Veiligheidsraad besluit Peking over Formosa te horen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De enige hoop Zitting in afwachting van een antwoord verdaagd r Vier landen, waaronder Nederland verwijten Amerika boter-dumping Schoolmelk wordt niet duurder Eerst Nieuzv-Zeelandse en daarna Russische resolutie Twee tegenstanders in debat Bombardementen over en weer bij Tatsjen Gemenebest in beraad over Formosa Hei woord is aan Koninklijk bezoek uit Zweden Scherp antwoord van dr. Drees op critiek op zijn aanwezigheid in Scarborough Molotov bezorgd Nehroe dringt aan op voorzichtigheid Op 26, 27, 28 en 29 April Prinses Margaret op weg naar West-Indië Amerikaanse touristen stellen komst afhankelijk van toestand rond Formosa „Geen minister-president laat zich zo de mond snoeren" Voor de lucht door de lucht Ridgway tegen inkrimping van de landstrijdkrachten Moordaanslag verijdeld op 40 Zuid-Koreaanse politici Weerrapport Olieveld bedreigt thans de Kanaalkusten 69e JAARGANG No 174 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jo Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 21 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman „ER IS DEZE WEEK angstig en opge wonden gepraat over een mogelijke oorlog in het Verre Oosten. En nu zal er in Lon den ter conferentie van de premiers van het Gemenebest ongetwijfeld over gespro- hen worden, hoe een oorlog voorkomen kan worden door verstandige diplomatie en krachtige defensie". Dat schreef de Times Zaterdag ter inlei ding van een hoofdartikel onder de 'titel ,Need for frankness" Behoefte aan openhartigheid. Gii weet dat de Times oud, statig, conservatief en regeringsgezind is. Zijn'statigheid heeft het blad zelfs in deze «ijd weten te handhaven. Misschien heeft het wel eens meer directe invloed uitge oefend; in ieder geval is het als immer welingelicht, kan zich met gezag uiten over hetgeen in regeringskringen gedacht wordt en neemt een uitzonderlijke positie temid den van de Engelse dagbladen in: die van een „institution" zegt men daar, hetgeen in de Engelse zin omschreven kah worden als „een bij traditie erkende instelling". De Times nu bepaalt zich in haar betoog over vereiste openhartigheid geenszins tot het urgente vraagstuk-Formosa. Hel blad glijdt daar snel over heen, blijkbaar wel vertrouwend op een oplossing, en weidt uit over de defensie van het Gemenebest en van het moederland in het bijzonder. Het komt daarbij tot deze belangwekkende ver klaring: „De conclusie wordt wel getrok ken, dat de enige defensie bestaat uit de macht om aan te vallen met bombarde menten; en dat de enige hoop dan ook is, dat Engeland in ieder geval krachtig ge noeg is om met zijn bondgenoten ten deze de uitdager voldoende af te schrikken. Een dodelijk tweegevecht wordt voorzien, zon der bescherming aan weerszijden. Ziehier de redenering, waarmee het Witboek van de volgende maand' (het jaarlijkse White Paper on Defence) zich zal moeten bezig houden. Dit is ook de zaak die de premiers van het Gemenebest zullen moeten behan delen en waarbij zij naar de leiding van Churchill, die reeds maandenlang deze kwesties bepeinst, zullen moeten uitzien. Er is een grote behoeftq aan openhartig heid, zowel op die conferentie als later in het parlement." De Times spreekt dan zijn twijfel uit aan de juistheid der opstelling van het defensie-program, zegt dat men vreest dat er een achterstand is in de productie van nieuwe wapens en constateert dat het meer dan ooit waar is, dat de luchtmacht de grootste rol vervult als afschrikwekkende factor. Toch ontbreken daarbij de nieuwste bommenwerpers, en dat is maar één voor beeld. De stootkracht van de vrije alliantie van Europa en de Engels-sprekende lan den moet groot genoeg zijn om de aanvaller van zijn plannen te weerhouden. Maar ook hij kan het zelfmoordende karakter van een nieuwe oorlog zien en staat voor een nieuw raadsel van defensie. Maar hij heeft een tweede pijl op zijn boog: die is tegen de afzonderlijke staat gericht en daagt de aanhangers van de vrijheid overal uit, in tijden van vrede de waarde van hun over tuiging te tonen." Dit zegt de Times, het