In bloei brengen van tulpen met uitsluiting van daglicht Kort en bondig Haarlemmermeer Rennebroek Zandvoort Hi lie gom Amsterdamse Beurs Engeland wint vierde test met vijf wickets „Nederland maakt het" in de Vleeshal Nederlands Cultureel Centrum te Parijs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Gemeente-commies werd burgemeester in Noordholland Bevredigende resultaten doorlichting tbc Prof. dr. M. A. Beek houdt lezingen Bezoek aan circuit in 19S4 Botsing in Hoofdstraat The Ashesbehouden Ml ,lf; Voetbal C. van der Gijp naar Sparta of Enschedé? Vraaggesprek met twee Nederlandse componisten Risico's van ongelukken met buitenlandse auto's Opa wist het heter Internationale organisatie overwoekert kleine landen Tentoonstelling van Nederlands Fabrikaat ZOAVO-pact bekrachtigd in de Amerikaanse Senaat Indonesische gouverneur van de Molukken teruggeroepen KSG-gerechtshof behandelt een Nederlandse klacht Bekroningen filmfestival te Punta del Este Nieuw opera-gezelschap in voorbereiding WOENSDAG 2 FEBRUARI 195 5 (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Er wordt op het ogenblik veel geëxperi menteerd bij het broeien van tulpen. Ge lukken deze proefnemingen dan zal het in de toekomst mogelijk zijn tulpen in bloei te brengen, die geen flitsje daglicht heb ben gezien. In Duitsland nemen broeiers proeven om de bollen in bunkers te be waren en in Nederland is men al zo ver gevorderd, dat men tulpen bij kunstlicht heeft getrokken, die niet van „echte" te onderscheiden zijn. Een combinatie van deze proeven zou kunnen leiden tot vol komen „daglichtloze" tulpen. Zo lang alles zich nog in het experimen tele stadium bevindt, is hel uitgesloten een oordeel te vellen over de uitschakeling van de natuur. Conservatieve vakmensen heb ben bezwaren tegen deze methoden en zijn bevreesd voor de kwaliteit van de bloemen. De Duitse broeiers hebben gezocht naar een oplossing van hun moeilijkheden bij het zogenaamde binnenhalen van de kist jes tulpen in hun kassen. De met tulpen beplant» kistjes moeten namelijk eerst enige tijd buiten in de grond worden in gegraven totdat ze voldoende pennen heb ben ontwikkeld. Pas dan kunnen ze in de kassen worden geplaatst. Heeft het nu hard gevroren dan moeten deze honderden kistjes uit de grond worden gehakt. Be schadigingen kunnen daarbij licht optre den. Men probeert er van af te komen door de kistjes in bunkers of kelders te zetten, zo ongeveer als de liefhebber dat thuis doet. Ze kunnen dan de bakken in de kassen bren#n, wanneer dat nodig is zonder enige moeite en dus met minder arbeid en kosten. Er zijn kwekers en broeiers die dit ge lukt is, terwijl anderen er beslist niet te vreden over zijn. De toekomst zal moeten uitwijzen wie gelijk krijgt en of het sys teem werkelijk een kwestie van geluk is. Nachtwaker deed voorbereidend werk Het drukken van de kosten is ook het uitgangspunt geweest van de experimen ten van het broeien bij kunstlicht. Zoals zovele uitvindingen is ook deze toevallig. Ergens moet een nachtwaker in een kas hebben gezeten bij een lampje, waarvan het licht nog net op een hoekje planten viel. Op een gegeven ogenblik ontdekte men. dat juist die planten die in het licht stonden het best groeiden en de beste bloe men gaven. Daarna is men bewust planten gaan trekken bij kunstlicht en heeft de wetenschap zich ook op deze nieuwe ont wikkeling geworpen. Practijk en weten schap kwamen tot dezelfde conclusie: dit systeem kan goede resultaten afwerpen. De heren S. Koppes en J. W. van Geel hebben opdracht gekregen practijkproeven j te nemen met de broei van tulpen bij kunstlicht. Hun bevindingen hebben zij vastgelegd in een boekje, dat in het Engels gesteld is. Ze zijn er inderdaad in geslaagd bloemen te brengen, die niet van de op normale wijze getrokken tulpen te onderscheiden waren, aldus hebben enige heren uitge maakt. die niet wisten hoe ze in bloei wa ren gekomen. De heren Koppes en Van Geel hebben alleen de broei onderzocht. De