Middenstandscentrale heeft het bestuur uitgebreid „Zang en Vriendschap" oudste mannenkoor van ons land Kort en bondig Nederlands Cultureel Centrum te Parijs 3 rieven aan de redactie Na 8 maanden gevan genis vrij gesproken Peking-China voert de dienstplicht in „Zwarte ruiter" verdacht van overval op kassier Amsterdamse Beurs G. van de Brink te Soest overleden Bloemendaal DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Bezoek aan Bern en het Berner Oberland Burgerlijke Stand van Haarlem Officiële opening reeds in April of Mei Douane-vaartuig gelicht Enige feiten uit zijn geschiedenis Comédie Francaise naar de Verenigde Staten Officieren krijgen nu rangen De roofmoord te Ravenstein Stichter van Avifauna Scheepvaart Het bestuur van de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten heeft besloten wijziging te brengen in de samenstelling van het bestuur, dat thans na de reorganisatie bestaat uit twee ambachts-patroons en vier détaillisten. Daardoor is tevens bereikt, dat straatverenigingen, zowel uit Noord als uit het centrum, hun stem kunnen laten horen. Het nieuwe bestuur heeft plannen gemaakt voor de toe komst en op het programma gesteld de vraag of het al of niet wenselijk is een koop avond in Haarlem in te voeren. Het bestuur bestaat uit de heren P. Barend, voorzitter; L. Lam, secretaris; F. van Reysen, penningmeester; A. G. Spaar garen, W. C. M. Holt en A. van der Werff, commissieleden. Het dagelijks bestuur is zoals vroeger gevormd uit de voorzitters van de drie middenstandsverenigingen; zij worden thans bijgestaan door drie heren, die evenseens vertegenwoordigers zijn van de middenstandsorganisaties. Wegens ziek te is de heer Lam niet in de gelegenheid het secretariaat waar te nemen en hij wordt vervangen door de heer J. L. van Dullemen. De heren Spaargaren en Holt maken respectievelijk deel uit der besturen van de Grote Houtstraatvereniging en van het Anegangcomité en de heer Van der Werff onderhoudt relatie met de winke liersvereniging Jan Gyzen. Hierdoor be reikt de Middenstandscentrale contact met de straatverenigingen en het bestuur hoopt in de toekomst met deze verenigingen samen te werken in de taak, die het zien voorstelt te verrichten ten gunste van de middenstand. In het vroegere bestuur van de centrale was de groep détaillisten onvoldoende vertegenwoordigd. Door de wijziging in de samenstelling is hierin verandering ge komen en de vele vraagstukken, waar mee de détaillisten te maken hebben en die een belangrijk deel vormen van de werkzaamheden van de centrale, kunnen naar de mening van het bestuur beter tot een oplossing komen dan in het verleden. Voorts heeft het bestuur bij het nemen van hetbesluit tot reorganisatie overwogen, dat thans de verantwoorde lijkheid beter gedragen kan worden en dat de gewijzigde structuur van de ge meenschap en de grootte van de stad tot uitbreiding van 't bestuur moesten leiden. In een gesprek met het bestuur van de Middenstandscentrale vernamen wij, dat zij het overkoepelings-orgaan van de drie standsorganisaties blijft en dus de spreek buis bij algemene zaken van de georgani seerde middenstand. Evenals in het verleden behartigt zij de zakelijke en algemene belangen van de middenstand, specifiek stedelijk, blijft zij het adviescollege voor het college van B. en W. inzake middenstandsaangelegen- De heer A. L. C. A. van Nijnanten uil Breda heeft zich tijdens zijn reizen naar Zwitserland verdiept in vele onderwerper, die verband houden met dit land. Hij heeft een groot aantal gekleurde foto's op genomen en tijdens een Woensdagavond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw gehcuden bijeenkomst van de af deling Haarlem van de Nederlandse Reis- verenigihg heeft hij die vertoond en de be zoekers interessante mededelingen gedaan. De spreker is er in geslaagd de aandacht te vestigen op vele punten, waardoor Zwit serland voor de toeristen zo aantrekkelijk is. Hij sprak in het bijzonder over Berner Oberland. In zijn inleiding gaf de spreker de leden een inzicht over het ontstaan van de ber gen en in de loop van de avond kreeg hij gelegenheid mededelingen te doen over land en volk. De heer Nijnanten besteedde in het bijzonder aandacht aan de stad Bern, de hoofdstad van het gelijknamige Zwitserse kanton en tevens bondshoofd- stad, die zo schilderachtig gelegen is op een door de A are gevormde landtong. Daar zijn vele huizen met bogengangen en de berenkuil is een plaats van samenkomst van velen. Beroemd zijn verder het Bonds- paleis, het museum met een grote verza meling van gewervelde dieren uit Zwit serland, de klok en de vele „Brunnen". In het tweede deel werd een reis ge maakt in Berner Oberland met bezoeken aan het Thuner en Brienzermeer, aan de Jungfrau, de