Nieuw ontwerp Bloemendaals raadhuis Nieuwe de B.B. wijkindeling bij in Bloemendaal Representatief centrum zal ontstaan in de burgerzaal Dodelijk ongeluk op Heemsteedse Dreef Het klassieke ballet Wethouder A. van Geluk meldde zich als lid van Bescherming Bevolking Mr A. Beets 60 jaar Engeland 341, Australië 69 voor 3 wickets pENS DAG 1 FF, B RU AR I 135 5 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHttEVHAARLEMSCHE COURANT 5 lilgii Jaarvergadering leraren in lichamelijke opvoeding Medezeggenschaps commissie geïnstalleerd G. K. Göllner overleden Zilveren jubileum van F. W. van der Ploeg Burgerlijke Stand van Haarlem Dr. A. M. Lorentz de Haas begint zijn werk in „Meer en Bosch" Christelijke reclassering naar Duvenvoordestraat Directeur van het G.A.K te Haarlem gehuldigd Organisatie in Bloemendaal Proef met lezing vóór concert werd succes Zes-percents-verhoging voor ziekenfonds medewerkers Nobelprijswinnaar Mott in Florida overleden De vierde testmatch Kuvs (Haarlem) en Mul (EDO) in het militair elftal jn een Maandagavoiyj. gehouden bijeenkomst van leden van de gemeenteraad van gloeinendaal zijn '-/e plannen getoond van het nieuwe ontwerp raadhuis, dat ge bouwd zal worde a aan de Bloemendaalseweg. Het thans bestaande gebouw Bloemen- beuvel blijft b'/staan en daarachter komt een nieuw gebouw. In Mei 1950 heeft de gemeenteraari van Bloemendaal besloten Bloemenheuvel aan te kopen, in Septem ber 1951 werd ir. A. M. de Rouville de Meux te Den Haag aangewezen een raadhuis te ontwerpen en in de raadsvergadering van December 1953 kwam het eerste ont werp a?/n de orde. Een commissie werd samengesteld om dit te onderzoeken en op Aprik 1954 besloot de raad, omdat geen eenstemmigheid werd bereikt, de architect een-niéuwe opdracht te verstrekken en hem te vragen een plan te ontwerpen, dat een vereenvoudiging inhield van het oorspronkelijke plan. In het ontwerp moest volgens de opdracht een overkoepeling van de binnenplaats (verbinding bestaande -gebouw Bloemenheuvel met de nieuwe afdeling) worden opgenomen. Ir. De Rouville óe Meux heeft de nieuwe opdracht aanvaard en dezer dagen heeft hij het nieuwe ontwerp aan het gemeentebestuur aangeboden, dat de leden van de raad hierover gisteravond heeft ingelicht. Een belangrijk gedeelte in het nieuwe ontwerp' is de burgerzaal. De vorige maal aS een binnenplaats ontworpen, maar als de plannen uitgevoerd worden, dan zal de cemeente de beschikking krijgen over een «rote zaal, die vergeleken kan worden met de ridderzaal in het Haarlemse Stadhuis. naar zal het publiek zich kunnen bewe en en bij ontvangsten, huwelijksplechtig heden' waar veel publiek verwacht wordt en bijzondere bijeenkomsten zal die zaal gebruikt kunnen worden. De vorige keer i-as dit gedeelte niet overdekt en zou ver bleken kunnen worden met een court. Thans komt er een overdekte zaal. De lengte bedraagt zestien meter en de breed te dertien. Aan de achterzijde komen mo numentale trappen, die in verbinding siaap met de eerste verdieping. Huis van burgetij Het raadhuis moet worden het huis van de burgerij. De gemeenteraad heeft dit tenminste in zijn opdracht laten uitkomen. Dat komt niet alleen tot uiting in het bou wen van een burgerzaal, maar ook in het maken van een ingang, die gemaakt zal worden aan de voorzijde van Bloemen heuvel, die thans ook als ingang gebruikt wordt. In het vorige ontwerp was een in gang voor het publiek aan de zijkant ge dacht en de ingang bij Bloemenheuvel voor bijzondere gelegenheden. Een ieder betreedt het raadhuis in de toekomst dus aan de voorzijde. De pilaren in de ingang- portico blijven bestaan. Betreedt men de hal dan zal men voor ach zien de burgerzaal, die in het nieuwe gedeelte (dus achter Bloemenheuvel) zal gebouwd worden. Links van het bestaande gebouw komt de kamer van de burge meester en rechts een kamer