voorbehandeling was normaal en daar na volgde inkuilen van de bakken en op 't juiste moment zijn ze in de donkere kamer gebracht. Na vele proeven is men tot de conclusie gekomen, dat men tulpen, maar beslist niet alle variëteiten, uitstekend in bloei kan krijgen door ze met TL-buizen of gewone lampen te belichten. Bij acht Dinsdagmiddag had de installatie plaats van de heer K. Komen, commies A te Haar lemmermeer als burgemeester van de ge meenten Opmeer en Spanbroek in Noord holland. Om kwart voor twee arriveerde de nieuwe burgemeester, die burgemeester H. J. M. Keijzer zal opvolgen, aan de rand van de gemeente Spanbroek, waar hii op gewacht werd door een ere-comité onder leiding van wethouder P. van der Gragt. Deze sprak een hartelijk welkomstwoord en vervolgens las hij in de raadzaal het Koninklijk Besluit van 11 Januari voor, waarin de heer Komen tot burgemeester werd benoemd. Hierbij waren onder meer aanwezig de burgemeesters van Haarlem mermeer. Medemblik, Broek Opdam, Berk hout en Wognum en de gemeente-secretaris van Haarlemmermeer, de heer G. A. Thien. De heer Van der Gragt wees voorts nog op de diverse problemen, dip de nieuwe burgervader staan te wachten en hing de heer Komen vervolgens met een plechtig gebaar de ambtsketen om. De heer Komen dankte vervolgens voor de benoeming, waarna burgemeester mr. J. F. Jansonius van de gemeente Haarlemmermeer nog mededeelde, dat de heer Komen zich in zijn oude gemeente had laten kennen als een vakkundig man, wiens verlies voor de gemeente bijzonder groot genoemd kan worden. Uiteraard wenste ook deze spre ker de heer Komen veel voorspoed in zijn nieuwe omgeving. Later in de middag volgde tenslotte nog een ontvangst in Opmeer, waar wethouder G. Klaver de nieuwe burgemeester waar derend toesprak. De bevolking van Bennebroek is in de matste maanden van 1954 doorgelicht op kng-t.b.c. In totaal zijn doorgelicht 2432 personen. Van de gehele bevolking heeft 7 Pet- geweigerd deel te nemen. Het eerste resultaat van deze actie was, dat 50 personen terug moesten komen voor nakeuring. Van Jteze 50 zijn er 11 naar het Consultatiebureau te Haarlem verwezen voor een nader onder zoek. Dit nader onderzoek wees uit, dat bij oen persoon een gesloten actief t.b.c.-proces werd geconstateerd, bij twee personen een oubieus actief t.b.c.-proces werd waargeno- men, drie personen een niet-speciale long- atwyking hadden en vier personen helemaal "tets mankeerden. Tenslot*"> moet een per soon nog nader onderzocht worden. Het totale resultaat is dus voor deze ge meente in geen geval ongustig en de moeiten en kosten die aan dit onderzoek verbonden waren, zijn dus zeker niet vergeefs geweest. intussen wordt het onbevredigend ge noemd dat 7 pet. van de bevolking niet aan Pe actie heeft deelgenomen, zodat men niet Kan nagaan, hoe de gezondheidstoestand onder deze groep is. uur belichting heeft men vrij goede resul taten en bij twaalf uur de beste. De gehele lichtinstallatie dient beweeg baar te zijn, want de buizen of lampen moeten steeds 30 cm. boven de toppen van de bladeren blijven. Op een lengte van tien meter en een breedte van óén moeten 10 TL-buizen van 1.23 m. in twee rijen boven de tafels worden aangebracht. NeenV men gewone lampen, dan moeten deze, evenals de buizen, van 40 Watt zijn. Vijf er van dienen één vierkante meter te bestralen. Zijn de lampen niet aan, dan staan de planten in het donker. Het lijkt dus wel een beetje overbodig, want men had het net zo goed met dag licht kunnen doen. De hoofdzaak zit ech ter in de verwarming. In kassen is na tuurlijk een geweldig verlies van warmte. Er zijn altijd kieren en scheuren daardoor een groot gedeelte van de warmte ont snapt. In een gesloten ruimte heeft men dit dure euvel niet. Daar kan men de wanden isoleren, zoveel als men wil, als men maar zorgt voor een goede ventilatie. Bovendien kan men bij de kunstmatige verlichting in dezelfde ruimte meer broeien dan in een kas. omdat men niet afhankelijk