Rolschaatsen en balspelen op Haarlemse pleinen Heemstedenaar niet in bezit van vereist vergunningsbewijs Kort en bondig EEN IDEALE WARMTEBRON „De Spaarnestad" Interne restauratie Kloppèrsingelkerk Oud-koordirigent Henri Pielage overleden grieven aan de redactie „Ik ben hier al eens eerder geweest" Instructieve middag Balletgroep Marjo Uitreiking Bronzen Ster te Haarlem DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wet Autovervoer goederen Behandeling voor de Hoge Raad' VICTORIOUS WALES SEVEN SISTERS WALES Dertig gulden boete voor mishandeling Vertegenwoordiger kocht projector voor 24 gulden Langer draaiorgelmuziek in Haarlem Officiële opening gebouw van Grafische Industrie Dank zij financiële actie Katingo bleef koppig Plan van Dienst Lichamelijke Opvoeding A mateurtoneel )en dode en twee gewonden bij autobotsing Homologatie accoord Holland-Nautic Jubilaris op de Centrale Werkplaats Amerikaanse onderscheiding voor 24 Korea-vrijwilligers Wethouder Happé opent gebouw „Propharma" Voorrangskruising bij Buitenrustbrug Burgerlijke Stand van Haarlem Voor het eerst behandelde de Hoge Raad der Nederlanden een zaak, die verband houdt met de Wet Autovervoer Goederen, (W.A.G.), wat betreft het vervoer van zand. De Economische politierechter te Haarlem had de Heemstedenaar J. G. N. veroordeeld tot drie geldboetes van 75, omdat hij niet heeft zorg gedragen, dat het vereiste vergunningsbewijs in de vracht auto's, waarin zand vervoerd werd, aan wezig was. Hij was in cassatie gegaan en vanmorgen heeft mr. C. F. M. van Kop pen de cassatiemiddelen toegelicht. Pleiter herinnerde er aan, dat de poli tierechter heeft overwogen, dat volgens de W.A.G. blijkt, dat aan de houder van een vergunning tot het vervoer van goederen per vrachtauto voor elke door hem te be zigen vrachtauto een vergunningsbewijs wordt verstrekt; dat dit vergunningsbewijs bij vervoer van goederen met deze vracht auto daarin aanwezig dient te zijn en dat het op het vergunningsbewijs vermelde laadvermogen niet mag worden overschre den. Volgens mr. Van Koppen wordt in de wet en in haar uitvoeringsbesluiten ner gens een bepaling aangetroffen die met zo veel woorden verbiedt meer lading te ver voeren dan met, het laadvermogen op het vergunningsbewijs overeenstemt. De ge dachte, dat het verboden zou zijn een gro ter gewicht aan lading te vervoeren dan het vergunningsbewijs of de gezamenlijke vergunningsbewijzen aangeven, is een on juiste redenering, aldus pleiter. Het laad vermogen wordt door de politierechter vereenzelvigd met het incidentele gewicht der lading. Dat is volgens mr. Van Kop pen onjuist. Het laadvermogen is een tech nisch begrip, dat een hoedanigheid van dat voertuig aangeeft. De W.A.G. verbiedt voertuigen te gebruiken met een hoger laadvermogen dan overeenkomt met het laadvermogen op de daarbij aanwezige vergunningsbewijzen vermeld en geeft geen verbod, dat inhoudt dat het inciden teel gewicht van de lading niet hoger mag zijn dan de gewichtseenheid, die het laad vermogen van het voertuig uitdrukt. Meer Iaden dan op het vergunningsbewijs als laadvermogen is vastgesteld is verboden in het Wegenverkeersreglement. ^)it is requi- rant niet ten laste gelegd en de berech ting behoort tot de bevoegdheid van de kantonrechter. Situfltie in het verleden Mr. Van Koppen gaf een uiteenzetting hoe de situatie was voordat de Wet Auto vervoer Goederen in werking trad en hoe deze nadien is geworden. Vroeger mocht een vrachtrijder niet vervoeren, indien hij niet als zodanig was erkend en een ver gunning had voor ongeregeld goed. De be- drijfsvefgunning vermeldde een bepaalde tonnage, bijvoorbeeld 30 ton. Dan her schikte hij over zes wagens met een laad vermogen van vijf ton elk. Hij kocht niet meer wagens. Uitgaande van een bepaalde peildatum kreeg de vrachtrijder na de laatste wereldoorlog opnieuw een tonnage vergunning. Voor iedere wagen werd een vergunningsbewijs afgegeven, op welke bewijzen vermeld stond voor welke wagen en voor welk laadvermogen het geldig was. De reeds genoemde^ vrachtrijder met 30 ton vergunning verkreeg een