Uit nieuwe cijfers blijkt crisis in tekort aan onderwijskrachten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het kraakt Eisenhower zegt niets over Quemoy en Matsoe Mendès-France heeft het over Afrika zwaar te verduren Opperste Sovjet in Moskou bijeen Minister Cals neemt noodmaatregelen Levenslange gevangenis straf voor moord Het woord is aan Onmisbare ontdekkers van atoomstraling Formosa moet een barrière tegen het internationale communisme blijven Oppositie blijkt vastbesloten hem nu ten val te brengen Gemenebest bespreekt ontwapeningskansen Frans Wapenpoolproject in de ijskast gezet Mr. Schürmann volgt Von Balluseck op Deens lichtschip zinkend Hoger renteloos voorschot aan de Staat mogelijk Levens staan op het spel als zij onder dienst moeten Nehroe acht H-bom een gevaar voor beschaving Mendès-France candidaat Nobelprijs voor de vrede Weerrapport |S 69e JAARGANG No 176 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 21 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET KRAAKT nu onheilspellend in het Franse bewind; de kans wordt groot ge acht dat het kabinet-Mendès-France deze week ten val zal worden gebracht op het motief der politiek in Noord-Afrika. Het had ook een ander motief kunnen zijn, met meer redenen zelfs, die een belangrijk deel der oppositie heeft om van deze lastige hervormer verlost te raken. Slaagt zij, dan komen weer Mayer of Pinay en wellicht Bidault aan bod, en dan zullen binnen enkele weken of maanden ook de buitenlandse critici van Mendès-France de innerlijke zwakheid van het Franse de mocratisch bestel her-ontdekken en op nieuw ten tonele voeren. Want er zal weer blijken dat het bewind niet tot moedige initiatieven kan komen omdat het daar geen meerderheid in het parlement voor kan vinden. De huidige premier heeft met een telkens wisselende meerderheid ge werkt, nu ruim zeven maanden. Hij kan niet ver meer van de grens van zijn uit houdingsvermogen zijn. De man heeft zich afgesloofd, niet alleen in acrobatisch be leid te midden van al die hem en elkaar tegenwerkende krachten, maar ook in ar beid die telkens en in de wildste afwisse ling volle concentratie en zelfbeheersing vergde. Hij heeft daarbij vele reizen vol bracht en in het eindeloze geconfereerd met Fransen en met een schilderachtige variëteit van buitenlanders. Het is won derlijk dat een mens zulk een mate van activiteit in een zo kort tijdsbestek kan samenproppen en zo uiterlijk-kalm blijven tegenover zoveel verdachtmakingen en be schuldigingen. Straks is het weer zomer,' of wat daarvoor doorgaat'; dan zullen de wielrenners van de Tour de France in een maand tijds weer een goede vierduizend kilometer aftrappen en menigeen in Frankrijk en daarbuiten zal die lieden weer in opgeschroefde taal als record houders van menselijke volharding en uit houdingsvermogen prijzen. Maar zelfs in lichamelijke zin zullen zij veel minder doorstaan hebben dan iemand als Mendès- France in zijn bewindsperiode; in geeste lijke zin schijnt commentaar overbodig. Zijn persoonlijke vrienden zullen de pre mier, als hij ten val komt, ongetwijfeld gelukwensen met zijn ontsnapping aan een ineenstorting, die niet lang meer uit had kunnen blijven. Valt hij deze week niet, dan zal hij de strijd wel binnenkort door uitputting moeten opgeven. Minder krach tige persoonlijkheden hebben het meer malen eerder afgelegd eerder of na aanzienlijk minder inspanning kenne lijk omdat hun moed en energie ten einde waren. Zij gaven het op. Het geval-Men- dès-France bewijst duidelijker dan ooit tevoren dat men in zulk een sfeer eigen lijk niet regeren kan. Intussen blijft de Italiaanse regering- Scelba, die evenmin over een vaste meer derheid beschikt, van de ene crisis in de andere tuimelen en het is niet duidelijk hoe het eigenlijk komt, dat zij nog bestaat. In West-Duitsland heerst een verwoed dis puut over de herbewapening en wie ver