De zwarte spin Prinses Margaret Rose vliegt naar romantisch eilandenrijk „RiTSA" „Fundament voor een nauwer Europees samengaan te zwak" Clowntje Rick Maandag per Canopus naar West-Indië waar een vermoeiend bezoek wacht STOFZUIGERS Drie Nederlanders in Charleroi gearresteerd Vier jaar geëist tegen juridisch adviseur Het eenheidsgesprek der Katholieke groepen DE GROOTSTE SORTERING VINDT U BIJ Hulp aan door waterover last getroffen boeren in Overijsel Kerkelijk Nieuws Na overval op taxi-chauffeur Joop Geesink richt „Starfilm'' op Landbouwtentoonstelling in West-Berlijn geopend Verhoging renteloos voorschot aan de staat Inter-Nederlands Studentencongres Concertgebouw-Orkest naar Zwitserland Voor de kinderen Nieuwe Egyptische gezant „Erasmus" weer vlot FEUILLETON door Mark Cross ZATERDAG 29 JANUARI 1955 (Van onze correspondent in Londen) Prinses Margaret Rose vertrekt Maandag naar West-Indië voor een bezoek dat een maand zal duren. Zonder twijfel is zij de lieveling van het Engelse volk. Er gaat bijna geen dag voorbij of er is nieuws over het levendigste lid van de Britse koninklijke familie. Dat komt niet alleen door haar opgeruimd zonnig karakter, maar ook door de bewegingsvrijheid die zij geniet. Toen haar oudere zuster Elizabeth nog prinses was, zich dagelijks op haar latere taak moest voor bereiden en vele pretjes moest laten schieten, placht prinses Margaret plagend te zeggen: „Bemoei jij je maar met je Empire". De aanstekelijk vrolijke Margaret was al van jongsaf de robbedoes in het her togelijke en later koninklijke gezin. Later ontwikkelde zij een onnavolgbaar talent om anderen te imiteren. De koning moest haar komisch optreden wel eens verbie den, omdat het te ver ging. Met talent kan zij chansons en andere voordrachten ten beste geven. Zij deed dat ook toen zij enkele jaren geleden met haar tante, de hertogin van Kent, een bezoek bracht aan Parijs. Prinses Margaret is dol op toneel, revues en films en ook op dansen. In de Londense nachtclubs is zij een geziene gast. Waar schijnlijk gaat zij echter minder uit dan andere meisjes van haar leeftijd, maar die partijtjes komen niet in de krant. Sinds het heengaan van de koning heeft zij zich meer dan ooit aan haar moeder gehecht voor wie zij in de moeilijke maan den na zijn overlijden een grote steun was. Huwelijk Het onderwerp van gesprek is de vraag met wie zij zal trouwen. Het is niet meer dan hofroutine, dat de prinses op haar feestjes en theaterbezoeken vergezeld wordt door jongemannen en iedereen raakte vertrouwd met namen zoals Ogilvy, Blandford, Egerton, Dalkeith, Porchester, Derby, Wallace en Tennant, die de een na de ander in het huwelijk zijn getreden. Vaak komt prinses Margaret laat in de nacht thuis, maar altijd vergezeld door een rechercheur. Het gerucht over een liefdesaffaire tussen haar en de vroegere hofintendant Peter Townsend is ver flauwd. Toch zijn er velen, die geloven dat als de prinses volgend jaar 25 jaar wordt en zij vrij zal zijn haar eigen echt genoot te kiezen, de romance herleven zal. Prinses Margaret is te onafhankelijk van geest om zich tot een bepaald huwelijk te laten dwingen. Zij wacht blijkbaar haar tijd af. Dit is de eerste grote opdracht om haar land te vertegenwoordigen en er zullen wel meer volgen. De eerste maal, dat zij de souverein vertegenwoordigde, was bij de in huldiging van Koningin Juliana in 1948 in Amsterdam. Het was ook de eerste keer dat zij voet zette op het Europese vaste land. Prinses Margaret neemt nooit represen tatieve functies van Koningin Elizabeth over. Indien zij bezoeken aflegt, doet zij zulks uit hoofde van haar eigen positie. Wanneer een Britse vereniging of instelling een lid van de koninklijke familie wil uit nodigen. dan dient men een dergelijk ver zoek rechtstreeks tot de vorstelijke persoon in kwestie te richten, die zelf beslist of zij al of