Communistisch China slaat de UNO-uitnodiging af Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Overdreven Twee eisen: Sovjet-resolutie ter tafel en Tsjang er uit Mayer laat Mendès-France op kritiek moment in de steek Alleen de Indiase delegatie in Londen is niet verbaasd Groeiend begrip tussen Washington en Taipeh Hoop op gunstige uitslag van de vertrouwensstemming vervlogen Het woord is aan Irak zwicht niet voor Egyptische druk Nederland en vijf anderen wiïzen Sovjet-protest af Negen gewonden bij ketelontploffing op tankschip Strasser komt weerom Noord-Afrikaanse rebellen steken het hoofd op Verdrag met Turkije gaat door Japan wil in New York met Rusland onderhandelen Weerrapport zzo zzo zzo w w z z zzw zzw 69e JAARGANG No 177 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Hedactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 24 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DEEL UITMAKEND van het forum in een vergadering van afdeling II van de p.v.d.A te Haarlem heeft het Tweede Kamerlid J. de Kadt zich Woensdagavond in bedarende trant over proeven met atoombommen uitgelaten. Wij hebben daar gisterenavond verslag van gegeven, maar het lijkt nuttig zijn commentaren te her halen. Hij erkende dat de A- en H-bom- proeven in de Stille Oceaan „inderdaad een zeker gevaar blijken in te houden", maar dat is naar hij zei met alle militaire proeven het geval. Deze overeenkomst ontgaat mij. Er heb ben zich bij militaire proeven van andere aard nooit zo ernstige verschijnselen voor gedaan en deze verschijnselen zijn dan ook nieuw. Het atoomwapen wordt een stemmig erkend als het meest vernietigen de ooit uitgevonden en omtrent de water stofbom (de H-bom) is medegedeeld dat de uitwerking talloze malen groter is dan die van de A-bommen, in 1945 op de Ja panse steden Hirosjima en Nagasaki ge worpen, met ontzettend resultaat. Wat betreft de waarschuwing van een aantal geleerden, dat alleen reeds de proefnemingen met de H-bom tot een zo danige radio-actieve besmetting kunnen leiden, dat het leven op aarde op den duur in gevaar komt, zei de heer De Kadt dat dit moeilijk te beoordelen valt. „Er zijn evenveel deskundigen, die deze opvat tingen overdreven blijken te vinden. En het feit dat ondanks de waarschuwingen de geleerden in Amerika besloten zijn hun proefnemingen voort te zetten ofschoon men toch moeilijk kan aannemen dat zij bewust aan zulk een zelfvernietiging zou den medewerken geeft aanleiding te geloven dat de waarschuwing vooralsnog overdreven is." Dat heeft de heer De Kadt aangevoerd. Op deze plaats is in de laatste tijd ver scheidene malen over dit onderwerp ge schreven, de eerste maal onder de titel „De rode streep". Want de vermaarde Franse natuurkundige prof. De Broglie had ten aanzien van die proefnemingen verklaard: „de rode streep is bereikt". Hij zei dat mede ter bevestiging van een zeer ernstig, nadrukkelijk-waarschuwend be toog van zijn jongere collega prof. Charles- Noel Martin, verschenen in het Bulletin van de Franse Academie van Wetenschap pen en herhaald in artikelen in het week blad l'Express en het dagblad Le Figaro. Hij sprak over de grootste gevaren voor het leven van mensen, dieren en planten, over de kans op geboorte van wangedroch ten en de vernietiging van oogsten. De Franse natuurkundige wetenschap heeft buitengewoon belangrijk werk op dit ge bied verricht. Opnieuw zij herinnerd aan de namen Curie en Becquerel. Ook De Broglie is trouwens een zeer grote naam in de internationale wetenschap: die van de Nobelprijs-winnaar voor natuurkunde in 1929. Wat de Amerikaanse geleerden betreft, die besloten zijn hun werk voort te zetten, zij hier opnieuw herinnerd aan de leider van dat werk prof. Oppenheimer, die uit gewetensbezwaren aftrad en daarna ver dacht werd gemaakt; het deed een schok door de wereld gaan. Verscheidene an deren waren voor hem heengegaan. Meent de heer De Kadt, dat het voor geleerden die deze arbeid voortzetten gemakkelijk is om af te treden? Dat het geen moed ver eist? Hij verklaart in elk geval, dat nevens ce waarschuwers evenveel deskundigen staan, die