Bedenk eens hoe veel frisser en schoner U zich voelt als U zich met Gillette hebt geschoren. Geen ander scheer systeem ter wereld geeft U dit prettige gevoel. Restauratieplan Klein-Paviljoen aan Zuider Buiten Spaarne Dr. Maria Montessori kleuter school in Haarlem-N. geopend Vermindering van belasting druk over de gehele lijn Twee „Kikkerritteokaartee Burgemeester van Groenlo in arrest Europees centrum te Driebergen Villa als afscheidscadeau Hoofdmotief der regering: Trein reed jeep aan op onbewaakte overweg Amsterdamse Beurs MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 J. W. van Dartelen 40 jaar lid van HDG Zilveren jubileum „Vriendenkring" „Nova £embla" vierde het 75-jarig bestaan Sir John Kotelawala naar Nederland A. Koolhaas komt uit Djakarta terug J. W. A. Stalpers veertig jaar in overheidsdienst Minister Van de Kieft antwoordt Eerste Kamer Noors zeeman bestolen Nederlands kapitein te Zweden weer vrijgelaten Militair gedood Twee Engelse matrozen te Vlaardingen verdronken Gedupeerde redder uit Giethoorn werd geholpen Douanevaartuig „Dolfijn" gezonken Een gezicht op Klein-Paviljoenaan het Zuider Buitenspaarne. De foto werd van de Schalkwijkerweg af genomen. Links de vroegere Oranjerie, welke tot verdwij nen is gedoemd. In het restauratieplan zal het wat stijf aandoende terras worden gewijzigd in een zacht-glooiend talud. Naar wij vernemen heeft de Amster damse architect IJsbrand Kok een plan gemaakt voor de restauratie van het „Klein Paviljoen" aan de Buitenrustlaan te Haarlem. Door deze restauratie, waarvoor subsidies van rijk en gemeente zijn aangevraagd, zal een fraai gebouw, dat een van de aan trekkelijkheden van de Westelijke Spaarne- oever ten Zuiden van de Buitenrustbrug vormt, voor het nageslacht worden ge spaard. Het „Klein Paviljoen" vormde oorspron kelijk 'het zomerverblijf van de bewoners van het Paviljoen „Welgelegen", de tegen- woordige zetel van het Noordhollands pro vinciaal bestuur. De bankier H. Hope kocht de grond in 1771. waarna de uitvoerder J. B. Dubois uit Dendermonde naar een ontwerp van de Italiaanse architect Tri- quetti het Paviljoen „Welgelegen" bouwde. Het vermoeden bestaat, dat dezelfde uit voerder daarna het „Klein Paviljoen" aan het Spaarne op de fundamenten van een vroegere theekoepel bouwde. Hierop dui den de voor de achttiende eeuw ongebrui kelijk dikke muren van de kelderverdie ping van het „Klein Paviljoen" Het uit springend portaal aan de zijde van het Spaarne zou dan de helft hebben gevormd van een achtkantige theekoepel, zoals er in die tijd en in die omgeving zovele ston den langs de boorden van het Spaarne, tussen „Buitenrust" en. „Oosterhout", be horende bij buitens waarvan de namen of nog voortleven in de straatnamen van de stadswijk ten Zuiden van het Rozenprieëel of reeds lang vergeten zijn: Vlietsorg en Zorgevlied, Bellevue, Spaarnoog. „Klein Pavoljoen" werd met „Welgele gen" in 1808 aan koning Bodewijk Napo leon verkocht, die er driehonderdduizend gulden voor betaalde, waarvan overigens na herstel der Nederlandse onafhankelijk heid in 1813 gezegd werd, dat ze afkomstig waren -uit de .Nederlandse kas. Lodewijk Napoleon, die na 1813 een jarenlang pro ces heeft gevoerd om „Welgelegen" als zijn persoonlijk eigendom te herkrijgen werd op die grond in zijn eis niet-ontvankelijk verklaard. Volgens de legende zou tijdens zijn verblijf in Haarlem op „Klein Pa viljoen" een goede vriendin van hem heb ben gewoond. Ook zou hij via dat buiten verblijf in 1810 de vWht hebben genomen. „Welgelegen" werd