„Katingo" schoof dit weekeinde bijna tachtig meter verder zee in Nu Blikgroenten Met twee slepers en „eigen hulp" bracht Wijsmuller de Panamees dichter bij zijn element RED BAND PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Zwit saletten t l? Amusement voor tienduizenden De radio geeft Dinsdag Stiefvader vermoordde achttienjarig meisje Minister Staf te Napels Recordbezoek op RAI Gratis medisch consult voor Delftse studenten Teelt ió liet zo J MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 2 Vanavond half vijf: misschien KRITIEKE MOMENTEN in het leven: Voorkom risico! Neem toch Per pont Verkeersongeval met dodelijke afloop NATIONALE BLIKGROENTEN WEEK Koningin Juliana bij Leidse dies-viering Kerkelijk Nieuws Matroos van de „Tomini" overboord geslagen Voorzitter van speelclub in Baarle-Hertog mishandeld LONGEN ZUIVEREN WIJSMULLERS DIRECTEUR, de heer G. van der Vuurst is, zonder het te willen, dit weekeinde de baas van Neêrlands meest renderende amusementsbedrijf geweest, voerende de naam „Katingo". Want aan de steile oevers van d diepe kom, die de draglines en bulldozers rond het casco van de bij Bergen gestrande Panamese vracht vaarder „Katingo" groeven, hebben Zaterdag, maar vooral Zondag tienduizenden vaderlanders zich verlustigd in het bergingswerk. Dat eerst de sleepboot „Cycloop" in zijn eentje en later de ,;Cycloop" mét de „Nestor" ondernamen samen hangend in de trossen, die uit het woelige water op-bogen. Samen ook met de lieren en met de schroef van de Katingo, aan wier steun het mede te danken was, dat bü het zakken van het tij Zondagmiddag een stel tevreden bergers achteruit kon zien naar de kust, die toch weer haast tachtig kostbare mctertjes verder weg was gekomen, zodat de Panamees met de schroef op de eerste bank „hing". Overigens is het alleen voor de menigte een volksvermaak geweest, dit trekken aan de hoge romp van het gestrande schip, want Zaterdag en Zondag was het op de Panamees bittere ernst. Men wist, dat er flink wat water zou komen een kleine 120 palm en dat zou de verongelukte vrachtboot een aardig zetje kunnen geven. Toen er dan ook Zaterdagochtend bij hoog water op de ankers getrokken werd, kwam er inderdaad beweging in het schip en meter voor meter schoof de kolos naar de eerste bank toe: 38 meter in totaal heeft dé Katingo toen al afgelegd. Tij en wind bleken gunstig te blijven en Zaterdagavond om 6 uur stoomde de Cycloop de IJmui- dense haven uit om er zijn paardekrachten ook nog bij in te spannen. De wind was Noordwest en de omstandigheden leken dus gunstig te zijn. Maar van Zaterdag op Zondag is er geen verandering in de nieu we situatie gekomen en het moest Zondag middag-hoogwater worden, eer de tweede ruk gedaan kon worden, met de Nestor toen ook in de tros, een ruk van liefst ADVERTENTIE OOCC1 ^taxjaooooocoooacoooaxwoccococcaecoocococcccoxco: er grote rol 10 cent HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 aten. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: De psychische oor zaken van ongevallen op de weg door Dr. J. Schouten. 11.30 Platen. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen. 13.20 Reportage. 13.00 Dansmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Omroepkoor en -orkest. 14.40 Schoolradio* 15.00 Mezzo-sopraan en piano. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de'jeugd. 17.30 Lichte muziek- 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Sociaal gedrag in de dierenwereld door Dr. G. van Beusekom. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Kamerkoor. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Gevarieerd programma. 22.20 De Ant woordman. 22.35 Muzikale causerie. 22.55 Ik geloof, dat. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Filmprogramma. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht. en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12,r0 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 32.