hun waarschuwingen overdre ven blijken te vinden. Wie zijn dat dan en waar en wanneer hebben zij deze ver klaringen afgelegd? zou ik willen vragen. Geen enkele tegenspraak van de uitingen van De Broglie en Charles-Noel Martin is ons onder ogen gekomen. Ook niet van Nederlandse deskundigen, ofschoon zij in verscheidene Nederlandse bladen gepubli ceerd zijn en niet aan hun aandacht kunnen zijn ontsnapt. Wel heeft prof. C. J. Bak ker, een onzer voornaamste deskundigen, in Vrij Nederland over het verschrikke lijke gevaar van gebruik van het atoom wapen in een oorlog geschreven; ook die beschouwing is op deze plaats besproken. Eveneens een radio-rede van de Engels man prof. Bertrand Russell, ditmaal geen natuurkundige maar wiskundige, philo- soof en litterator, die in een radio-rede voor de B.B.C. heeft voorgesteld dat neu trale landen door hun geleerden een rap port over de bommen en hun uitwerking zouden doen opstellen en dat aan de grote mogendheden doen toekomen, opdat die hun instemming of tegenspraak zouden kunnen uiten. Een verstandig voorstel. Geen antwoord is tot dusver bekend. Ik vind al dat zwijgen zonderling, evenals de slechts spaarzame verbreiding van waar schuwingen als die van Martin en De Broglie. Het is onlangs geschied dat het Belgisch Meteorologisch Instituut bepaalde afwij kingen in het weer toeschreef aan een atoom-ontploffing in Amerika. Het Neder lands Meteorologisch Instituut sprak die mening positief en geruststellend tegen. Het Parool stelde zich daarop met het Ne derlandse Instituut in verbinding; het gaf toe te boud gesproken te hebben. Verder dan onzekerheid kwam het in feite niet. Het Parool vermeldde dit en drong op herziening van het communiqué aan. Er was dus onzekerheid in dat geval. Betekent die een geruststelling? Aller minst. Ik veroorloof mij er opnieuw aan te herinneren, dat prof. Einstein in 1950, toen constructie van de waterstofbom mo gelijk was gebleken, heeft verklaard „dat de vergiftiging van de atmosfeer door radio-activiteit, en dientengevolge de ver nietiging van alle leven op aarde, binnen de sfeer van het technisch-mogelijke is gekomen". Maar goed, laat ons eens even veronder stellen dat alle vermaarde, deskundige waarschuwers overdreven zouden kunnen hebben en dat er evenveel anderen zijn, die het overdrijving noemen.Wat rest zelfs in dat geval? Op zijn best: onzeker heid. Legt die niet, bij een dergelijk ge vaar, de plicht aan de neutrale mogend heden op om het voorstel-Russell te aan vaarden? Eist die niet het scherpste onder zoek en de meest volledige publiciteit? Dat kunnen de Europese regeringen, ook de Nederlandse, instellen. Is het niet vol komen redelijk erop aan te dringen dat andere regeringen zich tot de Amerikaanse en da Russische wenden met het verzoek, LONDEN (Reuter/AFP) Communistisch China zal geen vertegenwoordiger sturen voor het bijwonen van de besprekingen over de kwestie-Formosa in de Veiligheidsraad. Premier Tsjoe En Lai deelde de secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld mee wel bereid te zijn een vertegenwoordiger te sturen om aanwezig te zijn bij de bespreking van de Russische resolutie waarin de Verenigde Staten: „aggressors tegen China" worden genoemd, maar dan nog alleen wanneer „de vertegenwoordiger van de kliek van Tsjang Kai-Tsjek uit de Veiligheidsraad is verdreven*. Verder wordt gezegd: De spanning in het gebied van Taiwan (Formosa) is ver oorzaakt door de bezetting van Taiwan door de Verenigde Staten en Amerikaanse inmenging in China's interne aangelegen heden. Alle onvervalste internationale po gingen om aan de spanning die de Ver enigde Staten in dit gebied en in andere gebieden van het Verre Oosten hebben veroorzaakt, een einde te maken of deze spanning te verminderen, zal de Chinese volksrepubliek steunen. Sir Winston Churchill heeft voor heden avond een kabinetsvergadering bijeenge roepen ter bespreking van de Chinese crisis.. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft officieel „diepe teleur stelling" uitgesproken over de Chinese weigering. In diplomatieke kringen in Washington werd. de afwijzing gezien als „een zware, en misschien wel fatale, slag voor pogin gen om communistisch China in de Veilig heidsraad te betrekken bij besprekingen over de kwestie Formosa". De diplomaten toonden zich teleurgesteld over de „uiterst negatieve en propagandistische aard van het Chinese antwoord op een beleefde uit nodiging". Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken noemde de weigering een „nieuwe hoon voor de UNO". Ook op het hoofdkwartier van de UNO in New York werd de afwijzing met te leurstelling ontvangen. De gedelegeerden, die optimistisch waren geweest, waren ge schokt door de bittere en vijandige woor den van Tsjoe En Lai. Ook hier is men van mening dat de huidige pogingen om door middel van de Veiligheidsraad tot een staking der vijandelijkheden te ko men, zo goed als tot falen zijn gedoemd. Weinigen hadden zo'n botte weigering ver wacht. De meeste premiers van het Gemene best die op het ogenblik in Londen bijeen zijn, toonden zich teleurgesteld over de Chinese afwijzing. In kringen in nauw contact met premier Nehroe van India werd gezegd dat de Indiase delegatie zeer verbaasd zou zijn geweest als communis tisch China de uitnodiging zou hebben aangenomen. Reuter meldt dat de conferentie haar pogingen zal intensiveren om een oplos sing te 'vinden. Het is bijna zeker, dat deze kwestie waarvan de bespreking was uitgesteld tot na ontvangst van het Chi nese antwoord heden zal worden be sproken. Men is algemeen van gevoelen, dat de taak om een andere manier te vin den om de spanning in hef, gebied rondom Formosa te verminderen, thans uitsluitend op de schouders van de leiders van de negen landen van het Gemenebest rust. Londense waarnemers zijn van mening TAIPEH (Reuter) Te Taipeh is van officiële zijde vernomen dat het menings verschil tussen de Amerikaanse regering en die van Formosa over het instellen van een nieuwe verdedigingslinie voor dit eiland, en de herschikking der nationalistisch- Chinese strijdkrachten, kleiner is geworden. De strijd in de lucht tussen beide partijen duurt voort. NEW YORK Volgens Robert Allen, commentator Van de „New York Post," heeft president Eisenhower inlichtingen ontvangen dat de communistische Chinezen van plan zijn tussen 15 en 18 Februari hun grote aanval in te zetten op de nationalis tische Tatsjen eiilanden. De commentator voegde hieraan toe dat zich achter het scherm van „diplomatiek gemanoeuvreer een grimmige wedloop in tijd" afspeelt tussen het tijdschema voor een communis tische invasie en een overeenkomst tot het staken van het vuren. (U.P.) Gezaghebbende bronnen op de Gemenebest-conferentie te Londen ver klaren, dat India, zo mogelijk ook Zuid- Afrika, zichi tegen dekkingsopearaties der Amerikaanse vloot in de wateren van Formosa heeft uitgesproken, omdat zoiets het gevaar van oorlog zou inhouden. Het Amerikaanse vliegdekschip „Mid way" heeft zich als zesde vliegdekschip aangesloten bij de zevende vloot, die in de wateren van Formosa dienst doet, aldus te Hongkong ontvangen berichten van ge woonlijk betrouwbare zijde. De „Midway" heeft 137 straalvliegtuigen aan boord. dat het initiatief van de Indonesische am bassadeur te Londen, professor Supomo, om een oplossing te vinden voor de For- mosaanse crisis, slechts weinig succes heeft opgeleverd. Het, na een besluit van het Indonesische kabinet genomen initia tief, had ten doel tot het formuleren van een gemeenschappelijk standpunt door de vijf Colombo-landen. Zes Westelijke landen Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Italië, België, Luxemburg en Nederland hebben in vrijwel gelijklui dende nota's aan Moskou de Sovjet-be schuldiging verworpen dat de Parijse ac- coorden, waarbij de West-Europese Unie ingesteld zal worden, in strijd zou zijn met het protocol van Genève van 1925 over het gebruik van bacteriologische en chemi sche wapens. Een stelsel van toezicht, dat in Oost-Europa niet bestaat, verplicht de ondertekenaars van de accoorden van Pa rijs in geen enkel opzicht deze soort wa pens te vervaardigen. De Nederlandse re gering ziet geen enkele grond voor de be wering van de