Het gecompliceerde Braziliaanse karakter weerspiegeld in een stad Gezicht op Rio Rio de Janeiro rekent af met verveloos verleden Nieuwe beroeps wet goedgekeurd Nederland oefent critiek op tabellen in ILO-rapporten EERSTE KAMER Auto-Radio Conclusies getrokken uit gegevens die een scheef beeld geven Melkverbruik daalt Trouwlustige dames gedupeerd Aanhoudende hoest 8 H. J. MAERTENS N.V. Voorwaardelijke straf voor automobilist Belgische loodsen op de Schelde in staking Hoofdinspecteur van politie trachtte te smokkelen Aangehoudene had een banksafe met f 165.000 Gevaarlijke wegen in Noord-Beemster Faillissementen WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 De grillige kustformaties van Brazilië zijn in de nabijheid van Rio de Janeiro tot een schilderachtige wanorde van puntige rotsheuvels, witte stranden, inhammen, eilanden en landtongen aangegroeid. Reeds van Recife af, het eerste landingspunt op Zuid-Amerikaanse bodem, tekent de kustlijn zich tegen het smaragden water af als een kronkelende roodzwarte lijn, doch als het vliegtuig op Rio aanvliegt komt men ogen tekort om de omvang van deze reusachtige stad terug te vinden tussen de geo grafische variaties. De stad slingert zich tussen rotsachtige heuvelruggen en pieken, omvat de witte zandstroken langs de branding en kruipt omhoog tegen de hellingen van de beboste steile bergen een onafzienbare verzameling van hoge en lage bouwsels, afgewisseld met groen en rood. Groen van de stadsparken, rood van de bouwterreinen, waar Brazllië's rode zand omhooggewoeld wordt. Rio heeft een prachtig vliegveld voor de burgerluchtvaart, vlak langs het water van de reusachtige binnenbaai, die de boezem voor de talrijke grote havenbekkens vormt. Terwijl het vliegtuig laag over de baai scheert om zijn wielen zonder schok aan de grond te zetten krijgt men een snel doch imposant panorama van de eindeloze huizenvlakte, die hier, aan de kust van een woest en slechts voor enkele procen ten geëxploreerd land, de geheimzinnige, romantische metropool vormt waarvan de naam alleen al visioenen van zomerse kleuren en bont vertier oproept. lierbouiL Loodrecht uit de vlekkeloze blauwe lucht straalt de zomerzon op Rio neer. Schaduw vindt men in deze bewegelijke drukte slechts in de koele winkelhallen, onder de palmen op de pleinen en vlak langs de enorme wolkenkrabbers in de city, die de moderne herbouw van het oude Rio accentueren. Want Rio wordt her bouwd. De stad rekent genadeloos af met de overblijfselen van vroeger eeuwen, ganse stadswijken vol afgrijselijke krot ten en verveloze gevels, die in treurende lelijkheid herinneren aan een slechte bouwsmaak. De Moorse stijl heeft zich in de ogen van het moderne Brazilië gelukkig niet kunnen rechtvaardigen en het is al lelijk heid wat onder de slopershamer valt, ter wijl hier en daar een sober Frans kerkje of een al even eenvoudig als blank ge bleven bouwwerk van Europese missio narissen gespaard wordt al wordt het ingesloten door de reusachtige, gedurfde bouwsels der moderne zakelijkheid. In het centrum van Rio verheft zich in drukwekkend de gouvernementswijk. Sprakeloos kijkt men op naar de impo sante ministeries, die als sierlijke, stijl volle wolkenkrabbers naar de blauwe lucht reiken. Het ministerie van Oorlog, het ministerie van Financiën, het mini sterie van Opvoeding het zijn bouw werken die finaal en radicaal de groots heid van een moedig volk realiseren. Moe dig door de niet-aarzelende vertolking ener nieuwe architectonische opvatting, waarin geen spoor van kleinzieligheid of afhankelijkheid meer te bespeuren valt. Vijftien, twintig verdiepingen hoog spre ken deze kolossen van steen tegelijk van durf en van charme. Zij verenigen zowel de vastberadenheid van een tot totale on afhankelijkheid voorbestemde natie als de sierlijke, Zuidelijke geest van een kunst zinnig en humaan