niet aan het verzoek kan voldoen. Op het ogenblik vervult zrj echter meer taken zelfstandig, zonder aanwezigheid van haar moedèr. Vorig jaar ging zij naar Duitsland, waar zij president Heuss en dr. Adenauer ontmoette tijdens haar bezoek aan een aantal Britse legeronderdelen, waarvan zij eie-kolonel is. Zware tijd Thans staat haar een zware tijd te wach ten. Al is de sfeer van de West-Indische eilanden ook romantisch, er zijn dagen dat zij programma's heeft af te werken, welke veertien uur duren. Zij steekt Maandag met de stratocruiser Canopus van de BOAC de Oceaan over, hetzelfde toestel waarmee koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh de eerste étappe van hun wereldreis hebben gemaakt en waarmee ook Sir Win ston Churchill en Sir Anthony Eden de Oceaan overstaken. Behalve van vliegtui gen zal zij gebruik maken van het konink lijke jacht ..Britannia"eigenlijk geen jacht doch een groot vaartuig, dat in geval van nood kan worden veranderd in een hospi taalschip. De prinses zal meer dan honderd officiële gebeurtenissen bijwonen. De bewoners van de eilanden zijn mees ters in het feestvieren. Honderden calyp so's, vijfregelige liedjes, die met gitaarbe geleiding worden gezongen en waarin hul de wordt gebracht aan de prinses, zijn ter gelegenheid van het bezoek gecomponeerd. Dat neemt niet weg, dat er'in het gebied ADVERTENTIE N V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook van de Caraibische Zee spanningen genoeg bestaan, waarvan de nood op Jamaica ge tuigt. Tijdens het bezoek van de prinses zul len kleurlingen niet worden achtergesteld. Een onvergeeflijke fout is geweest dat bij het bezoek van koningin Elizabeth aan Bermuda, alleen blanken werden uitgeno digd tot het officiële diner. Op Jamaica zal de prinses op een van de mooiste landgoederen ter wereld logeren: Kings House, de ambtswoning van de gou verneur Sir Hugh Foot, een broeder van het links-socialistische parlementslid Mi chael Foot. Het gebouw is omgeven door prachtige tuinen, waar sinaasappels, ana nas en cocosnoten groeien. ADVERTENTIE vanaf 1.60 p week zonder voorultbel Gr. Houlstr 132 Haarlem Tel 16693 Ook voor reparatie en onderdelen Ingediend is een wetsontwerp inzake fi nanciering van door wateroverlast getrof fen boerenbedrijven in de provincie Over ijsel. Door de zeer abnormale regenval in Augustus is voornamelijk in het Noord oosten van Overijsel een grote wateirover last ontstaan. Deze deed zich voor op een moment, waarop de landbouwproducten moesten worden geoogst. Doordat echter een aanzienlijk deel van de landerijen on der water stond was men niet in staat de producten tijdig te oogsten. De veehouders, die hun vee nog in de weiden konden hou den, zegen door de slechte grasopbrengst. de melkproductie soms tot 50 55 pet. van de noi-male teruglopen. De liquide middelen zijn op vele bedrij ven verbruikt. Onder normale omstandig heden plegen deze te worden aangevuld door de verkoop van de nieuwe oogst. Daar deze oogst verloren is gegaan, is -dit onmogelijk. In sommige gevallen ontbre ken zelfs de middelen voor het levens onderhoud. De minister van Landbouw acht het noodzakelijk maatregelen te tref fen. Daarbij neemt hij het standpunt in, dat de geleden schade niet voor vergoeding door de overheid in aanmerking kaïn ko men. De gedupeerde ondernemers zullen door credieten zelf de voortgang vain het bedrijf dienen te verzekeren. Teneinde het aan hen, die voor de nood zakelijke leningen onvoldoende zekerheid kurnnen bieden, mogelijk te maken bij cre- dietinstellingen gelden op te nemen, stelt de minister voor een borgstellingsregeling in het leven te roepen. Voor leningen door de normale cred iet instellingen te verstrekken zullen borg stellingen worden gegeven. Teneinde een niet te zware last op te leggen op het be drijf in volgende jaren, zal de looptijd van deze leningen langer