Gemeenten die Haarlem vèr voor zijn in industriebouw In één nacht Sun balm Eerste vrouwelijke brandwacht bij Bescherming Bevolking Kort en bondig Almelo, Emmen, Utrecht.... Gemeentelijke industriehallen hier nog altijd in papieren stadium Jfiytt test? UUCHCC Ut de wmtol Haarlemse winkelbediende speelde vroeger al graag met water SLEUTEL WEG Australië all out voor 323 runs Vijftienjarige Fransman Europees kampioen ZATERDAG 29 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 VVD hield in Overveen ledenvergadering Burgerlijke Stand van 1 iaarlem POTTER'S LINIA Uw handen gaaf en zacht Zes tijdelijke docenten aan Haarlems gymnasium Laat souvenir Ruiling van grond aan Prinsen Bolwerk Chocoladefabriek en Hinderwet Toon Hermans komt met „Zaza" in Minerva Auberge BonVerre Nachtdienst apotheken „DE SLEUTELSPECIALIST" G. J. van der Veldt 40 jaar in gemeentedienst De vierde testmatch Dames voetballen met „Full Speed" Reeds een jaar geleden hebben wij uit voerig geschreven over de Haarlemse plan nen voor de bouw uan drie industriehallen voor 290.000 in de Waarderpolder om klei nere bedrijven aan te trekken ter bevor dering van de werkgelegenheid. Van dit voorstel is nog steeds niets gekomen of schoon de hele zaak reeds lang en gedegen op papier is voorbereid en burgemeester Cremers het in zijn Nieuwjaarsrede heeft aangekondigd. In dit verband herin neren wij eraan, dat de eerste plannen voor de industriehallen in Haarlem reeds in de zomer van 1951 door ons werden ge publiceerd. Het project is er dus, zodat Haarlem veel stof kon leveren tot een artikelenreeks over industriehallen in het blad „Publieke Werken". Daarin zet ir. J. J. Fuijkschot, hoofd ingenieur van Openbare Werken te Haar lem, de opzet, het doel en de kosten uiteen van de geprojecteerde hallen in de Waar derpolder. De kosten van de hallen zijn begroot op 133 per m2 en die der „voor bouwen" speciale ruimten voor kantoren en dergelijke ongeveer op 70 per m2. De hallen zouden voor particulieren tegen kostprijs zowel in koop, huurkoop of in huur verkrijgbaar zijn. In datzelfde nummer van Publieke Wer ken staan overigens ook artikelen en niet slechts met tekeningen, maar met foto's over reeds voltooide en volop in ge bruik zijnde industriebouw in andere ge meenten, als Almelo, Emmen, Klazienaveen en Utrecht. Almelo telt reeds acht industriehallen. Het begon in 1952 met drie hallen van elk 300 m2 oppervlakte waarvoor de ge gadigden zich reeds gemeld hadden het geheel kostte 227.000, dat is 84 per m2. De huur bedroeg 7 per m2 per jaar. Daarop volgden twee grotere hallen, die tengevolge van gestegen materiaalkosten een huur van 7,30 per m2 moesten doen. Spoedig kwam er nog een zesde hal bij, waarvan de kosten geraamd werden op 38.000 voor 370 m2 en de huur is gesteld op 7 per m2. Later volgden er nog twee hallen voor een Amerikaanse vestiging. De gemeente Emmen, die ontwikkelings gebied is en daarom overheidssteun kreeg bij haar industrialisatie-streven, kreeg in 1950 een „industrieflat" gereed in Klazie- naveen twee hallen van ongeveer 600 m2 elk. De totale kosten waren 185.784,20, waarin het rijk 37.156 bijdroeg. De „flat" werd verhuurd voor 6,75 per vierkante meter. In Emmen zelf verrijst thans een flat met vier afdelingen, waarvoor de kosten worden geraamd op 215.410, waarvan een deel ook door een rijksbijdrage gedekt wordt. De huurprijs wordt hier 5,50 per vierkante meter. In Utrecht is rèeds een complex indus triehallen gereed en er is er vlakbij alweer een in aanbouw. De totale kosten van het eerste complex (vier hallen) zijn 326.700. Zij