Een man genaamd Judas KAPSTER „Het Wondertonicum" Twee Amerikanen bijna in Sovjet-val gelopen Bonn ziet geen gevaar voor Parijse accoorden praktijkassistente MEISJE 526ste STAATSLOTERIJ 2e HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT. Receptie Kerko in Vleeshal Magda Janssens en Hildo Krop ridders in de Kroonorde van België Reisbeurzen en toelagen aan letterkundigen Botsingen op de Haarlemmerweg door de gladheid Amsterdam-V ancouver over de poolroute Een melodrama dat aan „Anna Lucasta" herinnert Merkwaardig incident in Wenen CDU streeft naar onverwijlde ratificatie door Bondsdag Dr. L. de Jong sprak te Oslo over vijfde colonnes Scheepvaart Klas MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 99 Uitmuntende regie van Elise Hoomans Un nommé Judas" van Claude-André Puget en Pierre Bost de één katholiek, de ander protestant is een ongetwijfeld belangrijk stuk, dat enigszins aan het werk („Voor altijd Pilatus" met name) van dc Nederlandse schrijver Jef Heyden- dael doet denken. De figuur van Judas, aan wie in de Bijbel betrekkelijk weinig aandacht wordt besteed, is beter bekend door tal van legendes dan door de ge schiedenis, aldus dc auteurs in hun voor bericht tot de oorspronkelijke opvoering, die ik verleden jaar Mei in Parijs heb ge zien en waarvan ik destijds een vérslag uitbracht, waaruit ik hieronder nog enige zinsneden overneem. Dit spel van in dub bele zin intrigerende discussies is name lijk Zaterdag en Zondag door de toneel groep „Theater" voor een veel te schaars publiek in de vertaling en onder regie van Elise Hoomans in de Haarlemse schouw burg opgevoerd. De Judas van Puget en Bost leert men kennen als een soort anarchist, vol haat tegen maatschappelijke onrechtvaardig heid, speciaal tegen de rijken en de pries ters, die als het ware een geheim bond genootschap hebben gesloten om de armen te onderdrukken en de rijken uit te buiten. Hij kan dan ook niet geloven in een God, die dit zou goedkeuren. Vandaar dat hij aanvankelijk wantrouwend tegenover Je zus staat, totdat hij verneemt dat deze nieuwe profeet de handelaren uit de tem pel heeft gejaagd. Het is de menselijk heid van Jezus, die hem bekeert. Het verslag van de geestelijke worste ling in de Hof van Gethsémané brengt hem echter aan het twijfelen. Het is nodig, zo redeneert hij, dat Jezus voor iedereen' zichtbaar zijn Goddelijkheid laat blijken. In zijn gedachtengang is het evenwicht tussen de beide elementen verstoord door wat hij als een openbaring van menselijke zwakte beschouwt. Daarom wil hij Jezus dwingen tot het wonder der wonderen, hetgeen alleen kan geschieden door hem over te leveren aan hen, die zijn dood wil- jen want men kan immers een God niet doden? Hoezeer op historische gronden ook on houdbaar, om van religieuze te zwijgen, psychologisch is dit een buitengewoon in teressante stelling. Destijds is er in Frank rijk geweldig veel verontwaardiging op dit doeltreffend geschreven drama afge vuurd. Men sprak van heiligschennende détails en vervalsing van een karakter door afwijking van de beknopte bio grafische gegevens, die over Judas in het Nieuwe Testament te vinden zijn. Het siert Elise Hoomans, dat zij zonder enig vooroordeel dit werk heeft weergegeven zoals het is: de tragedie van de denkende mens, die aan zijn hoogmoed te gronde gaat. De sleutel voor deze klassieke zelfover schatting, die onvermijdelijk tot onder gang leidt, werd gevonden in de woorden die deze Judas tot zijn medediscipelen richt: „Jullie klampen je aan Hem vast om Hem neer te halen. Dat .is verraad. Jullie ^beletten Hem een God te zijn!" En voor zichzelf geeft hij de volgende uitleg van de woorden, die door de anderen in hun kortzichtigheid (tenslotte brandde de Heilige Gèest nog niet in deze eerste volgelingen, zoals Elise Hoomans terecht opmerkt in haar zinrijke voorbeschou wing) als een nieuwe, maar onvoltooide gelijkenis wordt uitgelegd: „Eén uwer zal Mij niet verraden Het heeft weinig zin de Hollandse met de Franse voorstelling te vergelijken. Slechts op één punt moet gewezen wor den: in die onder regie van Jean Mercure was het realisme in de typeringen verder doorgevoerd. Men zou de beroepen der apostelen zonder mankeren hebben kun nen raden, als men deze niet geweten had. Hier zouden zij onderling verwisselbaar kunnen zijn geweest. Toch heerste er nu meer eenheid; Marguérite Jamois, de voorbeeldige actrice, die ik als Lea zag, paste in het geheel niet in het ensemble. Fenomenaal' (men herinnert het zich mis schien uit mijn bbspreking) was haar ver- Hedenochtend hield de N.V. Kerko in de Vleeshal te Haarlem een grootse receptie ter herdenking v'an haar veertigjarig be staan. De heer P. L. Kerkvliet, stichter van Kerko en de heer C. J. Nolte, directeur der firma, beiden met hun echtgenote op een klein podium gezeten en omringd door prachtige bloemstukken, mochten zich in de belangstelling van een overweldigend aantal aanwezigen verheugen, die