laatste nogal erg in het vage. Duidelijk is het blad ten aan zien van de bewapening, met name in die passage „dat de enige defensie bestaat uit de macht om aan te vallen met bombar dementen en dat de enige hoop dan ook is, dat Engeland in ieder geval krachtig ge noeg is om met zijn bondgenoten ten deze de uitdager voldoende af te schrikken.'" Dit is wel gans andere taal dan het gepraat over Elbe-linies en IJsel-linies, waaraan op deze plaats al eerder de ernstigste twij fel is uitgesproken en dat zo ver in het verleden zijn oorsprong scheen te zoeken. Maar is hetgeen de Times formuleert waar lijk de enige hoop? Als dat zo zou zijn, laten wij dat goed begrijpen, dan zou er nauwelijks hoop meer bestaan. Als men na al hetgeen de wereld al doorstaan heeft in twee rampzalige vernietigings-oorlagen nog meent, dat men met een wedstrijd' in bewapening de vrede duurzaam kan be houden, dan volgt men óf de politiek des struisvogels en steekt dus zijn kop in het zand om de werkelijkheid niet te zien, óf. men is niet openhartig. Over nieuwe po gingen tot overleg met de Russen zegt de Times in deze beschouwing niets. Het blad laat die mogelijkheid zelfs los door te spre ken van „de enige hoop", die dan in het afschrikken van de aanvaller zou liggen. Eindeloos afschrikken. Een toekomst van permanent afschrikken en daarmee de vrede bewaren. Is dit soort betoog waar lijk resultaat van overpeinzin.g?_ Heeft Churchill, al is hij dan tachtig jaar, na maandenlang peinzen waarlijk geen andere leiding aan de premiers van het Gemene best te geven dan in zulk een raar. kunst matig, ongeloofwaardig perspectief tot uiting komt? Het lijkt nauwelijks denkbaar, ook al is de Times zo welingelicht. Het blad dringt aan op openhartigheid ook in het parlement. Ja, inderdaad, als de regering dan ook eens openhartig wilde antwoorden on de geregeld-wederkerende vraag naar onderhandelingen ,.op het hoog ste niveau" met de Russen en niet alleen zoggen „dat het nu de tijd niet is" zou man daar iets verder mee kunnen komen. Mis schien zou er dan ook antwoord komen op het voorstel van Bertrand Russell be middeling door neutralen, met een des kundig rapport over het atoomwapen en zijn uitwerking. Misschien zou er ook ver klaard worden waarom zelfs de gevaarlijke proeven met waterstofbommen in vredes tijd niet bij onderlinge overeenkomst ge staakt kunnen worden. Waarom zelfs dit niet is voorgesteld. Als men zulke dingen bespreekt is men aan openhartigheid toe. Eerder niet, R. P. Het Bedrijfschap voor Zuivel zal een toeslag geven op de schoolmelk, waardoor een verhoging van de bijdrage van de ouders voorlopig achterwege kan blijven. Door de toeslag zal de verhoging van de 'melkprijs worden gecompenseerd. Dit is medegedeeld tijdens een bespreking tus sen minister Mansholt en vertegenwoor digers van het Centrale Schoolmelk- eomité en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die gisteren in Den Haag is gehouden. NEW YORK Reuter/A.F.P.) De Veiligheidsraad van de UNO heeft met negen stemmen tegen één (de Sovjet-Unie) besloten het Nieuw-Zeelandse voorstel om te spreken over de mogelijkheid van een bestand in het gebied van Formosa op de agenda te plaatsen. Nationalistisch China onthield zich van stemming. Een voorstel van de Sovjet-Unie om voorrang te verlenen aan bespreking van de Sovjet-klacht over Amerikaanse aggressie tegen China werd verworpen met tien stemmen tegen één (de Sovjet-Unie). Met tien stemmen tegen één (nationalistisch China) bepaalde de raad, dat de bespreking van het Nieuw-Zeelandse voorstel voltooid moet worden, vóór men zal beginnen met de behandeling van de Russische klacht. Voorts besloot de raad, op voorstel van Nieuw-Zeeland, communistisch China uit te nodigen een afgevaardigde te sturen om de debatten in de raad over de kwestie- Formosa bij te wonen. De stemverhouding was negen voor, een tegen (nationalistisch China) en een onthouding (de Sovjet-Unie). Na deze laatste stemming besloot de raad de vergadering te verdagen tot com munistisch China het verzoek zal hebben ontvangen en er op geantwoord zal heb ben. Alleen nationalistisch China verzette zich tegen de verdaging. De Amerikaan Cabot Lodge verklaarde voor de verda ging, dat de Verenigde Staten instemden met de uitnodiging aan communistisch China, doch dat deze instemming geen verband hield met de kwestie van de ver tegenwoordiging van China in de UNO. Het betekende geen Amerikaanse erken ning van de regering in Peking. Secreta ris-generaal Hammarskjoeld heeft de uit nodiging telegrafisch naar Peking gezon den. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft op een persconferentie te Washington ver klaard, dat de Verenigde Staten de Sovjet- Unie niet hebben gevraagd bij communis- tisch-China te bemiddelen om te verhin deren dat in het gebied van Formosa strijd ontbrandt. Hij achtte het echter wel mogelijk, dat Washington een dergelijke stap zou overwegen. Hij antwoorde hier mee op een gemelde zinspeling van de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Molotov, dat de Sovjet-Unie wellicht open zou staan voor een dergelijke benade ring. A.F.P. verneemt in diplomatieke krin gen te Londen dat de Britse regering pre mier Nehroe van India zou willen vragen in de komende dagen bij de regering in Peking te bemiddelen om te komen tot een staken van het vuren in de Straat van Formosa. De Britse regering zou dan een dergelijke bemiddelingspoging bij de Ver enigde Staten willen ondernemen. HONGKONG (Reuter/A.F.P.) Ge schut op het kortgeleden door de commu nisten veroverde eiland Jikjangsjan onder houdt een ononderbroken vuur op het na- tionalistisch-Chinese hoofdkwartier op een der Tatsjen-eilanden ter hoogte van de kust van Tsjekiang. Het eiland begint op een belegerde vesting te gelijken. Nationa listische vliegtuigen hebben de gesehuts- stellingen op Jikjangsjan opnieuw gebom bardeerd. Nationalistische bommenwerpers hebben in een week tijds hij aanvallen op stellingen die de communisten kunnen ge bruiken voor een aanval op de Tatsjen- eilanden, acht communistische schepen ge troffen. President Tsjang Kai Tsjek zou de Ver enigde Staten een waarborg hebben ver zocht voor de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe in ruil voor zijn in stemming met de ontruiming van de Tat sjen-eilanden. Men meent in Taipeh te we ten, dat Tsjang de order tot evacuatie uit stelt, totdat hij de verzochte waarborg zal hebben ontvangen. De „New York Daily News" beweert „uit zeer betrouwbare bron" vernomen te heb ben dat te Washington, met het oog op de spanning in het Verre Oosten „passieve verdedigingsmaatregelen" zijn genomen. Minister Molotov, heeft de Britse am bassadeur te Moskou, Sir William Hayter, een verklaring overhandigd, waarin hij zijn bezorgdheid uitspreekt over de toe stand in het gebied van Formosa, „welke is verergerd door de Amerikaanse agressie ve acties", aldus meldt het Sovjet-persbu reau Tass. „De Sovjet-regering deelt de mening der Britse regering omtrent de noodzaak om die kwestie in de Veiligheids raad te bespreken". In overeenstemming hiermee was de Sovjet-afgevaardigde bij de UNO opgedragen aan te dringen op ver tegenwoordiging van communistisch China bij de besprekingen over Formosa. Door de kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen, streeft de Sovjet-regering naar vermindering der spanning in het Verre Oosten en bewijst hiermee haar ver langen om samen te werken bij de ver sterking van de vrede in de wereld, aldus de verklaring, die een antwoord vormt op het Britse verzoek om steun der Sovjet- Unie voor een staken van het vuren in het gebied van Formosa. Het persbureau Nieuw China" heeft het voorstel van de Britse oppositieleider Clement Attlee voor een neutraal bestuur voor Formosa in afwachting van een volksstemming, „geheel onaanvaardbaar voor het Chinese volk" genoemd. PEKING (AFPl Communistisch Chi na heeft doen weten, dat het geen afvaar diging naar de Veiligheidsraad zal zenden ter bespreking van de Nieuw-Zeelandse resolutie, maar dat het besprekingen op basis van het Russische voorstel zal aan vaarden. Volgens het blad van de Chinese communistische partij, het „Volksdagblad", is het Nieuw-Zeelandse voorste] slechts een dekmantel voor Amerikaanse aggres sie tegen