Mönch en de Eiger met de Finsteraarhorn, aan Kandersteg en de B la usee en vele steden, die in het gebied liggen. De leden volgden niet alleen met grote belangstelling de beelden, maar ook het gesprokene, omdat de heer Nijnanten er in slaagde zijn gehoor te boeien met bij zonderheden over Zwitserland, die voor toeristen van grote waarde ziin. Na afloop heeft de heer C. Spaargaren, als voorzitter van de plaatselijke afdeling der N.R.V., woorden van dank gesproken voor de prettige wijze, waarop de heer Nij nanten het onderwerp behandeld heeft. HAARLEM, 9 Februari 1955 ONDERTROUWD: 9 Febr., J. B. Lammers en J. Verzeilberg; J. Oostenbroek en L. A P. Lambregts; A. F. J. Gr-ndia en M. E. Versteeg; W. J. de Klerk en M. M. Makkelie; F. J. Wijkhuizen en G. E. Verdugt; H. J. van Nimwegen en M. W. van der Smissen; W. A. Spoor en J. C. van Dansik; J. M. Bala- brega en C. J. Voorting; R. J. de Lamotte en C. S F. J. van Nüss; J. W. Eekelschot en A. C. T. Balder; L. A. J. van Berge Henegou wen en C. J. Th. Meijer; B. Gudde en J. W. van Schravendijk; J. C. M. Herben en F. R. Janssens; M. Baanstra en J. M. Janse; D. H. Waleveld en A. M. de Rujter; J. G. H. Holt- kamp en C. A. Kamoen; H. Spijkerman en M. W. M. Roosenhart; G. van Roon en E. van Wooning; J. P. Bergman en C. Smit; H. B. Veenhof en E. Borst; G. A. van der Tang en E. Hoogers. GEHUWD: 9 Febr.. W. J. J. Andrée Wil- tens en M. G. de Groot; L. Haller en M. Th. Nederpel; J. A. Swart en A. V. Ch. Rekveld; G. H. Vermeulen en G. M. van Heerden; J. W. Moonen en E. E. M. Serné; P. M. C. van Kempen en D. M. Koster; J. Tromp en P. A. J. Loonen; J. A. Heerens en A. J. M. Leef- lang; G. F. Hurkmans en A. H. van Til; G M. Strik en B. J. van Beersum; L. Wilbrink en A. C. Zkel; G. Hoek en H. van Vuren. BEVALLEN van een zoon: 9 Febr., J. M. Straver—van der Ven; C. de Graaf—Rust- man; G. J. Muldersvan der Drift; J. M. Engelbracht—van Ommen. BEVALLEN van een dochter: 8 Febr., A. Huis in 't VeldGroenenberg; J. L. Bark- Schoen; 9 Febr., H. van ParadijsVerkaik; E M. Visscher—Zonneveld; Th. J. M. Koet sier—Veldkamp; H. AldersVader; W. Ver beekKoper. OVERLEDEN: 7 Febr., H. A. Pielage, 89 j„ Westerhoutpark; A. A. de Raadt—Duda, 58 j., Kamperlaan; 8 Febr., C. G. Krammer, 72 j., Leidsevaart; J. Hoep, 58 j„ Maerten van Heemskerkstraat; A. C. Smits, 63 j„ Zuider Buiten Spaarne; F. de Vos, 72 j„ Stuyvesantstraat. heden en streeft zij naar een zo doelmatig mogelijke werkwijze tussen B. en W. en de middenstand. Via leden van de organisa ties wordt het contact met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten onderhouden. Middenstandscentrale 5a Het is de wens van de centrale om met de stichting Haarlems Bloei op de juiste wijze samen te werken. De middenstand heeft belang bij het vreemdelingenverkeer en via Haarlems Bloei kan eventueel wat bereikt worden. Indien in de toekomst de straatverenigingen een actie op touw zet ten, b.v. in de bollentijd, dan mag ver wacht worden, dat de Middenstandscen trale door Haarlems Bloei ingeschakeld wordt. Het nieuwe bestuur is van oor deel, dat het in het belang der stad is, dat een goede onderlinge verstandhouding tus sen de besturen van de straatverenigingen ontstaat. Het zal aan dit punt aandacht besteden. Vaneen samenwerking tussen enkele besturen, om een gezamenlijke ac tie te voeren, wordt veel verwacht. Koopavond Het bestuur van de Middenstandscen trale heeft ook contact met de raad van groot-winkelbedrijven te Haarlem en wil dit contact steeds opnemen, wanneer er aangelegenheden aan de orde zijn, waarin beide betrokken zijn en zij gezamenlijke wensen hebben, die bij de overheid of andere instanties bepleit moeten worden. Een der vraagstukken is het wel of niet instellen van een koopavond. Hierover zijn reeds besprekingen gevoerd en daarbij is gebleken, dat het vinden van een oplos sing niet gemakkelijk zal zijn. De belangen van de winkeliers lopen sterk uiteen. Ook is het van belang te vernemen hoe de consumenten over het instellen van een koopavond denken en in het bijzonder de forensen. (Van onze correspondent in Parijs) Naar aanleiding van de nota van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen aan de Tweede Kamer inzake de oprichting van een cultureel centrum te Parijs, hebben wij ons in verbinding ge steld met de heer F. Lugt, die het initiatief tot deze plannen heeft genomen en die de regering de nodige percelen ter beschik king stelt. De heer Lugt verklaarde ons nog weinig meer over deze plannen te kunnen mededelen, omdat eerst het oor deel van het parlement moet worden af gewacht. Tegenover minister Cals zou het uiteraard minder hoffelijk zijn nu al op de beslissing van de Kamer vooruit te lopen. In Parijs hoont men dut in April of