Weer grotere activiteit van bureau in Heemstede Tweede vuilnisstortplaats in Burgemeester Reinaldapark Bloemendaal Haarlem bij de Bouwkas Gramofoon-opnamen van Haarlems orgel Garanties voor vijfde Orgelconcours Ophoging Noorden van „Delftwijk' Wordt gebruikt bij Oostenwind Snert eten ten bate van kerkrestauratie Verplaatsing van onze telefooncentrale Gedupeerde tand- technici Twee doden bij auto ongeval onder Teuge Weer een Nederlands schip aan de grond Tatsjen-evacuatie zou vandaag beginnen Heemstede ZATERDAG 29 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 i Vorig jaar in totaal 884 sportkeuringen Onteigening grond yoor drinkwatervoorziening Mr. drs. Th. Regout spreekt voor gemeentepersoneel Voorstel spoedig te verwachten Voordrachtavond door Willem Bary Tweerichtingverkeer op Duinweg in Aerdenhout Haarlem-Goes automatisch Rode Kruispatiënten tonen handarbeid J aarvergader ing Chr. Landarbeiders Receptie Haerlems Studenten Gildt Schotens initiatief Klopgeesten Wetsontwerp komt aan wensen van twee groepen tegemoet Adres aan Eerste Kamer Telefoonnummers van de Haarlemse politie Slachtoffer verkeer in ziekenhuis overleden Minister Faure daagt een journalist tot duel uit Peking waarschuwt Washington „niet te ver te gaan'' Is het wel juist dat de huisartsen nog im mer voortgaan de candidaten voor de sport beoefening te keuren? Zou het niet juister zijn indien zij, waar mogelijk, de betrokke- „cn naar het Sportkeuringsbureau verwe- zen? De speciale sportkeurings-artsen zijn daarop meer getraind, zy vullen hun specialistische kennis op de medische sport dagen regelmatig aan en zij beschikken op de'keuringsbureau* in de regel over een betere outillage, zoals doorlichtiugs-appa- raten en dergelyke. Deze gedachtengang wordt ontwikkeld ,in bet verslag" over 195-i van het Heemsteedse Gemeentelijk Bureau voor Medische Sport keuringen, dat overigens laat zien dat dit bureau ook in het vijfde jaar van zijn werk zaamheid opnieuw een aanzienlijk grotere activiteit heeft kunnen ontplooien. Vrijwel alle sportbonden schrijven tegenwoordig de medische keuring voor hun leden dwingend voor. Terecht, want zo goed en noodzakelijk de sportbeoefening ook is, zo slecht en eventueel zo fataal kan zij zijn voor jonge mensen, wier constitutie bepaalde inspan ningen nu eenmaal niet toelaat. De keu- ringsa.pparaten laten zien dat dit slechts spaarzame uitzonderingen zijn, maar in de ze uitzonderingsgevallen gaat het dan ook zeer bepaald om het leven van de jonge mensen in kwestie. Geen definitief afgekeurden Door het Heemsteedse bureau werden in 1954 in totaal 884 keuringen verricht. Hier van betroffen 725 mannen of jongens, 159 vrouwen of meisjes. Onvoorwaardelijk goedgekeurd konden worden 879 gekeurden, voorlopig goedgekeurd werden 2 candidaten vu voorlopig afgekeurd werden de overige drie gekeurden. Definitief afgekeurd be hoefde in dit jaar dus niemand te worden! De voorlopig goed- of afgekeurden wor den te zijner tijd opnieuw gekeurd, maar ook de definitief goedgekeurden kunnen de- zo eenmalige goedkeuring natuurlijk niet beschouwen als te gelden voor het gehele leven. Feitelijk behoort elke sportbeoefe- naar(ster) en in ieder geval ieder, die wed strijd-sport beoefent, zich elk jaar aan een keuring te onderwerpen. Wat de bovenbe doelde 884 in Heemstede gekeurde personen betreft, hieronder waren er inderdaad niet minder dan 319, die reeds eerder waren goedgekeurd, maar die het nieuwe wed strijd-seizoen niet zonder een hernieuwde keuring wilden ingaan. Meest voetballers Wat de verdeling van de keuringen over de verschillende sporten betreft, kan het niemand verwonderen dat het voetbal het leeuwendeel opeist. Van de 884 keuringen fcadden inderdaad 555 betrekking op de voetbalsport. Hierna volgden de roeiers met 123 keuringen, de zwemmers met 70 en de handballers met 33 keuringen. Voorts ver meldt het verslag voor tennis 25, basketball 17, turnen 20, hockey 18, korfbal 1, wande len 18, wielrennen 1 en algehele lichamelij ke opvoeding 2 keuringen. Voor het voet- ba! hadden (althans dit jaar nog?) alle keu ringen betrekking op mannen of jongens, maar bij het roeien (38), het handbal (33) en het zwemmen (28) lieten ook de vrou wen en meisjes zich niet onbetuigd. Kleine re aantallen vrouwen of meisjes lieten zich voorts keuren voor basketball, turnen, hoc key, korfbal, tennis