Even stoppen verder! Door slechte weer in zomer nam aantal bezoekers af Laimlbertlia keet geee paar dee Eduard Verlboo; Belangstelling voor het badhuis ver mindert door gebruik douche-cellen Sleepdraad zat „Katingo" lelijk dwars w Ton Lutz in leiding Rotterdams Toneel Lotte Goslar met haar ensemble Nieuwe president en vice-president DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Virginia Heemsteedse zwemvijvers Springtij ging onbenut voorbij Heemsteedse bevolking steeg met 84 personen Jubileum J. F. A. Wagenaar H. Oosterhuis sprak over toekomstige loonpolitiek Geslaagde uitvoering Kerko's feestrevue JAN VAN DER PIGGE Met fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Feest voor R.K. Midden standers in Hillegom Belangrijke veranderingen en hogere subsidies? Internationaal Gerechtshof Bromfietser aangereden, auto-as raakte onklaar Nieuwe Kleuterschool in Heemstede Kostelijke kleinkunst Als gevolg van de ongunstige weersom standigheden konden de Heemsteedse zwemvijvers in het afgelopen seizoen slechts tachtig duizend bezoekers boeken tegenover eenennegentig duizend in het voorafgaande jaar en rond 150 duizend in het topjaar sedert het einde van de oorlog. Deze cijfers laten uitkomen dat de ex ploitatie van een onoverdekt zwembad in hoge mate afhankelijk is van factoren die volkomen onberekenbaar zijn en waarop de bedrijfsvoering niet de allerminste in vloed kan doen gelden. Anderzijds echter kan een aantal van 80 duizend baden in vijf maanden voor een gemeente van alles bij elkaar 25 duizend zielen, in een koude en natte zomer, toch wel gezien worden als een bewijs dat de Heemsteedse bevol king behoorlijk „zwem-minded" is. De 80 duizend bezoekers(sters) laten zich als volgt over de verschillende categorieën verdelen: abonnés: 40.200 (vorig seizoen 46.300), houders van maankaarten en derg.: 17,000 (24.100); kosteloos 10.200 (11.600), schoolzwemmen: 10.000 (8.200). Wij ont lenen deze cijfers aan het verslag van de Stichting tot Exploitatie van Bad- en Zweminrichtingen te Heemstede. Het schoolzwemmen blijkt derhalve aan de overigens zo algemene daling van het bezoek niet debet te zijn, integendeel, on danks regen en kilheid nam het aantal scholieren-zwemmers met bijna tweedui zend of 20 pet. toe! Van de 14 Heemsteedse scholen van allerlei richting nemen er niet minder dan 12 regelmatig aan het school zwemmen deel. Voorts komen de leerlin gen van alle vier Bennebroekse scholen en van één school uit Haarlemmermeer in de Heemsteedse zwemvijvers zwemmen. Ver gelijkt men de aantallen malen dat elke school dit jaar het zwembad bezocht met de cijfers van het voorafgaande jaar dan blijken er opvallende verschillen te zijn, die noch uit het weer noch ook uit de grotere of kleinere afstand tussen school en zwem bad te verklaren zijn. Blijkbaar spelen de persoonlijke opvattingen van de leerkrach ten, c.q. vakleerkrachten, alsook wisse lingen in het personeel van de scholen, hierbij een belangrijke rol. Driemaal werd in- het afgelopen seizoen het zwemexamen afgenomen door een commissie, waarin mevrouw A. E. Knuyt Van Laar en de heer A. J. J. Verspoor als gedelegeerden van de K.N.Z.B. zitting had den. In totaal werden 273 candidaten ge ëxamineerd, van wie er slechts 3 behoef den te worden afgewezen. Van de 270 dit jaar geslaagden woonden er 207 in Heem stede, 8 in Haarlem, 23 in Bennebroek, 18 in Haarlemmermeer, 8 in Bloemendaal, 4 in Hillegom, 1 in Beverwijk en 1 in Rotterdam. Wat de behaalde diploma's be treft, slaagden 201 candidaten voor