is van de ruimte die het buitenlicht toelaat. In normale kassen heeft men maar één tablet, met bovenin andere planten. Men kan tot een kostenbesparing ko men, die groter is dan de aanleg van de gehele lichtinstallatie! Voor de buitenlandse broeier zou dit wel een oplossing kunnen zijn wegens gebrek aan ruimte. Vele broeiers moeten verschil lende soorten planten in de kassen bij el kaar zetten. Ze houden daarbij een beetje rekening met de tulpen, maar ook met de cyclamen, gloxinia's en vaste planten. Er kemt dus nogal wat kunst en vliegwerk bij te pas. Zouden zij nu hun bollen in de kelder of een banker kunnen broeien dan zou dit probleem heel wat minder moeilijk zijn. Kon dan ook nog het inkuilen worden vermeden en zou men de kistjes direct kunnen brengen in een ruimte waar ook de lichtinstallaties zijn. dan zou men op een gegeven ogenblik slechts het licht behoe ven in te schakelen om met broeien te kunnen beginnen. Onwaarschijnlijk klinkt het wel. maar er zijn wel meer onwaarschijnlijkheden wer kelijkheid geworden. Op uitnodiging van de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Protestantenbond zal prof. dr. M. A. Beek, hoogleraar in de we tenschap van het Oude Testament aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, op de Woensdagavonden 9 en 23 Februari in gebouw Brugstraat 15 een lezing houden over: „De mens op zoek naar zichzelf." Na afloop zal er gelegenheid zijn voor een na bespreking. Het circuit van Zandvoort werd, buiten de wedstrijddagen om, bezocht door be stuurders van 9561 auto's, 3237 motorrij wielen en 100 autobussen. In aanmerking genomen, dat het circuit geruime tijd ge sloten was wegens het aanbrengen van een nieuw wegdek, geeft dit resultaat reden tot tevredenheid. GUNNING De aanleg van het eerste gedeelte van de Herman Heijermansweg langs het be jaardentehuis tot de Zandvoortselaan is gegund aan de laagste inschrijf ster, de fir ma van Vemde te Beest te Heemstede voor een bedrag van 15.600, LEDENVERGADERING P. v. d. A. De afdeling Zandvoort van de Partij van de Arbeid houdt Vrijdagavond in „Ons Gebouw" aan de Brugstraat een ledenver gadering. De agenda vermeldt een bespre king over de komende 1 Mei-viering en de behandeling van de beschrijvingsbrief voor het deze maand te houden congres. AANBESTEDING In bet Zandvoortse raadhuis is door de directeur van de dienst publieke werken, de heer M. Deutekom, de aanbesteding ge houden vam het bouwrijp maken van de gronden aan de Van Lennepweg, waaroo in de toekomst het ,,'hoogibouwplan" van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" zal verrijzen. De begroting voor dit werk was door genoemde dienst vastgesteld op f72.600. Er waren twintig biljetten binnengeko men. Laagste inschrijf ster was de N.V. Aannemersbedrijf Gebrs. Kevel te Am sterdam met f 39.580. Hoogste iinsdhrijfster de firma J. H. Kokkelkoorn te Haarlem met f 84.000. De meeste der overige be dragen bewogen zich tussen de v ij tig- en zestigduizend gulden. De gunning werd aangehouden. Dinsdagmiddag wilde een 52-jarige brom fietser uit Hillegom in de Hoofdstraat, ter hoogte van het belastingkantoor twee wiel rijders passeren toen een van dezen, die links van de weg fietste, tegen hem botste. Beiden liepen wonden aan het gelaat op. De fietsen werden zwaar beschadigd. 3-314 Neder 1.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Seheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Baink Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twemtsche Baink Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 10014 287 37214 325 '/s 53714 116% 190 16514 14114 134% 256 21414 223 222% 52 117Ü 81 58% 24-Vn 8014 Openings koersen 10014 29014 374 329 548J4 117 190 166Va 14114 13514 257 214 224 227 515i 117 83! 