Teisterbant vierde eerste lustrum met grandioze Roverssymphonie Bolbloemen-export ontmoet toenemende concurrentie Kort en bondig Bal één uitbundig feest Bloemendaler was een gevaar voor verkeer Nieuwe methoden als in V.S. gewenst 3 rieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT S WASSERIJ DUYN De RANO-Haarlem houdt een bazar Het toneelbeeld Mejuffrouw Nathan morgen in Haarlem terug Vereniging van bejaarden hield vergadering „Jan Passtoors" zond nog geen bericht aan NWB Feest vierde zichze'f Crematieverenigingen zonden telegram aan P.v.d.A.-fractie Ook worden regenjas en een herenhoed vermist Burgerlijke Stand van Haarlem MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 Wij waren op Zaterdagavond gedagvaard als getuige in de zaak „Roof der duizend dukaten", die zou behandeld worden in de Stadsmoziekzaal, Lange Begijnestraat te Haarlem. Het klont als een bevel en dus zijn we gegaan. Het bleek een valstrik tr zijn geweest, want we kwamen in een rovershol terecht, waai wij onder de bendeleden heel wat kerels herkenden die, ah fatsoenlijke burgers vermomd, wij wel eens ontmoetten in df onderaardse behuizing van de Haarlemse sociëteit „Teisterbant" Bovendien bleek ook. dat die roof der duizend dukaten nor moest gepleegd v orden. Waaruit volgt dat wij per anticipatif als getuige gedagvaard waren. Kort en goed, het kwam hierop neer, dat „Teisterbant" deze avond haar eerste lustrum zou vieren met de op- en uitvoering van de „Roverssymphonie", een kunstgewrocht ons onbekend doch waar we reeds maandenlang zoveel geheimzinnigheden over hoorden fluisteren, zoveel fascinerende geruchten over opvingen, dat geprikkelde nieuwsgierigheid, klemmend vermoe den en zonderlinge verwachting ergens in een achterkamer van onze hersenpan zijn beginnen te spoken, met het obsederend gevolg, dat onze gemoedsrust er onder leed en wij met Gretchen konden klagen: „Meine Ruh' ist hin". De griezels zijn nu gelukkig van ons weggenomen; wij hebben de Roverssym phonie leren kennen en met de voorzitter van Teisterbant hebben wij gejuicht (voor zover dit dan passend en „oirbaar" is in het eertijds als oerstiif bekend staande Haarlem) dat er in de 'Spaarnestad op een dergelijke spirituele wijze kan worden feest gevierd. „Teisterbant" heeft in de vijf jaren van haar bestaan reeds bereikt, dat Haar lem, de stad van het ongeplaatst monu ment dat mede haar vroegere vertegen woordiger, de heer Nurks, wil vereeuwi gen, een zeldzame vrijplaats in het Neder land van boven de rivieren geworden is, waar de intellectuele jool alle stijve fatsoen heeft weten te breken en waar kunst en leven, ernst en scherts vertrouwelijk met elkaar verkeren. Over de titel van het opgevoerde werk tekst van David Koning, muziek van Frederic Feher zou men in normale ge vallen kunnen redetwisten. Immers deze Roverssymphonie is geen symphonie, maar in de kern een romantisch drama met al lerhande slippertjes, dat, wegens het feit dat het in het vaderland van het bel-canto speelt, ook onerabevliegingen heeft. Een verrassende vondst in de conceptie was daarbij dat het orkest (het N.Ph.O., voor deze gelegenheid gedirigeerd door een ge wiekste „Stotijn des aanstoots", de heer Jacoues Moolenijzer) achterbaks gehouden werd. Maar de fantasie de vrije teugel latpnd. kon men op den duur de svmphonie-'dée toch samenvattend aanvaarden; bovendien het kind moest toch een naam hebben en ..what is in a name?" Deze lag trouwens klaar orh overgenomen te worden van de herurhte film van de grote Frederic Feher. Er zat in ieder geval muziek in: en iedere keer dat we in het orkest de dreiging hoorden van een markant thema in de tuba, gevolg van een on heil snellende roffel cp de trom. ervoeren wij iets van „La forza del Destino". en indien we niet reeds lang immuun gemaakt waren met injecties a la Schönberg en andere