Vergroting woningvoorraad is voor B. en W. van Haarlem erezaak PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws ,Opvatting van geleerden over H-bom lijkt wat overdreven" Fa. B. ENGELENBERG UnmEfl VA LD A J. de Kadt in P.v.d.A.-forwn: Zittingen van Kanton gerecht in Hoofddorp De radio geeft Vrijdag Haarlem krijgt een „cultureel ambtenaar" VtoutenfweJ? Dameshanden Bergen-binnen kan geen Bad-Bergen worden <€ccU ié liet zo DONDERDAG 3 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Partij-afdeling II bijeen in Concertgebouw 'OFFiciëLÈVerkoop sikkensjakken Rechtspraak in zaal van het raadhuis Meningen over koopavond in de gemeente Haarlem KLM vliegtuig maakte geslaagde noodlanding Marseillaise-origineel uit Brits museum gestolen .MEUBELSHOW W. K. K. van Bemmel overleden Haarlemse vrouw verdacht van oplichting Actie Veilig Verkeer start Gebrek aan lucht „Moet de Party van de Arbeid, nu de be wapening steeds dtiidelijker tot zelfvernie tiging van de mens gaat leiden, haar stand punt inzake dit probleem niet herzien?", aldus de eerste vraag, die Woensdagavond werd voorgelegd aan een forun\. dat in het Concertgebouw zitting hield opuitnodiging van de tweede afdeling der Partij van de Ai beid te. Haarlem. In de antwoorden van de forum-leden, die hierover het woord voerden, werd te kennen gegeven, dat men zulk een stelling nemen van de Partij als geheel moeilijk kan verlangen, ook al zijn er onder haar leden, die daaromtrent hun standpunt wel degelijk hebben bepaald. Het forum bestond uit de dames E. Smitz-Pcper en H. van der Meulen-Houwer en de heren J. de Kadt, drs. H. Peschar, beiden leden van de Tweede Kamerfractie, en mr. W. Glastra. Het werd gepresideerd door de heer D. van der Vlies. „In de partij als geheel gaat het om heel andere doeleinden", zo meende mr. Glastra, „afgezien nog van het feit dat de partij politiek gezien zeer onverstandig zou han dden wanneer zij als geheel een standpunt hieromtrent zou innemen". Hij achtte dit meer een zaak van persoonlijke verantwoor delijkheid, waarover ieder lid van de partij dan ook zijn persoonlijke beslissing kan ne men. De heer De Kadt erkende dat de A- en H-bom-proeven in de Stille Oceaan „inder daad een zeker gevaar blijken in te hou den", maar dat is naar hij zeide met alle militaire proeven het geval. Wat betreft de waarschuwing van een aantal geleerden, dat alleen reeds de proefnemingen met de H-bom tot een zodanige radio-actieve besmetting kunnen leiden, dat het leven op de aar de op den duur in gevaar komt, zeide de heer De Kadt dat dit moeilijk te be oordelen valt. „Er zijn evenveel des kundigen, die deze opvattingen over dreven blijken te vinden. En het feit dat ondanks deze waarschuwingen de geleerden in Amerika besloten zijn hun arbeid voort te zetten ofschoon men toch moeilijk kan aannemen dat zij be wust aan zulk een zelfvernietiging zou den willen medewerken geeft mij aanleiding te geloven dat deze waar schuwing vooralsnog overdreven is", aldus de heer De Kadt. Hij legde er verder onder meer de nadruk op, dat alleen het feit dat ook het Westen de waterstofbom heeft ontwikkeld het ge vaar kan afwenden van de totale zelfver nietiging. welke hij meende te voorzien in het geval van een overheersing door het andere kamp. „Het is best mogelijk dat het wapen van geen van beide kanten gebruikt zal worden", aldus de spreker, „maar een ding is zeker: als er twee groepen van on geveer gelijke kracht in de wereld zijn en één weet dat de ander van een dergelijk wapen geen gebruik zal maken, de groep die dat besluit genomen heeft op de genade of ongenade aan de ander is overgeleverd". Daarentegen meende mevrouw Van der Meulen-Houwer, dat de mensheid door haar aanvaarden van deze ontwikkeling, ADVERTENTIE Uoclsjiraai 33 - lijarlim Til. I indien er later over haar een oordeel uit gesproken