60 241, 801» Op de vyfde dag is de beslissing gevallen in de vierde testmatch tussen Engeland en Australië, in Adelaide gespeeld. De Engelsen versloegen de Australiërs met vijf wickets en bleven dus in het bezit van „the Ashes", daar zij nu drie testwedstrijden hebben ge wonnen tegen Australië slechts één. Aan het einde van de vierde dag hadden de Australiërs reeds drie wickets verloren voor 69 runs, nadat zij Engeland all out had den gekregen voor 341 runs. Hetgeen bete kende dal. Engeland 18 runs voorstond op de eerste innings. McDonald en Miller, die aan het einde van de vierde dag met respectievelijk 29 en 12 not out waren gebleven, waren al heel spoe dig uit en er restte de Australiërs toen nog weinig hoop op een redelijk resultaat. Het werd een komen en gaan. Vijf wickets vielen fm Miller binnen korte tijd voor slechts 14 runs. Alleen Davidson kon nog iets uitrichten. Hij redde Australië voor een volledige débacle. Het Australische totaal bedroeg 111, zodat Enge land slechts 94 runs behoefde te scoren voor de overwinning. 18 voor 3 Een gemakkelijke opgave. En toch verloren de Engelsen nog vijf wickets voor het zo ver was. Toen het totaal 18 bedroeg waren er zelfs al drie Engelse wickets down. Daarvoor had fastbowler Miller gezorgd, die Hutton voor 5, Edrich voor 0 en Cowdrey voor 4 naar de kant stuurde. Met May en Compton aan bat ging het daarna beter. Toen May op 4-9 door Miller gevangen werd op het bowlen van Johnson, stelde Compton de zege veilig met Bailey en later met Evans. Op 97 voor vijf wickets sloot captain Hutton de innings. De scores in de tweede innings waren: Australië tweede innings: McDonald b. Statham 29 Morris c. en b. Appleyard 16 Burke b. Appleyard 5 Harvey b. Appleyard 7 Miller b. Statham 14 Maddocks l.b.w. Statham 2 Benaud l.b.w. Tyson 1 Archer c. Evans b. Tyson 3 Davidson l.b.w. Wardle 23 Johnston c. Appleyard b. Tyson 3 Johnson not out 3 Extra's 5 Totaal 111 De wickets vielen op: 24, 40, 54, 69, 76, 77, 79. 83, 101. Engeland tweede innings: Hutton c. Davidson b. Miller 5 Edrich b. Miller 0 May c. Miller b. Johnson 26 Cowdrey c. Archer b. Miller 4 Compton not out 34 Bailey l.b.w. Johnson 15 Evans not out 6 Extra's 7 Totaal 5 wickets voor 97 De wickets vielen op: 3, 10, 18, 49, 90, De bowlingcijfers waren: Engeland: Tyson 15, 2. 473 Statham 12, 1, 38—3; Appleyard 12, 7, 13—3; Wardle 4, 2, 18—1. Australië: Miller 10.4. 2. 40-r-3: Davidson 2. 0. 7—0: Archers 4, 0. 13—0; Benaud 6, 2, 10—0; Johnston 8, 2, 20—2. De midvoor van Emma, Cor van der Gijp, heeft twee aanbiedingen gehad van eerste klasse voetbalclubs. Het zijn Sparta en En schedé. De Dordtse midvoor heeft nog niet gekozen. Als onderdeel van zijn gisteren reeds aangekondigde inleiding onder auspiciën van de vereniging „Vrienden van het N. Ph. O." tot de Vrijdagavond uit te voeren wenken zal Paul Óhr. van Westering ook een vraaggesprek hébben met de twee Ne derlandse componisten, van wie er wer ken cp het programma staan, te weten Henk Badiings en Lex van Delden. De bij eenkomst wordt gehouden tijdens het aan het concert door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest voorafgaande uur in de bovenfoyer van het gemeentelijk Con certgebouw te Haarlem. In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van justitie her inneren vele Kamerleden aan het ernstige ongeluk, op 24 October in het Rijngebied in Duitsland, waarbij een Nederlandse vrachtauto de dood van zes personen en een grote materiële schade had veroor zaakt. In het requisitoir van „Staats- anwalt" voor de strafkamer van het „Lan- desgericht" te Koblenz had deze de opmer- king gemaakt, dat bezwaarlijk kan worden geduld, dat buitenlandse vrachtauto's op Duits gebied rijden, zonder dat zoals in dit geval een verzekering is gesloten tegen risico's, welke het verkeer voor der den met zich brengt. In het onderhavige geval was de verzekering gesloten bij een inmiddels gefailleerde maatschappij. De uitlating van de „Staatsanwalt" wordt begrijpelijk geacht. Intussen kan zich ook het omgekeei-de voordoen en kunnen on verzekerde Duitse auto's in Nederland rijden. Met het oog hierop stelden vele Eerste Kamerleden de vraag, of de minister