China. De Russische resolutie, daarentegen, neemt de oorlogsdreiging weg en beantwoordt „aan de gemeenschap pelijke aspiraties en eensgezinde wens van- al degenen die werkelijk vrede wensen". De huidige crisis werd door het blad al leen toegeschreven aan de grootscheepse concentratie van vliegtuigen en schepen bij Formosa en de bij de Chinese kust ge legen eilandjes. In deze omstandigheden is elke poging om over een staken van het vuren te onderhandelen bedrog. De vertegenwoordiger van het Nationalis tisch Chinese bewind dr. Tinofoe F. Tsjang LONDEN Reuter/AFP) In Londen is de conferentie van premiers van hat Brit se Gemenebest over de toestand in de we- reld begonnen. De besprekingen zullen een week duren. Het belangrijkste onderwerp zal waarschijnlijk wel de kwestie-Formo- sa zijn. Sir Anthony Eden opende de al gemene besprekingen over de internatio nale toestand in het bijzonder die in het Verre Oosten. Hij legde uit, waarom Groot-Brittannië verschil maakt tussen Formosa en de Pescadores enerzijds en de kleine eilandjes voor de kust van het Chi nese vasteland anderzijds. Bij het vredes verdrag met Japan heeft Japan wel For mosa afgestaan, doch er is toen niet be paald aan welk land Formosa overgedra gen werd. Daarom is de wettelijke positie van dit eiland nog niet beslist. Sir Winston Churchill had in zijn ope ningswoord verklaard, dat de Formosaan- se crisis uiterst delicaat is. Hij drong aan op de grootst mogelijke zorgvuldigheid bij het aanwenden van gezamenlijke pogin gen om tot ontspanning van do toestand te komen. De andere premiers schetsten in het kort het standpunt van hun regerin gen. Zij kwamen overeen de kwestie-For- mosa volledig te behandelen zodra iets de finitiefs voortgekomen zal zijn uit de de batten in de Veiligheidsraad over deze kwestie. Premier Nehroe van India drong er bij zijn collega's op aan voorzichtig te han delen in de kwestie-Formosa, aldus is in conferentiekringen vernomen. De Nieuw- Zeelandse premier, Sydney Holland, gaf de premiers een uiteenzetting over de ach tergrond van de Nieuw-Zeelandse stap bij de UNO om tot een bestand tussen communistisch en nationalistisch China te komen. Nehroe heeft geen boodschap van de Chinese premier, Tsjoe En Lai, bij zich, zoals in eerdere berichten was gezegd. RANGOON (Reuter/AFP) Birma staat in verbinding met de Verenigde Staten en communistisch China om te po gen hel geschil over Formosa op te lossen, zo heeft premier Oe Noe van Birma mee gedeeld. Over de reacties van de beide landen wilde hij niets zeggen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Anastasius Grün Bloemen zijn langs elke weg te vinden, maar niet iedereen weet er een krans van te vlechten. Het officieel bezoek van de Koning en Koningin van Zweden aan Koningin Ju liana en Prins Bernhard, is thans nader vastgesteld op Dinsdag 26, Woensdag 27 en Donderdag 28 April, zo deelt het mi nisterie van Buitenlandse Zaken mede. Het Zweedse Koninklijk paar blijft daar na nog één dag onofficieel in Nederland en vertrekt op de avond van 29 April naar Zweden. LONDEN (Reuter/U.P./A.F.P.) Prin ses Margaret, zuster van koningin Eliza beth van Groot-Brittannië, is per vliegtuig uit Londen vertrokken voor een bezoek van vijf weken aan Brits West-Indië. Koningin' Elizabeth, koningin-moeder Elizabeth, de hertog van Edinburgh, verscheidene hoge functionarissen en een juichende menigte deden haar uitgeleide. In Montreal (Canada) landde de Strato- cruiser Canopus om brandstof bij te vul len. Twee vliegtuigen van de RAF bege leidden de „Canopus" tot IJsland. Daar nam de RCAF de escortetaak over. De Amerikaanse luchtmacht zorgt voor escor te over de helft van de afstand (5.750 mijl). De prinses die nog nooit in de Verenigde Staten is geweest zal niet over Amerikaans grondgebied vliegen. De Sovjet-af gevaar digde Arkady A. Sobolev. Amerikaanse reisburcaux hebben aan hun Europese relaties een clausule doorge seind, die inhoudt dat de verantwoorde lijkheid voor de boekingen afhankelijk gesteld wordt van een eventuele oorlogs dreiging in de toestand rond Formosa. De besprekingen voor het komende sei zoen waren voor Nederland