mensentype in zich, wat tegelijk het kenmerk van Rio kan worden genoemd: Een nieuw Parijs, maar grootser, flinker, met meer levensmoed en frisheid, niet moe en niet gedesillusioneerd, doch barstens vol met initiatieven en levensdurf. Doch planning en vooruitziendheid liggen hem slecht. Hij houdt er bovendien een levensfilo sofie op na, die niet altijd goed te begrijpen is voor een inboorling van delude Wereld. De levensvreugde is vaak bij hem de plot selinge rem op zijn energie en voortva rendheid. Hij ontdekt in sommige ogen blikken, dat hard werken en modernise ren en geld verdienen niet alles op de wereld is. Misschien dat de blauwe lucht en de stralende zon boven Brazilië er mede-schuldig aan zijn in ieder geval verdwijnt dan plotseling de rationele, vlij tige en progressieve Braziliaan en staat de Zuid-Amerikaan, de dwepende, poë tische, contemplatieve en mijmerende kleurling ervoor in de plaats. En daarom blijven de „afschuwelijke Morro's" zoals ze zijn In de massale onderlaag der Braziliaanse maatschappij leven millioenen, die nooit Copacabana! Het luxueuse, mondaine strand van Rio, waar reusachtige hotels en andere wolkenkrabbers de boulevard bezomen. Des avonds is Copacabana een sprookje van licht en fleurige figuren. Op het witte zand langs de schuimrand der branding zijn tot ver in de nacht duizenden stedelingen bezig met romantische mijmeringen en andere frivole tijdpasseringen, die passen in het beeld van het luchthartige, zonnige of door een grote maan beschenen Copacabana. Prachtige koningspalmen te Rio Er zou over de bouwstijlen van Brazilië een boek te schrijven zijn. Niet alleen over de indrukwekkende bouwwerken van de city in Rio of San Paulo, waar de behoef ten van economie en politiek het aanzijn geven aan enorme, ten hemel reikende blokken doch ook over de liefelijke, met groen en rood gestoffeerde buiten wijken, de residentiële kwartieren, waar moderne villa's in prachtige tuinen ver rijzen als kleine sprookjespaleizen, niet gebonden aan voorschriften van schoon heidscommissies of eenzijdige voorschrif ten. doch als het ware groeiend in duizend variaties uit de welige bodem van een ware architectonische kunstzinnigheid; ieder voor zich mooi, en ieder voor zich anders dan andere. Niet enkel schoonheid Maar Rio biedt niet enkel schoonheid. Midden in de stad, boven de brede ver keerswegen die er met ruime tunnels door- heensnijden, verheffen zich de „Morro's", de woonoorden der massa verpauperden, de heuvelruggen die tot de top zijn volge bouwd met lemen hutten en andere arme lijke onderkomens en die de broedplaatsen vormen van armoede, misdaad, ziekten en narigheid. De rechtgeaarde Braziliaan van „het hogere plan" ergert zich daar voort durend en hevig aan. Hij schaamt zich tegenover het buitenland voor deze wan toestand. voor deze „afschuwelijke Mor ro's", zoals hij ze noemt. „Daar moeten we zo gauw mogelijk een einde aan ma ken", zegt een van mijn Braziliaanse gast heren wrevelig, doch met de energieke blik in de ogen die doet verwachten dat ook dit probleem krachtig zal worden aan gepakt. De Brazilianen hebben talrijke problemen krachtig aangepakt en met grote energie de steile weg be klommen, die leidt van „achterlijkheid" naar een moderne huishouding. Doch de gecompliceerde natuur van het Brazi liaanse volk maakt, dat de energie en het initiatief soms worden afgezwakt tot een gezapige indolentie, en dat het goede voornemen geen enkel tastbaar gevolg heeft. De Braziliaan improviseert graag, en misschien is dat wel zijn grootste gave. naar boven komen. De millioenen van de Morro's; de slenterende schoenpoetsers, die geen schoenen poetsen doch dobbelen in de schaduw der stadparken; de gaucho's op hun sjokkende ezels hobbelend langs de snelwegen en op weg van het niets naar het niets; de slapers aan het strand van Copacabana en