Nederland is weer welvarend geworden fw De zwarte spin Regering antwoordt Eerste Kamer PHILIPS KALODERMA GELEE Clowntje Rick LAMPEN Minister Zijlstra: Internationale samenwerking op economisch terrein is een gebiedende eis DINSDAG 1 FEBRUARI X955 Roemenen staken optreden in Frankrijk School wordt gesloten wegens gebrek aan onderwijzers Brand in Amersfoorts centrum Passeren in de mist leidde tot hevige autobotsing Motorsport KNMV-kalender Voor de kinderen w/ p\ FEUILLETON Haarlems damesteam versloeg Den Haag Basketbal 1 programm a Waterpolo DWT, ongeslagen, eerste in bekercompetitie Wielrennen Zwitser Schaer in de Ronde van Nederland Bridge-uitslagen Sport in 't kort Verrassend gelijk spel van Die Raeckse tegen Velox IJshockey De wereldkampioen schappen ijshockey Boksen Bokskampioenschappen van Noordholland Biljarten Vingerhoedt en Fauconner naar Amsterdam door Mark Cross 4 ADVERTENTIE DEN HAAG. Zaterdag. Reeds vaker hebben wy gewaarschuwd tegen slechte verlichting (met een zgn. „gloeiende spper"). Een inwoon ster van onze stad is er gisteravond het slacht offer van geworden. Zij struikelde op de slecht verlichte overloop over een vuilnisemmer. Met een ver stuikte enkel zal zy enige dagen het bed moeten houden. Dit zyn de bloemen van de leden van haar wandelclub. En dit is de les: Op keldertrappen, overlopen en zolders. in gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen immers maar weinig gebruikt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zuinig en laag in prijs. Méér LICHT voor WEINIG GELD! De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, heeft aan het jaar diner van de Buitenlandse Persverenking in Nederland, dat in het Kurhaus te Sche- veningen is gehouden, een rede gehouden, waarin hij onder meer zei. dat de produc tie in de Nederlandse industrie gedurende 1954 ruim 70 pet. hoger was dan vóór de oorlog. De productiviteit in de industrie heeft zich eveneens gunstig ontwikkeld. Per arbeider werd in 1954 gemiddeld 10 pet meer geproduceerd dan voor de oorlog De stijging van de productiviteit in de ge hele Nederlandse volkshuishouding kan on bijna 20 pet. worden gesteld. Een gedeelte van het welvaartsvergrotende effect hier van werd echter te niet gedaan door e*n verslechtering van de ruilvoet. Het reë'e inkomen per hoofd van de bevolking in Nederland is thans 5 10 pet. hoger dan in 1938. Van essentiële betekenis is de groei van de Nederlandse export, die zich boven ver wachting heeft ontwikkeld. Het volume van de uitvoer is ruim tweemaal zo hoog als voor de oorlog. Ondanks de toegenomen in voer blijft de betalingsbalans in Neder1 and een overschot aanwijzen. Tezam°n met de stabiele ontwikkeling van het prijspeil w"<d dit op een evpnwicht're economische ont wikkeling. Zonder reserve kan worden ge- steld. dat Nederland wederom een welva rend land is geworden. Er heeff zich tussen de landen van West- Eurooa een zekere mate van samenwerking ontwikkeld, d'e in de achten ons liggende j^en eni^e resultaten heeft afgeworpen d'e on zich beschouwd niet onaanzier»Hf> zijn. Dit neemt eve-wel niet wee. dat zich in steeds klemrhender mate de vraag op dringt in hoeverre de interna^'ona1? econo mische expansie in de nas za1 'nmncn b1!<- ven met de technische ontw'kkcline. die gedurende de laatste jaren een spectacu lair beeld vertoont. De minister meende hier zelfs te kunnftn snreken \-an een tweede induetriiüe revo lutie. omdat hii er van overtuigd is, da' de maatsrhaooeüiVe en ceonomisehe ver houdingen zmh n«der invloed van deze no« s'echts bij benadering te voc-riene tech nische ontwikkeling diepgaand zullen wijzigen. Het is van essentië'e betekenis, dat de vrije wereld zich rea'iseert. dat een net van eeonomisehe pr°nzen p'et in ove-e?"