do'deeafonisten, ons hioed zou er bij verstijfd zijn geworden. Geschokt werden wij daarom toch wel, toen op een gegeven moment aan de fa meuze a!tzange:res Mimi Aarden de ge legenheid geboden werd haar interpretatie ten beste te "even van de Azucena-aria „Gondotta e'l' era in ceni" uit Verdi's „Troubadour", waaruit bleek, dat zelfs een ultra drakerig gegeven door geniale verklanking van comnonist en interpreet een onbenerkte macht heeft over het men selijk gemoed. Wie van de aanwezigen daar niet bij gehuiverd' heeft, was niet waard deze avond een als feestwijzer be drukte zakdoek als hoofddoek of een bol hoed te dragen en onder zijn neus het ge- kietel van een geïmproviseerde snor te voelen. Verder was. er de tenor Chris Reumer. die brillant, met hoge troeven van vocaal geweld, het vak „roverzanger" uitbeeldde, terwiil de bas Henk Weimar in de hoogste regionen van zijn toon gebied de noten mocht gaan plukken die hij de zaal inslingerde. Ondertussen zat daar or> de achtergrond, zichtbaar doorbeen het transparante fond doek. het orkest onder veilige leiding zijn symphonisohe rol te vervullen en het „tem po rubato" (dat hoort zo onder rovers) van de solisten handig op te vangen. Een enkele keer mengde zich ook het grote or gel, bespeeld door Paul Chr. van Weste- VMS TEB DAM S E V A ART ?0 TVL ÜQ5f MANGELWAS KANT EN KLAAP Binnen 4 dagen retour. De RANO. omroep voor zieken, afdeling Haarlem, zal op 16, 17 en 13 Februari een bazar houden in de grote zaal van „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat te Haarlem. De RANO verzorgt op het ogenblik regel matig uitzendingen in de Clara Stichting te Zandvoort, Sanatorium Brcderodeduin en het ziekenhuis St. Joannes De Deo, terwijl binnenkort zal worden begonnen met uit zendingen in het St. Elisabeths Gasthuis. Doordat het aantal programma's de laatste tijd nogal is toegenomen, is er een ont stellend tekort gekomen aan technisch mate riaal. Tot nu toe werden alle kosten door de leden uit hun eigen zak betaald, maar dit is nu door de grote omvang onmogelijk ge worden. Daarom zal de RANO nu een bazar organiseren, waarvan de opbrengst zal wor den gebruikt om één of meer bandrecorders aan te schaffen. Een zeer groot aantal Nederlandse fabri kanten en handelaren hebben hun producten ter beschikking gesteld, zodat er zeer vele mooie prijzen op de bazar zullen zijn. Als grote attractie zullen de bezoekers in de gelegenheid worden gesteld hun eigen stem te beluisteren. Wanneer men nog iets voor de bazar te missen heeft, wordt dit graag opgehaald. Men kan dit opgeven aan de heer J. v. d. Kerkhoff, Ten Katestraat 77, Haarlem, tel. ring, met het koor, bestaande uit leerlin gen van de Rijkskweekschool. Wetend hoe intensief op dit instituut de koorzang be oefend wordt, bevreemde het geenszins, dat een paar nummers samenzang uitste kend tot hun recht kwamen, vooral dat eerste, waarbij men ons zo direct in de sfeer van Mascagni's „Cavalleria" binnen loodste. En dan heb ik nog niet verteld, dat de bekende piano-virtuoos en compo nist Geza Frid meedeed aan een soort Haarlems Improvisatieconcours, maar dan op e,en enigszins ontstemde piano. Dit laat ste hoorde natuurlijk zo, onder de luifel van het roversnest van de „Zwarte Duivel". Verblijdend bij dit alles was de reactie op wat men gewoonlijk het publiek zou noemen, doch dat nu, opgenomen in de sfeer van het geheel, als rovers onder de rovers het gemeenschappelijk feest mee maakte Dat is dar- wat wij als getuige in de roofzaak der duizend ducaten in het midden te brengen hebben. Uitspraak, staande de zitting: Verdachte is vrijgesproken; onschuld zegepraalt! JOS. DE KLERK. Met het plezier nog in het hoofd en de benen is er geen zwaarwichtige beschon- wing over de Roverssymphonie van de dramatische gezichtshoek uit mogelijk. Maar dat is nu juist de beste