zal worden, wel zeer afkeurend beoordeeld zou kunnen worden. Zij vond de ontwikkeling benauwend en riep de aanwe zigen op, dit probleem ernstig bij zichzelf te overwegen. „Als je afstand neemt van je gebondenheid in de dagelijkse verhoudin gen is het toch wel ontzettend te zien hoe men, ofschoon men niet verder kè.n gaan, toch op deze weg doorgaat". Nieuw-Guinea Voorts werd aan het forum de vraag voorgelegd of het niet beter zou zijn als Nederland Nieuw-Guinea aan Indonesië of aan de UNO overdroeg. Uit de antwoorden bleek dat geen van de leden voor over dracht aan Indonesië voelde en sommigen hunner zich eventueel zouden kunnen ver enigen met overdracht aan de U.N.O.. In dien de partij daarvoor als voor een eerste programpunt zou gaan ijveren, zou dit het eind betekenen van de samenwerking in het kabinet en die wordt belangrijker ge acht dan de kwestie van al of niet over dragen van Nieuw-Guinea. Een andere vraag betrof het economisch beleid en constateerde dat de welvaart in ons land in hoofdzaak blijkt bij de onderne mers maar dat de arbeidërs er na 6 7 loonronden alleen maar op achteruitgegaan zijn door de prijsstijgingen. De vragenstel ler bepleitte doorbreking van het huidige prijsniveau in benedenwaartse richting en strenge controle op de naleving ervan. Drs. Peschar zeide dat ons land langza merhand bedekt is met een netwerk van ondernemers-afspraken, die prijsverlaging tegen houden maar elke tendenz omhoog bevorderen. Extra koopkracht als gevolg van loonrondes versterken de vraag en lei den daardoor eerder tot verhoging dan ver laging van het prijsniveau. Streven naar ge ringere kosten bij de productie en optreden tegen ondernemersafspraken bieden de eni ge kans tot verbetering en beide middelen bevinden zich naar hij zeide bij minister Zijlstra in goede handen. Mede sprekende over de melkprijsverho ging erkende drs. Peschar echter dat Ne derland terwille van zijn positie in de Bene- Na het Koninklijk Besluit van 13 Janu ari 1955, volgens hetwelk in het kanton Haarlem ook buiten de hoofdplaats recht zittingen mogen worden gehouden en wel in Hoofddorp, zal daar weldra de hulp griffie gevestigd worden in het gebouw aan de Raadhuislaan, waarin het G.A.B.- bijkantoor en de ontvanger gevestigd zijn en de rechtzittingen zullen worden ge houden in een der vergaderzalen van het Raadhuis, zo vernemen wij. Er zullen tenminste een keer per week zittingen voor burgerlijke- en strafzaken gehouden worden en ten minste een keer per maand zittingen voor pachtzaken. Op het gebouw, dat thans mede de hulpgriffie zal huisvesten, kan men nog de aanduiding „Kantongerecht" vinden, eraan herinne rend, dat Hoofddorp eens de hoofdplaats geweest is -van het Kanton Haarlemmer meer. Nu worden er binnenkort weer zit tingen van het kantongerecht gehouden, maar daarbij blijft Hoofddorp „nevenzit tingsplaats" in het kanton Haarlem. Het vroegere kantongerecht in de Haarlemmer meer heeft bestaan tot in het begin der dertiger jaren. ADVERTENTIE lux van kunstmatige elementen in zijn eco nomie als de subsidies toch &f moet. De heer De Kadt voegde hieraan toe, dat de huidige welvaart vooral te danken is aan de zelfbeheersing waarmee de Neder landse arbeider in het belang van het ge hele volk heeft afgezien van eisen, die toch zeer gerechtvaardigd geweest zouden zijn. „Bepaalde partijen respecteren deze zelf discipline niet meer. Het voorbeeld van de arbeiders en hun vakbeweging is niet door andere groepen gevolgd. Daardoor is de si tuatie veelal critiek te noemen en wanneer dat niet tijdig van ondernemerszijde wordt ingezien kan ineens wel eens blijken hoe zeer de hele zaak op springen staat", aldus de heer De Kadt. Tenslotte werd nog de vraag beantwoord betreffende de functie van diploma's in het maatschappelijke leven. Daarna gingen de aanwezigen over tot een huishoudelijke ver gadering. Commandant" AUTOWAS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met Kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianorecital 11.10 Voordracht. 