diplo ma I, 61 voor diploma II, 6 voor diploma III, 1 voor diploma IV en 1 voor diplo ma V. Vermelding verdienen voorts nog de vol gende bijzonderheden uit het verslag: De bassins stonden 2308 uren_ter beschikking van het gewone publiek, 539 uren ter be schikking van de scholen, 279 uren voor het kosteloos zwemmen, 99 uren ter be schikking van H.P.C., 54 uren van de Heemsteedse Reddingsbrigade en 54 uren van H.B.C. De specificatie van het gebruik laat verder zien dat gedurende 792 .uren een bassin beschikbaar was voor het sepa raat zwemmen van dames, waarvan 14199 zwemsters gebruik maakten zodat de ge middelde uur-bezetting voor het separaat dames-zwemmen 18 beliep Voor het sepa raat zwemmen voor heren zijn deze cijfers resp. 720 uren, 8905 zwemmers en dus de gemiddelde uur-bezetting slechts 12. Voor het gemengd zwemmen evenwel: 796 uren, 36.849 zwemmers(sters) en derhalve een uurbezetting van niet minder dan 46! Deze cijfers doen toch wel de vraag rijzen of de gelegenheid tot separaat zwemmen, of schoon op zich zelf beschouwd natuurlijk niet te ruim, relatief in betrekking tot het gemengd gebruik van de bassins niet gro ter is dan met een efficient gebruik van de De beide sleeptrossen, die de boten van Wijsmuller eergisteren moesten prijsgeven tijdens de verwoede bergingspogingen van de „Katingo" hebben Woensdagmiddag een lelijke streep door de rekening gehaald: op het moment, dat tegen half zes een grote massa water kwam opzetten de semafoor van IJmuiden seinde bijna 120 palm door hadden de Cycloop en de Hector net de verloren draden opgedregd cn opnieuw „belegd", zodat men pas op het moment van het hoogste tij kon gaan trekken en er dus weinig verandering in de situatie van de machteloze Panamees kon worden gebracht. Al is er wel wat verbeterd, doordat de Cycloop en de Hec tor ten minste nog wel de kans kregen de „Katingo" iets gunstiger te draaien, waar door het nadeel, ontstaan tijdens de harde wind van de voorgaande nacht, deels werd opgeheven. Vannacht is er een derde sleper bijgehaald, de „Nestor", zodat het hoge tij van hedenmorgen door drie sle pers kon worden uitgebuit. In Heemstede bedroeg het aantal in woners op 1 Januari 1954 25.118 pei-sonen, namelijk 11.923 mannen en 13.195 vrou wen. In de loop van dat jaar vestigden zich 2.096 nieuwe inwoners in de gemeente (994 mannen en 1.102 vrouwen) waar tegenover staat dat 2.184 personen (1.071 mannen en 1.113 vrouwen) naar elders vertrokken. In datzelfde jaar werden 382 kinderen geboren (212 jongens en 170 meisjes), waarvan 69 jongens en 55 meisjes buiten de gemeente in ziekenhuizen en andere inrichtingen het levenslicht aanschouw den. Er overleden 210 personen; waarvan 97 mannen en 113 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 196, waarvan er 130 kerkelijk werden inge zegend. Het aantal ingeschreven echt scheidingen was over hetzelfde jaar 22. Heemstede telde per 1 Januari 1955 25.202 inwoners (11.961 mannen en 13.241 vrouwen) hetgeen neerkomt op een be volkingsaanwas van 84 personen. bassins te rijmen valt. Zoals overigens voor de hand ligt, wordt het water van de zwemvijvers voortdurend gekeurd, zowel door de bacteriologische dienst als door de Keuringsdienst te Haar lem en houdt ook de Inspecteur van de Volksgezondheid toezicht. In het afgelopen seizoen waren de keuringsrapporten zonder uitzondering gunstig. Het Badhuis Het (enige) gemeentelijke Badhuis te Heemstede lijkt voorbeschikt te zijn om te zijner tijd te worden gesloten wegens on voldoende belangstelling. En