der dan één of twee jaar vooruit poogt te kijken voelt zich allerminst zeker over het voortbestaan van de democratische Bonds republiek, want waar zijn de toekomstige leiders? Er zij opnieuw aan herinnerd, dat dit alles duidelijk te voorzien is geweest. De grootste landen van West-Europa mis sen de wezenlijke innerlijke kracht om in de oude nationale beperktheid opnieuw sterk te worden. De tijd van het versnip perde Europa is voorbij en keert niet meer terug. Als het zich niet langs de weg van vreedzame hervorming aaneensluiten en verenigen kan zal het. door hevige schok ken en ontwrichtingen daartoe moeten komen. Helaas is de wereldgeschiedenis op dit punt niet bemoedigend: grote her vormingen zijn zelden op andere wijze tot stand gebracht. Zij zijn telkens weer uit nood geboren. Maar vaste voorschriften behelst de geschiedenis niet, en altijd weer zal het levende geslacht in zijn zelfgenoeg zaam besef van veronderstelde vooruit gang menen, dat het beter weg kan vol- gep. Misschien is het juist die zelfgenoeg zaamheid die dat belet met de merk waardige gedachte dat een tijdvak van veertig jaar, dat zich door ongekende ver woestingen en ontwrichting heeft onder scheiden, kenmerkend voor vooruitgang zou zijn. Het kraakt in de wereld, het kraakt zeer hoorbaar in Europa, dat kans op kans mist om iets van zijn toonaan gevende positie te herstellen, en zich dan nog verbaast over al die Aziatische en Afrikaanse volken die hun onafhankelijk heid eisen. Europa inspireert niet meer. R. P. MOSKOU (Un. Press) Vandaag is de eerste zitting van 1955 van de Opperste Sovjet geopend. De Sovjet van Nationali teiten (tweede kamer) en de Sovjet der Unie (eerste kamer) zullen vanmiddag een gemeenschappelijke zitting houden. De Sovjet van Nationaliteiten nam de gebruikelijke agenda van drie punten aan. Punt een betreft de begroting; punt twee de internationale situatie en de buiten landse politiek en punt drie de goedkeu ring der decreten die het presidium sedert de vorige zitting van de Opperste Sovjet heeft uitgegeven. Aanwezig op de eerste zitting waren Mikojan, die onlangs de portefeuille van Handel heeft neergelegd, maarschalk Boel- ganin, eerste plaatsvervangend voorzitter van de raad van ministers en minister van Defensie, en maarschalk Vorosjilov, voor zitter van het presidium. Premier Malenkov, minister van Buiten landse Zaken Molotov en de eerste secre taris van het centrale comité der commu nistische partij Kroestsjev waren niet aan wezig. Vermoedelijk zullen zij wel de ge meenschappelijke zitting van de Sovjets bijwonen. De openingszitting werd bijgewoond door de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten. Het Deense lichtschip „Gedser" is als gevolg van een aanvaring in zinkende toe stand. Er zijn nog geen verdere bijzonder heden bekend. Het schip ligt bij Gedser, een havenstadje aan de Zuidpunt van het Zuid-Oostelijke Deense eiland Falster. In een vervolg op de Nota betreffende de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het Gewoon- en Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs en de voorziening in die be hoefte welke Nota op 3 September 1954 werd gericht aan de Tweede Kamer geeft minister Cals nu enkele onrustbarende cijfers over het onderwijzerstekort', cijfers die gebaseerd zijn op de laatste aanvullende statistische gegevens. Hieruit blijkt, dat het geraamd algemeen totaal van onderwijzers 700 leerkrachten minder bedraagt dan het werkelijk vereiste aantal van 53.900. Dit is gebleken uit het bekend worden van het werkelijk aantal leerlingen, dat 20.454 meer bedraagt dat het ge raamde aantal, op de diverse lagere scholen, van 1.843.000. Op grond van deze ge gevens overweegt de minister een aantal ingrijpende maatregelen, die deels als noodmaatregelen op een zeer snelle oplossing van het acute probleem gericht zijn en deels op een opvangen van mogelijke toekomstige