Puistjes Verjongde Gewestelijke Bond voor veelzijdige taak paraat Chefarine 4 PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws DDD schrale huid? Regering Mendès-France leed een parlementair échec 4 beroemde genees middelen tegen griep De radio geeft Woensdag Melkslijter ontketende principiële rechtszaak fwf Het klassieke ballet en de volksdans Nationale Vergadering verwerpt een tussentijdse begroting voor Februari ^ocA ió liet zo DRUK DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 Vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland Winkelsluiting in Velsen Geslaagde campagne voor subsidieverhoging Apparaat Evenementen Samenwerking Prins Bernhard woonde in Utrecht gala-avond bij Verlofgangers bestolen Organisaties achter hem; actie tegen raadsbesluit J. G. Winterink ridder in de kroonorde van België Zuid-Afrikaanse commissie komt hier personeel werven „Columbus" verging; oorzaak onbekend Nasr en Galal bekenden moord op Kamphuisen Mr. E. baron Spevart van Woerden nam afscheid Groot en klein HAARLEM EN HET DE BLOEMENSTAD omringende gewest, dat gewoonlijk als Zuid-Kennemerland wordt aangeduid, vormen voor het vreemdelingenverkeer een ondeelbare eenheid. Haarlem kan geen propaganda maken voor zichzelf zonder het Zandvoortse strand, de bollenvelden, de sluizen van IJmuiden of de Aalsmeerse kassen als eigen aantrekkelijkheden te noemen en omgekeerd zal geen der V.V.V.- folders van de genoemde plaatsen het kunnen stellen zonder de verwijzing naar de onmiddellijke nabijheid van de gezellige winkelstad met een rijke cultuurhistori sche achtergrond, die Haarlem heet. De juist in het Zweeds verschenen Haarlemse „Koetjesfolder" kan als bewijs voor die stelling dienen. Dit besef is groeiende bij allen die zich bezighouden met het vreemdelingenverkeer, zoals ook het inzicht, dat de bevorder-ing van het toerisme geen kwestie van lief hebberij meer kan zijn, veld wint. En met de overtuiging van het laatste, breekt ook de gedachte baan, dat juist voor de „vreemdelingenindustrie" geldt, dat de cost voor de baet uitgaat. Vandaar dat de voorzitter van de Gewestelijke Bond voor vreemdelingenverkeer in Zuid-Kennemerland, de heer J. C. A s c h o f f, met enige voldoening Maandag op een persconferentie gewag kon maken én van de héchtere samenwerking in de Bond én van de gebleken bereidheid der gemeentebesturen in afwachting van de komende prestaties der verjongde organisatie, de subsidies te verhogen. De gemeenten welke, tezamen met de bin nen haar grenzen optredende V.V.V.'s, de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenver keer in Zuid-Kennemerland vormen „wie bedenkt eens een vlotte naam?" verzuchtte directeur W. van Willige zijn: Haarlem, Velsen, Zandvoort, Hillegom, Aalsmeer, Bloemendaal, Haarlemmermeer. Heem stede. Bennebroek en Uithoorn. Het dage lijks bestuur van de Bond bestaat uit ver tegenwoordigers van Velsen, Haarlem, Aalsmeer, Bloemendaal en Heemstede. De structuur van de Gewestelijke Bond voor Zuid-Kennemerland komt overeen met die van de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland ten Noorden van 't IJ en de Gooise Bond. Tezamen met de V.V.V. Am sterdam, welke ook Waterland bestrijkt, vormen deze de Provinciale vereniging voor Vreemdelingenverkeer, die de aange sloten -bonden subsidieert, tezamen met de plaatselijke V.V.V.'s, de gemeentebesturen en enkele grote ondernemingen. Uiteraard profiteert de Gewestelijke Bond van de omstandigheid, dat het Haar lemse lid, de stichting Haarlems Bloei, over een goed werkend apparaat beschikt om de propaganda te voeren en de toe risten ook ter plaatse van voorlichting en advies te dienen. Dat dit apparaat ten dienste