Mei dit centrum officieel zal kunnen worden geopend. Intussen kan het Nederlandse Huis, waaraan in Parijs al lange tijd een grote behoefte werd gevoeld, reeds in ge bruik worden genomen, zij het dan ook nog niet ónder de officiële naam van „In- stitut Néerlandais". Verscheidene Neder landse verenigingen zullen in het nieuwe gebouw, waarvan de inrichting al goed deels gereed is gekomen, de komende we ken al hun bijeenkomsten kunnen beleggen. In wiens handen te zijner tijd de dage lijkse leiding van dit culturele centrum zal worden gelegd? In de nota wordt gezegd dat de culturele attaché te Parijs die lei ding zal gaan voeren. Dit behoeft echter niet te betekenen, dat de huidige functio naris, de heer Robert de Roos, op wie de laatste jaren in brede kring nogal wat cri- tiek werd uitgeoefend, zijn activiteit in ander (en breder) verband nu zal kunnen voortzetten. Men verwacht eerder dat Den Haag op deze post een andere ambtenaar zal benoemen. Wij menen zelfs te weten dat de huidige culturele attaché per 1 Maart met een andere taak zal worden belast. Het Zaterdag bij Brouwershaven gezon ken douane-vaartuig „Dolfijn" uit Helle- voetsluis is Woensdagmiddag gelicht door een bergingsvaartuig van het corps pon tonniers uit Dordrecht onder commando van majoor Bruggeman. Op 20 Februari gedenkt het oudste man nenkoor in ons land, de Koninklijke Lie dertafel ,Zang en Vriendschap" te Haar lem, zijn 125-jarig bestaan. Het is net een half jaar ouder dan het Haagse mannen koor „Cecilia", dat de feestviering bij dit jubileum luister zal bijzetten door aan een der verscheidene concerten deel te nemen. „Zang en Vriendschap" werd opgericht op 20 Februari 1830 ten huize van de heer J E. Schmitz aan de Smalle Oude Gracht bij het Spaarne. Onder zijn leiding werd van toen af wekelijks gerepeteerd. De heer Schmitz werd in zijn functie opgevolgd door de heer W. H. C. Smölling en nadat deze in 1883 het dirigentschap had neerge legd kwam er een man aan het hoofd te staan, die het koor uit de gemoedelijke liedertafel-stijl opvoerde tot een geëerbie digd deelnemer aan tal van concoursen. Toen begon de glorietijd van Zang en vriendschap onder leiding van Willem Ro bert: keizersprijzen, ereprijzen, eerste en tweede prijzen werden in de wacht ge sleept op tal van concoursen, niet alleen in ons land, maar ook daarbuiten, bijvoor beeld in Brussel, Luik, Keulen, Tourcoing enzovoort. Na het overlijden van de heer Robert in 1914 werd de heer Fred. J. Roeske diri gent, die de aandacht van de concoursen naar de concerten verplaatste. Hij werd in 1922 opgevolgd door de heer Frits Schuur man tot diens verbintenis met het Residen tie-Orkest. Thans wordt het koor gediri geerd door de heer Jack P. Loorij. In 1890 kreeg de Liedertafel het praedi- caat .„Koninklijke" en Prins Hendrik heeft destijds het beschermheerschap van het koor willen aanvaarden. Het wordt thans door Prins Bernhard bekleed. Erevoorzitters waren achtereenvolgens Juilus Bunge van 1910 tot 1933, burge meester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom van 1933 tot 1939, burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk van 1939 tot 1946, burgemeester M. A. Reinal- da van 1946 tot 1952 en burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers van 1952 af. Als voorzitters zijn in de loop der ge- (Verkort weergegeven) Veilig Verkeer. De heer P. N. v. Boekho ven, wiens naam met die van een hoofd brandmeester overeenkomt, zou goed doen zich te realiseren, dat bij een aanrijding tussen een brandweerauto en een autobus er wel eens verscheidene mensen meer in nood zouden kunnen komen te verkeren, terwijl de brandweerauto in het geheel niet op de plaats van bestemming aan zou komen. De taak van de brandweerchauffeur, ons op zo'n treffende wijze geschilderd, is zwaar. Maar is deze zwaarder dan die van vele chauffeurs van bussen of opleggers die zich voortdurend onder spanning door de nauwe straten wringen? Van dergelijke mensen verwachten wij dat ze het hoofd koel houden. Laat de brandweerauto zoveel mogelijk geluid produceren en kalm door het rode stoplicht rijden. Iedere Haarlemmer apprecieert het en thousiasme van zijn brandweer. Laat deze brandweer echter in het verkeer niet met vuur spelen, en zich zijn sociale taak: het behouden van goederen en voorkomen van schade voor hun medeburgers, steeds voor ogen houden. Ook op weg naar de brand! R. RAVENSBERGEN (Van de heer E. F. W. Borger ontvin gen wij een brief van gelijke strekking. Wij geloven, dat het probleem nu wel vol doende is toegelicht en sluiten de discus sie. Red.; schiedenis opgetreden de heren J. E. Schmitz van 1830 tot 1884, A. Beernink van 1884 tot 1888, Ed. de Lanoy van 1888 tot 1899, mr. J. B. Loman van 1899 tot 