de Vlees hal tot de laatste plaats bezetten. Naast de grote meerderheid van personeelsleden wa ren verder aanwezig mr. dr. E.Tekenbroek, president-commissaris van de N.V. Kerko, jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel en vele genodigde leveranciers en afnemers' van de firma. Als eerste spreker uitte de heer Teken broek zijn bewondering vóór de grote bloei, die Kerko thans bereikt heeft, waar hij aan toevoegde dat de stichter met recht trots kan zijn op dit sterke en goedgefun- deerde bedrijf. Hierna bood de heer H. Smits namens de „Vereniging van Neder landse Overhemdenfabrikanten" zijn ge lukwensen aan, gevolgd door de heer G. Dijkstra, die als afgevaardigde van de in koopcombinatie „Hef Centrum" het eerste geschenk overhandigde: een glazen plaat, waarin gegraveerd de beeltenis van Mer- curius, de god van de handel. Vervolgens voerden de heren J. B. W. A. Giesbers, B. G. M. Schoemaker en A. Klijntjes als vertegenwoordigers van hun firma of een groep van firma's het woord, waarbij zij achtereenvolgens een filmappa raat, een schilderij voorstellende de Vecht bij Loenèn, geschilderd door David Schui- man en een mand inhoudende twee cham pagneflessen met toebehoren overhandig den. De heer J. C. H. van Balen bood namens de afdeling Amsterdam van de firma Kerko een klok, waarna de heer F. W. Meulenbeld de lange rij van sprekers sloot. Als be drijfsleider vertolkte deze laatste spreker de gevoelens van het gehele personeel, uit naam waarvan hij wel het grootste cadeau overdroeg, namelijk een piano. Deze' zal ln de personeelscantine goede diensten be wijzen. De heer Nolte dankte alle aanwezigen voor de hulde en de vele goede blijken van waardering. Hedenmiddag vindt voor het personeel een sportmiddag in de Haarlemse Kegel bond plaats, terwijl Dinsdag- en Woens dagavond in de Stadsschouwburg de „Ker- ko"-revue optreedt. De feestelijkheden rullen Zaterdagavond met een groot slui- ®ngsbal, te houden in Treslong te Hille- *om, afgesloten worden. mogen om zodanig over bijzaken heen te praten, dat men de indruk kreeg dat haar gedachten voortgingen zich bezig te hou den met ernstiger dingen, die zij als het ware voor zich zag. Annie de Lange zette zich met grote intensiteit voor deze rol in. Ook lichamelijk maakte zij voortdurend deel van de handeling uit. Ik heb de groot ste bewondering voor deze prestaLie. De waar te nemen neiging tot lichtelijk aanzetten van het melodramatische in de tekst is gemakkelijk te verontschuldigen: het redeneren met hartstocht is zo puur Frans, dat er bij Nederlands gebruik van dezelfde argumenten een ander element in het geding moet worden gebracht. En dan nog was de driftige onzekerheid bij het overigens uitmuntend in scène gezette ta- freel van de maaltijd van de discipelen niet tot de maximale spanning opgevoerd. Maar uiterst indrukwekkend was het slot, waar bij de geschiedkundige juistheid terwille van de logische consequentie geheel werd losgelaten: het constateren van de zelf moord van Judas juist op het ogenblik, dat het nieuws van de Wederopstanding bekend wordt. Hoe kon Judas weten, zo vragen de auteurs, dat er een Derde Dag zou zijn? Dat men hiervan onder de indruk kwam, was voor een groot gedeelte te danken aan Robert de Vries, die met bewonderens waardige soberheid zijn innerlijke worste ling naar buiten projecteerde. Paul Meu- risse kon destijds diezelfde rol krachtiger spelen, omdat in de Parijse opvoering de gehele sfeer tegelijk bewogener en natuur lijker was. Maar nu was er op een ander plan dezelfde gerichtheid en zag men hem beurtelings even overtuigend in zijn gepas- sionneerde sociale critiek, zijn gedecideerd geloof vervolgens en zijn martelende te leurstelling tenslotte. Van de discipelen moet vooral de Bar- tholomeus van Richard Flink met waar dering worden genoemd. De travestie van Ineke Brinkman als de jonge Marcus was heel gelukkig en met voldoening zag men Otto Sterman als de kameeldrijver Philip- pus, waarbij Bernhard Droog zich nog als de politieman kon onderscheiden. Voor de costuums en décors van Johan Greter niets dan lof. DAVID KONING. Met de ramen vol bloemen stond Zon dagavond de actrice Magda Janssens in de pauze tijdens de voorstelling van „Fanny" van Marcel Pagnol in de Rotterdamse Schouwburg op het toneel. Staande brach ten haar collega's van het Rotterdams To neel en het publiek haar een ovatie. Zojuist had de voorzitter van het gezêlschap, mr. J. C. S. Nijenbranding-De Boer meegedeeld dat het Z. M. de Koning der Belgen be haagd had haar te benoemen tot ridder in de Kroonorde van België. Ook aan de beeldhouwer Hildo Krop is deze hoge onderscheiding ten deel gevallen. Conform de adviezen van de door hem ingestelde jury's voor de toekenning van reisbeurzen aan dichters, essayisten en pro zaïsten heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1954 reis beurzen van 2000 toegekend aan Adriaan Morriën voor zijn gedichtenbundel ..Vriendschap voor een boom", aan Pierre H. Dubois voor zijn bundel essays „Ver kenning van de mens" en aan Jacoba van Velde voor haar roman „De grote zaal". Voorts werden reistoelagen van 750 ver leend aan Gerrit Kouwenaar voor zijn ge dichtenbundel „Achter een woord", en aan Bertus Aafjes voor zijn bundel „Drie es says over experimentele poëzie" en aan Tonny van der Horst voor haar novelle „De levend begraven maagd". De auteurs hebben de hun verleende reisbeurs of reistoelage aanvaard. Zij zul len deze besteden aan een reis in het bui tenland. Talrijke automobilisten zijn Zondagavond verrast door de plotseling glad geworden wegen. Op de Haarlemmerweg geschiedden twee gecompliceerde botsingen. Bij het kruit huis slipte een personenauto en botste tegen een lichtmast. Een tweede auto stopte op enige afstand. De bestuurder stapte uit om de inzittenden van de geslipte wagen hulp te verlenen. Toen hij naast de ver ongelukte wagen stond slipte een derde auto, die tegen de beide eerste auto's botste en de beide bestuurders aanreed. Zij werden gewond en naar ziekenhuizen in Amsterdam overgebracht. Twee auto's werden ernstig beschadigd. Voorts kwamen op de Haarlemmerweg nog drie auto's in botsing doordat één auto plotseling naar links uitweek en de er achter rijdende wagen slipte. Van de in zittenden kreeg de 70-jarige mevrouw I. G. C. L. een bloedende hoofdwond. Zij werd ter plaatse door haar echtgenoot, een arts, verbonden. De drie auto's werden bescha digd. De „Canadian Pacific Airlines" heeft vergunning gekregen voor een luchtlijn tussen Vancouver en Amsterdam over de poolroute, een traject van circa 7750 km. Verwacht wordt, dat de eerste vlucht van deze nieuwe wekelijkse dienst op 2 Juni te Vancouver zal beginnen. In dat geval zal het vliegtuig, een Douglas DC 6b, in de vroege middag van Vrijdag 3 Juni op Schiphol aankomen. Dezelfde avond aanvaardt het vliegtuig de terugreis. Deze nieuwe luchtlijn zal de afstand tussen Vancouver en Amsterdam met dui zend mijl verkorten. In Rotterdam hebben zich al zeven gegadigden voor een van de eerste vluchten gemeld. De Canadese luchtvaartmaatschappij hoopt zeer nauw met de KLM te gaan samenwerken. Op de reis van Vancouver naar Amster dam zal een tussenlanding worden ge maakt in Churchill (Manitoba). De terug reis wordt onderbroken in Sondestrom op Groenland. Valkenburg krijgt binnenkort een tweede kabelbaan, namelijk over het natuur bad van de heer J. A. Otermans. De baan wordt gebouwd door een Duitse firma. Twee ingenieurs van deze firma zullen vandaag de punten uitzetten waar de fundamenten wor den geplaatst. Voor Pinksteren wordt de nieuwe baan geopend. Amateurtoneel in Heemstede Alvorens de toneelvereniging „Nut en Genoegen" Zaterdag in hotel „Het Wapen van Heemstede' begon met de tweede op voering van „Knoflokia, het wondertoni cum" door Herman van der Veen, kwarn regisseur L. Beek de toeschouwers er even op voorbereiden, wat hen deze avond ver der te wachten zou staan. Hij noemde „Knoflokia" daarbij een volkomen „waar deloos stuk", waarvan de keuze slechts verontschuldigd kon worden door het voor nemen, het publiek enige uren van dave rende vrolijkheid te bezorgen. Welnu, met. deze woorden heeft de heer Beek de klucht op de juiste wiize gekarak teriseerd. „Knoflokia" werd geschreven met een brutale knipoo-- in de richting van de talloze Duitse producten, waaraan de fabrikanten Arnold en Bach, Blumenthal en Kadelburg eenmaal hun goedkope ver maardheid dankten. Het betreffende won dertonicum ib een door dr. Buiskolf uitge vonden preparaat, dat de gebruiker een verjongingskuur van niet minder dan der tig jaren garandeert. Alvorens dit product door de heren Stokkegraat en Van Bebbe- ren zal worden geëxploiteerd, wensen zij de deugdelijkheid daarvan persoonlijk te onderzoeken en uiteraard heeft dit expe riment dan precies die gevolgen, w.elke het publiek in een dergelijke klucht mag ver wachten. Want wanneer de beide oude heertjes als plaatselijke afgevaardigden van de Zedelijkheidsvereniging „Eer en Deugd" naar een congres in Den Haag worden uitgezonden, begint hun bloed door dit gevaarlijke drankje zodanig te tinte len, dat zij zich tot een slippertje naar het Scheveningse strand lal en verleiden. Als toppunt van vermetelheid kleden zij zich hier in badpak en beginnen zij even later met een paar charmante jonge dames in hetzelfde costuum een overigens volkomen onschuldig stoeipartijtje. Maar het grijn zende noodlot laat zich ook in dit geval niet onbetuigd en de escapade van de beide stramme olijkerds wordt door een foto graaf toevallig op de gevoelige plaat vastgelegd. Tot overmaat van ramp wil ditzelfde toeval, dat een der strand- nimfen de nieuwe typiste blijkt te zijn, die zo juist door de ondeugende compag nons op hun kantoor werd aangesteld. Enfin, de rest van deze nonsensikale in- Iriee zal men zelf wel kunnen raden. Het resultaat van deze opvoeringen moet precies aan de