Zjoekov volgt Boelganin op en Malenkov wordt minister Wijze woorden van Nehroe Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wijze man Regering zal partij volgen in het economisch beleid Eisenhower nodigde Zjoekov in 1946 naar Washington Zitting van de opperste Sovjet gesloten Zjoekov voerde bevel over het Rode leger De maarschalk droomdevan de reis Malakka wordt bolwerk in Zuid-Oost-Azië Westen is medeplichtig aan Malenkov's val Ik weet eigenlijk niet zeker of we wel luchtdoelgeschut hebben" Hel woord is aan Lord Russell verzocht Nehroe's medewerking Brandweer redde kostbaar meetapparaat Uitgever veroordeeld van Matusow's „Valse Getuige* Monnet blijft aan tot zijn opvolger is aangewezen Hij bestuurde Oost-Duitsland tot Maart 1946 Pinay staakt zijn pogingen Singapore centrale luchtbasis Labour wil toch topgesprek „Vrees is de grootste vredesbedreiging" Adenauer kent Boelganin nog van vroeger Geleerden moeten gevolgen van de H-bom openbaar maken Kruithuis was meethuis Militaire orders Weerrapport JAARGANG NO 182 hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor ju Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. n&»cteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 29 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en F eestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman \EHROE, de premier van India, is een leerling van Mahatma Gandhi geweest, die L man van grote wijsheid was. Sinds Lg is de wereld gebleken, hoezeer zijn discipel daarvan profijt heeft getrokken. je Londen heeft hij gisteren „de wereld- wrs'' te woord gestaan. Dat is tegenwoor- jeeen gebruikelijke term: de wereldpers, "jj geloof niet dat hij haar ooit bezigen ,0u. Er wordt op overdreven wijze mee bedoeld dat journalisten, vertegenwoor- digend talrijke bladen in vele landen, tegenwoordig waren. Maar volledig is zulk een vertegenwoordiging nooit. Het is daar om een opgeschroefde term. Het davert in bet Westen van de opgeschroefde, gezwol len taal. Nehroe spreekt die niet. Hij heeft berust, de glimlach en de beschaving van je niet alleen ontwikkelde maar ook wijze Oosterling- Hij gelooft niet in dikke woor den, niet in haast en niet in opwinding. Zijn' toon en de inhoud van zijn antwoor den op de vragen van „de wereldpers" zijn dan ook vooral kalmerend geweest. Als bij geen premier van India was een post die hij gaarne eens voor enige jaren j0u verlaten zou men hem met bijzon der voordeel kunnen uitnodigen om een lange tournee te maken en in vele kringen te spreken. Tot die vele kringen zouden dan ook parlementen dienen te behoren, met de Amerikaanse Senaat en de Franse Uationale Vergadering bovenaan het lijstje. De Amerikaanse senatoren zou hij kunnen voorhouden hoe verstandig het is zich te bezinnen eer men spreekt, en de Franse Kamerleden zou hij kunnen uitleggen dat men zich niet alleen op spreken maar ook op doen moet bezinnen. Dat zijn overigens maar twee voorbeelden. Evenwel heeft Nehroe al doen weten, dat als hij zich voor enige jaren zou kunnen terugtrekken hij die tijd zou willen besteden om zichzelf nog eens extra te bezinnen. Op die eerder afgelegde verklaring Ifeeft hij gisteren on getwijfeld gedoeld toen hij met een glim lach zei: „Niets is beter voor mij geweest can mijn tien jaar in de gevangenis; toen son ik lezen en denken". Wat Formosa betreft is het eerst-nodige dat een eind komt aan alle opwinding. Langs informele weg moet een oplossing worden gevonden van de onmiddellijke vraag: hoe bereiken wij het staken van het vuren. Dan zullen wij verder zien. Oorlog moet worden vermeden, al kost het :jjd. En defensie is veel meer dan een mili taire aangelegenheid, zeker in Azië, waar gestreden wordt om de geest. Die is van eerste betekenis; zélfs in een oorlog blijft het militaire aspect ondergeschikt aan overwegingen van andere aard. Op een vraag, of India