- stemming is met de ontw>Ve1:pg. die te verwachten is: een massaproductie van ongekende omvang, die e^n masca-ae^t zal ve-eisen van eveneens ongekende om vang. Deze ontwikkeling heeft reedc thans be'angrhke cnn«enn°Ti<ies voor de inter nationale samenwerking op economisch gebied. De were'd wordt nog steeds verdeeld door ernstige politieVe trrenstePinper. d'e naar he+ zich iaat aanzien van lange duur zu'1 en zijn Deze te^nc'eMinwen dw|ni",r de vo'k<m van de vrije land©n p.r toe hu voortduring rekening te houden met de mrvgeli'kheid van gewanen^© aggreeaie. De continuïteit van de m'i'ta;re inspan ningen, die de vri'-e landen z;eh daardoor moeten getroosten, kan ecb»©r alleen wor den gewaarborgd, indien arh'er deze in spanningen e<m machtig economisch pot©n- tiee1 sta=t. De con®efmeritie hiervan ka" vo1 gen-s de nvn'cter geen andere *iin dan een uithouw van de samenwerking in Noord-At'antisch verband. Deze samen werking dient derhalve zijn te e©n"'id;e militair karakter te ve-'iezen. Zij dieet zich tevens bezig te houden met de rege ling van de economische vraagstukken. De voornaamste opgav e is hpt verzekeren van een vr'i internnt'onaal goederen-, diensten- en kapitaalverkeer. Wanneer wij thans niet de weg hanen, waarlangs de steeds in sneller temoo toe nemende omvang der productie ziin weg naar de consument zal kunnen vinden, moet gevreesd worden, dat een stagnatie in de economische ontwikkeling van de vrije landen onvermijdelijk zal zijn", aldus de minister. „Wij moeten beseffen, dat de tijd, waar in regeringen een economisch beleid kon den volgen, dat alleen maar rekening hield met eigen noden, voorbij is. Een gecoördi neerd beleid vereist een versterking van het onderlinge vertrouwen en bovenal van de onderlinge vriendschap. Nederland zal daarin niét in gebreke blijven". PARIJS (Reuter-AFP) Twee com munistische lijfwachten van een Roemeen se dansgroep, die op tournée is in Frank rijk, hebben voor een rechter in Parijs toegegeven, dat zij verleden week een Roemeense vluchteling hebben geslagen tijdens een vechtpartij in een hötel'kamer. De vluchteling had een klacht ingediend en gezegd, dat hij was afgeranseld tijdens een bezoek aan een oude vriend, die met de dansgroep meereist. Bij een confron tatie met alle leden van de groep had de vluchteling, de 32-jarige Constantinescu. elf marrnen aangewezen als de daders. Het officiële Roemeense persbureau heeft bekendgemaakt, dat aan de Franse gezant in Boekarest een nota is overhandigd.waar in geprotesteerd wordt tegen ..provocatie van fascistische elementen, leden van de voormalige nazistische „ijzeren garde", waardoor het leven en de vrijheden van de leden der Roemeense dansgroep in Parijs in gevaar waren gebracht." De Roemeense legatie in Parijs heeft bekendgemaakt, dat, op last van de Roemeense regering, de voorstellingen van de dansgroep afgelast zullen worden. De regering heeft geantwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerde Kamer over de rijksbegroting voor 1955. Wat de door sommige leden gewenste bezuiniging betreft merkt de regering op.dat zij er bij voortduring naar streeft om, waar zulks mogelijk is, wijzigingen in de organi satie van het overheidsapparaat aan te brengen welke tot besparing kunnen lei den. Er is echter, zowel door de bevolkings groei als door nog noodzakelijke maatrege len op velerlei gebied, een stijging van de uiteaven. die de beperkingen, waarop hier gedoeld wordt, overtreft. De stelling van vele leden, dat de wo ningbouw in gevaar wordt gebracht, om dat bij toenemende bouwkosten en gelijk blijvende subsidies zoveel mogelijk op de bouwkosten wordt bezuinigd, kan de re gering