in 1813 ter bewo ning gegeven aan de weduwe van Willem de Vijfde, vorstin Frederika Wilhelmina, algemeen prinses Willemijntje genoemd. Zij heeft er tot haar doed in 1820 gewoond, in gezelschap van haar dochter Frederika Louisa Wilhelmina. weduwt van Carel George August, erfprins van Erunswijk- Wolfenbüttel. die haar hoofdverblijf had in het ..Klein Paviljoen" aan het einde van de Kamperlaan, dat met een luchtbrug met „Welgelegen" verbonden zou zijn geweest. Daarna heeft het „Klein Paviljoen" tal loze eigenaars gekend. In de laatste jaren De Haarlemse Damclub geeft op 12 Februari in gebouw „Zang en Vriendschap" in de Jansstraat in Haarlem een feestavond ter ge legenheid van het feit dat de heer J. W. van Dartelen, ere-voorzitter, op 15 Februari zijn veertigjarig lidmaatschap van de H.D.C. hoopt te herdenken. Wij komen nog nader op dit jubileum terug. Zondagmiddag hield de biljartvereniging Vriendenkring een receptie in café-restau rant Bolwerk, ter ere van haar vijfentwintig jarig bestaan. De heer D. Ellenbroek, voor zitter van het gewest Noord-Westen, bood de vereniging zijn gelukwensen aan en hoopte dat zij op de ingeslagen weg zou voortgaan. Hij richtte een speciaal woord van waarde ring tot de voorzitter van S.V.V., de heer Ch. Scheepers, die vanaf de oprichting reeds de belangen van de vereniging behartigt Hierna overhandigde de spreker de heer Scheepers de zilveren medaille. Namens het bestuur van District Haarlem bood de heer P. H. Wagenaar de jubilerende vereniging zijn gelukwensen aan, hierbij de wens uitsprekend dat de prestaties van S.V.V. ook verder in stijgende lijn mogen blijven. Zaterdagavond werd in het gebouw St. Ba- vo te Haarlem het vijfenzeventigjarige be staan van de ijsclub „Nova Zembla" uit Spaarndam gevierd met een feestavond welke geopend werd door de voorzitter van tie feestcommissie, die de vele medewerken den aan deze avond hartelijk dank zegde Voorts sprak de heer G. W. Polderman, voor zitter van de ijsclub een huldigingswoord, waarbij hij meedeelde, dat er op Zaterdag 26 Februari in het clublokaal van de heer Van der Putte des middags om vier uur een receptie gehouden zal worden. Vervolgens betraden erjkele meisjes het po dium en boden de voorzitter namens de leden en de vrienden van de vereniging een chro nometer aan. De feestelijkheden werden hierna gevolgd door het optreden van Charles René's radio revue „Hallo wij brengen U" met onder meer Jan de Cler. Hettie Croes, de Alpenjagers en twee Wico's. Na de pauze trad het boerenorkest „De hooischelf" op en het bal werd verzorgd door de Spaarne Boys. heeft het gebouw zeer veel geleden. De fraaie ballustrade langs de daklijst is ge havend, evenals het stoephek van de voor gevel, het dakvenster werd gedenatureerd, veel houtwerk is vergaan. Architect Kok, die zich al meer als een bekwaam restau rateur heeft doen kennen, zal pogen door zijn restauratie het buiten de gloed en de zwier te hergeven van de oorspronkelijke Louis Seize-stijl. Van „Klein Paviljoen" bestaat een uit 1844 daterende litho van Lutgers en een tekening van Van Weeren uit 1907. De vroegere Oranjerie, die een aardig gebouw moet zijn geweest met een mansardekop, is eigendom van de diaconie der Nederlands Hervormde Gemeente. Op het ogenblik dient de in bouwvallige staat verkerende Oranjerie als bergplaats. Zij zal te zijner tijd moeten "worden afgebro ken ter realisering van het uitbreidings plan voor de Kamperlaan en omgeving. Het behoud van „Klein Paviljoen" is des te begerenswaardiger geworden nu de