dit niet om dat de Heemsteeds bevolking zou labore ren aan een tekort aan water-beschaving, maar omdat het gemeentebestuur blijkbaar alles er op zet om ook in de arbeidersge zinnen het wekelijkse bad in het badhuis te vervangen door een dagelijkse douche thuis. Niet alleen worden in Heemstede zoals overal elders in ons land alle nieuwe arbeiderswoningen met een douche-cel uit gerust maar op ruime schaal zijn en wor den ook douche-gelegenheden aangebracht in de voor-oorlogse arbeiderswoningen terwijl het gemeentelijk gasbedrijf tegen een matige vergoeding gasgeyser'tjes, die zowel de keuken als de douche-cel kunnen bedienen, in huur verstrekt. Geen wonder dan ook dat het badhuis reeds drie dagen per week gesloten kan blijven en dat bovendien het gebruik van het badhuis ten opzichte van het vooraf gaande jaar over de gehele linie een te ruggang te zien geeft, die anders dan bij de zwemvijvers uiteraard met de weers omstandigheden niet van doen kan hebben. Het aantal douches van volwassenen be droeg in 1954 rond 30.360 (vorige jaar 35.560), idem voor kinderen 1.300 (v. j. 1.585), kuipbaden 2.160 (2.340). Ook de kosteloze douchebaden voor kinderen lie pen terug: 2.625 (3200), alleen de kosteloze douche-baden voor volwassenen bleven vrijwel in aantal ongewijzigd: 1.688 (1.689). Vermelden wij tenslotte nog dat het be stuur van de Stichting bestaat uit de heren H. M. van Unen, voorzitter, C. A. Schipper, secretaris-penningmeester, N. Vos, vice- voorzitter, de dames WaldkotterBenner en Van der Schoot, en de heren A. J. Braam, ir. J. Kooymans, ir. J. Limborgh en A. J. J. Verspoor. Veertig jaar bij N.V. Hollandia-Kattenburg Dinsdag was de heer J. F. A. Wagenaar uit Heemstede veertig iaar in dienst van de N.V. Ho'llaindia-Katteniburg. De heer Wa genaar, geboren op 4 Augustus 1901, trad reeds op dertienjarige, leeftijd in dienst van de Maatschappij tot Exploitatie van de Goederenhandel voorheen L. A. en L. F. Kattenburg. Later gin" dit bedrijf over naar de Hollandse Fabriek Kattenburg en Co., en van deze fabriek werd de heer Wa genaar op 22-jatrige leeftijd chef van de afdeling boekhouden. In Ï938 volgde de benoeming tot procuratiehouder. Vooral gedurende de oorlogsjaren bewees de ju bilaris aan directie en personeel vele goede diensten. Des avonds is de jubilaris in de cantine van de fabriek gehuldigd, waarbij de heer A. G. ten Brimik namens B. en W. van Amsterdam zijn gelukwensen aanbood en meedeelde, dat de heer Wagenaar was toe gekend de gouden ere-médaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Als afge vaardigde van de raad van commissaris sen sprak de heer J. G. Steneker, die de heer Wagenaar het getuigschrift en bijbe horende gouden draagmedaille van de Maatschappij van Nijverheid en Handel aanbod, vergezeld van een bloemstuk na mens directie en commissarissen. Onder de vele sprekers bevond zich drs. W. Ver gouw als vertegenwoordiger van het So ciaal Werkgeversverbond. Des middags was een receptie gehouden in het verkoop kantoor, waar vele zakenrelaties van Hol landia-Kattenburg vertegenwoordigd wa ren. Het personeel voerde een toneelstukje in dichtvorm op. Op de vijfde cursusavond van de Bestuurdersbond Haarlem, welke Woens dagavond in het wijkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht werd gehouden, sprak de voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis over het onderwerp „Toe komstige loonpolitiek." Na een korte inleiding over de resultaten van de besprekingen over de diverse ver delingen van het