Panéma, die aan een para sol genoeg hebben om gelukkig te zijn; de Indiaan in het oerwoud, die sinds jaren de zilveren vogels van de K.L.M. als af gezanten van een nijvere en werkende wereld over zich heen ziet vliegen, doch nog steeds leeft van de jacht en de vis vangst in de Amazone en zich schuw in de bossen terugtrekt als er een expe ditie van (op dat moment toevallig zeer nijvere) Brazilianen langstrekt die op zoek is naar nieuwe exploratiemogelijkheden T egenstelling De tegenstelling in de geest en nei karakter van de Braziliaan leeft tastbaar en navrant in de stad Rio, die smeltkroes van rassen en die bijenkorf van nationali teiten, waar hard gewerkt en zalig geluierd wordt, waar fortuinen worden verdiend en bittere armoede geleden. Waar kinderen van honger sterven en kinderen de weg naar de rijkdom vinden. Waar lemen hut ten hoger dan de hoogste wolkenkrabber tegen de berghelling temidden van woeste wouden en toch midden in de metropool het beeld der tegenstellingen volmaken. De stranden van Rio, geschenken van Het „suikerbrood", gezien uit de woning van de Nederlandse voorlichtingsattaché, de heer G. S. de, Clercq. God aan een stovende stad, kenmerken zich door het witste zand en het groenste water van de wereld, onder de blauwste hemel van het heelal en met als coulissen de donkergroene bergen, die als bemoste kegels uit het schuim van hun branding oprijzen. Het „Suikerbrood", de bekendste berg van Rio, kan men het best bewonde ren uit het raam van de woning van de heer G. de Clercq, een oud-Haarlemmer die als voorlichtingsattaché aan de Neder landse ambassade is verbonden en bewon derenswaardig' werk doet ten opzichte van de propaganda van Nederland in Brazilië. Hij is echter eveneens propagandist voor Brazilië bij de Nederlanders wat ik ten- volle kon ervaren. Uit de studio van zijn vrouw die door de prachtige kleuren van het land geïnspireerd werd tot de schilderkunst, waarvan ik enkele zeer ge slaagde specimina mocht bewonderen is de bovenste foto gemaakt. Sonja de Clercq heeft Brazilië liefgekregen en haar kunst neigend naar het modernisme als de drijfveer van het nieuwe Brazilië, doch figuratief en plastisch blijvend naar de Braziliaanse beschouwelijke aard heeft in de kleuren van het land een hef tige bezieling gevonden, die zij vaardig en eenvoudig weet te verbeelden. Ook hier is het de tegenstelling, die be hoedt voor extremismen. Misschien is Rio en Brazilië voorbestemd om altijd te blijven balanceren op de scheiding van oud en nieuw, van vlijt en gezapigheid, van rijkdom en armoede, van grootsheid en eenvoud. Als zodanig kan men Rio met nog meer rqpht een diamant noemen: een door de natuur gewrochte edelsteen, geslepen door nijvere mensenhanden, doch schitterend slechts door zijn eigen ge compliceerde, in tegenstellingen Gods licht weerkaatsende schoonheid. J. L. De Eerste Kamer heeft Dinsdag het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de organisatie en procedure van de Centrale Raad van Beroep en de Raden van Beroep behandeld. Aanleiding tot herziening van de be- roepswet is geweest de in de kringen der vakbeweging levende vraag om een ver sterking van het sociale tegenover het juridische element in de rechtspraak van de Centrale Raad van Beroep. In het ver leden heeft dit college over enige princi piële punten beslist op een wijze, die ar beiderskringen niet vermocht te bevredi gen. Men achtte het, met name in de krin gen der vakbeweging, wenselijk de ont wikkeling van de jurisprudentie van het college in sociale zin, ook voor de toe komst, door het treffen van bepaalde maatregelen te waarborgen. De regering is daarna gekomen met een algehele technische herziening van de be staande Beroepswet. In de nieuwe Be- roepswet wordt niet meer uitgegaan van de ongevallenwet 1921, maar van het feit, dat verschillende wetten welke in