1906 dr. G. A. Broese van Groenou van 1907 tot 1937, J. Tideman van 1938 tot 1943 drs. A. Kouwenaar van 1945 tot 1948 en A. J. van Houten van 1949 af. De Liedertafel heeft voorts een respec tabele serie weldadigheidsconcerten op haar naam staan. Zij zong, om maar een paar gevallen te noemen, in 1900 ten bate van de Transvalei's en in 1913 voor de be ambten der opgeheven paardetram; in 1914 voor de Belgische vluchtelingen en-in 1925 voor de slachtoffers van de ramp in Bor- culo; in 1932 voor het Nationaal Crisis comité en in 1940 voor het Landelijk Co mité tot steun aan door de oorlog getroffen steden en dorpen; in 1945 voor het „Natio naal instituut voor aanleg van een Ere- grafhof" en in 1953 voor het Rampenfonds. Verder verleende de Liedertafel haar be langeloze medewerking bij tal van belang rijke gebeurtenissen. Sedert 1 September 1950 is de Lieder tafel aangesloten bij het Koninklijk Neder lands Zangersverbond. In „Erbij" van Zaterdag zal onze mu ziekmedewerker Jos. de. Klerk meer van de geschiedenis van Zang en Vriendschap vertellen en voorts zijn visie geven op de betekenis van dit mannenkoor. PARIJS (Un. Press) De Amerikaanse impresario Sol Hurok heeft gisteravond een contract afgesloten met de Comédie Franpaise, dat inhoudt dat het gezelschap in October zijn eerste tournée door de Ver enigde Staten zal maken. Het gerechtshof te 's Gravenhage lieeft Woensdag de 54-jarige J. T. B., thans zonder beroep, uit Amsterdam vrijgespro ken, die reeds acht maanden gevangen heeft gezeten omdat hij verduistering in dienstbetrekking zou hebben gepleegd. B. zou als ambtenaar bij de griffie van het gerechtshof te Amsterdam een bedrag van 7900 gulden hebben verduisterd, welk bedrag zou zijn gedeponeerd door een re chercheur van de thans opgeheven P.R.A. voor het bijzondere hof. Zowel de rechtbank als het hof hadden B. schuldig geoordeeld en hem een jaar gevangenisstraf opgelegd. De Hoge Raad had een cassatieverzoek verworpen. Het Openbaar Ministerie, zowel bij de recht bank als bij het hof, had vrijspraak ge vraagd. B. had reeds acht maanden ge vangenisstraf en 23 dagen voorarrest on dergaan toen nieuwe feiten aan het licht kwamen. De Hoge Raad concludeerde daarop tot revisie van het vonnis. TOKIO (United Press) Peking heeft bekend gemaakt dat het overgaat van „vrijwillige" op verplichte militaire dienst en dat een systeem van veertien rangen voor officieren wordt ingesteld. Er moeten thans vijf millioen vrijwilligers in het leger zijn volgens AFP. In September vain het vorig jaar, even voor het iw werking treden van de nieuwe grondwet, maakte de administratieve raad der regering een begin met de overgang tot een op de wet gebaseerd systeeim van dienstplicht. Die maatregel belhelste het oproepen van 450.000 mannen tussen 18 en 22 jaar, om plaatsen op te vullen die wa ren open gekomen door ontslag uit de volksbevrijdingsstrijdkracthteax en om ge leidelijk op een systeeim van militaire dienstplicht over te gaan. De bepalingen worden ingevoerd oim de opbouw te bevor deren van het Chinese bevrijdingsleger als een modern, geregeld leger. Amerikaanse militaire deskundigen zeg gen dat het besluit de fictie van vrijwil lige dienst los te laten en een regulair le ger, op wetten gebaseerd, te vormen, het gevolg is van dé ondervinding op Korea opgedaan. Het ronselen van „vrijwilligers" voor Korea, had tot ontevredenheid geleid. Duizenden „vrijwilligers" deserteerden aan het front. Permanente handhaving van een millioenenleger eist een ordelijker systeem, zeggen deze militaire kringen. Meer betekenis werd gehecht aan het besluit van Peking een officierscorps te creëeren. Tot dusverre was het onmogelijk een communistische Chinese generaal te onderscheiden van een gewoon soldaat. In feite kon de generaal zijn rang verliezen als hij een andere functie kreeg. Men werkte meer met een systeem van titels aan functies vea-bonden dan met vaste ran gen. Iedere militair was een „kameraad", ongeacht of hij een peloton leidde dan wel een divisie aanvoerde. Het verschil werd niet door in het oog lopende onderschei dingstekens aangegeven. Nu komen er maarschalken en oppermaarschalken. Slotkoers gisteren 3-3% Nederl.'47 100s/i« A.K.U 286% 364 Philips Gloeil. 