Twee steden, twee karakters: Sao Paulo en Rio de Janeiro Londen vindt Formosa beslist geen wereldoorlog waard GOLDEN FICTION Vijftig jaar geleden Agenda voor Haarlem Zakelijkheid en charme in Braziliaanse centra Hoe is het ontstaan? Wolkenkrabbers, rijzen als paddestoelen omhoog v: j 3 Regen, regenhitte, hitte Dit woord: PANTOFFEL De „Minorca" zit nog steeds aan de grond Fraude met kolen; 37 verdachten voor de rechter Landbouw-conferentie van de Benelux uitgesteld Groot-Brittannie poogt onofficiële wapenstilstand te bewerken toch maar liever Kerkelijk Nieuws Zandvervoerder tot boete van 25,- veroordeeld Uit Haarlems Dagblad van 1 Februari 1905 DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 Twee pilaren waarop het Braziliaanse leven steunt of liever, waaromheen het in stroomversnellingen en golven bruist zijn de steden Rio en Sao Paulo. Rio, de hoofdstad, van oudsher de diamant met vele flonkerende facetten en donkere diepten, Sao Paulo de jonge, in ontembare levenskracht opgroeiende metropool van zake lijkheid en bedrijvigheid. Zeshonderd kilometer scheiden deze twee brandpunten van Braziliaanse temperament, doch het lijkt alsof er een gans werelddeel tussenligt, want wat Rio aan levenskunst en charme opbrengt, is in Sao Paulo onnutte ballast bij de verwezenlijking van een harde, materialistisch aandoende en op de grote, moderne wereld afgestemde levenswijze. Natuurlijk zijn er punten van overeenkomst, want het zijn twee Braziliaanse steden. Doch opvallende verschillen vervagen deze gelijkenis tot een achtergrond van wazige schimmen, zoals het gebergte met zijn ongeëxploreer de wildernissen oprijst achter beide steden, die zich beide koesteren in de mildheid van de kustvlakte. Overigens was het gedurende mijn ver blijf in Sao Paulo geen dag droog, terwijl mijn daarnavolgend oponthoud in Rio ge kenmerkt werd door een smoorlijke hitte zonder verkoelende intermezzi. Men kan ook dat een verschil noemen, doch het is geen regel. Want in Sao Paulo begroette iedere Braziliaanse relatie mij met ver ontschuldigende blikken naar het grijze hemelgewelf, waaruit een ogenschijnlijk oer-Hollandse motregen neersiepelde, ter wijl erbij gezegd werd dat het een merk waardige toevalligheid mocht heten, dat het nu juist regende. Nü juist, terwijl Sao Paulo zonnig en vrolijk van uiterlijk had behoren te zijn. En later in Rio werd ik omringd door de meewarige blikken van de Rionezen, die mij verzekerden dat zulk een warmte en zulk een onafgebroken zonneschijn uit een strakke blauwe hemel bij de uitzonde ringen behoorden en dat zij het zelf ook knapjes benauwd hadden. Het kenmerk van Sao Paulo is de on gelofelijke groei van zijn zakencentrum. Dagelijks rijzen de wolkenkrabbers hoger en hoger, dagelijks groeit uit de diepten van ondefinieerbare grondwerken in de rode aarde het betonskelet omhoog van nieuwe wolkenkrabbe s. Sao Paulo krijgt er iedere dag een complete étage bij. Dat is een berekening van statistici, doch men kan het geloven. Want men ziet reeds bij een zo kortstondig bezoek aan deze stad, hoe zij dagelijks verandert. Dagelijks neemt zij toe in de breedte en de hoogte, dagelijks vestigen zich nieuwe groepen uit andere streken van het land of uit emi gratie] a nden. De straten van Sao Paulo in de binnen stad zijn recht en breed, ruim en propvol verkeer. Zij leiden in de lengte en dwarste als linialen door de stad, kruisen andere per viaduct en snijden door de heuvel ruggen via brede, ruime tunnels. Men kan er met razende vaart door de stad kruisen per auto, doch als men ergens zijn moet wordt het moeilijk. Want stoppen en keren is hoogst zelden toegestaan. Wanneer men per taxi probeert zijn hotel in de binnen stad te bereiken, moet men met lede ogen aanzien dat de chauffeur met zestig kilo meter snelheid het bedoelde hotel pas seert, zonder het een blik waardig te keu ren. Wanneer men zulks onvoorbereid er vaart, maakt men zich een moment zor gen. De chauffeur is echter onverbiddelijk voor aanwijzingen' en verzoeken, hij laat zijn voertuig doorstormen naar onbekende verten, midden in de zes zeven rijen dikke verkeersstroom. Men berust, men