getuigenis van het welslagen van het werk. Het is een feeststuk. Welnu: feest heeft het ge schapen! Van de verrassende inzet af tot het joyeuze slot schertste, babbelde en zong het vrolijk voort in een bedding van zoveel onderhoudende dwaasheid, dat er geen ontkomen aan was: wie er bij wSs moest wel worden meegesleept. Vandaar dit opgewekte verslag van iemand, die nog nagnuift. Nagnuift allereerst om de inventieve partituur, de geestige woord- en gedach- tensprongen van David Koning, die de tekst van „De Roverssymphonie" naar het gegeven van de film in hoofdzaak des Frans Funke aan de trapeze, ineen wel heel vermakelijke scène uit De Rovers symphonie. sprekend, onder andere als „een aller- charmantst feestspel" hoorde betitelen, welke karakterisering ik onmiddellijk overneem. Men mag voor het succes overigens ook Frans Hesrnerg verantwoordelijk stellen, want hoe (onzichtbaar hij ook was, hij heeft voor een levendig toneelbeeld gezorgd, een ..va et. vient", een plezant beweeg, dat het oog bekoorde tegen een achtergrond, die met zijn perspectief op het orkest even intrigrerend als komisch werkte. Costumes en kapwerk verleenden het schouwspel de kleur en sfeer, welke het nodig had. De rolbezetting liet niets te wensen over. In een maand tijds is ze fantastisch knap uit de grond gestampt en de tekst in het hoofd. Beproefde amateurs als Jacoues Timmer man, Johan van Doorn. Lucie Rinkel- Spijer. zag men in op maat aangezette ver schijningen als inspecteur, brigadier en waarzegster. Loek van den Broek en Wim de Ree waarden als fagottist en klarinet tist rond, Emilie Breedveld vermurwde steenharde gemoederen als het arme jochie Giannino. „Polygoons" mr. Landré had het burgemeesterspak aangetrokken en ..Poly goons" Bloemendal sprak Konings bloem rijke taal met alle modulatie en net zo expressief als zijn tekst eiste. Koor en figuratie werden door leerlingen van de Rijkskweekschool verzorgd, die als ik het mag zeggen, een rijke kweek vormden voor .regisseur Hesrnerg en dirigent Molenijzer. En als ik tenslotte dan ook nog het décor noem dat door Jules Chapon met leden van De Groep werd vervaardigd, is wel iedereen geëerd, die aan het schouwspel zijn deel leverde. Het was allemaal om er nog lang over na te praten en met een lach aan terug te denken. Het hoofd van het Sociaal voorlichtings bureau van de gemeente Haarlem* mejuf frouw R. Nathan, wordt morgen in Neder land terugverwacht. Zij bevindt zich aan boord van het motorschip „Rijndam" van de Holland-Amerikalyn. Mejuffrouw Nathan heeft een gedeelte van een cursus aan de Universiteit van Chicago gevolgd en kennis genomen van de wijze waarop men in de Verenigde Staten sociaal werk verricht. Voorts heeft zij enige weken gevolontaird op de Community of Social Welfare in Chicago, een bureau dat te vergelijken is met het gemeentelijk sociaal voorlichtingsbureau, aldus lezen wij in het antwoord van B. en W. op een door een raadslid bij het afdelingsonderzoek gestelde vraag over de langdurige afwezigheid van het hoofd van het sociaal voorlichtings bureau. Zondagavond heeft mejuffrouw Nathan - via een magnetofoonband - in een vraagge sprek met de Nederlandse omroepcorres- pondent in New York. de heer M. Tak. ver klaard dat zij in de Verenigde Staten „ver bijsterende indrukken" had opgedaan en dat zij van oordeel was, dat zeer veel opvat tingen en praktijken in het sociale werk, zoals die in Amerika worden toegepast, ook in Nederland van groot nut zouden kunnen zijn. De afdeling Haarlem van de Vereniging voor bejaarden hield haar eerste jaarver gadering. welke druk werd bezocht. Na enkele openingswoorden door de voor zitter werd de aansluiting gememoreerd bij de Federatie van Verenigingen van Ouden van Dagen in Nederland, die reeds onge veer 10.000 leden telt en waarvan een der bestuursleden van de Vereniging van be