„De UNO is geen doel, doch moet middel blijven" IJmuidens gezin liet de „Sibajak" een uur wachten Agenda voor Haarlem T. V. Service Noodopleiding geeft versnelling tot 1956, vertraging daarna Falen slaat terug Het onderwijzerstekort Voorlichting op de leden I Ziekteverzekering voor lijdenden en gebrekkigen Chauffeur uit Haarlem mermeer voor het hof Zoon en dochter verdwenen vlak voor de emigratiereis 3 UNO-voorzitter Van Klef fens in de Ridderzaal: liet sombere jaar 1956 De nood opleiding Salariëring Addertje in het gras Cursussen in Haarlem en omgeving Heringa Wuthrich Filmoperateur tot 'f 20 boete veroordeeld H. J. MAERTENS N V. Handelaar in gesmokkelde auto's berecht Meisje bij het oversteken met verkeersbrigadiertjes aangereden ZATERDAG 29 JANUARI 1955 De laatste resten van sneeuw en ijs zijn in de grote steden nagenoeg verdwenen, maar bij de afsluitdijk is het nog niet zo ver. Reusachtige brokken ijs in de omgeving van het Kornwerderzand. HET IS EEN ALGEMEEN BEKEND FEIT, dat er zich zeer grote moeilijkheden voor doen in de personeelsvoorziening van o.a. de lagere scholen. Door herplaatsing van gehuwde onderwijzeressen en reeds gepensionneerden en door het verlenen van voorlopige vrijstelling voor militaire dienst aan een vrij groot aantal pas-geslaagde onderwijzers, heeft de regering kans gezien, in 1954 de vacatures in de lagere scholen voor het overgrote deel nog te bezetten, al is. de toestand aan vele scholen stellig niet zoals die in een beschaafd land als het onze behoort te zijn. In de zomer van 1955 zullen de onderwijzersexamens voor het laatst volgens de oude wettelijke bepalingen worden afgenomen en zal het tekort aan leerkrachten, hoewel schrijnend, vermoedelijk nog niet catastrofaal worden. Op redelijke gronden kan namelijk worden aangenomen, dat in deze zomer een 3500-tal geslaagden van kweek- schooleind- en staatsexamens het corps zal versterken. Het merendeel van hen zal in staat blijken, tegelijk met de onderwijsakte ook de bevoegdheid voor Handenarbeid en wat de dames betreft die voor Nuttige Handwerken te behalen, bevoegd heden die voor het geven van volledig onderwijs hoogst wenselijk zijn. Deze normale aanwas van het grote onderwijscorps 40.000 in ons land) der lagere scholen zal echter, ook volgens gegevens van het Ministerie stellig niet voldoende zijn om straks in de behoefte te voorzien. oococoMcocccooocsoaoocioc Bepaald ernstig dreigt de toestand in 1956 te worden. De oorzaak hiervan ligt in een op zichzelf zeer prijzenswaardig be sluit van de Staten-Generaal. genomen in 1952: de invoering van de Kweekschool- wet, die de opleiding in geheel nieuwe banen zal leiden. Voor het goed begrijpen van de noodmaatregelen die onze regering te elfder ure heeft genomen, dient men het volgende te overwegen: Voorheen tel de de kweekschool vier jaarklassen. De voor het eindexamen geslaagden behaal den de gewone onderwijzersakte en moes- ADVERTENTIE e nv p ÏZXS-ï voorVomen #i»lflrrn' ZATERDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: „De derde", Haagse comedie, 8 uur. Jeugdhuis Bloemendaal: „Wij jongeren en een verenigd Europa", mr. C. C. van Helsdingen, 8 uur. Palace: „Het dag boek van een verliefde vrouw'14 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „The stars are singing", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De piraat van Jamaica", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „White Christmas", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: Het grote spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: „Het uur der verruk king", Haagse -Comedie, 8 uur. Brinkmann: Vrije Gemeente, dr. H. Jansen, 10.30 uur. Zuiderkapel: L. J. Pasman. 