De UNO Chinees geschil Maandag voor Veiligheidsraad van de UNO Weerbericht Britse ambassadeur polste Molotov in Moskou OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikaanse Senaat keurt de Formosa-resolutie goed De „ijzeren maarschalk" is vrij Militair overleden aan schotwonden Uitnodiging aan communistisch-Chinese waarnemer De huurverhoging Beperkende amendementen verworpen Sir Anthony Éden doet beroep op Peking Minister Cals weer op het Departement Het woord is aan Hitler's discipel Schörner uit krijgsgevangenschap teruggekeerd Auto's overvallen in de buurt van Bandoeng De „Kingsbridge" vlot Deense minister-president in Stockholm overleden Japans-Russisch overleg over diplomatiek verkeer Nehroe gelooft niet dat een wereldoorlog zal uitbreken Vlammenwerpers tegen eer» olievlek bij Jutland Aanhoudend zacht weer Weer rapport Men weet niet wat men zegt 59e JAARGANG No 172 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 29 JANUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 19 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE RIDDERZAAL heeft de Neder lander, die dit jaar voorzitter van de alge- mene 'vergadering van de UNO de Or ganisatie der Verenigde Naties is, de UNO besproken. Eigenlijk gebruik ik liever die Engelse afkorting in drie letters dan de Hollandse aanduiding Verenigde Naties en dit omdat er tenminste het woord „or ganisatie" bijkomt, dat een zekere beper- king' schijnt aan te duiden. Onder een vereniging van volken moet veel meer worden verstaan dan de UNO is, die altijd weer herinnert aan de oude critiek, op haar voorganger de Volkenbond toegepast in de woorden: een bond van regeringen. Minis ter van Staat Van Kleffens heeft overigens herinnerd aan een oude misvatting bij het o'-ote publiek omtrent dp Volkenbond, door ei- de nadruk op te leggen dat de UNO evenals de Volkenbond geen organisatie vormt met een eigen wil, maar slechts een instrument is in handen van de staten leden. Als men zegt, dat zij heeft gefaald valt de verantwoordelijkheid daarvoor dus op hen terug. Het schijnt zeer moeilijk voor wel mensen te zijn, dit te begrijpen. Vaak kon men vroeger horen betogen, dat de Volkenbond dit of dat weer niet had bereikt of niet gedaan. Hetzelfde wordt de UNO aangewreven, ook een instelling als b.v. de Raad van Europa te Straatsburg, ofschoon uit den treure is medegedeeld dat die niet meer dan raadgevende bevoegd heid heeft en dus niet eens beslissingen kan nemen die staten binden. De Raad van Europa is slechts een adviserend instituut. De UNO is meer, maar zij bezit geen „dwingkrachtig gezag boven de staten", zoals president Van Kleffens, prof. Van Vollenhove citerend, het gisteren heeft ge noemd. Dat is nu juist het verschil met een waarlijke Unie, met waarlijk-verenigde naties, waarbij wèl een boven-nationaal gezag zou bestaan. In feite is de UNO dus niet meer dan een instrument zonder dwin gende kracht uit zichzelf. Haar tekortkomingen heeft de huidige president genoemd, beginnend met het feit dat een aantal landen niet tot het lidmaat schap is toegelaten. Ieder denkt daarbij het eerst aan communistisch China, de grootste en machtigste der buitenstaanders, door de onwil van Amerika erbuiten ge houden, in tegenstelling met de opvattin gen van Europese leden als Engeland en Frankrijk en ook Nederland. De heer Van Kleffens heeft overigens niet nagelaten evenzeer het beleid van de communistische regeringen, om de organisatie te bejegenen als een nieuw wapen, in de buitenlandse politiek inplaats van als een instrument voor de vrede, te hekelen. Hij heeft de tegenstelling tussen blanke en gekleurde volken, die slechts tot frontvorming leidt, als een verdere tekortkoming in het func- tionneren der organisatie genoemd en het gebrek aan internationale solidariteit voor al geconstateerd in te weinig bereidheid tot deelneming aan optreden tegen ag'gres- sie. Daarvan gaf inderdaad Korea een dui delijk voorbeeld: zeer vele landen, in feite de meerderheid, onthielden zich van deel neming. Het veto-recht in de UNO, dat enkele grote mogendheden