staat van de Gewestelijke Bond werd in de onlangs tussen, beide partners gesloten overeenkomst nadrukkelijk be vestigd. Er mogen hier een paar voorbeelden willekeurig genomen uit tal van gevallen volgen. Op de bureaux van Haarlems Bloei is een lijst van alle pensions in het gewest aanwezig. De Gewestelijke Bond en Haarlems Bloei zullen dit jaar een geza menlijke, moderne folder in vele kleuren uitgeven, waarop in aantrekkelijke vorm de voornaamste attracties van stad en streek worden aangeduid. De plaatselijke ADVERTENTIE Chefarine „4" werkt krachtiger, snel ler en doeltreffender, want elk tablet bevat vier geneesmiddelen, stuk voor stuk in de hele wereld beroemd. V.V.V.'s kunnen eigen inlegvelletjes bijvoe gen met plaatselijke bijzonderheden. In samenwerking met de V.V.V. Hille gom zal de Gewestelijke Bond een aantal evenementen in de bollentijd in Hillegom organiseren: fotowedstrijd, concours in b'oemenmozaïeken, demonstratietuinen en vier keuringen, wandeltochten, een auto- rallye, internationale bridge- en kap- concoursen. In het Bollencorso zal de Bond met een eigen praalwagen present zijn, evenals „Haarlem-Bloemenstad". Er bestaat ook een zeer nuttig overleg tussen de partners in de Gewestelijke Bond over de Congressen welke in Haarlem of elders worden gehouden: niet alleen kan de streek profiteren van de in de stad ge houden congressen, door bijvoorbeeld spreiding van de congresgangers over de in de streek aanwezige logiesruimte, maar ook door de organisatie van excursies naar de bezienswaardigheden in Zuid-Kenne merland: de sluizen van IJmuiden, de in dustrie in Velsen. de Aalsmeerse veilingen, de Zandvoortse Boulevards, het museum de Cruquius waterbouwkundig docu mentatiecentrum in de dop en zovele andere interessante objecten. 'n Jféje doet wonderen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda, 13.18 Dans muziek. 13 50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Instrumentaal trio. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Politiekapel. 17.50 Rege ringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugd uitzending Correspondentieclub De brieven bus gaat open, o. 1. v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Promenade-orkest. 19.00 Barend Bluf. 19.10 Het mandement ernstig genomen, cau serie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Parlementair commentaar. 20.15 Gevarieerd programma. 20.55 II Trovatore, opera. (3e en 4e bedrijf'. 22.05 Leven buiten de aarde?, causerie. 22.20 Rhythmische muziek. 23.15 Socialistisch nieuws. 23.20 Hammondorgel. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Een vaste burcht. 7.13 Gewiide muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.15 Iderri. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio Phil- harmonisch orkest en solist. 12.10 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.53 Platen en actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde mu.- ziek. 13.45 Paulus, oratorium. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Teursberichten. 17.45 Sport. 17.55 Orgelconcert. 18 25 Duitse gambamuziek uit de Baroktijd. 18.50 Boek bespreking 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Militaire Kapel. 20.50 Het Christendom in de eerste eeuwen, causerie. 21.10 Kamer muziek. 21.35 Lichter muziek. 22.00 Platen. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.15—22.00 Film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Boerendans. 16.02 Beiaardspel. 16.05 Orkestconcert. 16.45 Platen. 17.00 Zang en piano. 17.25 Voordracht. 