Sovjet-Russische regering dat deze accoorden voorschrijven voorra den van dergelijke wapens te vormen en nog minder voorschrijven ze te gebruiken, aldus de Nederlandse nota. DfT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S In de officiers-cantine van de Eindhovense vliegbasis is Donderdag de Belgische straaljagerpiloot M. H. Bieuvelet gehuldigd. Deze piloot heeft bij moeilijkheden aan zijn straaljager boven Eindhoven, in plaats van zijn schiettoestel te gebruiken, even buiten de stad een noodlanding gemaakt. Daardoor stelde hij zijn leven in de waag schaal om dat van de burgers le redden. Burgemeester H. A. M. T. van Kolfschoten biedt de moedige vlieger namens het burgercomité Eindhoven een televisietoestel aan Hollandse meisjes zijn op visite geweest bij een familie Hogenboom, die een aardig landhuisje bewoont maar dat huisje staat in een Braziliaans landschap en daarom is dit plaatje niet „gewoon". Het is een kiekje uit de Hollandse boerenkolonie „Holanbra" in de buurt van Campinas, Noord-Oostelijk van de grote Brazilaanse stad Sao Paulo. Elders in dit nummer vindt men nadere bizonderheden over dit stukje Nederland in de tropen. bij onderlinge overeenkomst tot staking van die proeven te besluiten? Dat zou ein delijk eens resultaat kunnen geven, want daar is geen controle-apparaat dat „soeve reiniteit aantast" voor nodig: thuisblijvend kunnen zij eikaars explosies precies regi streren. Ik heb onlangs gezegd dat de mens-in-het-algemeen, evenals de ver dachte in een strafproces, recht heeft op hetgeen in Engeland „the benefit of the doubt" heet het voordeel van de twij fel. Dat wil zeggen: bij de geringste on zekerheid moet hij vrijuit gaan. Hier is de onzekerheid in geen geval gering. Daar kan men niet op antwoorden met „het zal wel overdreven zijn" en maar niets doen! Het heeft mij verheugd dat een der andere leden van het forum waartoe de heer De Kadt behoorde, mevrouw Van der Meulen-Houwer, zich in gans andere zin heeft uitgelaten. Zij vond de ontwikkeling van zaken benauwend en riep de aan wezigen op, het probleem ernstig bij zich zelf te overwegen. „Als je afstand neemt van je gebondenheid in de dagelijkse ver houdingen is het toch wel ontzettend te zien hoe men. ofschoon men niet verder kan gaan, toch op deze weg doorgaat." Ik vind dat ook ontzettend. R. P. Het Costa Ricaanse vrachtschip „Darnell" heeft gemeld dat zich op ongeveer 390 mijl van Kaap Finistère een ketelontploffing aan boord heeft voorgedaan. Negen leden der bemanning werden gewond. Vier van hen verkeren in levensgevaar. Een aantal schepen heeft gemeld dat het in een storm probeert het schip te be reiken, dat na het ongeluk hulpeloos rond drijft. De „Darnell" heeft verzocht een heli- coptère te sturen om de gewonden op te halen. Maar op de Azoren is geen helicop- tère beschikbaar. Uit de Franse haven Brest is een sleep boot uitgevaren om te trachten de „Dar nell" te helpen. Het 7050 ton metende tankschip „Dar nell" had 28 Januari Pernis verlaten met bestemming Jamaica. Het Nederlandse weerschip „Cumulus" heeft geseind, dat het op weg is naar de „Darnell". (Van onze correspondent in Fo.rijs) De Franse minister-president Mendès- France heeft gistervond laat naar aanlei ding van de debatten over Noord-Afrika in de Nationale Vergadering de vertrou wenskwestie gesteld, waarover komende nacht te twaalf uur zal worden gestemd. De positie van zijn kabinet is er niet sterker op geworden. Zo lang de premier, die al zo veel wonderen verrichtte, bij de replieken zelf nog niet voor de tweede maal is opgetreden, is het voorbarig te zeggen dat de teerling al geworpen zou zijn. Wanneer de regering-Mendès-France door de houding van het parlement de in druk maakt op sterven na dood te zijn, dan kan de premier daarvoor zijn partij genoot René Mayer, oud-minister-presi dent aansprakelijk stellen. Mayer heeft in een rede, die als een beschuldiging klonk maar verder weinig of geen nieuws be vatte, het doodvonnis over de regering uit gesproken zonder de pleidooien van de beschuldigde af te wachten. Gezien de invloed die Mayer op het rechtse centrum