<^Brieven aan de redactie Verenigde Staten verwachten record-welvaart in 1955 „B oeoze Nazi's waren van plan Brits kunstbezit te ontmantelen „Rijdende preekstoel" als novum in zendingsarbeid Vrijwel niemand toont zich bezorgd Onthulling in Berlijnse publicatie van gevluchte Britse journalist SLOT DEFECT? HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 L Optimisme was kracht Economie is stabiel Wereldtanker-vloot een kwart van scheepsruimte 1032 zeeschepen passeerden de pieren Nelson naar Berlijn Pieter van der Sloot op tournee in Italië Sport in 't kort Emanuelwijdt auto vanmiddag in Stichting R.K. ambachts school goedgekeurd Scheepvaart VRIJDAG 4 F E B R Li AA55 (Van onze correspondent in Washington) pe economische crisis, die in de eerste helft van 1954 in de Verenigde Staten dreigde, jS overwonnen en nagenoeg alle deskundigen zijn optimistisch gestemd ten aanzien van de komende achttien maanden. De onenigheid tussen de economische experts bepaalt zich tot de vraag of 1955 het grootste welvaartsjaar in de Amerikaanse geschiedenis zal worden dan wel of 1955 slechts het record van 1953 zal evenaren, pe mcesten geloven dat de welvaart van 1955 die van 1953 nog zal overtreffen. De auto-fabrieken, die het in 1954 moei lijk begonnen te krijgen, draaien weer op volle toeren. "Men verwacht dat er dit jaar 5,6 millioen en misschien zelfs 5,8 millioen nieuwe personenauto's op de markt zullen komen. De nieuwe modellen (langer, breder en vaak tweekleurig) verschillen vrij veel van de vorige en wie bewijzen wil dat het hem goed gaat, kan dus moeilijk in een model van een of twee jaar geleden blijven rijden De totale productie is 129 percent van die der jaren 1947-1949 en het gezagheb bende maandblad Fortune voorspelt, dat het niveau van 1955 vier percent hoger zal liggen dan dat van 1954 en een percent hoger dan dat van het recordjaar 1953. Ondanks het feit dat de trouwlust (ver geleken met het na-oorlogsjaar 1946) met ongeveer 32 percent verminderd is, maakt de bouwnijverheid het goed. Bovendien zal de regering de aanleg van wegen en de bouw van scholen en ziekenhuizen aan moedigen. Voor architecten en aannemers is er geen enkele reden om bezorgd te zijn. Optimisme De regering beroemt er zich op de drei gende achteruitgang van 1954 te hebben gekeeld. De industrie werd gesteund door dat de regering risico-dragend kapitaal aantrok. Bovendien werden industriële ex pansie en koopkracht bevorderd, doordat het crediet voor ondernemers en consu menten aanzienlijk werd verruimd. A.1 deze regeringsmaatregelen waren nuttig, maar zij slaagden, omdat zij voor het pu-' bliek evenzoveel injecties van vertrouwen betekenden. De uitwerking van de rege ringsmaatregelen was in de eerste plaats psychologisch: men zag dat Eisenhower en de zijnen maatregelen namen om een de pressie te keren en of die maatregelen nu afdoende waren of niet men geloofde erin, men had vertrouwen in de econo mische kracht in zijn zakenbeleid of bij zijn aankopen. Deze optimistische reactie van het publiek heeft de Verenigde Staten behoed voor recessie en depressie. Stabieler economie •De koersen zijn de laatste weken dalen de en onwillekeurig vraagt men 'zich af: naderen wij opnieuw een plotselinge val dér aande'en als bij de grote „krach" van 25 jaar geleden. En tevens of daar even- 99 Wïi hebben een klein mensje in huis, d-at van ons schijnt te zijn, al zeggen de voor ouders, die elke Zondag vertederd kom°n kijken, dat het in niets op de vader en de moeder lijkt. Het is nog geen drie jaar oud, maar komt elke dag de eigenwijsheid van de middel bare leeftijd meer nabij Ja, dat was goed geraden: het is een meisje Blond. Het feit, dat het volgens een chique trouwboekje (je dééd zulke dingen vlak na de oorlog uit een soort onbestemd gevoel van duur willen doen voor een salaris van een aankomend kappersbediende) ons dochtertje is, behoedt haar e'ke dag voor grotere kastijdingen dan een fikse veeg om de kleine oortjes als er alweer een beker melk over het karpet is gestort of een gru welijk grote spin uit de tuin door haar nijver toedoen naar de huiskamer is ge ïmmigreerd. Want boven de handjes, die al deze wandaden verrichten, staat immer het wapen van een paar ogen klaar, van het mooiste blauw sinds de Chinezen por- celeinen rijstkommetjes met blauwe cour- tisanetjes gin een beschilderen. Maar aan de andere kant zijn wij het harde, ouderpaar geworden, dat niet bii elke