bedrijfs- vergunning voor 30 ton, maar moest deze 30 ton verdelen over bijvoorbeeld tien wagens. Als laadvermogen liet hij dan per wagen 3 ton vermelden, waarmee hij dan in totaal niet boven de tonnage van 30 ton uitkwam. Dit alles geschiedde met mede weten en goedkeuren van de rijksver keersinspectie. Na het tot stand komen van de WAG is de situatie in feite het zelfde gebleven, maar qua organisatie ge wijzigd. Een ander systeem is bedacht ter verbetering van de controle-mogelijkheid. Een vrachtrijder met een 0 rgunning van 30 ton krijgt vergunningsbewijzen in de vorm van coupures van 1, 2, 3, 4 of 5 ton. Deze bewijzen moeten op de wagen aan- ADVERTENTIE is onze voortreffelijke WALES-ANTHR ACIET (Super kwaliteit) Afm. 20/30 11.15 per H L (le kwaliteit) Afm. 20/30 10.65 per H.L. Alleen-verkoop: BRANDSTOFFENHANDEL FR. VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 1-4-1-6-4 en 1-3-9-0-4 Een Haarlemse koopman had een melk handelaar de beledigende woorden „vuile huichelaar, vuile schurk" toegevoegd en vervolgens had hij zoals het in de ten lastelegging stond tezamen en in vereni ging met zijn dochter de melkhandelaar danig tegen het hoofd gestompt en ger slagen dat genoemde melkhandelaar pijn ondervond. „Hij lacht altijd spottend en sarcastisch, wanneer hij mij of een van de familieleden tegenkomt," verklaarde de koopman, die de mishandeling volmondig toegaf, maar van de belediging niets wilde weten. „Ik lach graag," zei de melkhandelaar, die bovendien mededeelde dat er een vete tussen de beide families bestond. „Mishandeling acht ik bewezen. In totaal dertig gulden boete," eiste de officier van Justitie en keek vervolgens streng de sportpagina van de krant in. De politierechter vonniste conform de eis. B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad voorgesteld de tarieven van de gemeenteziekenhuizen te verhogen met f 1,65 per verpleegdag. Het algemeen verplegings- tarief wordt dan voor de eerste klasse f 22,95 per dag. Voor de tweede klasse f 17,70 per dag en voor dc derde klasse f 15,10 per dag. Bij deze prijzen zijn inbegrepen de kosten voor de levering van genees- en verband- wezig zijn, maar behoren niet bij een be paalde wagen. Het is dus mogelijk al dus vervolgde mr. Van Koppen wagens te hebben met een totaal laadvermogen dat groter is dan waarvoor vergunning is verleend. Bepaald is nu, dat de wagens voorzien moeten zijn van een kenteken bewijs, waarin het laadvermogen staat aangegeven. Voor de afgifte van een ken tekenbewijs wordt het daarop te vermel den laadvermogen door de Rijksdienst voor het Wegvervoer vastgesteld. Het laadvermogen is vastgesteld door de vrachtrijder en stemt niet overeen met het werkelijke laadvermogen van een bepaal de wagen. In het nieuwe systeem van de wet moeten bij een wagen die rijdt met een kentekenbewijs vermeldende een laad vermogen van 5 ton, tevens aanwezig zijn vergunningsbewijzen tot een totaal van 5 ton. Is dit niet het geval dan is de vrachtrijder strafbaar volgens de WAG. Requirant was in het bezit van het ver gunningsbewijs en kan daarom niet ver oordeeld worden. Mr. Van Koppen con cludeerde tot vernietiging van het vonnis van de Economische politierechter. De procureur-generaal zal op Dinsdag 22 Februari concluderen. In de zitting van de Hoge Raad heeft de procureur-generaal geconcludeerd in de zaak tegen J. G. N., die ook in beroep van cassatie was gegaan tegen een vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarbij hij we gens overtreding van het wegenverkeers reglement (eveneens betrof het 't vervoer van zand) was veroordeeld tot een geld boete van f 300. De Heemstenaar had een lading zand op de Korte Verspronckweg te Haarlem laten vervoeren, waarvan het gewicht (8106 kg) meer bedroog dan het laadvermogen (3500 kg) heeft bedragen. Veertien dagen geleden verzocht mr. Van Koppen tot schuldigverklaring van requi rant zonder oplegging van straf, aange zien op het artikel van het wegenverkeers reglement, waarvoor deze is veroordeeld, geen sanctie bestaat. De procureur-generaal achtte de twee cassatiemiddelen namens requirant