Lustrum Scheppend Ambacht Van schouders, schuim en schoonheid ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Primula malacoides; de meelprimula Stille reserves en de Kop van Jut AKKERTJES TEMPO ZATERDAG 29 JANUARI 1955 V itamine-leverancier: de sinaasappel WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Een van de beste feuilletons van 1955 Effecten- en Geldmarkt Een bonzend hoofd Frans Duwaerprijs 1954 voor Dick Elffers VOOR VERHUIZINGEN Lumière-theater herrezen Nieuw kenteken verplicht voor enige groepen motorrijtuigen oor de<V rouw Bezoekers aan het Prinsenhof te Delft zullen ongetwijfeld de permanente tentoon stelling van het Centraal Orgaan voor het Scheppend Ambacht (het Cosa) hebben ontdekt. Deze is ondergebracht in een zijvleugel van het oude gebouw, met de Ingang aan de Oude Delft. In de lijd, dat Willem de Zwijger in het Prinsenhof resideerde, was deze ruimte greine en stoffe-hal". De garderobe van de prins werd er gemaakt. Na die tijd 'heejt de zaal heel wat verschillende bestemmingen gekregen en om er nu maar enkele van te noemen: gedurende de tweede oorlog deed zij dienst als opslagplaats van aardappelen en er is zelfs eens een paardestal in gevestigd geweest. Het valt dus tC. begrijpen, dat er het een en ander moest worden schoongemaakt en ge restaureerd, toen de Stichting Cosa er vijf jaar geleden haar intrek nam. Thans is het een mooie lichte zaal met een balken zoldering. Men vindt er een groot aantal kunstambachten en vormen van kunstnijverheid tentoongesteld, bijeen gebracht uit alle delen van Nederland. Het streven van het Cosa verdient alle aandacht en waardering. In deze tijd van voortschrij dende industriali satie mag niet te licht worden ge oordeeld over het gevaar van een massale smaakver- vlakking. De fa brieken spuwen duizenden en dui zenden gebruiks- en siervoorwerpen op de markt en het publiek.dat deze ar tikelen nodig heeft, koopt ze zonder zich rekenschap te ge ven van orginali- teit en vormschoon heid. De schatten van het eeuwen oude handwerk dreigen verloren te gaan. Nu is het Cosa er allerminst op uit de klok ach teruit te zetten en een campagne te voe ren tegen het fabriekmatige product- Men stelt zich echter terecht op het standpunt, dat „de creatieve ambach ten, zoals het pottenbakken, sier- en edelsmeden, handweven, meubelmaken, ivoor- en leerbewerking, houtsnijden, vervaardigen van handbedrukte stof fen, gebrandschilderd glas, etc. van aanzienlijke betekenis voor de samen leving worden geacht in cultureel, so ciaal en economisch opzicht", aldus lezen wij in een prospectus. Nu moet u dit vooral niet verkeerd opvatten. De mensen, die het Cosa heb ben gesticht, koesteren geen weemoe dig en onvruchtbaar verlangen naar een tijd en naar omstandigheden, die onherroepelijk achter ons liggen. Het enige wat zij tot stand willen brengen en dat is op zichzelf geen kleinig heidis het behouden en ontwikkelen van het klassieke handwerk. Daarbij beseffen zij wonderwel, dat zo'n actie ook een bron van inspiratie kan vor men voor de industrie men kan zelfs zeggen, dat er op dit gebied al het een en ander is bereikt. 