alarmkreet uit hof of huis onvlieat met de verontruste blik in de ogen van een af zichtelijke ramp: dat kind redt zich wel. denken wij steeds weer. Tot nu toe vol komen terecM overigens, wan' het wicht heeft nog steeds niets ernstias en het komt als een blond duikelaartje bij voortduring op de schoentjes terecht. Gisteren was de gewon° brul uit he* struweel van de tuin, dat wild en verward getuigenis aflegt van een door mij persoon lijk uitgedacht afschu;fs-"'s<teem wat he* onderhoud dezer gaande betreft, erger dan gewoon. Rauwer en indringender. Er was dus een grote smak gemaakt. Maar gezien de tweeëneenhalfiariee historie van het kleine mensie bleef ie^ere^n ook to^n nog zitten, zodat de medeliidende buurvrouw uHrukte met een gezicht vol verwijten jeaens ouders, die hun spruiten maar laten dood vallen. Het geluid demote kort. daarop hoorbaar af en ging over in een toonhoogte, die te boek staat als „lichte kneuzingen, gaat wel over". Zij was dus kennelijk opgevijzeld en op de been gezet, zodat er elk oeenblik twee betraande oaan binnen konden wandelen en een mondje, dat bii zulk gelegenheden met een bestudeerd draaitje vraagt „Eve lekker afdoge?" Waarop de vrouw, die voor haar moeder fungeert, doording met haar bazigheden, zijnde het boen°n van ,een als in 1930 opnieuw een periode van malaise en werkloosheid op zaï volgen. Al komt die gedachte wel eens op, bezorgd is vrijwel niemand. De Amerikaanse economie is sedert 1929 stabieler geworden. De grote ondernemin gen zijn minder „onbesuisd" dan vroeger. Zij worden geleid met wetenschappelijke kennis en zorgvuldige risico-berekening. Manipulaties zoals Ivar Kreuger in Scan dinavië kon uithalen, zijn in de Verenigde Staten onmogelijk. Niet alleen zal een grote onderneming zelden onbezonnen dingen doen, maar mocht de een of andere in- Nederland kwam op 3.510.000 Volgens opgave van Lloyds register of Shipping maakt de vloot van tankschepen in de vrije wereld met 24.624.000 ton bruto een vierde deel uit van de gehele koop vaardijvloot. In het afgelopen jaar is de tanktonnage met 2.660.000 ton gestegen. In 1939 bedroeg de totale tanktonnage 11.586.000 ton of 17 percent van de totale koopvaardijvloot. Engeland neemt de eer ste plaats in met een vloot aan tanksche pen van 4.955.000 ton, gevolgd door de V.S. met 4.595.000 ton. De brutotonnage van de voornaamste koopvaardijvloten is in 1954 gestegen tot 97.422.000 ton of 4.070.000 ton meer dan een jaar geleden. De Britse vloot steeg met 430.000 ton tot 19.014.000 ton en die BERLIJN (Un. Press) Uit documen ten van de S.S., die in1 nationaal-socialis- tische archieven in Berlijn gevondei) zijn, heeft de in het Engels te Oost-Berlijn ver schijnende publicatie „German Democra tie Report" bijzonderheden bekendgemaakt over de plannen die de nazi's indertijd met Groot-Brittannië voorhadden. Een der gevonden documenten, opgesteld door de S.S.-officier Seibert, behandelde het lot van de Britse kunstschatten. Musea en kunstverzamelingen zouden grondig ge- P'underd worden. Oxford, Cambridge, van het Britse gemenebest met inbegrip Eton_ Harrow en andere beroemde onder- ADVERTENT1E „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 van Engeland steeg met 448.000 ton tot 22.805.000 ton. De grootste stijging in tonnage sedert 1939 werd geboekt door de Verenigde Staten, waarvan de koopvaardijvloot met 15.982.000 ton is gestegen tot thans 27.544.000 ton met inbegrip van een re- servevloot van naar raming 14 millioen dustrie al avontuurlijke neigingen verto-.|»ton- fien, dan krijgen die neigingen geen kans in daden te worden omgezet. Daartegen waakt namelijk de commissie voor „Security and exchange". Deze be paalt wat op de beurs uitgegeven mag wor den aan obligaties en aandelen. Zij be schermt niet alleen het publiek, doch zij beschermt tevens de bedrijven tegen eigen avontuurlijk beleid. Amerika's economisch bestel is zoveel stabieler geworden, dat men serieuze eco nomen ontmoet, die de kans op een cata strofale depressie zoals van 1929 en vol gende jaren, niet meer aanwezig achten. Men gunt het hun gaarne dat zij gelijk zou den hebben. Maar waakzaamheid blijft ge boden. Tenslotte kan men de economie (en de natuur) nooit volkomen vertrouwen. In 1953 dacht men in Nederland ook dat zich een Elisabeths-vloed niet kon herhalen. De vergelijking bewijst niets, maar stemt toch tot nadenken. De Noorse en Duitse koopvaardijvloot is, volgens het Lloyds