aange voerd ongegrond en concludeerde tot ver werping van het beroep. De Hoge Raad zal op 8 Maart arrest wijzen. Werkelijke waarde echter 300,' De Haarlemse vertegenwoordiger was er beduusd van. Dat zei hij zelf tenminste, toen hij verdacht van heling voor de Haar lemse politierechter moest verschijnen. In de Koolsteeg was hij namelijk iemand tegen gekomen, die hem zonder énige inlei ding een projectie-apparaat te koop aan bood. Na enig loven en bieden werd men het eens over de prijs: Vierentwintig gul den en de vertegenwoordiger spoedde zich naar huis om de deugdelijkheid van de projector te onderzoeken. Bijzonder lang heeft hij er echter geen plezier van gehad, want korte tijd la' r kwam de politie het apparaat halen omdat het van diefstal afkomstig was. De werke7 lijke waarde bedroeg driehonderd gulden. „Ik sta er van te kijken," zei de ver tegenwoordiger tegen de rechter, „ik dacht dat is een leuk ding voor de jongens en het was me niet meer dan een paar tientjes waard." „Het is schuldheling," meende de officier van Justitie. „Ik eis veertig gulden en drie weken voorwaardelijk." „Ik vind het erg veel," sprak de ver dachte. „De projector ben ik ook al kwijt." „We zullen de boete nog iets verhogen," zei de politierechter onverbiddelijk, „zestig gulden en dan komt u er nog genadig mee af. Wilt u nog in hoger beroep?" Maar de vertegenwoordiger hoorde het niet meer, hij stond al op de gang na te mopperen. De Kring van draaiorgelvrienden heeft succes gehad met een adres aan de burge meester van Haarlem om langer dan tot zes uur 's avonds draaiorgelmuziek te mo gen maken. De twee Haarlemse orgelhou ders J. Dams en S. Jansen mogen nu in de zomer tot 's avonds acht uur de stad op vrolijken. Minder succes had de Kring in Heemste de, waar de burgemeester afwijzend be schikte op een verzoek om in plaats van een keer per maand een keer per week te mogen draaien. £)e burgemeester overwoog, dat ook an- de straatmuzikanten gelegenheid tot mu siceren moeten krijgen. Maandag is het gebouw van de N.V. Gra fische Industrie Haarlem aan de Nijver- heidsweg in de Waarderpolder officieel ge opend en wel met een feestelijke bijeen komst voor het personeel in de ochtend uren en met een drukbezochte receptie des middags. Omstreeks half elf waren de personeels leden verzameld in het ruime kantoor van het nieuwe gebouw, waar de heer C. Iies- seling, een der directeuren, een kort wel komstwoord sprak. Een plechtig ogenblik hierna was de inzegening van het gebouw door mr. A. Diepenbrock. Vervolgens hield de heer Hesseling een feestrede, waarin hij een overzicht gaf van de groei van het bedrijf van het eerste ont staan tot op heden. Namens het personeel sprak de leider van de afdeling uitgeverij, de heer P. Cas- telein. Ook ir. S. J. van Emden, die het ge bouw ontwierp, voerde het woord tijdens deze bijeenkomst. Receptie Des middags omstreeks half drie begon in de zelfde zaal, die inmiddels in een bloe mentuin was herschapen, de receptie. On der de vele aanwezigen,leveranciers, cliën ten, collega's in de grafische industrie en persoonlijke vrienden en bekenden van de directie, die haar kwamen geluk wensen met de nieuwe behuizing, bevonden zich onder meer wethouder A. J. M. Angenent namens het gemeentebestuur, de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Haar lem en .omgeving, jhr. mr. J. C. Mollerus, wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van Haarlems Bloei en de directeur van deze stichting, de heer W. van Willige. De vele gasten werden door enige perso neelsleden in het nieuwe gebouw rond geleid. r f Dank zij een geslaagde financiële actie onder de gemeenteleden der Gereformeer de Kerk van Haarlem-Noord kunnen thans een aantal dringende voorzieningen wor den getroffen aan de Kloppersingelkerk Zij omvatten onder meer restauratie van de binnenkap en van het orgel. Een ge luidsversterker kon reeds worden aange bracht. Met twee middelen werd de financiële actie gevoerd: er werd een obligatielening van 20.000 gulden a 3% uitgeschreven, die 23.500 aan inschrijvingen opleverde en er werd een beroep