voor de bij eenkomsten van B. en W". Deze kamer lean tevens gebruikt worden als kamer voor een der wethouders. Een tweede ka mer voor een wethouder is in het nieuwe gedeelte ontworpen en afgezien is van het vorige plan om drie kamers voor de wet houders te bouwen. „Bloemenheuvel" is maar een klein ge deelte van het nieuwe raadhuis. De totale lengte bedraagt 41 meter en het breedste gedeelte 35 meter. De nieuwe afdeling steekt evenals het vorige ontwerp buiten het bestaande gebouw uit. Het ge heel is echter een betere eenheid gewor- dea dan in het vorige plan. Representatieve delen aan de rechterzijde Zowel op de parterre als op de verdie ping zijn de zalen en de kamers voor re presentatieve doeleinden aan de rechter zijde ontworpen. Beneden is de trouwzaal gedacht en daarachter een zaal, waar men ca afloop der plechtigheid kan bijeen ko men om het bruidspaar gelukwensen aan te bieden. Op de verdieping is de raadzaal gedacht. Een ruime tribune voor publiek en pers it ontworpen. Afdelingen voor het publiek links Aan de linkerzijde van het nieuwe ge bouw zullen de afdelingen komen,waar mee het publiek het meeste te maken heeft; op de parterre zijn de kamers, waar meer bezoekers verwacht worden dan op de verdieping. Volgens het ont werp zijn aan de Zuidzijde de kamers voor de secretaris, de ontvanger, sociale zaken en huisvesting en aan de westzijde (ach terkant) voor de bevolking. Er is ook ruimte gereserveerd voor aparte kamers voor de chefs en voor spreekkamers. Op de verdieping zijn ontworpen ka mers voor de jurist, typisten, interne zaken, algemene zaken, ondepvijs en fi nanciën. In het algemeen hebben deze af delingen minder met het publiek te ma ken dan die op de' parterre. Op de ver dieping van Bloemenheuvel zijn gedacht een kleine vergaderzaal en commissieka mers. Het souterrain kan gebruikt worden als bergplaats voor rijwielen, archief, centrale verwarming, ruimte voor kolen, onzovoort. Romen blijven staan Om het gebouw worden enige lanen ont worpen. In de tuin aan de Noordzijde zal achter het geboomte een parkeerterrein aangelegd worden. De bomen aan de Noordzijde blijven staan en aan de Zuid zijde zal struikgewas worden aangebracht ter verfraaiing van de tuin. Van het ontwerp is een maquette ge maakt, dat de raadsleden Maandagavond gezien hebben. Binnenkort zullen com missies haar oordeel kunnen geven over het ontwerp en daarna zal het in een openbare vergadering van de gemeente raad aan de orde komen. De leden zullen dan op de hoogte worden gesteld van de kosten. Maandagavond omstreeks half zeven is de zeventigjarige heer A. G. Fortgens uit de Borncostraat in Haarlem op de Heom- steedseJ Dreef het slachtoffer van een ver- keerso ngeluk geworden. De heer Fortgens wilde op zijn fiets bij de Spaa.rnzichtlaan links afslaan en werd daarbij* aangereden door een achteropko mende, autobus, welke een extra dienst naar Heemstede had gereden en leeg te rugkeerde. De heer Fortgens werd zo ern stig gfcwond, dat hij kort na aankomst in het SL. Elisabeths Gasthuis, waarheen hg werd overgebracht, is overleden. Dei Heemsteedse verkeerspolitie verzoekt evenituele getuigen van het ongeluk zich bij htiar te vervoegen voor het verstrekken van. inlichtingen. Het bestuur van de vereniging van leraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in 3-Jederland, afdeling Haarlem, trad in de gisteravond gehouden jaarvergadering in zijn geheel af, maar werd bij acclamatie in de- zelfd e samenstelling herkozen. Dit bestuur besti'at dus ook voor het komende jaar uit de heren B. W. Solkamans. voorzitter; Ch. Van Haarlemse gemeentediensten en bedrijven Tijdens een Maandagmiddag gehouden bijeenkomst heeft de wethouder van Per soneelszaken, de heer W. C. Bakker, in het Stadhuis de medezeggenschapscommissies voor een aantal diensten en bedrijven van de gemeente Haarlem