luchtdoelgeschut bezit, ant woordde Nehroe dan ook zeer toepasselijk, dat hij het eigenlijk niet zeker wist. Dat lokte, zoals onze Londense correspondent meldt, grote hilariteit uit, hetgeen schijnt te bewijzen dat vele aanwezigen de strek king van het antwoord niet onmiddellijk begrepen hebben. Later, bij overdenking, hopelijk wel. Ten aanzien van de atoomwapens zei ij, dat alle experimenten behoorden te worden stopgezet. Het is goed dit opnieuw te kunnen vermelden; ik herinner eraan dat India het in de UNO heeft voorgesteld en toen geen steun heeft gevonden. Geen bezinning genoeg. Te weinig staatslieden hebben in hun leven het voorrecht er varen, langdurig gevangen te hebben ge reten opdat zi.i konden lezen en nadenken - dat voorrecht waarvan Nehroe immers getuigt, dat „niets beter voor hem is ge weest dan dat". Hij erkent dat het moei lijk is de gedachte aan de atoomwapens los te maken van de oorlogsgedachte zelf: Vrees is de grootste bedreiging van de vrede. Hét antwoord dat de oude Indische wijzen reeds gaven is dan ook: onbe vreesdheid. Wij laten ons te snel opwin den en gunnen ons geen tijd meer om te denken. Het zal u opvallen dat deze woorden van Nehroe een volkomen weerlegging inhouden van de opvattingen van die genen, die menen dat men de vrede zal kunnen behouden door de bewapening steeds schrikaanjagender te maken. Die genen dus, die menen dat men de vrede zal winnen door de vrees. Op het ogen blik dat ik dit schrijf legt men mij een pas binnengekomen bericht voor betref fende Lord Bertrand Russell, die aan Neh roe heeft voorgesteld dat hij een commis sie van geleerden zal vormen, die een rap port zal samenstellen over de uitwerking van de waterstofbom, opdat dit aan de grote mogendheden (in het openbaar) kan worden voorgelegd. Gij zult u herinneren dat Bertrand Russell onlangs een dergelijk beroep op de neutralen heeft gedaan, waarover toen op deze plaats is geschre ven. India is een der neutralen. Zweden en Zwitserland behoren er ook toe. Mij heeft het al verwonderd dat die niet op het voorstel zijn ingegaan; er is tot dus ver tenminste nog niets van gebleken. Wel nu, Nehroe zal het doen: alle experimen ten met atoomwapens behoren te worden stopgezet. Inderdaad behoren te worden stopgezet. Een wijze man op een hoge post. R. P. NEW YORK (United Press) De uit gever Albert E. Kahn, die het voornemen hoeft een boek te publiceren, „Valse Getui ge", geschreven door Harvey Matusow een ex-communist die als getuige voor de Amerikaanse regering is opgetreden in het proces tegen dertien Amerikaanse com munisten is tot zes maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens „belediging van het hof". Hij had geweigerd aan een federale „grand jury" het oorspronkelijke manuscript van dat boek en andere er mee verband houdende zaken over te dragen. Kar.n heeft uitstel gekregen om een hof van beroep uitstel van zijn gevangenneming te vragen. LUXEMBURG. De president van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalge meenschap, Jean Moninet, is bereid zijn functie te blijven waarnemen, totdat in zijn opvolging is voorzien. Hij heeft de zes regeringen verzocht zonder verwijl over te gaan tot de benoeming van een opvolger, zodra dit mogelijk is. MOSKOU (United Press - Reuter - AFP) Het Sovjet-parlement heeft gisteren op zijn middagzitting de benoeming van de afgetreden premier Georgi Malen kov tot vice-premier en minister van de Electriciteitsvoorziening en die van maarschalk Zjoekov, eerste vice-minister van Defensie, tot opvolger van maar schalk Boelganin als minister van Defensie goedgekeurd. Het bekrachtigde ook het decreet om de oorlogstoestand met Duitsland te beëindigen en nam kennis van 'n verslag van Boelganin, waarin wordt vastgesteld dat de regering in econo mische aangelegenheden de leiding dient te volgen van de communistische partij, die van