denkt dat het avontuur begonnen is doch plotseling duikt ergens, temidden van groen en palmen, een verkeerscirkel op. De taxi zwenkt naar links, zwaait om de cirkel heen en keert op zijn pad terug, doch nu aan de andere kant van de boule vard. Een half uurtje later stopt hij voor het hótcl, dat men al eerder smachtend voorbij raasde. De taximeter vaart wel bij deze regeling. liet verkeer Nu we het toch over regelingen hebben: de verkeersregeling in de onvoorstelbaar drukke city van Sao Paulo, waar hemel hoge zakenpanden met duizend ramen op een mierennest van krioelende snelvoer- tuigen neerzien, is in sommige opzichten zeer eenvoudig. Er zou hier ook met ge compliceerde bordenstelsels en verboden niets anders dan een onontwarbare chaos te bereiken zijn. Er is een verbod van claxonneren niet verboden is het, zijn medeweggebruikers op brullende toon zijn fouten onder het oog te brengen, terwijl hij in iets mindere vaart een ogenblik mee oprijdt. Doch behalve deze spreekkoren van terechtwijzingen uit de open auto's hoort men slechts het brullen der motoren, het rammelen der oude stadsbusjes, het zoeven der moderne kolossen van lange- afstandsbussen en het gieren der banden. Op zichzelf is dit lawaai al voldoende om horen en zien te doen vergaan Een der opvallendste verkeersregels in Braziliaanse steden is de verplichte pas sering langs links. Wij hebben die regel ook, doch de praktijk is bij ons anders. Aangezien men in Brazilië slechts langs links mag passeren, gaat iedere autorijder intuïtief en hardnekkig aan de linker zijde van de weg rijden, eensdeels om zo dadelijk zijn voorganger te kunnen pas seren, anderdeels om zijn rivaal daarach ter te beletten, hém te passeren. Het ge volg is, dat niemand meer iemand langs links passeren kan en dat iedereen dus langs rechts passeert. Het is een enigszins bevreemdende gewaarwording, langs rechts gepasseerd te wordendoch men went er aan. Men went ook aan de in duizend vormen op de automobilist aanstormende dreigingen, die dit razend snelle verkeer opbrengt, doch men denkt met enige hui ver: veronderstel eens, dat hier ook nog fietsen en bromfietsen reden.... Die rij den er namelijk bijna niet. De enige be langrijke groep, die zich per rijwiel voort beweegt, is de politie. Zij manoeuvreert heel handig op een hoge fiets door de drukte, doch waagt zich niet in de drukste centra. Daar wandelen de politiemannen slechts. Zij lopen gezapig en onaangedaan over de trottoirs en werpen nu en dan een onzekere en snelle blik op de voort snellende stroom voertuigen daar op straat, in de hoop dat er niets temidden van die razernij gebeuren zal, waarmee zij zich zullen moeten bemoeien. En er gebeurt dan ook zelden iets. De prachtige weg van Sao Paulo naar Rio en enkele secundaire wegen naar minder belangrijke plaatsen aan de kust zijn uit zonderingen. Naar Rto Als men van Sao Paulo naar Rio rijdt, waarmee zeshonderd kilometers gemoeid zijn, doch waartegen geen rechtgeaarde Braziliaan opziet, volgt men een twee- banige rijweg die langs alle woonoorden heenloopt en geen enkele hindernis op levert, behalve dan de stations voor de wegenbelasting. Want die wegenbelasting moet betaald worden, hoezeer men ook op snelheid is gesteld. Men kan onderweg bij tijd en wijle wat cruzeiros kwijt aan de belastingambtenaar, die in een hokje tus sen de twee rijbanen zetelt en zich voor alle zekerheid voorzien heeft van een ge wapende lijfwacht. Een wegenwacht komt men op deze eindeloze weg, die zich door lage berg kammen vreet en het rhythme van stij ging en daling van het landschap volgt, niet tegen. Wel zijn er grote, welvoorziene service-stations, die tegelijk een oord van restauratie voor de hongerigen en dors- tigen zijn. Over deze wegen snellen ook bij dag en nacht de hoogbeladen vracht wagens van het goederenvervoer, die als karavanen door het lege landschap trek ken en hun aandeel in de voedselvoorzie ning van de Braziliaanse steden op deze wijze vervullen. Tegen de avond doemt Rio op. Het land schap wordt steeds bergachtiger, de weg kronkeliger, het licht van de stad weer kaatst tegen de berghellingen. Rio nadert met