be koorlijke rij theekoepels ten zuiden van de Kamperlaan is gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe vleugel van de Mariastichting. De burgemeester van Groenlo, ile heer H. J. S., is door de politie gearresteerd op ver denking van financiële onregelmatigheden. Hij is overgebracht naar Zutphen om door de officier van Justitie aldaar te worden verhoord. De heer S. zou gelden hebben verduisterd ten nadele van maatschappelij ke instellingen, in welker bestuur hij zit ting had. Daar hij overspannen was, genoot de heer S. reeds geruime tijd ziekteverlof. Enkele weken geleden heeft hij ontslag als burge meester gevraagd. S. is door de officier van Justitie te Zut phen in voorlopige verzekerde bewaring gesteld, als verdacht van verduistering en valsheid in geschrifte. Hij zou zich gelden hébben toegeëigend tot een bedrag van meer dan 20.000 gulden, welke hem ter hand waren gesteld voor bepaalde doelein den. Woensdag zal S. voor de rechtcr-com- missaris worden geleid. De premier van Ceylon, sir John Kote lawala, zal na afloop van de bijeen komst van minister-presidenten van het Britse gemenebest te Londen een bezoek aan Nederland brengen. Na de conferentie, welke Donderdag eindigt, vertrekt sir John naar Dublin, vanwaar hij op twaalf dezer te Amster dam wordt verwacht. Twee dagen later gaat de premier naar West-Duitsland, waarna hij op zestien Februari uit Frank fort naar Colombo terugkeert. Binnen enkele maanden wordt de heer A. Koolhaas, hoofdvertegenwoordiger der Sticusa (Stichting voor Culturele Samen werking) te Djakarta, in Nederland te rugverwacht, na afloop van de termijn waarvoor hij was uitgezonden. De Sticusa heeft prof. R. F. Beerling, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de universiteit van In donesië, bereid gevonden ter zijner ver vanging ais adviseur van de stichting op te treden. Voor de Christelijke Besturenbond te Heemstede wordt Donderdagavond 10 Fe bruari in de toneelzaal van „Het Wapen van Heemstede" de film „De nachtwake" ver toond. Toen de leerlingen van de „Dr. Maria Montessori Kleuterschool" aan de Pleia- denstraat in Haarlem-Noord op verzoek van het hoofd mevrouw M. E. Neudorfer- Meyer de heren D. J. A. Geluk en D. Hei- loo het „Lang zullen zij leven" toezongen, werd daarbij terecht hulde gebracht aan wethouder Geluk, die in de afgelopen jaren intens bezig is geweest met de stichting van de nieuwe kleuterschool en aan archi tect Heiloo, die een fraaie school gebouwd heeft. Tevoren waren de kinderen in de ge legenheid geweest hun intocht in de school te maken. Zij waren bij de Linnaeusschool, waar een gedeelte van de kleuterschool gevestigd is geweest, bijeen gekomen en voorafgegaan door „De Hooibouwers" van de Gemeenlereiniging in optocht naar de nieuwe school getrokken. Daar hadden velen hun vreugde geuit over de totstand koming van de school, waarna wethouder Geluk zich opstelde om de jeugd in de ge legenheid te stellen bezit te nemen van het gebouw. „In naam van de kleuters, doe open de deur, Kom, wethouder, doe het nu gauw" was het verzoek van de meisjes en jon gens en de heer Geluk kon natuurlijk niet nalaten de deur te openen. Daarna volg den de kinderen de wethouder tijdens een wandeling door de gang. In het speellokaal is een bijeenkomst ge houden voor genodigden. Wethouder G e- 1 u k herinnerde er aan, dat mevrouw M. E. Land-De Vries zich enige jaren ge leden tot hem wendde met verzoek mee te werken aan de stichting van een school voor Montessori-onderwijs in Haarlem- Noord. In het zuidelijk