zijn aan twee gegadigden verhuurd voor huurprijzen van respectievelijk 12.300 en 12.800 per jaar. Zoals reeds eerder is bericht, ligt het in Haarlem in de bedoeling 2 hallen van 375 m2 te doen verrijzen en één dubbele van 750 m2. Wanneer de bedoelingen verwezen lijkt zullen worden, is een open en ge zien de spoed die er in andere gemeenten achter wordt gezet dringende vraag. De afdeling Bloemendaal van de Partij voor Vrijheid en Volksdemocratie hield Vrijdagavond in hotel Roozendaal te Over veen een ledenvergadering. Een der punten van de agenda vermeldde een bestuurs verkiezing, in het twaalf leden sterke be stuur. In plaats van mevrouw H. M. Gijs- berti Hodenpijl-Buhrman werd mejuffrouw G. W. Selle en m de plaats van de heer J. D. baron Sweerts de Landas de heer J. E, van Hulst gekozen. Vervolgens heeft het Tweede Kamerlid en oud-burgemeester van Dén Helder, de heer G. Ritmeester, een beschouwing ge geven over allerlei zaken, die de huidige politiek nauw raken. HAARLEM, 28 Januari 1955 GEHUWD: 28 Jan., A. A. Visser en L. J. Osinga." BEVALLEN van een zoon: 27 Jan., F. Pel- gromBouwes; M. Th. JanzenGraus; 28 Jan., J. M. KlootwijkRombaut. BEVALLEN van een dochter: 27 Jan., M. C. Buis—Blom; G. M. van Wel—de Wit; O. S. WilderdijkTames. OVERLEDEN: 27 Jan., J. van den Nieu- wenhof—Koelemij, 85 j., Leidsevaart. ADVERTENTIE dit is Potter's Litiia, welke mij zo vlug van mijo verkoudheid afhelpt Eén enkel tabletje in dc mond is voldoende. Handige blikdoosjes d 50 c. bij Apoth. en Drog. IMPORTEUR H. TEN HERKEL - HILVERSUM „De piraat van Jamaica" (Roxy). Men ziet hier de gekruide avonturen van een stoutmoedige jongeman, die als scheeps dokter op het kaperschip van de gevreesde piraat „Zwartbaard" dienst neemt. Hij doet dit met de opzet bewijzen in handen te krijgen dat Sir Henrv Morgan, een ge wezen piraat die nu in dienst van het En gelse gouvernement zijn vroegere zee roversvrienden bestrijdt, toch nog met hen heult. De bewijzen komen er inderdaad, maar „Zwartbaard" heeft hem door en zo rolt de scheepsdokter van het ene gevaar lijke avontuur in het andere, waarbij een mooie Engelse dame hem steeds trouw ge zelschap houdt. Bovendien brengt zij een kist vol gestolen edelstenen aan boord, om het bezit waarvan de piraten bloedige ge vechten leveren. Tenslotte echter wordt „Zwartbaard" door zijn eigen mannen op typische zee roversmanier omgebracht en kunnen de twee gelieven kalm wegzeilen. Een span nende film, die een kleurige kijk op het vroegere rauwe piratenleven geeft en waarin vooral de onverschrokken en slimme „Zwartbaard" een boeiende per soon is H. S. In de middagvoorstellingen wordt „De Saint contra de tijger" vertoond met Hugh Sinclair en Jean Gillie in de hoofdrollen. De verfilming van een goed detective-ver haal is altijd bijzonder moeilijk en ook deze film heeft weinig van het wereldberoemde boek van Leslie Charteris over gelaten. Zij heeft het gezocht in een aantal vrij flauwe lacheffecten en bij haar streven om er toch nog een redelijke thriller van te maken werd zij gedwarsboomd door de dikwijls foeilelijke décors. Alleen de keuze van Simon Templer (Hugh Sinclair) en enkele bijfiguren was ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker pj Drogist Gratis proeftube na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, Afd d Herengracht 209 Amsterdam Onderwijskwesties in de raad B. en W. stellen de gemeenteraad van Haarlem voor om aan de stichting voor Rooms-Kathoüek avondonderwijs „Sint Augustinus" in Haarlem een subsidie uit de gemeentekas te verlenen tot een bedrag van ten