tekorten in verband met de na 1964 te verwachten nieuwe geboortegolf. Ook wordt rekening gehouden met mogelijke wijzigingen in het jaarlijks emigratiesaldo. Het geheel van maatregelen is gericht op een opheffing van de noodtoestand in 1962. De op korte termijn te nemen maatrege len vallen in drie hoofdpunten te onder scheiden: 1. Het instellen van spoedcursussen voor bezitters van het einddiploma van gymnasium, hogere burgerschool of mid delbare meisjesschool. Aan deze cursussen, die 1 April 1955 beginnen en 15 maanden duren, kunnen deelnemen personen bene den 30 jaar. Het aantal gegadigden, dat schriftelijk heeft verklaard in principe be reid te zijn deze cursussen te volgen, be draagt ongeveer 1000, van wie 750 onder de als grens gestelde 30 jaar. Het is niet onredelijk op grond daarvan aan te nemen, dat. in 1956 500 onderwijzers extra beschik baar zullen komen. 2. Het bevorderen van een beslissing door de regering in haar geheel, in hoe verre ten behoeve van dienstplichtige on derwijzers voor de eerstkomende jaren faciliteiten met betrekking tot de militaire dienst kunnen worden verleend. Ten aan zien van de voor eerste oefening in wer kelijke dienst zijnde abituriënten van HBS of gymnasium, die in April 1955 de spoed opleiding voor onderwijzer wensen te gaan volgen, heeft de minister van Oorlog en Marine zich bereid verklaard indien zij betrekkelijk kort na 1 Apil 1955 de eerste oefening zouden beëindigen aan hen op hun verzoek tijdig vóór die datum klein verlof in afwachting van groot verlof te verlenen. 3. Het verlenen van algemene onthef fing van het vragen van het voor vergoe ding in aanmerking brengen van het sala ris van gehuwde onderwijzeressen, die in tijdelijk dienstverband zijn aangesteld., ook wanneer het langdurige waarnemingen be treft. Wat de spoedcursussen betreft, hoopt de minister kwekelingen reeds na het be ëindigen van de tweede leerkring (hulp onderwijzer) in staat te stellen een aan tal jaren in het onderwijs te gaan. Hij verwacht dat 25 percent deze mogelijkheid zal benutten. Hij acht grote voordelen ver bonden aan onderwijspractijkervaring vóór het volgen van de derde leerkring. Niettemin is aan deze vroege practijk- uitoefening een reeks bezwaren verbonden, die onderwerp vormen van een onderzoek, dat tot gehele of gedeeltelijke opheffing daarvan zou moeten leiden. Verder zal de minister streven naar ver laging van de leerlingenschaal, dit is het aantal leerlingen per klas. De verlening van studietoelagen zal in ruime mate wor den voortgezet. In 1955 staat daarvoor 1 millioen op de begroting tegen 670.000 gulden in 1954. Ook wil de minister de landelijke spreiding van kweekscholen be zien en zegt een nota daarover toe, nog in dit zittingsjaar. Tenslotte zal hij bevorde ren, dat voorlichting oyer het onderwij zersambt en de opleiding daartoe wordt gegeven. Betere salariëring Vervolgens zal tot verhoging van het aanzien van het onderwijzersambt bij dragen, het openen van de mogelijkheid tot het afleggen van universitaire examens in bepaalde faculteiten. Ook is de minister ervan doordrongen, dat de bezoldiging van de onderwijzers in overeenstemming moet zijn met het belang van de functie en hij deelt mede, dat de vraag, in hoeverre cor recties in de salariëring van de onderwij zers geboden zijn, thans onderwerp van overleg uitmaakt in de bijzondere com missie van georganiseerd overleg in on derwijszaken. Inloopschema Tenslotte heeft de minister ook voor de jaren 19711980 doen nagaan, welke in vloed verlaging van de leerlingenschaal en verlenging van de leerplicht op de behoef te aan onderwijzers zou hebben. Het gaat hierbij dus niet om het bepalen van het tijdstip, waarop deze maatregelen verwe zenlijkt zouden kunnen zijn. Dit is in de Nota reeds geschied. In het kader van deze Vervolg-Nota is de vraag van belang, of na verwezenlijking van de genoemde maat regelen