het ont werp niet met name worden genoemd, ad ministratieve rechtspraak zullen opdragen aan de Raden van Beroep er\ de Centrale Raad van Beroep. Ook in de inwendige systematiek der wet zijn veranderingen aangebracht, gro tendeels is de systematiek van de Ambte narenwet 1929 overgenomen. Tijdens de behandeling in d.e Tweede Kamer is in het ontwerp nog een aantal verbeteringen aangebracht. Mr. Witteman (KVP achtte het niet juist, dat medische deskundigen ge gevens voorleggen aan de voorzitter van de Raad van Beroep. Dit achtte hij in strijd met het beroepsgeheim van de arts. Mr. In 't Veld (PvdA) vroege zich af of de belangen van de patiënt wel Voldoende gewaarborgd zijn, als ze afhankelijk zijn van één behandelende arts. De heer Wibaut (PvdA) verklaarde zich beslist tegen het inzage geven aan patiën ten van medische rapporten. De minister van justitie antwoordde dat hij de suggestie van mr. Witteman om de Centrale Raad van Beroep voortaan So ciaal Administratief Gerechtshof te noe men niet kon overnemen. Door overleg ging in de gegevens van medische des kundigen aan de voorzitter van de Cen trale Raad van Beroep kwam zijns inziens het medisch beroepsgeheim niet in het ge ding. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 De baai van Rio. Verkeerstunnel onder een „Morro". Boven het snelverkeer slijt de kleurling in povere omstandigheden zijn leven doch velen zouden nergens anders kunnen wennen! GENèVE (ANP) De Nederlandse re geringsvertegenwoordiger het Tweede Kamerlid mag. dr. J. C. Stokman OFM heeft op de Europese conferentie van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.O.) betoogd dat „de verwezenlijking van een geïntegreerde Europese economie zal voe ren tot de definitieve bevrijding van de vrees voor ernstige economische crises en massale werkloosheid. Dr. Stokman liet ook enige critiek horen op hét rapport dat tot basis van de besprekingen dient. Dat rapport bevat in het hoofdstuk over „Het probleem der verschillen in arbeidsvoor waarden in Europa" een tabel betreffende de gemiddelde uurverdiensten van loon arbeiders in industrieën, volgens welke de Nederlandse lonen de laagste van alle zouden zijn. Dr. Stokman merkte op, dat de nominale lonen als uitgangspunt zijn genomen, maar dat de welvaartspositie van de arbeider in de eerste plaats afhankelijk is van de reële lonen. De Russische regeringsver tegenwoordiger prof. Aroetioenian had ver leden week opgemerkt dat het levenspeil der Nederlandse arbeiders in vergelijking met de vooroorlogse periode slechts onbe langrijk gestegen was. Maar, aldus dr. Stokman, let men op de reële lonen dan ligt het welvaartspeil van de Nederlandse arbeider hoger dan in 1938. Bovendien moet men ook op de andere arbeidsom standigheden letten. In Nederland wordt bijvoorbeeld bij ploegenarbeid in de pe troleumindustrie, in de chemische industrie en bij de hoogovens 42 uur gewerkt, terwijl nominaal loon wordt uitgekeerd voor on geveer 54 uur arbeid. Voorts maakte dr. Stokman bezwaar tegen de vermelding dat „in Nederland 10,6 percent der werklozen jonger dan negentien jaar waren". Hij zei dat dit cijfer in 1953 5l/z was geweest en in 1954 vijf. Het cijfer van het rapport was niet het gemiddelde jaarcijfer, maar de situatie in de maémd Juni. Vele jongeren verlaten aan de school om plaats in het arbeids proces te zoeken en veroorzaken tijdelijk een sterke stijging van de jeugdwerkloos heid. Goed voorbeeld Dr. Stokman sprak de wens uit dat de I.L.O. bij het verzamelen en analyseren van feitenmateriaal, het goede voorbeeld zal geven door bij cijfers en statistieken die gegevens te vermelden, welke noodzakelijk zijn om juiste vergelijkingen te maken. Tenslotte merkte hij op, dat bij de ver gelijking van de arbeidskosten niet alleen rekening moet worden gehouden met de hoogte der lonen en sociale lasten, maai; ook