register, in het afge lopen jaar het sterkst gestegen ten op zichte van de andere Europese landen. Liberia heeft echter wat de gehele we reld betreft de grootste stijging in tonnage gehad, namelijk 947.000 ton. De Noorse koopvaardijvloot steeg in het afgelopen jaar met 542.000 ton, West- Duitsland met 477.000 ton en Engeland 430.000 ton. Hieronder volgt een lijstje van de koop vaardijvloten van enige Europese landen: Noorwegen 6.805.000 ton, verhoogd in 1954 met 542.000 ton; Nederland 3.443.000 ton, verhoogd in 1954 met 71.000 ton; Zweden 2.701.000 ton, verhoogd in 1954 met 126.000 ton; Duitsland 2.226.000 ton, verhoogd in 1954 met 477.000 ton; Denemarken 1.614.000 ton, verhoogd in 1954 met 85.000 ton. „A en C als waaghalzen" (L i d o). In deze onschuldige filmklucht steekt Holly wood de draak met de zotte producten uit haar wilde jeugd, toen gegooi met slag roomtaarten en wilde achtervolgingen nog de hoogste wijsheid in de rolprentindustrie vormden. Abbott en Costello fungeren na tuurlijk weer als de twee schlemielen, die van alles en iedereen de dupe worden, tot dat de laaghartige schurk die hun onder gang zoekt, tenslotte zelf het onderspit delft. Abbott doet weer de wonderlijkste dingen mat zijn gekke gezicht en verder komt het hele arsenaal van oude filmstunts eraan te pas om orrs een paar uur onbe zorgd te laten lachen. Wat voortreffelijk blijkt te lukken. Minerva vertoont vandaag nog voor jong en oud „Servus Wien", een film met Paul Hörbiger en Wolf Albach-Retty, die u meenemen naar het vrolijke Wenen van 1912. In Studio ziet men Galina Oelanowa in de kleurenfilm „Russisch Ballet", die reeds eerder uitvoerig door ons werd be sproken. .Moeder" (P a 1 a c e) In dit weinig originele filmverhaal maakt men kennis met een jonge vrouw en haar huwelijk met een rijke industrieel, die met zijn geld de mislukte speculaties van haar vader moet dekken. Het huwelijk is verre van gelukkig: de vrouw denkt steeds terug aan haar vroegere verloofde, haar echtgenoot onderneemt „zakenreizen" met andere vrouwen. De aanwezigheid van haar'doch tertje weerhoudt haar er evenwel van, naar haar vroegere verloofde terug te keren. Maar.... vergif, chantage en an dere geijkte middelen om een wending in een filmverhaal tot stand te brengen, vin den ook hier hun weg naar het witte doek, met alle gevolgen voor de filmhelden. N. R. K. „Wapensmokkel naar Honduras" (Roxy) In Honduras zint de pas afgezette pre sident van een Midden-Amerikaanse staat op middelen om zijn macht te herstellen. Het geld dat hiervoor nodig is, zal hem vóór een bepaalde datum door iemand ge bracht worden. De man die deze opdracht heeft, ziet zich gedwarsboomd door een onwillige scheepskapitein. Om zijn doel toch te bereiken, verzekert hij zich van de hulp van enige boeven en dwingt en-pas sant een onschuldig echtpaar mee te gaan in een gestolen sloep. Men roeit stroom opwaarts het binnenland in, op deze wijze de kortste weg nemend naar de bestem mingsplaats van de hoofdpersoon. Gedu rende deze oerwoudtocht, die op zeker ogenblik te voet moet worden voortgezet, daar een der boeven er met de boot van door gaat, ontluikt bij de jonge vrouw de liefde voor de harde aanvoerder van het gezelschap. De genegenheid voor haar echtgenoot neemt dan in evenredigheid af. Ondanks tijger vissen, slangen, krokodillen en de achtervolgende soldaten van het vijandig régime, bereikt de man zijn doel. Een nogal simpel verhaal in mooie kleu ren van technicolor, met voldoende schiet partijen en spannende gevechten om voor velen interessant te zijn. H. S. „Het myster'e der twee vrouwen" (Luxer) Eddie Constantine vervult in deze verfilming van het verhaal van de keuken, opdat in de loop van de komende bekende schrijver Peter Cheyney de roi uren de hond, de melkboer en nog eens de van de al niet minder bekende Amerikaan- hond, er te duidelijker voetafdrukken in se detective Lemmv Caution en hij doet zouden kunnen achterlaten. dit op een wijze, die moeilijk te verbete- Het geschrei'naderde. Er zat een cadans ren valt. van voetstappen in, dus de buurvrouw had het blijkbaar niet over haar kant laten gaan en bracht de krijtende kleine op de arm naar de keukendeur En dan komt het animale verschijnsel oudertrots bovendrij ven, zelfs bij e°n moeder, die een keuken hoent en daarbij besilst niet gestoord kan worden omdat de aardappels binnen het kwartier óp moeten. Zulk een moeder vraagt dan met de in tonatie