hoogste 8160.voor het tijdvak van 1 September 1954 tot en met 31 Augustus 1955 en een bedrag van ten hoog ste 2720.voor het tijdvak van 1 Sep tember 1955 tot en met 31 December 1955. De jaarlijkse subsidie wordt bepaald op het bedrag van de brutokosten per leerling voor elke Haarlemse leerling, verminderd met de door of voor hem betaalde school gelden. Voorts raden B. en W. de raad aan om aan het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel in Haarlem medewerking te verlenen tot het aanbrengen van een verbetering in de verwarming van twee lokalen in de Prins Bernhardsehool aan de Vrouwestraat 8 bestaande uit de aanschaf fing van twee oliestookkachels. Hiervoor zal een bedrag van ten hoogste 1150. uitgetrokken dienen te worden. Benoemingen Tevens verzoeken B. en W. de raad om tot tijdelijke lerares in de geschiedenis aan het Coornhertlyceum te benoemen me vrouw J. J. RuterTollenaar te Heemste de en vervolgens tot tijdelijke lerares aan de HBS voor meisjes mejuffrouw M. C. Diepenhorst te Haarlem. Voor het tijdvak van 1 September 1954 tot en met 31 Augus tus 1955 zullen aan het gymnasium be noemd dienen te worden tot tijdelijk leraar in de oude talen: de heer R van Ameron- gen te Haarlem; tot tijdelijke leraar in de muziek: de heer E. F. Biele te Haarlem; tot tijdelijke leraar in de wiskunde; de heer mr. W. F. Gonggrijp te Haarlem; tot tijde lijke lerares in de lichamelijke oefening: mevrouw A. HazevoetTijm te Haarlem. Voorts zullen behoudens goedkeuring van de raad aan het gymnasium benoemd wor den tot tijdelijke lerares in de Engelse taal: mejuffrouw J. E. Breijer te Amsterdam en tot tijdelijke leraar in de lichamelijke oefe ning: de heer C. G. Jonkergouw te Haar lem. Tenslotte verzoeken B. en W. de raad om ontslag te verlenen aan de heer J. Wou ters als leraar aan het Coornhertlyceum en aan de heer mr. A. H. Stikker als tijdelijke leraar aan dezelfde school. De heer O. Kohier uit Heemstede deed Donderdag een voor dit jaargetijde wel uit zonderlijke ontdekking, toen hij in zijn tuin een nog levende vlinder vond. De prach tige kleuren van het insect staken wonder mooi af tegen het winterse grijsgroen van bomen en struiken. De heer Kohier heeft de vlinder, die ge heel versuft was, op een stil plekje in de garage gelegd, en de volgende ochtend pas in de warme huiskamer gebracht. Hier fladdert de vlinder, gelijk zijn aard is, naar hartelust rond en doet de mensen denken aan zomerse dagen en tuin vol bloeiende bloemen. Wegens de reorganisatie van het Prinsen Bolwerk tussen het Spaarne en het Kenne- merplein te Haarlem, verband houdend met de bouw van de Prinsenbrug, is het al dus delen B. en W. aan de gemeenteraad mee noodzakelijk, dat de gemeente de eigendom verkrijgt van enige gedeelten grond nabij het Kalfje. Het college stelt de raad voor om niet voor de gemeente in eigendom te aanvaarden een gedeelte grond aan het Prinsen Bolwerk, groot 75 m2, on der voorwaarde, dat de gemeente vergoedt een bedrag van f 200 voor een in de over te dragen grond aanwezige eik. Voorts wordt voorgesteld, om met de N.V. Maat schappij tot exploitatie van de scheeps werf en machinefabriek Holland-Nautic een ruiling aan te gaan van ongeveer 11 m2. De kosten zullen worden bestreden uit het crediet van f 295.000, dat voor het ver beteren van de wegbaan door het Prinsen Bolwerk beschikbaar is gesteld. Aan enige voorwaarden, die ingevolge de Hinderwet aan de uitbreiding van de Chocoladefabriek „Union" aan de Paul Krugerkade waren gesteld is naar B. en W. de raad mededelen, nog niet voldaan. De aandacht is hierop