loon, deed de heer Oosterhuis in een uitvoerig betoog uit de doeken waarom het N.V.V. zich principieel op het standpunt van de geleide loon politiek stelt. De machtsverschuivingen in de afge lopen jaren zijn er, aldus spreker, de oorzaak van geweest, dat er een verplaat sing ontstond van de economische krachten, waardoor 'vooral Europa armlastig is geworden. Ook ten aanzien van de politieke machten en de ontwikkeling van de tech niek en de wetenschap hebben er bijzonder grote veranderingen plaats gehad, waar door het noodzakelijk is geworden, dat Europa, en dus ook Nederland, samen ging werken op sociaal en economisch terrein met de Verenigde Staten van Noord- Amerika. Het N.V.V. wenst daarom in ons land over te gaan tot een ordening in het bedrijfsleven waardoor' men een beheerste loon-, export- en mechanisatie-politiek zal bereiken. De sociale rechtvaardigheid dient, aldus spreker, op deze wijze verwezenlijkt te worden en in Nederland zal men daarbij rekening hebben te houden met de buiten gewoon grote bevolkingsaanwas. Dat deel van het nationale inkomen, dat anders bestemd zou zijn voor een hogere welvaart zal dus besteed worden aan de woningbouw en voorts zullen de „loonmakers" nog moeten letten op bijvoorbeeld de „vergeten groepen" en op de wettelijke regeling van de ouderdomsvoorziening. Ten aanzien van de Sociaal Economische Raad (S.E.R.) deelde de heer Oosterhuis nog mee, dat deze organisatie jaarlijks bijeenkomt en daarbij het verslag van het Nederlands Economisch Planbureau over de economische toestand van ons land bestudeert. Naar aanleiding van de resul taten van deze studie stelt de Stichting van de Arbeid haar standpunt op, dat opnieuw in een i-apport wordt neergelegd. Dit rapport gaat weer terug naar de S.E.R. en deze organisatie brengt dan advies uit aan de regering over de te volgen loonpolitiek. De bedrijfstakken kunnen dan naar aan leiding van dit advies beslissen of men met de richtlijnen accoord kan gaan zonder dat dit catastrofale gevolgen zal hebben, zoals bijvoorbeeld het geval was met de ver hoging van de melkprijs. In de toekomst wil men thans het College van Rijksbemiddelaars omvormen tot een loo'nraad met dwingende macht, welke dan weer overleg kan plegen met die bedrijfstakken, die van mening ver schillen met het S.E.R.-advies. Aan het slot van zijn betoog waarschuw de de heer Oosterhuis nog voor het stand punt van het C.N.V., dat de bedrijven zelf wil laten bepalen welke lonen er uitbetaald dienen te worden (ondernemings-gewijze differentiatie) en hij wekte de aanwezigen op om samen in het N.V.V. te strijden voor een wettelijke vormgeving van de loon politiek: een strijd, dié, zo besloot spreker, nog maanden, misschien jaren kan duren. Na deze inleiding was er voor de kader leden gelegenheid om vragen te stellen, waarvan, zoals gewoonlijk, een druk ge bruik werd gemaakt. De feestrevue in de Haarlemse Stads schouwburg op Dinsdag en Woensdag, op gevoerd ter gelegenheid van Kerko's 40-ja- rig bestaan, mocht er zijn. Er werd gezon gen, gedanst en toneelgespeeld naar har telust. De uitvoerenden, allen personeelsle den van Kerlco, maakten deze revue, geti teld ,,'t Leven begint bij veertig", waarvoor Chiel de Boer de tekst leverde, tot een vro lijk, vlot en pittig schouwspel. Het geheel was een bonte wirwar van liedjes, ballet en toneelspel en stond, hoe kon het anders, •in het teken van Kerko en de overhemden, met als grote lijn de achtervolging van een „bedrijfsspion" door de speurders „Grijp" en consorten. Er