hooggespannen verwachtingen. Het is een stad die aan de samba doet denken, aan muziek en kleuren, romantiek en in tens leven. Rio met zijn zeven stranden, met zijn overmatig luxueus Copacabana en zijn schitterende omgeving van bergen en oerwouden. Rio met zijn „suikerbrood", zijn grillige rotsenkust, zijn nachtleven Rio is anders dan Sao Paulo. Rio is an ders dan welke stad ter wereld ook. Een stad die een aparte beschouwing waard is. J.L. De K.L.M -machine cirkelt boven haar nieuwste landingspunt in Zuid-Amerika Sao Paulo. Het vliegveld ligt buiten de stad in een heuvelachtig landschap. Dit is de city van Sao Paulo. De lange, drukke „Avenida 9e Julho" loopt van links onder op deze foto dwars door het hart der stad onder talrijke viaducten door, waardoor het snelverkeer ongehinderd kan voortsnellen. Het zakelijke karakter van Sao Paulo spreekt duidelijk uit de aanblik, die het uit de lucht oplevert. Behalve pantoffel gebruikt men ook het woord: toffel, zoals men ook het woord: pon bezigt voor nachtjapon. De vorm toffel is al in 1490 opgetekend, in de tijd dat het woord pantoffel aan het Franse pantoufle werd ontleend. In het Frans was het woord overgenomen uit het Italiaans pantofola, dat men reeds omstreeks 1500 verklaarde uit het Griekse pantofellos dat: geheel kurk be tekent. Oorspronkelijk zou dus de pan toffel een schoen met een dikke kurken zool zijn geweest. De pantoffel is vanouds het symbooi van de vrouwelijke heerschappij in huis. Wie zich door zijn vrouw laat regeren zit onder de pantoffel, is een pantoffel held. Van de pantoffel krijgen is een oude uitdrukking voor: ruzie hebben met z'n vrouw. Het Nederlandse motorschip „Minorca", dat Woensdag in een storm aan de grond kwam te zitten nabij Cahore Point, Cone- van. district Wexford, zit nog altijd hoog en drcog od het strand op 500 meter ten Noorden van Cahore Point. Een deskun dige van een Engelse verzekeringsmaat schappij, die het schip onderzocht heeft, is gisteren naar Liverpool teruggekeerd. Bij het volgende hoge getij, over ongeveer een week, zal een poging worden gedaan het schip vlot te brengen. Er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor breken van het schip. Op de snelweg Sao Paulo-Rio zijn modern geoutilleerde service-stations op elke honderd kilometer. De voetganger heeft het uiteraard niet gemakkelijk in Sao Paulo. Hij zou het nog moeilijker hebben, wanneer hij van het standpunt uitging dat hij nu en dan ook wel eens zou willen oversteken. Dit ver langen heeft hij reeds lang opgegeven, want het is een buitensporige wens, die onmogelijk kan worden vervuld. Slechts bij de hier en daar opgloeiende stoplich ten die helaas niet door iedere auto mobilist au sérieux worden genomen kan hij zich naar de overzijde haasten, om daar dan voorlopig een verder deel van zijn leven te slijten. Zo ruim en zo goedbestraat de straten in de binnenslad van Sao Paulo zijn, zo slecht, zo hemeltergend ellendig zijn ze in de buitenwijken. Steenslag met geulen van een halve meter diep er tussen door, rood stuifzand in lagen van decimeters dik, modder en omgekantelde klinkers als een miniatuur-berglandschap met grillige hand gemodelleerd, waterplassen van een meter diep dat alles kan men plotse ling ontmoeten aan de uitlopers van snel wegen, die met prachtig glad asfalt uit de binnenstad naar buiten snellen om dan in eens te verdwijnen. Brazilië heeft heel weinig goede wegen. De politierechter te Amsterdam heeft 26 koten werkers wegens jarenlange diefstal len en 11 kolenhandelaren wegens heling van gestolen brandstoffen totaal bil na zes jaar gevangenisstraf opgelegd. Bij de be handeling van deze omvangrijke zaak bleek dat de kolen werkers allen in dienst van de N.V. Algemene Brandstoffenhan- de! Amsterdam,'jarenlang dit bedrijf had den benadeeld. Bij het afladen der wa gons hielden zij zakken kolen achter. Ook de klanten kregen vaak minder kolen waarvoor zij betaalden. De politierechter sprak er schande van, dat Nederlandse arbeiders, voor wie de vakorganisaties alles doen om hun een goed loon en sociale zekerheid te verschaf fen, in zo'n grote groep wegens oneerlijk heid voor