zeer gunstig. Het aantal Amerikanen zou dat yan vorig jaar reeds beduidend overtreffen. De ambassadeurs van Denemarken en Nederland hebben de Verenigde Staten onlangs nota's overhandigd, waarin Ameri ka in scherp gestelde bewoordingen ver weten wordt „dumping"-politiek toe te passen in een streven ruim 4,5 millioen kilo overtollige boter van de hand te doen. Beide landen hebben fr in die nota's op gewezen dat die politiek van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw de boter- uitvoerende landen grote schade zal be rokkenen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de nota's ont ving, heeft de teksten ervan nog niet ge- Met een vrachtvlieg tuig van de K.L.M werd Maandag uit Amerika op Schiphol een compleet hef- schroefvliegtuig aan gevoerd. Drie voor heftrucks waren no dig om de glazen stuurhut en motor uil te laden. De rotorbla den en andere acces soires waren in kistev verpakt. Het geza menlijk gewicht was 800 kg. De zware vracht werd in drie kwartier getranspor teerd in een andere machine, die vervol gens het luchtruim koos met bestemming Parijs waar de heli- coptère wordt gesta- tionneerd. publiceerd. Dr. J. H. van Royen overhan digde de nota op 27 Januari, zijn Deense collega Henrik de Jvauffmann op 20 Januari. Australië en Nieuw-Zeeland had den dat al eerder gedaan. De poging van het Amerikaanse mini sterie van Landbouw surplusboter goed koop te exporteren, aldus de Nederlandse nota, zou de wereldprijs gaan drukken ten nadele van de boteruitvoerende lan den. De Nederlandse regering gaf in de nota uitdrukking aan haar instemming met de inhoud van de nota's van Australië, Nieuw-Zeeland en Denemarken over het zelfde onderwerp. Nederland, zo bleek uit de nota, maakte vooral ook bezwaar tegen de omstandig heid, dat tegelijk met de overtollige boter ook verse boter en volgens speciale voor schriften vervaardigde boter wordt aan geboden. Dergelijke verkopen van boter, aldus de nota, zouden gesubsidieerd wor den door de „Commodity Credit Corpo ration". Die handelwijze zou neerkomen op dumping volgens artikel 6 van het ..General Agreement on Tariffs and Trade", aldus de nota. Nederland gaf ten slotte in de notg uit drukking aan de hoop dat de Verehigde Staten terug zullen komen van de boter- dumping en er in zullen slagen op andere wijze de overtollige boter van de hand te doen. WASHINGTON (Reuter) Generaal Ridgway, stafchef van het Amerikaanse leger, heeft in de commissie voor de strijd krachten van het Huis van Afgevaardig den verklaard, dat de inkrimping van de landstrijdkrachten die de regering voor- I stelt de veiligheid der Verenigde Staten in gevaar brengt. De commissie stelt een onderzoek in naar mogelijke inkrimping van het militaire personeel in het komen de jaar. Vermindering van de strijdkrachten, al dus Ridgway, zou een grote hergroepering der Amerikaanse troepen in de gehele wereld met zich brengen. Volgens het regeringsvoorstel zou het leger tegen het einde van het belastingjaar 1956 ongeveer 140.000 man minder tellen. Het telt thans 1.170.000 man. Naar aanleiding van critiek op de aan wezigheid van dr. W. Drees op de Interna tionale Conferentie van Socialisten te Scar borough, heeft dr. Drees uitvoerig stelling genomen in het zojuist verschenen en door hem als minister van Algemene Zaken ondertekende memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de Begroting 1955 van het departement van Algemene Zaken. Na de verschillende vor men van eritiek delailliek te hebben ontleed komt hij tot de volgende conclusies. De minister handhaaft hetgeen hij heeft gezegd in zijn antwoord op de vragen van de heer Gerretson. Hij handhaaft ook zijn recht om geen mededelingen te doen over wat in vertrouwelijke besprekingen is ge zegd, in het bijzonder met het oog op an dere deelnemers. Alleen voorzover zij zich zelf geuit hebben, kon ook hij uitvoerige in lichtingen verschaffen. Hij is niet bereid af te zien van contact met buitenlandse geestverwanten. Zover hem bekend is, worden dergelijke contac ten in andere landen als volkomen normaal beschouwd. Het is ook zeer de vraag of hier te lande iemand er