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Me- tropole Orkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zstig. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Schoolradio. 17,15 Voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Antilliaanse jongeren en de zangkunst. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte mu ziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het boek der boeken, causerie. 21,15 Prijzencarnaval. 22.00 Reportage. 22.20 Kan een haan 'n ei leggen? 22.35 Orgelcon cert. 23.00 Nieuws. 23.15- -24.00 Platen. TELEVISIE V.P.R.O.) 20.15 Avondopening. 20.20 Actualiteiten en weerbericht. 20.3522.30 Kleine kinderen worden eroot. blijspel. BRUSSEL. 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 16.45 Striiktrio. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.40 Oude muziek. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de solda ten. 19 00 Nieuws. 19.40 Platen. 39.50 Be- roepsbelangen voor de middenstand. 20.00 Platen. 21.15 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55--23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag en Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). De Velsense pont is gisteren, voor en na het hoge water dat duizenden auto's naar Bergen aan Zee lokte met kijkers voor de bergingspogingen van de „Ka tingo", geruime tijd onmachtig geweest het plotselinge verkeer te verzwelgen. In de vroege Zondagmiddag vormde zich reeds een lange file aan de Zuid kant van het Noordzeekanaal 'en daar er toen maar drie ponten voeren, liep 8 het al gauw spaak. Toen tegen vijven de stroom terug kwam, heeft de queue zich geruime tijd uitgestrekt tot ver in Velsen-Noord en g menigeen heeft een uur moeten wach- c> ten voor hij aan de overkant was. Nu moge dit hoofdzakelijk „pleziervervoer" zijn, een openbaar nutsbedrijf zal toch onzes inziens ervoor moeten zorgen, dat ook dit soort verkeer wordt opgevangen, hetzij door meer materiaal in te leggen, hetzij door een andere dienst op te zet- S ten. Zaterdagmorgen, toen het in Vel- 5 sen druk was met vrachtwagens, voeren i er drie ponten, Zaterdagmiddag, toen er weinig verkeer over het kanaal 5 kwam, voeren er vierDeze vier Za- i terdagmiddagponten zijn op zichzelf zeer toe te juichen in tijden van vacan- ijj tiedrukte, maar men zou toch een wat 8 8 soepeler regeling moeten zien uit te g p denken voor het geval het eens een 5 paar weken géén vacantie is en de g vervoersspitsen op andere momenten 3 gaan vallen. xc0c0c>00cc03cxx50000cc030000c00cccxxc0c0000ccccc00r<x>.xx> veertig meter bij een waterstand van 119 palm. Vanavond grote kans Men heeft de Katingo op de eerste bank weten te krijgen en met dit resultaat kun nen de mannen van Wijsmuller content zijn, temeer, omdat nu het moment wel heel dichtbij lijkt te komen, waarop de buit hen eindelijk toe zal kunnen vallen. Vanavond bij hoog water „en Iaat die wind nu asjeblieft in datzelfde hoekje blijven zitten" kon de Panamees wel eens het ruime sop kiezen, een feest, dat zo omstreeks half vijf gevierd kan worden om het binnenzeetje, dat met mechanische kracht in het Bergense strand is gebeten en bij de geul, die de zandzuiger achter het hek van de Katingo heeft geslobberd. Drukker dan ooit Het was Zondagmiddag op de Zeeweg naar Bergen-aan-Zee drukker dan op een spitsuur in de Kalverstraat en naar schat ting hebben zeker drieduizend auto's een plaatsje proberen te vinden op de parkeer terreinen. die de badplaats rijk is, zodat deze tenslotte overliepen en ook de duinen gingen schitteren van het gerij. Op het strand zelf was het drukker, dan Bergen het ooit gekend heeft en hopelijk ooit zal krijgen: op de toppen van de tijde lijke zandheuvels, die de draglines daar de laatste weken hebben opgeworpen, ver drongen zich vele