'Steeds meer gaan fabrikanten er immers toe over sierkunstenaars in te. schakelen voor het ontwerpen van nieuwe vor men hunner producten. Men treft dit streven zowel aan bij de fabricage van gebruiksvoorwerpen serviesgoed, meubelen, enzovoort als bij de ver vaardiging van stoffen voor velerlei doeleinden. Daarmee worden deze pro ducten nog geen handwerk, zeker, maar de veredeling van de vormen is voor een groot deel te danken aan de beoefenaren van het kunstambacht. Het Cosa is eigenlijk een samen bundeling van vijf regionale organi saties Brabant, Limburg, Gelder land, het Gooi en Friesland. Thans is er ook in Overijssel een in oprichting. Iedere scheppende ambachtsbeoefe naar, die aan bepaalde eisen van vak bekwaamheid kan voldoen, kan er lid van worden. Daarnaast kennen de ver enigingen nog de zogenaamde „Vrien den van het ambacht". Uit de opsom ming van geweesten blijkt al, dat nog niet het hele land wordt bestreken. Het doel is dan ook de beoefenaren van het ambacht in andere provincies eveneens in het wei-k te betrekken. Naast de voorlichting en propaganda streeft men ook naar vergroting van de afzet der producten. Een tentoon stelling, zoals die in Het Prinsenhof permanent is ingericht, kan natuurlijk zeer veel hiertoe bijdragen. Hetzelfde geschiedt op internationale basis: door gezamenlijke inzendingen op buiten landse tentoonstellingen en jaarbeur zen en door het leggen van contacten vergen de hele lijst van medewerkers te noemen. Wij kunnen dus slechts een greep doen uit de collectie keramiek, houtsnijwerk, handbedrukte kleedjes en vele andere vormen van kunst nijverheid. Het aanzien van ons land wordt beter gediend door een voorwerp van Fries houtsnijwerk met dezelfde deco ratieve motieven, die men in die pro vincie nog aan de daken van oude hui zen ziet dan door een stukje namaak Delfts blauw. Bijzonder aardig zijn ook de broodplanken, in de vorm van oele- borden met zwanehalzen, vissen of paardehoofden. Al deze houten voor werpen worden thuis gemaakt door jonge jongens onder de centrale leiding van de archeoloog Dr. A. Bohmers uit Bedum. Een grappige bijkomstigheid is, dat deze jongens vaak de geest krijgen, als zij een nieuwe fiets of een nieuw pak nodig hebben. Zij verdienen dat dan met hun houtsnijwerk. Af en toe worden in het land tijde lijke tentoonstellingen gehouden, zoals onlangs in Den Haag. Wie in de ge legenheid is een dergelijke expositie te bezoeken, zal er zeker met een beter begrip voor het werk van het Cosa van terugkeren. TINEKE RAAT Notenhouten slabak met couvert. met aspirant-afnemers. Om nu nog even terug te komen op de Delftse tentoonstelling: heel wat vreemdelingen, Amerikanen vooral, ko pen er verantwoorde souvenirs van Ne derland. Het jonge meisje, dat er ons te woord stond, vertelde, dat dezelfde vreemdelingen er meermalen terug komen. Ook ontvangt zij nogal eens schriftelijke bestellingen uit Amerika. Amerikanen mogen voor een waarde van f 500.uitvoeren, mits de afzon derlijke stukken niet duurder zijn dan f 25.Voor dat bedrag en nog aan zienlijk minder is er in Delft keuze genoeg. De meeste voorwerpen zijn niet in serie vervaardigd, hetgeen nog een extra attractie is. Een voorbeeld: een notenhouten schaal van Tonny Smeets of een exclusief sieraad van Jaap Bos man. Het zou te veel plaatsruimte Interieur van de permanente Cosa- tentoonstelling te Delft. Het is half tien 's avonds. U bent klaar met de afwas, de kinderen liggen in bed, uw man heeft de héle krant ge speld en dat gedeelte dat u interes seerde. Nu komt het ogenblik waarop u uw echtgenoot gaat vertellen van de kleine gebeurtenissen van de dag en uw altijd bezige handen zoeken restjes wol bijeen. Want u bent iemand die nooit niets doet, die bij wij-ze van 'spreken alleen breiende praat. En de riktikkende naalden maken een over trek om een houten kleerhanger in één avond gereed. Wel. is uw handigheid een bron van jalousie voor uw vrien dinnen. Dat is jammer, maar zij willen ook wel graag overtrekjes om hun hou ten hangers en zijn zo onhandig