10 en 5 uur. Cul tural Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Palace: Het dagboek van een verliefde vrouw", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The stars are singing alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint contra de Tijger", 14 jaar. 2 en 4.15 uur; „De piraat van Jamaca", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: dr. A. F. Portielje spreekt bij dierenfilms van de heer Verkruijsen, alle leeft., 11 uur; „White Christmas", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lach dan Paljas". 14 jaar, 11 uur; „Onteerde meisjes", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Van Algiers naar Kaapstad", alle leeft., 11 uur; „Mensen zoals jij en ik". 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 31 JANUARI Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Palace: „Het dagboek van een verliefde vrouw", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De Saint contra de Tijger", 14 jaar, 2.30 uur; „De piraat van Jamaica", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur, Lido: „Onteerde meis jes", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zals jij en ik", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 2. 7 tn 9.15 uur. Frans Hals: „Onteerde meis jes", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ten daarna nog minstens twee jaren in avondcursussen (in Haarlem e.o. thans alleen aan de Rijkskweekschool verbon den) studeren voor de z.g. hoofdakte, een overblijfsel uit het grijs verleden dat zo wel de school als haar jonge dienaren ten zeerste dupeerde. De Kweekschoolwet heeft aan deze on houdbare toestand een einde gemaakt en biedt nu de mogelijkheid voor het eerst in 1956 de (niet-vollêdige) akte als onder wijzerfes) te behalen, doch tevens door verlenging van de studie met één jaar aan de kweekschool in 1957 (en vervolgens) de volledige bevoegdheid te verwerven. Deze sluit alle kansen en voordelen in zich, die vroeger aan de z.g. hoofdakte toekwa men: recht op benoeming tot schoolhoofd, tot leerkracht aan scholen voor Buitenge woon Lager Onderwijs, voor Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs, aan Huishoud en Nijverheidsscholen en aan scholen voor U.L.O. (behoudens speciale bevoegdheden daarvoor). Nu ligt het voor de hand dat naar schatting minstens een 80 van de examencandidaten van 1956 de studie met dat éne jaar zullen verlengert-. Een enkele blik op de hieronder volgende gegevens omtrent de salarissen van onvolledig en volledig bevoegden zal voldoende zijn, deze veronderstelling te wettisen. Door de zeer hoge geboortecijfers in 1949 en 1950 zal echter juist in 1956 voor een bijzonder groot aantal 6 a 7-jarigen toelating tot de lagere school gevraagd worden, terwijl de kweekshcolen slechts vermoedelijk een vijfde deel van hun normale aantal gedi plomeerden zullen afleveren. En dat in een periode met reeds veel te grote klassen en een bestaand tekort aan personeel! Het siert de regering, dat niet een plot seling einde aan de nieuwe vorming vol gens de Kweekschoolwet gemaakt is, maar dat de overheid door een bijzondere maat- rgel een verkorte opleiding mogelijk maakt voor bezitters(sters) van een einddioloma Gymnasium. H.B.S.-B, H.B.S.