de nieuwe geboortegolf nog zor gen zou baren. In de nota zijn enkele al ternatieven gesteld met betrekking tot de vraag in welke mate de behoefte aan on derwijzers zou worden vergroot bij het al dan niet tegelijkertijd treffen der bedoelde maatregelen. Zij zijn: e. verlenging van de leerplicht tot 15 jaar; effect: 1700 onderwijzers meer ver eist; b. verlaging van de leerlingenschaal, zodat de klassedeler 30 zou bedragen; ef fect: 7000 onderwijzers meer vereist; c. verlaging van de leerlingenschaal, als bo venbedoeld, en verlenging van de leer plicht tot 15 jaar; effect: 8600 onderwijzers (7000 1600) meer vereist. Indien wordt aangenomen, dat van de 750 gegadigden, die de spoedcursussen zou den kunnen volgen, 75 percent dit met goed gevolg zou doen, zou in 1956 een extra-aanbod van 500 onderwijzers resul teren. De werkgemiddelden van de tekor ten zouden dan het volgende beeld verto nen: 1955: 680; 1956: 2090; 1957: 1810; 1958: 1850; 1959: 1710; 1960: 1385; 1961: 315. Er zouden dus in 1956 ten opzichte van 1955 nog een achterstand van 1400 onder wijzers -te verwachten zijn. Dit aantal is wel zeer hoog, zodat het zoeken naar an dere mogelijkheden noodzakelijk is. De minister blijft zich daarom bezinnen op maatregelen, die een verbetering in de si tuatie kunnen brengen. Hij houdt zich aanbevolen voor het vernemen van denk beelden, die daartoe zouden kunnen mede werken. Levenslange gevangenisstraf heeft het gerechtshof te Leeuwarden heden opgelegd aan de 46-jarige landarbeider H. P. te De Kiel, gemeente Sleen, die door de recht bank te Assen tot 18 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens moord op een baby van zijn dochter. De procureur-generaal had eveneens levenslang geëist. De Tweede Kamer heeft gisteren na een korte discussie van de heren Weiter (KNP) en Van Leeuwen (WD) met minister Van de Kieft, zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen tot verhoging van het renteloze voorschot van 15 mil lioen tot 150 millioen, dat de Nederland- sche Bank verplicht is aan de staat te ver strekken ter overbrugging van tijdelijke kastekorten. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Jacques Rivière: Om beter te begrijpen ben ik christen geworden. WASHINGTON. In de Amerikaanse atoomlaboratoria komen dodelijke ongeval len en verwondingen door „dodelijke stra ling" voor bij het onderzoek naar de kern energie en de ontwikkeling van kernwa pens, aldus heeft dr. Ralph Chaney van de universiteit van Californië medegedeeld. Hij beval de commissie voor de strijdkrach ten van het Huis van Afgevaardigden aan geleerden die bijzonder bekwaam zijn in het ontdekken van gevaarlijke atoomstraling, van de dienstplicht te ontheffen. Anders zouden er ongevallen van komen, „zoals reeds in vele andere installaties is gebeurd" Het gevaar bestaat in blootstelling aan dodelijke straling: „Een vleugje en je bent er geweest". Dr. Chaney maakte niet be kend, hoeveel ongelukken zich bij het atoomonderzoek hebben voorgedaan. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat zijn beleid in zake Formosa gericht is op het verschaffen van de zekerheid, dat er geen conflict zal ontstaan als gevolg van foutieve bereke ningen van vrienden of potentiële vijan den. De Amerikaanse politiek is eerlijk en hoopvol gericht op het voorkomen van oorlog. De president wilde niet zeggen, of hij president Tsjang Kai Tsjek van natio nalistisch China de verzekering had gege ven dat de Verenigde Staten de eilanden Quemoy en Matsoe, vlakbij de Chinese kust, zouden helpen verdedigen. Er worden aanhoudend besprekingen gevoerd met de nationalistische regering en de standpunten vallen niet altijd samen. De president acht het, gezien het delicate van de toestand, beter zich voor het ogen blik te houden aan wat de Verenigde Staten in het openbaar hadden verklaard. De president zei zo exact mogelijk te zijn geweest. De