mening is dat de ontwikkeling van de zware industrie de voor rang moet hebben. De Opperste Sovjet hechtte ook haar goedkeuring aan Molo- tov's verslag over de internationale situatie en de buitenlandse politiek en nam kennis van Boelganins aankondiging dat in de loop van dit jaar het zesde vijf jarenplan op stapel gezet zal worden. Tenslotte ging zij accoord met het zenden van uitnodigingen aan alle parlementen ter wereld tot het uitwisselen van dele gaties, met het doel wegen te vinden tot behoud van de wereldvrede. Boelganin hield zijn eerste rede als pre mier van de Sovjet-l/nie. Hij verklaarde dat communistisch China op de Sovjet- Unie kan rekenen in de crisis rond For mosa, nu de UNO zo'n vreemde houding heeft aangenomen. Tevens vroeg hij mach tiging om de maatregelen uit te voeren, die nodig zijn ter verdediging van de Sov jet-Unie, indien de Westelijke landen de verdragen van Parijs en Londen, waarbij de herbewapening van Duitsland wordt geregeld, aanvaarden. Boelganin legde in zijn rede de nadruk op drie dingen die de voorrang zullen krij gen: consolidatie van de eenheid van ar beiders en boeren; vredespolitiek en op voering van de welvaart van het Sovjet volk. „De zware industrie is de basis van de onverwoestbare verdedigingsmacht van ons land en garandeert de ontwikkeling van alle andere takken van industrie, 1955 zal een jaar van verdere verhoging van de levensstandaard zijn en ook het inkomen van de volken zal worden opgevoerd." „Alle internationale onderhandelingen kunnen slagen, wanneer slechts de andere kant dit verlangen ook koestert", zei Boel ganin, „tijdens de oorlog bestond er nauwe samenwerking tussen Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie en deze wierp uitstekende resultaten af. Dit had voortgezet kunnen worden en het is PARIJS (AFP) Maarschalk Zjoekov is in 1896 uit een boerenfamilie in het dorp Strelkofka in Europees centraal Rusland geboren. In de eerste wereldoorlog was hij gewoon soldaat. Van 1919 af is hij lid van de communistische partij (boisjewiki). In 1938 streed hij tegen de Japanners, die hij bij Chalkin-Gol, op de Mamdsjoerijse grens, op de vlucht joeg. Dit was zijn eer ste overwinning. Hij was toen reeds gene- raad-majoor. Op 20 October 1941, toen de Duitsers aan de poorten van Moskou stonden werd hij belast met de verdediging van de bedreig de stad, een taak, die hij met succes uit voerde. In 1943 kreeg hij de rang van maarschalk. In Februari 1944 werd Zjoekov benoemd tot plaatsvervanger van generalissimus Stalin als opperbevelhebber van het Rode leger. Toen was de grote opmars naar de Duitse grens aan de gang. Zjoekov behaal de de overwinningen van Warschau, aan de Oder en van Kustrin. Op 12 Juni tekende hij voor de Sovjet- Unie de verklaring, waarin de nederlaag van Duitsland bekend werd gemaakt en de instelling van het bezettingsregiem. Op 14 Juni werd hij belast met de functie van hoofd van het Sovjet militaire bestuur in Duitsland. In Maart 1946 werd Zjoekov ontheven van zijn functie van eerste vice- minister van Defensoe en in dezelfde maand werd hij uit Berlijn naar de Sovjet- Unie teruggeroepen. Na een periode, waarin men betrekkelijk weinig van hem hoorde, werd Zjoekov be noemd tot tweede vice-minister van De fensie. Sindsdient trad hij weer meer op de voorgrond. niet onze fout dat de situatie veranderd is." Boelganin deed een scherpe aanval op de politiek der Verenigde Staten jegens de Sovjet-Unie. „Deze politiek uit „krachts positie" houdt ernstige gevaren in zich, wij kunnen de ernst van deze politiek en de voorbereidingen die getroffen worden voor een nieuwe oorlog niet onderschatten." „De opvoering van het defensie-poten tieel van ons land en de handhaving van onze strijdkrachten op een peil, overeen komend met de vereisten van moderne oorlogvoering, is een van de dingen van eerste zorg voor onze partij