gedaan op de gemeente leden, dat met een grote offergezindheid beantwoord werd: in veertien dagen werd een verhoging, der jaarlijkse vrijwillige bijdragen verkregen van f 13.411,70 en aan giften kwam f 2.758,30 binnen. De Gereformeerde Kerk van Haarlem Noord telde per 1 Januari 3894 zielen. De grote groei van het kerkelijk leven stelt deze kerk ook in de 'toekomst voor grote uitgaven. In het plan Delftwijk is grond gereserveerd voor de bouw van een derde Gereformeerde Kerk te Haarlem-Noord De groei van de gemeente maakt tevens dat het beroepen van een.vierde predikant weldra zal moeten worden overwogen Verder bestaat er dringende behoefte aan een wijkcentrum tussen de Kleverlaan en de Jan Gijzenvaart. Een damescomité is al lange tijd bezig een actie te voeren om gelden voor al deze doeleinden bijeen te krijgen onder de naam A.U.B. (Actie Uit breiding Bouwfonds). In de afgelopen nacht is te Haarlem overleden de toonkunstenaar Henri Pielage in de ouderdom van 89 jaar. Sinds zijn tachtigste jaar verbleef hij in een rusthuis in het Westerhoutpark. De heer Pielage genoot vooral bekend heid als koorleider. Hij was de eerste direc teur-organist van de kathedrale basiliek St. Bavo, waarvan het mannenkoor en het jongenskoor door hem werden opgericht. Met de uitvoering van missen van Palestri- na deed hij belangrijk werk, dat sterk de aandacht trok. Voorts was de heer Pielage oprichter van het mannenkoor Caecilia, dat hem bij zijn afscheid tot ere-directeur benoemde. Met het eveneens door hem gestichte klein- mannenkoor „Philip Loots" en het gemengd koor „Onder Ons" nam hij deel aan vele wedstrijden, waarin hij doorgaans de hoog ste prijzen wist te behalen. De thans over ledene stond in zangerskringen in hoog aanzien, mede door zijn uitvoeringen van talrijke werken van Philip Loots, de nage dachtenis van welke Haarlemse componist hij mede eerde door één zijner koren naar hem te noemen. Het is niet gelukt, gisteren in Bergen: de Katingo had de wind, de belangrijkste hulp bij'"een berging, niet mee en de ver wachte hoge waterstand bleef uit. Zowel de Cycloop als de Nestor hebben weer ge trokken, maar het gestrande schip is zes nieter achteruit gekomen. Vannacht is er echter weer schot in de kolos gekomen: op het hoge water is de gestrande vrachtvaarder 35 meter verder naar zee getrokken. (Verkort weergegeven) Veilig Verkeer. Van het geval autobus brandweerauto \vas ik toevallig getuige en als automobilist moet het mij van het hart, dat het rijden van de brandweerauto vol strekt niet verantwoord was. Niet alleen reed deze auto door het stoplicht nabij de Grote Houtstraat, maar ook door het rode licht bij de Koningstraat. Dit was een ge vaarlijke manoeuvre, ook al was de si rene in werking. Wanneer men in een auto zit, kan men moeilijk uitmaken, uit welke richting het sirenegeloei nadert. Stoplichten gelden voor alle verkeer, ook voor brandweerauto's. Wat zou in dit geval erger zijn geweest: een autobus met passagiers in volle vaart geraakt, met alle gevolgen van dien, of een werkelijk grote brand? Wanneer de brandweerauto een aanrijding zou hebben veroorzaaktdan zou zij stellig nog later op de plaats van bestemming zijn aangekomen. Tenslotte dit: zou de brandweer er niet beter aan doen om de gevaarlijke kruis punten en smalle straten als Gierstraat en Barrevoetestraat zoveel mogelijk te mij den? F. J. P. Geen doorgaand verkeer Het gebeurt herhaaldelijk, dat auto's, die uit de rich ting Amsterdam komen en naar Alkmaar wensen te rijden, vooral des avonds de Scheepmakersdijk indraaien. Een perso nenwagen met een handige chauffeur aan het stuur kan daar wel keren, maar bij de grote vrachtwagens gaat dat met bijzon-, der veel moeite gepaard. Nu vraag ik mij af of er op de hoek van de Glasblazers straat en de Scheepmakersdijk geen borc geplaatst kan worden met het opschrii .geen doorgaand verkeer". Men zou daar mee talloze chauffeurs een grote dienst bewijzen. Mevr. K. Naar wij vernemen bereidt de Dienst voor Lichamelijke opvoeding, jeugd- en sportzaken een voorstel voor om een groot aantal Haarlemse