bereid zou zijn deze aangelegenheid in een breder kader dan dat van de Benelux te bezien. Frank Uphill, een 82 jaar oude gepen- i sionneerde schrijniverker besteedde drie l jaar lang tevergeefs iedere week met zijn zoon en twee kleinzoons een kwar- tje (six pence) in de Engelse voetbal- pools. Vorige week had zijn kleinzoon Ronald drie uits'sigen opgeschreven op j de coupon waar grootvader Uphill het niet mee eens was. En daar hij het na- tuurlijk het beste wist werd hel formu- j lier in zijn geest veranderd. Gisteren kregen zij bericht dat ze 75.000 pond (ruim 700.000 gulden) hadden gewon- i j nen, hetgeen neerkomt op 18.750 pond ieder. „Ik ga het er eens van nemen" aldus opa Uphill. Belgische minister uit ongerustheid GENèVE (ANP) De Belgische minis ter van Arbeid, Léon Troclet, heeft voor de Europese conferentie van de internatio nale arbeidsorganisatie (ILO) gewezen op het gevaar dat er vooral voor kleine landen schuilt in de voortdurende toe neming van het aantal internationale or ganisaties. „Volledige deelneming aan de internatio nale werkzaamheden wordt bijna een on mogelijkheid voor kleine landen, die slechts over beperkte staven van ambtenaren be schikken. „Bovendien ontstaat er, als men niet oppast, door de toeneming der inter nationale organisaties en de wederkerige consultatieve betrekkingen het gevaar, dat do invloed der afzonderlijke staten in in ternationale besprekingen wordt vermin derd ten gunste van de nieuwe promotors van zulke vergaderingen: de vertegen woordigers der internationale instellingen". Op Woensdagmiddag 9 Februari zal de Haarlemse wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, de tentoonstelling „Nederland maakt het" openen, welke van 10 Februari tot 23 Februari in de Vleeshal wordt gehouden. Deze tentoonstelling gaat uit. van de ver eniging „Nederlands Fabrikaat", welke daartoe de medewerking heeft verkregen van de ministeries van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, en van Economi sche Zaken en een aantal grote bedrijven. De expositie bestaat uit tien afdelingen, namelijk een „proloog", waarin de invloed in maatschappelijk-, economisch- en cul tureel opzicht van de industrialisatie op ons volksleven gedurende de afgelopen honderd jaar wordt geschetst, vervolgens zijn er afdelingen gewijd aan de metaal nijverheid (gegroepeerd om de Hoogovens), de wol fabricage, de kunststofindustrie, de rubberindustrie, de linoleumbedrijven, de auto-industrie en het scheppend ambacht. De laatste stand, de „epiloog", geeft een inzicht in het Nederlandse onderwijs en de mogelijkheden van de beroepsopleidingen. Er zijn deskundige instructeurs aanwezig, die in een les van ongeveer een uur een toelichting verschaffen op het geëxposeer de. Bovendien is het mogelijk, dat een spe ciaal facet van de Nederlandse industrie wordt belicht in aansluiting op het op school behandelde. De tentoonstelling is in de eerste plaats bedacht voor de Haarlemse scholen, de lagere van de zesde klasse af en verder de meeste scholen voor voortgezet onderwijs, inzonderheid die voor het nijverheidson derwijs. Ten dienste van de laatste kan de expositie ook 's avonds worden bezocht. De Bord van Nederlandse Schilders patroons vierde Maandag te Utrecht het 75- jarige bestaan met een feestvergadering in „Esplanade", die onder leiding stond van de voorzitter, de heer H. J. Cramer uit Haarlem. Over een lengte van ruim driehonderd meter is men op het Noordersluiseiland nabij het Havenkantoor bezig het kanaaltalud waterdicht te maken. De jongste stormen hebben de nodige schade aangericht. Men hoopt ze in de toekomst te voorkomen. Eén isolationist stemde tegen WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft met 82 stemmen tegen een, het defensieverdrag ter voorkoming van communistische aggressie en onder mijning in Zuid-Oost-Azië goedgekeurd. De enige tegenstemmer was de republikein Langer, een isolationist. Senator Langer verklaarde tijdens het debat dat