26 te Stockholm verw. Nassauhaven, 26 v. Kopenhagen te Rotterdam. Nettie, 25 v. Duinkerken n. Glassondock. Nleuwehaven, 25 te Malmö. Noorderhaven, 25 v. Garston n. Dungarvan. Noordland, 25 v. Bremen n. Foyness. Oosterburgh, 26 v. Rotterdam te Stockholm. Oranje, verm 25 v. Londen n. Jersey. Oosterdok. 26 v. IJmuiden n. Londen Oranjepolder, 26 v. Palermo te Le Havre verw. Pavo, 23 te Zaandam. Ponto, 24 te Londen. Prins Bernhard, 25 v. Hamburg n. Rotterdam. Polux, 26 v. Amsterdam te Rotterdam. Philetas, 25 te Oporto n. Lissabon. Poortvliet, verm. 26 v. Swansea n. Granville. Regeja, pas. 26 Kiel Holtenau n. Odense. Realta, 25 v. Rouen n. Rotterdam. Rijnstroom, verm. 25 v. Londen n. Amsterdam. Rian, pas. 26 Vlissingen n. Huil. Spica, 26 v. Vlissingen n. Antwerpen. Spora, 26 te Garston verw. Silvaplana, 25 v. Antwerpen te Gothenburg. Spes, 27 v. Naestved te Antwerpen verw. Spoorhaven, 26 v. R'dam te Casablanca verw. Spurt, 25 v. Hamburg n. Felixstowe. Strijpe, 26 v. Rotterdam te Hamburg verw. Trianca, 25 v. Vlaardingen te Rotterdam. Trompenburg^. 25 v. Kingslynn te Rotterdam Tilly, 23 te St. Nazaire. Taurus, 26 v. Duinkerken te Rotterdam. Taormina, 26 v. Bristol n. Par. Tempo, pass. 26 Vlissingen n. Helsinki. Trianca, verm. 27 v. Rotterdam n. Esbjerg. Utvi E, pass. 26 Vlissingen n. Gent. Uni E, pass. 26 Vlissingen n. Kopenhagen. Uranus, 25 v Rotterdam n. Gothenburg. Veenenburgh, 25 v. Rotterdam n. Middlesbro. Vrljburgh, 25 v. Rotterdam n. Londen. Vechtstroom, 25 v. Amsterdam n. Leith. Vindicat Atque Polit, 25 te Ribadesella. Westerdok, verm. 25 v. Londen n. Amsterdam. Westkust, 26 v. Birkenhead n. Ellesmereport. Westpolder. 26 te Maassluis verw. Walenburgh, 25 v. Rotterdam n. Bordeuaux. Westerschelde. 26 v. Liverpool te Rotterdam. Willy, 25 v. Rotterdam n. Kopenhagen Westropa, pass. 26 Vlissingen n. Kopenhagen. r BINNENLAND Tweeentwintig dames en heren, die zich onlangs tezamen met vele anderen hebben beijverd voor de „Klaprooscollectie", uit gaande van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité, zijn door loting uitverkoren om een vierdaags bezoek te brengen aan Londen op uitnodiging van de Engelse organisatie van oudstrijders, het Britse Legioen, die hier mee dank betuigt voor het werk dat het Nederlandse Comité verricht voor de ver zorging der oorlogsgraven in Nederland. Zaterdagavond heeft de Haagse politie een inval gedaan in een woonhuis aan de Groothertoginnelaan. Zij vond er veertien personen bijeen, bezig met het spelen van het hazardspel. Reeds Woensdagmiddag heeft de politierechter allen veroordeeld. De speelsters en spelers kregen geldboeten variërend van f 20 tot i 100. De bankhou der, een kapper, werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf. De bewoner van het huis kreeg een geldboete van f 75 en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie maanden, evenals zijn vrouw. De 200 ton metende Groningse kust vaarder „Oldambt", kapitein-eigenaar de heer R. de Haan uit Nieuw Scheemda, is ten Noordwesten van het Deense eiland Seeland aan de grond gelopen. Het schip was leeg op weg van Aarhus naar Kopen hagen. Dr. J. A. B. M. de Jong, gemeente archivaris van Nijmegen, heeft in een bij eenkomst van de Academische Kring me degedeeld, dat de nodige gelden thans aan wezig zijn voor het volledige herstel van de Karolingische kapel op het Valkhof. De restauratiewerkzaamheden w<yden uitge voerd onder toezicht van ir. J. Deur te Nij megen. HAARLEM EN OMGEVING Voor de vereniging „De Vrije Gemeen te" in het Waaggebouw, Spaarne te Haar lem, zal op Vrijdag 28 Januari prof. dr. J. A. C. Fagginger Auer een lezing houden ge titeld: „Het karakter der vrijzinnige reli gie". Prof. Fagginger Auer was tot voor kort docent aan de Harvard University in de Verenigde Staten. In het artikel over dr. A. van der Boom in ons blad van Woensdag j.l. is een vergis sing geslopen. Dr. van der Boom is namelijk geen lid meer van de Haarlemse Schoon heidscommissie, doch was dit vroeger wel geruime tijd. Aan de gemeente-universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het candi- daatsexamen wis- en natuurkunde de he ren J. van Brummelen te Haarlem en J. J. Koekkoek te Halfweg. Voor het doctoraal examen scheikunde slaagde de heer G. B. Thijssen te IJmuiden. Op uitnodiging van het Haarlems Stu- dentengildt, dat nu zestien jaar bestaat, heeft gistermiddag een tiental Haarlemse journalisten kamp geleverd op de kegel baan in Brinkmann. De strijd was span nend en beide partijen lieten vaak treffen de staaltjes van uitstekend kegelwerk zien. Weliswaar viel de einduitslag, door een klein verschil in punten niet ten gunste van de journalisten uit, doch deze neder laag was verantwoord. Het team-work was af en waar enkele ballen de rechte baan verlieten, kwam dit niet zozeer door het slechte werpen, dan wel uit besef dat het niet aangaat gulle gastheren door een brute overwinning te ontstemmen. Na de wedstrijd nodigde Het Haarlemse Studentengildt zijn tegenstanders dan ook uit in de ongedwongen sfeer van de socië teit de vriendschap te vieren. Hier werden de journalisten op meer dan royale wijze onthaald, waarbij hun mascotte „Ben", een grote speelgoedaap, niet vergeten werd. De stemming was uitstekend en de con versatie zeer levendig. Vermeld dient nog te worden dat een der studenten, staande op een wat onge bruikelijk podium, op onnavolgbare wijze citeerde uit Vondel's „Gijsbrecht". De biljartwedstrijden .om het kampioen schap tweede klasse van Haarlem werden weer voortgezet. De uitslagen waren: Schermerhom Hensbergen 150 130 48 48 3.12 2.70 19 17 Bloemendaal Goedemans 150 121 47 47 3.19 2.57 12 23 Mulder Scholten 150 101 33 32 4.54 3.15 26 15 Ackerman Mulder 150 128 32 32 4.68 4.00 20 28 Schermerhorn Mulder 150 71 28 28 5.35 2.53 25 12 Hensbergen Ackerman 129 150 37 37 3.48 4.05 30 20 W. Geerts Scholten 150 149 48 48 3.12 3.10 22 47 Scholten Goedemans 142 150 49 49 2.89 3.06 15 19

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6