11.30 -gel en zang. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmed delingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en „ichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Strijktrio. In de pauze: litteraire ru briek 15.00 Vaders, voedt uw dochter op tot goede echtgenoten, causerie. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gitaarensemble en solist. 17.15 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, causerie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Koorzang. 19.30 De stilte is van glas, stem- menspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Litteraire causerie. 20.15 Zangrecital. 20.30 Europa en Scandinavië, causerie. 20.40 Leven in de cultuur, causerie. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Volksliederen e i -dansen. 22.20 Instru mentaal kwartet en solist. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Een vaste Burcht. 7,13 Gewijde muz. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.30 Idem 12.30 Land- en tuinbouwmcdedelingen. 12.33 Surinaamse voksmuziek. 12.53 Platen en ac tualiteiten. 13.00 Nieuws. 11.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 18.20 Metropole orkest en sol' t. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Sopraan, bas- bariton en piano. 16.00 Bezoek aan een Zuid- Afrikaanse kwekerij, reportage. 16.15 Platen 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ensemble, klein koor en orgel. 17.40 Beursberichten. 17.45 Stemmen van overzee. 18.00 Platen. 18.15 Christelijke Muziekvereniging. 18.35 Cabaret. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting-. waarin opgenomen, 1. het - aandelijks overzicht van de werkzaamheden der Ver enigde Naties. 2. te pl.m. 19.20 het emigratie praatje 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 .Platen 20.30 De Jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Mozes und Aaron, opera. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.4524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Gevarieerde mu ziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Operamuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Amuse mentsmuziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 21.05 Kunst- kaleidoscoop. 21.20 Symphonie-orkest en so list. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws., feiten van de dag. en Hoe de weekbladen, het zien. (Op 224 m.). Het bestrijden van de woningnood door vergroting van de woningvoorraad be schouwen B. en W. van Haarlem als een erezaak. Zij staan in de bres wanneer vergroting van het toegewezen bouwcon- tingent ook maar enigszins binnen hun be reik valt. Het college deelt aan de ge meenteraad mee, dat het zich echter be wust is van de vertragende invloed, die thans door de omstandigheden op de ar beidsmarkt op het tempo wordt uitge oefend. B. en W. merken op, dat zij uiter aard niets onbeproefd zullen laten om het voorgenomen programma uit te voeren. Het woningtekort op 1 Januari 1946 be droeg 2100, op 1 Januari 1950 5051, op 1 Januari 1951 5170, op 1 Januari 1952 5070, op 1 Januari 1953 4770, op 1 Januai'i 1954 4460 en op 1 Januari 1955 4171. Het tem po. waarin het tekort wordt ingehaald, is volgens B. en W. onbevredigend, zij het dan ook, dat niet kan worden ontkend dat het jaar 1954, de toeneming van het aantal inwoners in aanmerking genomen, gunsti ger is dan enig voorafgaand jaar. B. en W. zijn van mening, dat het richt- contingent van 1617 woningen voor de jaren 1954 tot en met 1956 te laag is, om het woningtekort in redelijke tijd te kun nen opvangen. Inmiddels werd voor mi gratie, krotopruiming, e.d., reeds voor in totaal 407 woningen aan extra contingen ten ontvangen en B. en W. vertrouwen, dat ook nog in 1955 en 1956 extra contingen ten zullen worden toegewezen. Plannen voor de toekomst Het toegestane contingent zal verwe zenlijkt worden door de bouw van 1200 tot 1500 woningwetwoningen en voor het res terend gedeelte door premiebouw. 