aanstoot aan zou hebben genomen als bijvoorbeeld een minis ter. lid van de K.V.P., besprekingen had gevoerd met leden van de West-Duitse C.D.U., de Franse M.R.P. of de Belgische C.V.P. Hij is ook met buitenlanders van andere richting veelvuldig in aanraking en spreekt herhaaldelijk niet alleen over internationa le vraagstukken, maar bijvoorbeeld ook over economische en sociale kwesties, uiter aard met inachtneming van het beleid van de regering in haar geheel en dat van be paalde ambtgenoten in het bijzonder. Hij kan zich niet voorstellen, dat enig minister-president zich in deze een slot op do mond zou laten leggen. Ook het lands belang is er mee gediend, als hij Nederland se opvattingen kan uiteenzetten en ander zijds uit de eerste hand inlichtingen kan verkrijgen, zoals in Scarborough het geval was ten aanzien van de politieke verhou dingen in West-Duitsland, Frankrijk, Oos tenrijk, en indrukken, opgedaan in Rusland en communistisch China. Hij heeft overigens, zoals voor hem van zelf spreekt, het kabinet vooraf gekend in zjjn voornemen naar Scarborough te gaan en na afloop aan de ministerraad inlichtin gen verstrekt over deze besprekingen. Ontoelaatbaar, ja. verachtelijk zou het zijn, als hij bij dergelijke besprekingen in het buitenland een ander standpunt verde digde dan hier te lande. Hij kan het slechts betreuren als men hem daartoe in staat zou achten. SEOEL (A.F.P./Reuter) Een voor aanstaand lid van de Zuid-Koreaanse libe rale partij, de partij van president Syng- man Rhee, is in hechtenis genomen in ver band met een complot om veertig Zuid- Koreaanse politici te vermoorden, aldus werd Dinsdag bekendgemaakt door het openbaar ministerie te Seoel. De samenzweerders beoogden onder an deren een aanslag op de leider van de op positie, Sjinicky, en de burgemeester van Seoel, Kim Tai Soen. (van hedenmorgen 7 uur) LONDEN (Nn. Press) Het drijvende olieveld, dat met zijn 6006 ton ruwe olie een oppervlakte van 3000 vierkante mijl beslaat, wordt nu op de getijstroom het Kanaal ingevoerd en vormt een ernstige bedreiging voor de zeevogels en stranden der Britse en Franse Kanaalkust. Het is niet gehikt het in brand te steken. De olie, die reeds twee weken op de Noordzee drijft, is afkomstig van de Deense tanker „Gerd Maersk", die in de Elbe- monding aan de grond liep en een-derde deel van zijn 18.000 ton ruwe olie in zee moest pompen, om het voor doorbreken te behoeden. Tienduizenden zeevogels voor de Noord- Duitse en Deense kust zijn reeds het slacht offer van de olie geworden. De Jutlandse stranden zijn ten dele voor vervuiling gespaard gebleven, daar krach tige landwinden het olieveld van de kust hebben doen afdrijven en in stukken ge splitst hebben. Een van deze stukken is op de kust van Kent bij Dover daar, waar de Noordzee in het Kanaal overgaat terecht gekomen. In de olie dreven hon derden meeuwen, eenden, sterntjes en zeldzame zeevogels hulpeloos de kust op. weers- M c S5 ac ?i toestand Vo s£ 5* ix fa'sb zS Helsinki ij zei windstil -5 7 Stockholm motregen ZW 3 2 0 Oslo nevel O 1 2 0,1 Kopenhagen nevel ZZO 5 2 0.1 Aberdeen half bew. Z 2 4 0 Dublin licht bew. windstil 3 0 Londen zwaar bew. ZO 3 6 0 Amsterdam onbewolkt ZZO 5 6 1 Brussel onbewolkt ZZO 5 8 0.2 Parijs onbewolkt Z 2 6 0,1 Bordeaux half bew. ZZO 5 7 0.2 Grenoble zwaar bew. NNO 2 5 0 Nice regen ONO 12 11 32 Berlijn nevel ZO 4 0 0 Frankfort geheel bew. NNO 2 1 0 München mist windstil -4 0 Zürich mist windstil 0 0 Genève mist windstil -1 0 Locarno regen windstil 4 8 Rome geheel bew. windstil 13 0 Neerslag laatste 24 uur. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Tijdelijk zwaar bewolkt met wat regen Dezelfde temperaturen of iets lagere. Overwegend matige wind uit Zuide lijke richtingen. 2 Februari Zon op 8.22 uur. onder 17.30 uur. Maan op 12.19. onder 4.38 uur. Maanstanden 7 Febr. 2.43 uur: Volle maan 14 Febr. 20 40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 Februari Hoog water: 937 en 2215 uur. Laag water: 4 53 en 17.33 uur. Woensdag 2 Februari Hoog water: 10.52 en 23.39 uur. Laag water: 6.07 en 18.52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1