geïnstalleerd. Aan wezig waren de verschillende hoofden van dienst en de door de tot het Georganiseerd Overleg toegelaten organisaties aangewe zen leden van de commissies. Na een uiteenzetting gegeven te hebben van de zeer belangrijke en moeilijke taak, welke de commissies wacht sprak de wet houder de hoop uit, dat de werkzaamheden van de commissies niet alleen de onder linge verhoudingen doch ook de perso- neeels- en gemeentebelangen zullen bevor deren. Hierna verklaarde hij de commissies geïnstalleerd. Nadat namens de hoofden van dienst en de organisaties alle medewerking aan een goede werking van de commissies was toe gezegd werd de bijeenkomst gesloten. In de ouderdom van 84 jaar is te Haar lem overleden de heer C. K. Göllner, oud- E. de Bock.'secretaris, Rio Grandelaan 4l'te I offic5er van gezondheid le klasse van het Ovenveen; N. den Hartogh, penningmeester; en de dames W. van Driel en R. Beets, com missarissen. Het jaarverslag van secretaris De Bock getuigde van een in 1954 ontplooide grote activiteit. Ten sprake kwam eveneens de opleiding van Leerkrachten voor het lager onderwijs. Dit punt van de agenda gaf echter stof voor zulk een langdurige bespreking, dat de leden van de vereniging zich hierover nogmaals zullen uitspreken op een op Vrijdag 13 Februari in hotel Lion d'Or te houden buitengewone algemene vergadering. De verschillende commissies (vaardig- heidsproeven, ho key en zwemmen) werden volgens het bestuursvoorstel benoemd; in enkele vacatures zal nog later voorzien worden. Koninklijk Nederlands Indische Leger. De thans overledene is op 21 Februari 1871 te Batavia geboren. Hij studeerde in Utrecht in de medicijnen en na het slagen voor het artsexamen was hij in 1896 enige tijd scheepsarts van de Maatschappij Ne derland. Een jaar later werd jiij benoemd tot officier van gezondheid tweede klasse en in 1905 tot officier van gezondheid eerste klasse. In 1906 werd de heer Göll ner gepensionneerd en een jaar later volg de zijn benoeming tot ridder Militaire Willemsorde derde klasse. De crematie is bepaald op Woensdag na aankomst van trein 12.01 uur te Wester- veld. De perspectieftekening van het oorspronkelijk aan de raad voorgelegde ontwerp van ir. A. M. de Rouville de Meux. Zoals men ziet zijn de uiterlijke verschillen tussen oud en nieuw ontwerp minimaal. Een foto van de maquette van het nieuwe ontwerp voor het Bloemendaalse raadhuis, van de achterzijde genomen. De architect heeft dezelfde bouwstijl toegepast als bij zijn eerste ontwerp. Vandaag herdenkt de heer F. W. van der Ploeg het feit, dat hij 25 jaar in de ver- voersbranche in dienst is. De heer Van der Ploeg was vroeger als boekhouder en daar na als procuratiehouder werkzaam bij de vervoermaatschappij „De Duinlander". Nadat deze maatschappij in 1946 door de N.Z.H. was overgenomen, doorliep de heer Van der Ploeg in dit bedrijf verscheidene afdelingen, thans werkt hij bij de alge mene dienst. Vanmorgen heeft de jubilaris bezoek ontvangen van de directeur van de N.Z.H., te heer J. J. Jurrissen, diens echtgenote en «e secretaris van de directie, mr. J- H. Bremmers. De heer Jurrissen overhands- te de jubilaris het getuigschrift voor 25- iarige trouwe dienst van 'de MaatschapDii ,;oor Nijverheid en Handel en de daarbij behorende zilveren draagmédaille. De heer Bremmers overhandigde een foschenk in enveloppe. Vanmiddag zullen vele collega's de heer Van der Ploeg komen gelukwensen met djn jubileum. ONDERTROUWD: 31 Jan.: Th. I. F. Grup- ping-Dresens. BEVALLEN van een zoon: 27 Jan.: A. J. lins-Leijer; 29 Jan.; W. G. Smit-De Leth: Jan.:'H. C. de Ruiiter-Buijs: J. van der Meulen-Vorkade; A. A. van de Wetering- Donkers; S. Kales-Visser; J. Kaestner-Fcrg; 3' Jan. A. M. Kroon-Sarink. BEVALLEN van een dochter: 29 Jan.: Leendertse-De Vries: G. M. Lemlijn-Zoo- v>ers; 30 Jan.: G. E. Woelingn-Kroese: L. Pepko-Van Roven: S. Nevndorf-De Ceuninck van Capelle: M. E. A. Huiibens-Van Kleeft'; "1 Jan.: M. C. Raatgever-Rottier. OVERLEDEN: 28 Jan.: A. J. Lips. 70 jaar, Burgemeester Sandbergstraat: J. D. Wolf- Vroesom de Haan, 86 jaar, Kleine Houtweg: J® Jan.: F, H. J. Leeners, 79 jaar. Zijlweg; Leemans, 59 jaar, Zaanenlaan: A. G. Boe- ree, 64 jaar. Rijksstraatweg; J. P. Snel-Nies- jen, 84 jaar. Tetterodestraat: J, C. Mentink, 51 jaar, Zonnebloemstraat; J. M. Graal-Hen- driks, 97 jaar, Gedempte Voldersgracht; J. pamsma, 54 jaar, Maasstraat; G. Hage-Born, 50 jaar, Floresstraat. In de tuinzaal van het Haarlemse Con certgebouw heeft de danscriticus J. Schul- tink gisteravond zijn cursus voor leden van de vereniging „Geloof en Wetenschap" over de ontwikkeling van de balletkunst voortgezet. Zoals men zich wellicht herin nert uit het daarvan uitgebrachte verslag was de eerste lezing (met demonstraties door leerlingen van de Kennemer Ballet studio) aan de oude gezelschapsdansen ge wijd. In aansluiting daarop begaf de in leider zich thans op bekender terrein: de hofballetten, de blijspelen en divertisse menten van Molière en de stichting van de Académie Royale de la Danse. Spreker lichtte zijn betoog over de vin dingen van eigen passen en andere bewe gingen ten dienste van het „klassieke" ballet toe met talrijke anecdotes, onder meer over de vermaarde danseres Guimard, die zo mager was, dat men zei wanneer zij in een pas-de-trois met manlijke part ners optrad: „Dit is nu een gevecht van twee honden om een been!" Uitvoerig stond de heer Schultink stil bij de beteke nis van de choreograaf Noverre en die van de Italiaanse dansmeester Carlo Blasis, evenals bij de vernieuwingen die aan zulke figuren als La Camargo, Sallé, Heinel en in een jonger verleden Pierrina Legnani te danken zijn. In de loop van zijn voordracht liet spre ker voorts uitkomen, hoeveel er van de oude volksdansen in de zogeheten acade mische techniek bewaard is gebleven. Hij was zo gelukkig (en het publiek mocht dat met hem zijn) de medewerking van twee eerste solisten van het Nederlands Ballet, te weten Maria Huisman en Linda Manez, te genieten. Zij demonstreerden respectie velijk zo goed en zo kwaad als het ging op het gladde toneeltje elementaire oefe ningen in beide genres. Met de volgende conclusie besloot de heer Schultink zijn zeer levendige en inte ressante causerie: ..De volksdans geeft de houding weer van de aardse mens, die niet naar verfijning streeft, maar afwacht waar de natuur hem toe drijft. De techniek is sterk rhythmisch en vitaal. Het voortdu- durende denken over de techniek, over de mogelijkheden en functies van de spieren bij de academische dans, ging gepaard met het denken over de wereld. En op beide terreinen vond de mens nieuwe gedachten. Zo dient de ballettechniek thans in zijn hoogste vorm ook om de hoogste gedachten van de mens uit te drukken". De cursus wordt op 14 Februari besloten met een voordracht over de diverse stijlen in het klassieke ballet. Aan dit program ma werkt een ensemble van zes dansers en danseressen uit het Nederlands Ballet mee. Zij zullen niet op het podium, maar in de zaal optreden, tussen de toeschou wers, die in een halve cirkel om de „dans vloer" geplaatst worden. En zo kan dat om meer dan één reden een belangwek kende avond worden. D. K. Vandaag is de Amsterdamse neuroloog en psychiater dr. A. M. Lorentz de Haas (zie Haarlems Dagblad van 25 Januari j.l.), die dr. B. Ch. Ledeboer opvolgt als direc- teur-geneeshéer van „Meer en Bosch", zijn taak in de Heemsteedse inrichting begon nen. In de loop van deze of de volgende week de juiste datum staat nog niet vast zal hij met enige plechtigheid officieel in deze functie bevestigd worden. De toegenomen werkzaamheden van het bureau der Protestants Christelijke Reclas- seringsvereniging (afdeling Haarlem) heeft ertoe geleid, dat het bureau van de Camp- laan 36 te Heemstede is overgebracht in een beter geoutilleerde localiteit aan de Duvenvoordestraat 88 in Haarlem. Het zal op werkdagen geopend zijn van 9.30 tot 12.30 en ook de spreekuren voor Haarlem en omgeving zullen er worden gehouden, namelijk 's Maandags en 's Vrijdags van 20 uur tot 21.30 uur. Kwart eeuw in dienst van de sociale verzekering De directeur van het districtskantoor Haarlem van het Gemeenschappelijk Ad-' ministratie Kantoor, de heer P. J. Th. Damave, werd hedenmorgen door het per soneel van het kantoor en door collega's van andere kantoren gehuldigd ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum in dienst van de sociale verzekering. In de voorzaal van Brinkmann, die met zeer vele bloemstukken getooid was, wer den hij en zijn echtgenote door verschei dene sprekers gelukgewenst. De eerste, die het woord voerde, was dr. P. Beijer, lid van de directie van het Centraal Admi nistratiekantoor in Amsterdam, die herin nerde aan de vele kwaliteiten, welke de carrière van de heer Damave in de sociale verzekering hebben mogelijk gemaakt. Vervolgens sprak de chef van de alge mene dienst van het G.A.K., de heer H. J. van der Weele en na hem de heer P. van der Berg, directeur van het districtskan toor te Alkmaar. Namens het N.V.V. en namens de plaatselijke adviescommissie van de bedrijfscommissie voor het weg vervoer voerde voorts de heer D. Verbaan het woord en tenslotte richtten namens het personeel de heren A. J. van Harn en J- van Eek het woord tot de jubilaris, die in een uitvoerig dankwoord de rij van spre kers beantwoordde. Verscheidene geschen ken begeleidden de gelukwensen aan de h«er Damave en zijn echtgenote. De leden van de gemeenteraad van Bloemendaal, die Maandagavond bijeen waren om op de hoogte te komen van de plannen van het nieuwe raadhuis, zijn tevens in de gelegenheid geweest kennis te nemen van de bescherming bevolking. In Bloemen daal zal een nieuwe wijkindeling tot stand komen; het aantal wijken is terugge bracht van tien tot vijf; er zijn 90 inwoners nodig om de werkzaamheden te ver richten; van wie er zich reeds 50 hebben gemeld. Verwacht wordt, dat binnen zes weken de 80 procent bereikt is. Wethouder A. van Geluk deelde tijdens de besprekingen mee, zich aan te melden als actief lid van de bescherming bevolking. „Hij is dus de eerste B.B.-er uit de gemeenteraad", merkte burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller, die krachtens zijn ambt lid van de kringraad is, op. Mr. A. Beets hoopt op Donderdag 3 Fe bruari zijn zestigste verjaardag te vieren. Ware de heer Beets slechts een alom geacht advocaat en procureur dan zou er weinig aanleiding zijn om aan .de datum van de derde Februari algemene bekend heid te geven. Maar deze Haarlemmer van geboorte diende en dient zijn stad op ve lerlei wijzen, nadat hij zich in 1929 er op nieuw vestigde. Daarvoor had hij aan de Universiteit van Utrecht gestudeerd, waar hij in 1923 de titel meester in de rechten behaalde na eerst gedurende vier jaren in'militaire dienst te zijn geweest. Na af loop van zijn studie vestigde hij zich aan vankelijk als advocaat te Leiden. In zijn geboortestad heeft mr. Beets zijn krachten gegeven aan vele organisaties en instellingen in het maatschappelijk en ker kelijk leven. Zo werd hij in 1930 benoemd tot secretaris-kerkvoogd van de Neder lands Hervormde gemeente, later volgde hij de heer H. Franken Jr. als president kerkvoogd op. Deze functie bekleedde hij tot de zomer van 1953. Men kon de heer Beets ook aantreffen in vele commissies en besturen van op onderwijsgebied werk zame instanties, hij was actief in de libe rale staatspartij „De Vrijheidsbond", waarvoor hij van 19351939 zitting had in de Haarlemse raad, hij is nog steeds voorzitter van „Weldadigheid naar