en wandelen. De voorlopige goedkeuringen hadden be trekking op' turnen en wielrennen, de voor lopige afkeuringen op roeien en voetbal. - Wat de leeftijden van de gekeurden be treft, vermeldt het verslag het volgende: 111 jongens en 1 meisje waren jonger dan 12 jaar, 89 jongens en 27 meisjes waren tussen 12 en 14 jaar, 170 jonge mannen en 66 jonge vrouwen waren tussen 15 en 18 jaar, 121 mannen en 33 vrouwen waren tussen 19 en 24 jaar, 148 mannen en 17 /rouwen waren tussen 25 en 34 jaar, terwijl tenslotte 83 mannen en 9 vrouwen ouder waren dan 35 jaar. Op het Raadhuis van de gemeente Bloemendaal te Overveen liggen de stuk ken ter inzage in verband met onteigening van gronden ten behoeve van de aanleg Van het verlengde kanaal C en de aanleg van de derde transportleiding Oranjesluis- Leiduin, ten behoeve van de gemeente waterleidingen van Amsterdam. Volgens deze stukken komt voor onteigening in aan merking alleen bos-, bouw- en aardappel- grond. Het z:;n totaal 29 nummers van het grondplan, totaal omvattend 25 hectare en 98.90 are, alle toebehorend aan jhr. W. P. Barnaart te Vogelenzang. Een commissie uit Gedeputeerde Staten, de heren P. Blaauboer en L. J. P. N. A. Bouwman, zullen met de directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening en de burgemeester van Bloemendaal op Maandagmorgen 14 Februari in het Raad huis te Overveen zitting houden .om be zwaren van belanghebbenden te ontvangen. „De wondere wereld van de stille Zuid zee" is het onderwerp waarover de ont dekkingsreiziger mr. drs. Th. Regout een filmvoordracht zal houden voor de leden van de gemeentepersoneelsvereniging Bloemendaal. Deze bijeenkomst wordt het gemeentepersoneel aangeboden door de oud-wethouder van onderwijs en perso neelszaken mr. F. P. Th. Rohling. De voor dracht wordt Vrijdagavond 4 Februari ge houden in het gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen. Mr. drs. Re gout maakte in de lerite van het vorige jaar nog een reis naar het verre Oosten en heeft in Japan een fraaie kleurenfilm op genomen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorn wordt van hedenmiddag twee Uur af Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts S. B. Drijbc Bloe- mendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveen.se huisartsen tot Zondagavond elf uur door dokter R. Holt huis, Rollandslaan 35, Overveen, telefoon 10367. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaal- se artsen is de dienstdoende wijkverpleeg ster zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b..g.g. 14424 te raadplegen. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de aptotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Zaterdag 5 Februari verzorgd door de Elswoul apotheek (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341. Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek fdrs K. Zijp). Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-station, telefoon K 2560-8249. Drie avonden per week Vermelden wij verder nog uit het verslag dat het bureau ook in het afgelopen jaar volkomen in staat is gebleken om aan alle aanvragen tot keuring te voldoen, zij het ook dat daartoe soms op 3 avonden per week keuringen verricht moesten worden. Aan het bureau zijn verbonden de artsen A. G. Degenaar, D. J. Bakker en J. J. van Luin. Het bestuur wordt gevormd door de heren H. Disselkoen, wethouder voor de volksgezondheid, voorzitter; A. G. Dege naar, vice-voorzitter; G. A. Schipper, amb tenaar voor de lichamelijke opvoeding en de sport, secretaris-penningmeester; mej. zr. A. B. M. v. d. Schoot en de heer B. J. Wesseling. De keuringen van dit gemeen telijk bureau vinden uiteraard plaats in het Gemeentelijk Gezondheidshuis aan de Lie ven de Keylaan. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van B. en W. van Haarlem in de raads vergadering van 23 Februari een voorstel aan de orde te stellen tot aansluiting van de gemeente bij de N.V. Bouwkas Neder landse gemeenten. B. en W. zullen de raad vragen het hier voor benodigde crediet te hunner beschik king te stellen, namelijk vijfduizend gul den voor de deelneming in het aandelen kapitaal van de Bouwkas en een storting ineens van duizend gulden. Over het gestorte aandelenkapitaal wordt maximaal 31/2'>/n dividend per jaar uitgekeerd, daar de Bouwkas volgens de statuten geen winst mag maken. Tot nu toe is dit dividend elk iaar uitgekeerd. Grote gemeenten, als Haarlem, dienen honderd aandelen van 250.te nemen, waarvan echter slechts 20% behoeft te worden gestort. De aansluiting van Haarlem bij de Bouwkas, waarover wij op Dinsdag 19 Oc tober van het vorige jaar een uitvoerig artikel publiceerden, zal door velen met vreugde worden begroet. Daarnaast zal in het aanstaande voorstel van B. en W. de mogelijkheid worden ge opend, dat ook gemeentelijke garanties worden verstrekt aan hen die een eigen bewoning willen bouwen. Dit laatste kan als een antwoord van B. en W. worden beschouwd op een „initia tiefvoorstel" dat enige raadsleden indertijd hebben ingediend. De voordrachtkunstenaar Willem Bary uit Bussum heeft gisteravond in het Jeugd-, centrum te Soaarndam de "moraliteit ..El- okerlvc" in de moderne bewerking van Jan Engelman ais solospel ten tonele ge bracht. De veertien personen wist hij met enkele sobere gebaren treffend te karak teriseren. Met zijn levendige, maar be heerste weergeving van de tekst slaagde hij erin zijn Dubliek een uur lang geboeid te houden. Na de pau/e volgde een lichter programma met korte vertellingen van Annie M. G. Schmidt, Godfried Bomans en R. van Meurs. Het tweerohtingverkeer. dat bij besluit van B. en W. van Bloemendaal van 27 Maart 1935 voor de Aerdenhouts Duinweg werd opgeheven en toen werd vervangen door een eenrichtingverkeer aanduiding, namelük alleen van de Nicolaas Beetslaan af in Westelüke richting naar de Kortelaan en in Oostelijke richting naar de Ooster duinweg, zal na bijna twintig jaar weer in ere worden hersteld. Als overweging hiervoor geldt, dat het. voorschrift van Maart 1935 in de praktiik op bezwaren is gestuit doch dat niettemin in het belang van de veiligheid op de wegen een andere beperkende bepaling geboden was ten op zichte van het verkeer op de Aerdenhouts Duinweg. Een oplossing voor de kruising van de Aerdenhouts Duinweg met de Nico laas Beetslaan is nu gevonden door er een voorrangskruismg van te maken waarbii alle verkeer op de Duinweg de verplichting heeft voorrang te verlenen aan alle ver keer op de Nicolaas Beetslaan. Overigens is dit alleen het verkeer in de richting Noord-Zuid. want er bestaat voor de ge noemde Beetslaan een inrijverbod van de Tramweg (viersprong) af. Nieuwe ver keersborden om ter plaatse een èn ander duidelijk te maken worden op het ogenblik vervaardigd. Zodra de borden gereed ziin en geplaatst kunnen worden gaat de nieuwe toestand, volgens een besluit van B. en W. van Bloemendaal van 20 Januari 1955, in. Dinsdag 1 Februari zal de AZZ-koppe- ling (dat wil zeggen: automatisch verkeer op Maandag tot en met. Vrijdag van 17.00 uur tot 9.00 uur de volgende morgen en van Zaterdag 13.00 uur tot Maandag 9.00 uur) van Haarlem naar Goes in een nor male abonné-koppeling worden omgezet. De aangeslotenen in het district Haarlem kunnen dan alle nummers in de geauto matiseerde netten van het technisch dis trict Goes doorlopend rechtstreeks kiezen. In de étalage van het reisbureau „Ce- buto" in de Grote Houtstraat, kan men op het ogenblik smvrna-kussens, raffia-mand- jes, kleurige étui's, gevlochten pannenleg- gertjes en nog veel meer van deze artike len bewonderen en binnen wordt de reeks aangevuld met babykleertjes, hcrenpullo- vers, enzovoorts, Alle voorwérpen zijn met de hand vervaardigd door patiënten, die lijdén aan een chronische ziekte. De voorzitter van het Nederlandse Roode Kruis, afdeling Haarlem en Omstreken, de heer J. J. Jurrissen, heeft het Cebuto- reisbureau bereid gevonden een van haar étalage's beschikbaar te stellen. De voor werpen worden verkocht om een deel van de onkosten, die het Roode Kruis moet ma ken, te dekken. Een bepaald gedeelte v£(n de verkoopsprijs wordt namelijk op een zogenaamde spaarkaart van de patiënt, die het werkstuk maakte, bijgeschreven. Dit is de eerste maal dat men in Haar lem een dergelijke actie heeft onderno men. De verkoop uit deze zeer fraaie en vaak kunstzinnige collectie verloopt be- Wanneer de N.V. Bovema ook met de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem tot overeenstem ming komt, zullen begin Maart twee gramofoonopnamen worden gemaakt van een door de Alkmaarse organist Piet Kee op het orgel van de Grote of St. Bavokerk te Haarlem te geven recital. Tot nu toe werden de door de N.V. Bo vema voor His Master's