-A en M.M.S.. behaald in 1954 of een daaraan vooraf gaand jaar. Aan een cursus met de weidsere naam: „spoedcursus voor opleiding tot de (oude) onderwijzersakte" getooid, is het alleen voor bovenaangeduide gediplomeerden mo gelijk toch in. 1956 de (oude) akte te be halen. (Over de addertjes in het gras spre ken we zo meteen nog!) Uit de officiële mededeling van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen lichten we de volgende voor de organisatie gel dende regelen: de lessen zullen omstreeks 1 April 1954 aanvangen; de duur van de cursus zal 14 a 15 maanden zijn; de lessen zullen in dag onderwijs worden gegeven: mogelijk zal men echter voor enkele lessen op de avonduren zijn aangewezen; de cursisten betalen geen lesgeld; zij betalen zelf hun boeken Voorts is bepaald, dat in totaal 21 weke lijkse lesuren worden gegeven in een tien tal vakken en dat ieder bovendien in die 14 h 15 maanden 180 uur practisch werk zaam moet zijn aan een school voor ge woon lager onderwijs. Als maximumleef tijd geldt 30 jaar, behoudens zeer bijzon dere gevallen ter beoordeling van de mi nister. De cursisten zullen in het genot gesteld worden van een ruime studietoelage. Aan gezien de minister geen invloed kan uit oefenen op de latere benoeming, kan van het garanderen van een aanstelling geen sprake zijn. „Dat de plaatsingskansen bij het lager onderwijs in de komende jaren Nu het tekort aan onderwijzers in brede 'j kringen ons volk met zorg vervult en- op verschillende manieren getracht is. en wordt hieraan het hoofd te bieden, menen wij er goed aan te doen enig in-- zicht te verschaffen in de zo ingewik-fy kelde materie der noodopleiding. Wij hebben de heer Jr. van der Meulen, directeur van de Rijkskweekschool te'- Haarlem, bereid gevonden aan deze voor onze volkskracht zo belangrijke zaak een uitvoerig artikel te wijden. JOOCOCOTCCCCO gunstig zijn, staat evenwel vast", aldus de ministeriële brief en deze vervolgt: Het aanvangssalaris vgn een onderwij zer-es) aan een school voor gewoon lager onderwijs, die 21 jaar oud is, bedraagt van 1 Januari 1955 af in een gemeente der ]e klasse 283.55, het maximumsalaris 469,05. (Zodra hij in het bezit is van de hoofdakte zijn die bedragen 323,20 en 548.55, alles per maand). Verder ligt het in. het voornemen van de minister, te bevorderen dat de tijd na het bereiken van de 21-jarige leeftijd voor een „De UNO vormt evenals vroeger de Volkenbond geen organisatie met een eigen wil, maar een Instrument in handen van de staten-leden. Wanneer men zegt, dat de UNO heeft gefaald, dan valt de ver antwoordelijkheid hiervoor terug op de regeringen, die zich bii de organisatie heb ben aangesloten. Zoals de kaarten thans liggen, bezit de UNO geen „dwingkrachtig gezag hoven de staten". Wanneer de grote mogendheden evenals in de dertiger jaren op roof uitgaan, kan men de deu ren van de wereldorganisatie gerust slui ten." Dit is de kern van de lezing, die mr. E. N. van Kleffens, voorzitter van de negende UNO-assemblée, Vrijdagavond in de Rid derzaal in Den Haag heeft gehouden. De lezing, die talloze belangstellenden naar het Binnenhof had gelokt er was geen stoel meer onbezet in de zaal stond on der auspiciën van de Vereniging voor In ternationale rechtsorde. In de aanvang van zijn rede heeft mr. Van Kleffens de hoofdmomenten in herin nering gebracht, die zijn voorafgegaan aan de stichting van de UNO in 1945. In het tweede deel beantwoordde hij de vraag, hoe de UNO in de practijk heeft gewerkt, een vraag, die in tweeën uiteen valt: heeft het Handvest aan de bedoelin gen beantwoord? Wat hebben de leden er in de practijk van gemaakt' Bedoelingen Wat de eerste vraag betreft moet het antwoord ongetwijfeld luiden: niet geheel. Ten eerste belemmert het veto-recht der grote mogendheden, door Rusland kwistig uitgeoefend, besluitvorming op kritieke ogenblikken. Geen wonder dat daarom de behoefte is gebleken aan meer bevoegd heden, juist op het gebied van de vredes handhaving, voor de Algemene Vergade ring. Het generale stafcomité de Veilig heidsraad is een onding gebleken. Niettegenstaande