deel bestond reeds gelegenheid, maar kinderen van het noor delijk deel der gemeente moesten of naar Haarlem-Zuid of naar Bloemendaal. Toen besloten werd de Linnaeusschool aan de Wilgenstraat te bestemmen voor Montes sori-onderwijs, werd op 11 Mei 1949 ge start met een klas voor de kleuters. In de loop der jaren ontstond een uitbreiding en nadat in 1951 de lagere school met Montes sori-onderwijs was begonnen, ontstond er ruimte-gebrek voor het kleuteronderwijs. Elders werd onderdak gevonden. Nadat de gemeente in het bezit was gekomen van een urgentieverklaring is met bekwame spoed gewerkt aan 'de bouw, waarvoor de heer Heiloo een ontwerp had gemaakt, maar gebrek aan arbeidskrachten was oor zaak, dat de opening later is dan men gaarne gewild had. Nadat de heer Geluk had meegedeeld, dat aan het gebouw de naam „Dr. Maria Monterssori-kleutcrscool" is gegeven en dank had gebracht aan allen, die aan de totstandkoming medewerking hadden ver leend, wenste hij mevrouw Neudorfer en haar medewerksters geluk met de totstand koming van het gebouw. liet ligt in de bedoeling, in Nederland een Europees Jeugdcentrum te stichten, waal leden van verschillende Europese jeugd organisaties gedurende een aantal weken zullen samenkomen; het zal gevestigd wor den op het kasteel „Sterkenburg" te Drie bergen. Dit deelde de aartshertog Otto van Habsburg Zaterdag mede tijdens een pers conferentie in het kasteel „Sterkenburg", waar op het ogenblik de Europese Econo mische Conferentie wordt gehouden. De keus is op Nederland gevallen, zo deelde de aartshertog mede, omdat juist hier de Europese gedachte zo levendig is. De ver tegenwoordigers der verschillende Euro pese landen, die aan de Economische Con ferentie deelnemen, zullen de basis voor een dergelijk Europees jeugdcentrum leggen. Uit kringen van het Montessori-onder wijs bestond belangstelling voor de opening. Dat bleek uit de toespraken van mejuffrouw Ten Kate, namens de Op leidingscursus voor leerkrachten bij het Montessori-onderwijs, mevrouw M. E. Land-De Vries, de heer P. van de Wind, sprekend namens het bestuur der Vereniging Haarlemse Montessori-school en de heer P. van Z a n d w ij k, hoofd van de Linnaeusschool. Mejuffrouw A. S t o 11 te Amsterdam, inspectrice van het kleuteronderwijs, bood haar gelukwensen aan en besprak het nut van het kleuteronderwijs. Op sghool wordt iets gegeven, dat in het gezin moeilijk te verkrijgen is. Ook gaf zij haar visie over het Montessori-onderwijs. Dit onderwijs en dat wat elders gegeven wordt, groeien als het ware naar elkaar. Vertegenwoordigers van organisaties, die bij het onderwijs betrokken zijn, uitten hun vreugde en spraken van een feestdag voor de school. De heer J. J. V o o g'd voer de het woord namens de afdeling Haarlem van de Vereniging Volksonderwijs, de heer •T. G e 1 ij n s namens de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzersvereni ging (N.O.V.) en de heer A. P o r c e 1 ij n namens de Haarlemse Ouderraad. Laatst genoemde merkte op. dat de ouderraad de laatste dagen „in het nieuws" is geweest, maar men moet niet zeggen, dat de ouder raad een „club van ontevredenen" is. In tegendeel, de raad komt op voor de belan gen van de schoolkaande kinderen en hij is dankbaar voor hetgeen het gemeentebe stuur in de Pleiadenstraat tot stand heeft "ebracht. „Vlugger, sneller en meer kleu terscholen" is de wens van de ouderraad, waarna de heer Geluk opmerkte: „en van de wethouder van onderwijs. In zijn toespraak had de heer Geluk de activiteit van de oudercommissie