jaarden eveneens bestuurder is. Ook is er een overkoepelingscommissie van organi saties voor ouden van dagen en andere ver enigingen, welke hetzelfde doel nastreven, gevormd. De avond werd opgeluisterd door „De Stemmingbrengers", welke hun naam eer aan deden. Mejuffrouw Christina Faber zong met haar fraaie stem enkele liederen, die zeer werden gewaardeerd. Het bestuur van de afdeling1 Noordhol land van de Nederlandse Wandelsport Bond deelt ons mede, dat bij haar nog geen offi cieel bericht van het bedanken van de W.S.V. Jan Passtoors te Haarlem is binnen gekomen. In afwachting daarvan wenst zij zich van het geven van commentaar te ont houden. Zaterdagavond zag een agent op de Zaanenlaan in Haarlem een personenauto staan, waarvan de bestuurder, die een snij wond boven het rechteroog had, sterk de indruk maakte. ,dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De agent nam de man mee naar het politiebureau, waar inmiddels een tele foontje was ontvangen van een makelaar uit Santpoort, die de politie vertelde, dat hij die avond, toen hij met zijn auto voor de stopstreep van de verkeerslichten bij de Kruisweg stond, door een personenauto werd aangereden, waarvan de bestuurder onder invloed van alcohol scheen te ver keren. De makelaar had het nummer ont houden en dit bleek het nummer te zijn van de auto uit de Zaanenlaan. Even later belde een ambtenaar van de spoorwegen uit Haarlem op met de mede deling, dat hij fietsend in het Julianapark, door een auto was aangereden. Het auto nummer, dat hij opgaf, bleek alweer over een te stemmen met dat van de bewuste auto. De bestuurder van de auto was de 44- jarige L. J. R. uit Bloemendaal. Auto en rijbewijs zijn in beslag genomen; men heeft R. de bloedproef afgenomen. Hij is inge sloten en na ontnuchterd te zijn, weer naar huis teruggekeerd. Later deelde de Santpoortse makelaar nog mee, dat hij had gezien, dat een fietser en een wielrijdster op het Kennemerplein een aanrijding met dezelfde auto nog juist hadden kunnen voorkomen, door van de fiets te springen. De Haarlemse politie ver zoekt dit tweetal zich met haar in verbin ding te willen stellen. nachts geschreven heeft met een vliegende haast om er hier pas ik nog in stijl kalmpjes een zijner woordspelingen toe toch kunst en geen vliegwerk van te ma ken. Want deze Koningsversie van „De Roverssymphonie" is kunstig in elkaar ge zet, nu eens de spot drijvend met zichzelf, dan zichzelve weer au serieux nemend om af en toe beide elementen in elkaar te doen opgaan in een vermakelijk elixer. Dat was allemaal te danken aan de vondst om een explicateur de rol te laten vervullen van voorlichter. Want niet alleen dat hij de scènes met zijn lichtvoetige teksten aan elkaar verbond, hij gaf zijn hoorders ook „deskundig" inzicht in de ontwikkeling dei- handeling en bemoeide er zich zelfs mee, dusdoende zelf een dramatis persona wor dend. Actie bleef er op deze wijze voort durend. Ook waar het stuk louter kijksnel werd en meer en meer oo een circus ging lijken waren de verrassingen niet van de lucht ik denk aan de zotte caDriolen van Frans Funke aan de „vliegende trapeze" terwijl het. schalks invoegen van „ge stolen" operafragmenten door de ruiter lijke bekentenis, dat ze waren gestolen, de „Roverssymphonie" het aanschijn ver leende van een narodie. die intussen als een Driekoningenkoek de hoogst genietbare pit bevatte. De woordspelingen vlogen u om de oren, overal stak muziek in, steeds was er wat te zien. Dat verveelde geen sterveling. Zelfs de ontknoping, die toch zo traditioneel braaf was, werd nog on deugend. Het slot bleef vol goede stem ming. Dat die stemming al lang overge slagen was op de zaal en niet meer ver dween, pleit wel het meest voor de uit werking van dit stuk, dat ik na afloop door de heer J. B. Schuil, enthousiast erover Mimi Aarden en Chris