van iemand, die wil weten of een cirkel nu wel werkelijk rond geacht moet worden: „Ben je zo gevallen, stakkerdje?" Ons stakkerdje voelde de situatie aan met het instinct, dat van twee turven een plotselinge volwassene kan maken en wim pelde beleefd doch vriendelijk van haar veilige zitplaats: „La-maar, ga jij maar weer lekker .boenze"" - J. F. Trouwens ook de andere hoofdfiguren Dominique Wilms, Nadia Gi'av en Jacques Casteiot ziin ruimschoots tegen de dik wijls moeilijke taak opgewassen. De dialo gen in deze detective film zijn namelijk dikwijls voor de spelers bijzonder lastig en in diverse gevallen staat of valt een grapje met een lichte stembuiging. Het verhaal, dat uitermate scherpzinnig is op gezet, zit bovendien boordevol spitse aar digheidjes, welke echter, zoals gezegd, vol komen tot hun recht komen. Toch is ons, gezien enkele overdreven vecht-scènes. niet helemaal duidelijk ge worden of met deze Franse film een se rieuze thriHer werd bedoeld of een parodie. Wij houden het maar op het laatste en in dat geval is de regisseur volkómen in zijn opzet geslaagd. H. de G. „White Christmas" (Rembrandt) Het attractieve Kerstverhaaltje met show en liedjes, waaraan Danny Kaye en Bing Crosby een werkzaam aandeel nemen, is geprolongeerd. „Onteerde meisjes" (Frans Hals) De onteerde meisjes blijken op genoeg be langstelling aanspraak te maken om haar verblijf op het witte doek van Frans Hals nog een week te rechtvaardigen. In Januari te IJ muiden In Januari van dit jaar passeerden in totaal 1032 zeeschepen de IJmuidense pie ren. Hiervan kwamen er 515 binnen en ver lieten er 517 de haven. Voor Amsterdam kwamen aan 429 sche pen, voor Zaandam 20, voor Beverwijk l, voor Velsen 19, voor Hoogovens Buiten haven 20, voor Hoogovens Binnenhaven 13 (van Amsterdam 20), voor de Vissers haven 2 en te IJmuiden als bijlegger 11 (van Amsterdam 17). Naar zee gingen van Amsterdam 410 schepen, van Zaandam 18, van Beverwijk 1, van Velsen 17; van Hoogovens Buiten haven 18, van Hoogovens Binnenhaven 23, van de Vissershaven 2 en uit IJmuiden als bijlegger 28 schepen. De luistercursussen van de Volks-Uni- versiteit in het Frans Halsmuseum zijn toe gankelijk via de museumingang aan het Klein Heiligland en dus niet via de ingang Groot Heiligland, zoals wij -ijdag abusie velijk in de rubriek „Uitgaan in Haarlem" meldden. wijsinstellingen „overgenomen" zijn, daar zij „uitstekend geschikt" waren voor de huisvesting van S.S.-troepen. Deze univer siteiten en scholen beschikken over grote speelvelden, slaapzalen en gemeenschap pelijke zalen en zijn „gunstig gelegen", al dus het document. Voor het British Museum zou een aparte staf nodig geweest zijn. De „Germaanse kunstwerken in de ruimste betekenis (dus ook Reinbrandts en Rubens) zouden eruit gezocht moeten worden. Bovendien moes ten, „om redenen van buitenlandse poli tiek", gestolen kunstwerken en weten schappelijke voorwerpen teruggegeven moeten worden aan de „vroegere eige naars". Waarschijnlijk zouden het „fries" van het Parthenon (de Lord Elgin marbles) naar Griekenland, zouden de mummies naar Egypte en andere voorwerpen naar Japan, Zuid-Amerika, Frankrijk enzo voorts zijn gegaan. Wat kunstvoorwerpen betreft werden ook de National Gallery in Londen en het Ashrnolian Museum in Ox ford belangrijk genoemd. Ook de politieke archieven van het Public Record Office en familie-archieven uit de landhuizen van Engeland en Schotland zouden overgeno men kijn. Het rapport vermeldt in het bij zonder de papieren van de Chamberlains. „Beroemde Duitse werken" bijvoorbeeld Holbeins, moesten naar Duitsland terug en ook de stoffelijke resten van Handel, de astronoom Herschel en de Oriëntalist Max Mueller moesten naar het Reich te ruggevoerd worden. Het standbeeld van Nelson op Londens Trafalgar Square zou naar Berlijn ver huisd zijn, als een „indrukwekkend sym bool van de Duitse overwinning". „Er is ge$n symbool van de Britse overwinning in de eerste wereldoorlog zoals het Franse gedenkteken bij Compiègne, maar, sinds de slag bij Trafalgar, is de zuil van Trafalgar een symbool geweest van de Britse zee- en wereldheerschappij". Ierland zou „onder alle omstandigheden" bezet moeten worden. De kortste afstand tussen Engeland en Ierland is maar twin tig kilometer en vele Engelsen zouden trachten in motorboten naar Ierland te vluchten. De nazi's wilden ook de Britse koloniën overnemen. Andere documenten toonden aan dat de man