gememo reerd. Dat deze commissie verheugd is over de opening bleek uit de toespraak van de voorzitter, de heer Kramer, die o.a. meedeelde, dat een poppenkast namens de ouders is aangeboden en dat dezer dagen in alle klassen een aquarium geplaatst zal worden. Op Woensdag 23 Februari is het veertig jaar geleden, dat de heer J. W. A. Stalpers, chef van de afdeling algemene zaken ter gemeente-secretarie en waarnemend ge meentesecretaris, zijn loopbaan begon als ambtenaar bij de gemeentelijke overheid. Hij was aanvankelijk werkzaam op de se cretarie van Helmond en daarna van Ges tel c.a. Op l'Mei 1919 kwam de heer Stal pers naar Haarlem om op te treden als commies bij de toen bestaande afdeling sociale zaken. Later ging hij over naar de afdeling algemene zaken en toen de heer Misset vijftien jaar geleden de gemeente dienst met pensioen verliet, werd de heer Stalpers chef. Hij was op 1 Januari 1930 bevorderd tot hoofdcommies, op 1 Juli 1938 tot referendaris, op 1 Juli 1941 tot admi nistrateur en op 1 Januari 1954 tot hoofd administrateur. De aanstaande jubilaris is o.a. als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur lid vah het bestuur van de Stichting Haar lems Bloei. De heer Stalpers is een zeer geziene persoonlijkheid en dat zal op Dins dag 22 Februari (hij hoopt op deze dag zijn jubileum te vieren) blijken. Zondag was het 40 jaar geleden dat men een begin maakte met de inpoldering van de moerasgronden van Steenwijk; 175 ha. moeras zijn tot vruchtbare cultuurgrond gemaakt. Van het begin af is de heer P. K. Meyer bedrijfsleider geweest van de Steenwijker laagveenontginning. Hij heeft Zaterdag in een feestelijke bijeenkomst afscheid ge nomen van de polder. Voor zijn verdienste lijk werk bood de directeur van de maat schappij, de heer U. D. Reinders uit Hooge- zand, de scheidende bedrijfsleider een nieuwe villa aan als-afscheidsgeschenk. ADVERTENTIE De minister van Financiën heeft geant woord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1955. De recente ontwikkeling en het huidige perspectief van 's rijks financiën zijn het resultaat van de inspanning, die alle lagen der bevolking zich voor de wederopbouw hebben getroost en van de hoge fiscale offers, die men bereid is geweest te bren gen. De minister kan niet onderschrijven, dat in de afgelopen jaren van de huis- en landeigenaren niet alleen bijzonder zware, doch ook niet gerechtvaardigde offers zijn gevraagd. Ook de offers, die van deze groepen werden gevraagd, vonden hun rechtvaardiging in de heersende omstan digheden. Dit standpunt sluit echter niet uit, dat naar een geleidelijke verdere aan passing van de huren dient te worden gestreefd. De raming van het budgetaire kastekort voor 1954, dat ten tijde van het samenstel len der Millioenennota 1954 op 800 a 1100 millioen was geraamd, is later te somber gebleken. Het tekort kon in de Millioenen nota 1955 tot 500 a 600 millioen worden verlaagd. De minister verwacht dat deze laatste raming, ten naaste bij zal worden gerealiseerd. Gezien het feit, dat het rijk in de loop van 1953, 1954 en in Januari 1955 respectievelijk 738, 446 en 600 mil lioen op de binnenlandse kapitaalmarkt heeft geleend en in 1953 het gerealiseerde budgetaire kastekort niet meer dan 52 millioen heeft belopen, kan naar ziin me ning bezwaarlijk worden volgehouden, dat het budgetaire kastekort over 1954 een bron is geweest van geldschepping. Met de conclusie, dat van de grotere wel vaartspreiding, welke met de laatste loon- ronde werd beoogd, minder terecht is ge