heeft, moet men vrezen dat dit vonnis komende nacht zal worden uitgevoerd. Mayer, de Romeinse kop op de brede schouders, sprak Mendès-France toe met een felheid en een onredelijkheid en een vooringenomenheid, zoals die alleen tussen Franse politieke tegenstanders gebruike lijk is. Geen middel liet hij ongebruikt om stemming tegen de regering te maken. Zo las hij een lange lijst van slachtoffers van de terreur voor, waarmede hij de indruk scheen toe willen wekken alsof Mendès- France die mensen eigenhandig van het leven had beroofd. Terwijl het aantal aan slagen onder Mendès-France, zoals de premier later opmerkte, juist sterk was af genomen. Mendès-France zou in Tunesië en Alge rije het vertrek van alle Fransen voorbe reiden, zo liet Mayer weten, en in zijn be sprekingen met de Tunesische regering liet hij zich om de tuin leiden door Bour- guiba. Nog een stapje verder en Mendès- France zou de Noord-Afrikaanse commu nisten vragen of Frankrijk nog even aan de overzijde van de Middellandse Zee zou mogen blijven. Aan dit beleid, aldus de ra dicale voorman, kan ik mijn vertrouwen onmogelijk langer geven. Weerwoord In de regeringsbanken had Mendès- France samen met zijn twee verantwoor delijke ministers, Mitterrand en Fouchet, die ook nog aan het woord is geweest, zwijgend doch in de grootste spanning toegeluisterd. Na een onderbreking zou het de beurt zijn van Mendès-France om zijn woordje te zeggen en even tevoren zag men hem in een geheel verlaten zittings zaal zijn verdediging op schrift stellen. Het was te merken dat de premier zich er van bewust was dat hij met de rug tegen de muur stond. De felheid van Mayer werd met een nog zwaardere dosis aggressiviteit beant woord. Mendès-France merkte op dat de Noord-Afrikaanse problemen sedert zijn optreden als premier viermaal uitvoerig ter sprake waren gekomen. De laatste keer, in December had hij nog een meer derheid gekregen en ook Mayer had hem toen zijn steun gegeven. Het moment vooi de ezelstrap, zo riep Mendès-France uit, was toen blijkbaar nog niet aangebroken. Hij doelde op de Parijse acoorden en de Duitse herbewapening, waarvoor de rech tervleugel hem de verantwoordelijkheid wil laten dragen. Tegenover de MRP (RK) verklaarde de minister-president dat uit haar moties nog maals bleek dat er in principe geen on overkomelijke tegenstellingen bestonden tussen haar gezichtspunten en die van de regering. De hervorming van het Noord- Afrikaanse beleid staat in dezelfde geest in beider programma's beschreven. Niet temin maakte Mendès-France zich er geen enkele illusie over in welke zin de rooms- katholieken hun stem uit zullen brengen. Ze zouden, .zo voorspelde hij, tegen stem men. En ziehier hoe door de verachtelijkste politiek, die door persoonlijke of binnen landse overwegingen wordt bepaald, een probleem van wereldomvattende beteke nis beslist dreigt te worden. Niet alleen de persoonlijke moed van Mendès-France heeft diepe indruk op ons gemaakt. Ook door de waar digheid die hij trots zijn hartstocht hoog hield, heeft hij zich van zijn te genstanders onderscheiden. Hij heeft niet om steun gebedeld. Zo hij vallen moet, dan zal dat met opgeheven hoofd geschieden. Over zijn val kan helaas weinig twijfel meer bestaan. PARADISE (Nieuw Schotland) Dr Otto Strasser, een vroegere vriend van Hitier, heeft in Canada zijn Duitse pas poort ontvangen. Hij zei via Zwitserland naar Duitsland te zullen terugkeren om zo spoedig mogelijk een nieuwe politieke par tij te vormen. Dr. Strasser, die een mede werker van Hitler was voor de nazi's aan de macht kwamen, trad in 1930 uit de nationaal-socialistische partij om het „Zwarte Front" te stichten. In 1934 werd hij van zijn Duitse staatsburgerschap ver vallen verklaard en vluchtte hij uit Duitsland. In November van het vorige jaar gaf een West-Duits gerechtshof hem zijn na tionaliteit terug, doch hij moest met zijn vertrek naar Duitsland wachten op zijn paspoort. CASABLANCA (Reuter) De verzets activiteit is in Noord-Afrika weer opge laaid. Drie blanken zijn'in de afgelopen 24 uur in Casablanca het slachtoffer ge worden van