17.45 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Geva rieerde muziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel, 21.20 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag en Vraaggesprek met onze luisteraars. (Op De samenwerking komt ook tot uiting in het bredere terrein van de weekagenda van Haarlems Bloei. De daarin opgenomen lijst van bezienswaardigheden en derge lijke is om slechts een enkel voorbeeld te noemen onlangs uitgebreid met het biologisch-maritiem Pieter Vermeulen- museum in Velsen. Er zijn taken welke de Gewestelijke Bond op zich heeft genomen bijvoor beeld de zorg voor de instandhouding van de in 1953 gerestaureerde molen „De Slok op" bij Haarlemmerliede of welke hij coördineert in overleg met zijn leden: bij voorbeeld de goodwill-reizen naar het bui tenland. Uit dit a'les moge bliiken. dat de part ners in de Gewestelijke Bond voor Vreem delingenverkeer in Z'id-Kennemerland het ouderwetse stadium van de concurren tiezucht tégen elkaar al lang achter zich hebben gelaten om een nieuwe faze in te gaan en te ijveren mèt elkaar voor een zo gastvrij mogelijke ontvangst van de vreem deling in deze streek, ten gerieve van de toerist in de eerste plaats, tot vestiging van een uitstekende reputatie van Haarlem en omgeving in binnen- en buitenland, het geen slechts de welvaart van deze streek ten goede kan komen. Voor het Bungalow plan-Doorn Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Beatrix is Maandag in de zalen van de Dietse Taveerne te Utrecht een gala-avond gehouden ten bate van de bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers. Prins Bernhard, die be schermheer van de bond is, woonde deze avond bij. De avond vormde het begin van de actie 1955 van de bond voor het bungalow-plan Doorn. Een aantal artis- ten verleende medewerking aan de avond. Een dief heeft een twintigtal onderoffi cieren van onderdelen der Vierde Divisie, die gelegerd is in de Willem George Frede- rik-kazerne te Harderwijk, juist op de dag dat zij met klein verlof zouden afzwaaien, een onaangename verrassing bezorgd. De mannen werden namelijk allen van hun portemonnaies en portefeuilles beroofd, welke totaal een bedrag van naar schat ting tweeduizend gulden bevatten. De ledi ge portefeillcs werden teruggevonden in een afvalbak tusen twee gebouwen, waarin de diefstal werd gepleegd. De onbekende moet met de situatie ter plaatse goed op de hoogte zijn geweest. De melkslijter II. van L., die een winkel met zuivelproducten en eieren aan de Edi- sonstraat te IJmuiden heeft, stond Maart dag geheel in overeenstemming met zijn opzet terecht voor de Haarlemse econo mische politierechter. Hij had op Dinsdag middag 4 Januari de politie opgebeld met de mededeling, dat hij ondanks de winkel sluiting, welke deze middag ook voor zijn branche van kracht is, aan een dame een pakje boter ging verkopen. De politie was er in een oogwenk bij om een bon te schrijven en werd daardoor een werktuig in de hand van de melkleveranciersorgani- saties, die het na veel andere pogingen nu wel eens op déze manier wilden proberen om van de Dinsdagmiddagsluiting af te komen. Artikel 4 van de Winkelsluitingswet vraagt overeenstemming met de organi saties als voorwaarde voor de invoering van winkelsluitingen en die was er hier volgens^ de verdachte niet. De gemeente lijke verordening, die uitgaat van een al gehele winkelsluiting op .Dinsdagmiddag en daarop alleen enkele uitzonderingen toegestaan heeft, is ter vernietiging bij de Kroon opgedragen. „Mag de rechter er dan in dit stadium wel over beslissen", zo vroeg de officier zich af. „Is het niet beter de zaak aan te houden en de verdachte gelegenheid te geven om aan te tonen, dat inderdaad de organisaties er achter staan?" Hij eiste een principiële boete van een gulden. De raadsman van Van