Reumer (solisten van de Nederlandse Operain de slotscène van het eerste bedrijf van de bewerking tot muzikale comedie van „De Roverssym phonie" van Feher in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Aan de piano ziet men Géza Frid en geheel links staat de schilder Frans Funke als de koorddanser, gereed voor de nachtelijke gverval. Trouwens, niet dan met veel plezier zul len wij ons ook het feest herinneren, dat, met de Symphonie begonnen, als bal werd voortgezet. Wat een feest! De heren, uit gerust met rovershoed en snor, de dames in kleurrijke zigeunerinnenuitmonstering, boven hun hoofden dansende balonnetjes en (in hun hoofden) rijkelijk vloeiende wijn! De gebruikelijke balleiding ontbrak en misschien is dat wel de verstandigste daad van de organisatoren geweest, want nu zorgden de gasten zelf voor het vertier, dat losbrak in spontane p'olonaises en tot duizelens bewegende evenwichtskunst op de paar vierkante meter, die voor de dans vloer was gelaten. De stemming zat er zo in, dat zelfs Moestafa, uitgenodigd om de intermezzi met zijn repertoire op te luis teren, het al spoedig opgaf gezelligheid te verwekken waar uitbundigheid heerste. Het feest vierde zichzelf! De vraag is ge wettigd of zoiets niet tot een jaarlijks evenement is te maken, of dat wij weer vijf jaar moeten wachten om te weten, dat Haarlemmers feest kunnen vieren als de hesten. Tot in het ochtendkrieken duurde het voort. Daarna pas kwamen wij er toe ons het voorgaande af te vragen. Uit hoof de alleen van al die grandioze vrolijkheid! P. W. FRANSE. (Van onze correspondent in de bollenstreek) De prijzen voor de bolbloemen zijn op het ogenblik niet best in het buitenland. De broeiers kunnen dus niet erg tevreden zijn over hun winsten en dientengevolge zijn de berichten van de bloembollenrei zigers over de verkoop niet al te verheu gend. De verkoop van het halffabrikaat, bloembol hangt nauw samen met die van het eindproduct, de bolbloem. In Frankrijk en België schijnen de prijzen het slechtst te zijn: in Duitsland gaat het, over Zweden en Engeland is men beslist niet ontevreden. De oorzaak kan tweeërlei zijn. Verleden jaar heeft men beste prijzen voor de bloe men gemaakt. Zijn het nu. naar normale maatstaven gerekend, goede, dan is men licht geneigd te vergéten dat ze verleden jaar abnormaal waren. Maar er is nog een andere oorzaak, die wat gevaarlijker kan 'zijn. De „warme landen hebben namelijk ontdekt, dat zelfs aan bloemen deviezen te verdienen zijn. Sinds enkele jaren zijn Italië en Spanje goedkope bloemen aan het exporteren. Frankrijk exporteert ook niet alleen mi mosa. Deze landen kunnen goedkoop le veren omdat daar de zon doet waarvoor men hier dure kassen met dito verwar ming nodig heeft. Deze concurrentie wordt het sterkst ge voeld in winters zoals deze. Verleden jaar stond het weer in Europa helemaal op zijn kop en vernietigde de Italiaanse bloemen. Dit jaar kunnen de kwekers daar rustig blijven slapen, want er is letterlijk en fi guurlijk geen koutje aan de lucht Het ge volg hiervan is, dat er constant kan wor den uitgevoerd naar de noordelijker ge legen landen, die vroeger uitsluitend bloe men uit kassen hadden, waarvan de bol bloemen dan weer het hoofdbestanddeel uitmaakten. Een grotere en gevariëerder aanvoer be tekent dat er meer keus is. Kocht men vroeger tulpen, omdat er niet anders was, nu kan men voor een zeer schappelijke priis ook aan anjers komen. Bovendien weten Aalsmeer en Rijnsburg bijvoorbeeld ook wel raad met de export. Daarmede wordt meteen, gedeeltelijk althans, ver klaard, waarom de prijzen in Zweden en Engeland beter zijn dan in de andere lan den. De verzending daarheen duurt te lang en is vrij kostbaar. Hoewel de bedreiging van de afzet aan de broeiers van bloembollen en dus de bloembollenexport niet onmiddellijk is, dient er toch rekening