Voice gemaakte gramofoonplaten van Piet Kee opgenomen in de St. Laurenskerk te Alkmaar. Nadat eerst een kleine plaat was verschenen van enige oud-Nederlandse volksliederen, wer den kort geleden twee platen van 45 toe ren volgens het „extended play-system" opgenomen uitgebracht waarop werken van Bach gegraveerd zijn. Ook bestaat er een opname van Piet Kee op een langspeel plaat van 33 toeren, waarop werken van Buxtehude, Van Noordt, Sweelinck, Reger, Couperin en Distier. Al deze in Heemstede geperste platen hebben ook in het buiten land een uitstekende ontvangst genoten. De directie van de N.V. Bovema heeft gemeend thans ook bekendheid te moeten geven aan het vermaarde Christiaan Mül- ler-orgel in de Haarlemse Bavo, temeer nu het internationale orgelconcours Haarlem in de gehele wereld bekend heeft gemaakt als een stad waar de orgelkunst in hoog aanzien staat. Piet Kee, die twee keer de Zilveren Tulp, de hoogste bekroning in dit concours, won, heeft een programma samengesteld voor twee 45-toerenplaten, dat speciaal is aangepast aan de klank kwaliteiten van het orgel in de Grote Kerk. Uitgevoerd zullen worden Litanie van Alain (met een gesproken voorspel), Grand choeur a la Handel van Guilmant, de Suite gothique van Boëllmann, wellicht ook een koraalfantasie van Buxtehude en een deel uit de vijfde symphonie van Widor. De accoustiek van de Grote kerk stelt voor gramofoonopnamen en radio-uitzen dingen zware technische eisen. Bovendien zullen de opnamen in de nacht moeten worden gemaakt, om de storende geluiden van het verkeer te ontgaan. Zoals reeds eerder werd bericht, zal ook in 1955 te Haarlem een internationaal orgelconcours worden gehouden, omvatten de de traditionele improvisatiewedstrijd, een concert door de juryleden, een concert voor orgel en orkest (met medewerking van het Nederlandse Omroepkoor en een knapenkoor) en een prijsvraag voor het componeren van een preludium en fuga voor orgel. In aansluiting daa'rop wordt een internationale zomercursus voor orga nisten door befaamde docenten gegeven. Overeenkomstig de adviezen van de sub commissie voor muziek van de gemeente lijke commissie voor de kunstzaken en van de commissie van bijstand voor de toeken ning van subsidies uit de gemeentekas stel len B. en W. van Haarlem thans de raad voor ten behoeve van het Internationaal Orgelconcours 1955 bedragen van respec tievelijk f 5000 en f 2000 als garanties te verlenen, het laatste speciaal voor de zomercursus. De verwachting bestaat dat ook het Anjerfonds, het Prins Bernhard- fonds en het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in de kosten zullen bijdragen. 11 De afdeling Lissex'dijk van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond hield Vrijdagavond in de zaal van Dijk de 23ste jaarvergade ring. In zijn openingswoord wekte voor zitter Eveleens de aanwezigen op elk op eigen terrein propagandist te zijn voor de Christelijke beginselen. Het ledental bleef in het afgelopen jaar gelijk; de financiën beliepen een bedrag vaxx ruim f 1300, met een batig saldo van f 60, Het lid van het hoofdbestuur de heer Meijer hield een inleiding over de resul taten van het afgelopen jaar die niet on bevredigend waren. Door samenwerking van kapitaal, onderneming en arbeid, is de productie weer verhoogd met als gevolg hogere inkomsten. Men moet echter niet denken dat het vanzelf in orde komt, maar door het brengen van offers. Christelijk georganiseerd te zijn betekent verantwoor delijkheid dragen. Hierna speldde de heer Meijer het gouden insigne op de borst van de heer M. v. d. Voet voor 25 jaar trouw lidmaatschap van de bond. Deze vergadering werd afgewisseld met voordracht en zang en besloten met een woord van dank door de voorzitter. Ter gelegenheid van de zestiende dies natalis van het Haerlems Studenten Gildt werd Vrijdagmiddag van vier tot vijf uur in de tuinzaal van café-restaurant Brink- mann een officiële receptie gehouden voor een aantal genodigden. Behalve door het erelid van het Gildt. burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers werd de voltallige raedt onder meer nog toege sproken door afgevaardigden van diverse studenten-organisaties. Alle sprekers wer den op waardige wijze door de meester- deken, de heer H. J. Koek, beantwoord. Na afloop van de receptie, waarbij onge veer 25 personen van hun belangstelling blijk