gesteld moeten worden dan de normale. Gedacht is hier bij aan tien jaar. Er zal een zodanige te gemoetkoming in aan de banken te betalen rente worden gegeven, dat 2 pet. ten laste van het bedrijf blijft. Voor het meer be nodigde- zal geen rente verschuldigd zijn. Bij de raming is uitgegaan van een le ning van f 3.000.000 en een rentevergoe ding per jaar van Z'A pet. f 105.000. „Het geestelijk fundament, waarop een nauwere Europese aaneensluiting zou moeten geschieden ik spreek niet van éénwording, want dat is onmogelijk is te zwak gebleken. Het is niet opgewassen tegen de nationalistische denkwijze der Europese landen. Wat wij bijvoorbeeld thans bij de politiek van Mendès-France zien, is de terugkeer tot de oude, nationale diplomatieke taktiek. Het is zelfs in het interne beleid een teruggrijpen op de Derde Republiek, waaruit het weer een kiessysteem tracht op te diepen, dat altijd een bepaalde groepering de macht heeft gegeven". Dit zei Vrijdagavond dr. B. Vlekke, secretaris-generaal van het Genootschap voor Internationale Zaken in een lezing met als titel „Het bankroet der Europese eenheid" van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" in de Haarlemse Stadsschouwburg. Dat Frankrijk thans instemt met de Duitse herbewapening berust volgens deze spreker op de zuiver taktische overweging; dat de verdeling van Duitsland daardoor definitief wordt, zodat Frankrijks positie toch die van de sterkere blijft. „Deze terugkeer tot het oude is ook verderfelijk. Men kan net zo goed vragen om dood te gaan en begraven te worden. Zoals de zaken er thans voor staan is er geen kans op een nauwer samengaan der Europese landen", aldus dr. Vlekke, „maar wij moeten toch proberen te houden wat wij hebben. Ik geloof dat er uit dit bank roet iets gered moet worden, dat later van betekenis zal blijken. Tenslotte is hetgeen voor een nauwere aaneensluiting der Euro pese landen gedaan werd niet geheel zon der betekenis. Het is misschien een heel klein beetje. Maar het verschil tussen „niets" en „een heel klein beetje" is van principiële betekenis als het gaat om het welzijn van millioenen mensen". „Ineenstorting" Dr. Vlekke had, voordat hij tot deze slot som kwam, de ontwikkeling van het Euro pese eenheidsstreven beschreven sinds het enthousiasme voor deze zaak in de jaren 1946 en 1947 hoog opvlamde in tal van be wegingen. In 1952 was enerzijds de gouver nementele en parlementaire actie, die er voor gevoerd werd, al op een moeilijk spoor gekomen door de verwikkelingen rondom de E.D.G. en anderzijds was de volksbeweging verslapt „eenvoudig omdat het de mensen weer naar den vleze ging", zo zei de spreker. „In de drie jaar die daarop volgden is de hele zaak in elkaar gestort. Voor deze grote terugslag bestaat mijns inziens een diepere oorzaak, name lijk dat men al deze zeven jaar voor gelijk luidend gehouden heeft wat alleen op el kaar leek. Met dezelfde woorden en leuzen bleek echter de een héél iets anders te be doelen dan de ander". Dit kan een scherp waarnemer naar hij zeide niet zijn ont gaan, maar velen hebben zich naar hij zei- de door een schone schijn laten misleiden. „Anders zouden zij wel gehoord hebben dat Churchill in zijn meest hooggestemde rede voeringen over de Europese eenheid bij voortduring heeft gesproken van „Groot Brittannië èn Europa". „Wat is Europees?" Dr. Vlekke vroeg zich voorts af of er sprake kan zijn van een Europese gemeen schap, of dit niet veeleer een mythe is. In de Griekse oudheid- is voor het eerst schei ding gemaakt tussen „Europa" en „Azië". Die scheiding stelde men zich voor te lopen via de Aegeïsche Zee, de Dardanellen, de Zwarte Zee en de Don waarvan men niet eens wist waar hij heen ging en naar het Zuiden via de Oostelijke rand van de Middelandse Zee en de Nijl, waarvan de oorsprong nog evenmin bekend is. Daarmee is volgens de spreker de