300 wo ningen zijn reeds aanbesteed. Toegewezen ziin 100 woningen voor „Onze Woning"; 174 voor „Eigen Haard"; 12Ö voor „Sint Jozef" alle in Delftwijk. Nog niet toege wezen zijn 189 woningen voor „Patrimo nium"; 99 voor „Zorgvliet", alle in Delft- wijk en 183 voor „Sint Bavo-Noord". Hiermee zal Delftwijk volgebouwd zijn en zal in Parkwijk moeten worden begonnen. In Delftwijk, Sinnevelt, ten Westen van de Delft bij het station Bloemendaal en ten Noorden van de Vlaamseweg in Overveen zijn voldoende gronden beschikbaar en in korte tijd bouwrijp te maken voor het opvangen van een eventueel extra bouw volume aan het einde van de driejarige periode. Er zijn voldoende plannen voor woningwet- en premiebouw in reserve. Flats en villus B. en W. zijn van oordeel, dat de bouw van een woonflat van tien tot 12 verdie pingen, mede in verband met de hoge huurprijzen als gevolg van de noodzakelij ke voorzieningen, aan het particulier ini tiatief moet worden overgelaten. Voor vrij staande villa's is nog maar weinig grond aanwezig. In nieuwe uitbreidingsplannen zal hiervoor grond worden aangewezen. Een lid van de gemeenteraad va.n Haar lem heeft in de vergadering van de afde ling bij de behandeling van de gemeente begroting gevraagd of er geen aanleiding is een koopavond in Haarlem in te voeren, gezien het goede resultaat van de avond openstelling voor Sint Nicolaas. B. en W. antwoorden, dat ook zij van mening zijn, dat de verruiming van ver koopgelegenheid gedurende de St. Nico- laasperiode gunstig gewerkt heeft. Het col lege heeft echter zijn mening nog niet be paald omtrent het instellen van een koop avond. Mogelijk zal de instelling voor een beperkt seizoen gewenst blijven. B. en W. van Haarlem overwegen de aan stelling van een ambtenaar die belast zal worden met de coördinatie- van alle aange legenheden op het terrein van kunst en cultuur, zo w^rdt thans officieel van ge meentewege meegedeeld. Een tweemotorige Convair van de K.L.M. met 36 passagiers, die omstreeks 12 uur van het vliegveld Bromma bij Stockholm was opgestegen met bestemming Kopen hagen, is na de start in moeilijkheden ge raakt toen een motor uitviel. Het vliegtuig heeft geruime tijd op één motor boven het vliegveld gecirkeld en kreeg daarna radio- te'egrafisch opdracht naar het vliegveld van Norrköping te vliegen, waar het om half twee een geslaagde landing uitvoerde, litt toestel is niet beschadigd. LONDEN (United Press) De Britse politie zoekt een man die Zaterdag een van de drie oorspronkelijke exemplaren van het Franse volkslied, 'de Marseillaise heeft weggenomen uit de muziekbiblio theek van het Britse museum. De waarde van het vermiste document wordt op minstens 12.000 gulden geschat. Men acht het mogelijk dat de dief een verzamelaar is. Het manuscript is van zijn plaats in de bibliotheek weggenomen en vervangen door een copie, die gemaakt is ongeveer 20 jaar nadat het origineel in April 1792 in Straatsburg geschreven is door Claude Joseph Rouget De Lisle. Functionarissen van de bibliotheek noemen het manuscript „de Straatsburgse copie", omdat het daar het eerst gepubliceerd is als strijdlied van het Rijnleger. Vrijwilligers uit Marseille, die Parijs in Juli 1792 binnenkwamen, zongen het en de Parijzenaars namen het over en noemden het de Marseillaise. ADVERTENTIE modelkamers WONINGINRICHTING BE V E RW'JK. ADVERTENTIE vragen De president bij de Alkmaarse rechtbank heeft Woensdag uitspraak gedaan in het kort geding dat door drie hotelhouders te Bergen aan Zee aanhangig was