niet geheel onderschrijven. Bij stij gende bouwprijzen en gelijkblijvende sub sidies kan de kwaliteit namelijk zeer wel gehandhaafd blijven, mits men daarbij berust in hogere huren Het is niet de be doeling van het kabinet om aan de kwali teit der woningen te tornen. Integendeel, het streven is er bij voortduring op gericht om deze zo ver op te voeren als in de gege ven sociale en economische omstandig heden mogelijk is. Daarom is de minister van wederopbouw en volkshuisvesting ook bereid om waar zulks wegens een stijging van de bouwkosten noodzakelijk is hogere huren te aanvaarden. Uiteraard zou het mogelijk zijn een stijging van de huren te voorkomen door tot verhoging van de rijksbijdrage over te gaan. Deze kwestie kan echter niet los van het vraag stuk van huurverhoging worden gezien. De regering stelt zich daarom voor bij de behandeling van dit vraagstuk hierop in te gaan. Overoigens acht de regering zich ver plicht stelling te nemen tegen een onver antwoord opdrijven van de bouwkosten. Op verschillende plaatsen zou stellig ook de arbeidsproductiviteit kunnen worden verhoogd. k Voor het \meren van een doeltreffende conjunctuurpolitiek acht de regering inter nationale samenwerking een eerste ver eiste. Op dit terrein is helaas nog maar weinig tot stand gebracht. De regering wil echter elke gelegenheid, die zich in inter nationale organisaties voordoet aangrijpen om een grotere coördinatie van de interna tionale conjunctuurbestrijding te bepleiten. Tegen ongemotiveerde prijsverhogingen zal krachtig worden opgetreden. Contróle op prijsafspraken en kartels acht de rege ring noodzakelijk. Het bereiken van een evenwicht op het gebied der prijzen zal. zo meent zij. vooral moeten worden verkre gen doordat ongemotiveerde prijsstijgingen achterwege blijven en het prijspeil in be nedenwaartse richting aan soepelheid wint. Een vergroting van de productiviteit en een verbetering van de ruilvoet zijn van grote betekenis voor de verhoging van het welvaartspeil. In het kabinet is nog geen beslissing ge nomen omtrent de vragen, of, in hoeverre ADVERTENTIE maakt banden laibt al} Jluwtel VOOR UW HANDEN en in welk opzicht meer vrijheid in de toe komst in de loonpolitiek moet worden ge bracht, noch over de vraag, op welke pun ten de overheidsinvloed bij het loonbeleid tot uitdrukking moet kunnen komen. De regering zou een dergelijke beslissing voorbarig achten, nu de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid omtrent het rapport van de Stichting van de Arbeid betreffende de toekomstige loonpolitiek het advies van de Sociaal-Economische Raad heeft gevraagd. Aan de voorbereiding van een wetsont werp in zake de oudedagsvoorziening wordt met voortvarendheid gewerkt. De betrok ken bewindsman streeft er naar, dat dit ontwerp in de eerste helft ven dit jaar kan worden ingediend. Het vraagstuk van een regeling ten be hoeve van weduwen en wezen vormt nog een punt van beraad. De bijzondere neutrale uloschool te Sid- deburen zal worden gesloten, omdat er geen leerkrachten zijn. Deze ulo-school is door particulieren opgericht en wordt door de overheid gesubsidieerd. Twee leerkrach ten gaven hier onderwijs aan de 32 leerlin gen. Beiden hebben echter een benoeming naar elders aanvaard. Er zijn oproepen ge plaatst voor nieuwe leerkrachten, evenwel zonder resultaat. De leerlingen zullen nu naar een andere school moeten gaan. Kinderen speelden met vuür In Amersfoort heeft Maandagmiddag voor de tweede maal binnen veertien dagen een snelle uitslaande brand gewoed, dit maal in de in de binnenstad gelegen op slagplaats van een radio-technisch bureau. Deze opslagplaats was gevuld met gummi en rubberkabels. Met 8 stralen heeft de brandweer een strijd van twee uur tegen de vlammenzee gevoerd, voordat het ge vaar voor de belendende percelen gewe ken was. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat twee peuters van ongeveer 5 jaar een vuurtje van houtwol hadden gestookt. Ruim 5 uur na het ontstaan van de brand was men nog met het nablussingswerk bezig. De firma is tegen brandschade verzekerd. Te Westerbroek wilde de 28-jarige ar chitect H. F. M. B. uit Hoogezand, met zijn auto een voor hem rijdende auto passeren. Doot de dichte mist zag hij te laat, dat van de tegenovergestelde richting een grote vrachtauto met pakken stro naderde. Er ontstond een hevige botsing, waarbij de personenauto aan de voorkant geheel inge drukt werd. De vrachtauto ieed van de weg en kantelde. De bestuurder van de personenauto werd zeer ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen gebracht. Doordat het uitzicht zo slecht was tengevolge van de mist ontston den op de plaats van het ongeluk nog ver scheidene lichte aanrijdingen, waarbij zes auto's licht werden beschadigd. Bijzonder vlet is Zaterdagmiddag ln Utrecht de wedstrijdkalender van de KNMV voor het jaar 1955 vastgesteld. Namens de commissie voor de wedstrijd- financiën werd medegedeeld, dat in 1955 de juniores bij terreinwedstrijden geen start- geld meer zullen krijgen. Het is namelijk in de afgelopen jaren gebleken, dat steeds meer juniores wilden inschrijven en het is zelfs voorgekomen, dat organisatoren een selectie moesten toepassen. De belangrijkste daia in het seizoen 1955 zijn: 16 April: KNMV-voorjaarsrit- 7 Mei: Sterrendag" op circuit van Zandvoort. 21 Mei: Coupe de la montagne in Veenendaal. 22 Mei: Internationale solo- en zijspanraces op cir cuit Zandvoort. 30 Mei: Internationale senior cn nationale junior wegraces in Tubbergen. 16 of 30 Juli: TT in Assen; 4 September: Grand Prix motorcross in Norg. 4 September: Langebaan in Alkmaar. 21 en 22 October: KNMV-ksmpioensrit. De gecombineerde sportwagen- en junior motorraces op het circuit van Zandvoort van de KNAC en de KNMV zullen waarschijnlijk op 3 Juli worden gehouden. c i V i - Vjp/ Alles ging nu weer zijn gewone gangetjeDe schooltijd was weer aangebroken en de jongens gingen elke dag de gewone weg van huis naar school en van school naar huis. Ze dachten nog wel vaak aan die heerlijke tijd in hun boshuis je en ze praatten er ook nog vaak over; maar ze waren toch alweer spoedig aan het schoolleven gewend. „Onze boshut zal zich wel 'n beetje eenzaam voelen, nou wij er niet meer zijn!", meende Bunkie. „Ik denk het ook wel", zei Rick. „Maar we zullen nu en dan heus wel eens 'n vrije middag daarheen kunnen gaan". „O, ja", gaBunkie toe „Het is nog geen winter, dus er kan nog best 'n hele tijd goed weer komen!" Op 'n dag, toen Rick en Bunkie op weg naar huis waren, bleef Bunkie opeens staan: hij keek aandachtig naar een jongen, die om een hoek van de straat naderde. „Wat is erwat zie je?", vroeg Rick. Bunkie wees naar de jongen. „Zegis dat niet die knul, die de aanvoerder was van de troep?", zei hij kwaad. Rick keek. „Warempel, je hebt gelijk!", zei hij. „Dat is die lafaard!" BasketbalUstedenwedstrijd Geheel onverwacht heeft het Haarlemse vertegenwoordigende dames-team Zater dag in de Houtrusthal te Den Haag de plaats ingenomen van het vertegenwoor digende Rotterdamse damesteam, welk laatste ploeg je verhinderd was uit te ko men in de stedenontmoeting tegen Den Haag. De Haarlemse dames liepen reeds bij het ingaan "«n de rust een kleine 19—"13 achterstand op en niets wees er op dat de Haarlemse ploeg nog een zege zóu be halen. Toen echter de Haagse coach dc B-ploeg inzette was het geheel over met het Haagse overwicht en ondanks de felle