voorstelling be gonnen alsof er tussen deze twee delen der wereld een verschil in geaardheid bestond. Men probeert dit zelfs aan te tonen door middel van citaten van Griekse schrijvers, waarvan ik er nog niet een heb gelezen, die steek houdt". Er zijn tal van verkeerde interpretaties van gegeven, waarvan er een in de hand werd gewerkt door een on juiste vertaling van Toynbee in Herodotus' geschiedschrijving. De laatste spreekt van de strijd tussen de „Hellenen" en de „Bar baren". Het laatste woord werd door Toyn bee vertaald in „Oriëntalen", waardoor het volgens hem een geheel andere betekenis kreeg. Het enige gemeenschappelijke dat de lan den, die in het begrip „Europa" samen gevat worden, bezitten is naar hij zeide een zeker mengsel van Christendom met rudi menten van de klassieke oudheid. Doch dit is, naar hij oordeelde, te zwak. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bennekom (toez.) T. T. Doornenbal te Oene; te Delft (toez.) (vac. W. L. Tukker) H. Harkema te Zeist. Geref. kerken Beroepen te Oldemarkt L. Bech cand. te Wolfheze: te Vlagtwedde I. Meijer, cand. te Oude-Wetering; te Zweeloo A. Nagel- kerke te Zonnemaire. Geref. gemeenten Tweetal te Marknesse J. B. Bel te Krab- bendijke en J. W. Kersten te Genemuiden, van wie laatstgenoemde beroepen is. In Charleroi zijn in de nacht van Don derdag op Vrijdag drie Nederlanders aan gehouden, die sedert Maandagavond uit Eindhoven waren verdwenen en wier op sporing door de Nederlandse politie was verzocht. De 19-jarige A. B., de 33-jarige A. van O. en de 45-jarige P. Z. uit Eind hoven hadden gisternacht bij een politie post in Charleroi geïnformeerd naar het adres van een goedkope logiesgelegenheid. Daar hoefden ze niet langer meer naar te zoeken toen, want de politiemannen had den juist hun signalement ontvangen, zodat de drie mannen meteen in de kraag werden gepakt. Bij het verhoor bleek dat het drietal in de nacht van Woensdag op Donderdag in Antwerpen een taxichauffeur met een .likeurfles hadden geslagen, hem daarna hadden beroofd en vervolgens met de taxi op de vlucht waren gegaan. Ze reden er mee naar Marchienne-au-Pont, lieten daar de taxi staan en gingen naar Charleroi om daar de bloemetjes eens buiten te zetten. Zij zijn naar Antwerpen gebracht, waar zij ter beschikking zullen worden gesteld van de justitie. De 19-jarige A. B. was Maan dag uit de ouderlijke woning te Eindhoven verdwenen met medeneming van zeshon derd gulden. Maandagavond hebben de ouders via de politie om zijn aanhouding en terugbrenging verzocht. Aangezien wordt vermoed dat Van O. en Z. schuldig zijn aan heling van het door B. gestolen geld, is toen meteen ook hun opsporing verzocht. In Amsterdam is door Joop Geesink de N.V. „Starfilm" opgericht, evenals de N.V. Joop Geesink's filmproductie „Dollywood" gevestigd aan de Duivendrechtsekade. Gaat „Dollywood" voort met het produ ceren van poppen- en tekenfilms, de nieu we maatschappij zal zich uitsluitend toe leggen op het vervaardigen van kortere of langere speelfilms, zoals bedrijfs- of pro pagandafilms. Als eerste grote opdracht zal „Starfilm" de komende week beginnen met de opna men voor een film over de N.V. Koninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabrieken te Delft. Hans Kaart zal in deze veertig mi nuten durende film, die handelt over het bedrijf van de opdrachtgeefster, de hoofd rol vertolken. De regie heeft Ronnie Erends, productieleider is Herko Groot, cameraman Bob Chrispijn. De film, getiteld „Voor de bakker", zal te Delft en in de Cinetonestu- dio's te Duivendrecht worden opgenomen. Vrijdag heeft de West-Duitse bonds president, Theodor Heuss, in West-Berlijn een landbouwtentoonstelling geopend, die de grootste is, welke s«dert de oorlog in Duitsland is gehouden. Aan de tentoon stelling wordt deelgenomen door ongeveer 250 firma's uit West-Duitsland, Nederland, België, Canada, Brazilië