werd de firma tussen de schetsjes door, vaak betrekking hebbend op situaties uit eigen bedrijf, braaf lof toe gezwaaid. De verzorging der costumes en het décor was uitstekend. De regie was bij Johanna Opdam in goede handen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER „DE SIGAAR is weer aan de winnende hand" „CORONA ROYAL" gaat aan de lopende band De vermaarde 15 cent-sigaar! GROTE HOUTSTRAAT 81 Gevestigd: Anno 1800 HAARLEM Freek Quist, Korte Hof straat 13 in Haarlem, is een ondernemende jongen van veertien jaar. Freek werkt overdag op een boekbinde rij, maar zodra hij van zijn werk thuis komt, dan is er slechts één ding, dat al zijn vrije tijd opeist en dat is het kindercircus „Lamber- tha". Een circus van een tiental kinderen, waarvan leider Freek de oudste en een vijfjarig meisje, met een olijk lachend snuitje en blonde haren, de jongste is. Circus Lambertha heeft geen stallen met olifanten, leeuwen en paarden, maar in klinkende namen doet het niet onder voor de grote circussen, die de gehele we reld afreizen. Welk circus immers kan bogen op na men in de programma's als Miss Tikami, het even- wichtswonder, de acrobate Bini Liomba en de clowns Pipo en Tilo, om slechts een paar voorbeelden te noe men? Welnu, circus Lam bertha heeft ze en het is daar trots op, zo als het trots is op zijn eigen naam, die afkomstig is van de negenjarige Lambertha, een der medewerksters en met Freek mede-oprichtster van het circus. De eerste voorstelling van circus Lambertha da teert van 25 Augustus 1954, toen in de Lange Hofstraat een tweetal uitvoeringen werd gegeven: 's middags voor de kinderen uit de buurt en 's avonds voor de ouderen. De zes meisjes en vier jongens treden op voor scholen en clubs, waar zij ook maar uitgenodigd wor den. Als een dergelijke voorstelling wat geld op levert, dan wordt dat be steed voor de aankoop van nieuwe costuums, die door Freek worden ontworpen en genaaid. Hij wordt bij zijn drukke werkzaam heden trouw terzijde ge staan door de dertienja rige Ria Havik uit de Roze- mariinsteeg, die als onder directrice de cii-cuszaken waarneemt, als Freek op de boekbinderij is. Woensdagavond hebben wij een voorstelling van het stel meegemaakt en het was vermakelijk te zien, hoe „directeur" Freek volkomen opgaand in eigen spel zijn medespelers als het ware hypnotiseerde. Wij hebben genoten van het rijkelijk met knaleffec ten omgeven spel van de beide clowns, de danspasjes en acrobatische verrich tingen van het hele stel en de evenwichtskunstjes van de vijfjarige blonde Ben jamin, die het ene ogenblik met een vinger in de mond naar de toeschouwers stond te gluren, om zich vervol gens keurig in evenwicht te houden op de gestrekte arm van Freek. Aan kameraadschap, en thousiasme en doorzettings vermogen ontbreekt het deze circusklantjes stellig niet; wèl aan een geschikte, tegen de elementen be schutte ruimte om te kun nen repeteren. Maar mis schien komt die ook nog. weL m Zaterdag 12 Februari zal de Haarlemse kunstschilder Eduard Verboog zijn vijfen zestigste verjaardag vieren. Verboog werd in 1890 te Zoeterwoude bij Leiden geboren. Hij bezocht korte tijd de Academie te Den Haag maar is voor de eerste ontplooiing van zijn talent voor namelijk dank verschuldigd aan Floris Verster de beroemde Leidse schilder, op wiens atelier de toen achttienjarige veel kwam. Leerling van Verster is Eduard Verboog niet geweest, maar de gesprekken en de omgang met hem zijn voor zijn ver dere ontwikkeling van beslissende invloed gebleken. Toen Verboog