hem moesten verschijnen. Con form de eis legde hij 24 van hen twee maanden gevangenisstraf op en de twee overigen één maand. Als tweede groep verschenen daarna elf Amsterdamse kolenhandelaren, van wie er vijf gedetineerd zijn sedert begin De cember. Deze kleine handelaren konden vaak niet de door hun klanten gewenste brandstoffen krijgen. Als die hun dan door de koienwerkers werden aangeboden, werd de verleiding te sterk voor hen. De politierechter legde de vijf gedeti neerde kolenhandelaren ieder wegens he ling, meermalen gepleegd, 2 maanden ge vangenisstraf op. Vier anderen kregen één maand en de twee laatsten f 100 boete en 14 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. (Van onze correspondent in Brussel) Met het oog op de reis van minister Spaak naar Canada is de ministeriële con ferentie van 23 Februari, die aan de Bene- lux-landbouwproblemen gewijd zou zijn, uitgesteld. Zij zal nu begin Maart te Brus sel in het gebouw van het secretariaat- generaal der Benelux-douane-unie worden gehouden. De ambtenaren stellen een uit voerig overzicht op over het landbouwbe leid in de drie landen. ADVERTENTIE Warm, riant, smeltkroes van rassen en kleuren, dat is Rio. De Maandagmarkt brengt het ganse vertier van primitieve zakenlieden en winkelende huisvrouwen op straat onder de weldadige schaduw van parkbomen. (Van onze correspondent in Londen) Na de aanvankelijke verwarring over Eisenhower's Formosa-verklaring, stelt Londen alle hoop op de pogingen, die ach ter de schermen worden gedaan om een kalmer sfeer te scheppen. Men erkent, dat de Amerikaanse bedoeling loffelijk is,maar tegen de Amerikaanse methode bestaan ernstige bedenkingen, omdat daardoor de vrede in gevaar kan worden gebracht. Pre sident Eisenhower moest met het oog op de steun, die hij van het Congres behoeft, krasse taal spreken, maar in Londen was men niettemin onthutst over Eisenhower's dreigement met eventuele preventieve actie. Sir Anthony Eden heeft terecht opge merkt, dat hij zelden voor een heter vuur heeft gestaan, want het is zijn taak beide partijen tot rede te brengen. Men is reeds dankbaar, dat Washington zich destijds reeds enigszins van Tsjang Kai Tsjek heeft gedistancieerd en dat de Verenigde Staten inzake de kwestie van de kust eilandjes hebben erkend, dat er nog zo iets als een Peking-China bestaat. Maar de critiek, die in Londen de overhand heeft, is dat Washington met zijn vrede lievend gebaét niet ver genoeg gegaan is en desondanks met vuur blijft spelen. Het Britse standpunt is, dat er over For mosa geen oorlog dient te worden gevoerd. De vraag, wat Groot-Brittannië zal doen indien Peking een invasie tegen Formosa zou wagen, wil Londen nog niet beant woorden. Het wil zo lang mogelijk de handen vrij houden voor een bemiddeling, waartoe het in staat is dank zij de diplo matieke erkenning van Peking en door zijn nauwe verbindingen met de landen van het Gemenebest, voor wie herstel van de rust in Azië een levensbelang is. De Britse publiek opinie wil bovendien van geen deelneming aan een oorlog om Formosa weten. En de regering schijnt de veel ge uite opvatting te delen, dat Formosa geens zins een onontbeerlijke schakel vormt in het Amerikaanse verdedigingsstelsel. Tsang moet we% Sir Anthony gaat echter niet zo ver als j de oppositieleider Attlee, die Formosa da- delijk aan Peking zou willen overdragen Een gulden genieting voor 80 ct. en Tsjang Kai Tsjek en de zijnen in bal lingschap sturen. De Britse regering stuurt aan op een tijdelijke neutralisering van het eiland, hetzij door Tsjang zijn biezen te laten pakken, hetzij door hem te ver bieden het Chinese vasteland te bestoken. De prijs, die Peking moet worden aange boden om het voorlopig van het bezit van Formosa te doen afzien, is zijn opneming in de UNO. Maar is het tot een compromis bereid nu het zijn kans schoon ziet een wig te drijven tussen Londen en Washing ton? Vandaar dat sommigen er op aandringen dat Groot-Brittannië zich ondubbelzinnig achter de Amerikaanse politiek schaart als een zo duidelijk mogelijke waarschuwing aan de communisten, dat hun poging om een breuk in het Westelijke front te