gevestigd door een schriftelijke klacht van de heer J. Petten aan de Ben Viljoenstraat over hinderlijk lawaai van de fabriek, die aan B. en W. om prae-advies in handen werd gesteld. Onder meer was bepaald, dat de beton nen fabrieksvloer en de dragende beton- balk minstens vijf centimeter verwijderd dienden te blijven van de zijgevel van het aangrenzende woonhuis en voorts dat de muur, die op minstens vijf centimeter van de muur van deze woning diende te komen, vervaardigd diende te worden van poriso- steen ter dikte van twee halve stenen waartussen vijf centimeter spouw. Aan deze voorwaarden bleek nog niet te zijn voldaan. De N.V. „Union" heeft er nu nog tot 13 Februari de tijd voor. „Mocht er aan de voorwaarden niet worden voldaan dan zullen wij moeten overwegen tot gedeeltelijke sluiting van de inrichting over gaan", aldus het prae- advies van B. en W. van Haarlem. Toon Hermans en zijn gezelschap geven Zondag 6 en Maandag 7 Februari drie voorstellingen van het nieuwe .ballot"- programma „Zaza" in het Minerva-The ater te Heemstede. De première hiervan had half Augustus 1954 te Rotterdam plaats. Gedurende vier maanden werd de Kleine Comedie in Amsterdam ermee be speeld. In Den Bosch werd Toon Hermans door de directeur van het theater een medaille aaneehoden en in Maastricht ver leende de bekende carnavalsclub ,.De Tempeliers" hem een hoge onderschei ding. Het ensemble is thans nog op tournée door Bels'*, waar de steden Antwerpen. Gent en Brugge worden bezocht. Gedu rende Februari en Maart wordt ..Zaza" in verscheidene plaatsen in Nederland ver toond. Wanneer een jong meisje met een achteloos maar geroutineerd gebaar een brandende sigaret uitknijpt tussen duim en wijsvinger, het peukje zorgvuldig opbergt en ver volgens vastberaden een grote brandslang in handen neemt, dan zou men waar schijnlijk spoedig geneigd zijn om te zeggen, dat men in een dergelijk geval met een ware Kenau te doen heeft. Niets is echter minder waar, want Ans Blaas uit de Dolfijnstraat 22 in Haarlem-Noord is een charmant meisje, dat overdag achter de toonbank bij Gerzon staat en des avonds naar de radio luistert, breit, leest of haar uitzet verzorgt. Binnenkort gaat ze namelijk trouwen. Toch is zij ondanks haar huiselijkheid brandwachte bij de Bescherming Bevol king, de eerste in Haarlem en zelfs in Nederland. Hoe dat allemaal gekomen is heeft zij ons op een avond bij een kopje koffie en een sigaret verteld, maar een duidelijke reden waarom zij bij de brandweer terecht is gekomen, heeft zij toch niet kunnen ge ven. Twee jaar geleden meldde zij zich aan bij de BB. „Om het vaderland te helpen verdedigen in tijden van nood", zegt zij' zelf, al vindt zij, dat een dergelijke uit spraak iets te over dreven klinkt. „Ik wilde direct bij de brandweer, iets an ders leek me niet. E.H.B.O.-werk is griezelig, dus er bleef weinig over". Dat is natuurlijk een duide lijke mening en de BB-leiding zat er wel een beetje mee in. Eerst werd het ver zoek van Ans ver worpen, maar toen zij op haar stuk bleef staan is men toch maar gezwicht en zo gebeurde het dan ook, dat brandweer-in structeur Stamer in Juni van dit jaar be halve een tiental kloeke mannen een meisje het leslokaal zag binnenstappen. Hij heeft er geen spijt van gehad, want Ans deed dapper mee, volgde trouw de theorielessen en deinsde ook niet terug wanneer het op practische oefeningen aan kwam. Het gevolg van dit alles was, dat de „klas van Ans" na dé diverse examens onlangs als tweede groep slaagde en de medeleerlingen van deze brandwachte zul len waarschijnlijk hun uiterste best ge daan hebben om niet achter te blijven. „Ze vonden het geloof ik wat gezellig", zegt Ans nu. „Ja, gespoten heb ik natuur lijk ook, in een overall, want de BB-jurk Overdag staat Ans Blaas achter de toonbank bij Gerzon. Dan verkoopt zij knotten wol en niets wijst erop, dat zij zich in haar vrije tijd bezig houdt met dieselspuiten, straalverdelers en brandslangen. De eerste vrouwelijke brandwacht in actie. De B.B.