in die dingen. Geef hun het advies eens te vragen in de winkel naar schuimrubber overtrekjes. Ze zijn in verschillende kleuren verkrijgbaar. In het midden is een gaatje, dat beschermd wordt door een metalen ringetje, waardoor de haak van de kleerhanger wordt gestoken. Het rubber sluit keurig om de houten ar men. De hanger wordt hierin een heer lijk zacht instrument, waaromheen dunne nylon blouses zich met welbe hagen zullen plooien. Nu wij toch met het schuimrubber bezig zijn: kent u al de schuimrubber kleerborstel? Dit materiaal schijnt voor borstelwerk zeer goed te voldoen. Wel begrijpelijk, ieder stofje moet mee in zo'n compacte rubberveeg, terwijl tus sen de haartjes of vezels van de gewone borstels nog wel eens een stofje weet Primula malacoides kent men beter onder de naam meel-primula en men weet ook al wel dat deze u geen kwaad kan doen zoals bijvoorbeeld primula ob- conica; die een hinderlfjk uitslag kan veroorzaken. Ik wil er maar even op wijzen,, dat men nu niet moet aankomen: ik heb van deze primula met haar fijne bloempjes ook uitslag gekregen; dat is beslist onjuist; er zijn zo veel mogelijk heden waarbij u dit kunt oplopen doch deze primula die zo ijverig in etages bloeit heeft daar beslist geen schuld aan. Deze primula die men in verschillende tinten kan bestellen en die er straks weer volop zullen zijn verdragen niet zo veel warmte en een normaal verwarmde kamer is voor hen eigenlijk wel een beetje te veel van het goede. U zult de beste resultaten bereiken in een matig verwarmd vertrek en dan vooi-lopig in de volle zon; na half Maart zal men haar beter uit de felle zon kunnen houden; de tere bloempjes verkleuren anders spoedig. Overhouden van dit plantje is wel mogelijk; de resultaten die men er mee bereikt wegen echter niet tegen de moeite op; u kunt beter later nog eens een ander exemplaar aanschaffen; ze zijn niet zo hoog in prijs. G. KROMDIJK Primula malacoides. te ontsnappen. Het schuimrubber is in plastic bevestigd. De borstel staat in de étalage aangege ven als „kleer borstel enz.", dat blijkt in te hou den dat hij als meubelborstel en voor het bij elkaar garen van krui mels zich eveneens met plezier laat gebruiken. Mag ik meteen even voorzover u hem nog niet kent uw aandacht vestigen op de langwerpige rubberbor stel? Het rubber heeft vierkante gaat jes, in zes rijen netjes naast elkaar. Het is bevestigd in hout. Deze borstel is voor velerlei doeleinden geschikt: voor- het schoonhouden van gordijnen, meu belen, kleren, en voor het schoonmaken van vuile ruiten. Hij wordt bijv. veel verkocht aan autobezitters. De autorijders zouden eigenlijk daar bij moeten nemen de nieuwste auto spons. Een verrukkelijk grote spons in bijzondere vorm: een lange platte kant, twee opstaande platte zijkanten en ver der is de spons over de hele lengte bol. De vorm heeft iets weg van een lang werpige kaasstolp. De spons wordt ver kocht in een plastic zakje dat met een klemmetje wordt afgesloten. Zijn de beslagen autoruiten gereinigd,dan wordt de spons in het zakje geborgen en hoeft hij dus niet kletsnat in één van de auto kastjes te worden gestopt. Van 'autospons naar pruimen-ontpit- ter lijkt een reuze sprong. Maar dat is het niet. Zij lagen in de winkel naast elkaar te sluimeren, beide aandacht trekkend door hun nieuwheid, beide vervuld van hetzelfde doel: reiniging, en toch ieder doordrongen van eigener belangrijke taak: de één de reiniging van buitenkanten, de ander dienend om binnensten van hardheid te zuive ren. En deze blinkende aluminium prui- men-ontpitter slaagt inderdaad vol komen in