L., mr. J. H. Junge, betoogde dat de gemeente Velsen overstag gegaan is bij het vaststellen van deze verordening. In de memorie van toe lichting van het wetsontwerp destijds stond zeer nadrukkelijk, dat men branche-gewijs diende na te gaan, welke winkels stuk voor stuk op welke tijden voor sluiting in aan merking kwamen, mede door overleg met de organisaties. Dat is in dit geval vol komen uitgebleven. Men heeft als dwin gend de Dinsdagmiddag opgelegd, terwijl de melkhandel nu juist algemeen de Woensdagmiddag beoogde. Om deze reden heeft de Hoge Raad al eens eerder een verordening onverbindend genoemd. De raadsman verzocht de recht bank dit voorbeeld voor ogen te houden en de verdachte te ontslaan van rechtsvervol ging. Over acht dagen zal de economische politierechter schriftelijk vonnis wijzen. ADVERTENTIE BARTÉLJ0RISSTR. HAARLEM TEL. 13439 'ERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 MOTOR - BROMFIETSKLEDING Maandag zijn in Den Haag deputaties van de Belgische CVP, de Luxemburgse PCS en de Nederlandse KVP bijeen geko men tea- bespreking van actuele politieke vraagstukken en situaties. Aan de orde kwamen vraagstukken van Europese en internationale politiek, ^e samenwerking der christelijke democratische partijen in Beneluxverband en in Europa en'de ont wikkeling der binnenlandse politieke ver houdingen in de Beneluxlanden. Uit de be sprekingen kwamen naar voren de onder linge verbondenheid, het begrip en de waardering voor het beleid der drie par tijen en de gelijk gerichte doeleinden voor wat betreft de Europese eenwording. Ten aanzien vam dit laatste punt werd niette genstaande de 'huidige situatie in Europa vastgehouden aan het gezamenlijk ideaal. ADVERTENTIE De directeur van de Wereldbibliotheek te Amsterdam, de heer J. C. Winterink, is benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. De Vlaamse schrijver Herman Teirlinck deelde Zaterdag deze benoeming door koning Boudewijn mede op de boe kententoonstelling van de Wereldbiblio theek te Brussel. De onderscheiding werd de heer Winte ring verleend: „als erkenning voor de voortreffelijke wijze waarop hij de We reldbibliotheek tot merkwaardige uitsla gen voert, de algemene cultuur degelijk bevordert en doeltreffend de litteraire be weging in de Vlaamse provinciën van Bel gië aanmoedigt". Uit Zuid-Afrika is een commissie aan gekomen, die tot taak heeft in ons land, Engeland en Duitsland krachten aan te wei-ven voor tal van staatsdiensten in de Unie van Zuid-Afrika. De commissie die onder leiding staat van de heer A. B. Krieger, zal gedurende zes maanden in Europa blijven en in Den Haag worden gestationneerd. Van de commissie maken voorts deel uit vertegenwoordigers van de Zuid-Afrikaan se departementen, waarvoor personeel zal worden aangeworven. Gevraagd worden zuiveldeskundigen, ingenieurs voor weg- en waterbouwkunde, civiel-ingenieurs, tech nici voor telecommunicatie, meteorologen, earth agrafen en tekenaars. De werving in ons land zal geschieden van Den Haag uit. (Van onze correspondent in Parijs) Aan de vooravond van de debatten over Noord-Afrika, die morgen beginnen en Vrijdag of Zaterdag met een positief of negatief vertrouwensvotum zullen worden besloten, heeft de regering Mendès-France gisteren in de Nationale Vergadering een nederlaag geleden over een principe-kwes tie. De Kamer, die de rtationale begroting voor dit jaar nog altijd niet voteerde, wei gerde met 325 tegen 286 stemmen de re gering de gelden toe te staan, die zij voor haar huishoudelijke uitgaven over de maand Februari nodig had. De weigering werd gemotiveerd met de nodige en niet altüd geheel misplaatste critiek op de minder objectieve houding, die de