deze en andere tekort komingen kan men anderzijds toch niet volhouden dat het Handvest zo gebrekkig 5 is, dat het volstrekt nodig zou zijn het te herzien om goede resultaten te krijgen. Bovendien is het met het Handvest gesteld als met een oud gebouw: men moet oppas sen dat, wanneer enige stenen worden los getrokken. het gehele bouwsel niet naar beneden komt en onherstelbaar blijkt. anciënniteit in aanmerking gebracht worat. in plaats van het accent te leggen op haar gebruik als instrument voor vermindering van internationale spanningen en bevor dering van vreedzame verhoudingen. Nog bedenkelijker is dat, evenals in de Volkenbond (die juist daaraan eigenlijk te gronde is gegaan), in de UNO een tekort aan de dag is getreden aan internationale solidariteit, en met name aan gebrek aan bereidheid tot deelneming aan gemeen schappelijke afweer van aggressie, al is er weliswaar een duidelijk verschil ten goede: wanneer men de actie van de UNO in Korea vergelijkt met de actie van de Vol kenbond tegenover aggTessie in Mandsjoe- rije, Ethiopië, Oostenrijk en Tsjechosiowa- kije, dan is het verschil gehêel ten gunste van de UNO. Wat hebben de leden gedaan? Wat hebben de leden in de practijk met de UNO gedaan? In de eerste plaats zou ik dan willen op merken dat de universaliteit van het lid maatschap, die in de bedoeling heeft ge legen. niet is bereikt, een omstandigheid die met name strekt tot nadeel van West- Europa, dat thans numeriek zwak is. Lan- gedeelte bij het bepalen van de salaris- a's Duitsland. Italië. Spanje. Portugal, Terland, Oostenrijk, Finland en Zwitser land staan nog aan de kant. Het ware drin gend te wensen dat hierin verbetering kon komen, maar alle pogingen zijn tot dusver op niets uitgelopen. In de tweede plaats valt, geloof ik, niet te ontkennen dat de UNO met name door de communistische landen te veel wordt gezien als een nieuw wapen in het arsenaal hunner individuele buitenlandse politiek, Hoewel het officiële geschrift daarvan niet anders gewaagt dan door de toevoe ging: (oude) onderwijzersakte, meent de schrijver van dit artikel eerlijkheidshalve verplicht te zijn. op de juiste waarde van de te behalen (oude) akte nog even nader in te gaan: Wie in 1956 voor deze (oude) akte slaagt, zal later afzonderlijk de bevoegdheid voor Handenarbeid moeten behalen en, wat de dames betreft, ook de akte voor Nuttige Handwerken, een onontbeerlijke bevoegd heid voor een onderwijzeres. Tevens moet men bedenken, dat alleen een minstens tweejarige studie naast de dagtaak kan voeren tot het behalen van de (oude) hoofdakte. In wezen is de opleiding dus een versnelling tot 1956, een ernstige ver traging daarna., met alle financiële gevol gen van dien. Bij voldoende aanmelding zullen oplei dingen gevormd kunnen worden voor het Openbaar Onderwijs aan de Rijkskweek school te Haarlem en de Gemeentelijke kweekschool te Amsterdam; voor het Pro testants-Christelijk Onderwijs aan de Da Costa-Kweekschool te Bloemendaal en voor het Rooms-Katholiek Onderwijs aan de kweekscholen in Beverwijk en Amster dam (Lauriersgracht). De volledige opleiding zal sterk in de aandacht moeten blijven, want het getal spoedcursisten zal bij lange na niet groot genoeg zijn om in het tekort aan leer krachten te voorzien. Straks komen de grote getallen kinderen ook toelating vragen -tot alle scholen van Voortgezet Onderwijs, waar thans reeds schromelijke tekorten zijn. Er zit dus een prachtige kans in de onderwijscarrière, want ons volk schijnt eindelijk te gaan beseffen, dat Nederland na Portugal van alle Europese landen de grootste gemid delde klassejpezettmg heeft 37 kinde ren! terwijl een halve eeuw geleden reeds aangetoond werd, dat 25 het alleruiterste maximum moest zijn). Tot de volledige opleiding aan elke I kweekschool kunnen per 1 Sept. 1955 wor- j den toegelaten: Tot klasse I: bezitters(sters) van een vol- j ledig U.L.O.