-jurk is vervangen door een overall. Een paar zware waterlaarzen en een helm completeren de uitrusting. was te lastig. Het sjouwen met de zware slangen heb ik aan de mannen overgela ten. Ze deden het graag. Wilt u nog een kopje koffie?" Op de vraag waarom zij nu bepaald bij de brandweer ingedeeld wilde worden kon Ans, zoals gezegd, slechts ten antwoord geven. „Ik speelde vroeger graag met wa ter", zegt ze, „en als ik tegenwoordig de brandweer voorbij hoor gaan dan fiets ik altijd vliegensvlug naar huis om te kijken of alles in orde is". Daar laat zij het dan bij en verder vertelt zij over haar werk. Na de schooltijd werd zij kinderverzorgster en een jaar geleden had zij plotseling zin om iets anders te doen. Sinds die tijd staat ze dagelijks achter de toonbank van Ger zon in de Grote Houtstraat en zij v/ach1 alleen nog maar op een woongelegenheid, al was het maar een ark, om te trouwen. Haar collega's weten nauwelijks, dat zij bij de BB is en ook haar verloofde in Vo gelenzang een kweker in dahlia's en anemonen hoorde pas van haar besluit toen hij van een zakenreis terugkwam uit Engeland. „Toen vond hij het goed. Trou wens als ik getrouwd ben blijf ik oij de BB". En te oordelen naar de vriendelijke woorden, die Ans te horen kreeg toen de uitslag van het examen bekend werd ge maakt, zullen de BB'ers deze uitspraak van de eerste vrouwelijke brandwachte met grote tevredenheid begroeten. ADVERTENTIE FRANS RESTAURANT Jansweg 20 Tel. 17630 Franse uiensoep, stokbrood, kaas De avond-, Zondag- en nachtdiensten voor de apotheken te Haarlem worden van heden af waargenomen door: Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telefoon 10043. Marnix- Apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyeler-Apotheek, Teylerstraat 79, tele foon 17946. goed, maar deze acteurs hebben het toch niet klaar gespeeld om de bezoekers onaf gebroken bezig te houden. H. d. G. „White Christmas" (Rembrandt) Een echt Amerikaans Kerstverhaal, waarin show zeer handig en vaak niet onaardig wordt gemêleerd met een tikje menselijke bewogenheid. In dit geval draait alles om een ex-generaal, die in financiële moeilijk heden komt te verkeren. Twee succesrijke artisten, Bing Crosby en Danny Kaye, dan sen en zingen met twee lieve meisjes het publiek en het geld bij elkaar, dat de ge neraal nodig heeft om zijn hötel in een wintersportplaats zonder sneeuw op gang te houden. Af en toen worden we vergast op Danny's geestige capriolen en Bings smeltende songs. Sentimentaliteit is de film evenmin vreemd. Ze zal wel het meest in slaan bii de jongeren, denken wij. De film is de eerste in Vistavision. Dat betekent: een haarscherp beeld zonder kor rel. Of in technische termen: met een spe ciale camera wordt een filmbeeld vastge legd, dat zich over twee beeld velden uit strekt. zoals bij Leica-fotografie (formaat 24 x 36 mm.). De film beweegt zich hori zontaal door de camera, waarbij ze over twee beelden getransporteerd wordt (8 perforaties). De aldus verkregen beelden van het negatief worden door optische ver kleining en door draaiing van 90 procent tot een normale copie bewerkt. De beeld verhouding, welke aanvankelijk 