mee te worden ge houden. Het gevaar is beslist niet denk beeldig, dat de Europese broeiers van bloembollen de concurrentiestrijd tegen de door de natuur bevoorrechte collegae uit andere landen niet kunnen volhouden. Te meer. omdat de bloembollen steeds duur der worden naar gelang de productiekos ten stijgen. Ook Amerika De bloembollenexporteurs kennen dit probleem overigens al langer dan vandaag. In Amerika is ongeveer hetzelfde het ge val. Daar overstromen de zuidelijke staten, waaronder Florida, de markten in noorde lijker gebieden met zomerbloemen, midden in de winter. Tengevolge hiervan zijn de bloembollenexporteurs hun afzetterrein naar de particulieren gaan verleggen en tracht men het publiek meer te animeren om bloembollen in de tuinen te planten. In de Verenigde Staten kampt men boven dien nog met de grote warmte in de hui zen, waar bloemen bijna niet goed te hou den zijn. Het zal in Europa nog wel even duren voordat de kamertemperatuur om en nabij de tachtig graden Fahrenheit wordt gehouden.. Indien de ontwikkeling in Europa wer kelijk wordt zoals men zich die thans kan voorstellen, dan is het niet uitgesloten dat de afzet ook hier zal moeten worden verlegd naar particulieren. Mede dank zij het toenemend toerisme maken de buiten landers gemakkelijker kennis met de Ne derlandse bloembollen. Voeg daarbij dan nog het streven om de huizen gezelliger te maken, dit is speciaal in Duitsland het ge val, en de vlucht uit de steden naar buiten, die in de Verenigde Staten ook sterk is, dan zijn er inderdaad hoopgevende per spectieven. waardoor een eventuele daling van de verkoop aan de broeiers zou kun nen worden opgevangen. Het zal allemaal, vermoedelijk, niet ge heel zonder schokken gaan en men zal hier, evenals in de V.S, een vrij moeilijke over gangstijd meemaken. De export zelf is zich al aan het wijzigen. Gingen de bollen vroeger in kisten met 'n inhoud van 25 tot 100 pounds naar winkels in de V.S. nu wor den ze in doosjes of plastic verpakt waar in het publiek de bolletjes kan zien en aan de hand van de aan de zijkant geplakte plaatjes ook kan zien wat er uit moet ko men als men ze goed behandelt. Het hoeft niet: uitgesloten te worden geacht, dat dit zelfde systeem in de loop der jaren ook hier meer en meer ingang zal vinden. Er komt dan heel wat werk aan de winkel voor meisjes en vrouwen, want thans, nu deze wijze van verpakking nog maar een klein onderdeel van de export vormt, zijn er al bedrijven waar honderd vrouwen en meisjes nodig zijn. Het neemt echter niet weg, dat men zich wel eens wat zorgen maakt, want het is nooit prettig te merken een afzetgebied te zien aangevallen. De bloembollenexpor teurs laten zich echter niet zo gemakkelijk wegdrukken. Ze komen meestal de achter deur wel weer binnen als ze aan de voor deur niet slaagden. De Nederlandse Bond van burger- en bouwvakpatroons, afdeling Haarlem, viert op Donderdagavond in restaurant Brinkmann zijn eerste lustrum. (Verkort weergegeven) Defensie Naar aanleiding van „Tegen de olifant" van „Lezeres": Reeds jaren zocht ik met veel durf, De oorlogsolifant. Maar dacht ik dat ik hem had, Dan schreef hij met zijn slurf, „Defensie" in het zand, En had ik op hem geen vat. TOREADOR Veilig verkeer. In een brief aan de redactie richt de buschauffeur J. H. Lange- veld een aanklacht tegen zijn collega van de brandweerauto. Weet deze briefschrijver wel, dat de chauffeur van een brandweer auto zijn traject nooit op rustige wijze kan afleggen, dat hij, wanneer het stoplicht vóór hem op geel springt, voort- moet snellen naar het adres van de brand, aan gezien de door die brand gedupeerde van hem snel bijstand verwacht? Deze brand weerautochauffeur weet, dat een gedeelte van het brandweerpersoneel op een andere plaats in de gemeente bezig is mensen uit de nood te helpen en. dat hij, als hij