325% Kon. Petroleum 538% A'dam Rubber 113% Holl. Amer. Lijn 192 N. Scheepv. Ume 168% H.V.A 140% 136% Amsterd. Bank 257% Ned. Handel Mij. 220 Rotterd. Bank 2241/2 Twentsche Bank 227 Anaconda Copper 53% Bethlehem Steel 114% Republic Steel 82% Shell Union 59% Tidewater 241/is U. S. Steel 78% Openings koersen 100% 287 371 330 549 115 194 170 141 139 258 220 224 228 53% 117% 84% 60% 24% 79V2 In zijn woning te Soest is gistermiddag omstreeks 1 uur onverwacht overleden de heer G. van de Brink, oprichter van het vogelpark „Avifauna" te Alphen aan de Rijn. De heer Van de Brink moest enige weken geleden voor het ondergaan van een operatie in een Haarlems ziekenhuis wor den opgenomen. De operatie werd met suc ces uitgevoerd en de heer Van de Brink was al weer enige tijd thuis. Hij bereikte de leeftijd van 55 jaar. De heer Van de Brink, die als markt koopman zijn loopbaan begon, beheei-de samen met zijn vrouw, een hoedenmodiste, in enkele plaatsen van ons land hoeden winkels. Na de oorlog stichtte hij het vogelpark Avifauna in Alphen aan de Rijn, dat in 1953, tengevolge van financiële moei lijkheden, door de gemeente Alphen aan de Rijn werd overgenomen. De heer Van de Brink woonde sinds enige tijd in het vogelpark te Soest. De plechtige uitvaartdienst zal Zaterdag aanstaande om half tien worden gehouden in de parochiekerk H. Familie aan de St. Willebrordusstraat in Soest-Zuid, waarna de teraardebestelling zal geschieden op de R.K. begraafplaats aan de Steenhoffstraat te Soest. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: K. G. S. Langelovan der Vlag. z.; R. Koot—Kooi, d.; W. J. M. Braun Sweerts, z. ONDERTROUWD: F. H. van Nimwegen en C. A. Altena; A. van der Knaap en J. G. Bilder; J. P. Komen en J. M. A. Warmer dam: R. Lulof en A. A. M. de Vries. GETROUWD: H. Bourits en A. W. J. Dedding; B. G. Ong en H. J. Maassen van den Brink OVERLEDEN: R. van der Wal, 85 j.; H. M. de Groot, 76 j.; C. W. F. Baron Macv°v, 84 j.; J. G. Lensen, 84 j. De rechter-commissaris te 's Hertogen bosch deelt mede, dat de 30-jarige J. J. G uit Micrlo-Hout, bijgenaamd „De Zwarte Ruiter", verdacht wordt van de gewapende roofoverval op het postkantoor te Raven stein. De mededeling werd gedaan naar aanleiding van de te Ravenstein gehouden reconstructie, waarbij genoemde verdachte aanwezig was. De roofoverval te Ravenstein geschiedde in de vooravond van 15 November van verleden jaar. Bij deze overval werd de postkantoorhouder de 50-jarige J. H. van Dieten, vader van vijf kinderen, zodanig door een schot uit een vuurwapen gewond dat hij enkele uren nadien in het St. Anna ziekenhuis in Oss aan de gevolgen is over leden. De overvaller nam een trommel mee uit de brandkast, waarin postzegels en pas munt zat. De totale buit bedroeg ongeveer twintig gulden. De verdachte werd op Januari in een café te Tilburg gearresteerd en bevindt zich thans in het Huis van Be waring te 's Hertogenbosch. Aagtekerk, 9 v. Djibouti n. Port Said. Alioth, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Aiphacca, 10 te Philadelphia. Amstelvaart, 9 te Halifax. Arendskerk, 9 v. Hongkong n. Shanghc.. Annenkerk, 9 270 m. W.NW. Minikoy. Aldabi, 11 Montevideo verwacht Almdijk, 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Alnati, 9 20 m. z.tr.w. Recife. Amsteldijk, 9 v. Newport Mon n. Londen. Amstelveen, 10 te Le Havre. Ariadne, 10 te Rotterdam. Abbekerk, 8 te Kobe Amor, 9 v. Rotterdam 10 te Amsterdam. Amstelbrug, 8 te Kobe. Alcyone, 10 Vlissingen n. Bremen. Alphard, pass 9 Fernando Noronha n. Antw. Banka, 9 v. Cebu n. Singapore. Billiton, 10 te Soerabaja. Barenarecht, 10 te Las Palmas. Bonaire, 9 v. Georgetown n. Paramaribo Boskoop. 9 400 m. O.NO. Bermuda. Bantam. 5 te Los Angeles. Boschfontein, 9 te Mombasa. Caltex Delft, 9 Pantellaria n. Sidon. Caltex The Hague, 9 te Sidon. Caltex Utrecht, pass. 9 Gavdo n. Rotterd? Cleodora, 10 te Balikpapan. Corilla, pass. 9 Finlsterre n. Walvisbaai Caltex Nederland, 10 te Kopenhagen. Celebes, 10 te Londen. Ceronia, 10 te Abadan. Dongedijk, 9 te Antwerpen. Eemdijk, 10 te Houston. Enggano, 10 te Bushire. Eos, 10 te Malta. Esso Rotterdam 10 te Rotterdam. Friesland KRL)9 v. Singapore n. Port Swetten ham. Friesland (SSM), pass. 9 Finlsterre n. Huelva Gordias, pass. 9 Finlsterre n. Algiers. Gouwe, 9 v. Madeira n. Bathurst, Gooiland, 9 te Rio Grande. Graveland. 10 te Rlo de Janeiro. Groote Beer. 9 Nantucket n. Rotterdam Groote Kerk. 10 te Rotterdam. Garoet, 6 te Soerabaja Hilversum, 10 Fawley verw. Houtman, 9 v. Soerabaja n. Belawan. Haarlem, 9 v. Hamburg n. Anwterpen. Hector, 9 v. Patras n. Ceuta. Helder, 9 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Helena, pass. 9 Salvador n. Port au Princt Hathor, 11 te Tunis verwacht Hecuba, 10 te Amsterdam. Hersilia, 9 v. Pto Cabello n. Porto Ordaz. Ilos, 8 te Hamburg. Indrapoera, 10 120 m. O. Kp. de Gata. Ittersum, 10 v. Le Havre n. Amsterdam Japara (KPM). 10 te Shanghai. Java, 10 te Belawan verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt 10 te Aden. Koratia, 9 te Mena el Ahmadi. Laurenskerk, 9 v. Aden n. Karachi. Lieve Vrouwkerk, pass. 9 Gibraltar n- Rotterdam Laagkerk, 9 v. Suez n. Aden. Loppersum, 9 v. Melllla n. Ceuta. Lindekerk, 9 v. Suez n. Ummsaid. Lissekerk, 10 te Dubai. Mapia, pass. 9 Lizardhead n. Amsterdam Manoeran, 9 360 m. W. Sabang. Maasland, 9 v. Recife n Bahia. Mariekerk, pass. 9 Guardafui n. Mombasa. Meerkerk, pass. 9 Gibraltar n. Antwerpen Meliskerk, 8 v. Kaapstad n. Las Palmas. Molenkerk, 9 v Genua n. Marseille. Madoera. 