komen dan gehoopt was, kan de minister van Financiën zich niet geheel verenigen. Weliswaar heeft zich in 1954 een stijging voorgedaan in de prijzen van het gezins- verbruik, maar daartegenover stonden be- Een 20-jarige Noorse zeeman heeft aan gifte gedaan van diefstal van 600 gulden. Het geld was uit zijn koffer gehaald, die op zijn hotelkamer stond. De Noor had kennis gemaakt met de 31-jarige classificeerder ■T. P., aan wie hij de hötelkamer ten gebrui- ke had afgestaan. Deze man werd Zater* dagmiddag aangehouden. Hij had nog 450 gulden van het geld over. 99 99 De N.Z.H.-administratie was als een tang dichtgeklapt om een Haarlemse schilder, die hedenmorgen voor de Haarlemse poli tierechter verscheen. „Ik dacht, dat ik als getuige moest komen maar ik ben blijk baar al beklaagde", constateerde hij som ber. Getuigen waren er overigens ook: drie man, een conducteur, een haltechef en een hoofdcontroleur van de N.Z.H. Het ging allemaal om twee 9-rittenkaarten op de „Kikker", de tramlijn Spui-Sloterlijk, die het vorig jaar werd opaeheven. Het waren de nummers 98572 en 98587. Op een mooie Augustusdag in 1952 reeds had een con ducteur op de Kikker toen hij opgewekt stond te knippen, te scheuren, te stempe len enzovoort, opeens deze twee nummers in zijn rittenhoekje vermist. Ze waren er tussen uitgescheurd. Hij gaf de vermissing op aan de administratie en die blijkt een weinig falend geheugen van de N.Z.H. te zijn want.... Ruim twee jaar later toen de Kikker in Amsterdam uitgediend was konden de mensen, die nog rittenkaarten van deze lijn hadden, welke nog niet geheel ver bruikt waven, deze „verzilveren" bij de N.Z.H. en toen kwam er een passagier bij een haltechef met twee kaarten, die na een inmiddels ingegane tariefsverhoging nog gehalveerd Jazéker, kende hij deze meneer: dat was de schilder, die eind Juli 1952 de boel bij hem thuis had opgeknapt. Dat was dus kort vóór het begin van Augustus 1952 toen de conducteur op de lijn de twee kaarten miste. De conducteurstas had in zijn bureaulade gelegen, temidden van an dere artikefen van waarde. En op een middag toen de schilder bij hem schilder de en vrije doortocht door zijn huis be hield. was hij met zijn vrouw naar Zand- voort geweest. De officier van justitie meende in tegenstelling tot de raadsman van de nu als verdachte terechtstaande schilder dat het bewijs wel geleverd was. Hij wilde het hele geval wel als een misplaatste grap van de schilder beschouwen, die hem dnoi de administratie van de NZHVM wè' nv-ot zijn opgebroken Dat hij ontkende, «e- schiedde natuurlijk uit vrees z':n reputatie als huisschilder te verliezen, aldus de of ficier, die voorts in aanmerking nam dat het hier maar om een bedrag van ten hoog ste twee gulden ging, dat het al zolang ge leden was, en dat de verdachte verder helemaal geen diefstal-neigingen heeft. Zijn eis was dan ook een geldboete van 30 hetgeen door de politierechter nog werd op acht inplaats van negen ritten recht gaven. Een ervan was al goeddeels ver bruikt. Het waren de nummers 98572 en 98587 ën de controle zat er dadelijk „bo venop". De conducteur, die de kaarten had vermist werd er bij geroepen en de passagier, die ze had ingeleverd, verscheen ten burele. Kénde hij deze meneer? En dat is achteraf nog een voor 16 of 18 „Kikkerritten". hoge prijs AALSMEER—TUS LINTFORT: 12—18. De in Aalsmeer gespeelde zaalhandbalwed strijd tussen Tus Lintfort (Duitsland) en Aalsmeer is in een 1812 overwinning voor de Duitsers geëindigd. Met de rust stonden de gasten reeds met 