verwachtingen van „Nut en Genoegen" hebben beantwoord, want de toeschouwers hebben gedurende de drie bedrijven het lachen bijna niet gestaakt Uiteraard concentreerde deze vrolijkheid zich voornamelijk op de beide zedelijk heidsapostelen in het nauw, die door Mar tin Beek en Jan Bank de laatste vooral met een komisch aplomb werden gety peerd. waarbij zij elkaar in de talloze dolle scènes voortdurend naar behoren hebben aangevuld. Niet minder vermakelijk was de zedige Sofie Stokkegraat van Riek Beek, die zich in dc gewenste charge evenmin on betuigd gelaten heeft. Het kon niet anders, of de overige spelers moeste.n hierdoor enigszins naar het tweede plan worden gedrongen. Toch wisten Janny van der Werf en Nel van der Klashorst nog een goede aantekening te verwerven als de le venslustige kantoormeisjes, waarbij de vrijpostige Koba van Hanny Beek even eens met ere moet worden vermeld. Van geheel andere strekking was het stuk, dat tegelijkertijd door de Toneelver eniging „Heemstede-West" in hotel „De Leeuwerik" werd opgevoerd. Want .Koos Beswino naar ik meen een der talrijke pseudoniemen van Will van der Berg heeft in zijn drama „Het meisje met de rode strik" getracht de vele conflicten vorm te geven, die vooral de oude Giesbers als een fatale barrière opwerpt tussen zijn dochter Marjan en haar geluk. Enige bit tere decepties in de liefde hebben haar namelijk bij de familie een reputatie ver schaft, die men gewoonlijk aanduidt met een „duister verleden". Maar Rinus Doe- vendans, die in haar zijn eerste jeugdlief de hei-kent, welke als het meisje met de rode strik in zijn herinnering is blijven voortleven, accepteert Marjan desondanks gaarne als bruid om met haar in Canada een nieuw leven te beginnen. Doch op hun trouwdag verschijnt onverwacht de vriend ten tonele, met wie Marjan vroeger heeft samengewoond. En wanneer bovendien de oude Giesbers zijn dochter weer een scène maakt, vreest zij Rinus onwaardig te zijn en neemt zij nog gekleed in bruidstoilet, de vlucht. Maar nu blijkt pas welk een on baatzuchtige liefde Rinus.haar toedraagt: hij laat geen middel onbeproefd zijn bruid weer terug te vinden en ziet deze naspo ringen eindelijk in een bar met succes be kroond. Ten einde de dramatische omstan digheden nog zoveel mogelijk te verster ken, heeft de auteur dit blijde weerzien juist bepaald op Oudejaarsavond..klok slag twaalf uur. De intrige wekt flauwe herinneringen op aan het vroeger door „Comedia" met zoveel verdiend succes vertoonde „Anna Lucas ta" van Philip Jordan, al is het belangrijk minder sterk en overtuigend geschreven, voornamelijk doordat thans het toeval zulk een onwaarschijnlijk grote rol werd toebe deeld. Dit heeft regisseur Carl Veerhoff echter niet kunnen beletten met „Heem stede-West" een opvoering te geven, welke slechts sporadisch enige tekortkomingen vertoonde. Deze bestonden uit: de zwak gespeelde Koos van Beers, een te lar moyant aangezette moeder en een Gies bers, die voortreffelijk zou zijn geweest, indien de regisseur zijn neiging tot het melodramatische enigszins had getemperd. Daartegenover stonden enige prima type ringen. In de eerste plaats moet genoemd worden Joop Portegies, voor wie de sobere eenvöud waarmee hij Rinus Doevedans een in alle opzichten natuurlijke gestalte wist te verlenen. Op deze wijze was hij de ideale tegenspeler voor Joke van der Veldt, die een sensitieve Marjan speelde met ver mijding van de overdreven dramatiek, waartoe deze rol zo gemakkelijk aanleiding kan geven. Het zou ten slotte onbillijk zijn hier geen melding te maken van de grote aandacht, welke de regie aan de toneelaankleding heeft besteed. Vooral de bar in het vierde bedrijf was meer dan keurig verzorgd en mede dank zij de raak getroffen typering van het nachtvlindertje door Lien Wijn stroom en het voortreffelijk spel van Cor Hunnik, was de specifieke sfeer van „het rosse leven" hierin voortdurend aanwezig. Deze voorstelling heeft „Heemstede-West" dan ook terecht een oplettend en dikwijls ontroerd publiek opgeleverd, dat aan het slot ondubbelzinnig van een grote tevre denheid blijk gaf. WENEN (Reuter). De Amerikaanse autoriteiten in Wenen hebben bekend ge maakt dat een Russische consul heeft ge probeerd twee Amerikanen in een val te lokken door voor te wenden dat hij voor nemens was de wijk naar het Westen te nemen. Er ontstond in het café waar het een en ander zich afspeelde een aanzien lijke opschudding, hetgeen de Russische autoriteiten heeft genoopt een protestnota tot de Amerikaanse autoriteiten te richten. In deze klacht wordt beweerd dat twee Amerikanen door middel van chantage hebben getracht een Russisch consul over te halen tot desertie en verraad en wordt verzocht een onderzoek in te stellen naar deze „brutale en uitdagende" daad, als mede bestraffing van de schuldigen. De Amerikaanse ambassade geeft de volgende lezing van het voorval: De Sovjet-consul had de Amerikanen voor een onderhoud in een café uitgeno digd, zeggend, dat hij politiek asyl wilde vragen. Op een gegeven ogenblik gooide de Rus bier in hun gezicht als teken voor Russen in burgerkleding, binnen en voor Sovjet-militairen buiten, om alle deuren en ramen te blokkeren. De Oostenrijkse politie verscheen enige ogenblikken later, gevolgd door een inter nationale patrouille. De Rus werd intussen door Sovjet-officieren uit het café geës corteerd. De patrouille nam de Amerika nen naar het gebouw van de geallieerde raad, waar zij ter beschikking van de Amerikaanse autoriteiten werden gesteld. Na een onderzoek naar het incident hebben de beide Amerikanen Wenen verlaten, aldus de verklaring der Amerikaanse am bassade. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat zij er geen idee van hebben wat de oorzaak van het buitengewone gedrag van de Sovjet-autoriteiten kan zijn. (Van onze correspondent in Bonn) De gebeurtenissen in Parijs worden ook in Bonn met grote aandacht gevolgd. Bondskanselier Adenauer heeft in het Bun- deshaus op een vergadering van het partij bestuur van de C.D.U., waaraan ook de tot deze partij behorende ministers deelnamen, in een rede, die alle West-Duitse radio-sta tions uitzonden, verklaard dat de val van Mendès-France de ratificatie van de Parij se verdragen wel zou kunnen vertragen, doch dat deze vertraging toch niet van lan ge duur zou zijn. De nieuwe Franse rege ring, zo veronderstelde Adenauer, zal stel lig geen andere houding ten opzichte van die verdragen innemen dan die van Men dès-France.. De socialistische leider Ollenhauer heeft daarentegen na dr. Adenauer's radio-rede op een massa-vergadering te Dusseldorf gezegd dat hij de Franse ratificatie zeer ónwaarschijnlijk acht. Hij zei dat van géén land gevergd kan worden dat het zich mét een gedeelte van zijn gebied bij een militai re alliantie aansluit wanneer het daardoor het verlies van de andere delen van zijn ge bied riskeert. Op de vergadering van de CDU-bestuur- deren in Bonn werd besloten dat de CDU- fractie in de Bondsdag ondanks de rege ringscrisis in Parijs en de pogingen van Moskou om de totstandkoming van de Pa rijse accoorden te verijdelen, cr met alle kracht naar zal streven de ratificatie nog deze maand in de Bondsdag te bewerkstel ligen. Op de bijeenkomst van het CDU-bestuur is de 58-jarige dr. Robert Tillmanns uit Berlijn, minister zonder portefeuille in Adenauer's kabinet en een der voornaamste figuren in de protestantse groep van de CDU, als opvolger van de een paar maan den geleden gestorven dr. Hermann Ehlers, tot vice-voorzitter van de CDU gekozen. Hij is lid van de synode van de Evangeli sche kerk van Duitsland en heeft na dc oorlog aan het hoofd gestaan van het cen traal bureau voor de hulpactie van de pro testantse kerk voor de vluchtelingen uit Oost-Duitsland. Hij is een van de mede-op richters van de C.D.U. Churchill's mening niet juist" Gevolg gevend aan een speciale uit nodiging van het Noorse studentenver bond, een vereniging van studenten en oud-studenten, heeft dr. L. de Jong, chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie te Amsterdam, vanavond in Oslo voor een groot gehoor een lezing gehou den over „De Duitse Vijfde Colonne in Fantasie en Werkelijkheid", waarin hij de Noorse toehoorders aan de hand van de jarenlange onderzoekingen, die door het rijksinstituut zijn verricht, talloze détails over de verovering van Noorwegen door de Duitsers in 1940 vertelde en waarin hij bovendien een door Churchill in zijn ge denkschriften uitgesproken voorstelling van zaken met nadruk tegensprak. Hij wees er namelijk op, dat de ver overing van Noorwegen alom beschouwd werd als het resultaat van grootscheeps verraad en voegde er aan toe, dan men die mening terugvindt in Churchills ge denkschriften. „Zij is intussen niet juist", zei dr. De Jong vervolgens. „Wel had de beruchte Quisling zich in December 1939 bereid verklaard met behulp van in Duits land opgeleide en Noorwegen weer binnen gesmokkelde volgelingen de macht in Noorwegen te veroveren, maar Hitier en de Duitse militairen vonden dat plan veel te riskant. Onderzoekingen van de afge lopen jaren door Noorse, Engelse en Duit se historici hebben aangetoond, dat Noor wegen langs normale militaire weg ver overd werd." Dr. De Jong betoogde voorts, dat terwijl het nationaal-socialistische Duitsland wel ijverig overal politieke vijfde colonnes trachtte te formeren, de vorming van militaire vijfde colonnes van enige om vang in de tweede wereldoorlog tot Polen en Zuidslavië beperkt is gebleven. Onze landgenoot zal Maandag een tweede lezing in Oslo houden en wel voor de Noorse Historische Kring over het werk van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Alhena, verm. 