pleinen in te richten voor speelplaatsen voor de jeugd. Enige pleinen zullen ingericht worden als rolschaatsbaan, op weer andere plaat sen zal het door een speciale betegeling mogelijk worden gemaakt om volley- of basketball te spelen. De dienst van Openbare Werken maakt thans een kostenberekening van dit pro ject, wvaarna over deze kwestie een rapport aan Burgemeester en Wethouders zal wor den uitgebracht. Daarna kan een voorstel aan de raad worden gedaan. Het volledige plan van de Dienst Licha melijke Opvoeding behelst het inrichten van het Teylerplein, een strook nabij de kleuterschool aan de Tesselschadestraat, het terrein op de hoek van de Zaanen- straat en de Spaardamseweg, het gazon voor de Th. Ketelaarschool, dc midden- strook in de Lijsterstraat en het parkeer terrein voor het Haarlemveld tot rol- schaatsbanen. Voorts zal er ook gerol schaatst kunnen worden op het Drilsma- plein en het Pretoriaplein. Het Drilsma- plein zal ook voor basketball worden ge bruikt, het Pretoriaplein voor basket- en volleyball. Beide spelen kunnen ook wor den, beoefend op een gedeelte van het Theemsplein en op het terrein op de hoek van de Croesenstraat en de Hendrik Roo- zenlaan in Tuindorp Overveen. Een ge deelte van het Brouwersplein zal uitslui tend het volleyball kunnen dienen. Het ligt in de bedoeling de bij de beide balspe len nodige outillage op de pleinen aan te brengen, zoals netten en palen. In Amster dam heeft men daarmee een proef geno men op het Museumplein. De politie hangt Van de „tijdstukken" van Priestley, die overigens niet ten onrechte favoriet schijnt te zijn bij de Letterlievende Vereniging „Cramer", werd Maandagavond in de stadsschouwburg het minst gespeëlde en zeker ook zwaikst geschreven „Ik ben hier al eens eerder geweest" opgevoerd-. Blij kens het programma heeft Priestley zelf een kennelijke voorkeur voor dit stuk. Dan heeft hij met andere grote schrijvers gemeen dat hij het meest houdt van wat juist zijn minst geslaagde werk is. Want hoe interessant ook van probleemstelling, de constructie van „Ik ben hier al eens eerder geweest", is wel zo doorzichtig, het toeval speelt zo'n grote rol en de figuren zijn zozeer exponenten van een in een be paalde richting doorgedreven idee, dat men geneigd is zich af te vragen of dit nu dezelfde Priestley is van bijvoorbeeld „Dangerous Corner", dat tenslotte bevolkt is met springlevende bloedwarme men sen, 9pits en intellectueel als hun geeste lijke vader, die ze toch maar weet te hanteren. In „I'k ben hier al eens eerder geweest" komen de figuren maar precies aan vleeswonden toe. Ze houden niets over. Ze vertegenwoordigen feiten, geen ontwikkeling. Dat schaadt de handeling in ernstige mate. Ze worden gedwongen in de theoretische hoek, vanwaaruit ze te schaar se aanvallen naar het leven doen om per soonlijkheden te worden. Het gevolg is dat men veel meer toehoorder is dan toeschou wer, veel meer luistert naar wat zij zeg gen, dan ziet naar wat zij doen. Het con flict, dat zij doormaken is boeiend. Het is evenwel te vooropgezet geschapen clan dat het relief krijgt. Het werpt vragen op, die pas in het derde bedrijf een antwoord krij gen en dat antwoord bevredigt slechts in zoverre als het 't menselijk gevoel door breekt. Daarvóór moeten wij maar op ge zag van Priestley aannemen, dat die ge voelens werkzaam zijn. Navenant aan de door de auteur ge schapen mogelijkheden is dan ook een uit voering. Ik moet zeggen, dat Henk Bak ker er alles aan heeft gedaan wat hij kon. Het ontbreken van Anneke de Wilde, die op het laatste moment werd vervangen door mevrouw Weemink-Kreügel, komt natuurlijk de speleenheid niet ten goede. Toch is ondanks die handicap waarmee nog niets in het nadeel van de plaatsver vangster is gezegd de. opvoering ver dienstelijk geworden. Het spel mocht er zijn. Ik werd alleen en dat is mis schien zeer persoonlijk gehinderd door een mij niet overtuigend leeftijdsverschil tussen Guus Boersma en Dick Stevens. Ik zeg er echter meteen achter, dat Stevens voldoende gezag en doortastendheid van optreden aan de dag legde om het over wicht