en onze rege ring". De nieuwe premier trok scherp van leer tegen de Amerikaanse oorlogshysterie en de propaganda voor de atoomoorlog" en liet er op volgen: „gekken die het atoom wapen te voorschijn halen moeten tot de orde worden geroepen. Geen regering kan deze noodzakelijkheid negeren. Malenkov en Boelganin - de gaande en de komende man - zaten tijdens de slot zitting van de Opperste Sovjet naast el kaar. Zij hadden eenmaal zelfs het groot ste plezier toen een hunner blijkbaar iets grappigs zei. De rede van Boelganin werd herhaalde lijk door bijvalsbetuigingen onderbroken. Aan het slot stonden alle afgevaardigden op om hem een ovatie te brengen. Malenkov zal, naar te Moskou in Wes telijke kringen verwacht wordt, een be langrijke bi.jdrage leveren tot de uitbrei ding van de electriciteitsvoorziening die, nu de nadruk weer op de zware industrie valt, van veel belang is. Malenkovs nieuwe functie wordt belangrijk geacht. Een van de verrassendste aspecten van de rege ringswijziging is de soepelheid van de re gering in haar nieuwe samenstelling. Dit blijkt uit Malenkovs benoeming na het openlijk toegeven van het falen van zijn politiek. In Stalins tijd zou zoiets ondenk baar zijn geweest. Het belang van Malenkovs nieuwe func tie blijkt ook uit het feit, dat zij na Stalins dood bekleed is geweest door Perwoekhin, vice-minister en een man, die algemeen beschouwd wordt als de bekwaamste tech nicus van de Sovjet-Unie. WASHINGTON (AFP-Reuter) De re cente wijzigingen in de Sovjet-Russische leiding zijn geen reden voor de Verenigde Staten hun basispolitiek van krachtig te blijven en tevens naar vrede te streven, te veranderen. Deze wijzigingen behoeven niet noodzakelijkerwijs te betekenen dat de Sovjet-Unie een krachtiger politiek tegenover de Verenigde Staten zal gaan voeren" aldus verklaarde president Eisen hower op zijn wekelijkse persconferentie. Hij verklaarde dat de Verenigde Staten waakzaam moeten blijven. Het is duidelijk dat ingrijpende wijzigingen in de Sovjet regering duiden op ontevredenheid over binnenlandse aangelegenheden. Eisenhower verklaarde dat er geen en kel bewijs was voor de uitlating van de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotov, dat de Sovjet-Unie bij de ontwik keling der waterstofbom verder was dan de Verenigde Staten. Een verslaggever vestigde de aandacht van de president op een uitlating van maarschalk Zjoekov, voor zijn benoeming tot Sovjet-minister van Defensie tegenover verslaggevers dat generaal Eisenhower hem kort na afloop van de oorlog tweemaal had uitgenodigd de Verenigde Staten te bezoe ken en dat het zijn „droom" was een der gelijk bezoek te brengen. Eisenhower ver klaarde dat dit juist was. Hij had in 1946 zijn vliegtuig en zijn zoon als aide-de-camp ter beschikking van de Russische maar schalk gesteld in opdracht van de Ameri kaanse regering. Nu ik president der Ver enigde Staten ben, zal ik een dergelijke uitnodiging niet op een persconferentie PARIJS (United Press) Oud-premier Pinay heeft zijn formatiepoging opgege ven, zo deelden zijn partijgenoten van morgen mede. Politieke kringen verwach ten dat president Coty nu de M.R.P.-er Pierre Pfimlin de formatieopdracht zal geven. Andere candidaten zijn Edgar Faüre en de socialist Christian Pineau. De conservatieve candidaat Pinay zal vermoedelijk in de loop van de dag zijn opdracht teruggeven aan de president. Pinay's kansen waren gisteren al vrij wel verkeken toen het bestuur van de M.R.P. besloot niet deel te nemen aan een regering-Pinay. Daarvoor hadden de so cialisten Pinay al hun medewerking ge weigerd. De Zuid-Afrikaanse regering heeft gisteren ruim 1000 kleurlingen, die woonachtig waren in een oud en „uitgewoond" stadsdeel van Johannesburg, doen verhuizen naar nieuwe woningen in Meadowlands, enkele kilometers ten Westen van de stad Daar de autoriteiten bevreesd waren