ver mogen", hij spant zich in voor de Haar lemse Hulpbank en weet eigen en anderer ontspanning te verhogen door het bekle den van de waardigheid van Keizer van Haarlems oudste sociëteit, „Trou moet blijeken". Men kan hem aantreffen in het bestuur van de Sociale raad, als penning meester van het nimmer versagende comité tot oprichting van het Hildebrandmonu- ment, maar het meest wellicht op de con certen van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, waarvan hij bestuurslid is. Want het valt niet te ontkennen dat de grote liefde van mr. Beets zowel in het verleden als thans is uitgegaan naar de muziek en haar beoefenaren. Voor de Haarlemse Orkestvereniging, waaraan hij in de moeilijkste jaren van haar bestaan vele uren heeft gegeven en voor het voort bestaan waarvan hij zich grote krachtsin spanningen heeft getroost ook al zijn die niet altijd op gelijke wijze gewaar deerd heeft hij zich grote verdiensten verworven. Daarnaast getuigt hij als voor zitter van de Haarlemse Volksmuziek- school van zijn gezindheid om de muziek beoefening niet het voorrecht te willen la ten zijn van een beperkte groep, maar deze binnen het bereik van velen te willen brengen. Om hem voor al deze activiteiten te hul digen hebben zijn vele vrienden een recep tie voor hem gearrangeerd, welke overi gens slechts bestemd is voor de kring der genen die hem in een van de bovenge noemde functies kennen, de toeloop zou anders te groot worden. Deze ontvangst wordt op zijn verjaardag van half vier tot vijf uur 's middags gehouden. Ongetwij feld zal de jarige ook bij die gelegenheid blijk geven van de hem zo éigen humor en slagvaardigheid die een discussie met hem tot een steeds weerkerend genoegen ma ken. De burgemeester deelde in zijn inleiden de toespraak tot de leden van de gemeente raad mee, dat als er bijzondere onderwer pen te behandelen zijn, hij de leden bijeen zal roepen. Het onderwerp bescherming bevolking is bijzonder geschikt om mee te beginnen. Mogelijk hebben de bewoners hiermee in de toekomst te maken. Er bestaan nog vele misverstanden en om die weg te werken hebben de raadsleden en ,de bewoners een taak te vervullen. De heer P. G. van Z wie ten, plaats vervangend kringhoofd van de kring VI (omvattende negen gemeenten van Uit hoorn tot en met Zandvoort) gaf een uit eenzetting van de bescherming bevolking. Daarbij herinnerde hij er aan, dat de or ganisatie vier a vijf jaar geleden opgericht is. Het doel is eventuele gevolgen voor de burgerbevolking 9P te vangen. Het is be kend, dat de oorlog zich niet meer beperkt tot de slagvelden, maar tot die delen, waar belangrijke centra enzovoort gevestigd zijn. Eventueel wordt de burgerij het eerst getroffen. Ook werkt de bescherming be volking in vredestijd om rampen te be strijden. Spreker deed mededelingen hoe er in de kring VI gewerkt wordt onder leiding van de negen burgemeesters, die de krkig- raad vormen. In iedere gemeente beschikt men over eigen personeel en materiaal, maar is er gevaar in een andere gemeente van de kring, dan staat men elkaar bij. Bloemendaal, Heemstede. Beverwijk en Zandvoort zijn in een onderkring onder gebracht en deze gemeenten helpen elkaar in de eerste plaats. Mocht de hulp uit an dere gemeenten uit de gehele kring on voldoende zijn, dan kan men nog een be roep doen op een mobiele colonne van het rijk of od een ploeg uit een ander deel uit Noordholland. Zuid-Holland of Utrecht. De heer Van Zwieten besloot met te zeg gen: „het is beter een bescherming bevol king zonder oorlog, dan een oorlog zonder bescherming bevolking". De heer J. B u i t e r, die als hoofd van de bescherming bevolking in Bloemendaal optreedt, heeft de leden van de gemeente raad een inzicht gegeven van de organisa tie in de gemeente. Daarbij merkte hij op, dat Bloemendaal met zijn 20.000 inwoners een bijzondere vorm