tienduizenden en de patat-frits-kramen hebben hen allen ge spijzigd toen het hoge water voorbij was en een hagelbui voor een snelle ontruiming van het strand zorgde. Waarna de rijks politie met versterkte gelederen moest zor gen. dat het autopark weer via de smalle achterwegen van Noordholland werd af gevoerd. Zij hebben allen het spectaculaire ber gingswerk kunnen zien het zwoegen van twee slepers voor de gespannen tros sen, het mee-draaien van de schroef, die moeizaam over de bank krabde en een put groef voor het achteruitschuivende schip en de rookwolk, die uit de schoorsteen van de Panamees golfde ten teken, dat de ketels onder druk stonden om lieren en machine te voeden. Bad voor een tientje Zij hebben zich vermaakt met een over moedig Alkmaars meisje, dat met een paar H.B.S.-vrienden een weddenschap afsloot, dat zij wel even naar de ladder van de Katingo, die door een brede stroom zee water van het strand gescheiden was, zou waden (en tenslotte moest zwemmen om het uitgeloofde tientje te bemachtigen) en zij hebben voor een kwartje ansichtkaarten gekocht, die vlak na de stranding nog het dubbele kostten, maar met de berging in zicht snel devalueren. Het is overigens de vraag, of al deze drommen vanavond, als het menens gaat worden, weer de reis naar Bergen zullen maken. De dertigjarige J. van S. uit St. Michiels gestel heeft Zondagmiddag tjjdens een ach tervolging in de onmiddellijke omgeving van zijn woning zijn achttienjarige stief dochter J. W. de H. met een pistoolschot gedood. Het meisje overleed vrywel onmid dellijk nadat zij was getroffen. Het slachtoffer, dat in Den Bosch in be trekking was, kwam zelden thuis in ver band met een familiekwestie. Zij was Zon dag bij familie in het dorp, waar ook haar stiefvader kwam. Toen later de moeder van het meisje arriveerde, zijn zij gezamenlijk naar huis gefietst in de afgelegen buurt schap, De Tielse Hoeve. Van S. was vooruitgereden en wachtte thuis de komst van moeder en dochter af. Zijn dreigende houding maakte het meisje angstig, zodat zij wegvluchtte met het bo venvermelde gevolg. Zij was de oudste van de vier kinderen uit het eerste huwelijk van de moeder. Het gezin van S. telt thans negen kinderen. Rijkspolitie en parket uit Den Bosch leiden het onderzoek. Justitie noch politie wensten verdere gegevens omtrent dit drama te ver strekken.. Enorm was de belangstelling op het Bergense strand, toen Zondagmiddag een poging werd gedaan de „Katingo" terug te brengen in haar element. (Luchtopname ANP-foto) De 23-jarige J. v. d. S. uit Den Haag is Zaterdagnacht bij een verkeersongeval in Den Haag om het leven gekomen. Het on geluk gebeurde om 4.05 uur op het hoogste punt van de- Koninginnegracht, tegenover het hoofdkantoor van de KLM. De heer v. d. S. reed in een Volkswagen in de rich ting van de stad. Uit tegengestelde richting naderde een taxi, bestuurd door de 49-jari- ge J. J. M. uit Den Haag. Vermoedelijk reed v. d. S. teveel links. Omdat op het hoogste punt van de Koninginnegracht het uitzicht Zeer slecht is, mede tengevolge van de flau we bocht in de weg, kon de bestuurder van de taxi een aanrijding niet meer voorko men. Op de top van de heuvel werd de Volkswagen in de flank gegrepen, v. d. S„ die alleen in de auto zat, was vrijwel op slag dood. De taxichauffeur kwam met de schrik vrij. De materiële schade aan beide auto's was groot. ADVERTENTIE Zondagmiddag heeft koningin Juliana als oud-studente van de Leidse universi teit een gedeelte van de diesviering van deze academie bijgewoond, namelijk het studium generale. Tijdens deze bijeen komst werd gesproken door prof. dr. J. H. Oort over „De structuur en evoluttie van het Melkwegstelsel". De koningin arri veerde omstreeks drie uur en verliet de sleutelstad weer om vijf uur. Ned. He^-v. Kerk Beroepen te Hoogeveen (vac. G. Taver ne) E. E. de Loze te Hilversum'. Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorg. te Giessendam-Har- dinxveld ds. P. E. G. Blom te Berken- woude. Geref. kerken Beroepen te Wolvega O. Jager te Vrou wenpolder. Bedankt voor Oud- en Nieuwe Bildtzijl W. J. v. Otterlo te Kralingen. ADVERTENTIE Als U wacht op de volmaakte bromfiets, dan is nu Uw tijd gekomen: De SIMPLEX-bromfiets met de beroemde SACHS-motor.- Snel en... twee versnellingen Tijdens zwaar stormweer is de 19-jarige matroos L. J. Hofman uit Rotterdam van morgen in de Middellandse Zee van nei s.s. „Tomini" van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd overboord geslagen. Po gingen om de drenkeling te vinden had den geen resultaat, zodat moet worden aangenomen dat hij verdronken is. In het omstreden gebied in Baarle Her tog heeft zich Zaterdag een incident voor gedaan tussen de eigenaar van „De Negen Huizen", S. van den E. en de nieuwe voor zitter van de daar gevestigde speelclub. De heer Van den E. heeft de voorzitter op de openbare weg mishandeld. De voorzitter heeft een klacht ingediend bij de procureur des konings bij de recht bank te Turnhout. De Belgische justitie heeft zich in dit geval op het standpunt gesteld dat het niemandsland Belgisch ge bied is en de klacht in behandeling geno men. De Nederlandse justitie stelt zich op het standpunt, dat het niemandsland be twist gebied is en heeft zich van inmenging onthouden. De administrateur der P.T.T. mr. C. H. W. d' Artillac "rill te 's Gravenhage is be noemd tot inspecteur voor bijzondere diens ten der P.T.T. De heer d' Artillac Brill is chef van de pers- en propagandadienst van het hoofdbestuur der P.T.T. 65. „Dus dat spookslot Usher was wéér bedriegerij van Joris dacht Panda, naar huis lopend. „Ik begin zo langzamer hand toch te geloven, dat hij onverbeter lijk is". Wij vrezen, dat Panda het hier bij het juiste eind had Toen de avond viel, keerde Joris naar de eenzame ruïne terug; waarschijnlijk gedreven door dezelfde drang, die snoodaards nog eenmaal naar de plaats van hun duister.e bedrijven doet teruggaan. Helaas was er geen spoor van wroeging of inkeer in zijn houding te ont dekken, toen hij daar tussen de door de maan beschenen brokstukken stond. In zijn ogen was zelfs een olijke twinkeling te bespeuren, die daar toch beslist niet thuishoorde. Jammerhet ware zo mooi had gemompeld: „Ik zal het nooit meer doen"of woorden van die strekking. Maar inplaats daarvan tipte hij met een achteloos gebaar de as van zijn sigaret en sprak: „Ei, ei! Er is nog minder van over gebleven dan ik dacht. Maar welaan, al is mijn spook-bedrijfje dan ook geruïneerd. geweest, als wij hadden kunnen vertellen. EEN geest heb ik toch mogen behouden dat op dit stille uur een traan van zelf verwijt uit zijn oog was gerold en dat hij en dat is GEEST!" mijn ONDERNEMINGS- De minister van Defensie, ir. C. Staf, is Zondag uit Rome te Napels gearriveerd. Hij begaf zich aan boord van het vliegdek- schip Karei Doorman, dat heden naar Mal ta zal vertrekken, vergezeld door andere eenheden van de Nederlandse vloot. Minister Staf is Zaterdag per vliegtuig naar Rome vertrokken. Hij zal aan boord van de „Karei Doorman" de oefeningen van het Nederlandse Smaldeel 5 in de Middel landse Zee bijwonen. In de tweede helft van Februari zal de minister naar Rome terugkeren voor een ontmoeting met zijn Italiaanse ambtgenoot Paolo Emilio Taviani. Zondag hebben 15.800 personen een be zoek gebracht aan de tentoonstelling van bedrijfsautomobielen in de RAI te Am sterdam, Sinds de opening op Donderdag middag is het aantal bezoekers nu reeds de 35.000 gepasseerd hetgeen een stijging van bijna 20.000 bezoekers betekent in vergelijking met de vorige expositie van bedrijfsautomobielen in 1953. Onder de bezoekers bevinden zich meer buitenlan ders uit de omliggende landen dan bij vorige tentoonstellingen. MAANDAG 7 FEBRUARI Minervatheater: „Zaza", cabaret