10 te Koewalt. Nestor, 7 v. Houston n. New Orleans. Noordam, 9 570 m. NW. Fayal. Oranje, pas. 9 Minikoy n. Suez. Oranjefontein, 10 v. Las Palmas n. Southampton Orestes, 10 te Trinidad. Phrontis, pas. 9 Minikoy n. Port Said. Prins Willem III, pass. 9 Wight n. Oslo. Prins Alexander, 8 150 m. N.NO. Alexandrië. Papendrecht. 9 v. South Georgia n. Dakar. Pleter S, 9 te Barry. Pygmalion, 9 v. St. Vincent n. Port of Spain. Raki, pass. 9 Gibraltar n. Amsterdam. Rita. 9 te Pladju. Ruys. 9 120 m. ZO. Diego Garcia. Rotula, 8 te Eastham. Sibajak. 9 100 m. O. ten N. Port Soedan. Stad Alkmaar. 9 te Antwerpen. Stad Maastricht, 9 v. Gibraltar n. Genua. Stad Vlaardingen, 9 v. Narvik n. Rotterdam. Sawega. pass. 9 Maladiven n. Tj. Priok. Stanvac Talang Akar, 7 v. Port Swettenham n Palembang. Scherpendrecht, 9 v. Pto La Cruz n. Rio de Janeiro. Schie, 10 te Kingston. Statue of Liberty, pass. 9 Ras al Hadd n. Mena el Ahmadi. Sumatra, 9 v. Southampton n. Marseille. Samarinda, 7 te Seatle. Sliedrecht. pass. 10 Aden n. Lands End. Stad Arnhem, 5 te Lagos. Stad Breda, 11 te Amsterdam verw. Saparoea, pass. 10 Gibraltar n. Port Said. Tabinta, 9 Ceylon gepass. n. Belawan. Tjibadak, 9 v. Bombay n. Karachi. Tallsse, pass. 9 Ouessant n. Bona. Ta ra, 9 te Rotterdam. Titus, pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Trajanus, pass. 9 Lizard n. Amsterdam. Tegelberg, 6 v. Santos n. Buenos Aires. Tomini, 10 te Gibralar. Utrecht, 10 te Bahrein. W. Alton Jones, pass. 9 Ras Fartak n. Suez. Westerdam, 9 525 m. NO. Flores. Wonogiri 9 e Rotterdam. Wieldrecht. 10 te Nynashamn. Willem Ruys, 10 te Port Said. Willemstad, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Waterman. 10 810 m. O.t.Z. Melbourne. Zeeland (KRL), 8 v. Tampa n. Savannah. Zaan, 10 te Amsterdam. Zuiderkruis, 9 v. Kaapstad n. Walvisbaai. KLEINE VAART Adm. Courbet 8 v. Belfast n. Plymouth. Adm. Nelson, 9 v. Plymouth te Fowey. Anna b, 8 v. Fowey n. Genua. Annie, 8 v. Térneuzen te Antwerpen. Ary Scheffer, 8 v. Gibraltar n. Boston. Ariga, 9 v. Kopenhagen te Aarhus. Algarve, 9 v. Amsterdam te Rotterdam. Amstelborg, 8 v. Rotterdam n. Bohus. Advent, pass. 9 Brunsbüttel n. Kopenhagen Albert Willem, 8 v. Cork n. Swansea. Aco, 8 v. Vlaardingen te Aalborg. Arctic, verm. 8 v. Londen n. Amsterdam. Argo, 8 v. Rotterdam n, Antwerpen. Bergsingel, 3 v. Garson te Waterford verw. Blue Boy, 8 v. KogO te Frederiksund. Batavi v III, 8 v, Rotterdam n Londen. Bestevaer, 8 v. Rostock te Rotterdam. Bree Helle, 8 v. Rotterdam n. Londen. Batavier I, pass. 9 Estacapolnt n. Bordeaux Beekbergen, verm. 9 v. Santander n. Requejada. Birmingham, 8 v. .Leith te Grangemouth. Barracuda 9 v. Grimsby te Rotterdam verw. Corrie b, 8 v. Dakar n. Amsterdam. Claes Compaen, 9 v. Nantes n. Requejada. Concepcion. 8 330 m. Z. Bahia. Coolhaven, 9 v. Duinkerken te Casablanca verw. Deni, 9 v. Vilvoorde te Kopenhagen verw. Diligentia, 8 v. Le Havre n. Lyndiane. Dollard, 9 v. Antw. te Gothenburg verw. Duiveland, 8 v. Amble te Rotterdam. Dombprgh, 8 v. Duinkerken te Londen. Driebergen, 9 v. Nantes te Requejada verw Daniel, pass. 8 Vlissingen n. Londen. Eminent, verm. 9 v. Cork n. Gent. Ellewoutsdijk, 9 v. Mulroy te Shoreham. Eemstroom, 8 v. Amsterdam n. Huil. Frans Bohmer, vemr. 9 v. Randers n. Bordeaux. Ferocia, 9 v. Ipswich te Vlaardingen verw. Fiducia, 9 v. Maassluis n. Boston. Gaasterland, 8 v. Rotterdam n. Leith. Heerengracht, 8 v. Rotterdam n. Nantes. Hast IV, 8 v. Rotterdam te Aalborg. Hast V, 8 v. Londen n. Guernsey. Haskerland, 8 v. Goole n. Wear. Hoc Vinces, 9 v. Harlingen te Grimsby. Import, 9 v. Oporto te Rotterdam. Ingeborg, 9 v. Rotterdam n. Brake. Jaba, 9 v. Oslo te Kragero. Johanny, 9 v. Londen te Rotterdam. Josef Swenden, 8 v. Antwerpen te Cork. Joost, 6 te Nantes. Jo, verm. 9 v. Gloucester n. Sharpness. Kaap Falga, 8 v. Amsterdam te Rotterdam. Konigshaven, pass. 8 Kp. St. Vincent n. Duin kerken. Keizersgracht, pass. 9 Vlissingen n. Oporto. Kemphaan, 8 te Fort William n. Preston. Lauwersborg, pass. 8 Vlissingen n. Moss. Larix, 8 v. Huil te Rotterdam. Leny, 8 te Roscoff. Liberté, 9 v. Brest n. Bayonne. Lies, 8 v. Immingham n. Belfast. Lydia, 9 te Bordeaux. Manto, 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Mare Liberum, pass. 9 Vlissingen n. Londen Margriet L, 8 v, Amsterdam n. Londen. Marietje Bohmer, 9 v. Duinkerken te Dakar. Mariscal Lopez, 8 200 m. NO. Kp. Verdische eil. Marjan, 8 v. Waterford n. Liverpool. Maartje, 8 v. Malmö n. Halmstad. Merak, pass. 8 Dungeness n. St. Nazalre. Meuse, 9 v. Oskarshamn. Midsland, 10 v. Grangemouth te R'dam verw Mintaka N. 8 v. Bordeaux n. Casablanca. Mirach N, 8 v. Casablanca te Nantes. Myferq, 9 v. Gothenburg te Rouaan. Mynelis, 9 v. Kolding te Holbaek. Mypuck, 8 v. Gothenburg n. Esbjerg. Marcella. pass 8 Middlsebro n. Kirkcaldy Merak N, 8 620 m. N.NO. St. Paulsrock. Muphrid N, pass. 9 Kiel n. Gdynia. Mutatie. 