met die der productiviteit, omdat lage productiviteit in een bepaald land de mo gelijkheden op sociaal gebied beperkt. Weliswaar heeft men vaak horen zeggen dat het sociaal wenselijke, economisch mo gelijk moet. zijn, aldus dr. Stokman. „Maar het sociaal wenselijke moet economisch ook mogelijk worden gemaakt." Het Amsterdamse gerechtshof heeft uit spraak gedaan 'in de zaak tegen de 41-jarige directeur F. M. B. uit Den Haag, die met zijn auto op weg van Amsterdam naar Den Haag halverwege de rijksweg nabij Abbe- nes tegen een voor hem rijdende auto is ge reden en daarbij een hersenschudding en een wervelfractuur heeft opgelopen. Door de rechtbank in Haarlem was de directeur veroordeeld tot twee weken gevangenis straf en ontzegging van de bevoegdheid om een auto te besturen voor de tijd van acht maanden. Het gerechtshof heeft de verdachte veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf en ontzegging voor de tijd van acht maanden maar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Nederlanders naar Antwerpen ANTWERPEN (United Press/ANP) Het scheepvaartvérkeer op Antwerpen is gestremd door een staking van de Belgi sche loodsen op de Schelde. Zestig schepen liggen in de haven te wachten, terwijl nog eens zestig schepen tussen Vlissingen en de mond van de Schelde voor anker zijn ge gaan. De Schelde met zijn vele zandbanken kan zonder loods niet veilig bevaren wor den. Kapiteins, die zich aan deze gevaarlij ke manoeuvre waagden werden gewaar schuwd, dat de verzekering zich niet ga rant stelde. Ongeveer 100 loodsen staken en verlan gen van de Belgische regering een loons verhoging met terugwerkende kracht. Pre- mier Van Acker heeft hun eisen afgewe zen. De schorsingsmaatregel tegen een Ne derlandse loods die# weigerde de „Albert- ville" te loodsen, is opgeheven. Er zijn op nieuw verscheidene schepen de haven bin nengelopen met een Nederlandse loods aan boord. Sommige schepen die de Wielingen moesten passeren werden afgeleid naar het Oostgat, waar zij een Nederlandse loods aan boord namen. De rechtbank te Maastricht heeft de 55- jarige hoofdinspecteur van politie te Kerk- rade, B. M. A. H., wegens poging tot smok kelen veroordeeld tot 1 maand en 15 dagen gevangenisstraf. Op 10 December was H., die tevens waarnemend-commissaris van politie in Kerkrade was, aan het grenskan- toor Holz-Kerkrade niettegenstaande zijn verzekering dat hij niets had aan te geven, in het bezit gevonden van een aantal voor uitvoer bestemde goederen, waaronder lli/2 kg. koffie, in de door hem gebruikte poli- tie-dienstauto. Op 18 Januari had de economische offi cier van justitie, mr. P. van Mierlo, des wege 2 maanden gevangenisstraf geëist. Als verdediger is in deze zaak opgetre den mr. H. F. Sanders uit Maastricht. Overigens wilde de minister gaarne toe zeggen dat bij het opstellen van een alge mene maatregel deze kwestie nader be zien zal worden. Wat betreft het inzage geven van medische rapporten aan patiën ten stond hij geheel achter de zienswijze van de heer Wibaut. Het wetsontwerp werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dins dag zal de Eerste Kamer met de algemene beschouwingen over de rijksbegroting be ginnen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de hoeveelheid in con sumptie gebrachte melk in de periode van 2 tot en met 8 Januari 106 procent, van 9 tot en met 15 Januari 94 procent, en van 13 tot en met 22 Januari 96 procent van de hoeveelheid melk die in de overeen komstige Week van het voorgaande jaar in consumptie werd gebracht. In de eerste drie weken van dit jaar bedroeg het melk verbruik 99 procent van het verbruik in dezelfde periode van 1954. De centrale recherche te Amsterdam heeft de 40-jarige J. Z. aangehouden, die er van wordt verdacht zich op groot scheepse wijze aan huwelijks-zwendel te hebben schuldig gemaakt. Bij zijn aan