pogingen van de inmiddels weer in het veld verschenen A-ploeg om de achter stand weer weg te werken, gelukt dit niet meer. De Haarlemsse dames gingen steeds overtuigender spelen en behaalde dan ook een volkomen verdiende 3824 overwin ning tegen hun Haagse tegenstandsters. Teneinde tijdig klaar te komen met de competitie zuilen de basketballers ook ge durende de maand Februari gebruik ma ken van de zaal van het Krelagehuis aan de Leidvsevaart in Haarlem. Met ingang van Maandag 7 Februari a.s. zal hiermede worden begonnen. Het programma voor deze week luidt: Donderdag dames: RCH 1Antilopen 4; ZBVS 1Rapiditas 2. He:*en: Aurora 1Rapiditas 2; Exercitia 1PSVH 1; Harlem Tigers 1Typhoons 1; White Stars 2Black Pirates 2. Vrijdag, dames: White Stars 3Ty phoons 2, ZBVS 2Typhoons 3; HOC 3 S. C. Haarlem 3; S. C. Haarlem 1White Stars 1. Heren: ZBVS IAnitlopen 2, Black Pirates 1IHJ 1, Antilopen 3 HOC 2. Voor de bekercompetitie dames zijn Za terdagavond in het Sportfondsenbad in Haarlem, de laatste wedstrijden gespeeld: DWT bleef Xercus met drie-nul de baas en bereikte ongeslagen met geen enkel doel punt tegen de eindstreep. De dames van HVGB moesten met een vijf-twee nederlaag in de dames van IIPC de meerderen erkennen. In de wedstrijden voor de centrale wintercompetitie heren heeft Haarlem in de strijd tegen HPC met vier-nul gezegevierd: HVGB verloor de ontmoeting tegen Het IJ met vijf-drie. DWT. HPC en Nereus gaan nu over naar de eerste ronde van de afval-bekercompe- titie, daar de eindstand van afdeling A is: D. W. T. Nereus H. P. C. H. V. G. B. 0 12 29— 0 2 6 14—11 2 6 10—15 6 0 4—31 In de ontmoeting HaarlemHPC zijn de Heemsteedse heren beneden hun kunnen gebleven. Haarlem daarentegen speelde onder aanvoering van Biilsma een heel aardige partij. Haarlem won met vier-nul. Het IJ versloeg voorts HVGB met vijf-drie. De organisatrice van de Ronde van Neder land heeft voor de komende ronde, die van 23 t'm 30 April wordt gehouden, de Zwitserse renner Schaer gecontracteerd. Schaer zal als kopman van een nog nader samen te stel len Zwitserse ploég fungeren. Onlangs speelde de Oefenbridgeclub „Ken- nemerland" een wedstrijd tegen de BC WOC uit Amsterdam voor de Waddington- beker De Oefenbridgeclub bleek niet tegen het sterke WOC opgewassen te zijn. WOC won deze wedstrijd met 76 matchpunten. HaarlemNBB speelde t"gen De Oude Bond uit Amsterdam de wedstrijd voor de Hapéebeker Tegen de verwachting in won Haarlem—NBB deze wedstrijd met een ver schil van 38 matchpunten. De wedstrijd voor de Liffersbeker. even eens gespeeld tussen de clubs B. C. 1940 en A.B.C. werd met een groot verschil gewon nen door A.B.C. Op Zondag 6 Februari zal in restaurant Dreefzicht wederom een Open Parenwed strijd worden gespeeld. DE ZWEEDSE SCHAATSPLOEG. De Zweedse Schaatsenrijdersbond heeft Erics son. Dahlberg. Stroem en Sjoelin aangewezen voor de deelneming aan de Europese kam pioenschappen in het hardrijden op de schaats. DE FINSE PLIOEG VOOR FALUN. Na de Finse kampioenschappen in het hard rijden op de schaats heeft de Finse Schaat senrijdersbond de volgende rijders uitgeko zen om Finland bij de Europese kampioen schappen in Falun te vertegenwoordigen: Salomaa, Salonen, Uimonen en Maukelae. F. C. AUSTRIA VERSLAGEN. Het Weense voetbalelftal Austria heeft in Santiago van de plaatselijke club Universi- dad Catolica met viereen verloren. De volleybalcompetitie Gisteravond heeft Die Raeckse een. kost baar punt verspeeld aan Velox in de volley- balcompetitie. Dc rood-wittën troffen Velox in goede vorm. De wedstrijd was bijzonder aantrekkelijk en beweeglijk cn de vrij tal rijke toeschouwers hebben dan ook van e.en aardige wedstrijd kunnen genieten. De eerste set