nationale radio bij de berichtgeving aan zoil nemen. In de dagelijkse persover zichten zouden de oppositiebladen, volgens verschillende sprekers, te weinig aan het woord komen. Ook zijn aanmerkingen gemaakt op het misbruik van de nationale microfoon,waar aan Mendès-France zich bij zijn veelbe- luisterde Zaterdagavond-causerie zou be zondigen. Een grief van wat andere aard betrof een contract, dat de regering had ontworpen voor de radio's van Monte Carlo en van Saarbrücken (Europa I). Bij monde van de ministers van Financiën en Voorlichting werd bij het slot van de zitting nog toe gezegd die contracten te zullen verbreken. Maar zelfs die belofte vermocht de Rooms- Katholieken er niet toe te brengen haar halsstarrig afwijzend standpunt jegens dit kabinet, te herzien. De nieuwe minister van Financiën, Bu- ron, zal nu een nieuwe tussentijdse begro ting moeten opstellen. Ernstiger dan het extra werk en tijdverlies, dat daaraan ver bonden is, echter is de aanwijzing van een nieuw en aanzienlijk prestigeverlies van de regering. Er zijn een kleine dertig sprekers voor de debatten over Noord-Afrika van mor gen en Donderdag ingeschreven en men mag vrezen dat die het beleid van Mendès- France hun critiek niet zullen sparen. Alle waarnemers, pro of contra Mendès- France, zijn het er dan ook wel over eens, dat de premier deze week zijn zwaarste parlementaire beproeving tegemoet gaat. sedert hij in Juli van het vorig jaar het bewind aanvaardde. Mendès-France heeft trouwens zelf Zaterdagavond voor de radio erkend dat zijn regering in gevaar ver keert. Aan het einde van deze week zal men weten of de strijdvaardige minister president ook deze obstakels heeft kunnen overwinnen. Op 7 November 1953 is het 499 brt. metende motorschip „Columbus" op de Noordzee gezonken. De bemanning werd gered. De Raad voor de Scheepvaart heeft in December van het vorig jaar een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van deze scheepsramp en komt nu in zijn uitspraak tot de conclusie dat de oorzaak niet opge helderd kan worden. Op grond van deskundige berekeningen na de ramp moet worden aangenomen, dat de stabiliteit van het schip bij het ver trek voldoende was. Het was niet doenlijk vóór de ramp het ruim in te gaan ter inspectie. 60. Een hele menigte was uit de geheim zinnige kist te voorschijn gekomen en nog steeds doken tot Panda's grote verbazing nieuwe personen er uit op. Zij verschenen onder het uitstoten van blijde kreten, maar zodra zij Joris in het oog kregen, versom berden hun trekken en begonnen zij drei gend hun %iouwen op te stropen. Joris wachtte niet, tot zij met deze vechtlustige voorbereidingen gereed waren; hij keerde zich om en vluchtte als een haas de kelder uit. Onder woeste kreten zetten de opdui- kers de achtervolging in, in hun haast hele pilaren omver rennend. Zo bleef Panda in de kelder achter. Hij was zo verward door de onverwachte gebeurtenissen, dat hij nauwelijks in de gaten had, dat de hele troep achter Joris aan was gegaan. ,,Hoe is het mogelijkdacht hij, „hoe kan zo'n menigte uit dat kleine kistje komen?" Voorzichtig naderde hij de geestenkisl e- reed, om direct achteruit te springen, zo dra er weer nieuwe hoofden zouden op duiken. Maar de laatste opduiker bleek de kist te. hebben verlaten, zodat Panda er ongehinderd een blik in kon werpen. En wat hij daar zag, maakte opeens een hele boel duidelijk. „Een kelder mompelde Irj, ,'dïié kist was de ingang naar een ver borgen kelder!" Vlak voor executie aan galg, Twee moordenaars van de Nederlandse journalist Gerard Kamphuisen hebben hun misdaad van vier jaar geleden bekend vlak voordat zij Maandagochtend werden op gehangen in de gevangenis