gemaakt tegen de VW te Bergen-Binnen. De eis van de hotelhouders, dat aan de VVV Ber gen verboden zou worden in de te voeren propaganda de naam Bad-Bergen te ge bruiken, werd toegewezen, op grond van de overweging dat Bergen-Binnen op een afstand van 5 km van de kust ligt en de benaming Bad-Bergen dientengevolge ver warring kan stichten en misleidend kan werken voor de gasten, die als vacantie- verblijf een kustplaats prefereren. De rechtbank wees een dwangsom toe van 100 gulden per dag bij overtreding van het verbod. De hotelhouders hadden verzocht een dwangsom van 1000 gulden per dag per overtreding op te leggen. Ter zake van de eis dat aan de WV te Bergen zou worden verboden een informa tiebureau te Bergen aan Zee op te richten, meende de rechtbank dat, hangende de on derhandelingen tussen de beide VVV's, hierin geen uitspraak kon worden gedaan. Maandag is na een ziekbed van enige weken in de leeftijd van 50 jaar te Amster dam overleden de heer W. K. H. van Bem mel, die sinds 1 Augustus 1954 deel uit maakte van de directie van A.N.P.-Foto, het fotobedrijf van het A.N.P. De crematie is Woensdag in alle stilte geschied. 62. Dankzij een langdurige practijk in het ontvluchten van razende lieden, wist Joris een flinke voorsprong op zijn achtervol gers te verkrijgen. Hij had zelfs nog de tijd om een weemoedige blik over zijn schouder naar het eens zo trotse kasteel te werpen, dat nu als een kaartenhuis in een zakte. „Helaas", mompelde hij, „daar stort een bloeiende onderneming ineen en natuurlijk is het weer Panda, die daar de hand in heeft gehad. Dat manneke heeft er bepaald een handje van om lucra tieve bedrijfjes van mij te ruïneren!" Ook Panda vond het helemaal niet prettig, dat de boel instortte, maar dat was hoofdzake lijk, omdat hij zich nog in het gebouw be vond. „Had ik. die kist nu maar dicht ge laten", dacht hij, terwijl hij opzij sprong voor een groot brok gips, dat vlak naast hem neerplofte, „op de een of andere ma nier stort daardoor het kasteel in.' Als ik nog maar op tijd naar buiten kom!" Maar vóór hij de uitgang kon bereiken, bezwe ken de muren geheel en werd hij volko men bedolven. Twee van de door Panda bevrijde lieden, die wat op de anderen waren achter geraakt, konden nog net bijtijds uit het vallend puin wegspringen. Zij wilden zich juist bij de achtervolgers van Joris voegen, toen een van beiden plotseling bleef staan. „Luister!", riep hij, „ik hoor hulpgeroep tussen het puin!" Verdacht van oplichting heeft de Rot terdamse recherche een 41-jarige huis vrouw uit Haarlem aangehouden, die de oplichting zou hebben gepleegd door mid del van haar modevakschool en naai- er. knipcursussen, die zij gedurende enkele jaren in verscheidene plaatsen van ons land heeft gegeven. Zij reisde het land af om leerlingen te verwerven en wanneer zij er ongeveer 12 bij elkaar had huurde ze een zaaltje en gaf drie maanden achter een een lesuur per week. De cursussen kostten in totaal f 60. Na afloop ontvingen de dames een diploma, waarin ze bevoegd lerares werden verklaard. Voor het examen moesten ze bovendien nog f 23 betalen. De Haarlemse kreeg haar leerlingen, doordat zij vertelde, dat ze lerares aan haar instituut konden worden. Dat zou n.l. naai- en knipcursussen organiseren en zij zou dan ook voor leerlingen zorgen. De leraressen zouden dan twee uren per week les moeten geven tegen een honora rium van f 30. De diploma's bleken geen officiële waarde te hebben, de dames wa ren dus f 85 kwijt en leerlingen kwamen niet opdagen. Ook moesten zij tegen het eind van de cursus een volgens de ver dachte noodzakelijk patronenboek van f 4.50 kopen. Volgens de politie heeft zij op deze ma nier talrijke slachtoffers gemaakt en in enkele jaren duizenden guldens in de wacht gesleept. Dinsdag 8 Februari zal een landelijke actie voor veilig verkeer van het