eindigde met 15-7 voor Die Raeckse. De tweede game bracht weldra spanning (10-10) cn via 12-10 ging Velox naar de eerste .game overwinning: 15-12. De derde set leek aanvankelijk weer winst voor Die Raeckse op te leveren <5-2, 7-2), maar via 7-5 maakte Velox de stand weer gelijk (7-7) en nam zelfs voor goed de leiding: 9-8 12-9, 15-9. De laatste set gaf aanvankelijk een kleine voorsprong voor Velox te zien 3-0. maar Die Raeckse liet zich nu niet meer verrassen en klopte Velox kansloos met 15-8. Door deze punterverdeling heeft Die Raeckse twee verliesnunten meer dan HVS en één meer dan CIOS. Overigens is de strijd nog lang niet beslecht, want genoemde ploe gen hebben nog een zeer zwaar programma voor de boeg. HVS maakte geen fout en klopte een enthousiast spelend VCR: 15-2, 15-6, 15-8 en 15-11. Dames Rapiditas heeft het Die Raeckse niet bij zonder moeilijk kunnen maken. Het serveren van de rood-witten was krachtiger dan van hun tegenstanders en aangezien het op vangen bij Rapiditas nog wel wat te wensen overliet, duurde het tot de derde game eer de Rapidianen het de kampioenen lastig konden maken: 15-5, 15-7. 16-14 en 15-6. Een vooral goed aanvallend HBC. heeft er in de tweede klasse A. tegen PSCB geen twijfel over laten bestaan' wie de sterkste was. De zwart-witten klopten hun naaste concurrenten met liefst 4-0 en staan nu vijf ounten voor, zodat zij vrij zeker van de titel kunnen zijn. De uitslagen luidden: Heren HBC-PSCB 4-0. Velox-Die Raeckse 2-2. VCR-HVS 0-4. Leonidas-Santpoort 3.-0, VCR. 2-Brandweer 3-1. Die Raeckse 3-De Blin- kert 2 1-3, BWT-Boru 1-3. Santpoort 2- A.W 1-3, Die Raeckse 4-De Blinkert 3-1. Dames De Blinkert-Die Raeekse.2 1-3, Rapiditas- Die Raeckse 0-4. HVS-Velox 0-4, Die Raeckse 4-PWN 0-4. AVC-VCR 4-0, SSO 2- O.G. 2 4-0, Rapiditas 2-O.G. 0-3, AVC 2- HVS 3 3-1, Velox 5-Stampers 1-3, De Blin kert 3-Spaarnestad 1-3, VVVH-HVS 2 0-3. ADVERTENTIE KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pyn- stillende Ther mogène; de weldadi. ge warmte verjaagt verkoudheid. De Nederlandse ijshockeyploeg, die deel zal nemen aan de wereldkampioenschappen in West-Duitsland zal worden samengesteld uit de volgende 17 spelers: Doel: Van der Molen (Den Haag) en Van Os (Amsterdam): achter: Klein. Van Rhede, Van der Kloot. Hinfelaar (allen Den Haag» en O verakker (Amsterdam); voor: Veenstra, Loek, Smit. Hereur (allen Amsterdam), Schwencke. Diejz, Van der Baumen, Taconis, Van Dijk, Buis (allen Den Haag). In Krasnapolsky in Amsterdam .zijn de boksfinales van de amateurkampioenschap pen van het district Noorhholland van de NBB in de A-klasse gehouden. De uitslagen luidden: Vlieggewieht: Berkhout (Amsterdam) wint door k.o. in de eerste ronde van H. Zwaan (Amsterdam). Vedergewlcbt: Jan van der Zee (Amster dam) w.o.p. van Teters (Amsterdam). Lichtweltergewioht: Crissy (Amsterdam) w.o.p. van Degcwij (Amsterdam). Halve finales Z waar we lterge wicht: Schulcin (Amster dam) wint door k.o. in de tweede ronde van Antonisse (Haarlem); K. Zwaan (Amster dam) wint door opgeven in de vierde ronde van Van 't Schip (Amsterdam). Finale K. Zwaan (Amsterdam) w.o.p. van Schu- lein (Amsterdam). Half zwaargewicht: Van der Velde (Am sterdam) w.o p. van Kiks (Amsterdam). Zwaargewicht: Kool (Amsterdam) wint door opgeven in de eerste ronde van Van Essen (Amsterdam). Europese titel driebanden Vingerhoedt zal zijn Europese titel verde digen bij het tournooi om het Europees kam pioenschap driebanden, dat van 10 Vm 13 Februari in de congreszaal van Krasnapolsky in Amsterdam wordt gehouden. België heeft recht op een tweede vertegenwoordiger, en hiervoor komt in de eerste plaats Faueon- nier in aanmerking, wiens algemeen gemid delde in het Belgische kamioepschap nog een fractie beter was dan dat van Vingerhoedt. 