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Arendsdijk, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Argos, 5 te Contantz. Arnedijk, pass. 5 Vlisslngen n. New Orleans. Averdijk, 5 v. Antwerpen te Vlisslngen. Aardpk, 6 v. Rottendam te Bremen. Agatha, 6 v. Tj. Priok n. Singapore. Alderamin, 6 v. Madras n. Rangoon. Alphacca, 5 te New York. Amstelbrug, 6 200 m. ZO. Yokohama 8 Kobe verwach t. Amstelveen, pass. 5 Gibraltar n. Le Havre. Aalsum, pass. 7 Algiers n. Antwerpen. Aldabi, 6 te Santos Alhena, 7 te Antwerpen. Almdijk, 7 v. Vlissingen n. Rotterdam. Amsteldijk, 5 v. Middlesbro n. Newport. Arendskerk, 6 te Hongkong. Ariadne, 7 te Amsterdam. Abbekerk, 8 te Kobe verwacht. Ai'genib, 7 te Bahia. Alhena, pass. 6 Schiermonnikoog n. Antwerpen Alnatii 6 v. Rio n. Ilheos. Alufra, 7 te Aleppey. Amerskerk, 6 te Bremen. Amstelstad, 6 v. Rotterdam n. Galveston. Annenkerk, pas. 6 Geardafui n. Penang. Arendsdijk, 7 te Antwerpen. Axeidijk, 5 v. Rio de Janeiro n. New York. Bali, pass. 6 Kp. Finisterre n. Port Said. Banka, 6 v. Manilla n. Ilo Ilo. Bintang, 7 te Belawan. Boissevain, 6 te Hongkong. Boschfontein, 6 te Dar es Salaam. Baarn, 6 v. Amsterdam n. Trinidad. Bacchus, 6 te Rotterdam. Blommersdijk. 6 v. Aden n. Suez. Bonaire, 6 v. Paramaribo n. Georgetown. Boskoop, S 400 m. NO. Ingua eil. Britsum, S v. Port au Prince n. Kingston. Billiton. 6 v. Cebu n. Balikpapan. Caltex Leiden, pas. 5 Ouessant n. Sidon. Caltex Nederland, 6 te Rotterdam. Corilla, 6 v. Rotterdam n. Walvisbaai. Cradle of Liberty, 6 te Port Said. Caltex Pernis, 7 te Rotterdam Caltex Utrecht, 7 te Sidon Charis, 6 te Philadelphia. Cronenburgh, pass. 7 Ouessant n. IJmuiden. Delfshaven, 4 v- Recife n. St. Vincent. Dalerdijk, 5 v. Vancouver n. Tacoma. Daphnis, 5 v. Port au Prince n. Baltimore. Eemdijk, 5 v. Mobile n. Corpus Christi. Elmina, 5 te Douala. Ena, 6 v. Recife n. Fort Aleza. Eos, pass. 6 Gibraltar n. Malta. Erinna, pass. 6 Str. Eanka n. Soerabaja. Esso Den Haag, 6 v. Sidon n. Antwerpen. Esso Rotterdam, 5 70 m. N. Graeiosa. Eemland, pass. 6 Finisterre n. Recife. Elizabeth b, 7 te Stockholm. Friesland (SSM), pass- 6 Wight n. Huelva. Gooiland, 5 v. Rio de Janeiro n. Itajai. Gordiasr 5 v Rotterdam n. Agiers. Grootekerk. pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Gaasterland. 6 te Amsterdam. Groote Beer, 6 v. Halifax n. New York. Hector, 5 v. Iskenderun n. Patras. Helicon, 5 te Londen. Hermes, 6 te Cristobal. Hersilia, 6 v. Bachaquero n. Pto Cabello. Hilversum, pass. 6 Gibraltar n. Fawley. Haarlem, 5 te Bremen. Heelsum, 5 te Bremen. Hecuba, pass. 7 Vlisslngen n. Antwerpen Hathor, 7 te Tanger. Hera, 7 te Jort of Spain. Indrapoera, 6 7 m. N. Derna n. Rotterdam. Jttersum, 5 te Le Havre. Ivoorkust. 6 te Dakar. Java, 7 te Port Swettenham. Karimata, 7 te Tj. Prlok. Kota Agoeng, 6 v. Singapore n. Mirl. Laagkerk, 7 te Alexandrië. Lekhaven, pass. 6 ten Z. Sciliy's n. Houston- Limburg. 5 te Rotterdam. Linge, 5 v. Dakar n- Monrovia. Loosdrecht, 6 180 m. O.ZO. Massawah. Loppersum. pass. 6 Kp. Finisterre n. Melilla. Leersum. 7 te Houston. Lissekerk, 7 te Dubai. Lombok. 6 100 m. NO. Madeira. Maas. 6 te Rotterdam. Macuba. 6 te Aden. Madoera. 7 te Khoralmufatta. Mapia 5 te Avonmouth. Marken. 7-8 Freetown verwacht. Meerkerk, 6 te Marseille. Merwede, 5 te New Orleans. Mirza. 5 v. Miri n. Singapore. Modiokerto, 7 te Bombay. Mijdrecht. 5 v. Sidon n. Amerika. Myonia. 6 te Singapore. Maasdam, 5 te New York. Manoeran, pass. Ceylon n. Belawan. Maasland pass. 6 Fern. Noronha n. Recife. Mataram, pass. 6 Finisterre n. Port Said. Nnnrrlwiik. nacht 5-6 100 m. NW. Kp. Cruz. Noordam, 6 380 m. ZW. Sable eil. Notos, pass. 6 Finisterre n. Rotterdam. •Oberon, 6 te Oranjestad. Onöina, 6 v. Suez n. Fao. Orarpe. 5 v. rede Belawan n. Colombo. Oran'efontein. 5 240 m. Z. Monrovia. Oranjestad. 6 te La Guaira. Overijsel, 5 te Le Havre. Piagjola. 6 te Curacao. Polvdórus. 7 te Port Said. Poelau Laut, 6 v. Belawan n. Musirlvier. Polvphemus. 5 v. New York n. Baltimore. Prins Fred. Willem. 6 te Ceuta n. Valencia. Prins Maurits. 7 te Napels. Pvemafion. 5 te Point a Pitre. Perna. 6 v. Abidjan n. Curagao. Pieter S. 7 te Rotterdam. Poseid'Hi. 7 te Philadelphia. Prins Fmd. Hendrik. 6 v. Ceuta n. Valencia Prins Joh. v. Friso, 7 te Rotterdam. Prins Willem XII, 6 v. Leixoes n. Oslo. Rotula. 5 t,e Liverpool R'ouw, k te Los Angeles. Rita. S ion m Z. Poe'.au Laut. Rondo. 7 te Semarang. Riinkerk. 5 te Antwerpen. Rönland, 6 te St. Vir.cent. Rijndam, 7 v. Le Havre n. Rotterdam. Samarinda, 5 v. San Francisco n. Seattle. Schiedijk, 5 te Los Angeles Stad Amsterdam, pass 6 Azoren n. Mexico. Stad Vlaardingen, 7 te Narvik. Staat Banka, 7 te Belawan. Straat Mozambique, 5 v. Nagoya n. Yokohama Sunetta, 5 v. Vizagapatam n. Calcutta. Salland, pass. 6 Recife n. Las Palmas. Saparoea, pass. 6 Ouessant n. Port Said. Sibajak, v. Port Said n. Aden. Stad Breda, 7 te Antwerpen. Stad Haarlem, 5 te Boston. Stad Maassluis, 5 te Narvik. Stad Schiedam, vertr. 7 v. Bagnoli n. Bona. Tabian,. 