zijn ingrijpende bezigheden. Zijn werk geschiedt feilloos, pijnloos en snel. Evenals de ouderwetse notenkra ker bestaat dit ding uit twee armen, in het midden met een scharnier aan el kaar bevestigd. De onderste arm heeft aan het einde een rond „mondje", waar in de pruim wordt neergelegd. Boven haar hangt dreigend als het zwaard van Damocles een scherpsnijdend kruis: vier in kruisvorm opgestelde mesjes waar van één wat langer is. Die zal straks de pruim een stevige snee in zijn bastje geven. De andere drie mesjes dienen om de pit door de pruim heen er uit te duwen. En dan gebeurt hetmet één kneep is de operatie al gelukt en ligt de pruim van zijn binnenste hard heid gezuiverd transpirerend en blij te glanzen. Zonder twijfel zijt ge wel eens een hele dag de stad uit of te gast bij ken nissen. U zoudt u graag wat willen op frissen, maar uw gastvrouw geen moeite geven. Het is in dergelijke gevallen raadzaam zelf wat lotion en watten mee te nemen om het gezicht te kunnen rei nigen. Voor de lotion zijn er de bekende onbreekbare plastic flesjes, maar de pakjes watten zijn nooit klein genoeg voor één dag. Dezer dagen zag ik hier- De sinaasappel is toch wel een van de meest gangbare wintervruchten. Mak kelijk te bewaren en zodanig van smaak dat er vrijwel niemand is die niet van sinaasappelen houdt. Bovendien is de sinaasappel in de winter een van de be langrijkste vitamine C leveranciers. Eigenlijk moest iedereen minstens 1 sinaasappel 'per dag eten. Wat dat be treft zouden we een voorbeeld kunnen nemen aan de Amerikanen, waarvan de meesten de dag beginnen met een glas sinaasappelsap. Een voorbeeld dat na volging verdient! Maar we kunnen meer doen met sinaas appels dan ze in partjes verdelen of uit- persén. Misschien neemt u ook eens even tijd om de volgende recepten te pro beren? U zult zien hoe ze in de smaak vallen. Gladde sinaasappelpuddnig 2'/.» dl sinaasappelsap (5 a 6 sinaasap pelen) dl citroensap, 2'A> dl water, on geveer 100 gr suiker, 8 blaadjes gelatine. De gelatine in koud water weken. Het water heet maken en hierin de suiker en de geweekte gelatine oplossen. Als de massa wat afgekoeld is, het vruchtensap' toevoegen. Zo gauw als de massa drillig begint te worden ze overdoen in een met koud water omgespoelde puddingvorm. De pudding hierin stijf laten worden en dan omkeren. Wil de pudding moeilijk uit de vorm loslaten dan deze voor het keren even door een bakje heet water halen. Deze pudding geven met vanille saus of met stijf geklopte slagroom. Gevulde sinaasappelen Voor 8 halve sinaasappelen: 4 sinaasappelen, V» citroen, 80 gr sui ker, >/2 dl water. dl Rijnwijn, 4 blaad jes gelatine, V* 1 slagroom. De sinaasappel en de citroen goed schoonborstelen, recht doormidden snij den en voorzichtig uitpersen zo dat de helften niet afscheuren. De citroenen ook uitpersen en al het sap zeven. De gelatine weken. Het water heet maken en hierin de geweekte gelatine en de suiker op lossen. Als deze massa wat afgekoeld is het vruchtensap en de wijn toevoegen. De sinaasappelschillen van binnen schoonmaken. Hiervoor het witte velletje verwijderen. De bakjes vullen met de puddingmassa wanneer deze drillig be gint te worden. Is de gelei stijf dan de randen eventueel gelijk snijden met de gelei. Slagroom stijfkloppen met wat suiker en deze op de gelei spuiten. Sinaasappelbavaroise Sap van 6 sinaasappelen, sap van 1 citroen, 100 gr suiker, 3 blaadjes gelatine, 3 eiwitten, yx 1 room. De gelatine weken. Iets water heet1 maken en hierin de suiker en de ge weekte gelatine oplossen. Het vruchten sap toevoegen. De room