Toon Her mans, 8.15 uur; Zang: en Vriendschap, Jans straat: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Begijnhofkapel: Bijeenkomst Her mann Zaiss Comité, 8 uur. Concertgebouw: Voorlichtingsavond ministerie van Oorlog, in samenwerking met Gewestelijk Arbeids bureau, 8 uur. Frans Hals: „Onteerde meis jes", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moedel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Domein der bandieten", 14 jaar, 8 uur. Lido: ,;A. en C. als waaghalzen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 8 FEBRUARI Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Domein der ban dieten", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „A. en C. als waaghalzen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrahdt: „White C hristmas", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Doel. In Kopenhagen heeft men een oude auto met twee aangeklede poppen van een hoogte van 26 meter uit een hijs kraan op de grond laten vallen. Het doel hiervan was te laten zien wat er ge beurt als een auto met een snelheid van 80 kilometer per uur tegen een solied object botst. Motie. Bij het Britse parlment is en motie ingediend waarin wordt voorgesteld voor een proefperiode van vijf jaar de doodstraf op te heffen. De motie is ondertekend door vier conservatieven en 25 ledeh van de Labourpartij. Hervat, De 120 stakende Belgische rivier- loodsen hebben het werk hervat op ver zoek van de burgemeester van Antwer pen -en van de scheepvaartvereniging. Ook de onderhandelingen over huri looneisen worden hervat. Onbekende. Een onbekende man heeft zes kogels afgevuurd door een raam van het Egyptische consulaat in New York. De politie deelde mee dat de man, die de kogels heeft afgevuurd, gezien is toen hij in een auto ontsnapte. Hij heeft geschoten vanaf het dak van een ander gebouw in de nabijheid van het con sulaat. Op het consulaat zijn reeds eer der telefonische bedreigingen ontvangen. Tweede. Vijfenvijftig mijnwerkers zijn om het leven gekomen bij een explosie in een Indiase kolenmijn. De oorzaak van de explosie is niet bekend, maar men denkt aan mijngas. Het was de tweede mijnramp in India in tien dagen. Neergestort. Een vliegtuig der West- Afrikaanse luchtvaartmaatschappij „West African Airways Corporation" is bij een vlucht van Enoegoe naar Cala bar in Oost-Nigeria (West-Afrika) om laag gestort, waarbij dertien personen om het leven zijn gekomen. Drie der slachtoffers waren bemanningsleden, de negen anderen, passagiers. Opgehangen. Sjarif Mohaidim Senoessi, een neef van de .koningin van Libye, is te Benghazi opgehangen wegens de moord die hij in October 1954 heeft ge pleegd op de Libysche minister voor Paleiszaken Ibrahim el Sjaihi, die nauw bevriend was met koning Idris. Gemeld is, dat de moord verband hield met een samenzwering om de koning van de troon te stoten. Haya de la Torre. Colombia en Peru heb ben hun diplomatiek contact dat zes jaar verbroken is geweest hersteld. De twee landen verbraken de diplomatieke verbindingen naar aanleiding van hun geschil over de politicus Victor Paul Haya de la Torre, die jarenlang ais politiek vluchteling heeft verbleven in de Colombiaanse ambassade te Lima, de hoofdstad van Peru. Ondermeers. Volgens berichten uit Êolivia heeft een Amerikaanse duiker in het Titicaca-meer in Peru overblijfselen ontdekt van een oude stad. De stad zou op de bodem van het meer liggen, op een plaats waar het ongeveer dertig meter diep is. Het zou een nederzetting betreffen uit een tijdperk voorafgegaan aan de Inca-beschaving. Metoor. Een reusachtige ontploffing, die gevoeld werd in het gebied van ver scheidene honderden vierkante kilo meters, heeft Zondagmiddag de West kust van het Zuidelijk eiland van Nieuw Zeeland opgeschrikt. Op het ogenblik van de ontploffing werd vanuit ver uit- eenliggende punten een zilver-kleurig