een bevoorrechte po sitie verschaft en dat zovele malen rem mend heeft gewerkt, het vet'orepht in de Veiligheidsraad^ heeft hij vergeleken met het voorschrift van de Volkenbond, dat beslissing met algemene stemmen eiste, hetgeen in de practijk dus betekende dat ieder lid het recht van veto bezat. Hij heeft daarbij erkend dat ook het handvest Van de UNO „niet in alle opzichten aan zijn doel heeft beantwoord", maar toch voorzichtigheid met herziening aanbevo len. Het handvest is, heeft hij gezegd, als een oud gebouw: men moet oppassen dat als er enige stenen worden losgetrokken niet het hele gebouw naar beneden komt en onherstelbaar blijkt. De beeldspraak zou treffend zijn als men kon erkennen dat het gebouw oud is. Dat is het evenwel niet; het bestaat pas tien jaar. Als men ver eiste verbeteringen niet kan uitvoeren om dat die gevaar voor instorten meebrengen, valt, de beeld.spraak voortzettend, dus toch eigenlijk geen andere conclusie te trekken dan dat het nog nieuwe gebouw ernstige gebreken in zijn structuur bezit. Dat het door Rusland zo kunstig in de Veiligheidsraad uitgeoefende vetorecht be sluitvorming op critieke ogenblikken be lemmert, waardoor men de behoefte is gaan gevoelen aan meer bevoegdheden voor de algemene vergadering teneinde de UNO voor verlamming te behoeden, heeft de president erkend als „terugschroeven in de richting van de Volkenbond", waarin immers ook de algemene vergadering, naast de Raad, een taak had op het gebied der handhaving van de vrede. Dat is dus: terugkeer naar het oude gebouw, het af gedankte. Al is nu herziening van het handvest wel aan de orde gesteld, tot nieuw optimisme kunnen de beschouwin gen van de huidige voorzitter moeilijk aan leiding geven. R. P. De 20-jarige militair S. uit Rotterdam is Donderdag het slachtoffer geworden van een ongeval in de legerplaats van Laren, waar de zware luchtartillerie gevestigd is. S. had plantonwacht en zou met een schietwapen een onhandige manoeuvre hebben uitgevoerd. Het wapen ging af en S. liep daarbij enige schotwonden in de buik op. waaraan hij enige uren later be zweek. Hij was een jaar in militaire dienst. BANDOENG (United Press). Gewa pende bandieten hebben in de buurt van Bandoeng een overval gepleegd op twee personenauto's en een jeep. De inzittenden werden van een bedrag van ongeveer 2000 rupiah's beroofd. De bandieten, ongeveer 50 in getal, voerden hun daad op klaar licht dag uit. Het was de tweede overval die deze maand in dit gebied plaats had. Het 7.142 ton metende Britse s.s. „Kings bridge", dat een week geleden strandde nabij Cowes op het eiland Wight, is Vrij dagavond vlotgekomen. Het schip is naar Southampton gevaren. NEW YORK/MOSKOU (Reuter) De Veiligheidsraad zal Maandag bijeen komen om te spreken over een staken van het vuren in de Straat van Formosa. Nieuw-Zeeland zal voorstellen dat communistisch China tot het debat wordt toegelaten. Dit voorstel heeft de steun van de Verenigde Staten en Engeland en zal vrijwel zeker worden.aangenomen. De Britse ambassadeur in de Sovjet- Unie, Sir William Hayter, heeft in een gesprek met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, in het Kremlin de hoop uitgesproken, dat de Sovjet-regering bij de communisti.sch-Chin.ese regering zal aandringen op zelfbe heersing en haar zal wijzen „op het belang een incident te vermijden, dat tot algemene vijandelijkheden zou kunnen leiden". Ook sprak de ambassadeur de hoop uit, dat de Sovjet-Unie er hij Peking op aan zal dringen een uitnodiging van de Veiligheidsraad ter bespreking van de toestand in het Verre Oosten te aan vaarden. Het verzoek om de bijeenkomst van de Veiligheidsraad te houden werd gedaan door de Nieuw-Zeelandse afgevaardigde Sir Leslie Munro, die deze maand voorzit ter van de raad is. „Het is duidelijk, dat door de vijandelijkheden tussen de volks republiek China en de republiek China in het gebied van bepaalde eilanden voor, de kust van het vasteland van China, een toestand bestaat, welks voortduring ge makkelijk de internationale vrede en vei ligheid in gevaar kan