ter plaatse komt, met nog meer energie zal moeten optreden. Hij weet, dat het overige verkeer rekening hpudt met zijn komst en dat vele van zijn collega's op de bussen op de meest welwillende wijze op het sirenegeloei reageren. Heeft chauffeur L. zich dat allemaal wel gerealiseerd voor hij zijn brief aan de redactie zond? Had zijn collega, die toe vallig bij dit kruispunt liep en het gevaar zag, niet de gelegenheid daar waarschu wend op te treden, omdat chauffeur L. de sirene niet hoorde en zelfs niets aan zag komen voor hij het kruispunt genaderd was? Acht de heer L. hgt gewenst dat, wanneer er brand in zijn huis is uitge broken, de chauffeur vaij de brandweer auto zich volkomen aan de regels van het verkeer houdt? Laat hij zich eens indenken onder welke omstandigheden zijn collega op de brandweerauto moet rijden. P. N. VAN BOCKHOVEN (Wij hebben de indruk, dat chauffeur L. niet de bedoeling heeft gehad om een „aanklacht" te richten tegen zijn collega van de brandweerauto. Men heeft hier te doen met een belangrijk probleem: welke consequenties kunnen voortvloeien uit het niet stoppen van een brandweerauto voor het rode verkeerslicht. Wij verwijzen dien aangaande naar ons naschrift bij de brief van chauffeur L. van Zaterdag 5 Februari, waarin wij wezen op een uitspraak van de rechtbank te Breda, die een chauffeur van een brandweerauto, die door het stoplicht rijdt, in overtreding acht. Red.) binnenland Er bestaan plannen om in Schiedam een gedistilleerdmuseum in te richten. Het ge meentebestuur van Schiedam heeft reeds in principe goedgekeurd dat het museum wordt gevestigd in de vroegere korenbeurs. Men wil in het museum de geschiedenis van het gedistilleerd laten herleven en aandacht schenken aan de betekenis van deze in dustrie voor landbouw, scheepvaart en andere takken van bedrijf. Naar „Medisch Contact" meldt, ligt het in de bedoeling dat er binnenkort een ver plichte pensioen-verzekering komt voor ge diplomeerde apothekers-assistenten. Door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie zijn hieromtrent sedert enige tijd besprekingen gevoerd, die binnen niet al te lange tijd zullen worden afgesloten. De opzet i<z dat alleen die apothekers-assistenten tot de pensioenver zekering worden toegelaten, die in een apotheek werkzaam zijn. Een in Leiden geringde eend is te Watergrasshill in Zuid Ierland geschoten door P. T. Nolan, een politieagent. Op de ring stond: „Museum Nat. Hist. Leiden, Hol land, 292416". Onder zeer grote belangstelling en voorafgegaan door een fleurige stoet muzi kanten heeft de nieuwe Prins Carnaval Zon dagmiddag zijn intocht gehouden in Maas tricht, gezeten in een door een „Vurige Ezel" getrokken landauer op het door duizenden omzoomde Vrijhof. De leden van de „Raad van Elf" wetden aangevoerd in driewielers wan een Maastrichtse broodfabriek. Onder plechtig ceremonieel werd de nieuwe prins door de Oppertempeleren aan de menigte voorgesteld en officieel g nstalleerd. Bij'K. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau de heer dr. G. P. H. Locher, secretaris van de Raad voor dé Zending der Nederlandse Hervormde Kerk te Oegstgeest. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht is Zaterdag het eeuw feest gevierd van de Nieuw Guineazending der Nederlands Hervormde Kerk. Deze her denkingsbijeenkomst werd bijgewoond door H.M. de Koningin en door de gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal. Voorts waren aanwezig de burgemees ter van Utrecht, het moderamen van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk, moderamen en directorium van de Raad voor de Zending en tal van leden van deze raad. Aan een van de Bredase scholen zal een afdeling women gevormd, waar leer lingen, die in het bezit zijn van een Mulo diploma. voortgezet dagonderwijs in Neder lands, de moderne talen en de