-diploma; zij die overgegaan zijn van klasse IIIIV op een M.U.L.O.- school. Hun opleiding duurt 4 jaar (on volledig) en 5 jaar (volledig). Tot klasse III: bezitters (sters) van een einddiploma van een Gymnasium, H.B.S. of M.M.S. Hun opleiding duurt 2 jaar (on volledig) en 3 jaar (volledig). Aan de werkelijk goede leerlingen van deze beide groepen kunnen studie-toelagen worden tcogekend. De aanvrage daartoe dient reeds vóór 1 Februari 1955 te ge schieden aan het adres van het ministerie van O., K. en W. (afdeling rijksstudietoe- lagen), Prinsessegracht 15, 's Gravenhage. Men houde zich aan die datum! De aanmelding voor de kweekscholen kan ook thans reeds plaatsvinden. Het grote belang van het onderwijs in al zijn schakeringen, thans in nood ver kerend, maakt ruime bekendheid met de onderwijzersopleiding en de mogelijkheden daartoe in hoge mate wenselijk. Daartoe wilde dit artikel het zijne bijdragen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Er is sprake van een ernstige begrips verwarring, namelijk dat men de UNO als een doel gaat beschouwen, terwijl deze or ganisatie niet meer is dan een middel. Niet de UNO is het doel, maar de handhaving van vrede en goede internationale betrek kingen. Worden deze laatste beter gediend door het gebruik van andere middelen dan de UNO, waar nu eenmaal het schelle licht van de grootst mogelijke mate van open baarheid schijnt, welnu dan geloof ik dat het aanbeveling verdient, vooral niet te aarzelen die andere middelen te gebruiken. De natuur is trouwens nu eenmaal ster ker dan de leer. Sinds bleek dat de Sovjet- Unie niet aarzelde haar veto in de Veilig heidsraad toe te passen zodra die raad iets wilde besluiten wat haar niet aanstond, en vooral sinds die unie zich zo zwaar was gaan bewapenen dat een zeer bedenkelijk onevenwicht tegenover het Westen ont stond en datzelfde Westen zijn verdediging uit zelfbehoud wel in eigen kring moest gaan organiseren, is herhaaldelijk de weg ingeslagen van regeling tussen een beperkt aantal deelnemers. Dat alles heeft natuurlijk niet gestrekt tot verhoging van het prestige van de ÜNO. De fout ligt echter niet bij de UNO, maar bij veto-misbruik en bij een, vooral in Amerika helaas nog steeds bestaande over dreven voorstelling ten aanzien van de mogelijkheden die de UNO biedt. Wat na? „Wat is aan dit alles nu te doen? Zoals ik al meer heb gezegd, hangt datgene wat de UNO zal kunnen bereiken voor hand having van de vrede, voornamelijk, zoal niet geheel, af van de gezindheid der leden. In elk geval is gebleken dat menigmaal de UNO in staat is, internationale tegenstel lingen en spanningen door georganiseerd overleg op te heffen of te verzachten." Donderdag stond voor de Haarlemse kantonrechter, mr. M. Stokvis, de 24-jarige filmoperateur A. C. J. O. terecht, die op 2 November in zijn eigen huis voor een groep van 34 kinderen een openbare filmvoor stelling gegeven zou hebben. „Het was proefdraaien," zei de ver dachte, „de kinderen hebben in totaal maar vijf gulden in kas gebracht, de film is on brandbaar en het verhaal was trouwens bijzonder opvoedend. Het gihg over twee padvinders, die verdwaald waren in de rimboe De ambtenaar van het Openbaar Minis terie, mr. H. Lagerwaard, was het daar echter niet mee eens. Hij meende, dat er wel degelijk van een openbare voorstelling gesproken kon worden en bovendien was de ruimte, waarin de film vertoond werd benauwd en ongezond door de slechte ven