van Cairo voor een andere misdaad, die zij begaan hebben. Kamnhuisen, die ten tijde van de moord 44 jaar was, vertegenwoordigde het Vrije Volk. Hij werd on 2 Januari 1951 doodge stoken aangetroffen in zijn woning. De politie slaagde er niet in de schuldigen te vinden. De reeds lang in de archieven opgebor gen affaire kreeg een onverwachte ont knoping toen twee ter dood veroordeelden, Galal Sadek en Ahmed Nasi- genaamd, naar de galg werden geleid kort na de executie van twee wegens spiomnage ver oordeelde Zionisten. Galail en Nasr waren ter dood veroordeeld wegens een gewapen de aanval op een bar in Cairo die Brits eigendom was. Daarbij was een inheemse kellner om liet leven gekomen. Gedurende hun proces werden Galal en Nasi- er reeds van verdacht de hand in de moord op Kamphuisen te hebben gehad, maar het kwam niet .tot een beschuldiging wegens gebrek aan bewijzen. Toen Galal uit zijn gevangeniscel naar de executie kamer werd geleid, legde hij de verrassen de bekentenis af: „Ik heb in 1951 de Ne derlandse journalist vermoord en Nasr heeft meegedaan". De bekentenis werd door de gevangenisautoriteiten opgetekend en onmiddellijk daarna we'rd Galal ge- executeerd. Toen later Nasr naar de galg werd ge bracht, vroeg de gevangenisdirecteur aan hem of hi] nog iets wilde zeggen: Nasr antwoordde: „Gods oordeel is rechtvaar dig. Ik herinner me niet dat ik in de bar gemoord heb, maar ik beken dat ik de Nederlandse journalist vermoord heb. en daarom ga ik thans naar mijn dood". Een functionaris van de Nederlandse legatie zeide dat de legatie niet voorne mens is te trachten de zaak-Kamphuisen heropend te krijgen. In een buitengewone zitting van het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heeft dit college afscheid genomen van mr. E. baron Speyart van Woerden, die gedurende twin tig jaar procureur-generaal bij dit hof is geweest. Mr. baron Speyart van Woerden heeft zijn ambt neergelegd wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij wordt opgevolgd door mr. J. Dautzen- berg, die tot voor kort officier van justitie was te Maastricht. Na toespraken van de president van het Bossche hof, mr. Th. Wijers, van de advo caat-generaal, mr. W. de Vries, en van de deken van de Bossche orde van advocaten, mr. F. Jurgens, hield mr. Speyart van Woerden een uitvoerige rede. De grootste verandering in het strafrecht, die hij tijdens Zijn functie bij het openbaar ministerie heeft zien voltrekken, is de groeiende be tekenis van de persoon van de misdadiger geweest. Met de toeneming van de beteke nis van de persoon van de misdadiger is gepagi'd gegaan de toeneming van de men selijkheid en de barmhartigheid in het strafproces. Hij sprak voorts over dë be strijding van de misstanden in het snelver keer en over het grote aantal ontvluchtin gen van delinquenten uit psychopathenge- stichten en krankzinnigengestichten. Naar zijn mening kon van een zorgelijke toestand worden gesproken, die een dringend ingrij pen op korte termijn zou vergen. Als fungerend directeur van politie zei hij tenslotte dat naar zijn mening de ge meentelijke politiecorpsen over het alge meen voor. hun taak berekend zijn. De poli tie heeft echter naar zijn mening het voor oorlogse vertrouwenspeil nog niet bereikt, hetgeen een belemmering.bij de recrutering vormt. ©XOOOOOOOOCOCOCX*OCXXXXXXXXXX)OOOOOOOOOOOOOC.OCCCCOOOOOe BONN/HAMBURG (DPA/UP). Kape laan Paul Adenauer, een zoon van de West-Duitse bondskanselier, is opgeno men in de West-Duitse „Club van lange mensen", die de bijzondere belangen*, van personen die meer dan 1.90 lang zijn behartigt. Paul Adenauer meet 1.96 p meter. Vorige week is Walter Boehning, van f; wie men aannam, dat hij de