van de naar het tragische voelende industrieel Ormund op Boersma waar te maken. Vooral in het derde bedrijf le verde hij de figuur op imponerende grootte. Deze Ormund en de door Wim Rijke fijnzinnig gespeelde dr. Görtler zijn de enige figuren die betekenen wat zij zeggen te zijn. Rijke had zich een Schweit- zer-kop aangemeten. Hij sprak met Jid disch accent in een fraai volgehouden zachtmoedigheid, die zijn verschijning tot een verblijdende gebeurtenis maakte. De beoogde contrastwerking met de andere optredenden bleef dan ook niet uit. Het was in de gegeven omstandigheden' niet mogelijk, dat mevrouw Wee-minks Janet paste m het geheel en d!at bleek met alle lof voor haar toewijding toch wel van invloed op de voorstelling, waarin Bak ker de elementen altijd zorgvuldig tegen elkaar afweegt. Guus Boersma gaf van de niet geheel voltekende Farrant een aan vaardbare typering, Fons Cornet zette een brave waard neer en Lucie Rinkel-Spijer besteedde aan de weduwe, zijn dochter, alle eigenschappen van haar natuurlijke talent. Te verhelpen, dat de dramatische personen in de idee bleven steken konden Bakker en zijn spelers niet. Maar daar voor had Priestley ze eruit moeten trekken zonder hum vereende krachten. P. W. FRANSE Op de rijksweg bij Veenendaal is Maan dagavond een auto, bestuurd door de 22- jarige koopman F. uit Hilversum, tegen een vrachtauto gebotst. De heer F. was op slag dood. De beide andere inzittenden, zijn compagnon, de 30-jarige heer Z. en diens 25-jarig nichtje, beiden uit Nijmegen, lie pen een hersenschudding op. Iedere morgen een net op voor vollcyball- beoefening en haalt het 's avonds weer weg. Een dergelijke kant wil men in Haar lem ook op. De rolschaatsensport wordt ook in Dor drecht door zoveel kinderen beoefend, dat het gemeentebestuur, beducht voor de ge varen, die het rolschaatsen op drukke we gen voor kinderen en verkeer oplevert, er toe overgegaan is straten aan te wijzen, waarin de jeugd naar hartelust mag rijden. Die straten worden aangegeven door bord jes, waarop staat „rolschaatsen toegestaan". De Haarlemse rechtbank heeft Maandag middag het accoord, aan crediteuren aan geboden door bewindvoerders van de sur séance van betaling, verleend aan de N.V. Maatschappij tot exploitatie van de Scheepswerf en Machinefabriek „Holland Nautic", gehomologeerd. Drie weken gele den is in raadkamer van de Haarlemse rechtbank een bijeenkomst gehouden van crediteuren en na stemming bleek, dat een grote meerderheid zich kon verenigen mee het accoord. De beslissing van de recht bank betekent het einde van de surséance van betaling. Mevrouw Puck Goedkoop-Santhagens heeft gistermiddag in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw voor een groot aantal aangeslotenen bij de Vereniging van Huisvrouwen zes leden van haar ballet groep „Marjo" een instructieve voorstel ling laten geven. Het programma werd voor de pauze gevuld met een toegelichte training, die volgens de convocatie een „spectaculair karakter" moest dragen. En inderdaad: de aanwezige dames hebben bij vele der dagelijkse verrichtingen aan de barre haar bewondering duidelijk kenbaar gemaakt. Maar eerlijk gezegd: zo'n demonstratie heeft geen enkel nut. Ik kan mij voorstel len, dat men een lezing over de betekenis van het ballet met enkele technische voor beelden illustreert. Wat is echter de zin van het gedurende bijna anderhalf uur laten zien van tientallen oefeningen, bege leid .door commando's die leken als abra cadabra in de oren klinken, als er vervol gens geen enkele indruk gegeven wordt van wat daarmede in artistieke zin te be reiken is? De enkele „volks"-dansjes, die na de pauze uitgevoerd werden, hadden niets met het voorgaande te maken. Er had dan toch tenminste een „caractère"-barre getoond moeten worden. Er waren nog meer redenen tot verba zing. Nooit eerder en ik heb in mijn leven heel wat trainingsinstituten,"ook in het buitenland, bezocht hoorde ik zo veel aanwijzingen met zoveel nodeloze dé tails geven, alsof de lerares hardop uit een studieboek voordroeg. Ik geloof echt niet dat al dergelijke hokus pokus