en Frankrijk. De Nederlandse inzending heeft reeds bij de eerste bezoekers een sterke indruk gewekt. Talrijke soorten kwaliteitsfruit en -groenten zijn tot een bont mozaïek ge schikt met een oppervlakte van 110 vier kante meter. De Nederlandse inzending trekt vooral de aandacht door het kleuren spel en de kwaliteit der producten. De vorm van de Nederlandse inzending wordt dit jaar nagevolgd door de Duitse produ centen. Serge M. Rubinstein, de 46-jarige interna tionale financier van Russische oorsprong, is in zijn luxueuse huis aan de Fifth Avenue te New York vermoord. Een opname van Rubinstein uit 1953. In een nota van de minister van Finan ciën aan de Tweede Kamer verklaart de bewindsman dat hij thans het tijdstip aan gebroken acht met een voorstel tot ver hoging van het renteloos voorschot bij de Nederlandse Bank tot 150 millioen te komen. De schatkist zal dan een zorgvuldiger kasbeheer kunnen volgen, omdat met een minder groot kassaldo kan worden vol-' staan, hetgeep nodeloze rentelasten voor komt. Op 9, 10, en 11 Februari aanstaande zal te Amsterdam een „Congres der Neder landen" van Nederlandse, Vlaamse en Zuid-Afrikaanse studenten worden gehou den. Dit congres wordt georganiseerd door de „eendrachtscommissie" uit de Neder landse Studentenraad, in samenwerking met de Vereniging van Vlaamse Studen ten. Aan het congres zullen deelnemen ongeveer 500 studenten; 250 a 300 Neder landers, ongeveer 200 Belgen en 50 Zuid- Afrikanen. Deze Zuid-Afrikanen studeren allen in Nederland. Er is sedert het Congres der Lage Lan den, in 1949 gehouden, geen officieel be zoek van Vlaamse studenten meer aan ons land geweest, terwijl de studenten dit „inter-Nederlandse" treffen toch ten zeer ste op prijs stellen. Doel van het congres is het bevorderen van begrip voor eikaars situatie en de wijze, waarop de studenten der drie lage landen hun student-zijn be leven. Maar daarenboven wil men een hechter blok onder de intelligentia van de Nederlands sprekende landen op basis van de taalgemeenschap, langs deze weg be werkstelligen. In Maart van dit jaar zal het Concert gebouw Orkest vier concerten in Zwitser land, onder leiding van Eduard van Bei- num, geven. Op twee der concerten, name lijk in Ziirich en Bazel, zal de pianist Hans Henkemans als solist optreden. Er zijn voorts onderhandelingen gaande over concerten in Duitsland, België en Luxemburg in het begin van het seizoen 1955-1956. Tden de kampeerboel was uitgepakt en weggeruimd gingen ze gezellig bij elkaar zitten. Tante Liezebertha schonk de thee in en ze kregen er een heerlijke plak cake bij, want oom Tripje tracteerde daarop. „En vertellen jullie nu eens, wat je allemaal hebt beleefd in je vacantie", stelde oom Tripje voor. Nouer was zo het een en ander te vertellen. Vooral over dat geval met die brutale jongens waren ze niet gauw uitgepraat. Oom Tripje schudde het hoofd, toen hij dat hoorde. „Wat een laffe jongens!', zei hij boos. ,,'t Is maar goed, dat Pilon jullie te hulp gekomen is; jullie drieën tegen zo'n hele troep kwajongens was geen eerlijk spel!" Verder vertelden ze, hoe ze de dagen hadden doorgebracht; en uit hun opgetogen verhalen hoorde oom Tripje wel, dat ze zich best hadden vermaakt. „En wilt u ons nu vertellen, hoe uw vacantie is geweest?", vroeg Rick. „Goed", zei oom Tripje, en hij haalde een portefeuille voor de dag; die zat vol met aardige vacantie-kiekjes, die hij zelf had genomen. Die foto's liet hij één voor één rondgaan, en terwijl de jongens die vol aandacht bekeken, vertelde 'oom Tripje erbij, wat alles betekende. De procureur-generaal bij het gerecht», hof te 's-Gravenhage heeft tegen de 31- jarige juridische adviseur mr. A. S. een gevangenisstraf geëist van vier jaar. S. was door de rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens diefstal van 2500,—. Er was S. destijds