later in Katwijk woonde, kwam Verster hem dikwijls be zoeken. Omstreeks 1923 vestigde de schilder zich in Bennekom in Gelderland. Hij tekende en schilderde er landschappen, maar ook de mensen. Een zeer expressieve tekening uit die periode bevindt zich thans, dank zij een particuliere schenking, in het Frans Halsmuseum. Een subsidie, in die tijd aan de schilder toegekend, voerde hem ten slotte naar Haarlem, waar hij in het ate lier Van H. F. Boot ging werken. Herinneringen aan het Museum van Oudheden, tijdens zijn jeugd opgedaan, voerden hem af en toe weer naar Leiden. Hij maakte in dat museum enige zeer uit voerige tekeningen naar Egyptische beeld houwwerken. Ook deze tekeningen zijn eigendom van de gemeente Haarlem ge worden. Werken van Eduard Verboog be vinden zich verder in de collectie van Tey- ler's Stichting en in het Prentenkabinet te Leiden. Eduard Verboog is behalve een uiterst gevoelig landschapsschilder een intelligent en fijnzinnig tekenaar van portretten. Met het eenvoudigste materiaal als een stukje houtskool weet hij de meest subtiele plas tische en psychische nuances van het men selijk gelaat op het tekenpapier vast te leggen. De luchtigheid, waarmee de lijnen en tonen door Verboog worden neerge schreven, heeft hij verworven door de in tense aandacht en de warme liefde, waar mede hij de hem omgevende werkelijkheid benadert. Dinsdag hebben afdelingen uit Haarlem en omgeving van de R.K, Middenstands- vereniging in de feestelijk versierde grote zaal van Treslong te Hillegom vasten avond gevierd. De voorzitter van de commissie van voor bereiding de heer F. van Reijsen sprak woorden van welkom namens de besturen van de afdelingen en herinnerde er aan dat deze in het leven zijn geroepen cm een levensmogelijkheid te scheppen in het openbare leven der Katholieken. In het belang van het gehele Katholoeke leven is het eveneens nodig actief deel te nemen aan de vakorganisaties. Na deze korte in leiding werd een programma ten beste gegeven dat de aanwezigen enkele uren aangenaam bezig hield. Het show-orkest „The Topliners" wist zo bij licht en don ker, dank zij fluorescerende kleding en attributen, de aandacht gespannen te hou den, waartoe de zang van Rita Spencer veel bijdroeg. Groot succes boekten ook André Carrel 1 en Marianne v. d. Bergh in hun sketches. Nicky Noble wist zijn ge hoor mee te slepen met zijn muzikaal-ex- centriek en verder werkte nog mee Tony Sehifferstein aan de piano. Het program ma bestond uit variété dat op zeer goed peil stond.Tot 12 uur verzorgden „The Top liners" nog de dansmuziek, daarna was het de beurt aan de „Mirlitons" onder lei ding van Th. de Mol. Naar wij vernemen bestaan er plannen voor het samenstellen van een overzichts tentoonstelling van het werk van Eduard Verboog, welke in de loop van dit jaar in Haarlem gehouden zal worden. Natuurlijk juichen wij dit van harte toe. Overigens verwachten wij van de schilder, die vooral de laatste jaren een serie zeer mooie teke ningen, bewogen landschappen en uitste kende portretten maakte, voor de toekomst nog zeer veel. Vijfenzestig jaar is tenslotte wel een moment om eens even om, maar vooral vooruit te zien. OTTO B. DE KAT. Februari is de maand, waarin de toneel gezelschappen hun contracten voor het volgende seizoen afsluiten. Zoals ieder jaar zullen er ook nu enige belangrijke ver schuivingen plaats hebben. Reeds is bekend geworden, dat Ton Lutz de Nederlandse. Comedie gaat verlaten om (naast Jan Teu- lings en Bob de Lange) opgenomen te wor den in de