tilatie. Hij eiste dan ook een geldboete van vijfentwintig gulden. Mr. Stokvis sloot zich bij deze rede nering volkomen aan en veroordeelde de filmoperateur tot twintig gulden of vier dagen hechtenis. Te Utrecht is opgericht een „Stichting I Samenwerkende Instellingen Gezondheids zorg'. Deze stichting is in het leven geroe pen door zeven instellingen voor gezond heidszorg, die zich ten doel stellen per sonen, die niet in een ziekenfonds verze kerd kunnen of willen zijn, zonder winst oogmerk te verzekeren tegen de kosten van ziekenhuisverpleging, klinische specia listenhulp en bijkomende kosten. Deze instellingen zijn de Algemene Ver eniging voor Ziekenhuisverpleging Noord holland-Noord te Alkmaar, de coöperatie ve vereniging Gezondheidszorg Centrum- Nederland te Amersfoort, de Stichting Oost-Nederland te Enschedé, de coöpera tieve vereniging Ziekenhuis-Verplegings- fonds te Utrecht, de stichting Het Zilveren Kruis te Woerden en de stichting „Vezeno" te Zaandam. Het komt voor, dat deze instellingen eandidaat-ver.zekerden, die bij aanmelding lijdende zijn aan ziekten of gebreken, slechts onder beperkende bepalingen in haar verzekering kunnen opnemen. De in stellingen hebben dit steeds als een on sociale daad gevoeld. Zij menen de oplos sing te hebben gevonden in de oprich ting van een stichting, die zich ten doel stelt voor de gezamenlijke instellingen het risico van deze lijdende of gebrekkige ver zekerden te dragen. Is een dergelijk risi co eenmaal aanvaard, dan kan de verzeke ring op grond van de gezondheidstoestand niet worden verbroken. De premie voor deze verzekering is hoger dan de premie voor de normale verzekering. De stichting is gevestigd: Catharijnesingel 65, Utrecht. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 15220 Voor de economische kamer van de rechtbank te Roermond heeft de 44-jarige croentenhandelaar P. J. uit Siebengewaïd (L.) terechtgestaan wegens het kopen en doorverkopen van uit Duitsland gesmok kelde en daar gestolen auto's. De verdach te ontkende te hebben geweten, dat de auto's waren gestolen. De officier van justitie merkte op, dat de thans behandelde zaak een belangrijk on derdeel vormde van een der ernstigste ,brutale smokkelzaken van de laatste tijd. Tijdens het onderzoek is een internationale dieven- en smokkelbende opgerold en bereclit. De frauduleuze handelingen van de 'Siebengewaldse groentenboer vormen een sluitstuk in deze zaak. Bij het onder zoek is men gestuit op allerlei ongerech tigheden, waaronder waarschijnlijk om koping van Nederlandse en Duitse grens- ambtenarert en het betrekken van iemand van het Maasveer bij het overbrengen in het holst van de nacht van de auto's over de Maas. Er bestonden voorts contracten met het bandietendom in West-Duitsland. De officier eiste twee jaar gevangenis straf. Op Vrijdag 11 Februari zal de recht bank uitspraak doen. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft de 25-jarige chauffeur H. A. van D. uit Haarlemmermeer terechtgestaan, die door de rechtbank te Amsterdam op 13 October was veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf omdat hij op 4 Maart met zijn vrachatuto op de Ceintuurbaan te Amsterdam een achtjarig meisje had aan gereden, dat met nog een groepje kinderen en geflankeerd door twee verkeersbriga diertjes de rijweg wilde oversteken. Het meisje had van de laadbak van de rake lings passerende auto een klap gekregen, waardoor zij een zware hersenschudding opliep. Hiervan is zij inmiddels genezen. De chauffeur verklaarde, dat er tussen zijn wagen en de kinderen, die op de weg waren blijven stilstaan, nog zeker twee meter ruimte was toen hij paseerde. Van het ongeluk