en de eiwitten stijfkloppen. Het sap (waarin dus de ge latine) voorzichtig bij de room gieten. Dan deze massa bij het eiwit doen en het geheel luchtig omscheppen. Wanneer de massa niet meer inzakt kan ze in de puddingvorm worden gedaan die eerst met iets olie is vetgemaakt. De pudding wanneer hij stijf is om keren op een glazen schotel en garneren met stijfgeklopte slagroom en/of sinaas appelgelei. De bereiding hiervan is als beschreven in het recept van gevulde sinaasappelen. Een practisclre en warme driekwart mantel van wit-zwarte wol in vlecht- motief. De zwarte draad loopt in franje door aan de mouwen en de kraag als decoratie. voor een handige nieuwe uitvinding. Het is een klein plat plastic doosje (kleiner nog dan de kleinste cigaretten- koker), dat gevuld is met reepjes toi letwatten. Die reepjes watten zijn in pakjes los bij te kopen. Dit speciaal voor het handtasje gemaakte watten doosje stond in een parfumeriezaak te pronken. Tenslotte nog iets van wit schuim- plastic, dat op het eerste gezicht een schoudervulling leek, maar bij nadere beschouwing bestemd bleek te zijn voor schouderbescherming. Een soort onder. leggertje tegen knellende schouder bandjes. Bovendien was er een plastic bandje op bevestigd, dat bedoeld is om met een drukknoopje de diverse linge riebandjes bij elkaar te houden. Een practisch, doeltreffend «en zachtzinnig apparaat. ANNEKE. ADVERTENTIE begint in Libelle van 5 Februari! De Engelse romanschrijfster Catherine Gaskin schreef het rond de boeiende, sterk tot de verbeel ding sprekende figuur van SARA DANE. De romantiek van het verleden kleurt haar levensge schiedenis. SARA DANE is een verhaal dat U niet moogt missen. In hetzelfde nummer vertelt een van 's werelds beroemdste zangers en filmacteurs, BING CROSBY, U het eerste hoofdstuk van de roman van z(jn fascinerende car rière. De man met de gouden stem zal die roman in de volgende nummers voortzetten en U een blik gunnen achter de schermen van Amerika's wonderlijke, klater- gouden „showbusiness". U ziet, óók dit nummer is volop Uw aandacht waard! En dan spre ken we niet eens over de nacht wake in een groot ziekenhuis: fascinerende carrière „Dit dorp slaapt nooit..." en de overige boeiende reportages van dit, als altijd van a tot z interes sante damesweekblad. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem De eerste officiële publicaties van een tweetal der grote banken over het jaar 1954 hebben op en om de beurs sterk de aandacht getrokken. De Rotterdamsche Bank is de tweede in ons land, die reeds haar jaarverslag publiceerde de Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij was ook ditmaal weer. de eerste en de Am sterdamsche Bank heeft haar dividend aangekondigd, dat 2 pet. meer bedraagt dan het voorgaande jaar, maar dat nog een bijzondere aantrekkelijkheid voor aan deelhouders heeft, waarop we straks nog even terugkomen. Bij de Rotterdamsche Bank is het niet zozeer het dividend waarover men spreekt, dan wel het naar buiten bréngen van een deel der z.g.n. stille reserves, welke de banken gewoon zijn onder het hoofd Cre diteuren te boeken. Niet minder dan 20 millioen gaat bij de Rotterdamsche Bank van de stille naai- de open reserve, waar door deze thans even groot is als het ge plaatste kapitaal, n.l. 5fi millioen en waardoor dus de financieel wel zeer sterke positie van de instelling in het licht treedt. Ook de winst over 1954 was trouwens 4'/a millioen groter dan in 1953'en hoe zeer het in onze tijd de gemeenschap en niet de particuliere aandelenbezitter is, die profiteert, blijkt wel hieruit