8o voor. langrijke loonsverhogingen. In 1954 heeft dan ook een aanzienlijke verhoging van het gemiddelde reële loon plaatsgevonden. Wel is ten aanzien van de prijsontwikke ling de grootst mogelijke voorzichtigheid geboden, met name ook met het oog op de exportpositie. Belastingverlaging Met de voorgenomen belastingverlaging wordt beoogd een vermindering te verkrij gen van bijzonder drukkende lasten, welke ten bate van het gehele Nederlandse volk komt. Uit een oogpunt van een evenwich tige vermindering van lasten over een zo breed mogelijk vlak hecht de minister grote waarde aan een gelijktijdige ver laging van directe en indirecte belastingen. Bij dé hoge belastingdruk in de persoon lijke sfeer, die jarenlang het individu tol soberheid dwong in het belang van een noodzakelijke versterking van de grond slagen van de nationale welvaart, is in het bijzonder het sociaal-psychologische aspect bezwaarlijk te onderschatten van een ver lichting van lasten, die een groter deel van de verworven algemene welvaartsver- meerdering binnen het tastbare bereik brengt van allen, die daarvoor een per soonlijk offer hebben gebracht. Het is vooral dit laatste aspect waaraan de re gering bij de onderhavige belastingver laging een doorslaggevende betekenis heeft toegekend. Ook naar de mening van de minister van Financiën zijn er bezwaren tegen het ingaan van de belastingverlichtingen in de loop van 1955 in plaats van op 1 Januari 1956. De bereidheid van de regering om te streven naar een vervroegde ingang van de belastingmaatregelen is overigens met name ingegeven door het belang de be lastingverlagingen zo dicht mogelijk met de gevolgen van de huurverhoging te doen samenvallen. Het hoofdmotief voor de thans aange kondigde algemene belastingverlaging is een vermindering van de zware belasting druk over de gehele lijn, hetgeen met name wordt bereikt door de progressielijn voor alle inkomensklassen een minder steil verloop te geven. De regering acht het niet verantwoord op financieel-economisch ter rein risico's te aanvaarden, die uitgaan boven het door haar aan de belastingver laging in haar geheel gestelde plafond. De minister van Financiën is de mening toegedaan, dat het nieuwe tarief van de Vennootschapsbelasting weliswaar formeel een belastingverhoging betekent, doch vergeleken met het tarief van frst afge lopen jaar in wezen een belastingver laging is. Door verruiming van de belastingvrije bedragen is de regering voornemens een verdergaande vermindering van de druk van de Vermogensbelasting te bevorderen. Bij de beperkte mogelijkheden van fiscale tegemoetkomingen voor de „vergeten groe pen" wordt hiermede enige verlichting be reikt van de financiële moeilijkheden van hen. die van de inkomsten van een klein kapitaaltje moeten leven. De Nederlandse koopvaardijkapitein, die onlangs is gearresteerd op beschuldigingen door zijn dochter, is hangende het verdere onderzoek in vrijheid gesteld. De rechtbank in Norrköning achtte geen termen aanwe zig de Nederlander in voorarrest te houden. Het onderzoek kan nog geruime tijd in be slag n-nuen. De kapitein woont in Norrköping sedert hot begin van de tweede wereldoorlog. Hij huwde er met een Zwedse die in 1953 overleed. Volgens zijn Zweedse schoon ouders gaf hij zijn tienjarig dochtertje, Marie Elizabeth, een te strenge opvoeding. Toen hij enige tijd geleden van familiebe zoek terugkeerde uit Zweden kreeg hij te horen dat het meisje onder toezicht van de voogdijraad van Norrköping was geplaatst en dat hij haar niet mocht