kleinste man ter roereld was, in zijn woning te* g Defmenhorst bij Bremen overleden.fi Boehning, die de leeftijd van 48 jaarfi bereikte, was slechts 57 cm. lang enfi woog niet meer dan 10 kilogram. Hijfi verdiende zijn geld in circussen, waar'fi hij optrad onder de naam „Prinz Daum- ling" (Prins Klein Duimpje). fi »oco3oococxx>oooococx30ooooomoooooooocooooooocoooocx>doco Terecht. De politie te Casablanca heeft meegedeeld, dat de leider van de ge wapende uitbraak uit de gevangenis te Mogador een week geleden Moe- stafa ben Salem, is gearresteerd. Hij was ongewapend en uitgeput. Twee van de 21 uitgebroken gevangenen zijn nog niet gevonden. Zes werden gedood, ter wijl de overigen zich hebben aange geven of zijn gevat. Verantwoording. Vijftig West-Duitse amb tenaren moeten zich voor de rechter verantwoorden wegens laster, omkope rij, fraude of smokkelarij. Dr. Theodor Sonnemann, staatssecretaris bij het ministerie van Voedselvoorziening was tot 1.500 mark boete veroordeeld om dat hij een Duitse burger „een ondier en een verrader" had genoemd. Een lid van de buitenlandse dienst wordt be schuldigd van verduistering van de viezen tot een bedrag van 25.740 mark. Veertien ambtenaren wordt ten laste gelegd, dat zij tegen betaling of andere gunsten vertrouwelijke inlichtingen hebben verstrekt aan journalisten. Alle. Generaal Thomas White, plaatsver vangend stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, heeft verklaard, dat alle gevechtsvliegtuigen van de luchtmacht, van de gevechtsbommenwerper met slechts een bestuurder aan boord tot de grootste intercontinentale bommen werpers, kei-nwapens kunnen vervoe ren. Hij zei dit op een bijeenkomst van het bestuur van de „Dochters der Amerikaanse revolutie" te Washington. Boycot. Zestigduizend negers die op last van de Zuid-Afrikaanse regering van Sophiastad en New Clare, ten Westen van Johannesburg, naar Meadowlands moeten verhuizen, zullen als protest geen café's meer bezoeken. De „tsotsi" (gangsters) zullen niet meer gokken, stelen en zich aan andere „excessen" te buiten gaan. De vróuwen zullen in de kerken bidden. De actie duurt tot de vertrekdatum, 12 Februari. Immuun. Volgens de „Times" of India, heeft een Hindoese mysticus in de Hi malaya een plant ontdekt, die immuni teit tegen aloomstraling zoA geven. Het lichaam zou met een aftreksel van de plant moeten worden ingewreven. Gezond. Dr. Keiman Mann, directeur der „Hadassah", medische organisatie in Israel, heeft te New York op een bij eenkomst der Amerikaanse Zionistische vrouwenorganisatie medegedeeld dat zich in de afgelopen vijftien jaar onder uit Jemen afkomstige Israëliërs geen enkel geval van longkanker heeft voor gedaan. Deze Israëliërs roken uitslui tend een „Narghile", een Oosterse wa terpijp. Zoek. De New Yorkse politie is op zoek naar een .vróuw, die is gezien in de na bijheid van de woning van de ver moorde millionnair Serge Rubinstein, kort voor zijn lijk werd gevonden. Volr gens de politie bestaat er een sterk ver moeden, dat Rubinstein is vermoord door een vrouw, of dat een vrouw de moordenaar geholpen heeft. De „Jour nal American" bericht, dat Rubinsteins vrouw en twee dochters (acht en negen jaar) in feite de gehele erfertis van tien millioen dollar krijgen. Geen van Rubinsteins talrijke vriendinnen stond in het testament vermeld. Schadelijk. Drie vooraanstaande leden van het Poolse ministerie van Staatsveilig heid zijn gezuiverd. Jacek Rozanski, directeur van de afdeling onderzoek van het ministerie, is gearresteerd en zal worden berecht wegens „grof mis bruik van zijn ambt en het gebruik van verboden methoden van onderzoek". Anatol Feygin, een afdelingshoofd, en Roman