tot beter be grip van het ballet ook maar iets bijdraagt, integendeel. Commentaren als: netjes, keu rig, heel mooi, dit was erg moeilijk enzo voorts, wekten verder enigszins de indruk van reclame voor het eigen standje, waar toe gezien de uitvoering beslist geen reden bestond. Misschien is het een tekortkoming van mij, dat ik niet weet wat een „détourné Balanchine" is en wellicht heb ik die term verkeerd verstaan, maar beslist kinder achtig vond ik al die verkleinwoordjes zo als: pas-de-bourréetjes (hetgeen trouwens taalkundige onzin is) of raccourcitjes en tourtjes-en-dedans, om maar enkele uit zeer vele voorbeelden te noemen. Het klonk mij net in de oren alsof de verenigde huis vrouwen hiermede op recepten voor de fij nere keuken werden getracteerd: een toefje van dit en een vleugje van dat. Zo zou ik nog een hele tijd kunnen door gaan, er bijvoorbeeld op wijzende dat het laten verrichten van cabrioles aan de barre tot een verouderde Italiaansche school be hoort. Doch waarom eigenlijk? Voor de volledigheid moet ik nog vermelden, dat de keuveltoon van mevrouw Goedkoop Sathagens soms wel geestig was. dat zij de oefeningen op een kleine trom begeleidde en dat later gebruik van mechanische mu- ziekweergeving werd gemaakt. DAVID KONING De heer H. van der Heijden, hulpwagen maker bij de Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen, viert vandaag zijn veertigjarig dienstjubileum in dienst van de spoorwegen. De jubilaris is hedenmorgen toegespro ken door de chef van de werkplaats, ir. J. D. Berdenis van Berlekom, van wie hij een gratificatie ontving. De heer Van der Heijden zal de rest van de dag thuis doorbrengen, waar hij onder meer bezoek zal ontvangen van het jubi- leumfonds. BINNENLAND Vanwege de Oecumenische Jeugdraad zal in samenwerking met de stichting „Oud Poelgeest" op 26 en 27 Februari te Oegst- geest een conferentie worden gehouden over het thema „Nuchtere feiten in Europa". Sprekers zijn mr. A. W. Kist over „De jongste feiten komen op ons af". Prof. mr. I. A. Diepenhorst over „Hoe verwerken wij de oude feiten?" en prof. dr. H. Brugmans over „Hoe bereiden wij de nieuwe feiten voor?" B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad een voorstel doen toekomen om de electrictiteitsspanning in de stad van 127 tot 200 volt te verhogen. De totale kosten hiervan worden op elf millioen gulden ge raamd. Alle kosten voor de ombouw van apparaten, huishoudelijke toestellen en mo toren, alsmede vervanging van gloenlampen zullen ten laste van de gemeente komen. De verandering zal wijksgewijze geschieden, binnen een periode van 10 jaren. Een Amerikaans team van vijf des kundigen op het gebied van productiviteit en productiviteitsverhoging in de détail- handel zal na een met succes bekroond tournée in andere delen van het land van 14 tot en met 17 Februari aanstaande te Am sterdam een cursus geven. HAARLEM EN OMGEVING De Engelse atoomgeleerde professor L. S. Palmer zal op Dinsdagavond 15 Februari in Brinkman, Houtplein, voor de afdeling Haarlem van het Genootschap Nederland Engeland een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Atoomenergie voor vredesdoeleinden". ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening ÜAC. VAN MARIS Barrevoetestraat 19 Tel. 15051 Aan vierentwintig militairen en burgers, die hebben behoord tot het voormalige Ne derlandse detachement in Korea is bij be sluit van de president van de Verenigde Staten de Bronzen "Ster toegekend. Deze onderscheiding werd verleend als bewijs van erkenning voo- persoonlijke verdienste bij gevechtshandelingen of buiten deze handelingen in een gevechtsgebied. De onderscheidingen zullen namens de ambassadeur van de Verenigde Staten op Vrijdag 11 Februari om half twaalf wor den uitgereikt voor het front van de troep op het terrein tegenover het gouverne mentgebouw aan de Paviljoens laan te Haarlem. Tot degenen aan wie de Bronzen Ster zal worden uitgereikt behoren majoor-aalmoe- zenier G. Brouwer uit Hoofddorp en ser geant-majoor J. M. van Rijn uit Halfweg. Naar wij vernemen zal het gebouw van „Propharma" aan de