artistieke leiding van hét Rotter dams Toneel, waarvan Anton Ruys direc teur blijft. Vermoedelijk is dit niet het enige verlies, dat de Nederlandse Comedie zal lijden. Naar verluidt overweegt Fons Rademakers een contract voor een jaar met een Italiaanse filmmaatschappij te sluiten. Zijn echtgenote, Ellen Vogel, gaat tezamen met haar broer Albert Vogel met voordrachten op tournee Voorts zou Elisabeth Andersen, die bij de Haagse Comedie zo voorspoedig carrière maakte, overwegen zich in Amerika te ves tigen, althans met een proeftijd van enige maanden, als wij het zo mogen uitdrukken. Kees van Iersel, die nog slechts in naam tot de directie van de Toneelgroep „Theater" behoort, 'stelt pogingen in het werk, die waarschijnlijk met succes be kroond worden, om een regeringssubsidie te verkrijgen voor het bedrijven van experimenteel toneel. Tenslotte kunnen wij berichten, üat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overweegt de subsidies aan de gecördineerde gezelschappen belangrijk te verhogen, nu deze besloten hebben veel minder zogenaamde „uitkoop"-voorstcllin- gen te geven. OUDERAVOND MNSCHOTENSCHOOL De Linschotenschool in de Linschoten- straat in Haarlem heeft Woensdagavond een ouderavond gehouden met een gevari eerd programma, dat geopend werd met het optreden van het Haarlemse kinder circus „Lambertha", dat bij de ouders veel succes oogstte. Na de pauze hield de direc trice van de Huishoudelijke en Gezings- voorlichting te Haarlem, mejuffrouw A. M. Franse, een praatje over het onderwerp „Wat kopen we voor ons geld?" Nabij de oversteekplaats voor wielrijders op de Amsterdamsevaart is Woensdagmid dag omstreeks drie uur de 39-jarige por tier S. K. uit Haarlem met zijn bromfiets aangereden door een personenauto, be stuurd door een vertegenwoordiger uit Amsterdam. De bromfietser, die in de rich ting Haarlem reed, stak bij de oversteek plaats onvoorzichtig over, waardoor een aanrijding niet meer te voorkomen was. Hij werd met vermoedelijk een schedel- basisfractuur en enige hoofdwonden naar het Grote Gasthuis overgebracht. Zijn toe stand was hedenmorgen zorgwekkend. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Op Leidsevaart Op de Leidsevaart is Woensdagavond omstreeks half tien de 37-jarige P.K. uit Bloemendaal met zijn auto tegen een boom gereden, doordat de linkervooras onklaar raakte. Daardoor raakte de automobilist de macht over het stuur kwijt en reed met de rechtervoorzijde van de auto tegen een boom. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en is met vermoedelijk een schedelbasisfractuur en enige hoofdwon den naar het Grote Gasthuis vervoerd. Zijn toestand was hedenmorgen ernstig. De auto is weggesleept. Een fiets, die tegen de boom was gezet, werd volledig ge kraakt. Zaterdag 19 Februari wordt aan de Koe- diefslaan te Heemstede de nieuwe Bijzon dere Protestantse Kleuterschool geopend, waarvoor het vorig jaar de eerste steen was gelegd. In de Rotterdamse Schouwburg werd gisteravond de première gegeven van het amusante programma, waarmee Lotte Goslar (die ouderen zich wellicht uit het destijds opzienbarende cabaret Die Pfef- fermühle herinneren en die sinds vele ja ren in Amerika woont en werkt) met een speciaal voor deze gelegenheid gevormd ensemble een tournée van enige maanden door Europa gaat maken. Op 4 April zal men het ook in de Haarlemse Schouwburg kunnen zien en dat is een kans, die men niet missen mag. Humor op het danstoneel is reeds een zeldzaamheid, maar hier mag men wellicht van een unicum