ook ten laste gelegd oplichting, valsheid in geschrifte in een authentieke akte, valsheid in geschrifte bij de aanvrage van een verzekering en ver duistering. Deze punten van de dagvaar ding werden echter door de rechtbank niet bewezen geacht en zij had S. daarvan vrij gesproken. Het enige punt, dat de rechtbank des tijds wel bewezen achtte was de diefstal van 2500. S. had in November 1953 een vliegtochtje gemaakt met een makelaar in assuranties. Deze was naar Ypenburg ge komen om met relaties van S. te spreken over het afsluiten van verzekeringen. Daarbij had hij voor S. 2500 medege bracht, opdat S. op zijn relaties een crediet- waardige indruk zou kunnen maken. Toen de relaties van S. niet kwamen, hebben S. en de verzekeringsman met een sportvlieg- tuig een vliegtochtje gemaakt. Tijdens de vlucht viel een deurtje open. Het colbert jasje van de verzekeringsmakelaar, waarin zich de portefeuille met 2500 bevond, zou naar buiten zijn gewaaid. Later werd het colbertjasje gevonden aan 't strand te Kat wijk, maar de portefuille met het geld was er uit verdwenen. S. werd er van verdacht het geld te hebben gestolen en het colbert jasje buiten boord te hebben gegooid. Een deskundige van Ypenburg verklaar de ter zitting dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht dat het colbertjasje door de zuiging van de wind naar buiten is ge waaid. Een ander punt van de tenlastelegging was dat S. een fabrikant te Rotterdam had opgelicht bij een lening. Voorts zou S. een auto hebben verkocht aan zijn verloofde. Dit zou slechts voor de vorm zijn geschied om beslaglegging te voorkomen. Tenslotte zou S. een valse aanvrage voor een levensverzekering hebben ingediend voor een bevriende sportvlieger, waarbij S. als begunstigde stond opgegeven. De procureur-generaal achtte het onbe grijpelijk dat een juridisch geschoolde man zo ver had kunnen zakken in de maat schappij. Hij vorderde vier jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. A. Mout, bestreed dat het ten laste gelegde bewezen is en vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheids- stelling. Het hof wees dit laatste .verzoek af. Op 11 Februari zal het hof arrest wijzen. De nieuwe Egyptische gezant, de heer Hassan Zaki, de opvolger van de tot am bassadeur van Egypte in Bonn benoemde brigade-generaal Abdoel Moneim Amin, heeft dezer dagen zijn geloofsbrieven aan de Koningin overhandigd. De heer Hassan Zaki is in tegenstelling met zijn voorganger een beroepsdiplomaat. Na zijn rechtenstudie kwam hij in 1932 op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Cairo. Hij was achtereenvolgens werk zaam aan de Egyptische legaties in Wenen en Boekarest. Vervolgens was hij consul in Marseille en in Berlijn. Daarna vertrok hij naar de legatie in Tokio. In de oorlog was hij verbonden aan de Egyptische le gaties in Stockholm en Moskou. In 1946 wei-d hij zaakgelastigde in Den Haag en vervolgens zaakgelastigde in Boekarest. Daarna volgde zijn benoeming tot gezant in Bagdad. Vervolgens was hij gezant in Belgrado. Zijn laatste post was Bern, vanwaar hij naar ons land terug keerde. De K.V.P.-delegatie van het zogenaamde eenheidsgesprek heeft naar aanleiding van de ontvangen brieven van de K.N.P.-dele- gatie en de K.W.G.-delegatie een uitnodi ging gericht tot beide groeperingen voor een bijeenkomst op 28 Februari. De K.V.P.- delegatie koos deze datum, omdat de K.N.P.-delegatie heeft verzoet^ om het ge sprek spoedig te hervatten, de K.W.G.-de legatie enige weken uitstel prefereerde met het oog op het dan voltooide onderlinge beraad. Tenslotte vermeldde de K.V.P.