5) (vertaald uit het Engeis) „Pat is een knap meisje van 19 jaar met veel bewonderaars en vrienden. Ze is heel goed in reciametekenen en verdient daar al aardig mee. Haar vader aanbidt haar en staat er op. dat ze van hem een zeer be hoorlijk kleedgeld krijgt, zodat ze 't, alles bij elkaar, bijzonder"goed heeft. Wij wonen samen en zijn dikke vriendinnen. Er be staan tussen om geen geheimen. Toen ik twee weken geleden met vacantie ging, was ze vrolijk als altijd, met een hele mas sa werk voor de boeg. Dat werk was de reden, waarom ze niet met mij meeging de stad uit, zoals aanvankelijk wel de bedoe ling was geweest. Ik kreeg vier dagen ge leden een Hief van haar, waarin ze me schreef, dat ze goed met haar werk op schoot en dat ze naar miin terugkomst ver langde. Gisteren kwam ik terug. Ze hield even op om de as van haar si garet in een zilveren asbakje af te tippen. „Ik betrad gistermiddag onze flat. maar Pat was er niet aanwezig. Aangezien alle3 er volkomen normaal uitzag, zag ik hierin niets bijzonders em ik begon me pas zorgen te maken, toen ze om half acht n%g niet verschenen was. Ik ging toen naar de con cierge van het flatgebouw, die helemaal beneden woont, en ^roeg hem, of hij Pat gezien had. Tot mijn grote verwondering, juffrouw Wrayne, keek hij mij verbaasd aan". Het meisje leunde thans naar voren en sprak langzaam en met nadruk. „Hij deelde mij mede, dat Pat vier da gen geleden, op Maandagmorgen, om half tien om precies te zijn, in een ziekenauto weggebracht was naar een ziekenhuis in Wolbeek Street. Hij de concierge had zelf gesproken met de dokter, die haar be handelde, en die hij beschreef als een bij zonder aardige man. Deze had de con cierge zijn kaartje gegeven en gezegd, dat hij mij over het geval had geschreven, aangezien hij wist, dat ik afwezig was en natuurlijk graag op de hoogte gesteld zou worden. Juffrouw Wrayne.de stem van het meisje klonk verontwaardigd en er vonkte iets in haar ogen „dit was allemaal bedrog! Ik ben bij het ziekenhuis geweest en men wist nergens van! Ik ben bij de bewuste dokter geweest een Har- 'ey Street-specialist maar hij zegt, dat hij Pat nooit heeft behandeld en helemaal niet kent! Zowel hij als de mensen van het ziekenhuis spraken de waarheid, daar van ben ik overtuigd, en gisteravond laat was ik gewoon wanhopig, ik wist niet, wat ik moest doenVanmorgen had ik eigenlijk het besluit genomen om naar de politie te gaan toen deze brief met de post kwam". Ze maakte haar handtas open en haalde een brief te voorschijn, welke ze aan Daphne overhandigde. Er kwam een vreemde glans in de ogen van deze jonge vrouw, toen ze de inhoud las. In machine schrift stond er: „Uw vriendin bevindt zich in uitstekende conditie en haar zal ook verder niets overkomen, tenzii u naar de politie gaat. In dat geval zal haar lot niet zo aangenaam zijn". En onder deze mededeling stond een keurig getekende, zwarte spin.... Het duurde even, voordat Daphne iets uit kon brengen. Gedurende het laatste jaar was het haar wel duidelijk geworden, dat de misdadigheid toenam en dat Scot land Yard in talloze gevallen voor een raadsel stond. Bij geruchte had ze wel eens gehoord over een organisatie, welke onder de naam „De Zwarte Spin" werkte. Deze scheen haar plannen met de grootste zorg voor te bereiden en uit te voeren, en liet nooit één enkel spoor achter. Deze geruchten waren echter zó vaag geweest en zonder bewijs, dat ze al begon nen was zich af te vragen, of een derge lijke organisatie werkelijk bestond. Met deze brief voor ogen, twijfelde ze echter niet langer. Dit was niet het dreigement van een onontwikkelde misdadiger! Het