verzetsdaden. Bij Batna in Algerije hielden verzetslieden een autobus aan. Nadat de passagiers uitgestapt waren, staken zij de wagen in brand. Bij de Al gerijnse stad Koeriet is een vuurgevecht geleverd tussen militairen en verzetslieden. Lichtenberg: Wij dwalen allemaal, maar ieder een dwaalt anders. BAGDAD (Reuter) Irak heeft beslo ten onverwijld over te gaan tot het sluiten van een verdrag met Turkije „ter bescher ming van onze bedreigde Noordelijke grens". De Iraakse ministerraad is van oordeel dat het voorgenomen verdrag een waarborg zal zijn voor de veiligheid van het gehele Midden-Oosten. Irak wacht met de ondertekening van het verdrag totdat Turkije zal hebben ingestemd met een nieuw ontwerp. De Turkse goedkeuring wordt in de komende week verwacht. De bijeenkomst te Cairo van premiers van staten-leden der Arabische Liga is weer verdaagd. Nu tot Zondagavond. Een missie der conferentie naar Bagdad heeft Donderdagavond verslag uitgebracht. Ook werd aandacht gewijd aan nieuwe pogin gen der Libanese delegatie om de impasse, ontstaan door het Egyptisch-Iraakse ge schil, te doorbreken. In Egyptische diplomatieke kringen zegt men dat Egypte, indien op de bijeenkomst van Zondagavond géén overeenstemming wordt bereikt, het gemeenschappelijke vei ligheidsverdrag der Arabische Liga zal op zeggen, op grond van „schending door Irak". De landen van het Britse gemenebest die betrokken zijn bij de verdediging van het Midden-Oosten zullen in de toekomst hun militaire plannen baseren óp de veronder stelling, dat Turkije en Pakistan zich on middellijk zullen Verzetten tegen een even tuele aanval op dat gebied, zo wordt van diplomatieke zijde te Londen vernomen. Hun doel is een militair bolwerk tegen de Sovjet-Unie op te richten gegrond op de driehoek Turkije-Pakistan-Irak. Turkije en Pakistan worden de énige lan den geacht, die een sterk genoeg leger heb ben om een aanval tegen het strategisch belangrijke gebied tegen te houden of te vertragen. TOKIO (AFP Hef Japanse kabinet heeft besloten onderhandelingen met de Sovjet-Unie te openen over het normalise ren van de betrekkingen. De minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, verklaar de dat Japan er op staat, dat de besprekin gen te New York gehouden worden. Alle kwesties die het sluiten van een vredes verdrag in de weg staan, zouden bespro ken moeten worden. Rusland schijnt liever in Moskou of desnoods in Tokio te willen praten. Premier Hatoiama heeft op een perscon ferentie verklaard er van overtuigd te zijn, dat de betrokkingen tussen Japan en communistisch China zeer binnenkort zul len verbeteren. Hij meende le weten, dat communistisch China normale betrekkin gen met Japan wenst aan te knopen. In dien zulks geschiedt, zo zeide Hatojama, zal het nodig ziin zowel communistisch als nationalistisch China te erkennen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ,5 ■0-£ -O-g ff fS - <U C dj 2 g C*J O c r w O ZS Helsinki motregen ZO 2 0 1 Stockholm geheel bew. zw 2 1 0,2 Oslo motregen O 1 0 15 Kopenhagen nevel 7 1 0 Aberdeen onbewolkt windstil -4 0 Dublin mist W 4 2 8 Londen motregen WNW 2 4 5 Amsterdam regen 3 4 2 Brussel regen 6 6 8 Parijs zwaar bew. 10 8 8 Bordeaux regenbui 8 10 12 Grenoble regen 4 7 2 Nice half bew. WNW 3 6 0 Berlijn nevel ZO 5 0 0 Frankfort regen 6 5 1 München zwaar bew. WNW 2 0 2 Zürieh regen 5 3 1 Genève regenbui 10 6 3 Locarno licht bew. O 2 3 2 Wenen mist windstil 2 0 Innsbruck nevel W 3 2 3 Rome zwaar bew. NNO 3 8 5 Neerslag laatste 24 uur. 'p°ocoo°coccccaTCocccccaxccxx)COoooorrrr>Y>roryw»vrïXCCC WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tus sen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 5 Februari Zon op 8.18 uur, onder 17.36 uur. Maan op 15.57 uur, onder 7.09 uur. Maanstanden 7 Febr. 2.43 uur: Volle maan 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 Februari Hoog water: 1.06 en 13.35 uur. Laag water: 9.02 en 21.39 uur. Zaterdag 5 Februari Hoog water: 2.12 en 14.34 uur. Laag water: 10.13 en 22.42 uur. mwuxixxiiiUjjuxuouxiLaujxuAxuwxjumxraxo

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1