heeft. Dezen leven ook als het ware naast elkaar. Behalve in Vogelenzang bestaat er geen gemeenschap. Toch zijn de bewoners niet egoïstisch, het geen in de oorlog gebleken is. Men hielp de naaste gaarne. Spreker herinnerde er aan, dat de orga nisatie bescherming bevolking geheel an ders moet zijn dan de luchtbeschermings dienst in de oorlog. Bij een eventuele oor log kan verwacht worden, dat de vijand tracht chaos en wanorde te scheppen. Oorspronkelijk was Bloemendaal ver deeld in tien wijken (Bloemendaal-Noord, Bloemendaal-dorp met drie wijken, Over- veen met twee wijken, Aerdenhout met drie wijken en Vogelenzang). Het doel ir thans in vijf wijken (Bloemendaal-Noord Bloemendaal-dorp, Overveen, Aerdenhou' en Vogelenzang) mobiele diensten te vor men. Het plan heeft reeds de instemming van de Commissaris der Koningin der nrovincie en thans moet het ministerie van Binnenlandse Zaken het nog goedkeuren. In afwachting hiervan is reeds met ingang van 1 Januari j.l. begonnen aan het vormen van blokploegen. Hierin heeft de heer De Vries,oud-adjudant van politie, een aan deel. Dank zij diens medewerking zijn er in Bloemendaal-Noord reeds 11 aanmel dingen (20 leden zijn nodig); in Bloemen daal-dorp is de ploeg volledig. Deze groe pen zullen dezer dagen voor de eerste maal bijeen komen om deel te nemen aan de oefeningen. In Overveen zijn 4 aanmeldingen, in 'Aerdenhout 3 en in Vogelenzang 12. De ploeg EHBO'ers is in dit deel der gemeente reeds gediplomeerd. In totaal zijn er 90 bewoners nodig en 50 hebben zich gemeld. Spreker had de verwachting, dat over zes weken minstens 80 percent aanmeldingen is geboekt. Reeds zijn voor de gemeente aangeschaft 800 meter slang voor de brandweer, kleding voor 55 BB'ers, 24 tassen voor eerste hulp, 13 paar laarzen en al het materiaal voor de reddingsploegen. De leden van de raad hebben recht op de hoogte te zijn van de organisatie en van het materiaal. Als vertegenwoordigers van de bevolking dragen zij de verantwoorde lijkheid van de gang van zaken, maar het is ook van belang, dat zij meewerken aan het vormen van de ploegen. Zij kunnen via maatschappelijke en kerkelijke organisaties bereiken om de weg naar de BB open te maken. Spreker wekte de raadsleden op steun te verlenen. De burgemeester richtte zich in zijn dankwoord tot de inleiders, die reeds zoveel voor de BB hebben gedaan en tot de leden van de raad; als dezen medewerken, dah zal het doel spoedig bereikt zijn. De heer Van Geluk verwachtte dat tijdens eventueel gevaar jongeren het zware werk moeten verrichten of in mili taire dienst zijn. Er zijn bij de BB ouderen nodig en spreker meldde zich daarom aan. De heer Van Zwieten deelde in ant woord op vragen mee, dat alle Nederlan ders boven 16 jaar, die niet in militaire dienst zijn en die in hun bedrijf gemist kunnen worden, doordat zij geen sleutel positie hebben, zich kunnen melden. De indeling van de kring noemde hij niet zo vreemd, als men zou denken. Als binnen kort het bureau van het kringcommando in Hoofddorp geooend wordt, zal men ter plaatse een goede indruk krijgen van de indeling van de kring. De wegen zijn goed en voldoende. De proef, welke door de vereniging „Vrienden van hett Noordhollands Philhar- monisch Orkest" is genomen met uiteen zettingen over op concerten uit te voeren werken, onmiddellijk voorafgaande aan de concerten, is een groot succes geworden. Dit is de reden, waarom zij "er mee voort gaat. De heer Paul Chr. van Westering zal Vrijdag 4 Februari om kwart over zeven in de bovenzaal van het concertgebouw een inleiding houden tot het triple-concert van H. Badings en het „In Memoriam", herinnerend aan de stormramp van 1 Fe-- bruari 1953, van Lex van Delden. Deze werken zullen die zelfde avond om 8 uur uitgevoerd worden door het Trio Hesmerg en het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Toon