gaven, vertrok de raedt naar de so ciëteit in de Kenaustraat, waar meester- deken Koek een dies-rede hield. Hierna volgde een receptie voor de Gildt-functio- narissen. In Brinkmann werd het feest voortgezet met een boerenkoolmaaltijd, welke werd afgewisseld door talrijke toe spraakjes. De avond werd besloten met een gezellig onderonsje in de sociëteit. Met het oog op de voortgang van de wo ningbouw is het noodzakelijk, dat de gron den in het Noordelijke gedeelte van „Delft- wijk" zo spoedig mogelijk worden opge hoogd. Het voor de uitvoering van deze werken benodigde zand zal van de stich ting „De Kennemerduinen" worden be trokken. Met de uitvoering van een en ander is een bedrag van 287.625 gemoeid. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag te hunner beschikking te stellen. Ten bate van de dringend noodzakelijk geworden restauratie van de Julianakerk aan de Kloosterstraat in Haarlem-Noord zijn de leden van de Hervormde Gemeente van Schoten opgewekt om één dag snert te eten en wel op Dinsdag 8 Februari. Ze ven slagers zullen de soep koken en met drie bestelwagens zal zij huis aan huis worden rondgevent. Dat de prijs er een is. waarvoor vol gens gezaghebbend huishoudelijk commen taar niemand zélf zulke soep kan ma ken zou de vraag kunnen doen rijzen hoe er dan nog wel een batig saldo verwacht kan worden. Het geheim daarvan is, dat de leden der gemeente zélf de berg split- erwten zullen bijeenbrengen, die als grond stof verwerkt zal moeten worden. Zij kun nen die onder meer afgeven bij de ingang van de kerk op Zondagmorgen. De Julianakerk is gebouwd in 1915 toen de Transvaalbuurt zich had gevormd, maar bij de afwerking en inrichting moesten allerlei bezuinigingen ingevoerd worden, welke zich thans wreken. Er is grote be hoefte aan een nieuwe verwarming, be timmering en verlichting en aan een nieuwe preekstoel. Het gehele intérieur moet gemoderniseerd worden, wil dit kerkgebouw zijn functie als centrum van deze gemeente kunnen behouden. De voorzitter van de Ned. Kath. Mijn- werkersbond, de heer F. S. Dohmen. is met ingang van 15 Januari 1955 voor de tijd van twee jaren door de Bijzondere Raad van Ministers benoemd tot lid van het Raad gevend Comité der Kolen en Staalgemeen schap. B. en W. zien geen reden en zelfs geen mogelijkheid de vuilstorting in het Bur gemeester Reinaldapark te doen staken. Wel is tiians begonnen met het vormen van een tweede stortplaats op een zo ver mogelijk van de huizen verwijderd punt. Op deze plaats zal voortaan gestort worden bij Oostenwind of wanneer andere atmos ferische omstandigheden dat gewenst maken. Dit antwoorden B. en W. van Haarlem op de vragen welke het raadslid mevrouw E. S m i t z-P e p e r (Arbeid) onlangs heeft gesteld naar aanleiding van de overlast die de bewoners van de omgeving van de Prins Bernhardlaan ondervonden van de vuilstorting in het Burgemeester Reinalda park gedurende de weken dat er een straffe Oostenwind stond. B. en W. schrijven onder meer: De weersomstandigheden zijn de laatste tijd inderdaad niet gunstig geweest met het oog oo de vuilstorting. De felle Oosten wind was oorzaak dat, vooral tijdens het leeg storten van de vuilnisauto's, stof en papier in de richting van de Prins Bern hardlaan waaide. Hoewel met het oog hier op nabij de stortplaats hoge gaashekken zijn geplaatst, kunnen wij ons niettemin voorstellen,'dat de bewoners van de Prins Bernhardlaan tijdelijk van een en ander ongerief hebben ondervonden". B. en W. schrijven reeds bij herhaling te hebben gewezen ot> het grote belang, dat voor de gemeente bij deze vuilstorting is gemoeid. Wij zien dan ook geen reden en zelfs geen mogelijkheid om de vuil storting thans te doen staken. Al het mogelijke wordt gedaan om aan de uit een en ander voortvloeiende be- bezwaren tegemoet te komen. De in de Hinderwetvergunning gestelde voorwaar den worden stipt nageleefd en kosten noch moeite worden gespaard om de overlast tot het minimum terug te brengen. Dage lijks wordt de naleving van bedoelde voor waarden gecontroleerd. B. en W. wijzen er voorts op. dat de Rijksinspecteur van de Volksgezondhe'd de mening is toegedaan, dat de volksgezondheid door de vuilstor ting niet wordt geschaad. Het dagbladbedrijf is gewend aan plot selinge spanningen, plotseling in de zin van belangrijk nieuws dat onverwacht zonder enige voorafgaande