die de „pacificatie" van Engeland na de verovering zou moeten leiden de gene- raal-majoor der S.S. Otto Ohlendorf zou zijn. Ohlendorf werd op 8 Juni 1951 we gens oorlogsmisdaden in de gevangenis van Landsberg opgehangen. Ohlendorf had een groep deskundigen ter beschikking die moesten zorgen dat alle materiaal inzake het beheer der koloniën naar Duitsland gezonden zou worden, omdat dit „van be lang zou zijn voor onze toekomstige be handeling van het Duitse koloniale gebied." German Democratie Report is een twee maal per maand verschijnend blad, uitge geven door John Peet, de vroegere cor respondent van het Engelse persbureau Reuter, die in 195') naar het Oosten is uit geweken. Peet motiveerde zijn publicatie van de documenten die de communisten in Oost-Berlijn gevonden zouden hebben, met de overv^eging dat „vele generaals die deze plannen hebben helpen opstellen, nu weer in West-Duitsland in het zadel zitten, en erop wachten de leiding van een nieuwe Duitse Wehrmacht op zich te nemen." De Nederlandse danser en choreograaf Pieter van der Sloot heeft te Rome een balletgroep gevormd, die onder artistieke leiding van Vittorio Rossi zojuist een eerste tournée heeft volbracht. De groep is op getreden te Rome. in het Teatro Eliseo en voor de televisie te Florence, Lucca, Pisa, Arezzo, Perugia, Livorno, Siena enzovoorts. Prima ballerina is Floria Torrigiani, tweede danseres Fausta Spada, tweede danser Enzo Longo. Het répertoire besaat uit choreografieën van Mariüs Petipa, Lev Ivanov, Michel Fokine en Pieter van der Sloot. DE TT RACES IN ASSEN. De TT commissie in Assen heeft besloten de TT races, waarvoor ook 30 Juli als reserve datum was vastgesteld, definitief op Zater dag 16 Juli te doen plaats vinden. Dit be sluit kon thans worden genomen omdat men reeds met de .werkzaamheden aan het circuit is begonnen» De Vrije Evangelisatie „Emanuël" in Vèlsen-Noord kan bogen op een noviteit. „Emanuël" is namelijk een .^rijdende preekstoel" rijk, waarvan de auto is ver kregen door een schenking. De inventaris is in Velsen bijeertgespaard en bestaat uit een harmonium en geluidsinstallatie, die het gesproken woord van de in de wagen aangebrachte kansel over flinke afstand kan uitdragen. Teneinde het evangelisatiewerk met deze „rijdende preekstoel" tevens voor de jeugd aantrekkelijk te maken kan een flanellograaf worden opgesteld. De auto is voor haar taak geschikt ge maakt door scharnierende deuren en een luifel aan de zijkant. De geopende luifel stelt de spreker in staat om onafhankelijk van de weersom standigheden zich tot de luisteraars te richten. De beide deuren links en rechts van deze luifel, die respectievelijk de teksten dragen „God heeft U lief" en „Jezus is overwinnaar", gunnen geopend, een blik in de wagenruimte. In de „rijdende preekstoel" is een royale verlichting aangebracht. Er is voorts een (Verkort weergegeven) Donderdagmiddag om- baar moet zijn. Dat de inzittenden van de Veilig Verkeer. omstreeks tien minuten over zes dus tijdens de spitsuren! reed ik als bus chauffeur door de Grote Houtstraat. Op de hoek van het Verwulft moest ik stop pen voor het rode licht. Toen het op groen bus het geluid niet hebben gehoord, is dus enerzijds te wijten aan het bovengenoem de geraas, maar daar komt bij, dat het ge loei van de sirene zich grotendeels in rech te lijn over de Gedempte Oudegracht zal gesprongen was, trok ik langzaam op, j hebben voortgeplant en althans veel min- maar de bus was nog niet bij het hart yan i der sterk waarneembaar zal zijn geweest de kruising gekomen of er stoof plotseling j in de vrij smalle zijstraat (Grote Hout met grote snelheid een brandweerauto straat). door het rode licht van de Gedempte Wel werd ons van de zijde van de Oudegracht. Als ik niet uit alle macht had brandweer medegedeeld, dat het personeel geremd, was er stellig een aanrijding „mid scheeps" ontstaan en aangezien zich onge veer vijftien passagiers in de bus bevon den, zou dan het leed misschien niet te overzien zijn geweest. Door het geratel van de motor en het suizen van de verwarming is het voor een buschauffeur vrijwel onmogelijk, een si rene van een naderende brandweerauto te horen. Ook mijn passagiers verklaarden, de sirenes niet te hebben gehoord, ook al staat vast, dat hij in werking was. Is het wel vt rantwoord, dat een brand weerauto en dan nog wel tijdens de de uitdrukkelijke opdracht heeft om in de nabijheid van verkeerslichten