5 v. Port Said n. Genua. Tarakan, pass. 5 Socotra n. Belawan. Taria, 6 v. Sydney n. Miri. Telamon, 6 te Ciudad Trujülo. Temate, 6 te Djeddah. Teucer, 7 te Singapore. Tibia, 6 te Miri. Tara, verm. 7 v. Bremen 9 Rotterdam verw. Tawali, 3 te Philadelphia. Teiresias, 7 te Djeddah. Tero, pass. 7 Kp. Frio n. St. Vincent. Themisto, pass. 6 Lands End n. Rotterdam. Titus, 6 v. Lissabon n. Rotterdam. Tominl, pass. 6 Pantellaria n. Gibraltar. Van Linschoten, pass. 7 Finisterre n. Dakar. Van Waerwijck, 6 v. Zanzibar n. Mahe. Westerdam, 5 v. Rotterdam n. New York. Westertoren, 5 v. Durban n. Curacao. Willemstad, 5 60 m. ZW. Lands End n. Dover. Wonoglri, 6 te Hamburg. Waal, 6 te Rotterdam. Westland, 7 te Montevideo. Willem Ruys, pas. 6 Finisterre n. Port Said. Waterman, 7 220 m. NO. Wellington. IJsel, 5 v. Rotterdam n. Algiers. Zeeland (KRL), 5 v. New Orleans n. Tampa. Zaan. pass. 5 Finisterre n. Amsterdam. Zuiderkruis, 7 te Kaapstad. Zijpenberg, 6 v. Gravesend n. Rotterdam. KLEINE VAART Amigo, 4 v. Goole n. Huil. Anna b, 5 v. Plymouth n. Fowey. Auriga, pass. 5 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Abro, 4 v. Rotterdam n. Koge. Appingedam, 5 v. Shoreham te Rotterdam. Argo, 4 te Rotterdam. Arnoudspolder, 4 v. Lissabon n. Rotterdam. Asuncion, 4 v. Itajai n. Montevideo. Atlantis, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Audacia, 4 v. Middlesbro n. Bremen. Atlas, 4 v. Amsterdam n. Gothenburg. Bergsingel, 4 v. Belfast n. Gars ton. Bree Helle, verm. 5 v. Londen n. Rotterdam. Bab T, 3 te St. Jean de Luz. Baltic. 4 v. Rotterdam n. Stockholm. Barracuda, 4 v. Rotterdam n. Grimsby. Batavier I, 4 v. Bordeaux te Casablanca. Bernisse, 4 v Spezia n. Propriano. Birmingham, 5 v. Rotterdam te Harlingen. Blue Boy, 4 te Naestved. Catharina, 4 v. Haugesund te Warnemunde. Confiance, pass. 5 Brunsbüttel n. Rotterdam. Concepcion, pas. 4 St. Malta Grande n. Antw. Coolsingel, 4 v. Londenderry te Birkenhead. Deni, 4 v. Vilvoorde n- Kopenhagen. Depa, 4 v. Gdansk n. Londen. Dicky W, 5 v. Skarrehage te Amsterdam. Driebergen, 5 v. Swansea te Nantes. Draco, 4 v. Faro n. Amsterdam. Deo Duce, 5 v. Brunsbüttel n. Rouen. De Ruyter, 4 v. Cardiff n. Cherbourg. Domburgh, pass. 4 Finisterre n. Duinkerken. Duiveiand. 4 v. Rotterdam te Amble. Eibergen, 5 v. Requejada n. Terneuzen. Eminent, 5 te Cork verw. Export II, 5 v. Londen te Rotterdam. Ellewoutsdijk, 5 nog te Mulroy. Elsenburgh, pass. 5 Oporto n. Casablanca. Escaut, 4 v. Rouen n. Parijs. Fiducia, 5 v. Boston te Maassluis. Ftevo, 4 v. Amstredam n. Kopenhagen. Frans W, 4 v. Karlskrona te Rotterdam. Fivel, 5 v. Rotterdam n. Vestervik. Frans Bohmer, verm. 5 v. Hamburg n. Randers Fraternité, 4 v. Belfast te Newport. Gaasterland, 4 v. Leith n. Rotterdam. Goote, 4 v. Burriana n. Rotterdam. Harold, verm. 5 te Bergen. Haskerland, 4 v. Rotterdam te Harlingen. Hoe Vinces, 5 v. Rotterdam n. Harlingen. Haaksbergen, 5 v. Port Talbot n. Brest. Heemraadsingel, 4 v. Londonderry te Garston. Import, verm. 5 v. Oporto n. Rotterdam. Ingeborg, 5 te Zwijndrecht verw. Julia Mary, 4 van Antwerpen n. Casablanca. Joost, 2 v. Roterdam n. Nantes. Jaba, 5 v. Vlaardingen te Oslo verw. Keizersgracht, 4 te Rotterdam. Lydia, 5 v. Dundalk te Barrydock. Liberté, 4 v. Swansea n. Brest. Larix. 2 te Huil. Markab, 4 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Markab N, 4 v. Rotterdam n. Loctudy. Matthew, 4 v. Rotterdam n. Londen. Merwehaven, 5 v. St. Malo te Casablanca verw Muphrid N. 0 m. ZW. Casquets. Marcella, pass. 5 Kielerkanaal n. Rotterdam. Menkar N, 4 200 m. W. Kp. St. Vincent. Miflsland, 5 v.' Rotterdam n. Grangemouth. Monica, 5 te Zeebrugge. Myfem, 4 v Gothenburg n. Rouen n. Parijs. Mynelis, 7 v. Rotterdam te Kolding verw. Mypuck. 5 v. Humbeek te Gothenburg verw. Midas, 5 v. Aarhus n. Amsterdam. Nijenstein, 5 v. Aberdeen te Rotterdam. Nottingham. 5 v. Rotterdam n. Kingslynn. Nassauhaven, 5 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Na u tic, 4 v. Amsterdam n. Bremen. Neeltje b, 5 v. Le Havre n. Fecamp. Nieuwehaven, 5 v. Rotterdam n. Antwerpen. Oleum. 4 v. Vlaardingen te Rotterdam. Oosterburgh, 4 v. Rotterdam n. Stockholm. Oosterburgh, 5 v. Rotterdam te Antwerpen. Oranjepolder, verm. 5 v. Vlissingen n. Sharpness Poortvliet, 4 v. Brest n. Genua. Pascholl, verm. 4 v. Londen n. Rotterdam. Pavo, 2 te Bilbao. Ponto, 3 v. Londen n. Santander. Pohza, 4 v. Garston n. Swansea. Plato. 5 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Roelof Buisman, 5 v. Par te Rotterdam. Realta, 5 v. Malmö te Gothenburg. Stientje Mensinga, 5 in Golf v. Biscaye. Striipe, verm. 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Stella Maris, 5 v. Selzaete te Rotterdam. Strijpe, 4 v. Hamburg te Rotterdam. Setas. 5 v. Barry te La Rocelle vewacht. Soemba, 4 v. Cardiff n. Caen. Spurt, pas. 5 Kiel n. Halmstad. Statensingel, pass. 4 OuesSant n. Passages. Swallow, 4 v. Swansea te Amsterdam. Teunika, 5 v. Londen te Rotterdam. Tilly, 3 te Bayonne. Theano, 4 v. Dublin m Amsterdam. Trito, 5 v. Rotterdam n. Belfast. Trompenburgh, 4 v. Boston te Kingslynn. Tyro. 4 v. Rotterdam n. Belfast. Vrede. 