dat van deze 4millioen meer, 1.3 millioen voor hogere onkosten (salarissen) nodig was, de fiscus met bijna 1 millioen gaat strijken en voor pensioenen 1.9 millioen meer wordt terzijde gesteld, terwijl aan deelhouders '/-> millioen meer ontvangen, hetgeen voor hen een dividend verhoging van 9 tot 19 pet. betekent. Wat echter opvalt is de grootte van de z.g.n. stille reservé, welke na de aderlating van 20 millioen volgens de directie hö'g voldoende is om de thans nog onvoorziene risico's te dekken. Op grond hiervan neemt men aan dat de stille reserve bij de Rot terdamsche Bank thans nog ten minste 20 millioen groot is en dat ze vóór de gedeeltelijke overbrenging naar de open reserve, 40 a 50 millioen heeft bedra gen en dus evengroot was als het kapitaal. Voor de solvabiliteit van de instelling moge dit prachtig zijn, er zit toch ook een kant aan, waarover men niet zo enthousiast kan, zijn. De vraag komt namelijk op waar die stille reserve vandaan is gekomen en in welk tijdperk ze is gevormd. Want haar aanwezigheid betekent immers dat men jarenlang met de aandeelhouders en met de vakpers, die jaarverslagen beoordeelt, „verstoppertje heeft gespeeld" en dat het eigenlijk geen zin meer heeft ten behoeve van de belanghebbenden balansen te ont leden, zoals die in de jaaarverslagen voor komen. Zoals bekend zijn de meningen ten aan zien van de vorming van stille reserves ook in deskundige kringen verschillend. Er zijn meest theoretici die stille reser ves uit den boze achten en die van oordeel zijn dat alle aanwezige reserves op de balans tot uitdrukking moeten worden gebracht, teneinde een juist oordeel over de financiële positie van een instelling of onderneming mogelijk te maken. Dit gaat o.i. te ver. Want het zou beteke nen dat elk verlies op de open reserve, of op de winst van het boekjaar in mindering moet worden gebracht en dit maakt uiter aard een minder goede indruk en kan het crediet van de instelling of de onderneming schaden. Dat er bij een bedrijf stille re serves zijn en dé financiële positie derhalve sterker is dan uit de balans blijkt, is niet zulk een bezwaar. Maar wel achten wij het een bezwaar dat het bedrag dat uit de winst aan de stille reserve wordt toege voegd, niet wordt genoemd en dat dus de werkelijke rentabiliteit van het bedrijf aan ADVERTENTIE van de pijn, die maar geen einde neemt. Een snel maar zeker werkend middel om er in tien minuten af te zijn: neem één of twee ...die helpen directI B. en W. van Amsterdam hebben op voordracht van de adviescommissie voor de toekenning van de Frans Duwaer-prij- zen 1954, besloten de prijs van ƒ500 voor de ontwerper van het typografisch best verzorgde boek, tijdschrift of handelsdruk werk, verschenen tussen 1 October 1953 en 1 October 1954, toe te kennen aan de heer Dick Elffers te Amsterdam voor de typo grafische verzorging van het boek „De we reld van Van Gogh" (uitgegeven door Daamen N.V te Den Haag). De" andere prijs, eveneens groot 500, voor de best verzorgde bibliophiele uitgave, verschenen in dezelfde periode, kan al dus de commissie niet worden toege kend. het oog van buitenstaanders wordt onttrok ken, waardoor het voor hen onmogelijk wordt zich over de waarde van de aan delen een juist oordeel te vormen. Er zijn bedrijven, die wel stille reserves vormen, maar op de winst- en verliesrekening ver melden welk bedrag er aan wordt toege voegd. Terwijl dan af en toe eens wordt gezegd dat er nog een flink bedrag aan stille reserves aanwezig is. Het komt ons voor dat dit niet in strijd is met een con servatief beleid en dat men dan eerlijker