Stephensonstraat op 22 Februari door de voorzitter van de commissie voor de industrievestiging te Haarlem, wethouder W. F. Happé, wor den geopend. De „Propbarma", een phanmaceutische handelsonderneming en bureau voor phar maceutische bedrijfscontróle en adviezen, is_ thans nog gevestigd in het voormalige hótel „Den Hout" aan de Fonternlaan. Aangezien de stenen brugleuning van de Buitenrustbrug een belemmering vormt voor het vrije uitzicht van het verkeer, ko mende van de Schalkwijkerweg en deze situatie met het oog op het intensieve snel verkeer over de Schipholweg en de Buiten rustbrug niet bevorderlijk is voor de ver keersveiligheid aldaar, hebben B. en W. van Haarlem besloten, het kruispunt Schip- holweg-Buitenrustbrug-Schalkwijkerweg aan te wijzen als voorrangskruising, waar-' bij het verkeer, komende van de Schalk wijkerweg, voorrang moet verlenen aan het verkeer, dat gaat over de Schipholweg en de Buitenrustbrug. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 7 Februari 1955 ONDERTROUWD: 7 Febr., R. J. van der Putten en Chr. C. G. O verdijk. BEVALLEN van een zoon: 5 Febr., P. M. LeijnseKuijper; J. M. C. Passchiervan Emmerik: P. F. de Graaf—van den Haak; P. A. van Dijkvan Tichelhoven; 6 Febr., A. van LoonKalkman; M. Th. van Loon—de Rooij; J. A. M. HetemWitteman; H. Stoker —Schram; 7 Febr., J. E. KollaardHuizen- ga: M. ElfrinkKoper. BEVALLEN van een dochter: 4 Febr., J. Harms—Paap; 5 Febr., J. Quint—Out; P. J. Th. G. VissersKox; P. A. KooienSmits: 6 Febr., Chr. G. M. Vermeulenvan Ster- kenburg; J. B. Stroes—Veenemans; J. van Vlijmenvoor den Dag; 7 Febr., J. M. van der Heijden—Beullens; H. Dondorff— Snijder. H. P. van den BeigPeters. OVERLEDEN: 4 Febr.. H. N. van Walree. 78 j., Kleine Houtweg; Y. Laatstra, 81 j„ Kenaupark; P. D. Schmidt, 81 j., Brouwers straat; 5 Febr., J. W. R. Filet, 54 j„ Gasthuis- •*est; C. J, de BoerKoster, 74 j„ Waldeck ''yrmontstraat; D. C. Thurkow. 54 j„ Gast- uisvest: M. Tervoortde Groof, 86 j., Tucht- uiisstraat; 6 Febr., M. A. Nieuwenhuizen— •/elds. 74 j., van Raephorststraat; M. Donker sloot, 74 j., Raadhuisplein; A. H. H. Court, 87 j., Karei van Manderstraat. Een caféhouder uit Haarlem had het op 13 December van het vorig jaar danig met de Zandvoortse politie aan de stok ge had. Dat werd wel duidelijk toen hij voor de Haarlemse politierechter terecht stond wegens belediging van een ambtenaar in functie en dat is zoals men dient te weten', altijd weer iets erger dan het uitschelden van een gewoon mens. „Man val dood!" zou hij tegen een agent gezegd hebben toen deze hem er opmerk zaam op maakte, dat de auto van de café houder op onjuiste wijze geparkeerd stond en voorts zou hij tevens opJiatelijke wijze de intelligentie van het lager politieperso neel in twijfel hebben getrokken. Nu tast een dergelijke uitspraak het ge hele politiecorps in de kern aan en de agent had dit dan ook begrepen. Via een proces verbaal was de gewraakte uitlating bij de politierechter terecht gekomen en die vond het uiteraard een ernstig feit Maar voor dat hij met de behandeling van de beledi ging begon wilde hij toch wel eens weten wat de caféhouder daar in Zandvoort had gezocht. „Ik haalde een paar flessen zee water voor een relatie" sprak deze eenvou dig en daar was de zaak mee afgelopen. De belediging vormde een uitgebreider punt van discussie. De caféhouder gaf de in de tenlastelegging opgenomen scheld woorden namelijk slechts gedeeltelijk toe. „Ik heb gezegd: Agent, u kunt doodval len", verklaarde hij met een ernstig ge zicht, „en dat is ook zo, als meneer hier van het trapje valt kan hij ook doodval len!" De rechterlijke macht liet zich door deze ongecompliceerde bewijsvoering echter in het geheel niet uit het veld slaan. Integen deel. „U kunt ook doodvallen", zei de officier van Justitie, „veertig gulden en twee we ken voorwaardelijk". „We kunnen allemaal doodvallen", reca pituleerde de politierechter peinzend, „veertig gulden". Maar toch vragen wij ons af of het po litiecorps daarmee in voldoende mate gewroken. i

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7