nauwelijks anderhalf uur in be slag nam, dat de Verenigde Staten zich met hun eigen zaken moesten bezighouden en zich niet dienden te mengen in buitenland se kwesties. Senator George, de democratische voor zitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, zei dat de bepalingen van het verdrag niet bedoeld waren om „bona fide plaatselijke omwentelingen te onder drukken". Als het echter communistische revolutionnaire bewegingen betrof zouden de leden van het verdrag overleg plegen en trachten tot gezamenlijk optreden te ko men. (U.P.) Het pact behoeft nu nog slechts de handtekening van president Eisenho wer. Alleen de Senaat spreekt zich krach tens de grondwet uit over bekrachtiging van verdragen, het Huis van Afgevaardig den mist die. bevoegdheid. De landen die het verdrag hebben ondertekend in Manil la zijn: de Verenigde Staten, Groot Brit- tannië, Frankrijk, Australië, de Philippij- nen, Pakistan en Siam. DJAKARTA (PIA) Van minister Soenarjo verneemt PIA, dat de gouver neur Latuharhary van de Molukken met ingang van één Februari van deze functie is ontheven en te werk zal worden gesteld op het ministerie van Binnenlandse Zaken. De minister verklaarde, dat het hier een „routine-overplaatsing" betreft: mr. Latu- harhary bekleedt deze functie reeds vanaf 1950 en de tijd is gekomen om hem te ver vangen. PIA's correspondent seint uit Ambon, dat men zich over het algemeen opgelucht voelt over dit besluit, dat overeenstemt met de eis, dat men dienaangaande heeft ingediend. Over het algemeen is men van mening, dat gezien de huidige situatie in de Molukken men het beste niet overhaast te werk moet gaan met het benoemen van een nieuwe gouverneur. Wel is het de al gemene wens, dat de regering bij de be noeming prioriteit verleend aan iemand van de Molukken, een republikein, die bo ven alle partijen en groepen staat. (United Press/A.F.P.) Het hoge ge rechtshof van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap is begonnen met de behan deling van een Nederlands protest tegen de prijs-politiek van de Hoge Autoriteit. De Nederlandse regering protesteert tegen een beslissing van Maart 1954 waarbij de maximum kolenprijzen voor bepaalde Franse en Duitse kolengebieden werden gehandhaafd. Men verwacht dat de proce dure enkele weken in beslag zal nemen. De gemachtigden der Nederlandse rege ring, prof. dr. J. H. W. Verzijl, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam, beschuldigden de Hoge Autoriteit er van te hebben nagelaten een einde te ma ken aan de werkzaamheid der kartels van het Ruhrgebied en aan de overheersende positie van de kolenmijnen van de bek kens in Noord-Frankrijk en bij het Nauw van Calais. De afgelopen veertien dagen heeft in Punta del Este het derde jaarlijkse film festival plaats gevonden. De jury heeft be sloten dit jaar geen bekroningen toe te ken nen omdat geen enkel land een film van een „opheffende scheppende kracht" had ingezonden, maar de filmcritici van Uru guay die het festival hebben bijgewoond ziin in de bres gesprongen. Zij wezen de En gelse film „Romeo en Julia" aan tot de bes te film. Voor haar spel in „Sabrïna fair" werd Audrey Hepburn tot beste actrice uitge roepen. De film ,,On the waterfront" sleepte een lange lijst bekroningen in de wacht: beste regie (Elia Kazan), beste acteur (Marlon Brando), beste muziek en beste geluidsver zorging. Voor het oorspronkelijkste verhaal ging de prijs naar Leo Jannon voor zijn „De af vallige". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft plannen doen uitwer ken, zo blijkt uit zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, tot oprich ting van een opera-gezelschap, dat nauw verbonden dient te zijn met de opera-klas sen van het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage en het Amsterdams Conser vatorium. Het zangerspersoneel zal gevormd moe ten worden door de pas afgestudeerde en vergevorderde leerlingen van deze opera klassen, aangevuld met andere krachten. Dit instituut, dat voornamelijk zal dienen op te treden in plaatsen, waar de Neder landse Opera niet of bij uitzondering op treedt en waar een voldoende schouwburg accommodatie aanwezig is, moet als regel gebruik baken van de gewestelijke sym- phonie-orkesten. De minister stelt zich voor, dat het nieuwe gezelschap organisa torisch los staat van de Nederlandse Opera, doch daarmede wel nauw samenwerkt. Gedurende het seizoen 1954-1955 zal de thans werkzame Nederlandse Reis-Opera in staat gesteld moeten worden haar werk zaamheden op bescheiden schaal voort te zetten. Nadien zal deze instelling niet meer op rijkssubsidie mogen rekenen. Het per soneel zou, voor zover zulks niet tijdig is met de artistieke en organisatorische eisen, die aan de op te richten instelling gesteld dienen te worden, bij de werkzaamheden aan het nieuwe gezelschap ingeschakeld moeten worden. De minister pleegt ter zake van eventuele subsidiëring van het door hem gedachte gezelscha'p overleg met het bestuur van de gemeente Enschedé, dat bijzondere belangstelling heeft voor uit breiding van de mogelijkheden om een zo groot mogelijke spreiding van operavoor stellingen in het land te bereiken BINNENLAND Mevrouw G. TripNiks aan de'Gassel- terweg te Stadskanaal hoopt Donderdag 3 Fabruari haar 101ste verjaardag te vieren. Zij geniet nog een uitstekende gezondheid, leest en breit nog en gaat op geregelde tijden bij de buren op koffievisite. Burgemeester en wethouders van Am sterdam hebben aan de gemeenteraad voor gesteld een crediet van drie millioen gulden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van veertig autobussen ten behoeve van het gemeen te-vervoerbedrijf. De ambassadeur van Pakistan, Begum Liaquat Ali Khan, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de Henri Dunant-kleuterschool te Krabbendijke. Een der leerlingen ovex-- handigde haar bij het betreden van dé school een boeket bloemen. De burgemeester over handigde haar namens het gemeentebestuur een gedenkboek Over de ramp op Oostelijk Zuid-Beveland. Met het m.s. „Mataram" dat uit Rot terdam naar Indonesië vertrok, heeft dr. Raden Soedibjo Malikoelkoesno, plaatsver vangend hoge commissai-is van Indonesië in Den Haag, met zijn gezin ons land verlaten. Hij is na een verblijf van enkele jaren in Nederland teruggeroepen naar Djakarta. Commodore J. J. Moll, die per 1 Januari zijn actieve loopbaan bij de K.L.M. heeft beëindigd als vlieger, en gezagvoerder G. van Messel, die met ingang van dezelfde datum is gepensionneerd, zullen bij de K.L.M. werkzaam blijven. De heer Moll zal worden belast met het uitvoeren van incidentele, speciale opdrachten, zowel op operationeel als representatief" gebied. De heer Van Mes sel is benoemd tot chef van de afdeling vluchtrapportex-ing en -analyse op Schiphol. De brood- en banketbakkerij van de fa. J. Schupper te Nijmegen is hedenmorgen grotendeels uitgebrand. De brandweer is ruim een uur met vijf stralen bezig geweest met het blussingswerk. Het vuur richtte voor een ton schade aan. De pseudo-vogelpest heerst sinds enige maanden onder de kippenstapels in de om geving van Venray. Op last van de overheid zijn reeds vierduizend kippen afgeslacht. De burgemeester van Venray heeft bevolen dat honden, katten, duiven en alle pluimvee voorlopig moet worden opgehokt. Alle han del in en vervoer van deze dieren is ver boden. Naar de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer mededeelt is de uitvoer van kaas van alle soorten met uitzondering van kaas van niet-Nederlands model met een vetge halte van 40 percent of meer, geliberaliseerd tot alle OEES-landen en de Nederlandse overzeese rijksdelen. Indonesië en Egypte. Mr. F. Th. A. Tripels, advocaat en pro cureur, is Dinsdagavond te Maastricht op 75-jarige leeftijd overleden. Mr. Tripels was de enige Nederlandse advocaat, die, krach tens een koninklijk besluit van koning Leopold II. ook Belgisch advocaat was. Hij had zich gespecialiseerd in het mijnrecht. Mr. Tripels