aankondiging zich aan- diend. Men is op die mogelijkheid voort durend ingesteld en went er dus aan. Wanneer er dus een moment van span ning komt, waarvoor lang tevoren de dag en het uur in zorgvuldig overleg zijn vast gesteld, zou dat geen enkel rimpeltje in het bedrijf moeten veroorzaken, zou er zelfs van enige spanning geen sprake behoeven te zijn. En toch, als er in de kantoren van .een dagblad een telefooncentrale moet ver- olaatst worden naar een hogere verdieping, dan is er meer spanning in de vraag of het allemaal wel zo vlot zal verlopen, dat de storing in het telefonisch verkeer tot het uiterste minimum wordt teruggebracht. Want men kan nu wel afspreken met de telefoondienst dat het om 5 uur die middag zal gebeuren, dat de nieuwe olaats daar zal zijn, dat de hoofdverbindingen bij voorbaat zullen worden aangelegd, dat. de aannemersfirma Bellaart in het dak tijdig eên stevige stelling zal maken met een takel om de gehele apparatuur naar de volgende verdieping op te halen. Maar er moeten ook nog allerlei onderdelen wor- ,den gedemonteerd, een haast ontelbaar aantal draden van verschillende kleur moet worden losgemaakt, het "gehele delicate apparaat moet in een krat tegen stoten beveiligd worden en dat alles moet met een tedere zorgvuldigheid gebeuren, die dan toch weer spanning veroorzaakt. Want wat is nu SDeciaal een dagbladbedrijf zon der een feilloos werkende telefooninstal latie? Wel, in de ht van gisteren op vandaag hebben wij deze spanning gehad. Om 5 uur Vrijdagmiddag werden al onze telefoon toestellen uitgeschakeld, bij het krieken van de Zaterdag stond het grote apnaraal een verdieping hoger, waren alle hoofd verbindingen hersteld, zaten al die eerst loshangende eindjes dunne draad weer elk op de enige plaats, waar zij hun eigen taak zouden vervullen. Dit werd bereikt in de eerste plaats dank zij het snelle en toege wijde werk van de deskundigen van de telefoondienst in een aantal nachtelijke uren en de degelijke voorbereiding van de firma Bellaart. Én wij hebben bij enige bezoeken om telkens te horen dat het vlot verliep, met de bewondering van volsla gen leken gekeken naar de vaardigheid, waarmede de monteurs dte bundels drader, rit elkaar wisten te houden en de verbin dingen herstelden in het zo ingewikkelde samenstel van een telefooncentrale. XX30000C)OOCOCOOO(XOCOOOCCOCOOOC xx)corxr>oooccxxxxxx>oocc Zij, die in het holste van de nacht over de slapende stad waken, hebben zich in de afgelopen nacht tussen twee en drie uur bezorgd gemaakt over een onge bruikelijk geluid in onze kantoren aan de Grote Houtstraat 93. „Er wordt voort- durend geklopt", luidde een melding, welke de wachtcommandant van de-i politie binnenkreeg. Hij draaide ons 8 nummer maar hoorde helemaal niets,g hetgeen aanleiding voor hem was tweeg agenten derwaarts te zenden. Waarom hij helemaal niets hoorde, zal ieder dui- delijk zijn, die Vrijdag het vette bericht g over de verplaatsing van onze telefoon centrale op de voorpagina heeft zien staan. De agenten begonnen met een voudig aan te bellen, waarop onze goede klopgeesten, die erg veel op PTT-mon- teurs gelijken, de trap zijn afgezweefd om hen te verwelkomen en uitleg te verschaffen. Onmiddellijk diende nu de wachtcommandant verwittigd te wor den, opdat deze geen verdere maatrege len zou nemen. Maar dat had hij al ge daan: de agenten waren nauwelijks weg toen een brandweerauto gierend door de Houtstraat naderde. De monteurs, die juist afscheid van de twee politieman nen hadden genomen, stonden nog voor ons gebouw in de Houtstraat en kondenH de brandweer nog tegenhouden, want deze moest inderdaad bij Haarlems Dag blad zijn. Aangezien zij echter het ver plaatsen van telefooncentrales liever aan PTT-deskundigen overlaat, behoef- de zij niet in te grijpen. g OOOOCOXXXXX»XC)OOOOCCOOOC<XX)OOOOOCOOOCXX>OOOOOCOOaXXX>OOC Intussen vloeide de onophoudelijke stroom van nieuws die ons in nonnale om standigheden op drie eigen telexpaparaten bereikt, ook in deze nacht door, hoewel ook hier de verbindingen moesten verbro ken worden. De P.T.T. had hiertoe twee telexapparaten in haar hoofdkantoor ter beschikking gesteld, de N.V. Drukkerij De Spaarnestad ontving voor ons de stroom op een derde telexapparaat. Wij zijn voor die hulp van de P.T.T. en van de collega zeer erkentelijk en wij brengen gaarne hulde aan allen, die ertoe medegewerkt hebben, dat deze nachtelijke krachttoer zo vlot zonder enig oponthoud d«x storing is verlopen,-waardoor wij hedénn-V gen weer volkomen normaal konden voortgaan. Een knap stuk werk. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Aanvullende bepalingen tot het verlenen van de bevoegdheid van tand heelkundige". In de Memorie van Toelich ting zeggen de ministers van Sociale Za ken en Volksgezondheid en van Justitie dat zij na diepgaande overweging hebben be sloten, tegemoet te komen aan de aan- drang, die uit de* beide Kamers is uitge oefend tot het treffen van aanvullende maatregelen ten behoeve van tandtechnici. Het thans ingediende wetsontwerp strekt tot tegemoetkoming aan grieven van enke le groepen van tandtechnici, die van me ning zijn, dat vroegere wetten, welke het zelfde doel beoogden, nog niet ten volle aan dit doel hebben beantwoord. Vier vroegere wettelijke regelingen zijn niet bij machte geweest het vraagstuk der gedupeerde tandtechnici volledig uit de wereld te hel pen. De ministers hebben door een her nieuwde bestudering van het vraagstuk de overtuiging gewonnen dat er inderdaad aanleiding bestaat, voor enkele groepen tandtechnici alsnog de mogelijkheid te scheppen tot het verwerven- van de be voegdheid van tandheelkundige. Nu verschillende wetten aan een bepaal de groep tandtechnici tandheelkundige be voegdheden hebben toegekend, had de uit voering van deze wetten niet op zodanige wijze dienen te geschieden dat bepaalde personen van deze wetten profiteren, ter wijl anderen, die in gelijke omstandigheden verkeerden, zonder voldoende gronden wer den buitengesloten. De fundamentelè regel, dat tandtechnici in principe niet de tand- heelkunst dienen uit te oefenen, wordt door de wetgever niet losgelaten. De tandtechnici, welke zich thans nog gedupeerd kunnen achten, zijn te onder scheiden in twee groepen, bekend als de „Groep van Drie" en de „Groep van Negen tien". Het wetsontwerp beoogt deze groe pen alsnog de gelegenheid te geven, van hun bekwaamheid tot het verrichten van de aan tandheelkundigen toegestane hande lingen te doen blijken. Vrijdagavond omstreeks half-zeven is te Teuge nabij café „Buitenhuis" een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij het echt paar J. H. zur K.-S. uit Diepenveen het leven heeft verloren. Het ongeluk gebeurde, toen de 67-jarige heer Zur K.-S. met de door hem bestuurde personenauto, uit de richting Apeldoorn, een vrachtauto tx-achtte te passeren. Juist op dat ogenblik naderde van de andere kant een vrachtauto met oplegger, geladen met betonblokken. De personenauto werd tussen de 2 vrachtauto's gekraakt. De beide inzittenden van de personenauto^ de heer Zur K.-S. en zijn 65-jarige vrouw, waren op slag dood. De vrachtauto met oplegger werd tengevolge van de schok van de weg gedrukt, de vrachtauto sloeg om. Het bestuur van de H.I.N.A.G., een zo juist opgericht actie-comité tot vorming van een stichting hulp aan invalide oud- Oostfrontstrijders, nabestaanden, gevan genen en anderen (voortzetting stichting oud-politieke delinquenten), bestaande uit de heren H. Timmer en W. van Heiningen, beiden uit Den Haag, heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer van de Staten- Generaal gericht. Het bestuur wijst op het feit, dat het aantal statenlozen in het af gelopen jaar door nieuwe maatregelen van de minister van Justitie nog is verhoogd De Haarlemse politie verzoekt ons mede te willen delen, dat het politie-telefoon- nummer 18181, het zogenaamde alarmnum mer, uitsluitend bestemd is voor spoedge vallen, waarbij men onmiddellijk politie bijstand nodig heeft. Voor de verschillende afdelingen, zoals „Gevonden voox'werpen", draaie men 15350. Hoewel met het oog op de toekomst het probleem van de vuilafvoer of -verwer king reeds geruime tijd in studie is, staat B. en W. daarvoor nog geen duidelijke vorm voor ogen. Voor verschillende van de moeilijkheden, welke zich bij dit pro bleem voordoen, is nog geen oplossing ge vonden. Intussen blijven B. en W. van mening, dat de bezwaren van de bewoners in hoofd zaak voortspruiten uit een overigens wel begrijpel.ike tegenzin tegen de vuil storting in de onmiddellijke nabijheid van hun woningen. Van werkelijke overlast is naar hun mening slechts sprake in bepaal de, weinig veelvuldig voorkomende om standigheden, zoals deze zich onlangs heb