brengen", aldus wordt onder meer in de brief verklaard. •Volgens welingelichte bron zal een be roep worden gedaan op artikel 34 van het Handvest. Dit bepaalt, dat de raad „ieder geschil of situatie, welke tot internationale wrijving of een geschil zou kunnen leiden, mag onderzoeken, teneinde vast te stellen, of het voortduren van het geschil of de si tuatie de internationale vrede en veilig heid in gevaar kan brengen". Mogelijk zal men het aan de voorzitter van de raad overlaten bij de partijen tussen beide te komen om een overeenkomst aangaande staking van 5e strijd te verkrijgen. Knowland tegen De leider van de republikeinen in de Amerikaanse Senaat, Knowland, heeft ver klaard, dat hij zich zal verzetten tegen toelating van een afgevaardigde van com munistisch China in de Verenigde Staten ter bespreking van het staken van het vu ren in het gebied van Eormosa, zolang niet alle in communistisch China gevangen ge houden militairen zullen zijn vrijgelaten. Knowland zeide dit tot verslaggevers, na dat hij een onderhoud met minister Dulles had gehad'. Naar vernomen wordt, heeft de delega tie van nationalistisch China niet het voor nemen tegen een uitnodiging aan Peking het veto uit te spreken. Geringe reactie Ambassadeur Hayter legde tegenover minister Molotov alleen een mondelinge verklaring af. Het Russische departement van Buitenlandse Zaken deelde de ambas sadeur mede, dat de kern van Hayters ver klaring in de pers zou worden gepubli ceerd. De ambassadeur zeide verder tot Molotov, dat de Britse zaakgelastigde te Peking, Trevelyan, de Chinese regering op de hoogte zou stellen. Tot slot zeide Hayter tot Molotov, dat de Britse regering hoopt, dat zij in de Veiligheidsraad gesteund zal worden door de Sovjet-regering. Volgens de Britse woordvoerder heeft Molotov verklaard, dat de Russische re gering altijd verlangend is naar vermin dering van de spanning, maar dat de ver antwoordelijkheid voor de toestand berust bij de Verenigde Staten en jn zoverre de Britse regering de Amerikaanse steunt, ook op Groot-Brittannië. De woordvoerder zeide, dat Molotov niet heel erg op Hay ters verklaring had gereageerd. Volgens radio-Moskou verklaarde Molo tov tot de Britse ambassadeur, dat de Sov jet-Unie vrede en vermindering der in ternationale spanning wenst en bereid is iedere maatregel te steunen, die tot dit doel leidt. Molotov zeide echter, dat de ambassadeur niet de „werkelijke redenen voor de spanning in het Verre Oosten" had STOCKHOLM. (United Press). Van morgen is de Deense minister-president. Hans Hedtoft, dood op zijn kamer in het Graind Hötel te 'Stockholm aangetroffen. Hedtoft vertoefde in Stockholm als gede legeerde bij de derde zitting van de Noord se raad, waaraan 75 afgevaardigden uit Denemarken. Noorwegen. IJsland en Zwe den deelnamen. Hedfort is gedurende de nacht over leden. Een kamermeisje trof Hedtoft dood aan, toen zij zijn kamer betrad. Hans Hedtoft werd in 1903 in Aarhus geboren als zoon van een kleermaker. Hij werd voor typograaf opgeleid. Hedtoft be gon zijn politieke carrière als secretaris van de sociaal-democratische jeugdorgani satie, waarvan hij in 1922 voorzitter werd. In 1935 werd hij lid van het parlement (Folketiing) en secretaris van de partij. In 1939 werd hij tot voorzitter van de Deense sociaal-democratische partij gekozen. In 1941 verlangden de Duitse bezetters dat hij van zijn post zou worden ontheven. Dat was hef ogenblik voor hem cm „on dergronds" te gaan werken. Enige malen tijdens de oorlog begaf hij zich illegaal naar Zweden om wapens naar het bezette Denemarken te brengen. De ministerraad heeft besloten de 10 percent huurverhoging, waarover gisteren uitvoerig gemeld werd, per 1 Juli aan staande te doen ingaan. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond met 85 tegen 3 stemmen, de resolutie goedge keurd, welke president Eisenhower mach tigt, wanneer hij dat nodig oordeelt, Ameri kaanse strijdkrachten te gebruiken om ver overing van Formosa, de Pescadores en „belendende" nationalistische eilanden dooi de Chinese communisten te verhinderen. Het Huis van Afgevaardigden had deze resolutie drie dagen tevoren reeds goed gekeurd met 409 tegen 3 stemmen. Tevoren waren drie amendementen op de resolutie, die nadrukkelijk de eilanden voor de Chi- nse kust van het te verdedigen gebied wil den uitsluiten, met grote meerderheid van stemmen verworpen. Voor de stemming trok voorts senator McCarthy zijn motie in, waarin gevraagd werd om intrekking van alle Amerikaanse hulp aan landen die toelaten dat hun sche pen gebruikt worden voor handel met com munistisch China. Een resolutie waarin ge vraagd werd de betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbreken werd eveneens verworpen. Een resolutie waarin de Senaat verzocht werd zich uit .te spreken voor op treden van de UNO om te komen tot een bestand in het gebied van Formosa, zal de volgende week door de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen behandeld worden. President Eisenhower zal naar men verwacht, de resolutie nog" heden be krachtigen. Dulles met vacantie Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken deelt mee, dat minister Dulles heden Washington zal verlaten voor een visvacantie van een week op de Ba- hama-eilanden. De senaatscommissie voor- buitenlandse betrekkingen besloot de audi ties over het verdrag voor wederzijdse be veiliging met nationalistisch China uit te stellen tot Dulles terugkomt. De woord voerder van het „State Department", zei dat Dulles zijn vacantie niet heeft uitge steld „om niet de indruk te wekken van een crisis in een mate die niet bestaat". De minister zal wel met Washington in ver binding blijven en kan zonodig in enkele uren terug zijn. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat Dulles de diplomatieke ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, Ca nada, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Thailand en Pakistan, welke landen met de Verenigde Staten zijn verbonden in 't verdrag van Manilla, be paalde verzekeringen heeft gegeven over de Amerikaanse militaire plannen in de buurt van Formosa. Dulles zou hebben ver klaard te vertrouwen, dat er geen oorlog op grote schaal zal voortkomen uit de huidige crisis om Formosa. TOKIO (A.F.P.) De secretaris-gene raal van het kabinet van premier Hato- jama heeft verklaard, dat mogelijk in de loop van de volgende maand besprekingen zullen beginnen tussen Japan en de Sovjet- Unie over het herstel van de diplomatieke betrekkingen. De minister van Buiten landse Zaken Sjigemitsoe verklaarde, dat Japan bereid is onderhandelingen te be ginnen. Premier Hatojama heeft, op 25 Januari eén Russiische nota over het aan knopen van normale betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Japan ontvangen. Van welingelichte zijde werd vernomen, dat de nota van de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Molotov afkomstig is en dat de kwestie van de territorialiteit van Habomai en Sjikotan, repatriëring van nog in de Sovjet-Unie gevangen gehouden Japanners en andere tussen beide landen- hangende problemen er in worden behan deld. genoemd. Ken van deze redenen was „de groeiende .Amerikaanse inmenging in de Chinese binnenlandse aangelegenheden". „Indien de Verenigde Staten hun aggres- sieve activiteit in het gebied van Formosa staken zou dit de internationale spanning helpen verminderen", aldus Molotov. Weinig hoopvol Volgens - diplomatieke kringen te Lon den biedt te reactie van Molotov op de Britse stap weinig hoop op een spoedige beëindiging van de strijd tussen de beide China's. Men neemt aan, dat Molotov's houding volledig door de Chinese commu nisten wordt gesteund. Indien de poging van de Veiligheidsraad faalt, zullen de premiers van het Britse Gemenebest, die de volgende week te Lon den bijeenkomen, naar een nieuw plan zoeken om de strijd te doen beëindigen. Men" verwacht, dat premier Nehroe van India zal spreken over een boodschap, die hij van de Chinese premier Tsjoe En Lai heeft ontvangen. Omtrent de inhoud is nog niets bekend. WARWICK (Reuter/A.F.P.) Sir An thony Eden de Britse minister van Buiten landse Zaken, heeft een beroep op conti nentaal China gedaan, de bijeenkomst van de Veiligheidsraad bij te wonen om te trachten een of andere regeling, ook al moge deze tijdelijk zijn, tot stand te bren gen om een einde te maken aan de strijd in de Straat van Formosa en daardoor het gevaar van een grote oorlog te voorkomen. Sir Anthony sprak tijdens een diner te Warwick in Midden-Engeland. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, verklaarde te Otta wa in een radiorede, dat de positie van Formosa juridisch en politiek onzeker blijft. Men dient tot een bestand te komen zonder vooruit te lopen op een toekomstige politieke regeling. Het zou volgens hem dwaasheid zijn, als men toeliet, dat de eilandjes langs de Chinese kust het toneel van een groot' conflict zouden worden. Premier Nehroe van India heeft in Caïro, waar het vliegtuig waarmee hij naar Lon den reisde epn tussenlanding maakte, te genover journalisten verklaard niet te ge loven, dat de huidige toestand bij Formosa zou leiden tot een wereldoorlog. Op een bijeenkomst van Philippijnse leiders te Manilla waaraan ook president Magsavsay heeft deelgenomen is besloten, dat de Philippijnen een houding van „af wachtende oplettendheid" ten aanzien van de kwestie Formosa zullen aannemen. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, heeft verklaard, dat Australië er een besliste tegenstander van is, dat Formosa en de Pescadores aan de Chinese communisten overgelaten worden. Op internationaal plan dient alles gedaan 'te worden om een conflict in de Chinese wateren te voorkomen. De Australische eerste-minister, Menzies, heeft in een tele visie-uitzending te Londen verklaard, dat Australië nog" niet heeft overwogen of het ten aanzien van Formosa verplichtingen op zich moet nemen. „Wij zijn het met Groot-Brittannië eens", aldus Menzies, „dat het gebied waar mogelijk een con flict kan uitbreken, niet moet worden uit gebreid door verplichtingen van te wijde strekking." Op de vraag of Australië be reid is te strijden, indien het Formosa en de Pescadores als noodzakelijk voor zijn verdediging zou beschouwen, kan Menzies, naar hij zeide, geen antwoord geven. KOPENHAGEN (Reuter). Vlammen werpers zullen gebruikt worden om een vlek ruwe olie van 50 km. lang en 8 km. breed, afkomstig van het Deense schip „Gerd Maersk", op te ruimen. De olie. 6000 ton, drijft langhaam naar de kust van West- Jutland. Tienduizenden vogels zijn er al in omgekomen. Minister Cals heeft heden zijn werkzaam heden ten departemente hervat. Minister Beel, die sedert 24 October 1954 ad interim belast was met de portefeuille van O., K. en W. heeft Vrijdagmiddag afscheid geno men van de hoofden der afdelingen van het ministerie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Seneca Velen zouden wijs geworden zijn als zij zich niet voor wijs gehou den hadden. Oud-veldmaarschalk Schörner, Hitiers laatste minister van Oorlog, is West-Duits- land binnen gereisd. Naar aanleiding van de vrijlating van Schörner zijn in de afgelopen dagen dreigende stemmen tegen hem opgegaan, vooral van de zijde van de Duitse oud-strijders. De foto toont Schörner tijdens zijn treinreis naar München, terwijl hij een krant leest waarop duidelijk de zin te zien is: „Soldatenbond brandmerkt de veldmaarschalk Schörner". BONN (Van de ANP-correspondent) De voormalige Duitse veldmaarschalk Fer dinand Schörner is uit Russische gevan genschap in de bondsrepubliek terugge keerd, waar hij in tegenstelling tot vele andere wegens oorlogsmisdaden veroor deelde Duitsers, een zeer slecht onthaal heeft gevonden. Minister Strauss, de or ganisatie der Duitse oud-strijders en de vakbonden hebben zijn arrestatie en be rechting voor een Duitse rechtbank geëist. Voornamelijk de bond der oud-strijders is heftig tegen Schörner van leer getrokken. Oorzaak van deze ongewone houding van de bond tegenover een voormalige krijgs gevangene is het feit, dat Schörner's mis daden zich voornamelijk tegen de Duitse soldaten hebben gericht. Volgens de bond der oud-strijders zou Schörner duizenden Duitse soldaten door zijn vliegende