was een zoon van prof. Gustave Tripels, die hoogleraar was aan de universi teit te Luik en advocaat te Maastx-icht. HAARLEM EN OMGEVING In het onlangs geplaatste bericht over de kampeertentoonstelling welke in Haarlem van 23 tot 26 Arpil wordt gehouden wordt melding gemaakt van de Nederlandse Tech nische Kampeercentrale. Dit moet echter zijn: Nederlandse Touristen Kampeerclub. Op de op Vrijdag 11 Februari te houden .iaarvevgadex-ing van de oudervei-eniging der Nederlands Hervormde Kleuterschool „Ons Kleutex-hoekje" aan de Burgwal te Haarlem zullen ouders aan de school een hoogtezon aanbieden. Aan de R.K. universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doctoraal examen Neder lands de heer A* -P. F. Angevaare te Heemstede. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur de heer D. B. Bus te Heemstede. Het voetbalelftal van de Hcemsteedse politie heeft Dinsdag in de competitie tweede klasse van de Nederlandse Politie Sportbond te Amsterdam gespeeld tegen de Rijkspolitie, district Amsterdam;, het resultaat was een zege van 71 voor de Heemstedenaren. Het op 9 Februari te geven jubileum concert in de Immariuëlkerk door „Schotens Christelijk Gemengd Koor", dirigent Geert de Boei-, ter gelegenheind van haar veertig jarig bestaan, is door ziekte van de dirigent tot nader datum uitgesteld. In een nota van wijziging op de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor 1955, ingediend bij de Twee de Kamer, deelt de minister mede: Het is de bedoeling zo spoedig mogelijk te komen tot de oprichting van een Nedex-- lands Cultureel Centrum te Parijs, dat de naam zal dragen „Institut Néerlandais" en dat ten doel zal hebben de culturele be- trekkingen op het gebied van wetenschap pen. kunsten en letteren tussen Frankrijk en Nederland te begxmstigen, zulks door het doen houden van lezingen, tentoonstel lingen, concerten, bijeenkomsten enzo voorts, alsmede door het bieden van logies aan Nederlandse geleerden en andere stu derenden op cultureel gebied. Ook zal het institxiut dienstbaar worden gemaakt aan het verstevigen van de betrekkingen tussen de te Parijs gevestigde Nederlandse onder danen. De Nederlandse regering wordt tot het verwezenlijken van dit voornemen door de grootscheepse hulp, welke terzake wordt geboden door de te Parijs gevestigde heer en mevrouw F. Lugt, in staat gesteld. De door hen destijds in het levexx geroepen en gefinancierde stichting Custodia heeft aan de Nederlandse regering het aanbod ge daan een prachtig complex percelen aan de Rue de Lille te Parijs, waartoe onder meer het fraaie en historisch belangx-ijke Hotel Turgot behoort, gratis ter beschik king van een op te richten „Institut Néer landais" te stellen. Bovendien wenst Cus todia aan bedoeld instituut in bruikleen te geven een haar toebehorende zeer belang rijke en kostbare kunstcollectie, bestaande uit oxide tekeningen, schilderijen, gravures, porcelein. meubelen en andere kunstvoor- wérpen. Voorts is de stichting Custodia be reid zich te verplichten de helft van de ex ploitatiekosten van bedoeld cultureel cen trum voor haar rekening te nemen. De minister is van oordeel dat het ten volle verantwoord is financieel deel te ne men in de kosten van oprichting en exploi tatie van een dex-gelijk waardig en repre sentatief Nederlands Instituut in Parijs. Volgens een voorlopige raming van kos ten zal het instituut jaarlijks een bedrag van' ongeveer f 167.700 aan uitgaven ver gen, waarvan dus de helft voor rekening, van de regering zou komen. Het ligt in de bedoeling, dat het insti tuut zal worden bestuurd door een uit zes leden bestaande „Conseil", waarvan drie door het bestuur van de stichting Custodia en drie door de Nederlandse regering zul len worden aangewezen. Met de leiding van de dagelijkse gang van zaken zal als gedelegeerd lid van deze „Conseil" de cultureel attaché van de Nederlandse ambassade te Parijs worden belast

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3