voor opstootjes, vond de verhuizing plaats onder toezicht van gewapende politie. herhalen, doch ik acht Zjoekov's uitlating merkwaardig genoeg om haar met mijn raadgevers te bespreken," zeide hij. Hij had in 1946 geregeld contact met Zjoekov gehad, daar hij en de maarschalk toen bevelhebbers waren der geallieerde en Sovjet-Russische bezettingszones in Duitsland. „Wij waren goede vrienden en ik heb de maarschalk toen uiteen gezet hoe het voor 'n democratie als de Verenigde Sta ten volkomen uitgesloten was een verras singsaanval op een andere staat te doen Deze gaf toen als zijn persoonlijke mening te kennen, dat de Sovjet-Unie evenmin de Verenigde Staten zou aanvallen", aldus Eisenhower. WASHINGTON (Reuter) Vertegen woordigers van de ZOAVO-landen hebben overeenstemming bereikt over gezamenlij ke maatregelen om communistische expan sie in Zuid-Oost-Azië te verhinderen, aldus is te Washington van ambtelijke zijde ver nomen. Deze maatregelen zullen ter goedkeuring worden ingediend op de conferentie te Bangkok, die op 23 Februari begint. Ver tegenwoordigers van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Thailand en de Philippijnen zijn van mening, dat de aan gesloten landen onmiddellijk de verdediging moeten versterken. De Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Australië en Nieuw-Zee land zullen meer strijdkrachten in het on der het ZOAVO-verdrag vallende gebied legeren. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat laatstgenoemde vier landen besloten tot legering van modern uitgeruste strijd krachten van middelbare omvang in Ma lakka. Singapore zou de centrale basis voor een gecombineerde Britse, Australische en Nieuw-Zeelandse luchtmacht van 500 vlieg tuigen worden. Bevan: „Krankzinnige dwaasheid (Van onze correspondent in Londen) Het Britse kabinet heeft zich bezig ge houden met de regeringswisseling in Moskou. Men neemt aan dat Sir William Hoyter, de Britse ambassadeur in de Sov jet Unie de verwachting heeft uitgespro ken dat de Russen een hardere buiten landse politiek zullen gaan volgen. Op een vergadering van de Labour-fractie uit het Lagerhuis is een motie van de Bevan- groep welke een vier mogendheden con ferentie eiste vóór de ratificatie van de Parijse overeenkomsten inzake de Duitse bewapening, met een kleine meerderheid (93-70) verworpen. Bevan, die vorig jaar, evenals Attlce, in Moskou met Malenkov heeft geconfereerd, is van oordeel dat de koersverandering in Rusland teweeg is gebracht door de „krankzinnige dwaasheid" van de Weste lijke diplomatie. Vandaag zal de Labour afgevaardigde Warbey, die tot de Bevan-groep behoort, Sir Winston Churchill in het Lagerhuis de vraag stellen of hij Boelganin wil uitno digen voor een discussie over de inter nationale problemen. Oud-minister Arthur Henderson (La bour) zal de premier vragen of deze, nu Malenkov is afgetreden, nog steeds be sprekingen op het hoogste niveau wil voe ren .en op het daartoe geschikte tijdstip zal aandringen op een conferentie met de nieuwe Sovjet-premier. 99 (Van onze correspondent in Londen) Nehroe, de premier van India, heeft gis teravond in Londen de wereldpers te woord gestaan. Hij was in zeer opgewekte stem ming en zichtbaar voldaan over de resul taten van de gemenebest-conferentie. Zijn oordeel over de gebeurtenissen in de Sov jet-Unie was, dat het voornamelijk een in terne aangelegenheid betreft, welke niet noodzakelijk een verandering in de Ruis- sische buitenlandse politiek zou behoeven meebrengen. Nehroe gaat in de zomer naar Moskou en niet onmiddellijk na zijn bezoek aan Londen, zoals eerst gemeld was. Hij kan zich niet eerder vrijmaken dan in Mei of Juni. Wat Formosa betreft is het eerst nodige dat er een einde komt aan alle opwinding. Ook Nehroe wil langs informele weg een oplossing trachten te vinden voor het on middellijke probleem, namelijk van het