-delegatie in haar uitnodiging ten overvloede dat het gesprek als basis dient te hebben de bekende verklaring van de kardinaal en het bisschoppelijk mandement 1954, voor zover het betrekking heeft op de eenheid der Katholieken op politiek terrein. Het 497 brt. metende kustvaartuig „Eras mus" van de rederij Slavenburg en Heyser N.V. te Rotterdam dat, zoals is gemeld, Woensdag buiten Assens (Denemarken) aan de grond liep, is gistermiddag met sleep boothulp weer vlot gekomen. Vanochtend vroeg is het schip in Assens aangekomen, waar een onderzoek naar de toestand van de „Erasmus" zal worden ingesteld. (vertaald uit het Engeis) 3) Een van de jonge mannen verbrak ten slotte het verbaasde stilzwijgen. „Alle- mensen;k zou bijna geneigd zijn mijn grootmoeder daarvoor te vermoorden!" Er brak een lach door voor 't eerst die middag en de man met de baard lachte vrolijk mee..En van dat ogenblik af scheen het onderhoud in prettiger sfeer te verlopen. „Niemand zal gevraagd worden een moord te plegen", zei de gebaarde man, terwijl hij het viertal glimlachend aan keek, „en ook zal niemand gewelddaden van welke aard ook behoeven te volbren gen. Want zulk soort dingen tracht ik al tijd te vermijtten. Meestal zijn ze volkomen overbodig. M schien herinnert u zich, dat in de oude tijd de struikrovers hoezeer ook op buit belust heel vaak als „gent lemen" te werk gingen". „Hetgeen echter niet belette, dat ze meestal aan de galg eindigden", merkl-e één van de mannen op. De anderen lach ten en schenen jiet een aardig grapje te vinden. „Dat is waar, mijn beste jongen", ant woordde de gebaarde man, „maar in die dagen werd het dan ook als een ernstig misdrijf beschouwd". „Is 't de bedoeling, dat wij Rolls Royces en Bentleys overvallen?", vroeg een van de anderen. „Op een motor in plaats van te paard", spotte een derde. „Niet zo'n gek idee!" De oudere man schudde zijn hoofd en glimlachte. „Nee, dat is 't niet", antwoordde hij. „Maar cm even terug te kennen op de straf, die men dikwijls ondergaan moei voor.... wel, laten we 't noemen: ge waagde ondernemingen. We moeten be denken, dat er nu eenmaal geen gemakke lijke manier is om grof geld te verdienen, zonder een zeker risico te lopen. Om het heel duidelijk te zeggen: de kortste weg naar veel geld brengt ongetwijfeld zekere gevaren mee". „Ik ben blij, dat u dat erkent", mompel de een van de fnannen. „Die gevaren lijken me het enige, wat zeker is". „Ze kunnen echter tot een minimum te- ruggeDracht worden, mijn beste. En daar om heb ik u vanmiddag hier laten komen. De mensen zeggen, dat er niets nieuws on der de zon is, en in zekere zin is dat inder daad waar. Ik wil graag toegeven, dat het kleine illegale plannetje, dat ik u ga uit leggen, duizenden keren eerder is uitge voerd. Maar volgens mij is de manier waarop altijd vrij dom geweest. Ik ben van plan het heel anders aan te pakken. Als ik u alles heb uiteengezet, zult u zich met verbazing afvragen, waarom nooit iemand anders op dit idee is gekomen. Maar dat wordt nu eenmaal altijd gezegd, als men iets nieuws voorgezet krijgt". Hij glimlachte toegeeflijk. „Goed, goed, laat ons het plan horen", riep een van de vier mannen uit. „Ik zeg u erbij, dat als 't me niet bevalt, ik niet mee doe"; Mijn beste jongen, dat behoeft ook hele maal niet! Een ontevreden employé is een uitgesproken handicap voor een patroon Ik wens met mensen te werken, die bereid zijn te werken en er voldoening in vinden. Laat mij nogmaals herhalen, dat, wanneer u mijn plan afkeurt, ik geen belangstelling meer m u heb en uw bestaan in korte tijd vergeten zal zijn. Mocht u echter met mij willen samenwerken, dan zijn uw namen mijn geheim. U behoeft ze elkaar niet eens bekend te maken. U kunt optreden als A, B, C en D. Misschien vraagt u mij, hoe u mij kunt vertrouwen. Mijn antwoord is, dat wanneer we eenmaal samenwerken, niemand een ander kan verraden zonder zichzelf bloot te geven. Ik ben mijnerzijds bereid u mijn volle vertrouwen te schen ken en u zoals ik u al heb meegedeeld royaal en regelmatig te betalen. Uwerzijds verwacht ik eenzelfde vertrouwen...." „Er zit wat in", mompelde een van