Verenigde Staten hebben zeker getracht niet vechtlustig te lijken. Toen een correspondent vroeg of hij nu meer hoop had dat een oorlog zou kunnen worden voorkomen, antwoordde Eisen hower, dat de Verenigde Staten elke twij fel hadden weggenomen over de vastbeslo tenheid om Formosa als barrière te hand haven. De Verenigde Staten zullen geen uitbreiding van het internationale com munisme in het gebied van de Stille Oceaan gedogen. Dat is absoluut duidelijk gemaakt. Geen kans Voorts verklaarde Eisenhower geen kans te zien voor wijziging van zijn besluit om in de loop van dit jaar de omvang van het Amerikaanse leger te verkleinen. Hij zei dit in commentaar op verklaringen van generaal Ridgway, de stafchef van het leger, volgens wie de voorgestelde vermin dering van de legersterkte de nationale veiligheid in gevaar zou brengen. Ridgway kan zijn persoonlijke overtuiging uitspre ken, doch alleen de president, als opper bevelhebber, kan de toestand als geheel naar waarde schatten, zo voegde hij hier aan toe. TAIPEH Reuter/A.F.P.) Vier com munistische kanonneerboten hebben in de Straat van Formosa het derde nationalis tische landingsvaartuig, dat met burger evacués van het eiland Nan Nan Tsjin Sjan (twaalf km ten Zuiden van de belegerde Tatsjen-eilanden) dat op weg was naar Formosa aangevallen. Amerikaanse oor logsschepen hebben het schip na de aanval, onder hun hoede genomen en voor verder escorte gezorgd. Een zeer goed ingelicht diplomatiek zegs man merkte over de evacuatie van Tatsjen tegenover United Press op: „Deze zal mis schien ten uitvoer gelegd zijn voordat zij wordt aangekondigd". Nationalistische vliegtuigen hebben twee „tamelijk grote" schepen der communisten, die twee mijl ten Noord-Oosten van het door de communisten veroverde eiland Jikjangsjan voeren, gebombardeerd. In de uitzendingen van radio-Peking is weer critiek geleverd op de Britse, Ameri kaanse en Nieuw-Zeelandse voorstellen om tot een bestand in de Straat van Formosa te komen. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Haarlemse sociëteit Teisterbant wordt op Zaterdagavond 5 Februari een groot feest in het Gemeentelijk Concertgebouw gegeven, als onderdeel waarvan een bewerking tot muzikale comedie van de ver maarde film „De Roverssymphonie" van Frédéric Féher tot uitvoering komt. Boven staande foto werd gemaakt op de eerste der generale repetities tijdens het zingen van het Roverslied door Chris Reumer, 'staande op één der tafels van het met tevens als figuratie fungerende koor van de Rijkskweekschool gevulde herbergterras. Geheel links (in bontmantel) ziet men de zangeres Mimi Aarden en tussen beiden in Jacques Mool'enijzer, die het- Noordhollands Phtlharmonisch Orkest voor deze gelegenheid zal dirigeren. Op de voorgrond: Frans Hesmerg, als regisseur zijn aanwijzingen gevend. (Van onze correspondent in Parijs) De lang verbeide en veel gevreesde de batten over Noord-Afrika zijn in de Franse Kamer begonnen. Er is van de circa 40 officieel ingeschreven sprekers een dozijn aan de beurt geweest en geen van hen op een afgevaardigde van Noord-Afrika na had een goed woord over voor de regering. De conservatief Dronne stelde zelfs voor Mendès-France wegens hoog verraad voor een rechtbank te dagen. Fi guren van gewicht en invloed zijn echter nog niet aan de beurt geweest. En na deze onbetekenende inzet, waarbij Mendès- France het niet eens de moeite waard scheen te achten ook maar op enige op merking in te gaan, wacht men vandaag met spanning de spreekbeurten van de premier en van zijn voornaamste tegen speler René Mayer af. De Rooms Katholieke en ultra-rechtse leden van de oppositie hebben twee moties ingediend, waarin het Noord-Afrika beleid van Mendès-France bij voorbaat wordt af gekeurd. Uit de opgewonden en gepassioneerde toon van de meeste sprekers is duidelijk gebleken dat de oppositie besloten heeft Mendès-France te