Ver- hey. De gezamenlijke ziekenfondsorganisaties ïebben aan de apothekers, huisartsen,tand artsen en specialisten (medewerkers van de ziekenfondsen) medegedeeld, dat zij be reid zijn de netto-honoraria met 6 percent te verhogen. De betreffende voorstellen zijn nog niet volledig uitgewerkt. Met name de vraag hoe het netto-honorarium moet worden berekend, met andere woorden wat precies onder practijk-kosten moet worden ver staan, vormt thans nog een punt van on derzoek. Het aanbod, dat geheel op initia tief van de ziekenfondsen is gedaan en dus geen vrucht is van enige overeenkomst met de medewerkers, komt voort uit de overtuiging van alle ziekenfondsbesturen dat de loonsverhogingen en de toegenomen welvaart billijkheidshalve moeten leiden tot verhoging; van de honoraria. ORLANDO (Un. Press) Dr. Kohn R. Mott, een protestantse leider die in 1946 de Nobelprijs voor de vrede gekregen heeft, is te Orlando in Florida op 89-jarige leef tijd overleden. Dr. Mott was vele jaren algemeen secre taris van de nationale raad en het inter nationale comité van de Young Men's Christian Association. Aan het einde van de vierde dag van de vierde testmatch tussen Australië en .Engeland in Adelaide hadden de Austra liërs in de tweede innings reeds drie wickets verloren voor 69 runs. nadat zij Engeland all out hadden gekregen voor 34runs. Hetgeen betekende dat de En gelsen ld runs voorstonden. De vierde dag begon nogal verrassend, omdat Engeland binnen een kwartier Compton en Cowdrey, die aan het einde van de derde dag met respeptievelijk 44 en 77 runs not out waren gebleven, verloor. Zij voegden slechts 2 runs aan het Engelse totaal 230 voor 3 toe. Evans en Bailey begonnen daarna aanvallend te spelen en scoorden 40 runs binnen 25 minuten. Maar toen de Australische spinbowlers in de aanval werden betrokken was 't gauw met Evans gedaan. Wardle, de volgende bats man, maakte daarna snel 23 runs, maar werd toen gevangen op het bowlen van Johnson. Ook Bailey werd daarna ge vangen, waarna Statham en Appleyard de stand nog opvoerden tot 341, achttien runs meer dan de Australiërs in de eerste in nings hadden gemaakt. Het was duidelijk dat de Australiërs in hun tweede innings snel zouden gaan sco ren. Een hoog totaal en genoeg tijd is voor hen de enige kans om de vierde testmatch te winnen. McDonald en Morris openden de innings. In de eerste vier overs scoor den zij 22 runs. Toen Hutton Appleyard in de aanval betrok was het echter spoe- die met Morris gedaan. Ook Burke en Harvey hielden het daarna op het bowlen van Appleyard niet lang uit. Zij voegden respectievelijk slechts 5 en 7 runs aan het totaal toe. Aan het einde van de dag was het Australisch totaal 69 voor drie met McDonald 29 en Miller 12 not out. Ap pleyard had de fraaie bowlingcijfers van 3 voor 13. De Engelse innings verliep als volgt: Hutton c. Davidson b. Johnston 80; Edrich b. Johnson 21; May c. Archer b. Benaud 1; Cowdrey c. Maddocks b. Davidson 79; Compton l.b.w. b. Miller 44; Bailey c. Da vidson b. Johnston 38; Evans c. Maddocks b. Benaud 37; Wardle c. and b. Johnson 23; Tyson c. Burke b. Benaud 1; Appleyard not out 10; Statham c. Maddocks b. Be naud 0; extra's 7. Totaal 341. Het Nederlands militair elftal, dat Woens dagmiddag op het terrein van Sparta in Rot terdam uitkomt Jegen de Portugese militaire ploeg, is thans in zijn geheel definitief samen gesteld. De opstelling luidt: Doel: Feyt 'Willem II); achter: Van Ker- kum (Feijenoord) en Kuys (Haarlem); mid-' den: Verhoeven (Xerxes). Frölich (En schedé) en Van Woerden Feijenoord); voor: Mul (EDO), Brusselers (PSV). Boot (Spar ta), Van der Wel (Ajax en Rijnvis (ADO). Reserves zijn: Van Helden (NAC), Burgers (Hermes-DVS), De Wit (PSV). Elfering (Robur et Velocitas) en Kuystermans (Inter nos).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7