zodanig te rijden, dat er of gestopt kan worden of dat men althans de gelegenheid heeft om te manoeuvreren. Red.). Tegen de olifant. Hebt ge de krant van Donderdag wel goed gelezen? Ja? Ook de „Kleine Wereld"? Ach, doet u me dan het genoegen en slaat die krant nog even op en lees even het sprookje van het kleine meisje en de olifant. En mocht ge het wel gelezen hebben, herlees het dan nog eens. En als ge het gelezene goed tot u hebt laten doordringen, knip die „Kleine We- spitsuren - op druke kruispunten als deze re]d„ dan Gens°uit' en gPeef hem uw vrien_ den ter lezing. Duw ze er weer eens met met onverminderde snelheid door het rode licht rijdt? Zo ja, waar blijft dan de Vei lig Verkeeractie? Een van mijn collega's, die toevallig bij dit kruispunt liep, was getuige van dit voorval, dat zowel mijn passagiers als mijzelf hevig in de war heeft gebracht. J. H. LANGEVELD, chaufeur I. (Naar aanleiding van deze brief hebben wij ons gewend tot de Haarlemse politie en brandweer en het is ons duidelijk ge worden, dat men hier te maken heeft met een moeilijk geval. Volgens een uitspraak van de rechtbank te Breda, gedaan op 19 Augustus 1954, is het de chauffeur van een brandweerauto niet toegestaan, door rood stoplicht te rijden, maar het is duidelijk, dat het handhaven van deze uitspraak voor een dergelijke chauffeur moeilijk wordt, wanneer hij zijn weg vrij ziet. Bo vendien heeft hij de steun van zijn sirene, die tot duizend meter of vérder hoor- hun neuzen bovenop. Laat dat kranten knipseltje nu eens een paar weken lang een wapen in uw hand zijn tegen de olifant en een beschermer van uw kind. Dan kunt ge die paar weken uw kind weer eens recht in de ogen kijken, zonder schaamte. Dan doet ge eindelijk weer eens iets meer dan ze op tijd hun levertraan geven en een Caltex Nederland,'5 v. Kielerkanaal n. Rotterdam aansluiting „naar buiten", waarvoor men beschikt over een lichtmast op een drie voet, welke van 2.25 meter hoogte als lichtbron kan fungeren bij avond-open - luchtbijeenkomsten. Hedenmiddag (Zaterdag) om ongeveer vier uur zal de „rijdende preekstoel" van „Emanuël" aan het Stratingplantsoen na bij de Wijkerstraatweg voor de eerste maal in gebruik worden genomen. De leider van „Emanuël". de heer C. J. Mijnsbergen, zal deze bijeenkomst inleiden. Naar de Nieuwe Haarlemsche Courant verneemt is er een Koninklijk Besluit af gekomen, waarin de goedkeuring wordt gegeven voor de oprichting van een R.K. ambachtsschool in Haarlem. Het leerplan zal alleen een afdeling voor metaal- en houtbewerking mogen omvatten. De sub sidie van het rijk is verleend met ingang van 1 Januari 1955. De stichting tot bevordering van het R.K. Nijverheidsonderwijs in Haarlem be gon reeds in 1947 met te wijzen op de noodzaak, dat er in Haarlem een R.K. ambachtsschool zou moeten komen. Toen werd e,r echter op dit verzoek afwijzend beschikt en ook in de daarop volgende jaren verleende de meeste gemeenteraads leden geen medewerking. In Augustus 1954 gaf de raad echter wel goedkeuring zodat thans niets de stichting van de am bachtsschool in de weg zal staan. Algenib, pass. 3 Fem. Noronha n. Recife. Aldabi, 4 te Rio de Janeiro. Alderamin, 2 te Madras. Aardijk, 4 v. Vlissingen te Rotterdam. Aludra, 5 te Colombo. Amstelbrug, 4 600 m. O.ZO. Yokohama Annenkerk, 4 te Djibouti. Artemis, 3 v. New York n. Curasao. Aaisum, pass. 4 Pantellaris n. Antwerpen. Akkrumdijk, pass. 4 Key West n. Antwerpen. Alnati, 4 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alpherat, 4 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Amsteldiep, 5 te New Orleans. Axeldijk, 5 te Rio de Janeiro. Alblasserdijk, 4 te J4ew Orleans. Alhena, verm. 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Arendsdijk, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Argos, 5 te Contantz. Ariadne, 5 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Arnedijk, pass. 5 Vlissingen n. New Orleans. Averdijk, 5 v. Antwerpen te Vlissingen. Bonaire, 4 te Paramaribo. Breda, 4 te Callao. Banka, 5 te Manilla. Bloemfontein, 4 te Antwerpen Biitar. 