de mannén. De anderen grinnikten enigszins aarzelend. „Moet ik doorgaan met hetgeen ik te zeggen heb?" vroeg de gebaarde man. „Ik doe mee", antwoordde de jonge man, die het laatst gesproken had. „We hebben er nu lang genoeg om heen gedraaid en ik zou graag de essentiële punten horen. Wat is deze verbazingwekkende nieuwe opzet, waardoor we gemakkelijk aan veel geld zullen komen? Ik moet eerlijk toege ven en onze gastheer schijnt dat al aar dig te weten dat het smalle rechte pad het goede kan zijn, maar dat het wel wat èrg smal en oersaai is. Als iemand mij voor de eerstkomende jaren maandelijks 100 pond kan garanderen, ook al is daar een zeker risico aan verbonden, dan doe ik mee". De drie andere jonge mannen mompel den goedkeurend. „Dat is precies mijn mening", zei de eei). „En ook de mijne", vielen de twee an deren hem bij. De man met de baard keek hen stralend aan. „Goedzo, zó mag ik het horen", zei hij. „Ik wist wel, dat ik een goede keuze had gedaan. Laat ik nu beginnen, jullie er alles over te vertellen Ze trokken hun stoelen dichterbij en op gedempte toon begon de oudere man te spreken Toen hij klaar was met zijn verhaal, stak hij met een nonchalant gebaar een sigaret op. Hij wist echter heel goed, dat hij indruk op het viertal had gemaakt. Er was duidelijke bewondering in hun ogen te lezen en uit hun stilzwijgen sprak ver bazing. „Wel.... wat vindt u er van?" vroeg hij na enige ogenblikken. ,,'t Is een pracht-idee:", riep een van de mannen uit. ,.En nog nooit eerder uitgevoerd!" merk te een ander op. „Hoe lang duurt 't nog, voordat we er mee kunnen beginnen?" wilde een derde weten. „Onmiddellijk, zodra u wilt". „Bedoeld u dat u alles al uitgestippeld hebt?" „Een goede generaal, die ten strijde trekt", antwoordde de gebaarde man glim lachend, „stippelt zijn plannen altijd tot in de kleinste details van tevoren uit, niet waar? Ik heb al een lijstje opgemaakt". „Maar ze zullen onmiddellijk als ver mist worden aangegeven" merkte een van de mannen twijfelend op. „Ik heb in verband daarmee mijn lijstje met de grootste zorg en na ernstige over wegingen samengesteld, beste vriend". „En hebt u een veilige plaats om hen op te bergen?" „Daarin is inderdaad voorzien. Het is een luxueus ingericht huis en, na het eerste geval, zullen er referenties zijn uit de allerbeste kringen!" De mannen barstten in lachen uit. „Jam mer, dat we geen advertentie in de kran ten kunnen zetten", merkte één hunner spottend op. Even later voegde hij er ern stig aan toe: „Hoe zit 't echter met num mer één? Dat is de enige moeilijkheid, voor zover ik 't beoordelen kan. De rest loopt natuurlijk gesmeerd". „Nunnmer één heeft ook mij tot voor kort veel hoofdbrekens gekost", gaf de ge baarde man toe. „Maar ik geloof, dat ik een oplossing heb gevonden. Het grootste en fpitelijk enige risico ligt inderdaad bij het éérste geval, dat geef ik eerlijk toe. Maar als die eerste hindernis eenmaal is genomen, volgt de rest gladjes. Begrijpt u, in dit soort gevallen, waren het tot dus verre altijd de politie en het publiek, die moeilijkheden veroorzaakten. Maar het voordeel van ons systeem is, dat als de eerste moeilijkheid eenmaal is overwon nen en ik ben er van overtuigd, dat ons dat zal lukken niemand er verder iets over te weten komt, behalve degenen, die er nauw bij betrokken zijn". „Tenzij de een of andere dwaas zich obstinaat toont en niet wenst te betalen", merkte een van de mannen op. „Dat is juist de reden, waarom ik mijn lijstje met zoveel zorg moest samenstel len", antwoordde hij. „Ik heb alleen diege nen uitgekozen, die gemakkelijk kunnen betalen en ook zullen betalen. Natuurlijk een menselijk plan kan falen, en het is dus niet mogelijk met absolute zekerheid te zeggen, dat niemand zich zal verzet ten en dat niemand naar de politie zal gaan (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6