ben voorgedaan. De heer J. C. Mentink uit Haarlem, die Maandagmiddag het slachtoffer is ge worden van een verkeersongeval op de Leidsevaart nabij de Schouwtjesbrug, zo dat hij met een schedel basisfractuur naar het Diaconessen hu is moest worden ver voerd, is hedenmorgen aldaar aan zijn wonden overleden. Het 250 ton metende Nederlandse vracht schip Minorca dat Woensdag voor de kust van Zuid-Ierland aan de gx-ond is gelopen, zal vanavond bij vloed misschien worden vlotgebracht, zo heeft kapitein E. W. van der Molen meegedeeld en zal hij proberen zijn reis naar Liverpool voort te zetten. Indien het schip te zwaar beschadigd is, zal naar Dublin worden gevaren om daar de herstelwex-kzaamheden te laten uit voeren. Vrijdag zijn in de mond van de Elbe twee Engelse schepen met elkaar in bot sing gekomen, een Nederlands schip is daar aan de grond gelopen. Dit meldt het Ham- burgse radiostation voor de scheepvaart. De drie schepen, de „Groningen" uit Lon den, 1.274 ton, de „Eurybates" uit Liver pool, 6.436 ton en de 199 ton metende „Deo- Gloria" uit Winsum, liepen slechts lichte schade op, aldus de eerste berichten. De „Deo-Gloria" is eigendom van de rederij H. Bolk in Winsum en was op weg van Ipswich (Engeland) naar Horsens in Denemarken. Mendès-France bemiddelt PARIJS (Reuter) Edgar Faure, de 47-jarige Fx-anse minister van Buitenlandse Zaken, heeft een jonge Parijse journalist, Jean Jacques Seruan-Schreiber genaamd, tot een duel uitgedaagd. Schreiber (31) is hoofdredacteur van het linkse Parijse weekblad „Express" en medewex-ker van „Le Monde". Faure acht zich in zijn eer aangetast door een ax-tikel van Schreiber over belasting op renpaarden. Schreiber heeft de uitdaging aangenomen. Volgens de „Aurore" heeft premier Mendès-France getracht te bemiddelen tussen Faure en de hoofdredacteur van het weekblad „Express", dat Mendès-France steunt. De communistische „Humanité" weet te melden, dat de directeur van het kabinet van de premier, Boris, tracht te arbitreren en het duel te verhinderen. Volgens de „Figaro" heeft Faure ver klaard af te zullen treden als minister, als het duel doorgaat. Dit zou in overeenstem ming met de traditie zijn. Faure zou even wel bereid zijn het incident als gesloten te beschouwen, als Schreiber in het openbaar zijn verontschuldigingen aanbiedt en het axriikel intrekt, U.P.) Duelleren is in Frankrijk ver boden 'en het komt zelden tot een werkelijk duel. Vrij algemeen is men van gevoelen, dat dit nieuwe onweerswolkje aan de Fx-anse politieke hemel wel over zal drijven. TAIPEH (Reuter/AFP) Men ver wacht, dat schepen van de Amerikaanse zevende vloot, gesteund door Sabre-straal- vliegtuigen, vandaag zullen beginnen met de evacuatie van de Tatsjen-eilanden. Deze berichten zijn afkomstig uit gewoon lijk goedinlichte nationalistisch Chinese bronnen. Nieuwe Amerikaanse „Sabres" zijn op Formosa aangekomen ter verster king van de Amerikaanse luchteenheden, die Donderdag op Formosa aankwamen. Het blad van de communistisch Chinese regering, „Pekings Volksdagblad", waar schuwt in een hoofdartikel, dat de Ameri kaanse strijdkrachten „zware slagen" zul len worden toegebracht, „als zij te ver durven gaan". Geen groot conflict De Amerikaanse ambassadeur, Rankin, heeft verklaard niet te geloven, dat in de afzienbare toekomst een groot conflict in het gebied van Formosa zal uitbreken. „Hoe krachtiger onze maati-egelen zijn, des te groter is de kans, dat een oorlog wordt vermeden", zo zeide Rankin. Ook Ameri kaanse militaire commentators te Tokio hebben de mogelijkheid, dat een incident bij de ontruiming van Tatsjen tot een groot conflict leidt, van de hand gewezen. Een woordvoerder van h.et nationalis- tisch-Chinees departement van Defensie heeft verklaard, dat «de communisten 200.000 soldaten langs de kust van Foe- kien tegenover Formosa en 100.000 langs de kust van Tsjekiang tegenover de Tats jen-eilanden hebben samengeti-okken. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 30 Januari werden te Heemstede waargenomen door dr. J. G. M. van Walsem, Bronstee'.veg 32, telefoon 38377 en dr. J. Laeijendecker, Raad huisplein 9, telefoon 38103. Wijkverpleging: zr. Verduijn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, telefoon 26772 en H :xa- steeds.e Apotheek, Binnenweg 98, tel. 33197.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11