for ceren, gedoemd is te falen. Daartegenover staat dan de opvatting dat Londen even ondubbelzinnig moet verklaren dat het de Amerikaanse inmenging in het Chinese kustgebied afwijst, teneinde Washington voor ondoordachte daden te behoeden. In Londen kristalliseren zich enige po sitieve denkbeelden, die een oplossing van het conflict naderbij willen brengen. Men overweegt de twee opponenten van elkaar te scheiden door een zo breed mogelijke strook water met aan de ene kant Formosa en de "Pescadores en aan de andere de Chinese kust met bijbehorende eilanden, waarop Peking, ook juridisch, aanspraken kan doen gelden. Op die manier kan een begin worden gemaakt met de pacificatie van het omstreden gebied. Men is het er over eens dat deze geen werkelijke kans heeft zolang Washington Tsjang blijft vasthouden. Hem zal zonder meer te ver staan dienen te worden gegeven dat zijn bombardementen niet langer zullen wor den geduld. Pas als dat gebeurt, zullen misverstanden ten aanzien van de Ameri kaanse bedoelingen kunnen worden weg genomen. Geen formueel debat Verder gelooft men te Londen dat for mele discussies de dingen waarschijnlijk alleen erger kunnen maken, omdat men zich dan van beide kanten in formules zal vastbijten. Vandaar dat de „Times" een onofficiële wapenstilstand aanbeveelt, die Geref. kerken Tweetal te Wolvega O. Jager te Vrou wenpolder en A. Kruyswijk te Oosterzee. Beroepen te Bodegraven (vac. S. Neer ken) A. C. Kersten te Opperdoes te Lewedorp S. Oegema, cand. te Zwolle. Aangenomen naar Drachtster-Compag- nie J. Nieuwsma, cand. te Amsterdam, die bedankte voor Hemelum en voor Oude- borne. Chr. Geref. kerken Drdietal te Deventer D. Coppoolse te Korn- horn. M. Drayer te Drachten en J. de Vuys te Vlissingen. Tweetal te Sliedrecht N. de Jong te Kat wijk aan Zee en J. Keuning te Barendrecht. Bedankt voor Driebergen J. Keuning te Barendrecht, Geref. gemeenten Beroepen te Leiden M. Blok te Rotter dam-C. De Haarlemse economische politierechter, mr. J. A. Bletz, heeft Maandag de zand vervoerder H. de R. uit Amersfoort con form de eis van de officier van Justitie, mr. J. Wiarda. bij verstek veroordeeld tot een geldboete van vijfentwintig gulden subsidiair vijf dagen hechtenis. De R. zou volgens de dagvaarding zijn wagen tijdens het vervoer van zand te zwaar geladen hebben. ADVERTENTIE door voorzichtig overleg achter de scher men tot stand dient te komen. Dan pas zal de voorwaarde zijn geschapen om zonder opwinding en met taai geduld een oplos sing te zoeken, welke, zowel Washington als Peking kan aanvaarden. Het is Sir An thony's taktiek, die by kort na zijn op treden in 1951 reeds aanbeval. Niet pro beren alles ineens te doen, maar stukje bij beetje conflictstof uit de weg ruimen. Reeds geruimen t;jd bestaan er plan nen voor het leggen van een spoorlijn door den Haarlemmermeerpolder. Niet tegenstaande het daarvoor benoodigde kapitaal aanwezig is, schijnt het voor nemen op de lange baan geschoven te worden, zodat men in Haarlemmermeer ongeduldig begint te worden. Men wil daar nu zelf de handen aan den ploeg slaan ten behoeve van het personen vervoer in den uitgestrekten polder. Ernstig wordt overwogen een dienst met automobielen in het leven te roe pen. welke te Halfweg verbinding zal geven met de electrische tram naar Haarlem en Amsterdam. DINSDAG 1 FEBRUARI Concertgebouw: K.R.O.-revue „Daar zijn we weer", 8 uur. Palace: „Het dagboek van een verliefde vrouw", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De piraat van Jamaica". 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Onteerde meis jes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 2 FEBRUARI Palace: „Het dagboek van een verliefde vrouw", 14 jaar, 2, 4.15, 7 tn v.15 uur. Ro y. „De Saint contra de Tijger", 14 jaar, 2.30, uur; „De piraat van Jamaica". *8 jaar. 8 uur. Rembrandt: '"hite Christmas", alle leeft., 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Lido: „Onteerde meis jes". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.1" uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onteerde meis jes", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5