staken van het vuren. Verschillende voorstellen zijn in overvye- ging, maar niets is nog definitief, zeide Beiden burgemeester in 1928 (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer en maarschalk Boelgbnin kennen elkaar van vroeger. Dat vertelde dr. Adenauer in Bonn. „Toen ik „oberbürgemeister" van Keulen was, was Boelganin burgemeester van Moskou. In 1928 heeft hij mij tien dagen lang in Keu len bezocht. Wij hebben toen op prettige wijze allerlei gemeentelijke kwesties be sproken. Ik kreeg een plezierige indruk van hem. Ik kan alleen maar zeggen: wan neer alle communisten zo geschikt zijn als Boelganin dan is het niet zo erg. Intussen hebben wij het allebei tot iets gebracht. Hij is minister-president geworden en ik ben bondskanselier". Een Duitse journalist vroeg dr. Aden auer of hij dit mocht publiceren. „Dat kunt u doen", zei Adenauer met een glimlachje, „maar doet u het dan wat voorzichtig. Ik zou niet graag willen dat mijnheer Boelga nin er nadeel van ondervindt". Dr. Aden auer 'rwrtelde nog dat Boelganin toen bur gerkleding had gedragen en dat hjj zeer goed Duits sprak. Over Kroesjtsjev, de grote man in het Kremlin, zei dr. Adenauer: „Die man im poneert mij. Ten eerste heeft h\j mijn be weringen bevestigd dat het anders moet worden en ten tweede heeft hij de hele we reld getoond dat men zich op Malenkov niet kon verlaten". Nehroe. Dit geldt blijkbaar ook voor het aan Molotov toegeschreven voorstel tot een conferentie van de bij het conflict betrok ken landen. Een oplossing door geweld moet worden vermeden, aldus Nehroe, ook al kost het tijd. Nehroe, die als leerling van Gandhi, voor wiens beeltenis hij stond, van een diep inzicht in de kernproblemen van deze tijd getuigt, verklaarde dat defensie veel meer dan een louter militaire aangelegen heid behoorde te zijn, zeker in Azië. waar een strijd gevoerd wordt om de geesten Deze laatste acht hij van primaire beteke nis. Vandaar dat hij het militaire aspect van het defensieprobleem maar liever ge heel vergeten wilde, zoals hij het uitdrukte. Zelfs in een oorlog, zo merkte hij op. blijft het militaire ondergeschikt aan overwegin gen van andere aard. Zijn opmerking dat hij eigenlijk niet met zekerheid wist of India wel enig luchtdoel geschut bezat, verwekte grote hilariteit Over de atoomwapens sprekende zeide Nehroe dat alle experimenten behoorden te worden stopgezet. Hij erkende dat het moeilijk was deze vernietigingsmiddelen los te maken van de oorlogsgedachte zelf. Vrees is de grootste bedreiging van de vrede. Het antwoord, dat de oude Indische wijzen reeds gaven, is dan ook: onbevreesd heid. „Wij laten ons te snel opwinden en gunnen ons geen tijd meer om te denken", aldus Nehroe. „Niets is beter voor mij geweest dan mijn tien jaren in de gevangenis", zeide hij lachend, „want toen kon ik lezen en den ken". Dat de Indische Congres-partij thans officieel een socialistisch programma heeft aanvaard, betekent volgens Nehroe geen koersverandering, doch slechts een accent verschuiving, welke verband houdt met de industrialisatie, waarbij de staat zulk een grote rol speelt. Aan het einde van het tweede vijfjarenplan, dat is over zeven jaar, hoopt men de jaarlijkse staalproduc- tie van minder dan een half millioen ton tot zes millioen ton op te voeren. Dit zal geschieden met technische hulp uit Duits land, Engeland en de Sovjet-Unie. Over de rassenpolitiek in Zuid-Afrika liet Nehroe zich bitter uit. Deze is niet al leen slecht op zichzelf, maar zal in de toe komst tot complicaties elders in Afrika leiden. Op een of andere manier zal een oplossing dienen te worden gevonden voor het probleem, aldus Nehroe. United Press deelt mede dat de Indische premier en de leider der West-Duitse so cialisten Ollenhauer besprekingen hebben gevoerd te Londen over de hereniging van Duitsland. Ollenhauer zou Nehroe hebben verzocht voeling met de Russen op te ne men, wanneer Nehroe Moskou zal bezoe ken, over de hereniging van Duitsland. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Een Frans spreekwoord: Alleen zij, die niets uitvoeren, vergissen zich nooit. LONDEN/WASHINGTON (Reuter) De Britse filosoof Lord Russell heeft op een parlementsfractie voor wereldregering medegedeeld, dat hij premier Nehroe van India verzocht heeft een commissie van zes Indiërs een atoomgeleerde, een bac terioloog, een deskundige op het gebied der erfelijkheidsleer, een expert op het ge bied van dé luchtoorlogvoering en een persoon met ervaring in de UNO, met als voorzitter een cultuur filosoof te be noemen, die een onderzoek zal instellen naar de uitwerking van de waterstofbom. Het verslag zou aan alle regeringen over handigd dienen te worden. Lord Russell zeide, dat het rapport zou uitwijzen, dat geen oorlogvoerende natie het doel zou bereiken, waarnaar zij streefde. De grote Amerikaanse steden zouden vernietigd worden evenals Londen, „afgezien nog van de mindere verschrikkingen". De fractie keurde Lord Russell's voorste! got J. Schouwspel Honderden personen worden uitgenodigd om in April een atoomontploffing in de woestijn van Nevada bij te wonen. De Amerikaanse autoriteiten overwegen ver tegenwoordigers van de N.A.V.O.-landen en een aantal buitenlandse journalisten, onder wie twee Russen, uit te nodigen. De proeven moeten bijdragen tot een goede organisatie van de burgerverdedi ging. Onder de genodigden zullen zich gou verneurs van de Amerikaanse staten be vinden, functionarissen van de burgerver dediging en vertegenwoordigers van de particuliere industrie, de pers. radio, tele visie en film. Zij zullen na de ontploffingen verscheidene bouwsels waaronder huizen en enige nieuwe typen schuilkelders, welke aan de ontploffingen waleden blootgesteld, inspecteren. In een meethuisje op de Waalsdorper- vlakte in Den Haag brak gistermiddag brand uit. De brandweer, die terstond met blussen was begonnen, staakte de werk zaamheden toen van de garnizoenscom mandant -r- die evenals de brandweer in de veronderstelling verkeerde, dat het een kruithuis betrof bericht kwam, dat in het gebouwtje los kruit lag, dat licht ont plofbaar is. Toen het verbod van de garnizoens-com- mandant werd ingetrokken omdat het geen kruithuis betrof, wist de brandweer no-g een kostbaar meetapparaat in veiligheid te brengen. Daarna was men het vuur snel meester. De ministeries van Oorlog en van Ma rine hebben met 16 Nederlandse en 2 bui tenlandse bedrijven contracten geslotên tot een totaal bedrag van ruim 5'/j mil lioen gulden. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand c* C to 7 li li e 08 S si £2 Z Helsinki geheel bew. OZO 1 -5 10 Stockholm geheel bew. N 2 -5 0 Oslo onbewolkt NW 1 -7 1 Kopenhagen zwaar bew. NNW 9 -1 3 Aberdeen sneeuwbui N 4 1 4 Dublin onbewolkt WNW 4 -1 3 Londen half bew. WNW 4 1 2 Amsterdam onbewolkt NNW 6 1 2 Brussel zwaar bew. W 4 1 16 Parijs zwaar bew. NW 4 3 1 Bordeaux regen W 3 9 5 Grenoble geheel bew. WZW 2 4 9 Nice onbewolkt O 4 13 0 Berlijn zwaar bew. w 6 1 3 Frankfort regen w 8 4 5 München regen zw 5 2 7 Zürich sneeuw wzw 8 3 9 Genéve zwaar bew. zzw 9 5 20 Locarno half bew. O 3 4 0 Wenen geheel bew. w 4 3 0 Innsbruck mist w 2 -2 0 Rome zwaar bew. windstil 9 0 Neerslag laatste 24 uur. uoooooooootxxx -ccaxnxf t .-mwrwwxw ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele regen- of sneeuwbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-West en Noord. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 11 Februari Zon op 8.07 uur, onder 17.47 uur. Maan op 23.35 uur. onder 9.08 uur. Maanstanden 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 11 Februari Hoog water: 6 29 en 18.43 uur. Laag water: 2.09 en 14.30 uur. OUOOOOQOOOCOüOCXXCOOCXj

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1