1.66 tot 1 was doch later gewijzigd werd in 1.85 tot 1 blijft bestaan. Ook is het mogelijk van het negatief een anamorphotische copie te vervaardigen. De beeldscherpte is zoals men zelf kan vaststellen door deze methode veel beter. De projectie geschiedt op een licht gebogen breed doek. Fr. Twee prolongaties deze week: In Stu- d i o blijft „Mensen zoals jij en ik", de prachtige uitbeelding vam de strijd die Joe goslavische partisanen tegen de Duitse be zetters met een verzoenende tendenz. Een film om niet te vergeten. In L u x o r kan men „Het Grote Spel" nog aanschouwen. Arletty vooral is er be- wonderenswaard in. „Onteerde meisjes" (Frans Hals en Li do). Een nieuwe Zweedse rolprent die veel genietbaarder is dan haar aanprij zing als „fel realistisch" misschien zou doen vermoeden. Met een bijna naïeve openhartigheid zet zij ons de gehele pro blematiek van de „verboden liefde" en de ongehuwde moeder voor, zonder ergens in grofheid of effectbejag te ontaarden. Films als deze, ontwapenend eerlijk en toch ner gens stotend, leveren een waardevolle bij drage tot de sexuele opvoeding en kunnen daarom met warmte in de aandacht van iedereen en speciaal in die der jonge mensen worden aanbevolen. Ook filmisch is deze rolprent een pret tige verrassing. Hét begin is wat traag, de intrige nogal conventioneel en niet vrij van sentimentaliteit, maar daar staan grote verdiensten tegenover: gaaf camerawerk, veelal bij „available light", dat veel eer lijker en overtuigender werkt dan de ge raffineerde effectbelichtingen die Holly wood in films als deze pleegt te gebruiken. Een kleine openbaring is het sobere, waar achtige spel van de nieuwe „ontdekking" Eva Stiberg, die naar onze smaak zich hier al een betere actrice toont dan Garbo (me: wie zij vergeleken wordt) ooit geweest is. Een eerlijke, sympathieke film, waarmee de Zweden een prestatie van de eerste rang geleverd hebben. H.C. „The stars are singing" (Minerva). Deze kleurrijke comedie is de veelbewo gen geschiedenis van een vijftienjarig Pools meisje, dat zowel haar vader als haar moeder, een beroemd operazangeres, heeft verloren. Het kind wijkt als ver- stekelinge naar Amerika uit en zwemt daar aan land, bevreesd voor het spiedend oog van douane en immigratiedienst. Aange zien het meisje op onwettige wijze het Amerikaanse grondgebied heeft betreden, begint de recherche een diepgaand onder zoek. Tezamen met een drietal revue- artisten laat het meisje een gramofoon- plaat van zich zelf maken, die spoedig in geheel Amerika bekend is. Met een schuil naam treedt zij voor de televisie op, maar tijdens deze uitzending wordt haar ware identiteit ontdekt, zodat zij spoedig ge grepen wordt. Zij heeft intussen de harten van vrijwel alle Amerikanen gestolen en als dan ook de regering bekend maakt, dat het meisje zal worden uitgewezen, regent het stromen brieven bij de verantwoorde lijke instanties en de bevolking organiseert de ene demonstratie na de andere, tot uit eindelijk een telefoontje van de president de gemoederen weer kalmeert Het is een over het algemeen vrolijk ge heel geworden, waarbij een hond, die zich gewillig in alle standen laat zetten, zonder evenwel tot vermoeiende kunstjes over te willen gaan, een niet gering deel van het succes voor zich opeist. N. R. K. „Dagboek van een verliefde vrouw" (Cinema Pal ace). Verwacht u voor al geen opzienbarende onthullingen uit dit verfilmde dagboek, want de vrouw die het schrijft is verliefd op.haar eigen man. En wat doet zo'n vrouw als zij na een uitstapje van deze man in de zak van zijn colbertjasje, niet één, maar