tegenover aandeelhouders staat. Het zou intussen wel eens interessant zijn om te weten wanneer en op welke wijze bij de Rotterdamsche Bank die mach tige stille reserve is gevormd, maar dit zullen we wel niet aan de weet komen..! Wat nu het dividend van de Amsterdam- sche Bank betreft, reeds enige tijd ver luidde dat er voor aandeelhouders een verrassing op til was. Deze is nu, behalve in een verhoging van 10 tot 12 gekomen in de vorm van een tweedelige uitkering, waarvan de eerste ad 10 op gewone wijze aan de winst wordt onttrokken, maar de tweede ad 2 ten laste van de agio-reserve wordt uitgekeerd, wat wil zeggen dat hierover door de aandeelhou ders geen belasting behoeft te worden be taald. In feite ontvangen ze dus ca. 13%. „Het Vrije Volk" kan de zon niet in het water zien schijnen en heeft de door de Amsterdamsche Bank toegepaste methode een „boekingstrucje" genoemd om gelden, die de Staat toekomen, in de zak te houden. Zij geeft daarmee niet alleen van benepen heid, maar ook van ondeskundigheid blijk, want ook bij het hier gegispte „boekings trucje" geeft de Amsterdamsche Bank den Keizer ten volle wat des Keizers is. Wat aan aandeelhouders uit de agio-reserve wordt betaald, is destijds immers ook door aandeelhouders gestort, n.l. toen er' aan delen boven pari werden uitgegeven. Deze reserve is dus niet aan de winst ontleend, ze was 'van meet af kapitaal en in feite is de uitkering ten laste van de agio-reserve een kapitaalsterugbetaling en het zou wel de wereld op haar kop zijn, als de fiscus van een dergelijke uitkering zijn tol wilde heffen. De minister van Financiën heeft dit dan ook terecht ingezien en ruim een jaar geleden bepaald dat bonus-uitkeringen ten laste van de agio-reserve vrij zijn van Inkomstenbelasting. Maar voor velen blijft „het kapitaal" al tijd nog de Kop van Jut. ADVERTENTIE GROOT EN KLEIN. MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. ROZENSTRAAT 13 - TEL. 20020 - 12525 Met een galavoorstelling van de Frans- Italiaanse film „brood, liefde en fantasie" is voor talrijke genodigden deze week het Lumière-theater aan de Lijnbaan te Rot terdam heropend. Het oude theater, dat op de Coolsingel stond, ging in de oorlogs dagen van Mei 1940 in vlammen op. De nieuwbouw is bij het karakter van de Lijnbaan aangepast. Er zijn ruim 1100 plaatsen, waarvan 240 op het balcon. De zaal is 26 meter lang, bij een grootste breedte van 23 meter. Architecten zijn de heren A. Bodon en A. Krijgsman. De films kunnen worden vertoond op normaal doek. Op „wide screen" of als ci nemascope en met perspectivisch geluid. Van 1 Maart af en na het verstrijken van de maand, waarin het oude nog gel dige provinciale nummerbewijs is afge geven, is het voeren van een nieuw ken teken verplicht voor motorrijwielen mét of zonder zijspan; autobussen en autocars; vee-auto's; auto's met aanhangwagen, ook caravans; motorrijtuigen, waarvoor aan de eigenaar of houder een R-nummer is ver strekt en motorrijtuigen, waarvoor reeds eerder een kenteken is afgegeven, zo deelt de ANWB mede. De eigenaar van een motorrijtuig uit een dezer groepen, die dus een provinciaal nummer heeft verkregen in de maand Maart, ongeacht het jaar van afgifte, moet dus reeds op 1 April 1955 een kenteken bewijs hebben. Na die datum mag hij niet meer met zijn oude nummer rijden. Voor een houder van een in April, on verschillig welk jaar, afgegeven nummer- bewijs wordt deze datum 1 Mei enz. Is het nummerbewijs afgegeven in een maand Februari, dan heeft men de tijd tot 1 Maart 1956.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9