spreken. Men weet eigenlijk niet goed in welk genre men haar moet onderbrengen. Het répertoire bevat van alles wat en van niets te veel. Zelf spreekt zij van haar „danscir- eus" en dat is niet eens zo gek uitgedrukt. Voor 'n dichtere benadering kan men bij de titel „For humans only. terecht, die karakteristiek vertaald wordt als „Alleen voor mensenkinderen". Het ondefinieer bare, dat aan zóveel bekende elementen een apart cachet verleent, komt voort uit haar opmerkelijke persoonlijkheid, die trouwens met doelbewuste economie van de grootst denkbare vrijheid gebruik maakt. Zonder in fantasie voor haar on der te doen onderscheidt Lotte Goslar zich als dansparodiste bijvoorbeeld van Cüly Wang door deze beperking, die veel zijdigheid niet uitsluit. Hoogtepunten van haar revue zijn behalve de fantastisch knappe transfor matie „Grootmoeder danst altijd" haar groteske „Kinsey Tango" (met Albert Mol) en de als het ware automatisch in aller lei versnellingen uitgevoerde „Petite Val se" (met Merel Laseur als partner). Som mige nummers, zoals de overigens bijzon der lachwekkende persiflage van het klas sieke ballet en ook het in wezen ernstige „Bittere dromen" enigszins, zouden ver moedelijk: winnen bij bekorting. Men lette bij de laatstgenoemde solo vooral op de markante armgebaren. Wonderen van ex pressiviteit bereikt zij voorts met haar op vallende gelaatsmimiek. Albert Mol weet zich voortreffelijk bij haar aan te passen en brengt enkele van haar ideeën met een juist gevoel voor ko mische proporties in practijk. Merel La seur debuteerde (als men haar korte enga gement bij Scapino voor haar Parijse studiereis verwaarloost) op charmante wijze met een natuurlijke en geestige be valligheid. De conférencier Freddy Albeck onthulde, dat zij op een auditie gekozen was alleen op grond van haar talent: „Lotte Goslar wist echt niet, dat zij een dochter van Cees Laseur en Mary Dressel- Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag heeft als president gekozen de Ame rikaan Green H. Hackworth en als vice- president de Egyptenaar Abdel Hamid Badawi. Zij zullen gedurende drie jaar als zodanig zitting hebben. Beiden zijn in 1946 benoemd tot leden van het hof, de heer Hackworth voor zes jaar, de haar Badawi voor drie jaar. Óm twee uur reden de autobussen voor Respectievelijk in 1951 en in 1948 zijn zij i mi brachten zij de bezoeker» naar huis. voor negen jaar herkozen. Lotte Goslar en Freddy Albeck in „Het Wonderkind". huys was. Zij wist zelfs helemaal niet, dat dit meisje ouders had. Freddy Albeck, een geweldig lange Deen. met een groot en wat melancholiek hoofd, praat de nummers (in duidelijk Engels) aan elkaar op een curieuze ma nier, die geen ogenblik verveelt, integen deel. Zijn schoorvoetende verschijning, zijn flegmatieke humor en zijn prettige stem (waarmee hij enkele keren wellui dend zingt, onder meer een negro-spiritual en een liedje van Andersen) maken hem telkens uiterst welkom. En hij hoeft hele maal niet te kunnen dansen om naast de kleine Lotte Goslar een zonderling con trasterende figuur te vormen. „For humans only...." is overwegend optimistische kleinkunst, waarin veel vro lijkheid heerst, die met knappe beheersing van middelen wordt opgewekt, waarin de ironie een grote rol speelt en speelse cri- tiek op verschijnselen van deze tijd nie» ontbreekt. De Zwitserse pianist Nico Kauf- mann zorgt met leuke arrangementen van vaak afgezaagde deuntjes voor prima begeleidingen. DAVID KONING

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11