Verbond voor Veilig Verkeer beginnen met een tocht van een helicopter boven belangrijke ver keersknooppunten in de hoofdstad met aan boord enkele verkeersautoriteiten, onder wie de hoofdcommissaris van politie, de heer H. A. J. G. Kaasjager. Huis aan huis in geheel het land zullen bladen van het Verbond voor Veilig Ver keer worden verspreid, onder meer met een prijsvraag over verkeersaangelegenheden. „Big Ben", de wereldberoemde klokken toren van het Paleis van Westminster te Londen was nodig aan een grote beurt toe. De toren wordt geheel gerestaureerd en alle schade in de laatste oorlog opgelopen, zal worden hersteld. Voor dit waarlijk niet geringe karwei is om het gehele bouwwerk heen een netwerk van steigers aange bracht. De grote beurt voor de Big Ben zal anderhalf jaar in beslag nemen en omvat ook een volledige revisie van het uurwerk. Ongelukken. Door ongelukken zijn het vorige jaar in de Verenigde Staten 91.000 personen om het leven gekomen en meer dan negen millioen gewond Verkeersongelukken eisten in dat jaar 36.300 doden, vijf percent minder dan in 1953. Vergeefs. Een brand heeft in een loods van een werf aan het Huron-meer (V S.) een in aanbouw zijnde experimen tele mijnenveger met een plasticromp vernietigd. Men had reeds tien maan den gewerkt aan dit 17 meter langè schip, dat het prototype van een nicd- magnetisch vaartuig moest worden. De kans bestaat, dat men, na het verloren gaan van de romp, het experiment niet verder zal voortzetten. Kroning. De kroning van koningin Eliza beth in Juni 1953 heeft de Britse re gering 1.121.808 pond sterling gekost, aldus is in Londen bekendgemaakt. Nieuw. In de Amerikaanse laboratoria is een nieuw insectendodend middel ont dekt, dat effectiever en minder schade lijk zou zijn dan alle andere producten van deze aard. Nuttig. De bus voor nuttige suggesties, die voor het stadhuis van Jamestown, in de Amerikaanse staat New York, was op gesteld, is weggehaald, nadat de burge meester hem voor de eerste maal had opengemaakt.Er werd onder meer voor gesteld: „breek de gevangenis af", „ont sla de politie", „maak kanssnelen wet tig" en „vorm een nieuw stadsbestuur". Geweigerd. F.en Frans militair gerechts hof heeft de 57-jarige, gewezen Duitse generaal Albert von Praun bij verstek ter dood veroordeeld. Hij wordt er van beschuldigd de dood van 19 Franse verzetslieden op zijn geweten te hebben. Von Praun zou zich in Beieren bevin den. De Amerikaanse autoriteiten zou den geweigerd hebben hem aan Frank rijk uit te leveren. Atoomoefenineen. Negenduizend soldaten zullen deelnemen aan atoomoefeningen, die in het aanstaande voorjaar in de woestijn van Nevada worden gehouden. Er zullen proeven worden genomen met nieuwe atoomwapens. Uitnodigingen. De secretaris-generaal van de UNO de Zweed Dag Hammarskjoeld, heeft uitnodigingen verzonden aan zes tig staten-leden van de UNO en 24 landen-niet-leden, ter bijwoning van de internationale conferentie over een 'vreedzaam gebruik der kernenergie te Genève. De bijeenkomst die op 8 Augus tus moet beginnen, zal twaalf dagen duren Bereid. De Sovjet-Unie is te allen tijde bereid andere landen op de hoogte te stellen van gegevens over vreedzaam gebruik van atoomenergie, aldus is te Nieuw Delhi meegedeeld door de aca demicus Ostrovitjanov, die een Sovjet delegatie naar een wetenschappelijk congres in India leidt. Hij deelde mee, dat de Russen atoomenergie hebben gebruikt voor het doen springen van rotsen voor de aanleg van bevloeiings werken. Opgeheven. De Amerikaanse luchtmacht heeft het drie maanden oude vliegver bod voor de F-100 Super Sabre, die wordt beschouwd als de snelste straal jager ter wereld, opgeheven. Een nieu we verticale staart en veranderingen in het controlesysteem zullen bij alle be staande Super Sabres worden aange bracht. Erfenis. In het testament van de