handelsvak ken zullen ontvangen. Sinds enkele jaren is gebleken, dat op administratief gebied be hoefte bestaat aan jongelui met een goede theoretische kennis om leidinggevende admi- nisteatieve functies in het bedrijfsleven te vervullen. Thans duurt opleiding vrij lang. omdat zij hoofdzakelijk in de avond uren geschiedt. Het diiklcer van Walcheren is in op bouw en zal 2800 man omvatten of 2 percent van de mannelijke bevolking van het eiland. Middelburg en Vlissingen moeten elk rnnd 900 man leveren. De dorpen de rest. Het polderbestuur heeft op verzoek lijsten van de gemeentebesturen ontvangen. Er zijn reeds vele bezwaarschriften ontvangen door het polderbestuur en Gedeputeerde Staten. Mevrouw BnogaartJonkers uit de Valeriusstraat te Vlaardingen heeft het leven geschonken aan een drieling, Anton, Giis- bertus en Mattheas. Anton weegt' 1450. Gijs- bertus 2130 en Mafheas 1800 gram. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Het oudernaar ha reeds drie jongens. In Den Haag is dezer dagen on 67-jarige leeftijd overleden de uitgever J. Philip Kru- seman. consul-generaal van El Salvador. Zijn stoffelijk overschot is in suite ter aarde besteld. HAARLEM EN OMGEVING De Rijkswaterstaat te Leeuwarden heeft aanbesteed de aanleg van de aarden baan voor een wegverlègging bij Harlingen in de gemeenten Franekeradeel. Barradeel en Harlingen. De laagste fhschrijver was de firma N.V. Aanncmingsmaatschannij v.h. Bolsenhroek te Bloemendaal voor f635.000. De wethouder van vHuisvestings- en Sociale Zaken <n de gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler. is verhinderd Dinsdagavond zijn wekelijkse spreekuur te houden. Aan de Gem. Universiteit van Amster dam zijn geslaagd vnor het candidaatsexamen theologie mej. A. M. Volkers te Heemstede en öum laude mej. A. J. Beeker te Bever wijk. De heer G. A. Heikamp te Zevenhoven is benoemd tot onderwijzer aan de Prins Bernhardschool bij de Bakenessergracht in Haarlem. De Vereniging voor Facultatieve Lijk verbranding te Den Haag en de Vereni ging voor Crematie AWL te Amsterdam hebben aan elk der leden van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid een telegram gezonden, waarin deze ver enigingen „namens 100.000 leden en ter- wille van gewetensvrijheid" aandringen op wijziging en aanvulling van de PvdA- amendementen op de begrafenswet in over eenstemming met het request van de hoofdbesturen van 21 Januari, subsidiair te stemmen voor de amendementen Oud- Ritmeester. Inbraak te Bloemendaal In ons blad van Donderdag deelden we mee. dat men zich in de loop van Woensdagmid dag toegang had verschaft tot een villa aan de Hoge Duin en Daalseweg (Park Duin en Daal) té Bloemendaal, toen de bewoners af wezig waren. Aanvankelijk dacht men, dat vermist werden een taperecorder en een broche. Later is gebleken, dat ook een heren jas en een herenhoed verdwenen zijn. De jas had de kleuren van goed, dat in het leger gebruikt wordt. HAARLEM, 5 Februari 1955 ONDERTROUWD: 4 Eebr„ J. M. Aarts en T .E. Grit; 5 Febr., H. C. van der Mije en E. Peereboom. BEVALLEN van een zoon: 3 Febr,, E. A. Smits—Janssen: M. J. Paap—Terol; E. P. Joore—Le Comte; 4 Febr., J. A. Nieuwland —Koning; H. C. M. de WaardHollebeek; A. KokJacobs; H. M. VendelHuneker; 5 Febr., A. M. Verpoorten—Popman. BEVALLEN van een dochter: 4 Febr., J. M. Prenen—Bakker; H, H. Booms—Wassink; E. Koper—van Leeuwen; G. J. J. de Vries— Meder; H. M. Wijdeveld—Koestal; 5 Febr., M. M. J. JansenSmit. OVERLEDEN: 3 Feb"., J. M. Imminkvan Emmerik, 81 j„ Bastiaan&straat; E. Koele- man—Buter, 78 j„ Kloosterstraat; 4 Febr., A. J. M. van Dam, 85 j„ Leidsestraat; M. Henning—van Tilborg, 89 j„ Waldeck Pyr- montstraat; R. M. Roozenvan den Bos, 80 j., Kamperlaan; F. Hop, 65 j., Zocherstraat; C. J. van der Zon, 70 j., Leidsevaart.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10