briefpapier en de enveloppe waren van uitstekende kwaliteit en de woorden, waarin het dreigement geformuleerd was, verrieden hersens. Er was over de inhoud van dit briefje zorgvuldig nagedacht.... Ze keek naar het stempel op de enveloppe en zag dat de brief in het district West-1 van Londen gepost was. Ze keek op. „Weet haar vader hier iets van?" vroeg ze. „Nee, juffrouw Wrayne, 44c ben regel recht naar u toegekomen. Ik was bang voor de politie, gezien dat dreigement. En Pat zei dikwijls, dat u kon doen, wat de politie niet kon". Ze lachte even en voegde er aan toe: „Pat vond u geweldig, juffrouw Wrayne!" „Lieve kind, ik verdien zulke woorden helemaal niet", antwoordde Daphne glim lachend. „Uw vriendin werd natuurlyk ontvoerd, omdat ze de dochter van een rijke vader is. En één van ons moet zich onmiddellijk met hem in verbinding stel len". „Zou het niet het beste zijn, als u dat deed, juffrouw Wrayne?" „MisschienDaphne nam de tele foon op. „Carlton, wil jij me verbinden met Larraby Zn. Hun kantoor is, meen ik, in Moorgate Street. Ik wil met Sir John Larraby persoonlijk spreken. Met niémand anders!" Ze legde de hoorn op "de haak en wendde zich opnieuw tot het meisje. „Valt er nog méér te vertellen?" „Ja, ik vergat te zeggen, dat er een kof fer van Pat ontbreekt, terwijl haar nacht japon niet onder haar kussen ligt en ook haar borstel, kam en toiletartikelen, waar buiten wij vrouwen nu eenmaal niet kun nen, allemaal verdwenen zijn". „Hm't ziet er naar uit, alsof we te doen hebben met. Ze hield op om de telefoon te beant woorden. Terwijl ze luisterde, fronste ze haar voorhoofd. „Goéd, Carlton.. zei ze tenslotte. Ze wendde zich weer tot het meisje: „Sir John Larraby is de laatste drie dagen niet op kantoor geweest en ze weten niet, wan neer hij weer zal komen. Ze zeggen, dat hij in zijn buitenhuis in Amersham is.. „Dat mooie, oude buiten....! Juffrouw Wrayne, iedereen kent hem daar...." „Juist". Daphne drukte op een van de bellen, welke zich op haar bureau bevon den. Ze stond op en reikte het meisje de hand. „Ik rijd nu regelrecht naar Amer sham", zei ze. „Wat er verder gaat ge beuren, hangt natuurlijk voor een groot deel af van hetgeen Sir John mij te vertel len heeft". „U wilt deze zaak dus voor mij behan delen, juffrouw Wrayne?" vroeg het meis je dringend. „Als iémand Pat terug kan brengen, dan bent u het". Daphne haalde even ongeduldig haar schouders op, terwijl ze voor een kleine spiegel haar hoed opzette. Ze had dit soort opmerkingen ontelbare malen eerder ge hoord en steeds weer irriteerden ze haar. „Mijn lieve kind, denk in hemelsnaam niet, dat ik over bovenmenselijke krachten be schik. Ik kan eerlijk zeggenr dat ik liever met een stel levende tijgers te maken zou hebben dan met kidnappers. Zij behoren tot het ergste soort! Spreek met geen mens over deze aangelegenheid, denk daar voor al aan! Dat is van het allergrootste be lang". Het meisje beloofde dit prompt en Daph ne had vertrouwen in haar belofte. „Wilt u mij de naam en het adres van dat zie kenhuis geven, waarheen uw vriendin zo genaamd vervoerd werd?" vroeg ze nog. „En ook van die specialist in Harley Street'" „Ik zal beide adressen voor u opschrij ven, juffrouw Wrayne". „Bent u vanmiddag thuis te bereiken?" „Als u dgt graag wilt. „Misschien is 't wel goed. Ik ga nu Sir John opzoeken en zal u op de hoogte hou den. Nogmaals: mondje dicht over deze zaak!" Daphne nam zelf achter het stuur plaats en reed regelrecht naar het bewuste zie kenhuis. Hoewel ze er van overtuigd was, dat Joan Winters de waarheid had verteld, toch hield ze zich aan haar gewoonte om elke verklaring, van wie ook. na te gaan. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6