vermoor de Amerikaanse millionnair Serge Ru binstein is bepaald dat zijn beide doch ters, de zevenjarige Alexandra en de achtjarige Diana, ieder een toelage van 500 dollar per maand zullen krijgen. De rest van de erfenis zullen de beide dochters echter niet voor hun 50e jaar krijgen. Zijn 78-jarige moeder, Stella Rubinstein, krijgt een toelage van 1000 dollar per maand. De familie in Rio de Janeiro wordt niet eens genoemd, wel de secretaresse (5000 dollar), de butler (10.000 dollar) en ene Schulz (10.000 dollar). Eenheden. Het Amerikaanse zevende leger in Europa heeft medegedeeld, dat een nieuwe eenheid voor de bediening van geleide projectielen in Europa is aan gekomen. De eenheid is gestationneerd in de Amerikaanse zóne van Duitsland. Ook zal nog een eenheid atoomartille rie worden gezonden ter versterking van de defensiekracht van de NAVO. Er bevinden zich reeds vijf bataljons met ieder zes atoomkanonnen in Euro pa. Het zesde bataljon wordt op het ogenblik in Oklahoma opgeleid. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND WE MAKEN ONS STERK, dat u wel eens een Dewar-fles heeft gezien, zonder te weten dat die fles zijn naam ontleende aan de Engelse natuur- en scheikundige James Dewar die in het begin van deze eeuw de naar hem genoemde vacuum- vaten uitvond. Zonder ons nu verder te verdiepen in de methoden die deze natuur kundige toepaste om waterstof vloeibaar te maken (en te houden) kunnen we toch wel verklappen dat, dank zij het hoogst vernuftige systeem van Dewar, u 's zomers aan het strand of op de hei geen lauwe limonade meer behoeft te drin ken en dat koffie of thee be hoorlijk warm blijven, ook al doen ze dienst als verkwikking op een elfstedentocht. Zoals gezegd, de flessen van Dewar zijn u welbekend, want dit zijn de befaamde ronde thermosflessen, hoogst onhandig van model, maar practisch voor het op tempe ratuur houden van alle mogelijke dranken. Dc grote breekbaarheid van deze thermos flessen is eveneens een bezwaar waar we niet al te lichtvaardig overheen moeten stappen. Juist door de breekbaarheid van het, door gekleurd blik aan het oog onttrokken, glas zult u hebben geconstateerd dat de verzilverde glazen fles een dubbele wand heeft, waarvan de tussenruimte zo goed mogelijk luchtledig is gemaakt. Door een goed luchtledige kan de warmte niet door geleiding van binnen naar buiten komen (of omgekeerd), want voor geleiding is eev tussenstof nodig, die in dit geval dus zo goed als ontbreekt. J Warmte kan echter niet alleen weg-ge- leid, maar ook uitgestraald worden. Als remedie hiertegen is de zilverspiegel aan gebracht, die er voor moet zorgen dat de warmtestralen in de fles weer naar binnen worden teruggekaatst, evenals de warmte stralen die uit de omringende atmosfeer zouden trachten naar binnen te dringen. Door het weerkaatsende oppervlak is de glazen fles dus zo goed mogelijk tegen in- v env uitwendige straling ge pantserd, want warmtestra len gedragen zich in dit opzicht net als lichtstralen. De meeste warmte ontsnapt (of dringt binnen) bij dergelijke thermosflessen in de omge ving van de afsluiting, waar een geleidend contact de metalen buitenmantel bestaat en waar bovendien in en door de kurk ontsnapping of toetreding van warmte plaats vindt. Maar afgezien van dergelijke kleine fei len voldoet het systeem van Dewar torh bijzonder goed, hetgeen we niet alleen zelf bij voorkomende gelegenheden kunnen constateren, maar xoat vooral ook blijkt uit het feit dat 1 liter vloeibare zuurstof van 114 gr. C. onder het vriespunt in een der gelijk systeem 10 dagen kan worden be- waard eer alles is verdampt. We zouden ongetwijfeld in volledigheid te kort schieten, indien we na dit alles voorbij gingen aan onze kleding, die voo isolatie van onze lichaamswarmte zorg draagt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2