had hij niets gemerkt. Zijn broer, die naast hem zat, waarschuwde hem dat een der kinderen op de weg lag. De als getuige gehoorde verkeersbriga diertjes die de kinderen die middag assis teerden, zeiden dat de afstand tussen hen en de auto, die met grote snelheid nader de en geen vaart verminderde, bij het passeren niet meer dan een paar centime ters had bedragen. Ook de bestuurder van een achter de vrachtwagen rijdende auto zei, de hij enige ogenblikken voor het ongeluk gebeurde gedacht had, dg de vrachtwagen op het hele rijtje kinderen zou inrijden. In zijn requisitoir zei de procureur-ge neraal dat de verdachte ongedisciplineerd en onbehoorlijk had gereden. Het georga niseerd oversteken van kinderen voorziet in een dringende behoefte. Zo'n maatregel is alleen uit te voeren als de automobilis ten zich er ook behoorlijk naar richten. Omdat de verdachte niet ronduit voor zijn fout wilde uitkomen, eiste hij bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het hof zal over veertien dagen vonnis wijzen. Het gezin Prinssen van de Tussenbeeks- weg te IJmuiden-Oost zou met de zes kin deren naar Australië emigreren: de plan nen lagen klaar en ondanks enig verzet van de twee oudste kinderen, de 20-jarige zoon W. Prinssen en het 18-jarige dochter tje G., die beiden het vaderland prefereer den omdat daar tedere banden lagen, die hen meer waard waren dan de nieuwe toe komst in het verre Australië legden moe der en vader Donderdagavond de laatste hand aan de voorbereidingen: Vrijdagmid dag zou de „Sibajak" uit Rotterdam ver trekken en er kwam op het laatste moment nog heel wat kijken. Het gezin Prinssen gaat aan boord. Een familielid draagt de jongste spruit de loopplank op. In de avonduren zijn zowel de dochter als de zoon nog even weggegaan, zoge naamd om een paar korte afscheidsbe- zoekjes af te.leggen, maar toen het paar in de loop van de nacht niet in de Tussen- beeksweg terug kwam, begonnen de ouders ongerust te worden en toen zij ook gister ochtend niet op honk verschenen waren, ging er een verzoek tot opsporing de we reld in. Inmiddels hadden moeder en vader Prinssen de emigratieplannen al geheel ge annuleerd en de scheepvaartmaatschappij werd hals over kop gewaarschuwd, dat de reis niet doorging wegens het ontbreken van twee reisgenoten. Vrijdagmiddag echter werd de dochter, mede dank zij de politie, gevonden. Na rijp doch kort beraad vertrok het gezin m t vijf kinderen alsnog naar Rotterdam, in de stille hoop, dat ook zoonlief nog zou komen opdagen. Hoe hard de taxi ook reed, men zou het vertrekuur van de Sibajak 4 uur nooit meer kunnen halen. Een wan hopig telefoontje had echter resultaat^ het schip zou tot kwart over vijf blijven w'ach- ten en ver over tijd holden zeven verwarde IJmuidenaren de loopplank over nog steeds zonder de zoon, die nog spoorloos is. Maar de emigratie is doorgegaan: on danks alle moeilijkheden tussen IJmuiden en Rotterdam. De dochter, de 18-jarige Gerda, werd er van verdacht dat ze een hele comedie had gespeeld, die haar door een ander was in geprent. „Want zelf is ze zo niet" werd er bijgevoegd. Donderdagmiddag had het meisje het nog herhaald: „Moeder, ik laat u niet in de steek", 't Was een hele gerust stelling, vooral omdat de oudste zoon Wil lem, die verloofd is, was ondergedoken en aldus te kennen had gegeven, dat hij niet van plan was mee te gaan naar het nieuwe vaderland. Donderdagavond laat was Gerda nog be reidwillig in de keuken de vaat gaan was sen. Alles scheen dus in orde te zijn. Maar plotseling, om een uur of tien, was ze ver dwenen. Buren hadden haar zien wegrijden in een auto.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5