4 v. Amsterdam n. Bremen. Borneo, pass. 4 Kp. Bon n. Beyrouth. Boskoop, pass. 4 Inagua n. Amsterdam. Britsum, 4 te Port au Prince. Caltex Leiden, 3 v. Rotterdam n. Sidon. Celebes, 4 v. rede Vlissingen n. Antw. Caltex Pemis, pass. 4 Lissabon n. Rotterdam Caltex The Hague, pass. 4 Gibraltar n. Sidon. Caltex Utrecht, 4 te Sidon. Celebes, 4 te Antwerpen. Chama, pass. 4 Thursday eil. n. Aukland. Cistula, 6 te Suez verw. Cradle of Liberty, pass. Malta n. Port Said Castor (KNSM)5 v. San Juan n. Ciudad Trujillo Cailisto, 4 v. Leith n. Rotterdam. Dalerdijk, 31 v. Vancouver n. Antwerpen. Drente, 5 te Cheribon. Delfshaven, 4 v. Recife n. St. Vincent. schone bloes op Zondagmorgen. Want dat is niet voldoende. En ge moet het nu eens niet gek van uzelf vinden. Niet gek om uw vrienden ia c met een fladderend papiertje in de hand Dongedijk, 'pass. 5 Azoren n. Antwerpen, te begroeten. Ik tracht ook, om deze zinnen niet gek van mezelf te vinden. En ik schaam me er niet voor u toe te roepen, dat ge nu, nog voor ge met uw zoontje dat mecanokarretje gaat maken, de krant van Donderdag moei opzoeken en de „Kleine Wereld" uitknippen. Uw kind van zes jaar of van twee maanden of van twintig jaar. zal u de weg wijzen. LEZERES. Duivendrecht, 5 te Rotterdam Erna, 3 te Recife daarna Fort Aleza. Eemland, 4 v. Amsterdam n. Rio de Janeiro. Elmina. 4 v. Lagos n. d'Ouala_ Esso Den Haag. 4 te Sidon. Esso Amsterdam, pas. 4 Kp. St. Vincent n. Antw Etrema. pass. 4 Azoren n. Trinidad. Eemdijk, 4 te Mobile. Eos, 4 v. Lissabon n. Malta. Felipes, 5 te Pladju. Friesland (KRL), 4 te Singapore. Graveland, 4 te Santo®, Ganymedes, 4 te Amsterdam. Guineekust, 3 v. pioeivaaic ceiug Rotterdam. Garoet, pass. 4 Str. Soenda n. Soerabaja. Gaasterland, 6 Amsterdam verwacht. Gordias, 5 te Rotterdam. Gouwe, 4 te Maden a Groote Beer, pass. 3 Kp. Race n. Halifax. Hera, 4 v. EssequiboiiViei n. Geoigetown. Hm mes, 4 te Pto L;mon. Hector, 4 v. Beyrouth n. Iskenaerun. Helicon, pass. 4 Ouessant n. Londen. Holland, 4 v. Quelimane n. Durban. Haarlem, 5 te Bremen. Helena, 4 v. New York n. Port au Prince. Heelsum,, 5 te Bremen. Ilos, pass. 4 Finisterre n. Hamburg. Indrapoera, 4 v. Alexandnë n. Rotteidam. Ittersum. pass. 4 Ouessant n- Le Have. Jagersfontein, 5 te East London. Joh. v. Oidenbarneveit, 5 200 m. ZW. Colombo Kertosono, 3 v Los Angeles n Balboa. Katelysia, 4 v Banias n- Genua. Kota Agoeng, pass. 4 Sabang n. Singapore. Kota Baroe, 5 te Tj. Priok. Kota Inten,.5 te Cheribon verw. Laurenskeik, 4 v. Suez n. Aden. Leto. 3 v Ba.t.more n. Hull. Laertes, 4 v Tj. Priok n. Semarang. Lawak, 5 te Port Elizabeth. Leeisum, 7 te Houston verwacht. Lekkerkerk, 4 te Stettin. Lieve Vrouwekerk, pass. 4 Malta n. Rotterdam. Lindekerk, pass. 4 Str Messina n. Poit Said. Loenerkerk, pass. 4 Ouessant n. Marseill. Loosdrecht, 5 te Aden. Laitenberg, pass. 4 Wight n. San Juan. Limburg, 4 v Hamburg n. Rotterdam. Lekhaven, pass. 5 Dover n. Houston. Lombok, 5 v. Casablanca n. Newport. Maashaven, pass. 3 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro. Malea. 4 te Balikpapan. Mataiam, 3 v IJmuiden n. Tj. Priok. Moleukerk. 4 v. Aiexandrie n. Genua. Meliskerk, 3 te East London. Macoma, 4 dwarf Mozambqiue n. Durban. Murena, 4 120 rri. NO. Formosa 6 te Hongkong verwacht. Maasdam. 4 90 m. Z. Kp. Hatteras. Manekerk, 4 v. Suez n. Aden. Markelo, 5 v. Newcastle n. Aarhus. Marken, 4 v. Takoradi n. Freetown. Muiderkerk, pass. 4 Westp. Kreta n. GenV Nieuw Amsterdam, 4 te New York. Nig erst room, 5 te Las Palmas verwacht. Orion, 3 v. Constanza n. Bourgas. Oostkerk. pass. 4 Ouessant n. Genua. Ouwerkerk. 4 v. Melbourne n. Fremantle. Ovula. 5 te Saigon. Oranjestad 4 te Trinidad. Overijsel, 4 v. Rotterdam n. Sydney. Prins Fred. Willem. 4 v. Las Palmas n. Valencia Pieter S. 4 v. Swansea n. Rotterdam. Plagiola, 3 240 m. W.t-Z. Bermuda. Phrontis, 4 v. Belawan n. Port Said. Prins Fred Hendrik, pass. 4 Gibraltar n. Gandia Prins Joh. W. Friso, pass. 4 Finisterre naar Rotterdam Peperkust, 4 te Takoradi. Prins Willem III, pass. 4 Gibraltar n. Leixoes. Prins Maurits, 4 v. Genua n. Livorno. Raki, 3 v. Port Said n. Amsterdam. Roepat, 4 v. Port Said n. Amsterdam. Radja, 4 v. Belawan n. Port Said. Roggeveen, 4 v. Mahe n. Mombasa. Rijndam, 4 530 m. W.t.Z. Valentia Rijnkerk, pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Rotula, 5 te Liverpool Sloterdijk. 3 v. New York n. Antwerpen. Statue of Liberty. 3 v. Suez n. Mena el Ahmadi Sumatra. 3 te Rotterdam. Sunetta, 4 te Vizagapatam. Sliedrecht. 4 v. Mena el Ahmadi n. Lands E>"d. Stad Maastricht, pass. 4 Ouessant n. Genua. Salawati, 4 nog te Damman. Scherpendrecht, 4 v. Belem n. Pto La Cruz. Stad Arnhem. 4 v. Takoradi n. Lagos. Straat Makassar, 3 v. Montevideo n. Recife. Saparoea, 4 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Stad Alkmaar, 4 te Amsterdam. Stad Haarlem. 