6 v. Newry te Milfordhaven. Makkum, 8 v. Amsterdam n. IJmuiden. Nieuwehaven, pass. 9 Scheveningen n. Malmö. Noorderhaven, 8 te Qulmper. Noorderlicht, 8 v. Rouaan n. Avonmouth. Noordster, verm. 8 v. Londen n- d. Tees. Neeltje b, pass. 9 Cherbourg n. Liverpool. Nijenburgh. 8 v. Rotterdam te Stockholm. Nieuwehaven, pass. 9 Vlissingen n. Malmö. Noordland, 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Oostereems, 9 v. IJmuiden te Rotterdam. Peter, 9 v. Fowey n. Gulckstad. Prinses Wilhelmina, pass. 8 Vlissingen naar Avonmouth. Pavo, 7 te Bayonne. Ponto, 7 te Santander. Phecda, 8 v. Rouaan te Casablanca. Po-nza, pass. 8 Startpolnt n. Rotterdam. Poortvliet, 13 v. Brest te Genua verw. Rose Marie, 10 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Reggeborg, 8 v. Vastervik te Amsterdam. Rio, pass. 9 Vlissingen n. Plymouth. Rijnstroom, verm. 8 v. Londen n. Amsterdam. Sirius, 8 v. Duinkerken te Londen. Soemba. 8 v. Caen n. Fowey. Spurt, verm. 9 v. Kopenhagen n. Cork. Statensingel, 8 v. Pasajes n. Riba de Sella. Stientje Mensinga, 9 v. Amsterdam n. Bruggp Senior, 9 v. Dordrecht te Rotterdam. Steady, 9 v. Rotterdam n. Faxe. Swallow, 8 v. Rotterdam n. Cork. Spolanda, 8 50 m. Z. Ouessant. Spora. 8 v. Glasgow n. Cherbourg. Spaarnestroom, 8 v. Amsterdam n. Londen Steven, 9 v. Rotterdam n. Liverpool. Tilly, 7 v. Bayonne n. Hull. Tide verm. 8 v. Londen n. Londonderry. Tromp, 9 v. Leith n. Arbroath. Toni, 8 v. Rotterdam n. Sarpsborg. Trompenburgh. 8 v. Rotterdam n. Kingslynn Theano, verm. 9 v. Amsterdam n. Rotterdam Trito, verm. 9 v. Dublin n. Belfast. Tyro, 9 v. Amsterdam te Dublin. Teunika, 9 v. Antwerpen te Vlissingen. Variatie. 8 v. Groningen n. Zaandam. Vrouwepolder, 8 te Barrow In Furness. binnenland B. en W. van Nijmegen hebben plannen klaar liggen voor de bouw van twee bejaar denhuizen een op de Doddendaal nabij Plein 1944 en een op Brakkenstein. zij stellen de gemeenteraad voor hiervoor ruim 15.000 ha. grond aan te kopen. Tot en met Dinsdag hebben bijna 55 000 personen de bedrijfsautomobieltentoonstel. ling in het RAI-gebouw te Amsterdam be- zocht. Op de vorige bedrijfsautotentoonstel! ling, in 1953, was het totaal aantal bezoekers 46.500. De minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrachten aan Neder landse componisten in 1955. In deze com missie zijn benoemd tot lid en voorzitter W. C. N. Andriessen te Amsterdam en tot leden W. van Otterloo te Wassenaar en L. Toe bosch te Breda. Secretaris is B. P. Wage- mans te Voorburg. Een hechtenisstraf van drie weken en intrekking van het rijbewijs voor vijf jaren legde de Utrechtse rechtbank op aan de 63- jarige directrice van een rusthuis te Bilt- hoven, die terecht stond wegens dood door schuld. Zij had op 25 October met haar auto op een kruispunt bij Utrecht geen voorrang verleend aan de motorrijder G. H. uit Almelo. De man botste tegen haar wagen en werd dodelijk gewond. Aan de grenspost Roosendaal is een 32- jarige inwoner van Krommenie, P. H. gear- resteerd, die op Oudejaarsnacht in een woning te Heiloo een inbraak heeft gepleegd en er met 1200 gulden vandoor was gegaan. Hij is tenslotte via Duitsland, Zwitserland, Frankrijk en België teruggekomen. Op het ogenblik werkt een groep van de Engels-Nederlandse „Big Six Film Unit" in Nederlandse bedrijven voor exportfilms. Door het vertonen van deze films bij toe komstige kopers over de gehele wereld hoopt de directeur van deze onderneming, de heer Edward Cook, orders voor de Ne derlandse zware en middelzware industrie te verkrijgen. De Engelse cameraman, die inmiddels werkvergunning heeft gekregen, voltooide reeds een film over de producten van Stork-Jaffa te Utrecht. Een openbare vergadering van de mjjn- industrieraad zal op 15 Februari worden ge houden in de raadzaal van het gemeentehuis te Heerlen. Ter gelegenheid van de in werkingtreding van het mijnstatuut 1954 zal de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfs organisatie, de heer A. C. de Bruijn, de raad toespreken. Voorts zal het woord worden gevoerd door de voorzitter van de sociaal- economische raad, de heer prof. dr. mr. F. dé Vries. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Maart benoemd tot burgemeester der gemeente Winterswijk de heer J. B. Vlam, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Goor. Na de sluiting van de landbouwten toonstelling, „De Groene Week" te Berlijn, heeft de heer A. Millenaar. consul-generaal van Nederland aldaar, medegedeeld, dat de grote hoeveelheden groenten en fruit, die in het Nederlands paviljoen waren tentoon gesteld, ter beschikking staan van de Ber- lijnse bevolking. Zij zullen door de verschil lende sociale diensten worden verdeeld. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapepn heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat het op 29 September 1950 ingediende ontwerp van wet tot regeling van het kleuteronderwijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwijs is ingetrok ken. Het ligt in de bedoeling van de minis ter te bevorderen, dat een nieuw ontwerp- kleuteronderwijswet een dezer dagen bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Een 4-jarige jongen is op de Zutphense- weg te Deventer aangetroffen. De politie trachtte tevergeefs aan de weet te komen, waar het kind thuis behoorde, totdat zij het des avonds nog eens in omliggende gemeen ten probeerde. Toen bleek, dat het kind be hoorde tot een gezin uit Zutphen. De 4-jarige was stilletjes alleen op stap gegaan en was in Deventer terecht gekomen. Bij K. B. is benoemd tot lector in het Italiaans aan de litteraire faculteit der rijks universiteit te Utrecht, mej. dr. M. H. J. Fermin, thans lerares aan het Gemeentelijk Lyceum voor Meisjes te Amsterdam. De stichting „Hulp aan onze mensen in Indonesië" heeft thans met medewerking van het Nederlandse Rode Kruis de beschik king gekregen over een eigen kantoor. Het adres van deze stichting is nu Fluweelen burgwal 110 in Den Haag, tel. 180681. Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat landelijk een blad verspreiden, waarin een prijsvraag is opgenomen. Gebleken is, dat de meest elementaire verkeersregel die over de voorrang, nog steeds de grootste moeilijk heden opleverde. Het aantal ongevallen als gevolg van het niet verlenen van voorrang staat bovenaan op de lijst van oorzaken van verkeersongevallen. Dit speciale nummer is daarom gewijd aan het hoe en waarom ver lenen van voorrang door de verschillende categorieën weggebruikers. Op uitnodiging van de Centrale Vereni ging voor Openbare Leeszalen en Bibliothe ken hebben de grafische kunstenaars Reiin Dirksen, G. Heerkmans, Kurt Löb en H. Sierman Jr. deelgenomen aan een prijsvraag voor een affiche. Het ontwerp van laatst genoemde werd met een prijs van f500 be kroond. Bij K. B. Is benoemd tot kantonrechter te Enschedé mr. M. C. Bergsma, thans rech ter in de arrondissementsrechtbank te Almelo. B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld: 780.000 gulden ter beschikking te stellen voor de verbreding van de Middenweg tussen het Ajax-stadion en de Hartveldsebrug; 160.000 gulden te voteren voor het deelnemen aan de expositie E 55 met Inzendingen over Schiphol, het Rijn- en zeeverkeer en 18.000.000 gulden be schikbaar te stellen voor het doen ophogen van de gebieden in West waar Tuinstad Osdorn zal verrijzen. Te Hoogezand ziin de 64-jarige krui denier H. K. en zijn 59-jarige vrouw ten gevolge van gasvergiftiging om het leven gekomen. Het echtpaar had een kruideniers zaak Toen een meisje de winkel gesloten vond en geen gehoor kreeg, stelde men een onderzoek in. In de keuken trof met het echtpaar levenloos aan. Een kraantje van de gasleiding bleek open te staan. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Gros, commies-secretaris ter inspectie Invoerrechten en Accij:.zen te Haarlem gedenkt op 15 Februari zijn veer tigjarig dienstjubileum. De Heemsteedse Vereniging voor Brand weerlieden „De Straalpijp" heeft voor Maan dag 14 Februari een filmavond voorbereid, die gehouden wordt in de tuinzaal ^an het Cafetaria-restaurant aan de Binnenweg te Heemstede. Hierop zal een bedrijfsfilm worden gedraaid. De heer Ch. Bocree te Overveen is te Delft geslaagd voor het candidaatstxamen scheikundig ingenieur. Wethouder A. van Geluk te Bloemen daal is Vrijdag verhinderd spreekuur te houden. Vrijburgh. 8 v. Rotterdam n. Londen. Westkust, 8 v. Kopenhagen te Gothenburg. Westpolder, 8 te Lissabon. Westersingel, 9 v. Riba de Sella te Rotterdam. Walenburgh. 8 v. Rotterdam te Guernsey. Wickenburgh, pass. 9 Ouessant n. Casablanca. Westerdok. verm. 8 v. Londen n. Amsterdam. Westerschelde, 10 v. Liverpool te Rdam verw Zaanstroom, 8 v. Amsterdam n. Londen. Zeehaan, 10 v. Hamburg te Rotterdam verw. Zwerver, 8 v. Middlesbro n. Perth. Zijpe, pass. 9 Vlissingen n. Fullham. SLEEPVAAP.T Goeree, 8 v. Gibraltar n. Aden met zuiger. Humber, 8 80 m. ZW. Finlsterre met zuiger. Rode Zee, 9 v. Hongkong n. Tj. Priok. Witte Zee, 8 190 m. W.ZW. Kreta met 2 «l.b. Zwarte Zee, 8 v. Falmouth n. Azoren.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 12