wippen, juist zoals hij van de zomer Laniel verslagen had. Dat de conservatieven uit de koloniale hoek het Mendès-France nooit vergeven zullen dat hij tracht de Noord-Afrikaanse volken langs wegen van geleidelijkheid naar hun emancipatie te voeren, is begrijpelijk. Hun hele doctrine is op het verleden afgestemd en voor de onafwendbaarheid van de historische ontwikkeling blijven hun ogen gesloten. Met de R.K. M.R.P., de partij van Ro bert Schuman, en van Bidault, is het ech ter een geheel ander geval. Wat Mendès- France in Noord-Afrika tracht te bereiken stemt nauwkeurig overeen met hetgeen zij met de mond altijd beleden hebben. Men dès-France doet in Noord-Afrika niets anders dan streven naar verwezenlijking van de beloften, die mensen als Schuman al in 1952 hadden gedaan. Toen stelde Schuman Tunesië zelfs onafhankelijkheid in het vooruitzicht. Nu gaat het slechts om binnenlandse autonomie. Heel juist noemt het gezaghebbende avondblad „Le Monde" Mendès-France de personificatie van het slechte geweten van de M.R.P. leiders. De blinde haat, waar mee een man als Bidault, die verantwoor delijk is voor de toestand van potentiële burgeroorlog in Noord-Afrika in de laatste jaren, jegens Mendès-France geladen is, kan voor het overgrote deel uit psycho logische factoren worden verklaard. Men sen als Bidault haten Mendès-France om dat hij doet wat zij beloofden, doch heb ben nagelaten. Mendès-France stelt zo het verraad aan hun eigen beginselen aan de kaak. Bij de opening van de debatten werden de verhoudingen pro en contra de regering Mendès-France gistermiddag op circa 230 tegen 300 stemmen geschat. Een stemming op dat moment zou de premier fataal zijn geworden. Onder de tegenstanders bevin den zich echter zowel bij de radicalen als bij de roomskatholieken echter een zeker aantal een 40 a 50 twijfelaars, die als steeds wel de partij van de sterkste zullen kiezen. Van twee figuren hangt de uitslag in het bijzonder af. In de eerste plaats van Mendès-France zelf, die vandaag aan het woord moet komen, en die men wel om een boodschap sturen kan. Zijn grote tegenspeler is zijn partijgenoot, de ex- premier René Mayer, die een deel van Algerije in de Kamer vertegenwoordigt. Mayer, ofschoon radicaal, is allerminst een vriend van Mendès-France. Maar de re gering mag niettemin hopen dat zijn ver antwoordelijkheidsgevoel als staatsman Mayer er van weerhouden zal tegen de premier een persoonlijk requisitoir uit te spreken. Een requisitoir, dat niet alleen Mendès-France, maar ook alle kansen op een accoord met de Noord-Afrikaanse vol ken op het spel zou zetten. Want Mendès- France is de enige figuur in Frankrijk, die het vertrouwen van de Noord-Afrikanen niet heeft verspeeld. Mayer's persoonlijke aanhang wordt on geveer op het aantal stemmen geschat, dat de weegschaal in de ene of de andere rich ting kan doen doorslaan. Morgen, wanneer zowel Mendès-France als Mayer gesproken zullen hebben, zal men beter kunnen beoordelen hoe de kaar ten zullen worden verdeeld wanneer de Kamer Vrijdagnacht of Zaterdag over de vertrouwenskwestie stemmen gaat. Permanent vertegenwoordiger bij V.N. LONDEN (Reuter-AFP) De eerste- ministers van het Britse Gemenebest heb ben Woensdagochtend gesproken over de problemen die het gevolg zijn van de jong ste ontwikkelingen op het terrein van de atoomenergie en over de mogelijkheid om tot internationale overeenstemming over ontwapening te komen, aldus een officieel communiqué, dat te Londen is uitgegeven. De ministers spraken over de vooruitzich ten voor het gebruik van atoomenergie voor industriële en vreedzame doeleinden. De vergadering van Woensdagmiddag werd volgens het communioué gewijd aan de verdediging van het Midden-Oosten. Vandaag zullen de ministers een aanvang maken met de besDreking van financiële en .handelsvraaestukken. Sir Winston Churchill heeft een overzicht gegeven van de