voorwerp, dat de vorm had van een sigaar, waargenomen. Mij neemt aan dat het voorwerp dat zich met duize lingwekkende snelheid voortbewoog, een meteoor is geweest. ADVERTENTIE - Bestrijd UW PIJNEN met: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Te Delft is opgericht de Stichting Ge zondheidszorg voor Studenten aan de Tech nische Hogeschool. Deze stichting, welke de commissie voor gezondheidszorg ver vangt, heeft als hogeschoolarts aangesteld de arts N. A. Bolt, die van half Februari af kosteloos door iedere ingeschrevene aan de T.H. kan worden geconsulteerd. De stichting overweegt de mogelijkheid om per 1 September een algemene verzekering gereed te hebben. ROKERS die hun longen de hele dag hebben volgezogen met tabaksrook en urenlang hebben vertoefd in de benauwde atmosfeer van rokerige vertrekken, koes teren veelal de opvatting dat een paar volle teugen van de frisse buitenlucht hun longen wel van rook zullen zuiveren. We gaan hier uiteraard niet in op de reacties genoemd. Bij de een is deze capaciteit na tuurlijk groter dan bij de ander en als uiterste cijfers worden 2 en 6 liter opge geven, zodat we ons met 3 liter aardig in het midden bevinden. Stelt u zich echter van het op volle capaciteit in- en uitademen niet al te veel voor, want ook bij maximale uitademing die tabaksrook in onze longen veroorzaakt, blijft in de longen nog een belangrijke of de aanslag die daar gevormd wordt. Dat I hoeveelheid lucht achter, de zgn. residuale is een heel apart hoofdstuk, waarover specialisten wellicht het hunne te zeggen hebben. We willen er slechts op wijzen dat onze longen niet vergele ken kunnen worden met een blaasbalg, die zich door een paar forse slagen met nieuwe lucht laat vullen. Onze longen hebben gewoonlijk een ca paciteit van 5 a 6 liter, afhankelijk uiter aard van de bouw en leefwijze van het betreffende individu. Prof. Donders heeft destijds berekend dat in de borstkas een ruimtewinst van y liter ontstaat indien de borstwand bij een volwassen man slecht y, cm. naar buiten wijkt, wel een bewijs dus van het belang dat de lichaam.s- bouw voor de longcapaciteit heeft. De gemiddelde hoeveelheid in- en uit geademde lucht bedraagt bij normale ademhaling ongeveer liter. Maar we weten allen, dat we daarmee de grens van ons kunnen nog niet hebben bereikt, want het is ons mogelijk nog dieper in te ademen en méér lucht naar binnen te zuigen. De hoeveelheid die er dan bovenop komt is niet gering: ongeveer 1 liter. Maar aan de andere kant kan men bij het uitademen ook weer méér uitblazen dan normaal, t.w. eveneens 1,5 liter Alles bij elkaar dus on geveer 3>y liter. Deze totale hoeveelheid wordt de vitale capaciteit van de longen lucht die op een hoeveelheid van eveneens 1,5 liter wordt geschat. De lucht in de long blaasjes wordt dus nooit ge heel ververst en het koolzuur- gehalte is daar ongeveer 180 maal zo hoog als in de bui tenlucht (5,5 procent tegen 0,03 procent). Bij oppervlakkige ademhaling komt de zaak er natuurlijk\iog ongunstiger voor te staan, want dan moeten we ook rekening houden met de schadelijke ruimten in keel, luchtpijp, luchtpijptakken, enz., waardoor de hoeveelheid ventilatielucht van x/> liter verminderd moet worden met ongeveer 150 cc, zodat de verversing slechts 350 cc bedraagt. Houden we voorts in het oog dat. van de ingeademde lucht slechts 1/5 uit zuurstof bestaat, dan krijgen we per ademhaling slechts 70 cc zuurstof naar binnen, waarmee 5000 cc ververst moeten worden! U ziet, de long is geen blaasbalg, maar gelijkt meer op een aquarium dat we trachten te verversen door met een hevel een klein straaltje weg te laten lo pen en met een even grote straal uit de waterkraan weer bij vullen. Over roken gesproken, iveet u hoe het conserverend vermogen van gerookte le vensmiddelen moet worden verklaard? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2