4 v. Por'tlandmain naar Boston Tegelberg, 3 v Rio de Janeiro n. Santos. Teihate, 3 v Suez n. Djeddah. Tabian, 4 te Suez. Triton, 4 v. New Orleans n. Curasao, Tamo, 5 te Buenos Aires. Teiresias, 5 v. Suez Djeddah. Tomori, 4 v. Marseille n. Rotterdam. Trajanus, pass. 4 Flores n. Amsterdam. Titus, 5 te Lissabon. Utrecht. 4 v. Aden n. Ummsaid. Van Linschoten, 3 v. Bordeaux n. Verdon. Van Waerwijck, 5 te Zanzibar. Wonorato. 4 v. Damman te Bahrein. Willemstad, 4 500 m. NO. Fayal. Waal, pass. 5 Ouessant n. Rotterdam. Waterman. 4 850 m. NO. North eil. Willem Ruys, 4 v. Southampton n. Port Said Wiéldrecht pass. 4 Finisterre n. Lissabon. IJsel, 3 te Rotterdam. Zeeland (SSM). 4 te Tyne. Zuiderkruis 4 240 m. NW. Walvisbaai. Schepen met passagiers, repatriërende!) en emigrerëiiden Aldabi, 6 Santos. 9 Montevideo, 11 Buenos Aires verwacht. Alhena, verm. 11 v. Rotterdam n. Buenos Aires Alnati, 7 Victoria, 9 Iiheos, 10 Bahia verw. Bloemfontein, verm. 10 v. Amsterdam n. Dur ban. Bonaire, verm. 10 v. Georgetown n. Amsterdam Boschfontein, verm. 7 v. Dar es Salaam naar Amsterdam via Suez. Cottica, verm. 11 v. Amsterdam n. Georgetown Groote Beer, 7 New York verw. Indrapoera, 14 Rotterdam verw. Jagersfontein, 5 East London. 9 Durban verw. Job. v. Oidenbarneveit, 11 Aden, 15 Suez verw. Maasdam, cruise -verm. 8 v. New York n. West Indië. Nieuw Amsterdam, cruise, verm. 7 v. New York n. West Indië. Noordam, 5 v. New York n. Rotterdam. Oranje, 8 Colombo, 15 Suez verwacht. Oranjefontein, 10 Las Palmas, 14 Southampton verwacht. Oranjestad 7 Curagao. 9 Aruba, 11 Puerto Lt- mon verwacht. Rijndaqi, 6 Southampton n. Le Havre 8 Rotter dam verwacht. Sibajak, 6 Port Said, 10 Aden verwacht. Waterman, 8 Wellington verwacht. Westerdam, 5 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys, 10 Port Said verw. Willemstad, 7 Plymouth of Dover 8 Amsterdam verwacht. Zuiderkruis, 7 Kaapstad verw. verm. 9 v. Kaap stad n. Amsterdam. KLEINE VAART Applngedam, verm. 4 v. Shoreham n. Rotterdam Arnoudspolder, verm. 4 v. Lissabon n. Rotterdam Att S, 7 v. Boston L. te Sunderland verw. Adm. De Ruyter, 4 nog te Belfast. Adm. Nelson, 4 te Dundrum. Adm. Courbet, 4 nog te Liverpool. Binnenhaven, 4 v. Rotterdam te Rouen verw. Bree Helle, verm. 5 v. Londen n. Rotterdam. Birmingham, 4 v. Grangemouth te Rotterdam. Barracuda, verm. 4 v. Rotterdam n. Grimsby. Bestevaer. pas. 4 Brunsbiittel n. Rostock. Betty Anne S, 4 v. Rotterdam te Antwerpen. Bab T. 3 te Bayonne. Birmingham, 4 v. Grangemouth te Rotterdam Boreas, 4 v. Amsterdam n. Le Havre. Coolhaven, pass. n. 3-4 Ouessant n. Casablanca Capella. 4 v. Fremington te Rotterdam. Confiance. 4 v. Kalundborg n. Rotterdam. Dollard, 4 v. rede Vlissingen n. Antwerpen. Domburgh, pas. 4 Burlings n. Duinkerken. Eibergen, 4 v Santancer te Requejada. Ellewoutsdijk, verm. 4 v. Muiroy n. Shoreham. Erasmus, 6 xv. Gothenburg te Londen verw. EJJo, 3 v. Newcastle te Ipswich. Express, 4 v. Rouaan te Rotterdam. Fen, 4 v. Londen te Rotterdam. Fivel, 4 v. Ipswich te Rotterdam. Franka II, 4 v. Garston te Whitehaven. Geziena Hendrika. 4 v. Middiesbro n. Belfast. Gerrie S. verm. 5 v. Belfast n. Swansea. Haaksbergen, verm. 4 v. Port Talbot n. Brest. Haskerland, 4 v Rotterdam n. Harlignen. Ingeborg, 4 v. Zwijndrecht te Londen verw. Ida Pieter, 4 v. Torbay n. Mllfordhaven. Joost, 2 v. Rotterdam n. Nantes. Ilias, 3 te Limassol n. Izmir. Jaba, 6 v. Vlaardingen te Oslo verw. Kaap St. Vincent 4 v. Amsterdam n. IJmuiden. Larix, 2 te Hull. Mutatie, 1 v. Liverpool te Garstin. Merwehaven, 5 v. St. Malo te Casablanca verw Muphrid. N, 5 v. Loriënt te Rotterdam vei Marcella, 4 v. Malmö n. Rotterdam. Matthew. 4 v. Rotterdam n. Ixxiden. Mynelis, verm. 4 v. Rotterdam n. Kolding. Mypuck, 5 v Antwerpen te Gothenburg verw. Ponto. 3 v. Londen n. Santander. Pavo, 2 te Bilbao. Stella Maris 4 v. Londen te Selzaete. Setas, 5 v. Barry te La Rochelle verw. Soemba, 4 v. Drogheda te Cardiff. Tyro. 4 v. Rotterdam n. Belfast. Twee Gebroeders, 4 v. Stettin n. Londen. Veenenburgh, 4 v. Middlesboro te Rotterdam. Viking, verm. 4 v. Swansea n. Amsterdam. Westerdok, 3 v Londen te Amsterdam. Zijpe, pass. 4 Vlissingen n. Brussel. Zeehaan, 6 v. Foyness te Hamburg verw. SLEEPVAART Goeree, 3 80 m. N.NW. Kp. St. Vincent met zuiger. Hudson, 4 v. Leith te Maassluis Humber, 4 74 m. ZW. ten W. Ouessant met zuiger.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11