bezoeken. De kapitein wendde zich tot de Neder landse delegatie en nam een advocaat. De politie arresteerde hem toen zijn doch tertje, naar verluidt onder invloed van der den. hem beschuldigde van een zedenmis drijf. ORKEST VERONGELUKT CLIFTON FORGE (United Press) Een bus van de Greyhound-maatschappij. die dertig leden van het symphonie-orkest van St. Louis op een concerttournée ver voert, is Zondag door gladheid van de wee geslipt en tegen de wand van een pooi" op een wegkruising geslagen. Veertien mu sici en de chauffeur werden bij dit onge luk in de staat Virginia gewond. Op de door knipperlichten beveiligde overweg in de Eperweg te Nunspeet, is hedenochtend om kwart over acht een militaire jeep aangereden door de sneltrein van 8 uur uit Zwolle. De jeep maakte deel uit van een colonne jeeps van het vierde verkenningseskadron van de Huzaren van Boreel uit de leger plaats ,.'t Harde". Drie van de auto's wa ren de overweg reeds gepasseerd, de vierde werd aangereden en op de bumper onge veer 400 meter meegevoerd. De uitstromende benzine vatte vlam, waardoor niet alleen de jeep, maar ook de trein aan de voorzijde in brand geraakte. De brandweer van Nunspeet werd te hulp geroepen en bluste het vuur met schuim- blussers. De militair die de jeep bestuurde, de 20-jarige P. J. J. Verstraten, uit Oploo, Noord-Brabant, werd gedood. Door een en ander raakten de boven leidingen onklaar, zodat het treinverkeer ZwolleAmersfoort vice versa stagneerde. Om halftien kon het verkeer over de liin AmersfoortZwolle worden hervat. De andere lijn kwam later vrij, want de be trokken trein moest eerst worden wegge sleept. Van de Engelse tanker „Akenity", die aan de steiger van de Nieuwe Matex te Vlaar dingen gemeerd ligt, zijn vannacht twee En gelse matrozen verdronken. Het waren de 50-jarige JoseDh Patrick Gee uit Cardiff en de 28-jarige Malcolm MacLellan- uit Dunoot. Van een andere Engelse tanker, de „Aspe rity" raakte de 28-jarige matroos Peter Newland te water. Hij kon gered worden. Na Zaterdagavond gepassagierd te hebben kwamen de matrozen der Engelse schepen per taxi op de kade aan. Bij het aan boord gaan verloren de drie genoemden het even wicht. Zij kwamen tussen schip en kade terecht. De stoffelijke overschotten van MacLellan en Gee zijn op het droge gebracht en naar het ziekenhuis te Vlaardingen ver voerd. Op 11 Februari 1953, toen de eigenaar zich met een punterploeg in het rampge bied bevond om de slachtoffers hulp te ver lenen, is in Giethoorn het watersportcafé van de heer G. Dijksma afgebrand. Er werd een actie op touw gezet om de eige naar aan een nieuw café te helpen. Dank zij de offervaardigheid van velen is in de nieuwe dorpskern van Giethoorn een hotel gebouwd, dat op 11 Februari door de bur gemeester van Giethoorn zal worden ge opend. In het Oosthavense Gat is Zaterdag het douane-vaartuig „Dolfijn" lek gestoten en na enige tijd grotendeels gezonken. Alleen de voorsteven steekt nog boven water uit. De zes opvarenden ziin door een motor boot van de Riiksnolitie van boord gehaald en naar Brouwershaven gebracht. Ook hun bezittingen konden worden gereed. De ..Dolfiin" is waarschünlük op een zich onder water bevindend obstakel ge stoten. 3-3V, Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag lOOVi. 282 36514 32514 546 11314 192 166 140 134/4 25814 217)4 22414 230 y, 511 115% 8114 5914 24 7814 Openings koersen 100 Vu 287 37014 328 547 115 192 166 14014 136 259 21714 225 230 52 116 82'/t 5914 24% 79

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9