standgerechten hebben laten vermoorden en door tenslotte zelf te vluch ten zijn soldaten aan het rode leger heb ben prijs gegeven. Schörner had de reputatie een van de meest meedogenloze bevelhebbers van Hit ler's legers te zijn. De thans 62-jarige vroegere generaal werd op 20 April 1944 door Hitier tot veldmaarschalk bevorderd. Hij commandeerde toen de Duitse legers in Tsjech oslowakije doch was voordien op het Russische front geweest. Aan het einde van de oorlog had hij Hitler's bevel opge volgd om het befaamde Alpenfront te gaan opbouwen, doch hij werd daarbij aan de grens van Oostenrijk door de Amerikanen gevangen genomen. Dezen hebben hem aan de Russen uitgeleverd. Enkele dagen geleden werd Schörner, tezamen met de vroegere vice-admiraa! Voss door de Russen in vrijheid gesteld. Na een verblijf in Oost-Duitsland heeft hij zich nu naar München begeven, waar zijn familie woont. Hij ondernam deze reis on danks het feit, dat reeds in de afgelopen dagen dreigende stemmen tegen hem wa ren opgegaan. Minister Strauss, die gaarne als woordvoerder dèr Duitse soldaten op treedt, heeft van Bonn uit een telegram aan de Beierse minister van Justitie ge zonden om deze te verzoeken na te gaan of het mogelijk is Schörner te arresteren en te laten berechten. Schörner zelf verklaarde, toen hij in ge zeischap van twee Russische begeleiders aan de grens bij Hof in Beieren arriveerde, dat hij bereid is zich voor een Duits ge recht te verantwoorden. Hij noemde deze beschuldigingen overigen „belachelijk", al gaf hij toe, dat hij „een ijzeren discipline" van zijn troepen had geëist. Schörner deelde voorts mede, dat de leider van de Russische krijgsgevangenen kampen hem had gezegd, dat spoedig alle nog in Rusland verblijvende Duitse krijgs gevangenen zullen worden vrijgelaten. Zuidelijke winden transporteerden de laatste dagen grote hoeveelheden zachte lucht uit het Middellandse zeegebied over Frankrijk naar het Noorden, waardoor de temperatuur in ons land van dag tot dag tot hogere waarden opliep. Vrijdagmiddag werd in Limburg een maximumtempera tuur van 14 graden gemeten. Gedurende het weekeinde zal de aanvoer van zachte lucht blijven aanhouden. Over de Britse eilanden trekken storingen vergezeld van veel bewolking en regen naar het Noor den. De invloedssfeer van deze storingen strekt zich geleidelijk verder naar het Oosten uit, hetgeen morgen aanleiding zal geven tot meer bewolking, vooral in het Westen van het land, waarbij de kans op regen in de loop van de dag groter wordt. (van hedenmorgen 7 uur) M re d toestand •O? "óo C ra SE 8 Ir S'5 z S Stockholm geheel bew. ZZW 2 1 0 Oslo nevel ZZW 2 1 1 Kopenhagen nevel ZW 4 2 0 Aberdeen regen Z 2 7 0,3 Dublin regen Z 6 9 2 Londen zwaar bew. Z 4 8 0 Amsterdam geheel bew. Z 4 4 0 Brussel onbewolkt Z 4 6 0 Parijs onbewolkt OZO 2 4 0 Bordeaux zwaar bew. O 2 7 0 Grenoble nevel windstil -1 0 Nice onbewolkt NW 4 9 0 Berlijn nevel ZZO 2 -1 0 Frankfort mist windstil -3 0 München mist windstil -5 - Zürich mist windstil -3 0 Genève motregen windstil 0 0,1 Locarno onbewolkt windstil -1 0 Wenen ij zei windstil -1 - Innsbruck onbewolkt windstil -4 - Rome geheel bew. NO 4 9 2 Neerslag laatste 24 uur. >X«500COCODC>X)CCCCCCCCOOOCCXXXCCODCCOCO.-rXXyyvvVV\. OCCC als men zegt „De regering heeft de fabrikant opgedragen het vliegtuig met delta-vleugels te laten uitrusten'5 AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Toenemende bewolking met later plaat selijk enige regen. Matige tot krach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Aanhoudend zacht. 30 Januari Zon op 8.27 uur, onder 17.24 uur. Maan op 10.25 uur, onder 0.39 uur. 31 Januari Zon op 8.25 uur, onder 17.26 uur. Maan op 10.53 uur, onder 2.02 uur. Maanstanden 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 Januari Hoog water: 7.04 en 19.21 uur. Laag water: 2.39 en 15.02 uur. Zondag 30 Januari Hoog water: 7.49 en 20.09 uur. Laag water: 3.18 en 15.45 uur. Maandag 31 Januari Hoog water: 8.37 en 21.05 uur. Laag water: 4.01 en 16.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1