Romkowski, onder-minister voor openbare veiligheid, zijn uit de communistische partij gestoten. Beiden worden beschuldigd van „een houding, welke schadelijk is voor de partij". Meer. In 1954 zijn in Groot-Brittannië 238.318 verkeersongevallen geregi streerd, hetgeen het hoogste aantal is van de afgelopen twintig jaar. Bijna vijfduizend personen verloren het leven, terwijl er 57.230 ernstig werden ge wond. Kruising. Men is er in Zwitserland, na tienduizend entingen, in geslaagd een nieuwe vrucht, de „appel-sinaasappel", te kweken. Er zijn reeds achthonderd bomen, die deze vrucht die in de handel zal worden gebracht dragen. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP NU WE ENIGE DAGEN geleden hebben laten zien hoe het mica als een vloeibare stof vanuit het binnenste der aarde tussen dc spleten van graniet werd gespoten, waar het tot het werkelijke mica uitkristalli seerde, achten we ons ontslagen van een breedvoerig betoog over het ontstaan van diamant, waarvoor een soortgelijke theorie is opgesteld. Ook diamant is waarschijnlijk ontstaan in het binnenste van (je aarde, waar koolstof uitkristalliseer- de en met'vloeibaar gesteente op zwakke plaatsen in de aar de naar de oppervlakte werd geperst De primaire vindplaat sen zijn de zgn. pijpen, die een middellijn hebben van 10 tot 300 m. en verticaal tot onbe grensde diepte naar beneden reiken. Deze pijpen zijn dus klaarblijkelijk de zwakke plaatsen in de aardkorst waarin de diamanten met het omgevende vloei bare gesteente naar de oppervlakte werden geperst. Deze pijpen, althans de plaatsen waar deze pijpen worden aangetroffen, liggen veelal in een rechte lijn, de breuklijn in de aardkorst, waarlangs de vloeibare mas sa op verschillende plekjcen omhoog werd geperst. Deze theorie is op aardige wijze bevestigd door proeven met een doorge zaagde steen, die stevig weer tot één ge heel was verbonden. Want de ontploffin gen onder de zaagsneden van die steen hadden tot gevolg dat de ontploffingsgas- sen zich langs kanalen op de zaagsnede ■'en weg naar boven baanden. Precies dxis. o als men zich had voorgesteld dat bij de 'arde was gebeurd. Over de druk onder het aardoppervlak moeten we niet te gering denken. De diepe mijnschachten in het gesteente gaan onder de druk der hogere aardlagen reeds hol staan, als waren zij niet in massief ge steente uitgehouwen, maar uit stopverf. Wij noemen die schachten weliswaar diep, maar in werkelijkheid blijven zij nog erg aan de oppervlakte. Alleen de boor heeft het tot een diepte van iets méér dan 6 km. kunnen brengen (n.l. in Wyoming 6255 m.), zodat de reis nhar het middelpunt der aar- de voor slechts 0,1 procent kon worden volbracht. Op die diepte heerst een druk van meer dan 1000 atmos feren, zodat de boor als het ware in bankschroeven ge klemd komt te zitten. Bij y nog verder doordringen in de aardkorst, wordt de druk steeds groter, zodat men de indruk heeft dat op den duur de sterkste boor tot stil stand zal worden gedwongen naarmate men dieper afdaalt. Hoe groter de cijfers, hoe meer moeite het ons kost er een voorstelling van te krij gen. Op 50 km. diepte moet een druk van 14500 atmosferen heersen, overeenkomende met een zware locomotief die met het volle gewicht (dus niet met één wiel!) op onze vingernagel komt te rusten. Die diepte be vindt zich echter nog niet eens op 1 pro cent van de afstand die ons van het mid delpunt der aarde scheidt. In dit tempo van toenemende druk moet het volgens de formule doorgaan, tot op 1000 km. 380.000, op 3000 km. 1.500.000 en in het middelpunt 3.300.000 atmosferen is bereikt. En nu iets over de hitte in de diepe aard lagen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2