houding werd in de voering van zijn col bertjasje een sleuteltje gevonden van een banksafe. Toen deze werd geopend kwa men effecten voor een waarde van 90.000 gulden en aan contanten een bedrag van 75.000 gulden te voorschijn. De recherche heeft twee aangiften van gedupeerde dames die voor effecten en voor contanten tot een totaal bedrag van 200.000 gulden zijn benadeeld. In het voorjaar van 1954 werd Z. uit de gevangenis ontslagen waar hij 2»/z jaar had doorgebracht wegens oplichting. Hij zocht kennismaking met bemiddelde dames. Kwam een kennismaking tot stand, dan deed hij zich voor als commissionnair in effecten en zei de effecten of de gelden, die de dames bezaten, beter te kunnen be leggen. Hij verkocht de effecten en kocht er soms weer andere voor. De recherche heeft bij huiszoeking tien tallen brieven van dames uit het gehele land gevonden. Bij het onderzoek kwam ook aan het licht, dat hij zich een auto van 48.000 had aangeschaft, die op de Salon des Automobiles te Brussel stond. Hij had reeds 25.000 betaald. Z. was in het bezit van een op 12 Januari afgegeven paspoort. De politie vermoedt, dat het zijn bedoeling was geweest in het buitenland een goed heenkomen te zoeken met de gelden der trouwlustige dames. De zaak is aan het rollen gebracht door een dame, die opbelde op het nummer, dat hij haar had opgegeven. Dat bleek van een bankinstelling te zijn. Wel kende men de man, die daar een rekening had gehad, maar deze had men opgezegd op grond van zeer ongunstige informaties. Toen begreep de dame, dat de zaak niet klopte en deed zij aangifte bij de politie. De A.N.W.B. heeft de aandacht van Gede puteerde Staten van Noordholland geves tigd op het zijns inziens onveilige karakter van de Middenweg en de Oosthuizerweg te Noord-Beemster, welke een onderdeel uit maken van de route AlkmaarPurmerend. Deze wegen zijn niet berekend op eeo druk verkeer. Zij zijn smal en bovendien moeten alle categorieën weggebruikers van één smalle rijbaan gebruik maken. Voor voetgangers is er slechts een beperkte uit wijkmogelijkheid aanwezig in de smalle bermen. Voorts zijn er reeds vele ongeval len zowel overdag als 's nachts voor gekomen op de samenkomst van beide we gen met de weg naar Midden-Beemster, waar automobilisten en motorrijders uit de bocht zijn gevlogen. De A.N.W.B. heeft bij Gedeputeerde Sta ten aangedrongen op een zo spoedig moge lijke reconstructie van deze wegen. In af wachting hiervan ziet de bond gaarne waarschuwingsborden met reflecterend materiaal bij de gevaarlijke bocht ge plaatst, alsmede rood-wit geblokte waar schuwingshekken. Naar zijn mening zal ook een goede wegverlichting op dit punt de veiligheid zeer ten goede komen. ADVERTENTIE Li hebb kou gevat, Li hoest en een scheurende pyn van het vele hoesten be klemt G«aborst, U(w Iuchfcwegen vc*n het gevaar lijke slg m mat De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 1 Februari in staat van faillissement verklaard: D. van Maas, aannemer van grondwerken, te Haarlem, Leliestraat 22. Rechter-commis- saris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. J. W. Rutgers, te Haarlem. Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam van 19 Januari is, na hoger beroep, vernietigd het vonnis van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 21 Decem ber 1954, waarbij H. J. H. Brandt, vertegen woordiger. te I-Iaarlcm, Nieuwe Kerksplein 18, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. G. H. Veenhoven te Haarjem tot curator. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 1 Februari 1955 werd gehomologeerd het accoord, aangebo den in de surséance van betaling van: W. Wegman, te Aalsmeer, aldaar handel drij vend onder de firma Wegman en Demper, metaalhandel, aan de Dorpsstraat 34. Be windvoerder: mr. J. C. Smithuysen, te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10