twee biljetten voor een slaapwagencoupé vindt en als de spoorwegen daarna een damesparapluie thuisbezorgen, die in die coupé gevon den is? Wat Maria Schell in dit geval doet moet u zich maar eens door deze plezierige Duitse film laten vertellen. Het is hele maal geen zwaarwichtig verhaal, integen deel, het thema is, wat men van Duitsers allerminst zou verwachten, met een bijna Frans aandoende luchthartigheid uitge werkt, hier en daar met een tikje zelf spot en een zachtmoedige ironie. En het aardige is vooral, dat het eigenlijk een relaas is van gewone mensen, die vol komen menselijk reageren en helemaal geen ongewone dingen doen. Maar toch kijkt men anderhalf uur lang met stijgend genoegen naar hun belevenissen, waarvan we u verder niets verklappen. Maria Schell en Otto W. Fischer spelen het „Liebespaar" op een heel andere ma nier dan in „Solange du da bist". Men moet verder eens letten op een kostelijk getypeerde statige grootmoeder in een def tig „Kurort" en op een helaas kort, maar voortreffelijk gespeeld rolletje van een levenswijze hotelportier. s. K. bïnnenla.\d De gezant van Joegoslavië in Nederlar.r de heer Milan Ristic, zal binnenkort ons lann' verlaten. Hij gaat naar Belgrado terug. De vereniging „De Nederlandse Pad- vinders" heeft 2000 exemplaren van Badf" Powells handboek „Scouting for Boys" naar Pakistan gezonden. De Nederlandse amba'r sadeur te Karachi, dr. J. G. de Beus. hee't dit geschenk aan de Pakistaanse padvinders, organisatie aangeboden. Het was de eerste buitenlandse bijdrage aan de padvinders, beweging in Pakistan. Zeshonderd jaar was het Vrijdag ge. leden, dat graaf Willem V aan Enkhuizen stadsrechten verleende. Op alle gemeen'e. lijke en vele particuliere gebouwen wap. perde de driekleur oi de stadsvlag. In een buitengewone raadsvergadering gaf de bur- gemeester, de heer A. Admiraal, een uit. voerig overzicht van de geschiedenis van de stad. Van 20 tot en met 28 Augustus zal het 600-jarige bestaan feestelijk worden gevierd. De nestor van de bevordering van het vreemdelingenverkeer in Nederland, de heer L. V. E. van Zelm is Donderdag op 85-jarige leeftijd te Epe overleden. Tot 1953 heeft hij de functie van secretaris der VW „Epe's Bloei" vervuld sedert Februari 1929. Daar- voor was hij reeds enige maanden bestuurs lid geweest. Het vreemdelingenverkeer had de volle liefde van de heer Van Zelm. De minister-president van Ceylon, sir John Kotalewala, zal op 12 Februari a.s. uit Londen op Schiohol aank ïnen voor zijn reeds aangekondigd bezoek aan ons land. Morgen zal de premier uit Colombo in Lon- den aankomen. Hij zal daar de vergadering van eerste ministers van het gemenebest, die Maandag begint, bijwonen. Dr. J. van Breemen zal uiterlijk 1 Mei a.s. het directeurschap neerleggen van de stichting Amsterdams Centrum voor Rheu- matiek Bestrijding. Dr. Van Breemen zal waarschijnlijk als medisch adviseur van het bestuur verbonden blijven aan de stichting. Hij hoopt in Mei 81 jaar te worden. Het bestuur heeft dr. G. van Dam benoemd als zijn opvolger. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. A. Winkel te Haarlem is aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen theolo gie en de heer A. J. van Tooren te Haarlem voor het c „ndidaatsexamen economie. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Ter gelegenheid van het feit, dat de heer G. J. van der Veldt op 1 Februari veertig iaar in dienst is van de gemeente Bloemen daal, is hij Vrijdagmorgen in het gebouw van de dienst van Publieke Werken aan de Brouwerskolkweg 'ontvangen door de heren IJ. E Dijkstra, directeur van deze dienst, en door het hoofd van de dienst, waaronder het werk van jubilaris ressor teert, de heer P. C. van der Maas van de afdeling Plantsoenen. De heer Dijkstra sprak de jubilaris, bij ontstentenis van wethouder A. van Geluk, mede toe namens het gemeentebestuur en overhandigde een geschenk in enveloppe. Namens het perso neel van de dienst van Publieke Werken ontving de heer Van der Veldt van de heer J. van Duynen eveneens een geschenk in enveloppe. Op verzoek van de jubilaris wordt het, jublieum sober gevierd. Aan het einde van de tweede dag was de stand in de vierde testmatch tussen de cricketteams van Engeland en Australië: Australië 1ste innings 323 all out, Engeland 57 voor 0. Statham en Tyson openden het bowlen cp de tweede dag, maar pas toen Appleyard de bal had overgenomen, vnlgde succes van Engeland en verdween Benaud. Miller (44) was het volgende slachtoffer van Applyeard. Maddocks en Archer voerden -daarna de score op tot 212. Toen weH Archer gevan gen door May op het bowlen van Tyson. Na de lunch het aantal toeschouwers was toen gestegen tot 40.000 werd Bailey in de aanval betrokken. In zijn tweede over had hij al succes. Davidson werd toen ge vangen door Evans. Maddocks kreeg hierna steun van zijn capiain Johnson en dit paar slaagde erin het initiatief enigszins -an Engeland te ont nemen. De score liep van 229 op tot 321 voor- dat Johnson werd gevangen door Statham op het bowlen van Bailey. De Australische innings sloot twee runs later toen Maddocks run out ging met een persoonlijke score van 69. Tyson, Bailey en Appleyard waren Engeland's meest succes volle bowlers. Engeland begor zijn eerste innings met Hutton en Edrich. Zes Australische bowlers werden geprobeerd, maar het openinesoaar bleef bijeen tot het slot van d- r'-<z. Zij had den toen 57 runs gescoord: Hutton 34 en Edrich 21. De bowlingciifers van de Engelsen waren: Bailey 3 voor 39, Appleyard 3 voor 58, Tyson 3 voor 85. In Boedapest zijn de wedstrijden om ae Europese kampioenschappen kunstrijk) onder de meest gunstige weersomstandig heden voortgezet. De wedstrijden begon nen met het rijden van de verplichte figu ren voor dames. Van de 22 deelneemsters stond na de verplichte figuren de Oosten rijkse Hannerl Eigel met plaatscijfer 11 en 412,9 pnt. aan de top. Yvonne Sugden (Gr. Br.) bezette de tweede plaats met plaats- cijfer 12 (413.6 pnt.) en Erika Batchelor (Gr. Br.) kwam op de derde plaats met 394,4 pnt. Alain Gilette kampioen De jeugdige Fransman Alain Gilette (15 jaar) heeft beslag gelegd op dc Europpse titel kunstrijden voor heren. Bij het vrije rijden toonde hij een zekerheid en mees terschap die hem boven al zijn concur renten deden uitblinken. Zijn uitvoeringen grensden aan het perfecte. De juryleden kenden hem met algemene stemmen de eerste plaats toe met als plaatscijfer 5. Het Europese kampioenschap ijsdansen is gewonnen door het Britse paar Jean Wcstwoord-La wrence Demmy, houders van de Europese en wereldtitel. Mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, de per 1 Februari aftredende procureur-generaal bij het gerechtshof te s Hertogenbosch, is bij bevordering be- De voorbereiding «n het initiatief, dat mevrouw A. Kröger-Boot uit Velsen-Noord heeft genomen om in de contreien van de IJmond en Kennemerland een damesvoet- balclub op gang te brengen, hebben Vrij dagavond in haar woning aan de Starre- boschstraat 10 hun beslag gekregen in de damesvoetbalclub „Full Speed", een naam geving, die na vele suggesties ontstond.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10