ontwikkeling der atoom wapens. Hij verklaarde, dat de twee grote wereld-blokken binnen een paar jaar, als de Sovjet-Unie eenmaal eenzelfde peil op het gebied van atoomwapens zal hebben bereikt als het Westen, mogelijk tot een blijvende overeenstemming zouden kun nen komen. Hij zei, dat alleen het bezit van atoomwapens en de waterstofbom het Westen had behoed voor communistische overweldiging. Premier Nehroe van India verklaarde, dat de waterstofbom het einde betekent van de oorlog als politiek middel. Voort zetting van de ontwikkeling van de water stofbom bedreigt de beschaving; de pro ductie van atoomwapens en proefnemin gen moeten stopgezet worden. In confe rentiekringen verluidt, dat alle premiers behalve Nehroe het eens waren met Chur chill's verslag van de toestand. (Van onze correspondent in Parijs) Op voorstel van de Britse delegatie heeft de conferentie der zeven landen van de ontworpen West-Europese Unie, die in Parijs het Franse plan voor een wapenge meenschap bestuderen moest, besloten haar plenaire zittingen voorlopig te onder breken. Er is een sub-commissie ingesteld die verschillende zaken, zoals de stand aardisatie en de coöperatie en de N.A.V.O.- ervaringen op die gebieden, rustig gaat bekijken. Over een dag of tien komen de delegatieleiders weer bijeen om te zien wat dat onderzoek heeft opgeleverd. Uit kringen van de Nederlandse dele gatie hebben wij vernomen, dat de con ferentie in feite weinig of geen vorde ringen heeft gemaakt. Frankrijk staat nog steeds alleen met zijn plan, waarvoor het weinig instemming bij de andere landen ondervinden mocht. Men wil echter de te genstellingen niet op de spits drijven om te voorkomen dat de regering Mendès- France in binnenlandse moeilijkheden zou geraken, zolang de Franse Senaat de Pa- rijse accoorden nog niet heeft aanvaard. Daarom heeft men besloten de geschillen voorlopig in sub-commissies te begraven: het is de klassieke methode van de doof pot of de ijskast. Bij koninklijk besluit is mr. C. B. A. Schürmann, thans directeur-generaal In donesië aan het ministerie van Buitenland se Zaken, benoemd tot permanent verte genwoordiger van Nederland bij de Ver enigde Naties te New York. Mr. Schürmann, die op 19 Februari naar New York zal vertrekken, zal in zijn nieuwe functie de persoonlijke titel voeren van buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur. OSLO (A.F.P.) De Franse premier, Pierre Mendès-France, behoort tot de can- didaten voor de Nobelprijs voor de vrede voor 1955, aldus wordt in bevoegde krin gen te Oslo vernomen. Zijn candidatuur is door de Indiase afgevaardigde Sjaffee voor gesteld in een brief aan het Noorse Nobel- comité. (van hedenmorgen 7 uur) weers- BG l C i *-> r- c tb 00 coestand O f5 si £'5> z£ Helsinki mist z 1 0 3 Stockholm mist O 2 0 0,3 Oslo nevel ONO 2 1 8 Kopenhagen mist O 2 1 0 Aberdeen geheel bew. Z 2 3 0,6 Dublin mist OZO 4 6 1 Londen geheel bew. z 6 7 1 Amsterdam regen zzo 6 5 6 Brussel zwaar bew. z 4 7 4 Parijs licht bew. z 8 5 1 Bordeaux licht bew. zzw 2 5 11 Grenoble regen z 6 7 6 Nice zwaar bew. NW 3 7 6 Berlijn mist z 1 -2 0 Frankfort regen windstil 1 0,1 München licht bew. ZZO 2 2 0 Zürich regen W 5 5 0,1 Genève regen WZW 4 5 4 Locarno regen windstil 5 16 Wenen mist windstil 2 0 Innsbruck half bew. W 2 -1 0 Rome zwaar bew. windstil 8 6 Neerslag laatste 24 uur. Jcoooooorx*xxDOocoaxxxxxxxxx«xocooc^"<^>-r*-rv>Tnor«v)onoo ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde wind tussen Zuid en Zuid-West. 4 Februari Zon op 8.19 uur. onder 17.34 uur. Maan op 14.36 uur, onder 6.32 uur. Maanstanden 7 Febr. 2.43 uur: Volle maan 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 Februari Hoog water: 12.21 en uur Laag water: 7.37 en 20.22 uur Vrijdag 4 Februari Hoog water: 1.06 en 13.35 uur. Laag water: 9.02 en 21.39 uur. xxrxxxjx/j wxx» xcaxx

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1