4 te Sharpness. Vrouwepolder, verm. 5 v. Treport n. Barrow. Westersingel, 5 nog te Riba de Sella. Walenburgh. 5 v. Rotterdam n. Bordeaux. Zeehond, 4 v. Ipswich te Rotterdam. Zeevaart, 4 v. Sunderland te Rotterdam. Zeehaan, 6 v. Foyness te Hamburg verw. gevraagd, goed kunnende permanenten. Dameskapsa lon M. T. Breedt-de Waard, Wijkerstr.weg 199, Velsen-N. Tel. K 2510—3414. Gevraagd per 1 Maart een event, een verpleegster door G. J. J. Veening, arts voor longziekten, Wagenweg 6. Gevraagd: voor hele of halve dagen. Hoge Duin en Daalseweg 8 Bid. Tel. 23351. HOGE PRIJZEN 30.000 5384 5000 9510 ƒ2000 6551 1500 6794 11924 1000 1682 3796 4734 8340 10906 ƒ400 1256 1585 6397 7471 9866 10399 11274 12587 12827 12962 14165 19693 2U244 20604 21861 200 1017 1337 1462 1526 1645 1772 2317 2563 2908 3188 3756 3897 4124 4706 4803 5620 5695 6014 6065 6115 6233 6349 6613 6940 7143 7347 7766 7780 7972 8147 8312 8361 8401 9368 9394 9695 9701 9964 10473 10487 10804 10877 10987 11117 11379 1198S 12311 12684 12949 13295 13626 13930 13343 14516 14924 15095 15127 15493 15978 16219 16623 17199 17399 17415 17634 17649 18185 18232 18561 19007 19501 19669 20100 20763 21194 PRIJZEN VAN ƒ40.— 1008 012 018 040 082 101 103 119 145 192 212 235 239 293 3U7 311 416 420 463 4S3 489 547 549 586 605 631 653 680 684 706 708 785 789 805 821 825 844 867 887 927 967 971 2001 035 038 047 050 055 059 066 089 090 187 239 319 356 359 383 419 449 514 542 570 607 625 656 '658 694 696 715 717 764 766 767 768 793 796 811 820 903 965 3032 052 061 075 115 137 184 194 198 205 245 250 316 375 395 427 433 445 458 478 492 499 513 567 608 611 636 687 711 725 729 732 733 755 761 780 859 896 907 911 924 939 951 953 954 955 960 963 965 9S0 988 997 4087 102 113 127 150 156 230 259 280 281 317 389 391 412 423 424 429 441 470 506 568 572 590 595 613 658 735 739 748 778 792 793 863 888 936 949 6022 047 106 107 126 138 154 161 222 263 277 302 310 329 368 379 441 457 467 535 540 579 639 677 '682 713 754 772 794 800 815 825 847 853 855 866 904 915 926 928 931 937 6022 030 048 062 088 394 406 418 449 521 541 546 552 602 655 665 669 853 902 992 998 7018 020 064 079 095 108 130 164 170 200 213 235 240 270 273 278 283 284 287 297 317 330 371 396 435 457 513 536 549 551 574 576 602 636 660 662 686 708 725 744 750 756 825 831 834 8S2 904 917 943 995 8003 011 017 025 037 074 107 126 163 172 184 206 220 227 230 235 353 367 368 400 406 415 424 430 431 468 484 499 503 549 5S9 593 599 612 615 642 646 673 678 6S3 705 709 714 730 753 776 7S2 802 813 827 833 865 870 894 902 966 979 980 992 9040 092 096 170 172 193 211 216 224 227 236 25S 261 274 289 295 320 351 357 389 413 414 424 436 452 465 488 633 667 704 861 867 880 915 930 957 10005 032 034 056 064 076 079 120 148 191 218 264 289 294 341 391 396 468 479 496 507 557 567 595 606 627 629 644 680 703 725 771 799 801 930 931 945 954 955 9S5 11011 034 109 123 168 190 208 243 248 280 305 325 423 455 482 509 520 522 547 620 627 633 672 695 755 761 792 S69 #11 929 954 955 956 960 965 12071 091 096 131 132 154 167 178 180 190 204 208 229 255 305 314 318 335 354 360 421 446 448 460 471 522 524 536 546 547 577 6U7 634 635 641 649 685 692 707 726 751 757 761 808 817 865 S69 943 944 950 967 981 13000 13024 065 099 107 116 119 138 154 214 229 233 248 254 255 303 308 346 354 379 462 498 505 509 514 525 542 565 603 667 672 685 695 712 749 765 766 773 781 789 S02 822 877 886 897 914 921 966 984 14006 U6Ü 152 162 228 243 272 278 288 343 346 394 445 447 469 486 550 572 643 665 686 726 764 769 853 863 895 902 983 992 904 15007 009 042 050 064 099 103 159 167 193 204 243 280 285 2S7 305 347 352 378 381 3S5 443 451 452 461 467 474 499 507 559 577 603 618 639 640 715 719 726 727 746 792 799 816 817 825 874 899 940 951 977 16001 036 037 038 053 068 079 080 086 088 153 16o 170 171 178 183 212 251 271 278 305 326 341 366 403 437 443 447 481 500 510 518 654 672 713 717 729 734 770 802 836 851 890 920 926 951 977 17016 038 044 048 066 146 151 159 183 186 237 240 272 308 34S 352 373 379 393 397 409 420 448 466 502 568 573 574 632 688 704 709 756 757 761 777 781 7S7 789 813 845 850 896 923 968 981 993 18044 115 157 167 197 208 291 292 324 351 369 388 447 494 500 503 506 588 589 607 636 639 641 652 653 658 662 663 683 706 799 831 843 852 900 907 935 987 19024 084 095 103 152 168 180 1S9 193 210 21S 250 255 281 320 379 393 409 417 439 460 472 510 511 528 534 563 612 628 714 757 766 772 818 832 838 867 929 958 969 977 9S2 9S4 985 20054 056 058 098 156 190 219 232 250 262 264 346 379 404 439 463 475 511 551 560 622 623 642 696 713 721 742 774 775 793 821 870 S73 890 904 908 946 962 964 994 21010 012 016 017 028 049 058 071 095 096 120 132 157 185 197 205 231 312 337 369 377 391 422 448 486 494 519 535 536 570 5S2 590 597 609 618 620 648 656 669 677 701 711 726 732 754 776 S52 S71 894 994

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3